Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Equality είπε:

Για προληπτικούς λόγους ή έχεις θρομβοφιλία?
Εγώ είχα κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας πριν την εγκυμοσύνη και δεν είχα οπότε ο γυναικολόγος μου δεν μου είχε συστήσει να κάνω αντιπηκτικές. Επίσης δεν έχω ιστορικό αποβολών.Αυτή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη.
Στη συνέχεια ομως πιο πολύ επειδή τρωγομουν εγώ γιατί άκουγα γύρω μου περιστατικά που είχαν χάσει το μωρό τους λόγω ότι δεν έκαναν αντιπηκτικές πήγα σε κάποιον αιματολόγο μετά τον τρίτο μήνα και απ' ότι έχω καταλάβει αν πας σε αιματολόγο είναι μονόδρομος οι αντιπηκτικές.Είμαι 41 χρόνων και από εξωσωματική οπότε για αυτούς είναι παράγοντας υψηλού κινδύνου. Μου έκανε θρομβοελαστογραμμα το οποίο για παράδειγμα η Οικονομόπουλου που είναι στο Έλενα και είναι από τις πολύ καλές αιματολόγους δεν το δέχεται σε περίπτωση εγκυμοσύνης.Μου είπε ότι το κάνουν σε άλλες περιπτώσεις.Και έτσι από τον τέταρτο μήνα ξεκίνησα αντιπηκτικές.

Τώρα όμως έχω αρχίσει και αγχώνομαι γιατί ο αιματολόγος δεν έχει σκοπό να μου τις κόψει παρότι το ντόπλερ βγήκε πολύ καλό. Μου είπε ότι θα τις συνεχίσω προληπτικά και 20 μέρες μετά τη γέννα.

Με αγχώνει το κομμάτι του αν θα προλάβω να κάνω επισκληρίδιο. Δηλαδή αν δεν έχουν περάσει 12 ώρες θα πρέπει να κάνω φυσιολογικό χωρίς επισκληρίδιο ή προγραμματισμένο τοκετό με ωδίνες ή καισαρική με ολική αναισθησία για να τις έχω κόψει ένα 24ωρο πριν. Ok να κάνω καισαρική αλλά αν συντρέχει λόγος.Ειδάλλως δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να κάνω κανονικό χειρουργείο να μην μπορώ να δω το μωράκι μου που βγαίνει και να μην μπορεί να μπει και ο άντρας μου μέσα. Επίσης ο προγραμματισμένος τοκετός είναι και αυτό κάτι υποκειμενικό γιατί δεν ξέρεις αν θα προλάβεις να μπεις στη διαδικασία του προγραμματισμένου τοκετού ή θα γεννήσεις νωρίτερα από τη μέρα που έχετε προγραμματίσει!

Εσένα τι συμβουλή σου έχουν δώσει; Θα τις κόψεις τωρα που πλησιάζεις στον τελευταίο μήνα;

Είναι πολύ πιθανόν αν ρωτήσω το γυναικολόγο να μου πει να τις κόψω αλλά να πάρω αυτή την ευθύνη ή να ακούσω τον αιματολόγο;

Κορίτσι μου, αν επιτρέπεις, σε ποιον αιματολογο πήγες; έμενα με παρακολουθεί ο Αναγνώστου, και εχθές είχα το τελευταίο ραντεβού μαζί του για οδηγίες. Προληπτικά τις κάνω κι εγώ λόγω προηγούμενης αποβολής δεν έχω θρομβοφιλια. Η αιμάτωση του μωρού είναι άψογη και μου είπε 37η εβδομάδα τις σταματάω ώστε να μπορέσω να κάνω οτιδήποτε χρειαστεί στον τοκετό. 4 μέρες μετά τη διακοπή των ενέσεων θα κάνω μια εξέταση d-dimers λέγεται και θα του στείλω τα αποτελέσματα. Αμέσως μετά τον τοκετό θα ξεκινήσω πάλι τις innohep 0,45 για 15 ημέρες. Και αυτό είναι όλο! 

Για φυσιολογικό τοκετο πάμε, πλην απροόπτου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Queen γεια σου κοπελα μου!!! Ακριβως το ιδιο και εγω, 19/12 μπαινω ακριβως 38εβδομαδων. Και εχω κι εγω μια ανησυχια μηπως ειναι νωρις αλλα ο γιατρος ειπε ειναι μια χαρα! Σκεφτομουν κ εγω να το τρεναρω 2-3 μερες εστω αλλα οπως εσυ σκεφτομαι το παιδακι μου που φετος πρωτη φορα αντιλαμβανεται Χριστουγεννα κ δε θελω να λειπω. Αλλωστε ο γιατρος μου παραπανω δεν θα με αφηνε. 38 ειναι μια χαρα ετσι κ αλλιως ομως, εμπιστευομαστε τους γιατρους μας! Εμενα εξ αρχης μου ειχε πει 2 βδομαδες πριν την ΠΗΤ, χωρις να υπολογισουμε ποτε πεφτουν Χριστουγεννα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , marpi91 είπε:

Κορίτσι μου, αν επιτρέπεις, σε ποιον αιματολογο πήγες; έμενα με παρακολουθεί ο Αναγνώστου, και εχθές είχα το τελευταίο ραντεβού μαζί του για οδηγίες. Προληπτικά τις κάνω κι εγώ λόγω προηγούμενης αποβολής δεν έχω θρομβοφιλια. Η αιμάτωση του μωρού είναι άψογη και μου είπε 37η εβδομάδα τις σταματάω ώστε να μπορέσω να κάνω οτιδήποτε χρειαστεί στον τοκετό. 4 μέρες μετά τη διακοπή των ενέσεων θα κάνω μια εξέταση d-dimers λέγεται και θα του στείλω τα αποτελέσματα. Αμέσως μετά τον τοκετό θα ξεκινήσω πάλι τις innohep 0,45 για 15 ημέρες. Και αυτό είναι όλο! 

Εγω παω στον εταιρο τον Καν@@βο!
Εσενα μια χαρα στα ειπε...Εσυ ειχες και μια αποβολη και ισως θα πρεπε ο αιματολογος να ναι και πιο επιφυλακτικος.Εγω που δεν ειχα κιολας?
Τη d-dimers μου την ανεφερε κι εμενα μετα απο πολυ επιμονη να την κανουμε για να δουμε μηπως τις κοψουμε.Οχι οτι θα τις κοψω και μετα θα την κανω.Ομως μου χουν πει οτι στην εγκυμοσυνη βγαινει συνηθως ανεβασμενη αυτη η εξεταση οποτε δωρον αδωρον!
Εσενα γιατι σου πε θα την κανεις?
Και κατι αλλο,ο αιματολογος σου σου επαιρνε επισκεψη καθε φορα που πηγαινες?
Επισης εκτος της αξιολογησης doppler σου κανε και θρομβοελαστογραμμα για να σου πει να τις σταματησεις?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Equality είπε:

Εγω παω στον εταιρο τον Καν@@βο!
Εσενα μια χαρα στα ειπε...Εσυ ειχες και μια αποβολη και ισως θα πρεπε ο αιματολογος να ναι και πιο επιφυλακτικος.Εγω που δεν ειχα κιολας?
Τη d-dimers μου την ανεφερε κι εμενα μετα απο πολυ επιμονη να την κανουμε για να δουμε μηπως τις κοψουμε.Οχι οτι θα τις κοψω και μετα θα την κανω.Ομως μου χουν πει οτι στην εγκυμοσυνη βγαινει συνηθως ανεβασμενη αυτη η εξεταση οποτε δωρον αδωρον!
Εσενα γιατι σου πε θα την κανεις?
Και κατι αλλο,ο αιματολογος σου σου επαιρνε επισκεψη καθε φορα που πηγαινες?
Επισης εκτος της αξιολογησης doppler σου κανε και θρομβοελαστογραμμα για να σου πει να τις σταματησεις?

Αααα κατάλαβα... έτσι, από το λίγο που τον βλέπω να περιφέρεται στο ιατρείο δεν μου γέμισε το μάτι εξ αρχής αυτός ο.. έταιρος!!! 

Λοιπόν, κάνω κάθε φορά θρομβοελαστογραμμα για να βλέπει πως ανταποκρίνεται ο οργανισμός στις αντιπηκτικές. Εφόσον έβγαινα πάντα εντός ορίων δεν μου ανέβασε ποτέ τη δόση της ένεσης. Αυτή τη d dimers ανιχνεύει θρομβους αίματος αν κατάλαβα καλά, οπότε θέλει να δει 4 μέρες μετά τη διακοπή των ενέσεων πως θα αντιδράσει το σώμα μου. Βέβαια, εγώ λόγω περίδεσης τον Ιούλιο τις είχα κόψει πάλι για 4 μέρες, όλα καλά ήταν, όπως μάλλον θα είναι και τώρα, αλλά για να είναι καλυμμένος. 

Επίσης να σου πω ότι εγώ πήγα να με δει στην 9η εβδομάδα και μου είπε λόγω ιστορικού και μόνο μπορώ να σου δώσω ενέσεις για προφύλαξη, αλλά αυτό δεν είναι ιατρική. Χρειάζομαι δεδομένα. Είδε λοιπόν την αυχενική, και μου έδωσε να ξεκινήσω ώστε να πέσει η αντίσταση των μητριαιων αρτηριών. Όχι πως ήταν μεγάλη, αλλά είπαμε, λόγω αποβολής β τριμήνου, να προσέχουμε. Μετά πήγα στην β επιπέδου και ξανά εχθές με το doppler μου, όπου και μου έδωσε οδηγίες και αξιολόγησε την μέχρι τώρα πορεία. Το μωρό παίρνει βαρος και μάλιστα πολύ καλό, ο πλακουντας ακόμα grade 1, όλα τέλεια με την αιμάτωση. Και μου είπε θα συνεχίσω ενέσεις για 15 μέρες μετά τη γέννα. 

Επίσης ναι, 3 φορές με έχει δει, έχει πάρει επίσκεψη κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , marpi91 είπε:

Επίσης ναι, 3 φορές με έχει δει, έχει πάρει επίσκεψη κανονικά.  

Χαχα!Αυτο δεν αλλαζει!Κι εγω τα ιδια!3 φορες εχω παει,οπως λες μετα απο αυχενικη,β'επιπεδου και doppler.
 

πρίν από 31 λεπτά , marpi91 είπε:

Λοιπόν, κάνω κάθε φορά θρομβοελαστογραμμα για να βλέπει πως ανταποκρίνεται ο οργανισμός στις αντιπηκτικές. Εφόσον έβγαινα πάντα εντός ορίων δεν μου ανέβασε ποτέ τη δόση της ένεσης.

Oυτε εμενα,απλα τωρα που πηγα για οδηγιες παροτι ημουν μεσα στα ορια μου πε οτι δεν ειναι ικανοποιημενος απο τους χρονους και παροτι ειναι καλο το doppler και θα τις εκοβε,τελικα θα τις συνεχισω.Κι εγω ειμαι 35+2 και εχω grade 1 πλακουντα και καλο βαρος το μωρο.

 

πρίν από 31 λεπτά , marpi91 είπε:

Βέβαια, εγώ λόγω περίδεσης τον Ιούλιο τις είχα κόψει πάλι για 4 μέρες, όλα καλά ήταν, όπως μάλλον θα είναι και τώρα, αλλά για να είναι καλυμμένος. 

Ειχες κανει και τοτε d dimers?

 

πρίν από 31 λεπτά , marpi91 είπε:

ξανά εχθές με το doppler μου, όπου και μου έδωσε οδηγίες και αξιολόγησε την μέχρι τώρα πορεία. Το μωρό παίρνει βαρος και μάλιστα πολύ καλό, ο πλακουντας ακόμα grade 1, όλα τέλεια με την αιμάτωση. Και μου είπε θα συνεχίσω ενέσεις για 15 μέρες μετά τη γέννα

Θρομβοελαστογραμμα κανατε παλι?

 

πρίν από 31 λεπτά , marpi91 είπε:

Επίσης να σου πω ότι εγώ πήγα να με δει στην 9η εβδομάδα και μου είπε λόγω ιστορικού και μόνο μπορώ να σου δώσω ενέσεις για προφύλαξη, αλλά αυτό δεν είναι ιατρική. Χρειάζομαι δεδομένα. Είδε λοιπόν την αυχενική, και μου έδωσε να ξεκινήσω ώστε να πέσει η αντίσταση των μητριαιων αρτηριών.

Απο αυτα που μου λες τον βρισκω πιο σωστο το δικο σου.Ομως και γι'αυτον που παω εχω ακουσει καλα λογια και ειναι και στο ΡΕΑ.Επισης ειναι πολυ εξυπηρετικος και αμεσος στην επικοινωνια,για να λεω και την αληθεια μου!

Με εχει ομως αγχωσει πολυ αυτο το θεμα!Κι ο γυναικολογος ειναι λογικο να μη θελει να παρει ευθυνη εφοσον λεει ο αιματολογος ετσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Equality k @marpi91 καλησπερα κοριτσια μου. Παρακολουθω την κουβεντα σας και μου δημιουργηθηκε η απορια. Στην 1η εγκυμοσυνη ειχα κανει προαιρετικα εξεταση θρομβοφιλιας και ηταν ενταξει. Τωρα στην 2η μου ειπε δεν χρειαζοταν να ξανακανω..αλλα ακομα απορω αν οντως αυτο ισχυει η αν απλα ειναι πιθανοτητες. Γνωριζετε? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Annie4 είπε:

@Equality k @marpi91 καλησπερα κοριτσια μου. Παρακολουθω την κουβεντα σας και μου δημιουργηθηκε η απορια. Στην 1η εγκυμοσυνη ειχα κανει προαιρετικα εξεταση θρομβοφιλιας και ηταν ενταξει. Τωρα στην 2η μου ειπε δεν χρειαζοταν να ξανακανω..αλλα ακομα απορω αν οντως αυτο ισχυει η αν απλα ειναι πιθανοτητες. Γνωριζετε? 

Αυτο που ξερω ειναι οτι οι εξετασεις θρομβοφιλιας εχουν νοημα πριν την εγκυμοσυνη.Μετα το αποτελεσμα μπορει να βγει ψευδως θετικο γιατι το αιμα επηρεαζεται κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Επισης και πριν την εγκυμοσυνη μπορει να βγεις θετικη σε καποιους παραγοντες ,ομως να μην αξιολογηθει σαν θρομβοφιλια γιατι ειναι συνηθες σε πολλους ανθρωπους να εχουν καποιους παραγοντες ανεβασμενους.Απο κει και περα αξιολογουν και το ιστορικο σου και οπως ειπες πανε με πιθανοτητες.
Γι'αυτο ειναι μια εξεταση που πρεπει να υπαρχει καποιος λογος για να την κανει καποιος.
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι στην πλειοψηφια των περιπτώσεων μιας και απ'οτι λενε οι αντιπηκτικες δεν κανουν κακο,σου λενε προληπτικα παρε για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο!
Σε καθε περιπτωση δεν ειναι μια εξεταση που σου δείχνει "ασπρο" ή "μαυρο".Χρηζει αξιολογησης.Απλα εσυ ξερω οτι σαν εγκυος τρωγεσαι να την κανεις!
Κι εγω τρωγομουν και τωρα εχω αγχος για την επισκληριδιο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Equality είπε:

Αυτο που ξερω ειναι οτι οι εξετασεις θρομβοφιλιας εχουν νοημα πριν την εγκυμοσυνη.Μετα το αποτελεσμα μπορει να βγει ψευδως θετικο γιατι το αιμα επηρεαζεται κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Επισης και πριν την εγκυμοσυνη μπορει να βγεις θετικη σε καποιους παραγοντες ,ομως να μην αξιολογηθει σαν θρομβοφιλια γιατι ειναι συνηθες σε πολλους ανθρωπους να εχουν καποιους παραγοντες ανεβασμενους.Απο κει και περα αξιολογουν και το ιστορικο σου και οπως ειπες πανε με πιθανοτητες.
Γι'αυτο ειναι μια εξεταση που πρεπει να υπαρχει καποιος λογος για να την κανει καποιος.
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι στην πλειοψηφια των περιπτώσεων μιας και απ'οτι λενε οι αντιπηκτικες δεν κανουν κακο,σου λενε προληπτικα παρε για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο!
Σε καθε περιπτωση δεν ειναι μια εξεταση που σου δείχνει "ασπρο" ή "μαυρο".Χρηζει αξιολογησης.Απλα εσυ ξερω οτι σαν εγκυος τρωγεσαι να την κανεις!
Κι εγω τρωγομουν και τωρα εχω αγχος για την επισκληριδιο

Σε ευχαριστω πολυ πολυ για την απαντηση σου! Τωρα ειμαι 34η βδομαδα, δεν θα την κανω. Στην 1η μου εγκυμοσυνη την ειχα κανει στην αρχη και ηταν μια χαρα. Αναρωτιεμαι αν αυτο αλλαζει κι αν επρεπε να γινεται η εξεταση σε καθε εγκυμοσυνη αλλα μου οπως ειπες εσυ ετσι κ ο γιατρος μου ειχε πει οτι πρεπει να υπαρχουν ενδειξεις ασχετα αν εγω την 1η φορα επεμενα να την κανω. Γιατι εχεις αγχος για την επισκληριδιο? Τι σκεφτεσαι και σε αγχωνει?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Annie4 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ πολυ για την απαντηση σου! Τωρα ειμαι 34η βδομαδα, δεν θα την κανω. Στην 1η μου εγκυμοσυνη την ειχα κανει στην αρχη και ηταν μια χαρα. Αναρωτιεμαι αν αυτο αλλαζει κι αν επρεπε να γινεται η εξεταση σε καθε εγκυμοσυνη αλλα μου οπως ειπες εσυ ετσι κ ο γιατρος μου ειχε πει οτι πρεπει να υπαρχουν ενδειξεις ασχετα αν εγω την 1η φορα επεμενα να την κανω. Γιατι εχεις αγχος για την επισκληριδιο? Τι σκεφτεσαι και σε αγχωνει?

Δε νομιζω οτι αλλαζει υπο φυσιολογικες συνθηκες.
Ιδανικα θα ηθελα να κανω επισκληριδιο γιατι αλλιως ολοι λενε οτι ο πονος ειναι αφορητος.Αν ομως δεν εχουν περασει 12 ωρες αναμεσα στις αντιπηκτικες και την ωρα που θα σπασουν τα νερα,θα αναγκαστω να κανω χωρις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Equality είπε:

Δε νομιζω οτι αλλαζει υπο φυσιολογικες συνθηκες.
Ιδανικα θα ηθελα να κανω επισκληριδιο γιατι αλλιως ολοι λενε οτι ο πονος ειναι αφορητος.Αν ομως δεν εχουν περασει 12 ωρες αναμεσα στις αντιπηκτικες και την ωρα που θα σπασουν τα νερα,θα αναγκαστω να κανω χωρις.

Το εχεις συζητησει αυτο με τον γιατρο σου? Δεν υπαρχει αλλη λυση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , Annie4 είπε:

Το εχεις συζητησει αυτο με τον γιατρο σου? Δεν υπαρχει αλλη λυση?

Υπαρχει οπως ειπα πιο πανω,ειτε η λυση να κανουμε προγραμματισμενο τοκετο που παλι δε μου διασφαλιζει κατι οτι δε μπορει να σπασουν τα νερα πριν την προγραμματισμενη ημερομηνια ή να κανω καισαρικη με ολικη ναρκωση.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Queen είπε:

Ααα καλά είστε εκεί στην Κύπρο εδώ εμένα μου φαίνονται πολλές 5 γιατί έχω και την μικρή που θέλω να είμαι μαζι της τα χριστούγεννα

Κ εμένα μου φαίνονται πολλες οι 5 μερες…για την δίκη σου ανάρρωση είναι τοσες; Ή για το μωρό;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Annie4 είπε:

@Equality k @marpi91 καλησπερα κοριτσια μου. Παρακολουθω την κουβεντα σας και μου δημιουργηθηκε η απορια. Στην 1η εγκυμοσυνη ειχα κανει προαιρετικα εξεταση θρομβοφιλιας και ηταν ενταξει. Τωρα στην 2η μου ειπε δεν χρειαζοταν να ξανακανω..αλλα ακομα απορω αν οντως αυτο ισχυει η αν απλα ειναι πιθανοτητες. Γνωριζετε? 

Καλησπέρα και από εμένα! Η εξέταση για θρομβοφιλια δείχνει γενετικό παράγοντα, όπως η κυστική ίνωση, η μεσογειακή αναιμία κλπ. Την κανεις πριν την εγκυμοσύνη και αν δεν έχεις 1 φορά δεν έχεις γενικά. ΑΛΛΑ σε φάση εγκυμοσύνης πρέπει να ελέγχουμε πάλι 2 παράγοντες οι οποίοι είναι οι μόνοι που διαφοροποιουνται κατά την κύηση. Εκεί λοιπόν βλέπεις αν θα χρειαστείς αγωγή, ακόμα και αν προ κύησης ησουν υγιής. Αν θες να ψάξω τις εξετάσεις να σου πω ποιους παράγοντες εξέτασα σε κύηση,  αν και τώρα στη φάση που είμαστε δεν έχει νόημα! Δεν είναι μάλιστα και συνήθης νόσος η θρομβοφιλια, ο ίδιος ο γιατρός μου το είπε! Το ότι δίνουν ενέσεις για να boostαρουν την αιμάτωση ναι, αλλά όχι ότι όλες όσες κάνουν ενέσεις έχουν και θέμα με την πήξη τους!

1 ώρα πρίν, Equality είπε:

Χαχα!Αυτο δεν αλλαζει!Κι εγω τα ιδια!3 φορες εχω παει,οπως λες μετα απο αυχενικη,β'επιπεδου και doppler.
 

Oυτε εμενα,απλα τωρα που πηγα για οδηγιες παροτι ημουν μεσα στα ορια μου πε οτι δεν ειναι ικανοποιημενος απο τους χρονους και παροτι ειναι καλο το doppler και θα τις εκοβε,τελικα θα τις συνεχισω.Κι εγω ειμαι 35+2 και εχω grade 1 πλακουντα και καλο βαρος το μωρο.

 

Ειχες κανει και τοτε d dimers?

 

Θρομβοελαστογραμμα κανατε παλι?

 

Απο αυτα που μου λες τον βρισκω πιο σωστο το δικο σου.Ομως και γι'αυτον που παω εχω ακουσει καλα λογια και ειναι και στο ΡΕΑ.Επισης ειναι πολυ εξυπηρετικος και αμεσος στην επικοινωνια,για να λεω και την αληθεια μου!

Με εχει ομως αγχωσει πολυ αυτο το θεμα!Κι ο γυναικολογος ειναι λογικο να μη θελει να παρει ευθυνη εφοσον λεει ο αιματολογος ετσι.

Θρομβοελαστογραμμα κάνω κάθε φορά που πάω. Την d dimers πρώτη φορά θα την κάνω, δεν ξέρω βέβαια αν είχε ζητήσει ο Αναγνώστου από τον γιατρό μου και μου την έκαναν μέσα στο Ρέα μετά την επέμβαση. Πάντως δεν είχα κάποια παρενέργεια από τη διακοπή των ενέσεων τότε. 

Δλδ τι χρόνους είχες; γράψε μου αν θες έτσι να τα συγκρίνουμε ρε παιδί μου, γιατί είναι κρίμα να μην πάρεις αναλγησία και ακόμα πιο κρίνα να φας χειρουργείο επειδή δεν έκοψες λίγες ώρες πριν την ένεση ξέρω γω.. 

BTW, καλός και χρυσός μπορεί να είναι, αλλά μετά το φιάσκο με τον προηγούμενο γυναικολόγο μου αν δεν διασταυρώσω πληροφορίες τα ακούω όλα βερεσέ!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , marpi91 είπε:

Η εξέταση για θρομβοφιλια δείχνει γενετικό παράγοντα, όπως η κυστική ίνωση, η μεσογειακή αναιμία κλπ. Την κανεις πριν την εγκυμοσύνη και αν δεν έχεις 1 φορά δεν έχεις γενικά. ΑΛΛΑ σε φάση εγκυμοσύνης πρέπει να ελέγχουμε πάλι 2 παράγοντες οι οποίοι είναι οι μόνοι που διαφοροποιουνται κατά την κύηση. Εκεί λοιπόν βλέπεις αν θα χρειαστείς αγωγή, ακόμα και αν προ κύησης ησουν υγιής.

 Έχεις δίκιο!Τώρα θυμήθηκα ότι υπάρχει η εκ γενετής και η επίκτητη θρομβοφιλία όπου εξετάζονται άλλοι παράγοντες κάθε φορά. Ομως οπως λες και εσύ δεν έχει νόημα να ξεκινήσει τώρα η κοπέλα αντιπηκτικές. Εφόσον έχουν πάει ολα καλά δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα άλλο.

Για τους χρόνους θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα να τα πούμε κιόλας!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

@Queen γεια σου κοπελα μου!!! Ακριβως το ιδιο και εγω, 19/12 μπαινω ακριβως 38εβδομαδων. Και εχω κι εγω μια ανησυχια μηπως ειναι νωρις αλλα ο γιατρος ειπε ειναι μια χαρα! Σκεφτομουν κ εγω να το τρεναρω 2-3 μερες εστω αλλα οπως εσυ σκεφτομαι το παιδακι μου που φετος πρωτη φορα αντιλαμβανεται Χριστουγεννα κ δε θελω να λειπω. Αλλωστε ο γιατρος μου παραπανω δεν θα με αφηνε. 38 ειναι μια χαρα ετσι κ αλλιως ομως, εμπιστευομαστε τους γιατρους μας! Εμενα εξ αρχης μου ειχε πει 2 βδομαδες πριν την ΠΗΤ, χωρις να υπολογισουμε ποτε πεφτουν Χριστουγεννα κλπ.

Ιδία μέρα θα φέρουμε τα μπεμπακια μας στον κοσμο κοπελα μου τι ωραία.

Ναι και εμένα με είπε οτι είναι καλά και μακάρι λέει θέλει πολυ να φτάσω 38 

Και εγώ θέλω να είμαι εξω να είμαι και με το μεγάλο το μωρο

Τουλαχιστον είναι 38 και οχι 35 αυτό είναι το καλό 

Απο 18 θα πας μεσά;

πρίν από 32 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Κ εμένα μου φαίνονται πολλες οι 5 μερες…για την δίκη σου ανάρρωση είναι τοσες; Ή για το μωρό;

Για μένα αλλά εγώ στην πρώτη καισαρική με το που με κατέβασαν απο την ανάνηψη σηκώθηκα κατευθείαν αλλά εγώ τον είπα δεν χρειάζεται να μείνω τόσο πολύ και με είπε θα δουμε αλλά είναι πολλές 5 μέρες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...