Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 28 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλησπέρα και με το καλό το μπεμπάκι σου! Εγώ έχω περίδεση και πεσσό απο την 17η εβδομάδα λόγω πλήρους εξάλειψης τραχήλου σε προηγούμενη εγκυμοσύνη. Εδώ που έχουμε φτάσει κοπέλα μου δεν είναι άσχημο το 1,9. Έχουμε ήδη ξεπεράσει τον κίνδυνο για σοβαρή προωροτητα και φυσιολογικά μειώνεται ο τράχηλος όσο προχωράμε προς την ΠΗΤ μας. Τώρα ούτως ή άλλως μόνο προγεστερονη κολπικά θα μπορούσε να σου δώσει γιατί "θρέφει" τον τράχηλο και τον κρατάει σε σταθερά επίπεδα αλλά το 1,9 στην 34η εβδομάδα είναι μια χαρά, μην σε φοβίζει η απότομη αλλαγή! Ξεκούραση για όσες εβδομάδες έχουν μείνει, απόφυγε να σκύβεις και να σηκώνεις βάρη. Το να καθηλωθεις στο κρεβάτι δεν βοηθά πουθενά, αντίθετα επιβαρύνει! Όλα καλά θα σου πάνε,  κοντεύεις τώρα! Με το καλό!!! 

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,

Προσπαθω να μην καθηλώνομαι στο κρεβάτι αλλα τις περισσότερες μέρες στα δέκα λεπτά ορθοστασίας νιώθω τρομερή πίεση χαμηλά και δεν μπορώ να περπατήσω καθόλου.. έχει παρει θέση ο μικρούλης και με πιέζει πολύ. Άσε που τρέχω στην τουαλέτα κάθε μισάωρο:shock:

Πως νιώθεις με την περιδεση και τον πεσσό;

Σίγουρα σε δεύτερη εγκυμοσύνη θα χρειαστεί να κάνω κ εγώ περίδεση. Συνεχίζεις κανονικά την καθημερινότητα σου δουλειά κλπ ή σε έχει ο γιατρός σου σε περιορισμό;  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , Zako είπε:

Αχ κορίτσι μου, ας πάνε όλα καλά να γεννηθεί ο μπέμπης μου στην ώρα του και ας χορεύει καρσιλαμά μετά όλη νύχτα:D 

 

Όταν θα πάνε όλα καλά γλυκιά μου και γεννηθεί ο αντράς σου γέρος και δυνατός να μου στείλεις όταν θα χορεύει καρσιλαμά και θα γκρεμίζεται με το κεφάλι τι ωραία που θα περνάς εσύ. Έχω να πάω στο μπάνιο μόνη μου πάνω από έξι μήνες.!!!Αλλα να σου πω κάτι τώρα που κοιμάται ας είναι δίπλα μου μου λείπει!! Είμαι πολυυυυυ χαζομαμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Xrisa26 είπε:

Όταν θα πάνε όλα καλά γλυκιά μου και γεννηθεί ο αντράς σου γέρος και δυνατός να μου στείλεις όταν θα χορεύει καρσιλαμά και θα γκρεμίζεται με το κεφάλι τι ωραία που θα περνάς εσύ. Έχω να πάω στο μπάνιο μόνη μου πάνω από έξι μήνες.!!!Αλλα να σου πω κάτι τώρα που κοιμάται ας είναι δίπλα μου μου λείπει!! Είμαι πολυυυυυ χαζομαμα. 

Χαχαχαχαχ καταδίωξη και στο μπάνιο;;:D

Να σου ζήσει το μπεμπακι σου❤️ και γω για αυτή τη στιγμή ζω που θα τον έχω δίπλα μου  να κοιματαιιιι:wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Zako είπε:

Χαχαχαχαχ καταδίωξη και στο μπάνιο;;:D

Να σου ζήσει το μπεμπακι σου❤️ και γω για αυτή τη στιγμή ζω που θα τον έχω δίπλα μου  να κοιματαιιιι:wub:

Καταδίωξη παντού δεν πάω πουθενά μόνη μου. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά από το να πέφτει πάνω μου το βράδυ η να κάθεται αγκαλιά μου μέχρι να κοιμηθεί. Κανουμε συγκοιμηση από 7 μηνών είναι τώρα 21 και λέω να συνεχίσουμε μέχρι τα 30 χρόνων τουλάχιστον. Είναι τέλεια!!! 

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Zako είπε:

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,

Προσπαθω να μην καθηλώνομαι στο κρεβάτι αλλα τις περισσότερες μέρες στα δέκα λεπτά ορθοστασίας νιώθω τρομερή πίεση χαμηλά και δεν μπορώ να περπατήσω καθόλου.. έχει παρει θέση ο μικρούλης και με πιέζει πολύ. Άσε που τρέχω στην τουαλέτα κάθε μισάωρο:shock:

Πως νιώθεις με την περιδεση και τον πεσσό;

Σίγουρα σε δεύτερη εγκυμοσύνη θα χρειαστεί να κάνω κ εγώ περίδεση. Συνεχίζεις κανονικά την καθημερινότητα σου δουλειά κλπ ή σε έχει ο γιατρός σου σε περιορισμό;  

Νομίζω σε αυτή τη φάση όλες μας ζοριζομαστε χαμηλά, πιέζουν τα μωράκια μας, εγώ έχω συνέχεια αυτή την αίσθηση του ηλεκτροσόκ στον τράχηλο. Ψάχνει τρόπο να βγει! 

Δεν νιώθω τίποτα από τα "αξεσουάρ" μου, παρά μόνο όταν βάζω την προγεστερονη μου σαν υπόθετο που πιάνω και τον πεσσό και το ραμμα, αλλά δεν είναι κάτι!

Εγώ αυτή τη φορά έκανα προληπτικά όλες αυτές τις ενέργειες, ο τράχηλος είναι ακόμα στο 2,9 με 3,2 όποτε το θυμάται αλλά την προηγούμενη φορά δυστυχώς από το πουθενά, λόγω πιθανής φλεγμονής, έπεσε σε 2 μέρες από 3,5εκ σε 1εκ και έκανα πάλι περίδεση όμως ήμουν ήδη σε ενεργό τοκετό και απέβαλα στην 17η εβδομάδα.. κανονικά απαγορεύεται περίδεση οταν εισαι ηδη σε τοκετό, αλλά ο γιατρός ήταν ο,τι να ναι.. τώρα λέω πια ευτυχώς που δεν μου προκάλεσε μόνιμη βλάβη στον τράχηλο η βλακεια του.. 

Να κάνεις περίδεση και πεσσό την επόμενη φορά, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πως είσαι προστατευμενη. Εγώ έχω την τύχη να μπορώ να δουλέψω από το σπίτι, αλλά γενικά, θέλει ξεκούραση η περίπτωσή μας. Όχι ακινησία φυσικά.. και για καφέ πάω, και για βόλτα μέχρι 30 λεπτά περπάτημα με στάση και μετά πάλι πίσω.. και το καλοκαίρι εκανα μπανιο καθε μέρα, παλεύεται δηλαδή.. Δεν σκύβουμε, δεν σηκώνουμε βάρη, αλλά αυτό είναι κάτι που όλες πρέπει να προσέχουμε ασχέτως τραχήλου! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εσύ που γυμνάζεσαι ακόμα δλδ έχεις τόσο ε; άρα εγώ που είμαι στο καθισιό από την 9η εβδομάδα να μην ανησυχώ.. διάβαζα τώρα ότι η έλλειψη άσκησης κλπ επιδεινώνει την πίεση.. οπότε οκ, να μην το έχω ακόμα ένα άγχος και αυτό!

Γυμνάζομαι γιατί θα τα παίξω αν δεν εκτονώνομαι  καπως χαχαχα εμένα μου την μετράει από την αρχή τη πίεση! Μια φορά είχε τύχει να είναι 13 με 7 κ της λεω ψηλή δεν είναι;; Και μου λέει ισως εχεις άγχος, πιο πολύ η χαμηλή μας νοιάζει μην πάει πολύ ψηλά! Κ οντως μετά που την μέτρησα κ σπίτι κάθε μέρα σχεδόν ήταν οπως ήταν πάντα η χαμηλή 6 κ η ψηλή 10! Στο τρίτο τρίμηνο είναι πάντα 13 η ψηλή με 7-8 η χαμηλή! Όταν την ξανά ρώτησα μου είπε ότι είναι φυσιολογικό πλέον οι απαιτήσεις είναι πιο πολλες! Κ ότι το όριο είναι 14 κ 9 κ αν ανέβουν από τόσο κ είμαι μόνιμα ανεβασμένες τότε ανησυχούμε!! Επίσης σημάδια προεκλαμψιας είναι τα φουσκωμένα πόδια ειδικά εκεί κάτω σε αστραγάλους, έντονοι πονοκέφαλοι, και η όραση μας να αλλάζει καπως να βλέπουμε κάτι μαύρα σαν μυγάκια!! Εμένα που μου είχε βγει κ ένα ποσοστό στην αυχενική, λόγο ασπιρίνης, αυτό το ρίσκο εχει μειωθεί παρά πολύ στην β επιπέδου δλδ έχουμε ξεφύγει από τον κίνδυνο…Αλλά από τον 7ο κ μετά μου ελέγχει κ τα ουρα σε κάθε ραντεβού για λεύκωμα γιατί κ αυτό είναι σημάδι προεκλαμψιας 

8 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Γεια σουυυ ❤️

Πως κατάλαβες ότι κατέβηκε και το ψάξατε και το βρήκατε; Ειχεσ Κάποιο σύμπτωμα; Εμένα έχει να με ελέγξει από κάτω από την β επιπεδου δεν έχω ιδέα ποσο είναι τώρα :/ 

Επίσης, άσχετο, αλλά επειδή έχω και εγώ αύριο ραντεβού με τον γιατρό. Θα είναι κλειστοί οι δρόμοι; 

Κ εμένα έχουν να με ελέγξουν από την β επιπέδου κ όταν ρώτησα ποτέ θα το δούμε, μου λέει η γιατρος μη βιάζεσαι όποτε το αφηνω σε αυτήν της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Γυμνάζομαι γιατί θα τα παίξω αν δεν εκτονώνομαι  καπως χαχαχα εμένα μου την μετράει από την αρχή τη πίεση! Μια φορά είχε τύχει να είναι 13 με 7 κ της λεω ψηλή δεν είναι;; Και μου λέει ισως εχεις άγχος, πιο πολύ η χαμηλή μας νοιάζει μην πάει πολύ ψηλά! Κ οντως μετά που την μέτρησα κ σπίτι κάθε μέρα σχεδόν ήταν οπως ήταν πάντα η χαμηλή 6 κ η ψηλή 10! Στο τρίτο τρίμηνο είναι πάντα 13 η ψηλή με 7-8 η χαμηλή! Όταν την ξανά ρώτησα μου είπε ότι είναι φυσιολογικό πλέον οι απαιτήσεις είναι πιο πολλες! Κ ότι το όριο είναι 14 κ 9 κ αν ανέβουν από τόσο κ είμαι μόνιμα ανεβασμένες τότε ανησυχούμε!! Επίσης σημάδια προεκλαμψιας είναι τα φουσκωμένα πόδια ειδικά εκεί κάτω σε αστραγάλους, έντονοι πονοκέφαλοι, και η όραση μας να αλλάζει καπως να βλέπουμε κάτι μαύρα σαν μυγάκια!! Εμένα που μου είχε βγει κ ένα ποσοστό στην αυχενική, λόγο ασπιρίνης, αυτό το ρίσκο εχει μειωθεί παρά πολύ στην β επιπέδου δλδ έχουμε ξεφύγει από τον κίνδυνο…Αλλά από τον 7ο κ μετά μου ελέγχει κ τα ουρα σε κάθε ραντεβού για λεύκωμα γιατί κ αυτό είναι σημάδι προεκλαμψιας 

Κ εμένα έχουν να με ελέγξουν από την β επιπέδου κ όταν ρώτησα ποτέ θα το δούμε, μου λέει η γιατρος μη βιάζεσαι όποτε το αφηνω σε αυτήν της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη 

9 ώρες πρίν, Xrisa26 είπε:

Καλημέρα καλημέρα. Ελπίζω να κοιμήθηκες καλά γιατί ξέρω πόσο δύσκολο είναι.Η προεκλαμψια δεν έχει απαραίτητα συμπτώματα εγώ ας πούμε ούτε πονοκεφάλους ούτε τίποτα, αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι σε πολύ προχωρημένη κατάσταση. Τα μόνα σίγουρα συμπτώματα είναι η υψηλή πίεση και το λεύκωμα. Εγώ ήξερα από την αυχενική ακόμα ότι θα κάνω (άριστος εμβρυολογος) και έπαιρνα ασπιρίνη όπως λες και εσύ είχα ναι μεν από την αρχή αλλά ο γιατρός ηταν χαλαρός την 35 εβδομαδα έγινε λίγο ποιο χάλια αλλά και πάλι κανένα συμπτώμα και το μωρό ήταν μια χαρά. Καλή συνέχεια εύχομαι!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Και ποτέ γέννησες;; Στις 35;

Όχι ευτυχώς. Νοσηλεύτηκα για 10 μέρες έπεισα τον γιατρό να πάω σπίτι και είχαμε κανονίσει εκτός απροόπτου 38,1 καισαρική λόγο προβληματων(διαβήτη, προεκλαμψια) Παρασκευή και Παρασκευή βράδυ αφού πονουσα από Τετάρτη και νόμιζα ότι ήταν έντερο 12και30 σπάσανε τα νερά και πήγα έκτακτος για καισαρική. Οπότε πέρασα πόνους γέννας και καισαρικης. Την είχα φτιάξει την πίεση με χάπια και το μωρό ήταν μια χαρά. Αλλά μου είχαν κάνει και ένεση για τα πνευμονία του μωρού προληπτικά. 

πρίν από 15 λεπτά , Xrisa26 είπε:

Όχι ευτυχώς. Νοσηλεύτηκα για 10 μέρες έπεισα τον γιατρό να πάω σπίτι και είχαμε κανονίσει εκτός απροόπτου 38,1 καισαρική λόγο προβληματων(διαβήτη, προεκλαμψια) Παρασκευή και Παρασκευή βράδυ αφού πονουσα από Τετάρτη και νόμιζα ότι ήταν έντερο 12και30 σπάσανε τα νερά και πήγα έκτακτος για καισαρική. Οπότε πέρασα πόνους γέννας και καισαρικης. Την είχα φτιάξει την πίεση με χάπια και το μωρό ήταν μια χαρά. Αλλά μου είχαν κάνει και ένεση για τα πνευμονία του μωρού προληπτικά. 

Σε ποια εβδομάδα είσαι? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Xrisa26 είπε:

Όχι ευτυχώς. Νοσηλεύτηκα για 10 μέρες έπεισα τον γιατρό να πάω σπίτι και είχαμε κανονίσει εκτός απροόπτου 38,1 καισαρική λόγο προβληματων(διαβήτη, προεκλαμψια) Παρασκευή και Παρασκευή βράδυ αφού πονουσα από Τετάρτη και νόμιζα ότι ήταν έντερο 12και30 σπάσανε τα νερά και πήγα έκτακτος για καισαρική. Οπότε πέρασα πόνους γέννας και καισαρικης. Την είχα φτιάξει την πίεση με χάπια και το μωρό ήταν μια χαρά. Αλλά μου είχαν κάνει και ένεση για τα πνευμονία του μωρού προληπτικά. 

Το ελέγχετε κ εσείς από νωρις λόγο του ιστορικού από την αυχενική;; Το μωράκι ποσό γεννήθηκε; Εμένα μου έβγαλε κ το ρίσκο υπολειπόμενη ανάπτυξης κ από τον 7ο κ μετα πάω κάθε 2 εβδομαδες κ από την άλλη εβδομάδα π μπαίνω στο μήνα μου θα πηγαίνω κάθε εβδομάδα…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Το ελέγχετε κ εσείς από νωρις λόγο του ιστορικού από την αυχενική;; Το μωράκι ποσό γεννήθηκε; Εμένα μου έβγαλε κ το ρίσκο υπολειπόμενη ανάπτυξης κ από τον 7ο κ μετα πάω κάθε 2 εβδομαδες κ από την άλλη εβδομάδα π μπαίνω στο μήνα μου θα πηγαίνω κάθε εβδομάδα…

Το έλεγχα με εξετάσεις ούρων και μετρούσα πίεση. Είχα σε όλη την εγκυμοσύνη πίεση και λεύκωμα ανεβασμένο. Βέβαια ότι είχα από νωρίς λεύκωμα μου το είπε η παιδίατρος μόλις γέννησα και είδε εξετάσεις ο γιατρός δεν μου είχε πει τίποτα να μην ανχωνομαι ίσως. Στην 35 εβδομαδα έκανε μεγάλη ζημιά με πίεση 17 και 12 να φανταστείς. Γεννήθηκε 3040 σχετικά καλά αλλά αδύναμη πολύ δεν μπόρεσα να την θηλασω δεν είχε δύναμη της έδινα με το μπουκάλι και πατούσα την θηλή δεν τραβούσε. Μετά από 4 μέρες που γεννήθηκε ήταν 2870 έχασε πολύ και λίγο ίκτερο. Θα πηγενεις να κάνεις νο στρες λογικά. Μια συμβουλή πάντα θα τρως πριν πας για νο στρες για να έχει το παιδί δύναμη να κουνιέται. Μην σε ανησυχεί πόσο θα βγει σε βάρος δεν θα καταλάβεις ποτέ θα τα πάρει μετά αρκεί να είναι καλά σε όλα τα άλλα. 

πρίν από 14 λεπτά , Xrisa26 είπε:

Το έλεγχα με εξετάσεις ούρων και μετρούσα πίεση. Είχα σε όλη την εγκυμοσύνη πίεση και λεύκωμα ανεβασμένο. Βέβαια ότι είχα από νωρίς λεύκωμα μου το είπε η παιδίατρος μόλις γέννησα και είδε εξετάσεις ο γιατρός δεν μου είχε πει τίποτα να μην ανχωνομαι ίσως. Στην 35 εβδομαδα έκανε μεγάλη ζημιά με πίεση 17 και 12 να φανταστείς. Γεννήθηκε 3040 σχετικά καλά αλλά αδύναμη πολύ δεν μπόρεσα να την θηλασω δεν είχε δύναμη της έδινα με το μπουκάλι και πατούσα την θηλή δεν τραβούσε. Μετά από 4 μέρες που γεννήθηκε ήταν 2870 έχασε πολύ και λίγο ίκτερο. Θα πηγενεις να κάνεις νο στρες λογικά. Μια συμβουλή πάντα θα τρως πριν πας για νο στρες για να έχει το παιδί δύναμη να κουνιέται. Μην σε ανησυχεί πόσο θα βγει σε βάρος δεν θα καταλάβεις ποτέ θα τα πάρει μετά αρκεί να είναι καλά σε όλα τα άλλα. 

Γενικά και μόλις γεννήθηκε πέρασα δύσκολα έκανε παλινδρομηση έτρωγε και το έκανε εμετό μπορεί να έκανε και 4 φορές την ημέρα. Αλλά και αυτό το αντιμετώπισα με κατάλληλο γάλα. Τώρα είναι αυτή ένα διαβολάκι που χαλάλι το ανχως και η ταλαιπωρία. Έφτασες στο τέλος ποια μην αγχώνεσαι ο ανιψιός μου γεννήθηκε 1910 και τον πήραμε κατευθείαν στο δωμάτιο και τώρα είναι 15 χρονών γαϊδούρι. Να σκέφτεσαι τα ρουχαλάκια και το δωμάτιο ποια τα άλλα περάσανε!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εσύ που γυμνάζεσαι ακόμα δλδ έχεις τόσο ε; άρα εγώ που είμαι στο καθισιό από την 9η εβδομάδα να μην ανησυχώ.. διάβαζα τώρα ότι η έλλειψη άσκησης κλπ επιδεινώνει την πίεση.. οπότε οκ, να μην το έχω ακόμα ένα άγχος και αυτό!

Καλημέρα! Κι εγώ στο καθισιο είμαι από την 5η εβδομάδα. Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την πίεση αλλιώς έπρεπε να μου έχει φτάσει στο Θεό :D όσο δεν ανησυχει ο γιατρος σου μην αγχωνεσαι!! Ολα ειναι μια χαρα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Xrisa26 είπε:

Το έλεγχα με εξετάσεις ούρων και μετρούσα πίεση. Είχα σε όλη την εγκυμοσύνη πίεση και λεύκωμα ανεβασμένο. Βέβαια ότι είχα από νωρίς λεύκωμα μου το είπε η παιδίατρος μόλις γέννησα και είδε εξετάσεις ο γιατρός δεν μου είχε πει τίποτα να μην ανχωνομαι ίσως. Στην 35 εβδομαδα έκανε μεγάλη ζημιά με πίεση 17 και 12 να φανταστείς. Γεννήθηκε 3040 σχετικά καλά αλλά αδύναμη πολύ δεν μπόρεσα να την θηλασω δεν είχε δύναμη της έδινα με το μπουκάλι και πατούσα την θηλή δεν τραβούσε. Μετά από 4 μέρες που γεννήθηκε ήταν 2870 έχασε πολύ και λίγο ίκτερο. Θα πηγενεις να κάνεις νο στρες λογικά. Μια συμβουλή πάντα θα τρως πριν πας για νο στρες για να έχει το παιδί δύναμη να κουνιέται. Μην σε ανησυχεί πόσο θα βγει σε βάρος δεν θα καταλάβεις ποτέ θα τα πάρει μετά αρκεί να είναι καλά σε όλα τα άλλα. 

Γενικά και μόλις γεννήθηκε πέρασα δύσκολα έκανε παλινδρομηση έτρωγε και το έκανε εμετό μπορεί να έκανε και 4 φορές την ημέρα. Αλλά και αυτό το αντιμετώπισα με κατάλληλο γάλα. Τώρα είναι αυτή ένα διαβολάκι που χαλάλι το ανχως και η ταλαιπωρία. Έφτασες στο τέλος ποια μην αγχώνεσαι ο ανιψιός μου γεννήθηκε 1910 και τον πήραμε κατευθείαν στο δωμάτιο και τώρα είναι 15 χρονών γαϊδούρι. Να σκέφτεσαι τα ρουχαλάκια και το δωμάτιο ποια τα άλλα περάσανε!!! 

Και οσο περιμένεις πάρε τα βιβλία της μοντεσσόρι καταπληκτική μέθοδος θα δεις ένα παιδί χαρούμενο, ανεξάρτητο!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Xrisa26 είπε:

Το έλεγχα με εξετάσεις ούρων και μετρούσα πίεση. Είχα σε όλη την εγκυμοσύνη πίεση και λεύκωμα ανεβασμένο. Βέβαια ότι είχα από νωρίς λεύκωμα μου το είπε η παιδίατρος μόλις γέννησα και είδε εξετάσεις ο γιατρός δεν μου είχε πει τίποτα να μην ανχωνομαι ίσως. Στην 35 εβδομαδα έκανε μεγάλη ζημιά με πίεση 17 και 12 να φανταστείς. Γεννήθηκε 3040 σχετικά καλά αλλά αδύναμη πολύ δεν μπόρεσα να την θηλασω δεν είχε δύναμη της έδινα με το μπουκάλι και πατούσα την θηλή δεν τραβούσε. Μετά από 4 μέρες που γεννήθηκε ήταν 2870 έχασε πολύ και λίγο ίκτερο. Θα πηγενεις να κάνεις νο στρες λογικά. Μια συμβουλή πάντα θα τρως πριν πας για νο στρες για να έχει το παιδί δύναμη να κουνιέται. Μην σε ανησυχεί πόσο θα βγει σε βάρος δεν θα καταλάβεις ποτέ θα τα πάρει μετά αρκεί να είναι καλά σε όλα τα άλλα. 

Γενικά και μόλις γεννήθηκε πέρασα δύσκολα έκανε παλινδρομηση έτρωγε και το έκανε εμετό μπορεί να έκανε και 4 φορές την ημέρα. Αλλά και αυτό το αντιμετώπισα με κατάλληλο γάλα. Τώρα είναι αυτή ένα διαβολάκι που χαλάλι το ανχως και η ταλαιπωρία. Έφτασες στο τέλος ποια μην αγχώνεσαι ο ανιψιός μου γεννήθηκε 1910 και τον πήραμε κατευθείαν στο δωμάτιο και τώρα είναι 15 χρονών γαϊδούρι. Να σκέφτεσαι τα ρουχαλάκια και το δωμάτιο ποια τα άλλα περάσανε!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ :) μακάρι να πάνε όλα καλά!! Εχεις δίκιο σε όλα! Κ εμένα ο ανιψιός μου γεννήθηκε 2κιλα ακριβώς έμεινε η λίγο στα επείγοντα κ τώρα είναι 3.5 χρόνων διαβολάκι λες κ εσυ!! 

πρίν από 54 λεπτά , Xrisa26 είπε:

Και οσο περιμένεις πάρε τα βιβλία της μοντεσσόρι καταπληκτική μέθοδος θα δεις ένα παιδί χαρούμενο, ανεξάρτητο!!! 

Διάβασα ήδη ένα βιβλίο μέσα στο καλοκαίρι στις διακοπες! Μετά που αρχίσαμε δουλεια πάλι το Σεπτέμβρη δεν έχω χρόνο για να διαβάσω ακόμα ένα τουλάχιστον πριν γεννήσω… πάω σπίτι κ είμαι κομμάτια τρωμε μπάνιο ύπνο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ :) μακάρι να πάνε όλα καλά!! Εχεις δίκιο σε όλα! Κ εμένα ο ανιψιός μου γεννήθηκε 2κιλα ακριβώς έμεινε η λίγο στα επείγοντα κ τώρα είναι 3.5 χρόνων διαβολάκι λες κ εσυ!! 

Διάβασα ήδη ένα βιβλίο μέσα στο καλοκαίρι στις διακοπες! Μετά που αρχίσαμε δουλεια πάλι το Σεπτέμβρη δεν έχω χρόνο για να διαβάσω ακόμα ένα τουλάχιστον πριν γεννήσω… πάω σπίτι κ είμαι κομμάτια τρωμε μπάνιο ύπνο! 

Μια χαρά θα πάνε όλα.Να κάνεις πάντα θετικές σκέψεις.Να ξεκουράζεσαι μετά θα είναι δύσκολο να ξεκουράζεσαι σωστά.Εμενα τουλάχιστον κοιμόταν αν δεν την ξυπνούσα να φάει δεν ξυπνούσε και ούτε γκρίνια ούτε τίποτα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...