Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 20 λεπτά , Linoula είπε:

      Μπήκα μετά από τόσο καιρό! Angot με το καλό ευχομαι!! Πάλεψα και γώ με πρόωρες συσπάσεις αλλά όλα πήγαν καλά τελικά. Ευχομαι ένα γερό και δυνατό μωρό!

      ευχαριστώ κορίτσι  μ! ελπιζω να είσαι καλα! κοντοζυγώνει η μέρα μ και μένα! 

      @linaa θα μπυ κάνουν πάλι ντοπλερ αύριο, γιατί;  ο όρος πέφτει συνεχώς στο maximum 120 σταγόνες! χθες μ το κόψανε για 10 λεπτα και άρχισε να πονάει πολύ η μέση! μου το έβαλαν στις 80 που το ειχα αλλά δεν με έπιασε και μ το αύξησαν ! ο γιατρός πάλι δεν μ λέει τι σκοπό έχει! 

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Ολετ είπε:

Κόρες καλημέρα. 

Έχω κλείσει ένα τρίωρο ξύπνια. Τι κακο κι αυτό με την αγρυπνία ρε παιδί μου 

Καλημέρα. Αρχικά, πόσο μ αρεσει το "κόρες" που λες. Απο Καρπαθο εισαι? Σαλαμινα??? Απο αυτα τα μερη το εχω ακουσει, για αυτο ρωταω. Αγρυπνια, ναι...ειχα κι εγω στην 1η εγκυμοσυνη, κοιμομουν το πρωι 7-11, τωρα στη 2η με το 3χρονο να με τεντωνει πεφτω ξερη. Η 1η σου εγκυμοσυνη ειναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ολετ είπε:

Κόρες καλημέρα. 

Έχω κλείσει ένα τρίωρο ξύπνια. Τι κακο κι αυτό με την αγρυπνία ρε παιδί μου 

Καλημέρα!! Κι εγώ μια από τα ίδια! Κάθε βράδυ με παίρνει ο ύπνος κατά τις 3 ή 4 και στις 8 το μάτι γαρίδα..και όλη μέρα ζαβλακωμενη 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια..

Κι εγώ δεν κοιμάμαι καλά καθόλου αλλά από τους πόνους στα κόκκαλα. Υποφέρω από τη μέση , τη λεκάνη , τα ισχία, φρικτοί πόνοι δεν μπορώ να βολευτώ πουθενά. Το είχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά αυτή τη φορά είναι ανυπόφοροι. Βέβαια έχω βαρύνει πολύ γιατί έχω κάνει πολύ μεγαλύτερη κοιλιά σε σχέση με την πρώτη. 35+2 σήμερα και πραγματικά ανυπομονώ να γεννήσω. Τρεις εβδομάδες εγώ έχω ακόμα και μετράω αντίστροφα. Ανάμικτα συναισθήματα, από τη μία θα μου λείψει πολύ η κοιλίτσα μου και που νιώθω το μωράκι από μέσα να κλωτσάει όλη μέρα αλλά από την άλλη ανυπομονώ να δω και το μωράκι πως μοιάζει και να το αγκαλιάσω. Με έχει κουράσει κι όλας πάρα πολύ αυτή η εγκυμοσύνη γιατί περνάω δύσκολα στην αρχή ναυτίες, μετά καούρες,μετα πόνοι στα κόκκαλα. Ουφ κοντεύουμε!

  • Μου αρέσει 3

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Εχω κάποιες πληροφορίες από τη φίλη μου που γέννησε στο Ρέα, αλλά ίσως ισχύουν και στα υπόλοιπα μαιευτήρια. 

Την ημέρα του εξιτηρίου πρέπει και οι 2 γονείς να πάνε να δηλώσουν τη γέννηση του μωρού και το ΑΜΚΑ του παιδιού βγαίνει αυτόματα και έρχεται με μήνυμα στο κινητό,  δεν χρειάζεται ο πατέρας να τρέχει στο ΚΕΠ κλπ. 

Επίσης, μου επιβεβαίωσε πως στο Ρέα δεν επιτρέπεται κινητό ούτε για εμένα ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ από την στιγμή της αναμονής κιόλας, πρέπει να τα αφήσουμε εκτός.. :cry:

Επίσης, για το επίδομα που παίρνουν οι ασφαλισμένες από τον ΕΦΚΑ ΙΚΑ κλπ, 5/10 γεννησε, 15/10 μπηκαν τα χρηματα στον λογαριασμό. Δεν είναι το επίδομα των 2.000 που θα πάρουμε όλες αυτό, είναι άλλο αλλά δεν το γνωρίζω γιατί δεν δικαιούμαι εγώ. 

Μοριακό δέχονται κανονικά και απ'έξω αρκεί να είναι 48 ωρών. 

Κατά την εισαγωγή μας, ο σύζυγος ή ο συνοδός δίνει μια προκαταβολή και η εξόφληση γίνεται στο λογιστήριο την ημέρα του εξιτηρίου.

Με το ΑΜΚΑ του παιδιού καλύπτονται από τον εοππυ κάποιες από τις εξετάσεις αλλά σίγουρα όχι όλες. Αν κάνετε καισαρική ο έλεγχος περιλαμβάνει υπέρηχο ισχιων που δεν καλύπτεται. Γενικά, μεταβολικό νοσήματα κλπ αν κάνετε το πλήρες πακέτο νομίζω είναι έξτρα. Ο βασικός νεογνικος έλεγχος καλύπτεται.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εχω κάποιες πληροφορίες από τη φίλη μου που γέννησε στο Ρέα, αλλά ίσως ισχύουν και στα υπόλοιπα μαιευτήρια. 

Την ημέρα του εξιτηρίου πρέπει και οι 2 γονείς να πάνε να δηλώσουν τη γέννηση του μωρού και το ΑΜΚΑ του παιδιού βγαίνει αυτόματα και έρχεται με μήνυμα στο κινητό,  δεν χρειάζεται ο πατέρας να τρέχει στο ΚΕΠ κλπ. 

Επίσης, μου επιβεβαίωσε πως στο Ρέα δεν επιτρέπεται κινητό ούτε για εμένα ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ από την στιγμή της αναμονής κιόλας, πρέπει να τα αφήσουμε εκτός.. :cry:

Επίσης, για το επίδομα που παίρνουν οι ασφαλισμένες από τον ΕΦΚΑ ΙΚΑ κλπ, 5/10 γεννησε, 15/10 μπηκαν τα χρηματα στον λογαριασμό. Δεν είναι το επίδομα των 2.000 που θα πάρουμε όλες αυτό, είναι άλλο αλλά δεν το γνωρίζω γιατί δεν δικαιούμαι εγώ. 

Μοριακό δέχονται κανονικά και απ'έξω αρκεί να είναι 48 ωρών. 

Κατά την εισαγωγή μας, ο σύζυγος ή ο συνοδός δίνει μια προκαταβολή και η εξόφληση γίνεται στο λογιστήριο την ημέρα του εξιτηρίου.

Με το ΑΜΚΑ του παιδιού καλύπτονται από τον εοππυ κάποιες από τις εξετάσεις αλλά σίγουρα όχι όλες. Αν κάνετε καισαρική ο έλεγχος περιλαμβάνει υπέρηχο ισχιων που δεν καλύπτεται. Γενικά, μεταβολικό νοσήματα κλπ αν κάνετε το πλήρες πακέτο νομίζω είναι έξτρα. Ο βασικός νεογνικος έλεγχος καλύπτεται.

Επιβεβαιώνω, όλα αυτά ίσχυαν από το 2021 που γέννησα το γιό μου. Με το ΑΜΚΑ του παιδιού καλύφθηκαν όλες οι εξετάσεις εκτός από τρεις που σου δίνουν χαρτί να υπογράψει αν θες να τις κάνεις μέσα στο μαιευτήριο . Αν θυμάμαι καλά κόστιζε γύρω στα 80 ευρώ η μία. Είναι σίγουρα ωτοακουστικος έλεγχος , αυτό για την καισαρική και τον υπέρηχο ισχύων που είναι μέσα σε αυτές τις τρεις εξετάσεις δεν νομίζω να ισχύει, δεν είναι υποχρεωτικό, εγώ γέννησα με καισαρική και δεν είχαν κάνει στο μωρό μου. Είναι και άλλη μία προαιρετική ανάμεσα σε αυτές τις τρεις αλλα δεν την θυμάμαι. Εγώ τελικά έκανα μόνο τον ωτοακουστικο έλεγχο έξω αφού βγήκαμε από το μαιευτήριο μετα από δέκα μέρες αφού βγήκαμε. Αυτή τη φορά λέω να τα κάνω όλα εκεί. Το μετάνιωσα που δεν τις έκανα στο γιο μου να τελειώνω.

πρίν από 12 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Επιβεβαιώνω, όλα αυτά ίσχυαν από το 2021 που γέννησα το γιό μου. Με το ΑΜΚΑ του παιδιού καλύφθηκαν όλες οι εξετάσεις εκτός από τρεις που σου δίνουν χαρτί να υπογράψει αν θες να τις κάνεις μέσα στο μαιευτήριο . Αν θυμάμαι καλά κόστιζε γύρω στα 80 ευρώ η μία. Είναι σίγουρα ωτοακουστικος έλεγχος , αυτό για την καισαρική και τον υπέρηχο ισχύων που είναι μέσα σε αυτές τις τρεις εξετάσεις δεν νομίζω να ισχύει, δεν είναι υποχρεωτικό, εγώ γέννησα με καισαρική και δεν είχαν κάνει στο μωρό μου. Είναι και άλλη μία προαιρετική ανάμεσα σε αυτές τις τρεις αλλα δεν την θυμάμαι. Εγώ τελικά έκανα μόνο τον ωτοακουστικο έλεγχο έξω αφού βγήκαμε από το μαιευτήριο μετα από δέκα μέρες αφού βγήκαμε. Αυτή τη φορά λέω να τα κάνω όλα εκεί. Το μετάνιωσα που δεν τις έκανα στο γιο μου να τελειώνω.

Επίσης το ΑΜΚΑ δεν είναι ανάγκη να το βγάλεις την τελευταία μέρα. Μπορείς να πας να τα φτιάξεις ολα αυτά ένα 24ωρο μετά τη γέννα να τελειώνεις! Εγώ έτσι είχα κάνει κι είχα ξεμπερδέψει νωρίς με αυτό το άγχος.

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εχω κάποιες πληροφορίες από τη φίλη μου που γέννησε στο Ρέα, αλλά ίσως ισχύουν και στα υπόλοιπα μαιευτήρια. 

Την ημέρα του εξιτηρίου πρέπει και οι 2 γονείς να πάνε να δηλώσουν τη γέννηση του μωρού και το ΑΜΚΑ του παιδιού βγαίνει αυτόματα και έρχεται με μήνυμα στο κινητό,  δεν χρειάζεται ο πατέρας να τρέχει στο ΚΕΠ κλπ. 

Επίσης, μου επιβεβαίωσε πως στο Ρέα δεν επιτρέπεται κινητό ούτε για εμένα ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ από την στιγμή της αναμονής κιόλας, πρέπει να τα αφήσουμε εκτός.. :cry:

Επίσης, για το επίδομα που παίρνουν οι ασφαλισμένες από τον ΕΦΚΑ ΙΚΑ κλπ, 5/10 γεννησε, 15/10 μπηκαν τα χρηματα στον λογαριασμό. Δεν είναι το επίδομα των 2.000 που θα πάρουμε όλες αυτό, είναι άλλο αλλά δεν το γνωρίζω γιατί δεν δικαιούμαι εγώ. 

Μοριακό δέχονται κανονικά και απ'έξω αρκεί να είναι 48 ωρών. 

Κατά την εισαγωγή μας, ο σύζυγος ή ο συνοδός δίνει μια προκαταβολή και η εξόφληση γίνεται στο λογιστήριο την ημέρα του εξιτηρίου.

Με το ΑΜΚΑ του παιδιού καλύπτονται από τον εοππυ κάποιες από τις εξετάσεις αλλά σίγουρα όχι όλες. Αν κάνετε καισαρική ο έλεγχος περιλαμβάνει υπέρηχο ισχιων που δεν καλύπτεται. Γενικά, μεταβολικό νοσήματα κλπ αν κάνετε το πλήρες πακέτο νομίζω είναι έξτρα. Ο βασικός νεογνικος έλεγχος καλύπτεται.

Καλησπέρα! Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφοριες. Να διευκρινίσω μόνο ότι ελεγχος ισχίων δεν γινεται λογω καισαρικης αλλα μονο εαν το μωρο εχει ισχιακη θεση (αρα υποχρεωτικα γεννιεται με καισαρικη). Εχει δηλαδη να κανει με τη θεση του μωρου στην κοιλια.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Annie4 είπε:

Καλησπέρα! Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφοριες. Να διευκρινίσω μόνο ότι ελεγχος ισχίων δεν γινεται λογω καισαρικης αλλα μονο εαν το μωρο εχει ισχιακη θεση (αρα υποχρεωτικα γεννιεται με καισαρικη). Εχει δηλαδη να κανει με τη θεση του μωρου στην κοιλια.

Σωστά! Ούτε σε μένα είχαν κάνει! Αλλά εμένα είχε κεφαλικη προβολή, γεννήθηκε για άλλο λόγο με καισαρική!

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Σωστά! Ούτε σε μένα είχαν κάνει! Αλλά εμένα είχε κεφαλικη προβολή, γεννήθηκε για άλλο λόγο με καισαρική!

Ακριβώς! Το ίδιο και σε μενα. Αχ εσυ κοντευεις τωρα, σε ζηλευω! Χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Annie4 είπε:

Ακριβώς! Το ίδιο και σε μενα. Αχ εσυ κοντευεις τωρα, σε ζηλευω! Χαχαχα

Έχεις κουραστεί κι εσύ ε; Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ! Έχεις κι εσύ όπως κι εγώ μικρό παιδάκι και έχουμε δυσκολευτεί λίγο παραπάνω νομίζω!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Έχεις κουραστεί κι εσύ ε; Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ! Έχεις κι εσύ όπως κι εγώ μικρό παιδάκι και έχουμε δυσκολευτεί λίγο παραπάνω νομίζω!

Ναι, ακριβώς. Με ενα παιδι ακομα δεν ειναι ευκολη η καθημερινοτητα στην εγκυμοσυνη. Επισης, εχω κουραστει πολυ και με το ζαχαρο, δυσκολευομαι τρομερα που κανω διατροφη. Ειναι απο τις μεγαλυτερες προκλησεις στη ζωη μου εως τωρα και δε συνδυασμο με το οτι εχω σταματησει το τσιγαρο εξαρχης μού πεφτει λιγο βαρυ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Annie4 είπε:

Ναι, ακριβώς. Με ενα παιδι ακομα δεν ειναι ευκολη η καθημερινοτητα στην εγκυμοσυνη. Επισης, εχω κουραστει πολυ και με το ζαχαρο, δυσκολευομαι τρομερα που κανω διατροφη. Ειναι απο τις μεγαλυτερες προκλησεις στη ζωη μου εως τωρα και δε συνδυασμο με το οτι εχω σταματησει το τσιγαρο εξαρχης μού πεφτει λιγο βαρυ.

Πολύ λογικό σου έχει επηρεάσει πολύ την ψυχολογία! Κι εγώ αν είχα κάνει διαβήτη δεν ξέρω πως θα άντεχα με την διατροφή που για μένα το φαγητό είναι κάτι που αν δεν είμαι καλά μου ανεβάζει και την ψυχολογία. Απλά κάνε λίγο ακόμα υπομονή, όλο αυτό το περνάς για να γεννηθεί υγιές το μωράκι σου και σε λίγες εβδομάδες τελειώνει αυτή η δύσκολη περίοδος. Μετά τον τοκετό εγώ στη θέση σου θα έδινα παραγγελία στον άντρα μου να μου φέρει να φάω ότι έχω λαχταρίσει τόσους μήνες. Για το τσιγάρο δεν γνωρίζω γιατί δεν είμαι καπνίστρια αλλά καταλαβαίνω ότι ήταν μια καθημερινή συνήθεια κι αυτό που πολύ δύσκολα αποχωρίστηκες!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Πολύ λογικό σου έχει επηρεάσει πολύ την ψυχολογία! Κι εγώ αν είχα κάνει διαβήτη δεν ξέρω πως θα άντεχα με την διατροφή που για μένα το φαγητό είναι κάτι που αν δεν είμαι καλά μου ανεβάζει και την ψυχολογία. Απλά κάνε λίγο ακόμα υπομονή, όλο αυτό το περνάς για να γεννηθεί υγιές το μωράκι σου και σε λίγες εβδομάδες τελειώνει αυτή η δύσκολη περίοδος. Μετά τον τοκετό εγώ στη θέση σου θα έδινα παραγγελία στον άντρα μου να μου φέρει να φάω ότι έχω λαχταρίσει τόσους μήνες. Για το τσιγάρο δεν γνωρίζω γιατί δεν είμαι καπνίστρια αλλά καταλαβαίνω ότι ήταν μια καθημερινή συνήθεια κι αυτό που πολύ δύσκολα αποχωρίστηκες!

Το τσιγάρο ηταν μια καθημερινη απολαυσή μου μαζι με τον καφε. Εκανα 4-5 την ημέρα κι όμως μου λειπουν. Όσον αφορα το φαγητο ακριβως το ιδιο ισχυει και για μενα, το απολαμβανω, μου ανεβαζει τη διαθεση! Οποτε εξτρα ζορι...παραγγελιες? Κι αν εχω δωσει παραγγελιες απο τωρα σε ολο το σοι, οχι μονο στον αντρα μου! Χαχαχα. Αληθεια, του εχω πει οτι για κανα 10ημερο θα πρεπει να ανεχτει ο,τι χαζομαρα του ζητησω. Ειναι συνεργασιμος οποτε ενταξει, χαχαχαχαχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Annie4 είπε:

Το τσιγάρο ηταν μια καθημερινη απολαυσή μου μαζι με τον καφε. Εκανα 4-5 την ημέρα κι όμως μου λειπουν. Όσον αφορα το φαγητο ακριβως το ιδιο ισχυει και για μενα, το απολαμβανω, μου ανεβαζει τη διαθεση! Οποτε εξτρα ζορι...παραγγελιες? Κι αν εχω δωσει παραγγελιες απο τωρα σε ολο το σοι, οχι μονο στον αντρα μου! Χαχαχα. Αληθεια, του εχω πει οτι για κανα 10ημερο θα πρεπει να ανεχτει ο,τι χαζομαρα του ζητησω. Ειναι συνεργασιμος οποτε ενταξει, χαχαχαχαχα

Χαχα και καλά θα κάνεις! Στερήθηκες πάρα πολλά όλους αυτούς τους μήνες! Να φας ότι τραβά η ψυχή σου μόλις γεννήσεις!

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...