Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Γυμνάζομαι γιατί θα τα παίξω αν δεν εκτονώνομαι  καπως χαχαχα εμένα μου την μετράει από την αρχή τη πίεση! Μια φορά είχε τύχει να είναι 13 με 7 κ της λεω ψηλή δεν είναι;; Και μου λέει ισως εχεις άγχος, πιο πολύ η χαμηλή μας νοιάζει μην πάει πολύ ψηλά! Κ οντως μετά που την μέτρησα κ σπίτι κάθε μέρα σχεδόν ήταν οπως ήταν πάντα η χαμηλή 6 κ η ψηλή 10! Στο τρίτο τρίμηνο είναι πάντα 13 η ψηλή με 7-8 η χαμηλή! Όταν την ξανά ρώτησα μου είπε ότι είναι φυσιολογικό πλέον οι απαιτήσεις είναι πιο πολλες! Κ ότι το όριο είναι 14 κ 9 κ αν ανέβουν από τόσο κ είμαι μόνιμα ανεβασμένες τότε ανησυχούμε!! Επίσης σημάδια προεκλαμψιας είναι τα φουσκωμένα πόδια ειδικά εκεί κάτω σε αστραγάλους, έντονοι πονοκέφαλοι, και η όραση μας να αλλάζει καπως να βλέπουμε κάτι μαύρα σαν μυγάκια!! Εμένα που μου είχε βγει κ ένα ποσοστό στην αυχενική, λόγο ασπιρίνης, αυτό το ρίσκο εχει μειωθεί παρά πολύ στην β επιπέδου δλδ έχουμε ξεφύγει από τον κίνδυνο…Αλλά από τον 7ο κ μετά μου ελέγχει κ τα ουρα σε κάθε ραντεβού για λεύκωμα γιατί κ αυτό είναι σημάδι προεκλαμψιας 

Κ εμένα έχουν να με ελέγξουν από την β επιπέδου κ όταν ρώτησα ποτέ θα το δούμε, μου λέει η γιατρος μη βιάζεσαι όποτε το αφηνω σε αυτήν της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη 

Α πρέπει να τα έχω οοολα αυτά για προεκλαμψία ε; οκ, δεν έχω τίποτα άλλο! Μόνο την ψηλότερη πίεση! Μια φορά έχω φτάσει 14 με 8 στον γιατρό μου και άλλη μια στο σπίτι που με συγχυσε πάρα πολύ κάτι. Κι εγώ τη μετράω από την αρχή απλά μου έκανε εντύπωση που εδώ και 2 3 εβδομάδες είναι πιο ψηλά από όσο συνηθίζω! Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να ρωτησω θα πάμε προγραμματισμένη καισαρική 19/12 τοτε θα είμαι 37+6 με είπε οπότε θέλω απλως αν πάω ποιό μετα θα πρεπει να κάνω χριστούγεννα μέσα και θέλω να είμαι εξω και με το μεγαλο μου μωρο να κάνω χριστούγεννα πιστεύεται οτι είναι νωρίς να το βγάλω τόσο νωρίς;; 

Βέβαια μακάρι να πάω εστο και 37+6 γιατί στην πρώτη έσπασαν τα νερά 35+3 και περιμέναμε 3 μέρες και μόλις έγινα 36 γέννησα και φοβόμαστε μην γίνει κάτι ποιο μπροστά αλλά τώρα φοβάμαι μήπως είναι νωρίς..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Queen είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να ρωτησω θα πάμε προγραμματισμένη καισαρική 19/12 τοτε θα είμαι 37+6 με είπε οπότε θέλω απλως αν πάω ποιό μετα θα πρεπει να κάνω χριστούγεννα μέσα και θέλω να είμαι εξω και με το μεγαλο μου μωρο να κάνω χριστούγεννα πιστεύεται οτι είναι νωρίς να το βγάλω τόσο νωρίς;; 

Βέβαια μακάρι να πάω εστο και 37+6 γιατί στην πρώτη έσπασαν τα νερά 35+3 και περιμέναμε 3 μέρες και μόλις έγινα 36 γέννησα και φοβόμαστε μην γίνει κάτι ποιο μπροστά αλλά τώρα φοβάμαι μήπως είναι νωρίς..

Ο γιατρος σου τι σου είπε είναι καλύτερο;; Πόσες ημερες δλδ θα μεινεις στο νοσοκομείο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, NataSou είπε:

Καλημέρα!! Κάνω ναι από το δεύτερο μηνα

Για προληπτικούς λόγους ή έχεις θρομβοφιλία?
Εγώ είχα κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας πριν την εγκυμοσύνη και δεν είχα οπότε ο γυναικολόγος μου δεν μου είχε συστήσει να κάνω αντιπηκτικές. Επίσης δεν έχω ιστορικό αποβολών.Αυτή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη.
Στη συνέχεια ομως πιο πολύ επειδή τρωγομουν εγώ γιατί άκουγα γύρω μου περιστατικά που είχαν χάσει το μωρό τους λόγω ότι δεν έκαναν αντιπηκτικές πήγα σε κάποιον αιματολόγο μετά τον τρίτο μήνα και απ' ότι έχω καταλάβει αν πας σε αιματολόγο είναι μονόδρομος οι αντιπηκτικές.Είμαι 41 χρόνων και από εξωσωματική οπότε για αυτούς είναι παράγοντας υψηλού κινδύνου. Μου έκανε θρομβοελαστογραμμα το οποίο για παράδειγμα η Οικονομόπουλου που είναι στο Έλενα και είναι από τις πολύ καλές αιματολόγους δεν το δέχεται σε περίπτωση εγκυμοσύνης.Μου είπε ότι το κάνουν σε άλλες περιπτώσεις.Και έτσι από τον τέταρτο μήνα ξεκίνησα αντιπηκτικές.

Τώρα όμως έχω αρχίσει και αγχώνομαι γιατί ο αιματολόγος δεν έχει σκοπό να μου τις κόψει παρότι το ντόπλερ βγήκε πολύ καλό. Μου είπε ότι θα τις συνεχίσω προληπτικά και 20 μέρες μετά τη γέννα.

Με αγχώνει το κομμάτι του αν θα προλάβω να κάνω επισκληρίδιο. Δηλαδή αν δεν έχουν περάσει 12 ώρες θα πρέπει να κάνω φυσιολογικό χωρίς επισκληρίδιο ή προγραμματισμένο τοκετό με ωδίνες ή καισαρική με ολική αναισθησία για να τις έχω κόψει ένα 24ωρο πριν. Ok να κάνω καισαρική αλλά αν συντρέχει λόγος.Ειδάλλως δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να κάνω κανονικό χειρουργείο να μην μπορώ να δω το μωράκι μου που βγαίνει και να μην μπορεί να μπει και ο άντρας μου μέσα. Επίσης ο προγραμματισμένος τοκετός είναι και αυτό κάτι υποκειμενικό γιατί δεν ξέρεις αν θα προλάβεις να μπεις στη διαδικασία του προγραμματισμένου τοκετού ή θα γεννήσεις νωρίτερα από τη μέρα που έχετε προγραμματίσει!

Εσένα τι συμβουλή σου έχουν δώσει; Θα τις κόψεις τωρα που πλησιάζεις στον τελευταίο μήνα;

Είναι πολύ πιθανόν αν ρωτήσω το γυναικολόγο να μου πει να τις κόψω αλλά να πάρω αυτή την ευθύνη ή να ακούσω τον αιματολόγο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Ο γιατρος σου τι σου είπε είναι καλύτερο;; Πόσες ημερες δλδ θα μεινεις στο νοσοκομείο; 

Ο γιατρός μου είπε οτι είναι μια χαρά 5 μέρες θα κάτσω αλλιως αλλά είπε οτι αν είμαι πολύ Κάλα αντί για 23 να βγω 22 αλλά δεν είναι σίγουρο αυτός είπε οτι είναι καλα και λέει μακάρι να πάμε και εστο 37+6 με είπε οτι εκείνη την μέρα θα είμαι 38 δηλαδή απλώς αγχώνομαι λίγο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Equality είπε:

Για προληπτικούς λόγους ή έχεις θρομβοφιλία?
Εγώ είχα κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας πριν την εγκυμοσύνη και δεν είχα οπότε ο γυναικολόγος μου δεν μου είχε συστήσει να κάνω αντιπηκτικές. Επίσης δεν έχω ιστορικό αποβολών.Αυτή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη.
Στη συνέχεια ομως πιο πολύ επειδή τρωγομουν εγώ γιατί άκουγα γύρω μου περιστατικά που είχαν χάσει το μωρό τους λόγω ότι δεν έκαναν αντιπηκτικές πήγα σε κάποιον αιματολόγο μετά τον τρίτο μήνα και απ' ότι έχω καταλάβει αν πας σε αιματολόγο είναι μονόδρομος οι αντιπηκτικές.Είμαι 41 χρόνων και από εξωσωματική οπότε για αυτούς είναι παράγοντας υψηλού κινδύνου. Μου έκανε θρομβοελαστογραμμα το οποίο για παράδειγμα η Οικονομόπουλου που είναι στο Έλενα και είναι από τις πολύ καλές αιματολόγους δεν το δέχεται σε περίπτωση εγκυμοσύνης.Μου είπε ότι το κάνουν σε άλλες περιπτώσεις.Και έτσι από τον τέταρτο μήνα ξεκίνησα αντιπηκτικές.

Τώρα όμως έχω αρχίσει και αγχώνομαι γιατί ο αιματολόγος δεν έχει σκοπό να μου τις κόψει παρότι το ντόπλερ βγήκε πολύ καλό. Μου είπε ότι θα τις συνεχίσω προληπτικά και 20 μέρες μετά τη γέννα.

Με αγχώνει το κομμάτι του αν θα προλάβω να κάνω επισκληρίδιο. Δηλαδή αν δεν έχουν περάσει 12 ώρες θα πρέπει να κάνω φυσιολογικό χωρίς επισκληρίδιο ή προγραμματισμένο τοκετό με ωδίνες ή καισαρική με ολική αναισθησία για να τις έχω κόψει ένα 24ωρο πριν. Ok να κάνω καισαρική αλλά αν συντρέχει λόγος.Ειδάλλως δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να κάνω κανονικό χειρουργείο να μην μπορώ να δω το μωράκι μου που βγαίνει και να μην μπορεί να μπει και ο άντρας μου μέσα. Επίσης ο προγραμματισμένος τοκετός είναι και αυτό κάτι υποκειμενικό γιατί δεν ξέρεις αν θα προλάβεις να μπεις στη διαδικασία του προγραμματισμένου τοκετού ή θα γεννήσεις νωρίτερα από τη μέρα που έχετε προγραμματίσει!

Εσένα τι συμβουλή σου έχουν δώσει; Θα τις κόψεις τωρα που πλησιάζεις στον τελευταίο μήνα;

Είναι πολύ πιθανόν αν ρωτήσω το γυναικολόγο να μου πει να τις κόψω αλλά να πάρω αυτή την ευθύνη ή να ακούσω τον αιματολόγο;

Πάντως η νύφη μου είναι 32 χρόνων κ έκανε αντιπηκτικές προληπτικά λόγο εξωσωματικής ο γιατρος της είπε… κ γυναίκες πάνω από μια ηλικία ξέρω ότι κάνουν! Τώρα το ποτέ τις σταμάτησε δεν ξέρω…πάντως δεν θυμάμαι να τις είχε συνεχίσει κ μετά 

πρίν από 19 λεπτά , Queen είπε:

Ο γιατρός μου είπε οτι είναι μια χαρά 5 μέρες θα κάτσω αλλιως αλλά είπε οτι αν είμαι πολύ Κάλα αντί για 23 να βγω 22 αλλά δεν είναι σίγουρο αυτός είπε οτι είναι καλα και λέει μακάρι να πάμε και εστο 37+6 με είπε οτι εκείνη την μέρα θα είμαι 38 δηλαδή απλώς αγχώνομαι λίγο 

Μοα χαρά είναι τότε!! 5 μερες;;; Μοα χαρά εμας στη Κύπρο το μείωσαν σε 2-3 ανάλογα με το ποτέ σε κάνουν εισαγωγή! Κ φυσιολογικά 1 μέρα βγαίνεις την επόμενη του τοκετού αν δεν υπέχει καποιος κίνδυνος  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Πάντως η νύφη μου είναι 32 χρόνων κ έκανε αντιπηκτικές προληπτικά λόγο εξωσωματικής ο γιατρος της είπε… κ γυναίκες πάνω από μια ηλικία ξέρω ότι κάνουν! Τώρα το ποτέ τις σταμάτησε δεν ξέρω…πάντως δεν θυμάμαι να τις είχε συνεχίσει κ μετά 

Μοα χαρά είναι τότε!! 5 μερες;;; Μοα χαρά εμας στη Κύπρο το μείωσαν σε 2-3 ανάλογα με το ποτέ σε κάνουν εισαγωγή! Κ φυσιολογικά 1 μέρα βγαίνεις την επόμενη του τοκετού αν δεν υπέχει καποιος κίνδυνος  

Ααα καλά είστε εκεί στην Κύπρο εδώ εμένα μου φαίνονται πολλές 5 γιατί έχω και την μικρή που θέλω να είμαι μαζι της τα χριστούγεννα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Τώρα που βάζει κρύο, τι ισχύει για τα πολύ ζεστά μπάνια και την εγκυμοσύνη?? Σας έχουν πει κάτι?? Επιτρέπονται ή μήπως όχι? Σκέφτομαι μήπως το πολύ ζεστό νερό προκαλεί συσπάσεις, γιατι είχα διαβάσει κάτι τέτοιο παλιά σε ένα θέμα εξωσωματικής..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 58 λεπτά , Equality είπε:

Για προληπτικούς λόγους ή έχεις θρομβοφιλία?
Εγώ είχα κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας πριν την εγκυμοσύνη και δεν είχα οπότε ο γυναικολόγος μου δεν μου είχε συστήσει να κάνω αντιπηκτικές. Επίσης δεν έχω ιστορικό αποβολών.Αυτή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη.
Στη συνέχεια ομως πιο πολύ επειδή τρωγομουν εγώ γιατί άκουγα γύρω μου περιστατικά που είχαν χάσει το μωρό τους λόγω ότι δεν έκαναν αντιπηκτικές πήγα σε κάποιον αιματολόγο μετά τον τρίτο μήνα και απ' ότι έχω καταλάβει αν πας σε αιματολόγο είναι μονόδρομος οι αντιπηκτικές.Είμαι 41 χρόνων και από εξωσωματική οπότε για αυτούς είναι παράγοντας υψηλού κινδύνου. Μου έκανε θρομβοελαστογραμμα το οποίο για παράδειγμα η Οικονομόπουλου που είναι στο Έλενα και είναι από τις πολύ καλές αιματολόγους δεν το δέχεται σε περίπτωση εγκυμοσύνης.Μου είπε ότι το κάνουν σε άλλες περιπτώσεις.Και έτσι από τον τέταρτο μήνα ξεκίνησα αντιπηκτικές.

Τώρα όμως έχω αρχίσει και αγχώνομαι γιατί ο αιματολόγος δεν έχει σκοπό να μου τις κόψει παρότι το ντόπλερ βγήκε πολύ καλό. Μου είπε ότι θα τις συνεχίσω προληπτικά και 20 μέρες μετά τη γέννα.

Με αγχώνει το κομμάτι του αν θα προλάβω να κάνω επισκληρίδιο. Δηλαδή αν δεν έχουν περάσει 12 ώρες θα πρέπει να κάνω φυσιολογικό χωρίς επισκληρίδιο ή προγραμματισμένο τοκετό με ωδίνες ή καισαρική με ολική αναισθησία για να τις έχω κόψει ένα 24ωρο πριν. Ok να κάνω καισαρική αλλά αν συντρέχει λόγος.Ειδάλλως δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να κάνω κανονικό χειρουργείο να μην μπορώ να δω το μωράκι μου που βγαίνει και να μην μπορεί να μπει και ο άντρας μου μέσα. Επίσης ο προγραμματισμένος τοκετός είναι και αυτό κάτι υποκειμενικό γιατί δεν ξέρεις αν θα προλάβεις να μπεις στη διαδικασία του προγραμματισμένου τοκετού ή θα γεννήσεις νωρίτερα από τη μέρα που έχετε προγραμματίσει!

Εσένα τι συμβουλή σου έχουν δώσει; Θα τις κόψεις τωρα που πλησιάζεις στον τελευταίο μήνα;

Είναι πολύ πιθανόν αν ρωτήσω το γυναικολόγο να μου πει να τις κόψω αλλά να πάρω αυτή την ευθύνη ή να ακούσω τον αιματολόγο;

Δεν έχω θρομβοφιλια, τις κάνω καθαρά προληπτικά για τους λόγους που ανέφερες κι εσύ! Κι εγώ από εξωσωματική είμαι..κάνω innohep 4500 όπου είναι προφυλακτική δόση και άρα μόνο καλό κάνει, κακο δεν κάνει. Επειδή πάω με προγραμματισμένη καισαρική στις 38 βδομάδες ξέρω ότι θα τις κόψω μια δυο μέρες νωρίτερα. Για μετά δεν ξέρω αν θα τις συνεχισω, δεν το έχω ρωτήσει.

Καλό θα ήταν να συνεννοηθούν μεταξύ τους οι δύο γιατροί σου και να αποφασίσουν το καλύτερο για σένα και το μωρό σου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , NataSou είπε:

Δεν έχω θρομβοφιλια, τις κάνω καθαρά προληπτικά για τους λόγους που ανέφερες κι εσύ! Κι εγώ από εξωσωματική είμαι..κάνω innohep 4500 όπου είναι προφυλακτική δόση και άρα μόνο καλό κάνει, κακο δεν κάνει. Επειδή πάω με προγραμματισμένη καισαρική στις 38 βδομάδες ξέρω ότι θα τις κόψω μια δυο μέρες νωρίτερα. Για μετά δεν ξέρω αν θα τις συνεχισω, δεν το έχω ρωτήσει.

Καλό θα ήταν να συνεννοηθούν μεταξύ τους οι δύο γιατροί σου και να αποφασίσουν το καλύτερο για σένα και το μωρό σου. 

Kι εγω innohep των 4500 κανω.Εσυ προφανως καισαρικη θα κανεις για αλλους λογους απ'οτι καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Equality είπε:

Kι εγω innohep των 4500 κανω.Εσυ προφανως εξωσωματικη θα κανεις για αλλους λογους απ'οτι καταλαβαινω

Θα κάνω καισαρική γιατί θα το πάρουμε 38 εβδομάδων και δεν θέλω να το ταλαιπωρησω με πρόκληση 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , NataSou είπε:

Έκανα εξωσωματική γιατί είχαμε συνδυαστικά θεματακια με τον άντρα μου. Λίγο εγώ λίγο αυτός.. 

Συγνωμη το διορθωσα πιο πανω.Καισαρικη εννοουσα :)

πρίν από 15 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλησπέρα! Κι εγώ κανω από την 14η εβδομάδα! 

Κι εσυ καισαρικη θα κανεις?Σχετικα με τις αντιπηκτικές τι οδηγιες σου δωσαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...