Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Καλό μου, μην αγχώνεσαι.. Εφόσον ξέρεις θα το παρακολουθείτε.. Και εγώ στην μικρή μου είχα από πολύ νωρίς 1,6 και βάλαμε πεσσό.. Και τώρα πλησιάζει το χρόνο. Πολύ ξάπλα, καθόλου βάρος και κίνηση μόνο για τα βασικά, αν μπορείς. Και όλα αυτά, μόνο αν προκύψει πρόβλημα.. Μια χαρά είσαι! Ειδικά από τη στιγμή που το μετράτε πάντα. 

Κι εγώ φοβάμαι πάρα πολύ αυτή τη φορά, γιατί έχω το προηγούμενο και πλέον έχω και τη μικρή, που θέλει συνέχεια αγκαλιά. Αλλά θα τα καταφέρουμε! 

Να το χαίρεσαι το κοριτσάκι σου! Πεσσο Ε? Χειρουργικά τοποθετείται και αυτό? 

3 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Δεν μου έχει σχολιάσει κάτι για τον τράχηλο τελευταία. Στον πρώτο υπέρηχο μου τον έχει σημειώσει 42.8mm(άρα 4.28cm) και στον τελευταίο υπέρηχο βλέπω πως έχει κατεβει στο 41.2mm(άρα 4.12cm). Θα τον ρωτήσω και εγώ στην αυχενική αύριο. Από ότι καταλαβαίνω από αυτά που λέτε δεν πρέπει να πέφτει;; 

Εξαιρετικός είναι με τετοια μέτρηση! 

Στην μέτρηση του τραχήλου μας ενδιαφέρει η σύγκριση. Δλδ αν ξεκινάς με 4 και στον επόμενο υπέρηχο έχει πάει 3 τότε αυτό είναι καμπανάκι για στενη παρακολούθηση.  Τώρα για τα 2 3 χιλιοστά δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, ο τράχηλος σταδιακά κονταινει, μέχρι τον τοκετό, οπότε και εξαλείφεται. 

Με το καλό η αυχενικη σου! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Να το χαίρεσαι το κοριτσάκι σου! Πεσσο Ε? Χειρουργικά τοποθετείται και αυτό? 

Εξαιρετικός είναι με τετοια μέτρηση! 

Στην μέτρηση του τραχήλου μας ενδιαφέρει η σύγκριση. Δλδ αν ξεκινάς με 4 και στον επόμενο υπέρηχο έχει πάει 3 τότε αυτό είναι καμπανάκι για στενη παρακολούθηση.  Τώρα για τα 2 3 χιλιοστά δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, ο τράχηλος σταδιακά κονταινει, μέχρι τον τοκετό, οπότε και εξαλείφεται. 

Με το καλό η αυχενικη σου! 

Ευχαριστώ πολύ! Ο πεσσός είναι σαν μια τάπα, γύρω στα πενήντα ευρώ, που είναι από σιλικόνη ή κάτι τέτοιο μαλακό και σου το τοποθετούν έτσι ώστε να πιάνει το μέρος που ετοιμάζεται ή έχει ανοίξει στον τράχηλο. Είναι υπόθεση ενός τέταρτου και γίνεται πολύ εύκολα, με το χέρι. Έχει υψηλά ποσοστά επιτυχίας και σπάνια είναι ενοχλητικό. 

Ο τράχηλος είναι φυσικό να μικραίνει και αυτό είναι το επιθυμητό, όσο πλησιάζουμε στον τοκετό. Αλλά αν συμβαίνει γρήγορα ή πριν την περίοδο που πρέπει, πρέπει να προφυλαξουμε το έμβρυο. Γι αυτό γίνονται αυτές οι παρεμβάσεις. Αλλά με 4,2 είσαι σούπερ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Irenesirene είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Ο πεσσός είναι σαν μια τάπα, γύρω στα πενήντα ευρώ, που είναι από σιλικόνη ή κάτι τέτοιο μαλακό και σου το τοποθετούν έτσι ώστε να πιάνει το μέρος που ετοιμάζεται ή έχει ανοίξει στον τράχηλο. Είναι υπόθεση ενός τέταρτου και γίνεται πολύ εύκολα, με το χέρι. Έχει υψηλά ποσοστά επιτυχίας και σπάνια είναι ενοχλητικό. 

Ο τράχηλος είναι φυσικό να μικραίνει και αυτό είναι το επιθυμητό, όσο πλησιάζουμε στον τοκετό. Αλλά αν συμβαίνει γρήγορα ή πριν την περίοδο που πρέπει, πρέπει να προφυλαξουμε το έμβρυο. Γι αυτό γίνονται αυτές οι παρεμβάσεις. Αλλά με 4,2 είσαι σούπερ! 

Καλέ τι μου λες τώρα! Να ρωτήσω δηλαδή τον γιατρό μου για πεσσο! Μπορεί να μπει προκαταβολικά ή πρέπει να έχει ξεκινήσει ήδη η βραχυνση του τραχήλου? Μιλάμε για τεράστια διαφορά, ειδικά από οικονομικής πλευράς, η περιδεση μου είχε στοιχίσει 1.400 χωρίς την αμοιβή του ιατρού, δεν τα λες και λίγα...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλέ τι μου λες τώρα! Να ρωτήσω δηλαδή τον γιατρό μου για πεσσο! Μπορεί να μπει προκαταβολικά ή πρέπει να έχει ξεκινήσει ήδη η βραχυνση του τραχήλου? Μιλάμε για τεράστια διαφορά, ειδικά από οικονομικής πλευράς, η περιδεση μου είχε στοιχίσει 1.400 χωρίς την αμοιβή του ιατρού, δεν τα λες και λίγα...

Σοβαρά?! Εγώ επειδή είμαι σε δημόσιο νοσοκομείο, εκτός από τον πεσσό που δεν χορηγουνταν από το νοσοκομείο, δεν πλήρωσα τίποτα. Από την άλλη, δεν ξέρω σε ποια περίπτωση ενδείκνυται το καθένα.. Εμένα μου έβαλαν πεσσό, για σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη (21η βδομάδα), δεν γίνεται περιδεση, είναι αργά. Τώρα ρώτησα αν θα χρειαστεί να κάνω περιδεση και μου είπε ότι θα το δούμε στην πορεία.. Περιμένω την αυχενική, να δω τι γίνεται.. Είναι το μόνο που με αγχώνει τόσο.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Irenesirene είπε:

Σοβαρά?! Εγώ επειδή είμαι σε δημόσιο νοσοκομείο, εκτός από τον πεσσό που δεν χορηγουνταν από το νοσοκομείο, δεν πλήρωσα τίποτα. Από την άλλη, δεν ξέρω σε ποια περίπτωση ενδείκνυται το καθένα.. Εμένα μου έβαλαν πεσσό, για σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη (21η βδομάδα), δεν γίνεται περιδεση, είναι αργά. Τώρα ρώτησα αν θα χρειαστεί να κάνω περιδεση και μου είπε ότι θα το δούμε στην πορεία.. Περιμένω την αυχενική, να δω τι γίνεται.. Είναι το μόνο που με αγχώνει τόσο.. 

Εγω πάντως επειδή το έχω ψάξει πάρα πολύ για την περιδεση, θέλει πολλή σκέψη και να πληρούνται κάποια κριτήρια. Δεν είναι μια διαδικασία άνευ κινδύνου και γι'αυτό μας έχουν στο "περιμενε"! Μακάρι να καταφέρουμε να βγάλουμε το υπόλοιπο με σκέτη παρακολούθηση! Αλλιώς, τι να γίνει,  ότι χρειάζεται για τα μωράκια μας θα το κάνουμε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@marpi91κοριτσι μου τώρα έβλεπα ξανά το report μου λέει endocervical length 37.6mm φυσιολογικό θα είναι κ το δικό σου μην αγχώνεσαι 

Κορίτσια κοιτάω το report μου τώρα η free β hCG είναι 0.734ΜoM και το PAppA είναι 0.307MoM δεν είναι πολύ χαμηλά;;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Εύχομαι να είστε όλες καλά κ εσείς κ τα μωράκια σας!!!:) Πήγαμε για την αυχενική,όλα τέλεια είπε ο γιατρός, πιθανόν αγόρι!!!:grin: Και το βρήκε 3 μέρες μεγαλύτερο το νινι!!Πητ μας είπε 23/12 πρώτα ο Θεός!!Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησα αρκετά!!Τι άγχος κ αυτή η εξέταση μέχρι να πάμε!! Περιμένουμε την pappA και για την κυστική ίνωση!! Μακάρι να είναι όλα καλά!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Πήρα επιτέλους τα αποτελέσματα της αυχενικής!

Για το πινακάκι μας: Έχω πητ 22/12/22 και μάλλον περιμένουμε μπέμπη! 

Πολύ καλά όλα, εκτός από αυτό το ρημάδι τον αυτόματο τοκετό πριν τις 34 εβδομάδες, είναι 1 στα 298. Και τράχηλος 33mm στις 13 εβδομάδες, δεν με βλέπω να τη γλιτώνω την περίδεση! Ας είναι! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσιααα, γυρίσαμε από την αυχενική. Όλα μα όλα ήταν εξαιρετικά μαζί και ο τράχηλος μου που ρώτησα (4.2cm) :lol: περιμένουμε βέβαια Τρίτη τα αποτελέσματα από το αίμα για να έχουμε και την συνολική εικόνα. 
 

Ααα και κατά 70% είναι αγοράκιιιι :wub:

πητ 26/12 όπως ξέραμε και πριν 

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 20 λεπτά , Sisii είπε:

Γεια σας κοριτσιααα, γυρίσαμε από την αυχενική. Όλα μα όλα ήταν εξαιρετικά μαζί και ο τράχηλος μου που ρώτησα (4.2cm) :lol: περιμένουμε βέβαια Τρίτη τα αποτελέσματα από το αίμα για να έχουμε και την συνολική εικόνα. 
 

Ααα και κατά 70% είναι αγοράκιιιι :wub:

πητ 26/12 όπως ξέραμε και πριν 

 

Εγώ θα έχω την μοναδική νύφη 

Πολλοί γαμπροί πέσανε 

Χαχαχαχαχα 

Θα είναι περιζήτητη 

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ellidr είπε:

Εγώ θα έχω την μοναδική νύφη 

Πολλοί γαμπροί πέσανε 

Χαχαχαχαχα 

Θα είναι περιζήτητη 

Κατσε, μη βιαζεσαι...μην χαλας την ελπιδα μου να εχω κι εγω νυφη! Χαχαχαχαχα

Τον γιο τον εκανα, μη μεινω με τον καημο για κορη!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Κατσε, μη βιαζεσαι...μην χαλας την ελπιδα μου να εχω κι εγω νυφη! Χαχαχαχαχα

Τον γιο τον εκανα, μη μεινω με τον καημο για κορη!

Μαζί έχουμε αυχενική, την Τρίτη? Κι εγώ ελπίζω ξανά σε κορίτσι.. Αλλιώς ετοιμαστείτε να σας προικισω, που όλα τα έχουμε ροζ..! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λοιπόν, επειδή θα έσκαγα πήρα τον γιατρό μου να ρωτήσω για τον τράχηλο που είναι 33mm και τι θα κάνουμε. Μου λέει είναι μια χαρά ο τράχηλος, πολύ καλός, να μην ανησυχώ καθόλου. Ααααρα, λέω, γιατρέ μου, την γλιτώνω την περίδεση? :confused:

Κατά 90% Όχι! :shock: Απλά θα την κάνουμε όσο πιο αργά μπορούμε, κατά την 18η με 20η εβδομάδα... Καλό Αύγουστο δλδ, πάνε οι διακοπές κορίτσιαααα! Πρόλαβα να αγοράσω και μαγιό εγώ.. :lol:

Σκάει αμέσως μετά και μήνυμα από τον αιματολογο, από βδομάδα ξεκινάω να τρυπιεμαι, innohep αντιπηκτικη 1 την ημέρα και rulid αντιβιωση για 4 ημέρες τον μήνα σε δόση προφύλαξης...:shock:

Όλα αυτά λόγω ιστορικού, έτσι?! Δεν έχω τίποτα! Ούτε θρομβοφιλια, ούτε τίποτα! Είμαι στα πατώματα από ψυχολογικής πλευράς, προσπαθώ να χωνέψω τις πληροφορίες... 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Κατσε, μη βιαζεσαι...μην χαλας την ελπιδα μου να εχω κι εγω νυφη! Χαχαχαχαχα

Τον γιο τον εκανα, μη μεινω με τον καημο για κορη!

Στο εύχομαι με όλη μου τη ψυχή ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...