Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Hope.2019 είπε:

Ευχαριστω!:wub: Εσύ πως είσαι, είσαι καλύτερα;

Είμαι πολύ καλύτερα ευχαριστώ! Νομίζω ήταν κάτι τυχαίο! Μίλησα κ με έναν παιδίατρο χθες στη δουλεια μου είπε να μην ανησυχώ! Όλοι έτσι μου είπαν και οι δικοί μου, και διάβασα τόσα πολλά χθες κ προχθες που καθυσηχαστικα! Μόνο αυτή της αυχενικής με άγχωσε αλλά οφείλει να το πει νομίζω 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Αστερακι91 είπε:

Άρα πεφτουν σιγά σιγα. Υπομονή και θα πεσουν και άλλο πιστευω. Και εγώ έχω το ίδιο άγχος με εσένα και περιμενω να δω την άλλη πεμπτη αν έπεσαν. 

Μακάρι να πέσουν κ να ήταν ένα τυχαίο γεγονός!! 

Κορίτσια μου είπε να πάρω ασπιρίνη γιατί από τα ποσοστά μου είπε ότι το μωρό ισως να μη βάζει βάρος στο 3ο τρίμηνο κ θα το παιρνω ως 36 εβδομαδες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Έχετε κάνει μέτρηση του τραχήλου? Στον τελευταίο ενδοκολπικο υπέρηχο ο γυναικολόγος μου τον έβγαλε 3.5 εκ. Και εχθές ο εμβρυολογος από την κοιλίτσα πάνω 3.2 εκ. Τώρα θα μου πείτε σιγα τη διαφορά, αλλά επειδή το προηγούμενο μωράκι μου το έχασα από εξάλειψη τραχήλου (άνοιξε ξαφνικά στα καλά καθούμενα και από 3.5 πήγε 1) γι' αυτό και ανησυχώ.. εσάς τι σας έχουν πει?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Έχετε κάνει μέτρηση του τραχήλου? Στον τελευταίο ενδοκολπικο υπέρηχο ο γυναικολόγος μου τον έβγαλε 3.5 εκ. Και εχθές ο εμβρυολογος από την κοιλίτσα πάνω 3.2 εκ. Τώρα θα μου πείτε σιγα τη διαφορά, αλλά επειδή το προηγούμενο μωράκι μου το έχασα από εξάλειψη τραχήλου (άνοιξε ξαφνικά στα καλά καθούμενα και από 3.5 πήγε 1) γι' αυτό και ανησυχώ.. εσάς τι σας έχουν πει?

Καλησπερα λόγω loop του είπα να με κοιτάει (ίσως πάω για περιδεση) με βρήκε 3.8 οπότε μου είπε οκ.. Αλλα θα το κοιτάμε. Θα πρέπει λογικά και ο γιατρός σου να τον μετράει κάθε φορά. Ο έμβρυολόγος τι σου είπε? 

Link to comment
Share on other sites

@evaki23Ο εμβρυολογος δεν σχολίασε τίποτα το αρνητικό για το μήκος. Ο γυναικολόγος μου μετράει φυσικά σε κάθε υπέρηχο και μου είχε ξεκαθαρίσει ότι 80% θα κάνω πάλι περιδεση προληπτικά. Την προηγούμενη φορά έκανα έκτακτη περιδεση ενώ είχα ήδη διαστολή, χοάνη στον τράχηλο και προβολή εμβρυικων υμενων (μια τρύπα στο νερό δηλαδή κάναμε)! Επειδή ο επόμενος υπέρηχος είναι 1/7 ανησυχώ. Ο γιατρός μου λέει πως εφόσον δεν κανω τίποτα απολύτως τώρα και ξεκουράζομαι, να μην με φοβίζει κάτι, τα έχουμε υπό έλεγχο. Τι να πω.. εγώ κάηκα και φυσάω και το γιαούρτι τώρα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , marpi91 είπε:

@evaki23Ο εμβρυολογος δεν σχολίασε τίποτα το αρνητικό για το μήκος. Ο γυναικολόγος μου μετράει φυσικά σε κάθε υπέρηχο και μου είχε ξεκαθαρίσει ότι 80% θα κάνω πάλι περιδεση προληπτικά. Την προηγούμενη φορά έκανα έκτακτη περιδεση ενώ είχα ήδη διαστολή, χοάνη στον τράχηλο και προβολή εμβρυικων υμενων (μια τρύπα στο νερό δηλαδή κάναμε)! Επειδή ο επόμενος υπέρηχος είναι 1/7 ανησυχώ. Ο γιατρός μου λέει πως εφόσον δεν κανω τίποτα απολύτως τώρα και ξεκουράζομαι, να μην με φοβίζει κάτι, τα έχουμε υπό έλεγχο. Τι να πω.. εγώ κάηκα και φυσάω και το γιαούρτι τώρα!

Προφανώς και το καταλαβαίνω. Δεν σου είπε γιατί κατέβηκε τόσο απότομα ο τράχηλος? Κοίτα και εγώ το έχω άγχος και από εδώ και πέρα θα το κοιτάμε στενά. Και εγώ στην θέση σου θα έκανα προληπτικά την περιδεση. Όσο μεγαλώνει το μωρό τόσο πιο δύσκολα είναι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , evaki23 είπε:

Προφανώς και το καταλαβαίνω. Δεν σου είπε γιατί κατέβηκε τόσο απότομα ο τράχηλος? Κοίτα και εγώ το έχω άγχος και από εδώ και πέρα θα το κοιτάμε στενά. Και εγώ στην θέση σου θα έκανα προληπτικά την περιδεση. Όσο μεγαλώνει το μωρό τόσο πιο δύσκολα είναι. 

Από 3.5 σε 3.2 σε ένα μήνα δεν ξέρω αν είναι και τόσο απότομη αλλαγή εδώ που τα λέμε. 3 χιλιοστά είναι. και η μέτρηση από την κοιλιά με την ενδοκολπικη έχουν μια μικρή απόκλιση... αααχ δεν ξέρω, πάνω που πάω να ηρεμήσω, να κάτι θα προκύψει και αγχωνομαι... θα το δω πολύ σοβαρά για την περίδεση πάλι, ο,τι με συμβουλέψουν θα κάνω. Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , marpi91 είπε:

Από 3.5 σε 3.2 σε ένα μήνα δεν ξέρω αν είναι και τόσο απότομη αλλαγή εδώ που τα λέμε. 3 χιλιοστά είναι. και η μέτρηση από την κοιλιά με την ενδοκολπικη έχουν μια μικρή απόκλιση... αααχ δεν ξέρω, πάνω που πάω να ηρεμήσω, να κάτι θα προκύψει και αγχωνομαι... θα το δω πολύ σοβαρά για την περίδεση πάλι, ο,τι με συμβουλέψουν θα κάνω. Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου! 

Καλησπερα, είναι η πρωτη μου εγκυμοσύνη και δεν έχω καθόλου εμπειρία πανω σε αυτό το θέμα. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι εμενα η μέτρηση ήταν 36.9mm και ο εμβρυολογος είπε ότι είναι μια χαρά. Όποτε νομίζω πρεπει να ηρεμήσεις και να το απολαύσεις! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Αστερακι91 είπε:

Καλησπερα, είναι η πρωτη μου εγκυμοσύνη και δεν έχω καθόλου εμπειρία πανω σε αυτό το θέμα. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι εμενα η μέτρηση ήταν 36.9mm και ο εμβρυολογος είπε ότι είναι μια χαρά. Όποτε νομίζω πρεπει να ηρεμήσεις και να το απολαύσεις! 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κι εμένα δεν σχολίασε το παραμικρό... και στην προηγούμενη 3.5 ήμουν πάντα (με ενδοκολπικη μέτρηση) και όλοι μου έλεγαν ότι είναι πολύ καλό. Μάλλον τσάμπα αγχώνομαι! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Έχετε κάνει μέτρηση του τραχήλου? Στον τελευταίο ενδοκολπικο υπέρηχο ο γυναικολόγος μου τον έβγαλε 3.5 εκ. Και εχθές ο εμβρυολογος από την κοιλίτσα πάνω 3.2 εκ. Τώρα θα μου πείτε σιγα τη διαφορά, αλλά επειδή το προηγούμενο μωράκι μου το έχασα από εξάλειψη τραχήλου (άνοιξε ξαφνικά στα καλά καθούμενα και από 3.5 πήγε 1) γι' αυτό και ανησυχώ.. εσάς τι σας έχουν πει?

Να πω την αλήθεια δεν ρώτησα ποσά εκατοστά αλλά μου είπε στην αυχενική πολύ καλός τράχηλος δεν ξέρω λεπτομέρειες 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marpi91 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κι εμένα δεν σχολίασε το παραμικρό... και στην προηγούμενη 3.5 ήμουν πάντα (με ενδοκολπικη μέτρηση) και όλοι μου έλεγαν ότι είναι πολύ καλό. Μάλλον τσάμπα αγχώνομαι! 

Καλό μου, μην αγχώνεσαι.. Εφόσον ξέρεις θα το παρακολουθείτε.. Και εγώ στην μικρή μου είχα από πολύ νωρίς 1,6 και βάλαμε πεσσό.. Και τώρα πλησιάζει το χρόνο. Πολύ ξάπλα, καθόλου βάρος και κίνηση μόνο για τα βασικά, αν μπορείς. Και όλα αυτά, μόνο αν προκύψει πρόβλημα.. Μια χαρά είσαι! Ειδικά από τη στιγμή που το μετράτε πάντα. 

Κι εγώ φοβάμαι πάρα πολύ αυτή τη φορά, γιατί έχω το προηγούμενο και πλέον έχω και τη μικρή, που θέλει συνέχεια αγκαλιά. Αλλά θα τα καταφέρουμε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει σχολιάσει κάτι για τον τράχηλο τελευταία. Στον πρώτο υπέρηχο μου τον έχει σημειώσει 42.8mm(άρα 4.28cm) και στον τελευταίο υπέρηχο βλέπω πως έχει κατεβει στο 41.2mm(άρα 4.12cm). Θα τον ρωτήσω και εγώ στην αυχενική αύριο. Από ότι καταλαβαίνω από αυτά που λέτε δεν πρέπει να πέφτει;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...