Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , Sisii είπε:

Τι είναι η PappA ; Την κάνουμε μετά την αυχενική; Υπέρηχος είναι πάλι; 

Είναι αίματος εξέταση και μαζί με τον υπέρηχο συμπληρώνει τα ποσοστά.Μου πήραν αίμα την ημέρα που πήγα για την αυχενική (εμένα την κάνει ο γιατρός μου την αυχενική) και περιμένουμε και την αιματολογικη για να μου δώσει τα τελικά ποσοστά! Η αυχενική μου ήταν τέλειο αλλά πρέπει να βγει και αυτή για να βγουν τα ποσοστά.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Είναι αίματος εξέταση και μαζί με τον υπέρηχο συμπληρώνει τα ποσοστά.Μου πήραν αίμα την ημέρα που πήγα για την αυχενική (εμένα την κάνει ο γιατρός μου την αυχενική) και περιμένουμε και την αιματολογικη για να μου δώσει τα τελικά ποσοστά! Η αυχενική μου ήταν τέλειο αλλά πρέπει να βγει και αυτή για να βγουν τα ποσοστά.

Ααα άρα θα μου την κάνει και εμένα στην αυχενική Ε; Γιατί κάτι μου είπε ότι θα μου πάρει αίμα αυτός στην αυχενική. Δεν τα έχω κοιτάξει καθόλου, την Παρασκευή έχω αυχενική εγώ. Καλά αποτελέσματα να έχεις ❤️

Link to comment
Share on other sites

Μου πήρε ακριβώς 2 ώρες!! Έκανε μεγάλο έλεγχο τα έλεγξε όλα με λεπτομέρεια! Βέβαια το μωρό δεν ήταν σε καλή θέση μετά γυρνούσε όλη την ώρα χέρια πόδια τα κουνούσε συνέχεια! Τα βρήκε όλα μια χαρά άριστα υγιέστατο μωρό, εκτός από τους παλμούς που ήταν λίγο ψηλά το οποίο την ανησύχησε… έτυχε κ σε κάποια άλλη κοπέλα;;
 

εμας ήταν 184 μου είπε το φυσιολογικό είναι γύρω στα 150-160 , και μου πρότεινε να κάνω νιπτ! Αυτό συνδέεται με ένα σύνδρομο, την τρισωμια 13 όπου το ρίσκο μου βγήκε 1 στις 233 σε συνδυασμό με τον υπέρηχο και το Papp A! Με το pappa βγαίνει 1 στις 4774!

δεν ξέρω αγχώθηκα παρά πολύ…  κ ο άντρας μου αγχώθηκε αλλάπροσπάθησε να μη μου το δείξει

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Συγγνώμη που γράφω εδώ πάλι αλλά εσείς είστε σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη... Λοιπόν χοριακή σήμερα 450.19 από την Παρασκευή που ήταν 52.33. είναι καλή ε;;

5 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Εγώ όταν βήχω ή φτερνίζομαι με πιάνει κράμπα εκεί κάτω. Μου είπε ότι είναι νορμαλ, δεν είναι το μωρο που πονάει αλλά οι μύες εκεί που πιάνονται γιατί συνηθίζουν ακόμα(;;;) κάτι τέτοιο κατάλαβα :P

 

Ό,τι εξετάσεις σου βάζει να κάνεις καλές είναι προφανώς. Εγώ κάνω υπέρηχο μαστών λόγω οικογενειακού ιστορικού από τώρα και ο μαστολογος μου έχει πει πως στα 30 θα κάνω την πρώτη μου μαστογραφία. Μάλλον, λόγω ιστορικού θα την κάνω πιο νωρίς από ότι ξεκινάνε οι γυναικεσ γενικά υποθέτω. Γιαυτο μπερδεύτηκα.
Η βυθοσκόπηση που είπες πονάει; Γιατί όταν είχα πάει στην οφθαλμίατρο να μου γράψει γυαλλιά, επειδή έχω ζάχαρο λίγο στα όρια, μου είχε πει να πάω να κάνω σε ένα νοσοκομείο και μου είπε κιόλας ότι δεν πληρώνω τίποτα εκεί. 

Κατάλαβα...θα περάσω χάρμα και γω χαχαχαχα...σήμερα απόγευμα θα βγουν τα αποτελέσματα από τη δεύτερη χοριακή που έκανα το πρωί.. η πρώτη με μια μέρα καθυστέρηση ήταν 52.33 ...για να δούμε την δεύτερη 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Μου πήρε ακριβώς 2 ώρες!! Έκανε μεγάλο έλεγχο τα έλεγξε όλα με λεπτομέρεια! Βέβαια το μωρό δεν ήταν σε καλή θέση μετά γυρνούσε όλη την ώρα χέρια πόδια τα κουνούσε συνέχεια! Τα βρήκε όλα μια χαρά άριστα υγιέστατο μωρό, εκτός από τους παλμούς που ήταν λίγο ψηλά το οποίο την ανησύχησε… έτυχε κ σε κάποια άλλη κοπέλα;;
 

εμας ήταν 184 μου είπε το φυσιολογικό είναι γύρω στα 150-160 , και μου πρότεινε να κάνω νιπτ! Αυτό συνδέεται με ένα σύνδρομο, την τρισωμια 13 όπου το ρίσκο μου βγήκε 1 στις 233 σε συνδυασμό με τον υπέρηχο και το Papp A! Με το pappa βγαίνει 1 στις 4774!

δεν ξέρω αγχώθηκα παρά πολύ…  κ ο άντρας μου αγχώθηκε αλλάπροσπάθησε να μη μου το δείξει

Καλησπερα και από εμένα. Σας διαβάζω και θα γράψω και εγώ αργότερα τα δικά μου. Το έχω ξανά ακούσει... Σου μέτρησε τους παλμούς και 2η φορά? Το λογικό είναι να περάσει μια ώρα και να δει εάν υπάρχει αλλαγή εάν όχι σε πάει για επανέλεγχο μια εβδομάδα μετά. 

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι... Και νιπτ να κάνετε πιστεύω θα πάνε όλα καλά. Στην περίπτωση που γνωρίζω ήταν όλα καλά. Έκανε και η ίδια αμνιο λόγω ηλικίας όμως. 

πρίν από 23 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Συγγνώμη που γράφω εδώ πάλι αλλά εσείς είστε σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη... Λοιπόν χοριακή σήμερα 450.19 από την Παρασκευή που ήταν 52.33. είναι καλή ε;;

Κατάλαβα...θα περάσω χάρμα και γω χαχαχαχα...σήμερα απόγευμα θα βγουν τα αποτελέσματα από τη δεύτερη χοριακή που έκανα το πρωί.. η πρώτη με μια μέρα καθυστέρηση ήταν 52.33 ...για να δούμε την δεύτερη 

Η χοριακη είναι μια χαρά. Σε κάθε περίπτωση θα σου πω να ρωτάς τον γιατρό σου πάντα ξέρει περισσότερα από εμάς! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Sisii είπε:

Ααα άρα θα μου την κάνει και εμένα στην αυχενική Ε; Γιατί κάτι μου είπε ότι θα μου πάρει αίμα αυτός στην αυχενική. Δεν τα έχω κοιτάξει καθόλου, την Παρασκευή έχω αυχενική εγώ. Καλά αποτελέσματα να έχεις ❤️

Ναι αυτό εννοούσε ότι θα σου πάρει αίμα για την PappA. Καλά αποτελέσματα και σε σένα κορίτσι μου!

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , evaki23 είπε:

Καλησπερα και από εμένα. Σας διαβάζω και θα γράψω και εγώ αργότερα τα δικά μου. Το έχω ξανά ακούσει... Σου μέτρησε τους παλμούς και 2η φορά? Το λογικό είναι να περάσει μια ώρα και να δει εάν υπάρχει αλλαγή εάν όχι σε πάει για επανέλεγχο μια εβδομάδα μετά. 

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι... Και νιπτ να κάνετε πιστεύω θα πάνε όλα καλά. Στην περίπτωση που γνωρίζω ήταν όλα καλά. Έκανε και η ίδια αμνιο λόγω ηλικίας όμως. 

Η χοριακη είναι μια χαρά. Σε κάθε περίπτωση θα σου πω να ρωτάς τον γιατρό σου πάντα ξέρει περισσότερα από εμάς! 

Έκλεισα ήδη ραντεβού για Δευτέρα για πρώτο υπέρηχο.... Δεν μου είπε να κάνω άλλη χοριακή

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rafaela_123 είπε:

Μου πήρε ακριβώς 2 ώρες!! Έκανε μεγάλο έλεγχο τα έλεγξε όλα με λεπτομέρεια! Βέβαια το μωρό δεν ήταν σε καλή θέση μετά γυρνούσε όλη την ώρα χέρια πόδια τα κουνούσε συνέχεια! Τα βρήκε όλα μια χαρά άριστα υγιέστατο μωρό, εκτός από τους παλμούς που ήταν λίγο ψηλά το οποίο την ανησύχησε… έτυχε κ σε κάποια άλλη κοπέλα;;
 

εμας ήταν 184 μου είπε το φυσιολογικό είναι γύρω στα 150-160 , και μου πρότεινε να κάνω νιπτ! Αυτό συνδέεται με ένα σύνδρομο, την τρισωμια 13 όπου το ρίσκο μου βγήκε 1 στις 233 σε συνδυασμό με τον υπέρηχο και το Papp A! Με το pappa βγαίνει 1 στις 4774!

δεν ξέρω αγχώθηκα παρά πολύ…  κ ο άντρας μου αγχώθηκε αλλάπροσπάθησε να μη μου το δείξει

Η αυχενική διαφάνεια πόσο την μέτρησε Ραφαέλα μου; Ρινικό οστό ορατό σωστά; Εγώ λέω να μην ανησυχείς! Κάνε το νιπτ να ηρεμήσεις και όλα θα πάνε καλά! 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hope.2019 είπε:

Η αυχενική διαφάνεια πόσο την μέτρησε Ραφαέλα μου; Ρινικό οστό ορατό σωστά; Εγώ λέω να μην ανησυχείς! Κάνε το νιπτ να ηρεμήσεις και όλα θα πάνε καλά! 

Να στα γράψω όλα κ μ λες ποιο είναι! Όλα τα αλλά ήταν εντάξει μόνο οι παλμοί ήταν πιο ψηλοί… το ρινικό οστό φαινόταν ναι όλα μια χαρά! Τα ποσοστά για down είναι 1:12000 κ το άλλο σύνδρομο το 18 μ βγήκε 1:20000 

CRL 60.00mm
NT 1.50mm
BPD 19.4mm
HC 70.4mm 
Ducts venous PI: 0.95 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Είναι αίματος εξέταση και μαζί με τον υπέρηχο συμπληρώνει τα ποσοστά.Μου πήραν αίμα την ημέρα που πήγα για την αυχενική (εμένα την κάνει ο γιατρός μου την αυχενική) και περιμένουμε και την αιματολογικη για να μου δώσει τα τελικά ποσοστά! Η αυχενική μου ήταν τέλειο αλλά πρέπει να βγει και αυτή για να βγουν τα ποσοστά.

Κ εμένα ακριβώς το ίδιο 

Και την περιμένω από βδομάδα να βγεί 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Rafaela_123 είπε:

Να στα γράψω όλα κ μ λες ποιο είναι! Όλα τα αλλά ήταν εντάξει μόνο οι παλμοί ήταν πιο ψηλοί… το ρινικό οστό φαινόταν ναι όλα μια χαρά! Τα ποσοστά για down είναι 1:12000 κ το άλλο σύνδρομο το 18 μ βγήκε 1:20000 

CRL 60.00mm
NT 1.50mm
BPD 19.4mm
HC 70.4mm 
Ducts venous PI: 0.95 

Από αυτά δεν ξέρω γιατί στα γράφει στα αγγλικά. Λογικά είναι ή το δεύτερο ή το τελευταίο και αν λέω σωστά είναι καλή η τιμή. Γιατί δεν πας την άλλη εβδομάδα για υπέρηχο να δεις αν έχει πάλι ταχυκαρδία; Πάντως μην ανησυχείς Ραφαέλα μου πιστεύω όλα θα είναι καλά. Αφού υπάρχει μόνο αυτό σαν εύρημα!

 

Κάτσε ρε συ τώρα είδα τα ποσοστά σου! Είναι τέλεια ! Όχι απλά καλά! Γιατί nipt? Μόνο επειδή είχε αυξημένους παλμούς;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2022 at 10:02 AM, Κωνσταντίνα13 said:

Καλημέρα!Να σε ρωτήσω επειδή μάλλον είμαστε κοντά ηλικιακά από ότι έχω καταλάβει (είμαι 39), cvs σου πρότειναν λόγω ηλικίας σε συνδυασμό με τις πιθανότητες ή για άλλο λόγο ;Επισης ,γιατί όχι αμνιο και CVS και βασικά γνωρίζεις τις διαφορές;

 

Είμαι 41 εγώ. Ο γιατρός στα 1/1000 ζητά NIPT. Το cvs κανονικά δεν το κάνεις πριν τα αποτελέσματα του NIPT αλλά εγώ θέλω να είμαι σίγουρη - το cvs είναι ελαφρώς λιγότερο ακίνδυνο κ σου βγάζει όλο τον καρυότυπο. Δν είμαι 100% οτι θα γίνει αν δεν βρίσκει σωστή γωνία για την ένεση θα περιμένουμε αμνιο μου είπε

On 6/11/2022 at 7:35 AM, Rafaela_123 said:

Καλημεραα εύχομαι σύντομα καλά το αγοράκι σου!! Εχεις δίκιο όταν εχεις κ ένα άλλο παιδί πρέπει να το ξεχνάς για λίγο για το άλλο!! Εύχομαι να σας περάσουν τα συμπτώματα τα δύσκολα κ να σας είναι πιο εύκολα κ με το άλλο παιδί!!! 

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου όλα καλά θα είναι θα δεις :) 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Να σου ζήσει και το άλλο παιδάκι σου!!! 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!!! Αγοράκι ε!! Μπράβο τέλεια!! Στειλε μου την ΠΗΤ να το βάλω στο πινακακι 

Πινακακι 

Freedom1998 --> αυχενική 31/05, ΠΗΤ: 10/12

tzinaki7 --> αυχενική 03/06, ΠΗΤ: 16/12

marina39 --> αυχενική 07/06

Κωνσταντινα13 —> αυχενική 06/06, ΠΗΤ: 12/12

 Hope.2019 --> αυχενική 08/06, ΠΗΤ: 18/12

 Riri88 --> αυχενική 09/06, ΑΓΟΡΑΚΙ

  Ellidr --> αυχενική 13/06 

Rafaella123 --> αυχενική 14/06 

 Marpi91 --> αυχενική 15/06 

Maritsaki —>αυχενική 17/06

 Sisii --> αυχενική 17/06

Annie4 --> αυχενική 21/06

Irenesirene —> αυχενική 21/06 

 Εφη Γιωργακη —> αυχενική 22/06
 
Queen —> αυχενική 23/06
 
Ολετ —> αυχενική 29/06 

Ευχαριστώ ΠΗΤ εγώ τελικά 8/12 :) 

1 hour ago, Rafaela_123 said:

Να στα γράψω όλα κ μ λες ποιο είναι! Όλα τα αλλά ήταν εντάξει μόνο οι παλμοί ήταν πιο ψηλοί… το ρινικό οστό φαινόταν ναι όλα μια χαρά! Τα ποσοστά για down είναι 1:12000 κ το άλλο σύνδρομο το 18 μ βγήκε 1:20000 

CRL 60.00mm
NT 1.50mm
BPD 19.4mm
HC 70.4mm 
Ducts venous PI: 0.95 

Είναι άριστα τα αποτελέσματα σου γιατί σου ζήτησε NIPT? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , marina39 είπε:

Είμαι 41 εγώ. Ο γιατρός στα 1/1000 ζητά NIPT. Το cvs κανονικά δεν το κάνεις πριν τα αποτελέσματα του NIPT αλλά εγώ θέλω να είμαι σίγουρη - το cvs είναι ελαφρώς λιγότερο ακίνδυνο κ σου βγάζει όλο τον καρυότυπο. Δν είμαι 100% οτι θα γίνει αν δεν βρίσκει σωστή γωνία για την ένεση θα περιμένουμε αμνιο μου είπε

Ευχαριστώ ΠΗΤ εγώ τελικά 8/12 :) 

Είναι άριστα τα αποτελέσματα σου γιατί σου ζήτησε NIPT? 

Για τους παλμούς που ήταν 184 κ λέει ότι συνδέεται με τρισωμια 13 που έπεσε το ποσοστό μετά τον υπέρηχο! Αγχώθηκα…αλλά θέλω να είμαι θετική ότι απλά έτυχε! Θα μιλήσω κ με τη γιατρο αύριο άμα είναι να πάω να μου κάνει κ αυτή ένα υπέρηχο για την καρδούλα μονο

1 ώρα πρίν, Hope.2019 είπε:

Από αυτά δεν ξέρω γιατί στα γράφει στα αγγλικά. Λογικά είναι ή το δεύτερο ή το τελευταίο και αν λέω σωστά είναι καλή η τιμή. Γιατί δεν πας την άλλη εβδομάδα για υπέρηχο να δεις αν έχει πάλι ταχυκαρδία; Πάντως μην ανησυχείς Ραφαέλα μου πιστεύω όλα θα είναι καλά. Αφού υπάρχει μόνο αυτό σαν εύρημα!

 

Κάτσε ρε συ τώρα είδα τα ποσοστά σου! Είναι τέλεια ! Όχι απλά καλά! Γιατί nipt? Μόνο επειδή είχε αυξημένους παλμούς;

Ναι αυτό το ποσοστό βγήκε μετά την συσχέτιση 1:233 ενώ πριν μόνο η βιοχημική ήταν 1:4445

Link to comment
Share on other sites

@Rafaela_123 γιατρος δεν ειμαι αλλα πραγματικα ολα δειχνουν καλα και σιγουρα ετυχε η ταχυπαλμια. Οι γιατροι ειναι παντα επιφυλακτικοι γιατι σκεφτονται την 1 πιθαβοτητα στο εκατομμυριο και καλα κανουν. Επαναλαβε υπερηχο, μιλα και με το γιατρο σου και πραγματικα πιστευω θα αποδειχθει τυχαιο γεγονος.

 

@LouloudakiK σαφεστατα αψογη η χοριακη. Το κριτηριο καλης εξελιξης ειναι να διπλασιαζεται καθε 48-72 ωρες αρα η δικια σου ειναι καλη και με το παραπανω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Annie4 είπε:

@Rafaela_123 γιατρος δεν ειμαι αλλα πραγματικα ολα δειχνουν καλα και σιγουρα ετυχε η ταχυπαλμια. Οι γιατροι ειναι παντα επιφυλακτικοι γιατι σκεφτονται την 1 πιθαβοτητα στο εκατομμυριο και καλα κανουν. Επαναλαβε υπερηχο, μιλα και με το γιατρο σου και πραγματικα πιστευω θα αποδειχθει τυχαιο γεγονος.

 

@LouloudakiK σαφεστατα αψογη η χοριακη. Το κριτηριο καλης εξελιξης ειναι να διπλασιαζεται καθε 48-72 ωρες αρα η δικια σου ειναι καλη και με το παραπανω!

Ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά!!!

Δευτέρα έχω πρωί ραντεβού για υπέρηχο και μου είπε πριν λίγο ότι δεν χρειαζόμαστε άλλη χοριακή και να ξεκινήσω αύριο πρωί ένα χάπι Felicine. Τι είναι αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...