Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά!!!

Δευτέρα έχω πρωί ραντεβού για υπέρηχο και μου είπε πριν λίγο ότι δεν χρειαζόμαστε άλλη χοριακή και να ξεκινήσω αύριο πρωί ένα χάπι Felicine. Τι είναι αυτό;;;

Φυλλικό οξύ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή (δυστυχώς) το έμαθα το θέμα από τη δική μου αυχενική, είναι αλήθεια ότι οι αυξημένοι παλμοί σχετίζονται με τρισωμια 13.

Εγώ είμαι 37 ετών, είχα αυχενική 2.5 (οριακή) και το μωρό 170 παλμούς, οπότε όλο αυτό συνδυαστικά μου έδωσε μια πιθανότητα 1/32!!! 

Όπως καταλαβαίνεις, με τέτοια πιθανότητα δε μου δόθηκε καν η εναλλακτική της νιπτ, έκανα κατευθείαν τροφοβλαστη.

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά, όπως θα πάνε και με σένα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι κανένας γιατρός δε μπορεί να αναλάβει την ευθύνη και να σου πει ότι δεν είναι τίποτα. Λογικό να θέλει να είναι 100% καλυμμένος.

Μετά την καλή μου τροφοβλαστη, έκανα και υπέρηχο καρδιάς. Οπότε μην τρομάξεις αν στην πορεία σου ζητήσει και κάτι τέτοιο. Είναι όλα πρωτόκολλο.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Melie είπε:

Επειδή (δυστυχώς) το έμαθα το θέμα από τη δική μου αυχενική, είναι αλήθεια ότι οι αυξημένοι παλμοί σχετίζονται με τρισωμια 13.

Εγώ είμαι 37 ετών, είχα αυχενική 2.5 (οριακή) και το μωρό 170 παλμούς, οπότε όλο αυτό συνδυαστικά μου έδωσε μια πιθανότητα 1/32!!! 

Όπως καταλαβαίνεις, με τέτοια πιθανότητα δε μου δόθηκε καν η εναλλακτική της νιπτ, έκανα κατευθείαν τροφοβλαστη.

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά, όπως θα πάνε και με σένα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι κανένας γιατρός δε μπορεί να αναλάβει την ευθύνη και να σου πει ότι δεν είναι τίποτα. Λογικό να θέλει να είναι 100% καλυμμένος.

Μετά την καλή μου τροφοβλαστη, έκανα και υπέρηχο καρδιάς. Οπότε μην τρομάξεις αν στην πορεία σου ζητήσει και κάτι τέτοιο. Είναι όλα πρωτόκολλο.

 

Αα σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Και εγώ θεωρώ ότι όλα καλά θα είναι!! Γιατί σαν βιολόγος ξέρω τι είναι η τρισωμια 13 και ποια χαρακτηρίστηκα έχει και η αλήθεια ειναη το μωρό μου φαίνεται υγιέστατο!!! Μακάρι όλο αυτό να ήταν ένα τυχαίο γεγονός οπως εσας!! Απλά πάει η καρδιά σου όταν τα ακους κ καλά κάνουν κ στα λένε για τον λόγο που είπες, να είναι καλυμμένοι!! Μου είπε ότι πρέπει να παρακολουθούμε την καρδιά τώρα πιο συχνά! Εσας τώρα ποσό είναι;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα!

Εμείς τώρα είμαστε στις 29w5d, περιμένουμε ένα μεγαλούτσικο αγόρι (1613 γρ την προηγούμενη εβδομάδα) και επιτέλους ρύθμισα το ζάχαρο, που με ταλαιπώρησε λιγάκι. 

Σου εύχομαι να απολαυσεις την εγκυμοσύνη σου και να μην έχεις καμία έγνοια από εδώ και πέρα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, marina39 είπε:

Είμαι 41 εγώ. Ο γιατρός στα 1/1000 ζητά NIPT. Το cvs κανονικά δεν το κάνεις πριν τα αποτελέσματα του NIPT αλλά εγώ θέλω να είμαι σίγουρη - το cvs είναι ελαφρώς λιγότερο ακίνδυνο κ σου βγάζει όλο τον καρυότυπο. Δν είμαι 100% οτι θα γίνει αν δεν βρίσκει σωστή γωνία για την ένεση θα περιμένουμε αμνιο μου είπε

Ευχαριστώ ΠΗΤ εγώ τελικά 8/12 :) 

Είναι άριστα τα αποτελέσματα σου γιατί σου ζήτησε NIPT? 

Σόρι, επειδή και εγώ είμαι 43 και δεν κατάλαβα ακριβώς τι γίνεται, θα κάνεις και nipt και CVS και αμνιο?! Εμένα η μικρή μου, η πρώτη, γεννήθηκε πριν ένα χρόνο και η εξέταση ήταν οριακή 1/1350 και μου είπε κατευθείαν για αμνιο, λόγω ηλικίας και επειδή η nipt, σε περίπτωση που δείξει κάτι, θα πρέπει να κάνουμε αμνιο.. Ο/η γιατρός σου τι σου είπαν? 

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2022 at 8:35 ΠΜ, Rafaela_123 είπε:

Καλημεραα εύχομαι σύντομα καλά το αγοράκι σου!! Εχεις δίκιο όταν εχεις κ ένα άλλο παιδί πρέπει να το ξεχνάς για λίγο για το άλλο!! Εύχομαι να σας περάσουν τα συμπτώματα τα δύσκολα κ να σας είναι πιο εύκολα κ με το άλλο παιδί!!! 

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου όλα καλά θα είναι θα δεις :) 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Να σου ζήσει και το άλλο παιδάκι σου!!! 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!!! Αγοράκι ε!! Μπράβο τέλεια!! Στειλε μου την ΠΗΤ να το βάλω στο πινακακι 

Πινακακι 

Freedom1998 --> αυχενική 31/05, ΠΗΤ: 10/12

tzinaki7 --> αυχενική 03/06, ΠΗΤ: 16/12

marina39 --> αυχενική 07/06

Κωνσταντινα13 —> αυχενική 06/06, ΠΗΤ: 12/12

 Hope.2019 --> αυχενική 08/06, ΠΗΤ: 18/12

 Riri88 --> αυχενική 09/06, ΑΓΟΡΑΚΙ

  Ellidr --> αυχενική 13/06 

Rafaella123 --> αυχενική 14/06 

 Marpi91 --> αυχενική 15/06 

Maritsaki —>αυχενική 17/06

 Sisii --> αυχενική 17/06

Annie4 --> αυχενική 21/06

Irenesirene —> αυχενική 21/06 

 Εφη Γιωργακη —> αυχενική 22/06
 
Queen —> αυχενική 23/06
 
Ολετ —> αυχενική 29/06 

Ω ναι σωστά,ΠΗΤ 21/12 !!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, marina39 είπε:

Είμαι 41 εγώ. Ο γιατρός στα 1/1000 ζητά NIPT. 

Αυτό είναι κάτι που σου είπε ο γιατρός;εγώ είχα 1/2224 και μου αναφέρθηκε η επιλογή της αμνιοπαρακέντηση φαντάσου .

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Melie είπε:

Τίποτα!

Εμείς τώρα είμαστε στις 29w5d, περιμένουμε ένα μεγαλούτσικο αγόρι (1613 γρ την προηγούμενη εβδομάδα) και επιτέλους ρύθμισα το ζάχαρο, που με ταλαιπώρησε λιγάκι. 

Σου εύχομαι να απολαυσεις την εγκυμοσύνη σου και να μην έχεις καμία έγνοια από εδώ και πέρα! 

Τέλεια κορίτσι μου σου εύχομαι ότι καλύτερο κ τελειομηνη εγκυμοσύνη!! Σε ευχαριστώ πολύ!! Μακάρι να πάνε κ για εμένα όλα καλά!! :) 
 

να σε ρωτήσω μετά την αυχενική που παρακολουθούσατε την καρδιά του μωρού έπεσαν οι παλμοί;; 

10 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

@Rafaela_123 γιατρος δεν ειμαι αλλα πραγματικα ολα δειχνουν καλα και σιγουρα ετυχε η ταχυπαλμια. Οι γιατροι ειναι παντα επιφυλακτικοι γιατι σκεφτονται την 1 πιθαβοτητα στο εκατομμυριο και καλα κανουν. Επαναλαβε υπερηχο, μιλα και με το γιατρο σου και πραγματικα πιστευω θα αποδειχθει τυχαιο γεγονος.

 

@LouloudakiK σαφεστατα αψογη η χοριακη. Το κριτηριο καλης εξελιξης ειναι να διπλασιαζεται καθε 48-72 ωρες αρα η δικια σου ειναι καλη και με το παραπανω!

Μακάρι Αννι μου να είναι ένα τυχαίο γεγονός! Όλα ήταν καλά τα υπόλοιπα κ τα ποσοστά…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Melie είπε:

Ναι, το φαινόμενο με τους αυξημενους παλμούς δεν ξαναπαρατηρηθηκε... Όλες οι επόμενες μετρήσεις ήταν εντός ορίων.

Μετά από πόσες ημερες το ξανά ελέγξετε;; Συγγνώμη όλο ερωτήσεις κάνω 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, προς Θεού, ρώτα.

Εγώ επειδή φρικαρα με την πιθανότητα, έκανα τροφοβλαστη την επόμενη κιολας μέρα. Μια μέρα μετά, είχα τα αποτελέσματα. 

Αφού λοιπόν βεβαιώθηκα ότι δεν ήταν τρισωμια 13, το ελεγχαμε ανά μήνα σε κάθε ραντεβού. Και κάπου στην 20η εβδομάδα κάναμε και τον υπέρηχο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Melie είπε:

Όχι, προς Θεού, ρώτα.

Εγώ επειδή φρικαρα με την πιθανότητα, έκανα τροφοβλαστη την επόμενη κιολας μέρα. Μια μέρα μετά, είχα τα αποτελέσματα. 

Αφού λοιπόν βεβαιώθηκα ότι δεν ήταν τρισωμια 13, το ελεγχαμε ανά μήνα σε κάθε ραντεβού. Και κάπου στην 20η εβδομάδα κάναμε και τον υπέρηχο. 

Ααα έκανες τροφόβλαστη ! Εμένα μου είπε προτιμά το νιπτ η εμβρυολογος κ θα μιλήσω κ με τη γιατρο σε λίγο! Σε ευχαριστώ παρά πολύ :) 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Για τους παλμούς που ήταν 184 κ λέει ότι συνδέεται με τρισωμια 13 που έπεσε το ποσοστό μετά τον υπέρηχο! Αγχώθηκα…αλλά θέλω να είμαι θετική ότι απλά έτυχε! Θα μιλήσω κ με τη γιατρο αύριο άμα είναι να πάω να μου κάνει κ αυτή ένα υπέρηχο για την καρδούλα μονο

Ναι αυτό το ποσοστό βγήκε μετά την συσχέτιση 1:233 ενώ πριν μόνο η βιοχημική ήταν 1:4445

Ε#γώ ππιστεύω ότι όλα θα είναι καλά Ραφαέλλα μου. Όλα τα υπόλοιπα ήταν τέλεια. ΝΟμίζω ήτ;αν ένα τυχαίο εύρυμα απλά. Θα δεις στον επόμενο υπέρηχο θα έχουν πέσει και οι παλμοί. Προσπάθησε κι εσύ να πας πιο ήρεμη μήπως επηρεάζει το μωρό να είναι πιο ήρεμο κι αυτό.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...