Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Ποια σαλπιγγογραφια ειναι καλύτερη; Εμπειριες και συμβουλες


Recommended Posts

Καλημερα.

Αποφασισα να κανω μια σαλπιγγογραφια μιας και κοντευουμε 10 μηνες ελευθερων επαφων.

Το ενα νοσοκομειο ζηταει 130€ με τη μεθοδο του σκιαγραφικου και τις ακτινες.

Το αλλο, 230€ με τη μεθοδο του αφρου και των υπερηχων.

Ειμαι παρα πολυ προβληματισμενη.

Ειναι το ιδιο αποτελεσματικες;

Εχουν ιδιο επιπεδο πονου;

Ειναι το ιδιο ακριβεις στη διαγνωση;

Ξεμπλοκαρουν και οι δυο τυχον μπλοκαρισματα στις σαλπιγγες;

Ειναι επικινδυνες οι ακτινες εαν μεινω εγκυος μερικες μερες μετα;

Γιατι τα 100€ διαφορα δεν ειναι λιγα και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα. Ποια ηταν η εμπειρια σας; τα νοσοκομεια που αναφερω ειναι το Ασκληπειον και το Μητερα στο Ηρακλειο. Αν εχει καμια εμπειρια ειτε εδω ειτε γενικοτερα, θα με βοηθησετε πολυ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. 

Ειχα τις ίδιες απορίες πριν κάνω τη σαλπιγγογραφια μου-εγώ βέβαια πήγα ιδιωτικά οπότε δεν ξέρω να σου πω για τα νοσοκομεια. 

Ρώτησα αρκετούς γιατρούς εκτός από τον τότε εξωσωματικο μου και ήταν όλοι κάθετοι υπέρ της μεθόδου σκιαγραφικου/ακτίνων. Μου είχαν πει ότι είναι πιο ακριβής, πολυ πιο αξιόπιστη και ότι είναι πολύ μικρη η ακτινοβολία που παίρνεις, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα (θα μου πεις η καρδούλα μας το ξέρει αν μας καθησυχαζουν αυτές οι εξηγήσεις, αλλά όταν μπεις σε αυτό τον χορό, χορεύεις αναγκαστικά...). 

Απο τη δική μου εμπειρία σχετικά με τον πόνο, έχω να σου πω ότι είναι απόλυτα ανεκτος (είμαι άτομο με ελάχιστη αντοχή στον πόνο, οπότε μετράει η γνώμη μου :-P), εξαλλου από τα λίγα που ξέρω συνήθως πονάς οταν υπάρχει κάποιο θέμα.

Δεν ξέρω αν βοήθησα, παντως ο, τι και αν αποφασίσεις, καλή τύχη και καλά αποτελέσματα! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ είχα κάνει την κλασική σαλπιγγογραφία με το σκιαγραφικό. Μου είχε πει ο γιατρός να μην ανησυχώ για την ακτινοβολία. Πονούσα υπερβολικά πολύ. Ο πόνος βέβαια ήταν για πολύ λίγο. Αν χρειαζόταν θα την ξαναέκανα. Δεν ισχύει πως πονάς όταν υπάρχει πρόβλημα. Οι σάλπιγγές μου ήταν μια χαρά. Είχα φύγει με κλάματα γιατί είχα ακούσει κ γω πως όταν πονάς υπάρχει θέμα και τελικά όλα ήταν καλά.

Ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά νομίζω. Να έχεις στο μυαλό σου πως είναι για καλό κ πως αν νιώσεις ενόχληση είναι για ελάχιστο χρόνο.

Καλή επιτυχία.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sarah_k είπε:

Καλησπέρα. 

Ειχα τις ίδιες απορίες πριν κάνω τη σαλπιγγογραφια μου-εγώ βέβαια πήγα ιδιωτικά οπότε δεν ξέρω να σου πω για τα νοσοκομεια. 

Ρώτησα αρκετούς γιατρούς εκτός από τον τότε εξωσωματικο μου και ήταν όλοι κάθετοι υπέρ της μεθόδου σκιαγραφικου/ακτίνων. Μου είχαν πει ότι είναι πιο ακριβής, πολυ πιο αξιόπιστη και ότι είναι πολύ μικρη η ακτινοβολία που παίρνεις, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα (θα μου πεις η καρδούλα μας το ξέρει αν μας καθησυχαζουν αυτές οι εξηγήσεις, αλλά όταν μπεις σε αυτό τον χορό, χορεύεις αναγκαστικά...). 

Απο τη δική μου εμπειρία σχετικά με τον πόνο, έχω να σου πω ότι είναι απόλυτα ανεκτος (είμαι άτομο με ελάχιστη αντοχή στον πόνο, οπότε μετράει η γνώμη μου :-P), εξαλλου από τα λίγα που ξέρω συνήθως πονάς οταν υπάρχει κάποιο θέμα.

Δεν ξέρω αν βοήθησα, παντως ο, τι και αν αποφασίσεις, καλή τύχη και καλά αποτελέσματα! 

Εμενα παλι μου ειπαν οτι κανει ακριβως την ιδια δουλεια και σε διαγνωση κ σε ξεβουλωμα. Με τη διαφορα οτι ειναι καπως πιο ανωδυνο κ χωρις ακτινοβολια... εχω προβληματιστει. Και για το αν αξιζει τον κοπο η διαφορα των 100€ και για να γλιτωσω την ακτινοβολια. Επισης τα σκιαγραφικα ειναι ιωδιουχα κ αλλεργιογονα. Εχω αλλεργιες και θυρεοειδη. Και κλινω προς τον αφρο να πω την αληθεια.. 

ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ ΡΕΕΕΕ...

Ευχαριστω για την απαντηση σου ❤

1 hour ago, Konisn είπε:

Καλησπέρα. Εγώ είχα κάνει την κλασική σαλπιγγογραφία με το σκιαγραφικό. Μου είχε πει ο γιατρός να μην ανησυχώ για την ακτινοβολία. Πονούσα υπερβολικά πολύ. Ο πόνος βέβαια ήταν για πολύ λίγο. Αν χρειαζόταν θα την ξαναέκανα. Δεν ισχύει πως πονάς όταν υπάρχει πρόβλημα. Οι σάλπιγγές μου ήταν μια χαρά. Είχα φύγει με κλάματα γιατί είχα ακούσει κ γω πως όταν πονάς υπάρχει θέμα και τελικά όλα ήταν καλά.

Ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά νομίζω. Να έχεις στο μυαλό σου πως είναι για καλό κ πως αν νιώσεις ενόχληση είναι για ελάχιστο χρόνο.

Καλή επιτυχία.

Ναι σημασια εχει σιγουρα το αποτελεσμα και να ειναι καλη η εξεταση. Οπως ειπε κ απο πανω η κοπελα, οταν μπαινεις στον χορο, χορευεις ❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konisn είπε:

Καλησπέρα. Εγώ είχα κάνει την κλασική σαλπιγγογραφία με το σκιαγραφικό. Μου είχε πει ο γιατρός να μην ανησυχώ για την ακτινοβολία. Πονούσα υπερβολικά πολύ. Ο πόνος βέβαια ήταν για πολύ λίγο. Αν χρειαζόταν θα την ξαναέκανα. Δεν ισχύει πως πονάς όταν υπάρχει πρόβλημα. Οι σάλπιγγές μου ήταν μια χαρά. Είχα φύγει με κλάματα γιατί είχα ακούσει κ γω πως όταν πονάς υπάρχει θέμα και τελικά όλα ήταν καλά.

Ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά νομίζω. Να έχεις στο μυαλό σου πως είναι για καλό κ πως αν νιώσεις ενόχληση είναι για ελάχιστο χρόνο.

Καλή επιτυχία.

Άλλος ένας μύθος που καταρρίπτεται λοιπόν. 

Τελικά κυκλοφορεί πολύ ράδιο-αρβύλα σχετικά με όλες αυτές τις διαδικασίες-λες και δεν είναι αρκετό το άγχος που έχουμε, ακούμε και διάφορα για να πιεζομαστε ακόμη περισσότερο. 

Καλά που το ανέφερες για να μην αναπαράγω ανακρίβειες εν άγνοια μου❤️

πρίν από 23 λεπτά , Elle12 είπε:

Εμενα παλι μου ειπαν οτι κανει ακριβως την ιδια δουλεια και σε διαγνωση κ σε ξεβουλωμα. Με τη διαφορα οτι ειναι καπως πιο ανωδυνο κ χωρις ακτινοβολια... εχω προβληματιστει. Και για το αν αξιζει τον κοπο η διαφορα των 100€ και για να γλιτωσω την ακτινοβολια. Επισης τα σκιαγραφικα ειναι ιωδιουχα κ αλλεργιογονα. Εχω αλλεργιες και θυρεοειδη. Και κλινω προς τον αφρο να πω την αληθεια.. 

ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ ΡΕΕΕΕ...

 

Δυστυχώς, σ'αυτη την προσπάθεια που κάνουμε όλες για παιδί το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ακούμε συχνά πολλές και αντικρουομενες απόψεις που μας μπερδεύουν ακόμα πιο πολύ.  Τι να πω. 

Τώρα για τα των αλλεργιων και του θυρεοειδη δεν ξέρω να σου απαντήσω καθόλου. Ίσως θα ήταν καλύτερα να μιλήσεις και με τον ενδοκρινολογο σου, να σου πει κ αυτός τι προτείνει. 

Υπομονή και δύναμη! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Sarah_k said:

Άλλος ένας μύθος που καταρρίπτεται λοιπόν. 

Τελικά κυκλοφορεί πολύ ράδιο-αρβύλα σχετικά με όλες αυτές τις διαδικασίες-λες και δεν είναι αρκετό το άγχος που έχουμε, ακούμε και διάφορα για να πιεζομαστε ακόμη περισσότερο. 

Καλά που το ανέφερες για να μην αναπαράγω ανακρίβειες εν άγνοια μου❤️

Δυστυχώς, σ'αυτη την προσπάθεια που κάνουμε όλες για παιδί το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ακούμε συχνά πολλές και αντικρουομενες απόψεις που μας μπερδεύουν ακόμα πιο πολύ.  Τι να πω. 

Τώρα για τα των αλλεργιων και του θυρεοειδη δεν ξέρω να σου απαντήσω καθόλου. Ίσως θα ήταν καλύτερα να μιλήσεις και με τον ενδοκρινολογο σου, να σου πει κ αυτός τι προτείνει. 

Υπομονή και δύναμη! 

Γεια σας κορίτσια ! Και εγώ θα σου πρότεινα με το σκιαγραφικό βέβαια έγκυος ακόμα δ έχω μείνει εμπειρία δεν έχω αλλά η γιατρός μου πριν τρεις μήνες αυτό με συμβούλευσε … τώρα όσον αφορά τον πόνο οκ δεν λυποθυμας αλλά ήταν μια από τις χειρότερες ημέρες της ζωής μου … πόνεσα τόσο πολύ που ακόμα το θυμάμαι και σαν να μην έφτανε αυτό πήγα άμεσα για αφαίρεση πολύποδα και τράβηξα κ εκεί έναν πόνο άνευ προηγούμενου … βέβαια στην σαλπιγγογραφια έλεγα μα καλα αυτά τα κορίτσια πως γίνεται να μην πονάνε ; Βλακίες διαβάζω … στην επεμβατική υστεροσκοπηση πριν Τιν επέμβαση με τα υπογλώσσια που πήρα και μετά την επέμβαση για ένα δίωρο ένιωσα τι σημαίνει πόνος η πως είναι ο πόνος της γεννας  ! Ήμουν στην αναμονή με άλλες 7 κοπέλες οι οποίες ήταν τύπου ήρθαμε για καφέ χαλαρά στο ρεα χαχαχαχαχα τις θαύμασα και τους το είπα και αυτές με στήριξαν τόσο πολύ έστω και με το βλεμμα τους έστω κ με ένα βουβο δάκρυ τους που με έβλεπαν κουλουριασμένη … μετά την επέμβαση έφευγαν όλες λίγο ζαλισμένες χαμογελαστές εγώ πάλι στα μαύρα μου τα χάλια , μάλιστα πριν φύγουν μου ρίχνανε μια μάτια και με ερχόντουσαν καλή ανάρρωση … όποτε είναι εντελώς μα εντελώς στον κάθε οργανισμό … σκεφτείτε όταν η γιατρός μ είδε έτσι πριν την επέμβαση μ είπε εάν ήξερα θα αντιδράσει τόσο άμεσα ο οργανισμός σου δ θα σου είχα δώσει τα υπογλώσσια … ήταν δυο ημέρες που δεν θα τις ξεχάσω ποτέ για το ποσό πόνο ένιωθα .. εκτός κ αν με αξιώσει ο θεός να γεννήσω όποτε εκεί μπορεί να πω ένα μωρε πόνος ήταν αυτός ποτ ένιωσα τοτε  ;;χαχαχαχΧ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μιλησα με τον γυναικολογο μου. Μου ειπε οτι δειχνουν οι δυο τα ιδια πραγματα ακριβως. Ειναι θεμα οργανισμου ο πονος ασχετως τεχνικης. Η ακτινοβολια ειναι ελαχιστη και αν δεν εισαι ηδη εγκυος δεν επηρεαζει καθολου. Μου ειπε οτι ειναι καθαρα δικη μου αποφαση το ποια θα κανω και οτι τα αποτελεσματα ειναι τα ιδια, ισως η υπερηχογραφικη μονο μας δειξει λιγο καλυτερα σαλπιγγες και ωοθηκες...

Οποτε σκεφτομαι σοβαρα να γλιτωσω τα 100€.. εχω 3 εβδομαδες να αποφασισω.. ΠΟΣΟ ΑΓΧΟΣ. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...