Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, LouloudakiK είπε:

Καλημέρα Αμαλία μου. Λογικά από πολύ αργότερα όταν θα έχει γίνει μεγάλη η κοιλιά και θα πιέζει τη μήτρα, στομάχι κτλ. Το λένε νομίζω γιατί ανάσκελα δεν αιματωνεται καλά η μήτρα. Δεν είμαι σίγουρη 

εμένα είχε πέσει λίγο λόγω εμετών . Σε λίγες μέρες θα ξανακάνω γενικές ούρων και αίματος και θα δούμε 

Όλα θα πάνε καλά!!! Αφού είναι για το καλό του μωρού είναι σωστό να γίνει να σου φύγει κι εσένα το άγχος...αν και θυμάμαι ότι είχες τέλεια αυχενική.....

Κορίτσια πως τα πάτε με τα ρούχα σας?? Χορατε??? Εγώ ξεμενω από παντελόνια.. δεν κουμπώνουν!!! Τι θα κάνουμε.? Πρέπει να ψωνίσουμε νέα καρνταρομπα??

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , Jiji είπε:

Να φανταστώ είμαι η μόνη που πήρα κιλακια κ φουσκωσα κ έχω αλλάξει ήδη γκαρνταρόμπα Ε? :)αχχαχαχα

Από που έχεις ψωνίσει? Πήρες ρούχα εγκυμοσύνης?? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Amalia! είπε:

Κορίτσια πως τα πάτε με τα ρούχα σας?? Χορατε??? Εγώ ξεμενω από παντελόνια.. δεν κουμπώνουν!!! Τι θα κάνουμε.? Πρέπει να ψωνίσουμε νέα καρνταρομπα??

Μια από τα ίδια. Είμαι όλο το καλοκαίρι με 2-3 συγκεκριμένα παντελόνια. Δεν έχω ψωνίσει ιδιαίτερα. Έχω πάρει μόνο δύο τζιν εγκυμοσύνης αλλά μου είναι ακόμη μεγάλα. Από την 20η εβδομάδα με κόβω να τα φοράω 

πρίν από 27 λεπτά , Jiji είπε:

Να φανταστώ είμαι η μόνη που πήρα κιλακια κ φουσκωσα κ έχω αλλάξει ήδη γκαρνταρόμπα Ε? :)αχχαχαχα

Έχεις πάρει πολλά;; Όλες έχουμε φουσκώσει ανεξαρτήτως πόσα κιλα έχουμε βάλει χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Amalia! είπε:

Από που έχεις ψωνίσει? Πήρες ρούχα εγκυμοσύνης?? 

Από h&m έχω πάρει 2 3 παντελόνια κ κολάν εγκυμοσυνης...είναι λίγο φαρδιά ακόμα στην κοιλίτσα αλλά γενικά με έχουν βολέψει πολύ...από μπλούζες έχω πάρει κανονικά πουκαμισακια κ φαρδιές μπλούζες απλώς τα παίρνω ένα νούμερο μεγαλύτερο για να είναι φαρδιά στην κοιλια!

πρίν από 24 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Μια από τα ίδια. Είμαι όλο το καλοκαίρι με 2-3 συγκεκριμένα παντελόνια. Δεν έχω ψωνίσει ιδιαίτερα. Έχω πάρει μόνο δύο τζιν εγκυμοσύνης αλλά μου είναι ακόμη μεγάλα. Από την 20η εβδομάδα με κόβω να τα φοράω 

Έχεις πάρει πολλά;; Όλες έχουμε φουσκώσει ανεξαρτήτως πόσα κιλα έχουμε βάλει χαχαχα

Έχω πάρει γύρω στα 7 είναι η αλήθεια όσο κ να προσπαθώ να συγκρατηθεί πεινάω αδιανόητα! :(

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Μια από τα ίδια. Είμαι όλο το καλοκαίρι με 2-3 συγκεκριμένα παντελόνια. Δεν έχω ψωνίσει ιδιαίτερα. Έχω πάρει μόνο δύο τζιν εγκυμοσύνης αλλά μου είναι ακόμη μεγάλα. Από την 20η εβδομάδα με κόβω να τα φοράω 

Έχεις πάρει πολλά;; Όλες έχουμε φουσκώσει ανεξαρτήτως πόσα κιλα έχουμε βάλει χαχαχα

 

πρίν από 12 λεπτά , Jiji είπε:

Από h&m έχω πάρει 2 3 παντελόνια κ κολάν εγκυμοσυνης...είναι λίγο φαρδιά ακόμα στην κοιλίτσα αλλά γενικά με έχουν βολέψει πολύ...από μπλούζες έχω πάρει κανονικά πουκαμισακια κ φαρδιές μπλούζες απλώς τα παίρνω ένα νούμερο μεγαλύτερο για να είναι φαρδιά στην κοιλια!

Έχω πάρει γύρω στα 7 είναι η αλήθεια όσο κ να προσπαθώ να συγκρατηθεί πεινάω αδιανόητα! :(

Κορίτσια έχω πάρει κι εγώ ένα τζιν εγκυμοσύνης αλλά ακόμα δεν το είχα  φορέσει, ηταν μεγάλο στην κοιλιά.. λογικά στην επόμενη έξοδο θα φορεθεί! Επίσης κοιτάω κι εγώ σε hm μπας και βρω να πάρω κι άλλα παντελόνια εγκυμοσύνης, γιατί πλέον τα παλιά μου μπαίνουν στην ντουλάπα..! Σίγουρα θα χρειαστώ και κανένα μπλουζάκι και καμιά ζακέτα σε μεγαλύτερο νούμερο.. Εκτός από hm δεν έχω δει σε άλλο κατάστημα να έχει συλλογή για εγκύους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Amalia! είπε:

 

Κορίτσια έχω πάρει κι εγώ ένα τζιν εγκυμοσύνης αλλά ακόμα δεν το είχα  φορέσει, ηταν μεγάλο στην κοιλιά.. λογικά στην επόμενη έξοδο θα φορεθεί! Επίσης κοιτάω κι εγώ σε hm μπας και βρω να πάρω κι άλλα παντελόνια εγκυμοσύνης, γιατί πλέον τα παλιά μου μπαίνουν στην ντουλάπα..! Σίγουρα θα χρειαστώ και κανένα μπλουζάκι και καμιά ζακέτα σε μεγαλύτερο νούμερο.. Εκτός από hm δεν έχω δει σε άλλο κατάστημα να έχει συλλογή για εγκύους. 

Ναι κι εμένα είναι μεγάλα! Περιμένω να βρω χρόνο να ρίξω τη ματιά μου. Εγώ είμαι από Κέρκυρα και εδώ στο νησί έχουμε περιορισμένες επιλογές οπότε ψωνίζω διαδίκτυακα.

πρίν από 58 λεπτά , Jiji είπε:

Από h&m έχω πάρει 2 3 παντελόνια κ κολάν εγκυμοσυνης...είναι λίγο φαρδιά ακόμα στην κοιλίτσα αλλά γενικά με έχουν βολέψει πολύ...από μπλούζες έχω πάρει κανονικά πουκαμισακια κ φαρδιές μπλούζες απλώς τα παίρνω ένα νούμερο μεγαλύτερο για να είναι φαρδιά στην κοιλια!

Έχω πάρει γύρω στα 7 είναι η αλήθεια όσο κ να προσπαθώ να συγκρατηθεί πεινάω αδιανόητα! :(

Ε άμα πεινάς δε γίνεται διαφορετικά....εγώ εργάζομαι κιόλας οπότε σε κάνα μήνα που θα κλείσει το ξενοδοχείο και θα είμαι σπίτι θα πάρω σίγουρα κιλά μαζεμένα.....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, LouloudakiK είπε:

Ναι κι εμένα είναι μεγάλα! Περιμένω να βρω χρόνο να ρίξω τη ματιά μου. Εγώ είμαι από Κέρκυρα και εδώ στο νησί έχουμε περιορισμένες επιλογές οπότε ψωνίζω διαδίκτυακα.

Ε άμα πεινάς δε γίνεται διαφορετικά....εγώ εργάζομαι κιόλας οπότε σε κάνα μήνα που θα κλείσει το ξενοδοχείο και θα είμαι σπίτι θα πάρω σίγουρα κιλά μαζεμένα.....

Γειά σας κορίτσια! Επιτέλους πήρα και γω δύο τζιν από Η&Μ!Είχα καταντήσει αηδία..Μια φόρμα πλύνε βάλε! Πραγματικά κορίτσια σε σας που δουλεύετε βγάζω το καπέλο!Δεν θα τα κατάφερνα με τίποτα.Σας θαυμάζω!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Marla@ είπε:

Γειά σας κορίτσια! Επιτέλους πήρα και γω δύο τζιν από Η&Μ!Είχα καταντήσει αηδία..Μια φόρμα πλύνε βάλε! Πραγματικά κορίτσια σε σας που δουλεύετε βγάζω το καπέλο!Δεν θα τα κατάφερνα με τίποτα.Σας θαυμάζω!

Σε νιώθω...  Όλες μας μπορούμε.... Αναγκαστικά...εγώ με πολλούς εμετούς μέχρι και πρόσφατα πραγματικά δε ξέρω πως τη πάλεψα όλο το καλοκαίρι... υπέφερα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Marla@ είπε:

Γειά σας κορίτσια! Επιτέλους πήρα και γω δύο τζιν από Η&Μ!Είχα καταντήσει αηδία..Μια φόρμα πλύνε βάλε! Πραγματικά κορίτσια σε σας που δουλεύετε βγάζω το καπέλο!Δεν θα τα κατάφερνα με τίποτα.Σας θαυμάζω!

Χάχα εγώ ήμουν με ένα τζιν πλύνε βάλε.. πλέον δε μου κουμπώνει! Οπότε κι εγώ ψάχνω για νέα ρούχα.. 

πρίν από 35 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Σε νιώθω...  Όλες μας μπορούμε.... Αναγκαστικά...εγώ με πολλούς εμετούς μέχρι και πρόσφατα πραγματικά δε ξέρω πως τη πάλεψα όλο το καλοκαίρι... υπέφερα 

Κορίτσι μου εσύ που έχεις νιώσει το μωρό σου, κάθε πότε το καταλαβαίνεις?? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Amalia! είπε:

Χάχα εγώ ήμουν με ένα τζιν πλύνε βάλε.. πλέον δε μου κουμπώνει! Οπότε κι εγώ ψάχνω για νέα ρούχα.. 

Κορίτσι μου εσύ που έχεις νιώσει το μωρό σου, κάθε πότε το καταλαβαίνεις?? 

Δε τη καταλαβαίνω κάθε μέρα.... Και είναι απολύτως λογικό γιατί είναι ακόμη μικρά σε μέγεθος και δεν γίνονται εύκολα αντιληπτές οι κινήσεις τους. Η γιατρός μου είπε ότι όσο σκληραίνουν τα κόκκαλα τους τόσο πιο πολύ θα τα νιώθουμε

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Penny__ said:

Αγορομανα καμία?  Αχαχαχ εγώ ύστερα από 2 κόρες θα προτιμούσα το 3ο Ναναι αγοράκι.. Ο γιατρός λέει αγόρι αλλά δεν είνσι σίγουρος.. Οπότε την άλλη εβδομάδα θα δούμε...   Έχω ακόμα υπνηλια συχνοουρια και μεγάλη πείνα αυτά τα έχω από την αρχή της εγκυμοσύνης... Στα κορίτσια μου δεν είχα τίποτα, 2 εγκυμοσύνες τέλειες.... Πάνε και 10 χρόνια από τότε ήμουν κ πιο μικρη, αχαχα αχαχα 

Στη περίπτωση μου τώρα είναι το τελευταίο που πρέπει να με απασχολεί το φυλο γιατί έχω κ μια αμνιοπαρακεντηση μπροστά μου και άλλες εξετάσεις σοβαρές λόγο ηλικίας... Αμάν αυτή η ηλικία.. Οι γιατροί ότι κ να σου πουν βάζουν πρώτα την ηλικία 

Καλημερα!! Αγορομανα εδω…εγω παντως δεν εχω ευκολη εγκυμοσυνη ως τωρα…δεν ξερω αν εχει να κανει με το φυλο..

Υγιες να ειναι κ οτι να ναι το μωρακι σου!! Ολα καλα θα πανε!!

19 hours ago, Penny__ said:

Μια άλλη ερώτηση.  Ο αιματοκριτης σας έχει πέσει η είναι στα ίδια επίπεδα?  Εγώ ξεκίνησα με 42 και αντί να πέφτει ανεβαίνει πήγε 42.8...  Λέω να σταματήσω το σίδηρο δε μου χρειάζεται 

Εγω ξεκινησα 37 κ εχει παει 32..εμενα ο γιατρος δεν μου δινει ακομα..καλυτερα να συμβουλευτεις τον γιατρο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Jiji said:

Να φανταστώ είμαι η μόνη που πήρα κιλακια κ φουσκωσα κ έχω αλλάξει ήδη γκαρνταρόμπα Ε? :)αχχαχαχα

Δεν εισαι μονη!! Εμενα κανενα παντελονι δεν μου κανει εκτος απο αυτα με λαστιχο…ειμαι ολο με φορεματα..δεν μπορω να με πιεζει τιποτα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@N.Angel   Αλήθεια πόσα κιλά πήρες μέχρι ώρας?  Σήμερα τσίμπησα άλλο 1 κιλό στα 61.1 πφφφ... +3 μέχρι ώρας... Η ζυγαριά ασταμάτητη... Θα προσπαθήσω να βάλω τέρμα στα 70.  Ρούχα μου έρχονται όλα ευτυχώς...  Με σουτιέν 2 νούμερο ξεκίνησα αχαχα Αχα και τώρα έχει Παει στο 3 και καμαρώνω.... αχαχαχ ..   Αλήθεια σου έπεσε τόσο ο αιματοκριτης?  Έχεις εμετούς?    Εγώ πίνω πρωί βράδυ σίδηρο και δεν μπορώ να πάω τουαλέτα... Με 43 αιματοκριτη θα το σταματήσω, δε μου χρειάζεται.... Άπαπα μαρτύριο κάθε πρωί στο wc με τπτ 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Κιλά ε? Δυστυχώς εχω πάρει ήδη 4 και είμαι 16εβδ, και στα δίδυμα πήρα μόνο 9! Με ένα παντελόνι την έβγαλα και πιο πολύ φορέματα. Τώρα σιγά σιγά θα πρέπει να πάρω και κανένα παντελόνι, ευτυχώς έχω φαρδιές μπλούζες.

Αιματοκρίτη έχω 34 και παίρνω ένα σίδηρο την ημέρα.

Από συμπτώματα είμαι καλύτερα. Έχουν αραιώσει αρκετά οι αναγουλες.

Πήγα χθες στο γιατρό να μετρήσουμε τράχηλο. Ήταν ξανά 4 εκ, οπότε την περίδεση για την ώρα την αναβάλλουμε και θα τον μετράμε κάθε εβδομάδα. @Penny__ εσύ πηγες γιατρό? 

Φύλο μας είπε πιθανόν μπέμπα αλλά δεν ήταν και σίγουρος. Μικρή σημασία έχει άλλωστε, να τα πάρουμε στα χέρια μας γερά θέλουμε πάνω από όλα! 

Κορίτσια να ρωτήσω παίρνει κάποια salospir? 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...