Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μού!Νά σάς ζήσουν τά μωράκια σάς σέ όσες κοπέλες έχετε γεννήσει!Νά είναι γερά δυνατά καί καλότυχα!Μέ τό καλό καί μέ έναν πόνο σέ όσες κοπέλες περιμένετε τά μωράκια σάς!Είμαι καί εγώ μέλλουσα μανούλα τού Απριλίου!Εγώ έχω ΠΗΤ 27/04!Λόγω όμως ενός θέματος υγείας πού έχω θά γεννήσω μέ προγραμματισμένη καισαρική έν τέλει στίς 26 Απριλίου πού θά είμαι 39 εβδομάδων ακριβώς!Εκτός άν τό κοριτσάκι μού θελήσει νά βγεί νωρίτερα!Θά ήθελα νά σάς ρωτήσω καθώς θά γίνω πρώτη φορά μανούλα καί έχω λίγο αγχωθεί(έως πολύ😛)μέ τά σημάδια πού προμηνύουν τοκετό!Από χθές τό βράδυ έχω έντονο συνεχόμενο πόνο στήν μέση μού!Πρίν καμία ωρίτσα έχει λίγο απαλύνει ο πόνος ωστόσο παραμένει!Μήπως είναι σύμπτωμα ότι θά ξεκινήσει τοκετός; Περιμένω νά δώ πώς θά εξελιχθεί μές τήν διάρκεια τής μέρας γιά νά επικοινωνήσω μέ τόν γυναικολόγο μού!Πρώτη φορά μανούλα καί αγχώνομαι!Σάς ευχαριστώ έκ τών προτέρων κορίτσια μού!❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

30 minutes ago, Χαρήνη said:

Καλησπέρα κορίτσια μού!Νά σάς ζήσουν τά μωράκια σάς σέ όσες κοπέλες έχετε γεννήσει!Νά είναι γερά δυνατά καί καλότυχα!Μέ τό καλό καί μέ έναν πόνο σέ όσες κοπέλες περιμένετε τά μωράκια σάς!Είμαι καί εγώ μέλλουσα μανούλα τού Απριλίου!Εγώ έχω ΠΗΤ 27/04!Λόγω όμως ενός θέματος υγείας πού έχω θά γεννήσω μέ προγραμματισμένη καισαρική έν τέλει στίς 26 Απριλίου πού θά είμαι 39 εβδομάδων ακριβώς!Εκτός άν τό κοριτσάκι μού θελήσει νά βγεί νωρίτερα!Θά ήθελα νά σάς ρωτήσω καθώς θά γίνω πρώτη φορά μανούλα καί έχω λίγο αγχωθεί(έως πολύ😛)μέ τά σημάδια πού προμηνύουν τοκετό!Από χθές τό βράδυ έχω έντονο συνεχόμενο πόνο στήν μέση μού!Πρίν καμία ωρίτσα έχει λίγο απαλύνει ο πόνος ωστόσο παραμένει!Μήπως είναι σύμπτωμα ότι θά ξεκινήσει τοκετός; Περιμένω νά δώ πώς θά εξελιχθεί μές τήν διάρκεια τής μέρας γιά νά επικοινωνήσω μέ τόν γυναικολόγο μού!Πρώτη φορά μανούλα καί αγχώνομαι!Σάς ευχαριστώ έκ τών προτέρων κορίτσια μού!❤️

Καλησπέρα με το καλό και σε σένα! Όλα να πάνε κατ' ευχήν. Οτιδήποτε πόνο έχεις ή ενόχληση σε αυτές τις εβδομάδες μπορεί να προμηνύουν τοκετό! Η παρακολούθηση και εξέλιξη του οίνου και η επικοινωνία με τον γιατρό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Πιθανό να σου ζητήσει να πας να σε δει αν έχεις διαστολή. Ο πόνος είναι αποκλειστικά στη μέση σου ή τραβάει και λίγο μπροστά;

Λίγο μπερδεύτηκα με τις ημερομηνίες. 27/4 ΠΗΤ και μια μέρα πριν θα κάνεις καισαρική και θα είσαι 39 βδομάδων; Δεν βγαίνει. 

1 hour ago, Stellaskv said:

Επεσα κ χτύπησα 37+2 κ πήγα στο Ρέα να με δει η γιατρός κ μου είπε αύριο θα κάνουμε γέννα ,μπορεί να υπάρχει μικρή αποκόλληση κ να πάθουμε ζημιά,όποτε μου έκαναν πρόκληση τοκετού κ γεννήθηκε ο μικρός μου Βούδας 3020.φυσιολογικος τοκετος.

Το πρώτο το γεννησα με πρόκληση φυσιολογικά πάλι 37+5 λόγω αντιπηκτικων κ διαστολής 3,κ εκεί  3010....υπερεμεση έχω τώρα στο τρίτο,έχω πάρει μόνο 4,5 κιλά 30 εβδομάδων κ είμαι κ γω στο κρεβάτι λόγω Κοντού τραχήλου,φοβάται μη γεννήσω πρόωρα,δεν ξέρεις πόσο πολύ σε καταλαβαινω

Πω πω 4,5 κιλα; Εγώ στο 1ο πήρα 7κιλα μέχρι την 39η περίπου και τώρα 8κιλα και είμαι 37,4. 

Έχει βελτιωθεί καθόλου η κατάσταση σου; Είναι τόσο δύσκολη η κατάσταση της υπερεμεσης που το σκεφτήκαμε πολύ για 2ο παιδί. Αυτή η εγκυμοσύνη ήταν καλύτερη με λιγότερους εμετούς αλλά δεν έχω ξυπνήσει πρωί χωρίς ανακατοσουρες. Επίσης δεν μπορώ καθόλου το αμάξι. Βασανίζομαι. Ιδίως αν είναι πρωί είναι πολύ πιθανό να κάνω και εμετό. 

Λόγω του κοντου τραχήλου θα είσαι έτσι ξαπλωμένη για όλο τον υπόλοιπο καιρό;;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Katerinakki24 είπε:

Καλησπέρα με το καλό και σε σένα! Όλα να πάνε κατ' ευχήν. Οτιδήποτε πόνο έχεις ή ενόχληση σε αυτές τις εβδομάδες μπορεί να προμηνύουν τοκετό! Η παρακολούθηση και εξέλιξη του οίνου και η επικοινωνία με τον γιατρό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Πιθανό να σου ζητήσει να πας να σε δει αν έχεις διαστολή. Ο πόνος είναι αποκλειστικά στη μέση σου ή τραβάει και λίγο μπροστά;

Λίγο μπερδεύτηκα με τις ημερομηνίες. 27/4 ΠΗΤ και μια μέρα πριν θα κάνεις καισαρική και θα είσαι 39 βδομάδων; Δεν βγαίνει. 

Σέ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μού γιά τήν απάντηση!Ναί μέ τραβάει καί ελάχιστα μπροστά!Πολύ ελαφρά όμως!Έχω ΠΗΤ 27/04 βάση τελευταίας περιόδου!Έχω καί τήν ΠΗΤ από τήν αυχενική πού έχει απόκλιση μίας εβδομάδας καί είναι 03/05!Ελπίζω νά τά εξηγώ σωστά!😂

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Καλησπέρα με το καλό και σε σένα! Όλα να πάνε κατ' ευχήν. Οτιδήποτε πόνο έχεις ή ενόχληση σε αυτές τις εβδομάδες μπορεί να προμηνύουν τοκετό! Η παρακολούθηση και εξέλιξη του οίνου και η επικοινωνία με τον γιατρό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Πιθανό να σου ζητήσει να πας να σε δει αν έχεις διαστολή. Ο πόνος είναι αποκλειστικά στη μέση σου ή τραβάει και λίγο μπροστά;

Λίγο μπερδεύτηκα με τις ημερομηνίες. 27/4 ΠΗΤ και μια μέρα πριν θα κάνεις καισαρική και θα είσαι 39 βδομάδων; Δεν βγαίνει. 

Πω πω 4,5 κιλα; Εγώ στο 1ο πήρα 7κιλα μέχρι την 39η περίπου και τώρα 8κιλα και είμαι 37,4. 

Έχει βελτιωθεί καθόλου η κατάσταση σου; Είναι τόσο δύσκολη η κατάσταση της υπερεμεσης που το σκεφτήκαμε πολύ για 2ο παιδί. Αυτή η εγκυμοσύνη ήταν καλύτερη με λιγότερους εμετούς αλλά δεν έχω ξυπνήσει πρωί χωρίς ανακατοσουρες. Επίσης δεν μπορώ καθόλου το αμάξι. Βασανίζομαι. Ιδίως αν είναι πρωί είναι πολύ πιθανό να κάνω και εμετό. 

Λόγω του κοντου τραχήλου θα είσαι έτσι ξαπλωμένη για όλο τον υπόλοιπο καιρό;;; 

Με χάπια από 3,1 πήγε σε 4,4 το οποίο είναι σούπερ αλλά δεν με αφήνει με τίποτα να κάνω ότι έκανα,όποτε έχω τη μάνα μου στο σπίτι γιατί ξεκινάει τα ταξίδια ο σύζυγος (μηχανικος σε γιοτ)κ έχω ένα 7χρονο στο δημοτικό κ ένα μωρό 22 μηνών,αγοράκια,όποτε καταλαβαινεις ε?πόλεμος γίνεται,στο κρεββάτι είμαι κ γιατί πριν 2 εβδομάδες νοσηλευτικά στο Ρέα με αιμορραγια στα ούρα κ πρησμένο νεφρο,κάποια πέτρα έκανε ζημιά κ ακόμα παρακολουθούμε το νεφρό μου,όλα στραβά στην τρίτη εγκυμοσύνη 

  • Ευχή 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Χαρήνη said:

Σέ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μού γιά τήν απάντηση!Ναί μέ τραβάει καί ελάχιστα μπροστά!Πολύ ελαφρά όμως!Έχω ΠΗΤ 27/04 βάση τελευταίας περιόδου!Έχω καί τήν ΠΗΤ από τήν αυχενική πού έχει απόκλιση μίας εβδομάδας καί είναι 03/05!Ελπίζω νά τά εξηγώ σωστά!😂

Ναι ναι τώρα κατάλαβα. Λογικά αυτή της αυχενικής δεν ακολουθείτε με τον γιατρό;;; Πώς και τέτοια απόκλιση; 

Πάντως καλά σημάδια ακούγονται. Συνεχίζεις να έχεις πόνους;

54 minutes ago, Stellaskv said:

Με χάπια από 3,1 πήγε σε 4,4 το οποίο είναι σούπερ αλλά δεν με αφήνει με τίποτα να κάνω ότι έκανα,όποτε έχω τη μάνα μου στο σπίτι γιατί ξεκινάει τα ταξίδια ο σύζυγος (μηχανικος σε γιοτ)κ έχω ένα 7χρονο στο δημοτικό κ ένα μωρό 22 μηνών,αγοράκια,όποτε καταλαβαινεις ε?πόλεμος γίνεται,στο κρεββάτι είμαι κ γιατί πριν 2 εβδομάδες νοσηλευτικά στο Ρέα με αιμορραγια στα ούρα κ πρησμένο νεφρο,κάποια πέτρα έκανε ζημιά κ ακόμα παρακολουθούμε το νεφρό μου,όλα στραβά στην τρίτη εγκυμοσύνη 

Ωχ αμάν βρε κορίτσι μου πως σου έτυχαν όλα αυτά;;;; Υπομονή και δύναμη σου εύχομαι, να περάσει ο χρόνος σα νεράκι και κανένα προβλήμα να μην ξανά εμφανιστεί! 

Εγώ έναν έχω 4 χρόνων και τα είδαμε όλα. Εσύ έχεις και μωρό σε μια τόσο δύσκολη ηλικία. Μπράβο σου. Και εννοείται η βοήθεια είναι απαραίτητη! Να ναι καλά οι μαμάδες και οι πεθερές μας έχω να πω εγώ! Ο μεγάλος πως το έχει πάρει με την εγκυμοσύνη σου; Αν και είναι ήδη μεγάλος αδερφός. Αγοράκι περιμένετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , Katerinakki24 είπε:

Ναι ναι τώρα κατάλαβα. Λογικά αυτή της αυχενικής δεν ακολουθείτε με τον γιατρό;;; Πώς και τέτοια απόκλιση; 

Πάντως καλά σημάδια ακούγονται. Συνεχίζεις να έχεις πόνους;

Ωχ αμάν βρε κορίτσι μου πως σου έτυχαν όλα αυτά;;;; Υπομονή και δύναμη σου εύχομαι, να περάσει ο χρόνος σα νεράκι και κανένα προβλήμα να μην ξανά εμφανιστεί! 

Εγώ έναν έχω 4 χρόνων και τα είδαμε όλα. Εσύ έχεις και μωρό σε μια τόσο δύσκολη ηλικία. Μπράβο σου. Και εννοείται η βοήθεια είναι απαραίτητη! Να ναι καλά οι μαμάδες και οι πεθερές μας έχω να πω εγώ! Ο μεγάλος πως το έχει πάρει με την εγκυμοσύνη σου; Αν και είναι ήδη μεγάλος αδερφός. Αγοράκι περιμένετε;

Άστα,έχω κ αίμα στην τουαλέτα πολύ,με έχει δει ο γιατρός κ είναι λέει αιμορροΐδες εσωτερικές,εγώ όμως φοβάμαι γιατί έχω αφαιρέσει πολύποδα εντέρου πριν 3 χρόνια κ τον βρήκαμε κατά τύχη.εχω 2 αγοράκια κ περιμένω κοριτσάκι τώρα,ο μεγάλος περιμένει με αγωνία κ το μωρό εννοείται δεν καταλαβαίνει,κάνει τα δικά του χαχα,πιέζει την κοιλιά μου κ λέει μαμά μπουμ??χαχα

Just now, Stellaskv είπε:

Άστα,έχω κ αίμα στην τουαλέτα πολύ,με έχει δει ο γιατρός κ είναι λέει αιμορροΐδες εσωτερικές,εγώ όμως φοβάμαι γιατί έχω αφαιρέσει πολύποδα εντέρου πριν 3 χρόνια κ τον βρήκαμε κατά τύχη.εχω 2 αγοράκια κ περιμένω κοριτσάκι τώρα,ο μεγάλος περιμένει με αγωνία κ το μωρό εννοείται δεν καταλαβαίνει,κάνει τα δικά του χαχα,πιέζει την κοιλιά μου κ λέει μαμά μπουμ??χαχα

Η μάμα με βοηθάει πολύ η πεθερά όλο δεν μπορεί..άστο.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Χαρήνη said:

Σέ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μού γιά τήν απάντηση!Ναί μέ τραβάει καί ελάχιστα μπροστά!Πολύ ελαφρά όμως!Έχω ΠΗΤ 27/04 βάση τελευταίας περιόδου!Έχω καί τήν ΠΗΤ από τήν αυχενική πού έχει απόκλιση μίας εβδομάδας καί είναι 03/05!Ελπίζω νά τά εξηγώ σωστά!😂

Λογικά είχες κύκλο 34-35ημερων οπότε η σύλληψη έγινε αργότερα. Ακολουθείς την νέα ΠΗΤ 3/5. Έτσι ήμουν κι εγώ στον πρώτο. Με το καλό!

 

Με έχει πιάσει ένας φόβος.. ένας πανικός.. σκεφτείτε ότι εχθές πήγα στην δουλειά του αδερφού μου και του λέω ήρθα να δουλέψω θέλετε δεν θέλετε! Άφησα το παιδί στην μάνα μου και από τις 10 μέχρι τις 3 έκοβα τιμολόγια.. με έχει αγχωσει πολύ η πρόκληση.. συνεχώς σκέφτομαι αν είναι έτοιμο να βγει, και γιατί να μην βγει στην ώρα του κλπ κλπ. Αν και ήξερα ότι έτσι θα γίνει μάλλον , αισθάνομαι σαν να "πήρα την απόφαση" μόνη μου ότι θα βγει νωρίτερα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ElenGD είπε:

Λογικά είχες κύκλο 34-35ημερων οπότε η σύλληψη έγινε αργότερα. Ακολουθείς την νέα ΠΗΤ 3/5. Έτσι ήμουν κι εγώ στον πρώτο. Με το καλό!

 

Με έχει πιάσει ένας φόβος.. ένας πανικός.. σκεφτείτε ότι εχθές πήγα στην δουλειά του αδερφού μου και του λέω ήρθα να δουλέψω θέλετε δεν θέλετε! Άφησα το παιδί στην μάνα μου και από τις 10 μέχρι τις 3 έκοβα τιμολόγια.. με έχει αγχωσει πολύ η πρόκληση.. συνεχώς σκέφτομαι αν είναι έτοιμο να βγει, και γιατί να μην βγει στην ώρα του κλπ κλπ. Αν και ήξερα ότι έτσι θα γίνει μάλλον , αισθάνομαι σαν να "πήρα την απόφαση" μόνη μου ότι θα βγει νωρίτερα.

Πόσο σε καταλαβαίνω. Από την ώρα που μου μίλησε ο γιατρός για πρόκληση, το άγχος αυξήθηκε. Αν και είπαμε να το συζητήσουμε ξανά από βδομάδας, εγώ θέλω να έρθει φυσικά από μόνο του. Όσο μπορείς απασχόλησε το μυαλό, αυτό προσπαθώ και εγώ μετά δυσκολίας να κάνω.

@MariaZiss @Mpoumpou23 πώς είστε; τα μικράκια σας;;;

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε ο γιατρός μου το πρωί να ρωτήσει πώς νιώθω και πως αισθάνομαι και μου είπε ότι αν δεν έχω καμία αλλαγή μπορεί και να μην με πάει για πρόκληση αύριο.. θα με δει αύριο στις 7 και θα κρίνουμε εκείνη την ώρα το θα κάνουμε..μάλλον κατάλαβε την φρίκη μου.. δεν γίνεται να γεννήσω αύριο το πρωί κανονικά να τελειώνουμε? Χαχαχαχ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ElenGD είπε:

Μου έστειλε ο γιατρός μου το πρωί να ρωτήσει πώς νιώθω και πως αισθάνομαι και μου είπε ότι αν δεν έχω καμία αλλαγή μπορεί και να μην με πάει για πρόκληση αύριο.. θα με δει αύριο στις 7 και θα κρίνουμε εκείνη την ώρα το θα κάνουμε..μάλλον κατάλαβε την φρίκη μου.. δεν γίνεται να γεννήσω αύριο το πρωί κανονικά να τελειώνουμε? Χαχαχαχ

Καλησπέρα!Σας διαβάζω γιατί μ αρέσει να αναπολώ και τις δικές μου γεννες...Ήταν οι καλύτερες περίοδοι στη ζωή μου!

Είμαι μαμά 3 παιδιών και θέλω να σου πω να μην αγχώνεσαι για την πρόκληση καθόλου.το έχω κάνει 3 φορές,δυστυχώς και στις 3 για διαφορετικούς λόγους,και όλα κύλησαν υπέροχα!!!!Γεννησα και τα 3 μου παιδια φυσιολογικά,με επισκληριδιο!Είχα μαζί τον άντρα μου και την μαια μου και μόνο τα καλύτερα έχω να σας πω!!!Γιατί φοβάστε την πρόκληση?δεν είναι κάτι διαφορετικό απ τους φυσιολογικους πόνους.Θα σου βάλουν επισκληριδιο και δεν θα νιώθεις τπτ!!!!Όλα θα πάνε τέλεια,εμπιστεύσου τον γιατρό σου και αφησου στα χέρια του!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, popaki87 είπε:

Καλησπέρα!Σας διαβάζω γιατί μ αρέσει να αναπολώ και τις δικές μου γεννες...Ήταν οι καλύτερες περίοδοι στη ζωή μου!

Είμαι μαμά 3 παιδιών και θέλω να σου πω να μην αγχώνεσαι για την πρόκληση καθόλου.το έχω κάνει 3 φορές,δυστυχώς και στις 3 για διαφορετικούς λόγους,και όλα κύλησαν υπέροχα!!!!Γεννησα και τα 3 μου παιδια φυσιολογικά,με επισκληριδιο!Είχα μαζί τον άντρα μου και την μαια μου και μόνο τα καλύτερα έχω να σας πω!!!Γιατί φοβάστε την πρόκληση?δεν είναι κάτι διαφορετικό απ τους φυσιολογικους πόνους.Θα σου βάλουν επισκληριδιο και δεν θα νιώθεις τπτ!!!!Όλα θα πάνε τέλεια,εμπιστεύσου τον γιατρό σου και αφησου στα χέρια του!

Να χαίρεσαι τα μωράκια σου!!!! Εγώ τη φοβάμαι γιατί λένε ότι οι πόνοι είναι περισσότεροι και πιο ρυθμικοί. Εντάξει εγώ για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι περισσότερο να κάνω επισκληρίδιο. Στο πρώτο άντεξα και δεν έκανα αλλά οκ, στο τέλος τους είχα πει οκ στο επόμενο θα κάνω  :))) Ε τώρα ο φόβος πάλι με κρατάει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, popaki87 said:

Καλησπέρα!Σας διαβάζω γιατί μ αρέσει να αναπολώ και τις δικές μου γεννες...Ήταν οι καλύτερες περίοδοι στη ζωή μου!

Είμαι μαμά 3 παιδιών και θέλω να σου πω να μην αγχώνεσαι για την πρόκληση καθόλου.το έχω κάνει 3 φορές,δυστυχώς και στις 3 για διαφορετικούς λόγους,και όλα κύλησαν υπέροχα!!!!Γεννησα και τα 3 μου παιδια φυσιολογικά,με επισκληριδιο!Είχα μαζί τον άντρα μου και την μαια μου και μόνο τα καλύτερα έχω να σας πω!!!Γιατί φοβάστε την πρόκληση?δεν είναι κάτι διαφορετικό απ τους φυσιολογικους πόνους.Θα σου βάλουν επισκληριδιο και δεν θα νιώθεις τπτ!!!!Όλα θα πάνε τέλεια,εμπιστεύσου τον γιατρό σου και αφησου στα χέρια του!

Δεν ξέρω αν φοβάμαι την πρόκληση ή ότι εν μέρει είναι και δική μου απόφαση πότε θα βγει.. δλδ μου είχε πει να τον αφήσουμε για μεγάλη Πέμπτη αν όλα πάνε καλά και σκεφτόμουν ότι με άντρα να δουλεύει σε κρεοπωλείο δεν θα ήθελα.. και μετά σκεφτόμουν ότι έβαλα την δουλειά πάνω από το παιδί.. δεν ξέρω.. όλα στο κεφάλι μου είναι ανακατεμένα. Όλη μέρα σκέφτομαι διάφορα και κλαίω.. και έχω και την πεθερά μου που με βλέπει και της λέω ότι είμαι αγχωμενη και με ρωτάει αν μάλωσα με τον άντρα μου χαχαχαχχα Ω που να φάει την γλώσσα της χαχαχα

  • Δύναμη! 1
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εν τω μεταξύ έκανα την  εξέταση για στρεπτόκοκκο και ενώ είναι οκ που είναι και το βασικό μας θέμα μου βρήκε σταφυλόκοκκο που λέει σε κολπικές εκκρίσεις αν και δεν είναι σημαντικό θα πρέπει να πάρω αντιβίωση είτε τώρα είτε ενδοφλέβια όταν μπω να γεννήσω.. έχει τύχει σε καμία;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!!!! Σας έχω διαβάσει αλλά δεν βρήκα χρόνο να απαντήσω, ξέρετε θηλασμός λίγο άγχος με τον μικρό τι θα γινόταν με την υδρονεφρωση κλπ.. τελικά δεν τον έστειλαν Λάρισα του ξεκίνησαν αντιβίωση από την πρώτη μέρα γέννησης του κάναμε κάθε μέρα εξετάσεις για ίκτερο γιατί άρχισε να ανεβαίνει αλλά είναι υπό έλεγχο... Ουρολοίμωξη δεν έκανε δόξα τω θεώ άρα όλα καλά.. σήμερα περιμένουμε να βγούμε, αργησαμε πήγε 2 και δεν πέρασε γιατρός γιατί έχουν χειρουργεια φουλ... Αύριο θα έρθει Μικροβιολόγος να του πάρει αίμα ξανά να δούμε αν ανέβηκε ο ίκτερος και Δευτέρα θα τον πάμε για υπέρηχο στη Λάρισα για την υδρονεφρωση!!! Εγώ είμαι καλά περιμένω πως και πως να φύγω να δω και το άλλο αγορακι μου που μου έχει λείψει και έχω ρίξει κλάμα εδώ μέσα!!!!

 

Σε όσες γέννησαν και δεν έχω καταφέρει να στείλω να χαίρεστε τα μωράκια σας να είναι καλότυχα στην ζωή τους!!! Και με το καλό σε όλες τις υπόλοιπες να μην αγχώνεστε για τίποτα!!!!

 

Με τον θηλασμό ξέχασα να αναφέρω ότι όλα πάνε ρολόι και το στήθος μου έχει ρυθμιστεί σχεδον είναι μαλακό!! Μια φορά έβγαλα λίγο με θηλαστρο γιατί με πονούσε και αυτό ήταν!! Πίνει πολύ γάλα ο μικρός! Ξεκίνησε ήδη να παίρνει κιλά! Γεννήθηκε 3090 και βάρος εξόδου είναι 2960! Είχε φτάσει και 2920... Οπότε όλα καλά, βήμα βήμα όλα θα γίνουν!  Σύντομα να απαντήσω ξανά!!!

 

  • Μου αρέσει 4
  • Λουλούδια 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μού!Οί πόνοι τής μέσης καί πρός τά μπρός σάν ελαφροί πόνοι περιόδου εξακολουθούν νά παραμένουν!Ειδικά οί πόνοι τής μέσης είναι φούλ έντονοι!Πήγα χθές στόν γιατρό μού!Μέ βάλε στόν υπέρηχο καί στόν καρδιοτοκογράφο καί δόξα τόν Θεό είναι όλα καλά!Η λουλουδένια μάς ζυγίζει γύρω στά 3 κιλά!Έχει πάρει θέση καί πιέζει μέ τό κεφαλάκι τής πρός τά κάτω!Λόγω ενός θέματος υγείας πού έχω θά γεννήσω μέ προγραμματισμένη καισαρική στίς 26 Απριλίου!Τό μόνο πού μέ έχει προβληματίσει κορίτσια μού καί θά ήθελα νά τό μοιραστώ μαζί σάς είναι τό εξής!Δέ μέ εξέτασε γιά τυχόν διαστολή!Μήπως έχω κάνει διαστολή καί γιά αυτό έχω αυτά τά συμπτώματα τόσο έντονα; Θά γίνω πρώτη φορά μανούλα καί όλα μού είναι πρωτόγνωρα!🥹❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...