Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 27 λεπτά , Katerinakki24 είπε:

Αύριο πας για εξέταση υπέρηχο και καρδιοτοκογραφο;;; Πάντως η γρήγορη εξέλιξη του 1ου τοκετού δεν σημαίνει ότι θα γίνει κ έτσι τώρα. Μην το έχεις έτσι στο μυαλό σου και αγχώνεσαι περισσότερο. Πάντως σημάδια ότι πλησιάζει η ώρα έχεις. Το πολύ πολυ θα γεννήσεις νωρίτερα. Εγώ ζηλεύω λιγοοο. Μέχρι την 41η βδομαδα που βάλαμε deadline έχω έναν ολόκληρο μήνα. Και μόνο κάτι ελαφρυα πονακια έχω αραιά και που. Μάλλον εχώ δρόμο ακόμη...

Αύριο θα πάω γιατί χθες ήμουν χάλια να δω που βρίσκομαι.... την Πέμπτη έχω κανονικα ραντεβού... Μα δεν λένε ότι ο δεύτερος τοκετός εξελίσσεται πιο γρήγορα; Για αυτό αγχωνομαι πιο πολύ.... Και γενικά φοβάμαι με αυτά τα σημάδια που έχω μην πάθει κάτι το μωρό που μένει μέσα.. λες και είμαι πρωτάρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, MariaZiss said:

Αύριο θα πάω γιατί χθες ήμουν χάλια να δω που βρίσκομαι.... την Πέμπτη έχω κανονικα ραντεβού... Μα δεν λένε ότι ο δεύτερος τοκετός εξελίσσεται πιο γρήγορα; Για αυτό αγχωνομαι πιο πολύ.... Και γενικά φοβάμαι με αυτά τα σημάδια που έχω μην πάθει κάτι το μωρό που μένει μέσα.. λες και είμαι πρωτάρα!

Πρόσφατα γέννησε το 2ο παιδί μια φίλη μου. Στο πρώτο ίσα ίσα έφτασε στο νοσοκομείο με τέλεια διαστολή. Στο 2ο έκανε 8ωρες στο νοσοκομείο για να γεννήσει. Η πεθερά μου επίσης τα ίδια. Με το 2ο παιδιά να κάνει 18ωρες. Οπότε μην το θεωρείς κανόνα! Τίποτα δεν θα πάθει το μωρό σου άμα αρχίσει ο τοκετός πριν την προγραμματισμένη καισαρική σου. Να μην αγχώνεσαι με αυτό το θέμα. Κ αν σκέφτεσαι τη ρήξη μήτρας είναι πολύ χαμηλό το ποσοστό για να σε προβληματίσει. Σίγουρα θα πάνε όλα τέλεια είτε έρθει αύριο μεθαύριο είτε όταν προγράμματισατε. Ο γιατρός σου είναι έμπειρος και θα χειριστεί κάθε κατασταση αναλόγως. Εγώ αγχώνομαι για το εντελώς ανάποδο. Μην δεν βγει μέχρι την 41η 😬

 😗

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Katerinakki24 είπε:

Πρόσφατα γέννησε το 2ο παιδί μια φίλη μου. Στο πρώτο ίσα ίσα έφτασε στο νοσοκομείο με τέλεια διαστολή. Στο 2ο έκανε 8ωρες στο νοσοκομείο για να γεννήσει. Η πεθερά μου επίσης τα ίδια. Με το 2ο παιδιά να κάνει 18ωρες. Οπότε μην το θεωρείς κανόνα! Τίποτα δεν θα πάθει το μωρό σου άμα αρχίσει ο τοκετός πριν την προγραμματισμένη καισαρική σου. Να μην αγχώνεσαι με αυτό το θέμα. Κ αν σκέφτεσαι τη ρήξη μήτρας είναι πολύ χαμηλό το ποσοστό για να σε προβληματίσει. Σίγουρα θα πάνε όλα τέλεια είτε έρθει αύριο μεθαύριο είτε όταν προγράμματισατε. Ο γιατρός σου είναι έμπειρος και θα χειριστεί κάθε κατασταση αναλόγως. Εγώ αγχώνομαι για το εντελώς ανάποδο. Μην δεν βγει μέχρι την 41η 😬

 😗

Μάλιστα σε δεν είναι τίποτα δεδομένο... Πιο πολύ την ρήξη μήτρας φοβάμαι όχι αν ξεκινήσει τοκετός πριν την προγραμματισμένη καισαρική... Σκέφτομαι θετικά όσο μπορώ!!! 

Αχ γιατί να μην βγει; Μπορεί να βγει πολύ πιο νωρίς χωρίς να το περιμένεις κιόλας!!!! 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Δεν ξέρω τι ήταν αυτό αλλά δεν έζησα κάτι τέτοιο στην πρώτη εγκυμοσύνη... φοβάμαι μην κάνω γρήγορα διαστολή όπως στην πρώτη εγκυμοσύνη κατάλαβες; Δεν θα ήθελα να τρέχω μέσα στο άγχος.... Πάντως αύριο θα πάω νοσοκομείο να βρω τον γυναικολόγο γσιτι μέχρι Πέμπτη δεν μπορώ να περιμένω... Τα έχω όλα ετοιμα. σε λίγο θα φτιάξω βαλίτσα και για τον μεγάλο μου γιο να είναι έτοιμος και αυτός να έρθει να τον πάρει η μαμά μου όποτε χρειαστεί!

Αχ άντε να δούμε τι θα μας πούνε αύριο! Άγχος με σφίξιμο και κόμπο νιώθω! Την πρώτη φορά καμιά σχέση, τέρμα χαλαρή μέχρι το τέλος δεν με ένοιαζε τίποτα!

Ευχαριστούμε!!! Απόλαυσε το μωράκι σου!!!!!!! Ξεκίνησες να θηλαζεις; Χαίρομαι που πέρασες τόσο ωραία έτσι πρέπει να είναι όλες οι έτοιμογεννες να είναι χαλαρές και χαρούμενες, να έχουμε ωραία εμπειρία όλες!!!!

Ναι ξεκίνησα αμέσως θηλασμό ,βέβαια δεν έχω ακόμη γάλα και δεν ξέρω και αν έχω σταγόνες πρωτογαλα,εγώ τον βάζω στο στήθος αυτός ρουφαει τι τρώει όμως δεν έχω ιδέα ..Μου έκανε ήδη μια πληγουλα στο στήθος και ευτυχώς αύριο που παίρνω εξιτήριο θα έρθει μια μαία στο σπίτι μου να μου δείξει μερικά πράγματα για τον θηλασμό και γενικότερα περιποίηση κτλ

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Αύριο θα πάω γιατί χθες ήμουν χάλια να δω που βρίσκομαι.... την Πέμπτη έχω κανονικα ραντεβού... Μα δεν λένε ότι ο δεύτερος τοκετός εξελίσσεται πιο γρήγορα; Για αυτό αγχωνομαι πιο πολύ.... Και γενικά φοβάμαι με αυτά τα σημάδια που έχω μην πάθει κάτι το μωρό που μένει μέσα.. λες και είμαι πρωτάρα!

Καλημέρα! Δεν είναι κανόνας αυτό κορίτσι μου και εγώ σ αυτό στηρίζομαι αλλά άκουσα αρκετές που στο 2ο ήρθε πιο αργά. Εμένα το πιο αργά σημαίνει ότι θα περάσουμε και την ΠΗΤ αν σκεφτώ ότι ο πρώτος ήρθε μια μέρα πριν από αυτή.

πρίν από 48 λεπτά , Sweetie32 είπε:

Ναι ξεκίνησα αμέσως θηλασμό ,βέβαια δεν έχω ακόμη γάλα και δεν ξέρω και αν έχω σταγόνες πρωτογαλα,εγώ τον βάζω στο στήθος αυτός ρουφαει τι τρώει όμως δεν έχω ιδέα ..Μου έκανε ήδη μια πληγουλα στο στήθος και ευτυχώς αύριο που παίρνω εξιτήριο θα έρθει μια μαία στο σπίτι μου να μου δείξει μερικά πράγματα για τον θηλασμό και γενικότερα περιποίηση κτλ

Μπράβο κορίτσι μου. Εντάξει θέλει μέρες για να κατέβει το γάλα. Το μικρούλη μην το φοβάσαι θα κατεβάζει τις ποσότητες που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Sweetie32 είπε:

Ναι ξεκίνησα αμέσως θηλασμό ,βέβαια δεν έχω ακόμη γάλα και δεν ξέρω και αν έχω σταγόνες πρωτογαλα,εγώ τον βάζω στο στήθος αυτός ρουφαει τι τρώει όμως δεν έχω ιδέα ..Μου έκανε ήδη μια πληγουλα στο στήθος και ευτυχώς αύριο που παίρνω εξιτήριο θα έρθει μια μαία στο σπίτι μου να μου δείξει μερικά πράγματα για τον θηλασμό και γενικότερα περιποίηση κτλ

Τέλεια όλα καλά θα πάνε!!!! Θα σε βοηθήσει η μαία πολύ... Και εγώ είχα πάρει μαία την πρώτη φορά μιλούσαμε και με κάμερα συνέχεια ήταν ότι καλύτερο έκανα το χάρηκα πολύ και θήλασα 21 μήνες μέχρι που σταμάτησε μόνος του!!!! Βγάζεις πρωτογαλα παίρνει αυτό που πρέπει ο μπεμπουλης σου μην αγχώνεσαι καθόλου!!!!

1 ώρα πρίν, GeoA είπε:

Καλημέρα! Δεν είναι κανόνας αυτό κορίτσι μου και εγώ σ αυτό στηρίζομαι αλλά άκουσα αρκετές που στο 2ο ήρθε πιο αργά. Εμένα το πιο αργά σημαίνει ότι θα περάσουμε και την ΠΗΤ αν σκεφτώ ότι ο πρώτος ήρθε μια μέρα πριν από αυτή.

Μπράβο κορίτσι μου. Εντάξει θέλει μέρες για να κατέβει το γάλα. Το μικρούλη μην το φοβάσαι θα κατεβάζει τις ποσότητες που χρειάζεται.

Εγώ εννοούσα ότι κάνεις πιο γρήγορα διαστολή κλπ.. και σε παίρνει λιγότερη ώρα να γεννήσεις.. τεσπά.. όλα καλά θα πάνε!

πρίν από 4 λεπτά , ElenGD είπε:

Ωωωω να σας ζήσει με ευτυχία αγάπη και υγεία! με το καλό οι υπόλοιπες! Είναι το 3ο μωράκι της παρέας αφού είχαν γεννηθεί και τα διδυμακια πριν κανένα μήνα! Λάθος κάνω?

Ναι ναι προηγούνται και τα διδυμακια που ήρθαν νωρίτερα!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, MariaZiss said:

Μάλιστα σε δεν είναι τίποτα δεδομένο... Πιο πολύ την ρήξη μήτρας φοβάμαι όχι αν ξεκινήσει τοκετός πριν την προγραμματισμένη καισαρική... Σκέφτομαι θετικά όσο μπορώ!!! 

Αχ γιατί να μην βγει; Μπορεί να βγει πολύ πιο νωρίς χωρίς να το περιμένεις κιόλας!!!! 

Να μην την φοβάσαι, μην το σκέφτεσαι καν!! 1/200 είναι οι πιθανότητες και όσες ιστορίες έχω διαβάσει υπήρχαν κάποιες παραμέτρους. Μωρό μεγαλύτερο των 4 κιλών, παρέμβασεις κ γενικά έγινε σε μεγάλη διαστολή! Πιο πιθανό είναι να γεννήσεις φυσιολογικα αν έχεις οξύ τοκετο και δεν προλάβεις καισαρική που λέει ο λόγος! 

Επειδή γενικά δεν έχω σημάδια ότι πλησιάζει η ώρα το σκέφτομαι πόσο θα τραβήξει άραγε; Λένε ότι οι περισσότερες γυναίκες γεννάνε μετά την ΠΗΤ, ουφ! Έχω δρόμο ακόμη δλδ... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Katerinakki24 είπε:

Να μην την φοβάσαι, μην το σκέφτεσαι καν!! 1/200 είναι οι πιθανότητες και όσες ιστορίες έχω διαβάσει υπήρχαν κάποιες παραμέτρους. Μωρό μεγαλύτερο των 4 κιλών, παρέμβασεις κ γενικά έγινε σε μεγάλη διαστολή! Πιο πιθανό είναι να γεννήσεις φυσιολογικα αν έχεις οξύ τοκετο και δεν προλάβεις καισαρική που λέει ο λόγος! 

Επειδή γενικά δεν έχω σημάδια ότι πλησιάζει η ώρα το σκέφτομαι πόσο θα τραβήξει άραγε; Λένε ότι οι περισσότερες γυναίκες γεννάνε μετά την ΠΗΤ, ουφ! Έχω δρόμο ακόμη δλδ... 

Για πρώτο παιδί λένε ότι την ξεπερνάς αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω καμία που να γέννησε μετά την πητ! Όλες μου οι φίλες γέννησαν 2-3 εβδομάδες νωρίτερα! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Τέλεια όλα καλά θα πάνε!!!! Θα σε βοηθήσει η μαία πολύ... Και εγώ είχα πάρει μαία την πρώτη φορά μιλούσαμε και με κάμερα συνέχεια ήταν ότι καλύτερο έκανα το χάρηκα πολύ και θήλασα 21 μήνες μέχρι που σταμάτησε μόνος του!!!! Βγάζεις πρωτογαλα παίρνει αυτό που πρέπει ο μπεμπουλης σου μην αγχώνεσαι καθόλου!!!!

Εγώ εννοούσα ότι κάνεις πιο γρήγορα διαστολή κλπ.. και σε παίρνει λιγότερη ώρα να γεννήσεις.. τεσπά.. όλα καλά θα πάνε!

Ναι ναι προηγούνται και τα διδυμακια που ήρθαν νωρίτερα!!!!

Μακάρι να κινηθούν όλα πιο γρήγορα γιατί η αλήθεια αυτός ο πόνος σπάει κόκκαλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, Spring_girl said:

Για πρώτο παιδί λένε ότι την ξεπερνάς αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω καμία που να γέννησε μετά την πητ! Όλες μου οι φίλες γέννησαν 2-3 εβδομάδες νωρίτερα! 

Αχ δώστε μου κουράγιο 🤗 δεν θέλω να πάρω όλο τον μήνα. Και περνάνε τοοοοοσο αργα αυτές οι μέρες. 37+1 σήμερα. Πάω όσο μπορώ για περπάτημα. Βασικά όσο δεν γίνεται κατακλυσμός έξω, όπως σήμερα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γέννησα κι εγώ!Όλα καλά με τον μπεμπη μόνο που αναπνέει λίγο πιο γρήγορα κ το βλέπει νεογνολόγος. Θα μείνει στην μονάδα σήμερα κ βλέπουμε.Εμενα μου φέρανε χειρουργο γιατί αιμορραγούσε η μήτρα κ είπε ο γιατρός να μην ξαναμεινω εγκυος γιατί δεν αντέχει η μήτρα μου. Γενικά πονάω πολύ. Με το καλό σε όλες σας!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 3
  • Λουλούδια 6

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Mpoumpou23 είπε:

Κορίτσια μου γέννησα κι εγώ!Όλα καλά με τον μπεμπη μόνο που αναπνέει λίγο πιο γρήγορα κ το βλέπει νεογνολόγος. Θα μείνει στην μονάδα σήμερα κ βλέπουμε.Εμενα μου φέρανε χειρουργο γιατί αιμορραγούσε η μήτρα κ είπε ο γιατρός να μην ξαναμεινω εγκυος γιατί δεν αντέχει η μήτρα μου. Γενικά πονάω πολύ. Με το καλό σε όλες σας!

Καλώς τα δεχτήκατε κορίτσι μου. Εύχομαι να φύγει σύντομα ο πόνος και να κρατήσεις τον μικρούλη σου αγκαλιά!!!!

Κορίτσια, εγώ μόλις επέστρεψα από τον γιατρό είμαι 38 πάρα μία, ο μικρός είναι 2,800. Έχει κατέβει αλλά όχι εντελώς. Μου είπε ωστόσο ότι στα 2α δεν αναμένουν ότι θα εμπεδωθεί αλλά κατεβαίνει με τις οδύνες.

Με ρώτησε ωστόσο αν θέλω να περιμένω τις μέρες μου ή να πάμε με πρόκληση. Του είπα ότι προτιμώ, αν δεν υπάρχει κάποιος πρόβλημα, να περιμένω τις μέρες μου κι αν περάσουν τότε να κάνουμε πρόκληση.

Μου είπε εγώ αποφασίζω. Φυσικά είπαμε θα το ξαναμιλήσουμε την επόμενη εβδομάδα αν δεν γεννήσω μέχρι τότε. Εξέταση κολπικά είπε θα μου κάνει τότε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Mpoumpou23 είπε:

Κορίτσια μου γέννησα κι εγώ!Όλα καλά με τον μπεμπη μόνο που αναπνέει λίγο πιο γρήγορα κ το βλέπει νεογνολόγος. Θα μείνει στην μονάδα σήμερα κ βλέπουμε.Εμενα μου φέρανε χειρουργο γιατί αιμορραγούσε η μήτρα κ είπε ο γιατρός να μην ξαναμεινω εγκυος γιατί δεν αντέχει η μήτρα μου. Γενικά πονάω πολύ. Με το καλό σε όλες σας!

Να σου ζήσει, γερό και τυχερό το μωράκι σας!! Γρηγορη ανάρρωση και σε σένα!! 😍

 

πρίν από 20 λεπτά , GeoA είπε:

Καλώς τα δεχτήκατε κορίτσι μου. Εύχομαι να φύγει σύντομα ο πόνος και να κρατήσεις τον μικρούλη σου αγκαλιά!!!!

Κορίτσια, εγώ μόλις επέστρεψα από τον γιατρό είμαι 38 πάρα μία, ο μικρός είναι 2,800. Έχει κατέβει αλλά όχι εντελώς. Μου είπε ωστόσο ότι στα 2α δεν αναμένουν ότι θα εμπεδωθεί αλλά κατεβαίνει με τις οδύνες.

Με ρώτησε ωστόσο αν θέλω να περιμένω τις μέρες μου ή να πάμε με πρόκληση. Του είπα ότι προτιμώ, αν δεν υπάρχει κάποιος πρόβλημα, να περιμένω τις μέρες μου κι αν περάσουν τότε να κάνουμε πρόκληση.

Μου είπε εγώ αποφασίζω. Φυσικά είπαμε θα το ξαναμιλήσουμε την επόμενη εβδομάδα αν δεν γεννήσω μέχρι τότε. Εξέταση κολπικά είπε θα μου κάνει τότε.

Κι εγώ θέλω να περιμένω στην ώρα μου (εκτός κι αν περάσω τις 40 βδομάδες χαχα).. Πρόκληση νομίζω είναι πιο δύσκολος τοκετός και σε χρόνο και σε πόνο απ' ότι μου έχουν πει..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2023 at 8:50 AM, Sweetie32 said:

Μανουλες Απριλίου καλημέρα!!!Είμαι η πρώτη που γέννησε από την ομάδα μας;Παρασκευή μεσάνυχτα είχα αίμα και Σάββατο πρωί γεννήθηκε ο μπουμπούκος μου,όλα πήγαν πολύ καλά!!Σας εύχομαι τα καλύτερα και σε εσάς και να έχετε μια εύκολη γέννα σαν την δική μου 

 

23 minutes ago, Mpoumpou23 said:

Κορίτσια μου γέννησα κι εγώ!Όλα καλά με τον μπεμπη μόνο που αναπνέει λίγο πιο γρήγορα κ το βλέπει νεογνολόγος. Θα μείνει στην μονάδα σήμερα κ βλέπουμε.Εμενα μου φέρανε χειρουργο γιατί αιμορραγούσε η μήτρα κ είπε ο γιατρός να μην ξαναμεινω εγκυος γιατί δεν αντέχει η μήτρα μου. Γενικά πονάω πολύ. Με το καλό σε όλες σας!

Άντε κορίτσια μου να σας ζήσουν!! Να είναι γερά μωράκια! 

Εγώ μόλις επέστρεψα από τον γιατρό, μέσα σε μια ώρα είχα 7 συσπάσεις άλλα είναι ακόμα ψηλά.. μου είπε ότι αν δεν γεννήσω μεχρι Παρασκευή, Παρασκευή βράδυ θα πάω για πρόκληση. Πρωτα μου είπε θα πάω στο ιατρείο για διέγερση τραχήλου μετά μια βόλτα η σπίτι για λίγο και μετά Ιασώ..  και θεωρεί ότι μέχρι Σάββατο πρωί θα γεννήσω.. δεν κατάλαβα καλά την διαδικασία πρόκλησης να πω την αλήθεια... Αν έκανε κάποια ας μου την πει.. η μαία μου είπε ότι θα γίνει φυσικά, όχι με φάρμακα (μάλλον εννοούσε μόνο με ορό)

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...