Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Κορίτσια μου γέννησα κι εγώ!Όλα καλά με τον μπεμπη μόνο που αναπνέει λίγο πιο γρήγορα κ το βλέπει νεογνολόγος. Θα μείνει στην μονάδα σήμερα κ βλέπουμε.Εμενα μου φέρανε χειρουργο γιατί αιμορραγούσε η μήτρα κ είπε ο γιατρός να μην ξαναμεινω εγκυος γιατί δεν αντέχει η μήτρα μου. Γενικά πονάω πολύ. Με το καλό σε όλες σας!

Να σου ζήσει , γερο και τυχερό!!  Να έχεις καλή ανάρρωση και να απολαύσεις το μωρακι σου! Εύχομαι να περάσει γρήγορα ο πόνος. Ζητα παυσίπονα για να κοιμηθείς σήμερα και να ξεκουραστείς οσο μπορείς!!

9 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Να μην την φοβάσαι, μην το σκέφτεσαι καν!! 1/200 είναι οι πιθανότητες και όσες ιστορίες έχω διαβάσει υπήρχαν κάποιες παραμέτρους. Μωρό μεγαλύτερο των 4 κιλών, παρέμβασεις κ γενικά έγινε σε μεγάλη διαστολή! Πιο πιθανό είναι να γεννήσεις φυσιολογικα αν έχεις οξύ τοκετο και δεν προλάβεις καισαρική που λέει ο λόγος! 

Επειδή γενικά δεν έχω σημάδια ότι πλησιάζει η ώρα το σκέφτομαι πόσο θα τραβήξει άραγε; Λένε ότι οι περισσότερες γυναίκες γεννάνε μετά την ΠΗΤ, ουφ! Έχω δρόμο ακόμη δλδ... 

μην αγχεσαι! Το πρώτο πάει κοντα στην πητ συνήθως αλλά σχεδόν πάντα στο παίρνουν λίγο νωρίτερα ή στην πητ για να αποφύγουν επιπλοκές. Γενικά θετική σκέψη!!! Φτάσαμε κορίτσια, απίστευτο..

Εμεις πήγαμε σήμερα τελευταία επίσκεψη στο γιατρό. 2920 η μικρή, θα με βάλουν μεγάλη Τετάρτη για έλεγχο και αν είναι όλα καλά ή δεν σπάσουν τ νερά νωρίτερα γεννάμε 20 του μήνα ξημερώματα όπου  κλείσαμε ήδη το χειρουργείο..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια τελικά γέννησα και εγώ σήμερα είχε ξεκινήσει τοκετος είχε εμπεδωθεί και είχα και διαστολή!! Έκανα ένα μπεμπουλη 3090 ύψος 50 στις 37+5!!!! Πήγαν όλα καλά!!! Απλά παρακολουθούμε την υδρονεφρωση και μπορεί να χρειαστεί αύριο να τον πάνε μονάδα στη Λάρισα για να του κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις υπερήχους και έχω τρελαθεί από το κλάμα.. έπιασε και αμέσως θηλή θηλάζουμε συνέχεια! Εύχομαι να μην χρειαστεί να τον αποχωριστώ 3 μέρες χωρίς να τον βλέπω!

2 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Κορίτσια μου γέννησα κι εγώ!Όλα καλά με τον μπεμπη μόνο που αναπνέει λίγο πιο γρήγορα κ το βλέπει νεογνολόγος. Θα μείνει στην μονάδα σήμερα κ βλέπουμε.Εμενα μου φέρανε χειρουργο γιατί αιμορραγούσε η μήτρα κ είπε ο γιατρός να μην ξαναμεινω εγκυος γιατί δεν αντέχει η μήτρα μου. Γενικά πονάω πολύ. Με το καλό σε όλες σας!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά να σου ζήσει ο μπεμπουλης σου πάντα γερός και τυχερός να είναι!!!! Τελικά γέννησαμε μαζί σήμερα!!!!! Καλή ανάρρωση να έχουμε!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Να σου ζήσει, γερό και τυχερό το μωράκι σας!! Γρηγορη ανάρρωση και σε σένα!! 😍

 

Κι εγώ θέλω να περιμένω στην ώρα μου (εκτός κι αν περάσω τις 40 βδομάδες χαχα).. Πρόκληση νομίζω είναι πιο δύσκολος τοκετός και σε χρόνο και σε πόνο απ' ότι μου έχουν πει..

Ρώτησα τη μαία (είναι και συζυγος του γιατρού και το βίωσε στη 2η της εγκυμοσύνη) γιατί και εγώ αυτή την εντύπωση έχω και αρχικά μου είπε προτιμώ να μη σου πω και όταν επέμενα μου είπε ότι δεν είναι θέμα ότι είναι πιο δυνατοί αλλά πιο ρυθμικοί. Δεν πολυκατάλαβα αλλά σίγουρα από το πρώτο σκέλος δεν είναι και το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MariaZiss είπε:

Κορίτσια τελικά γέννησα και εγώ σήμερα είχε ξεκινήσει τοκετος είχε εμπεδωθεί και είχα και διαστολή!! Έκανα ένα μπεμπουλη 3090 ύψος 50 στις 37+5!!!! Πήγαν όλα καλά!!! Απλά παρακολουθούμε την υδρονεφρωση και μπορεί να χρειαστεί αύριο να τον πάνε μονάδα στη Λάρισα για να του κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις υπερήχους και έχω τρελαθεί από το κλάμα.. έπιασε και αμέσως θηλή θηλάζουμε συνέχεια! Εύχομαι να μην χρειαστεί να τον αποχωριστώ 3 μέρες χωρίς να τον βλέπω!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά να σου ζήσει ο μπεμπουλης σου πάντα γερός και τυχερός να είναι!!!! Τελικά γέννησαμε μαζί σήμερα!!!!! Καλή ανάρρωση να έχουμε!!!

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!!!γερό και τυχερό να είναι το μωράκι!!!!Ολα καλά θα πάνε με τις εξετάσεις!!!!Τελικά όντως μαζί γέννησαμε!!!!

 

@Afrodite88 @Spring_girl @GeoA @ElenGD σας ευχαριστώ πολύ!!!!Με το καλό σε όλες!!!!

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MariaZiss είπε:

Κορίτσια τελικά γέννησα και εγώ σήμερα είχε ξεκινήσει τοκετος είχε εμπεδωθεί και είχα και διαστολή!! Έκανα ένα μπεμπουλη 3090 ύψος 50 στις 37+5!!!! Πήγαν όλα καλά!!! Απλά παρακολουθούμε την υδρονεφρωση και μπορεί να χρειαστεί αύριο να τον πάνε μονάδα στη Λάρισα για να του κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις υπερήχους και έχω τρελαθεί από το κλάμα.. έπιασε και αμέσως θηλή θηλάζουμε συνέχεια! Εύχομαι να μην χρειαστεί να τον αποχωριστώ 3 μέρες χωρίς να τον βλέπω!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά να σου ζήσει ο μπεμπουλης σου πάντα γερός και τυχερός να είναι!!!! Τελικά γέννησαμε μαζί σήμερα!!!!! Καλή ανάρρωση να έχουμε!!!

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!!! Θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά. Ακόμη και να χρειαστεί να πάει να φανείς δυνατή!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, ElenGD said:

 

Άντε κορίτσια μου να σας ζήσουν!! Να είναι γερά μωράκια! 

Εγώ μόλις επέστρεψα από τον γιατρό, μέσα σε μια ώρα είχα 7 συσπάσεις άλλα είναι ακόμα ψηλά.. μου είπε ότι αν δεν γεννήσω μεχρι Παρασκευή, Παρασκευή βράδυ θα πάω για πρόκληση. Πρωτα μου είπε θα πάω στο ιατρείο για διέγερση τραχήλου μετά μια βόλτα η σπίτι για λίγο και μετά Ιασώ..  και θεωρεί ότι μέχρι Σάββατο πρωί θα γεννήσω.. δεν κατάλαβα καλά την διαδικασία πρόκλησης να πω την αλήθεια... Αν έκανε κάποια ας μου την πει.. η μαία μου είπε ότι θα γίνει φυσικά, όχι με φάρμακα (μάλλον εννοούσε μόνο με ορό)

Θα σου κάνει αποκόλληση υμένων με δακτυλική εξέταση. Αυτό θα κάνει στο ιατρείο. Κ αυτό εννοεί φυσικά κ όχι με φάρμακα. Η πρόκληση με όρο έχει φάρμακο συγκεκριμένα ωκυτοκινη. Έχω συζητήσει κ εγώ με τον γιατρό μου για αυτό (λαϊκιστή το λένε ελικόπτερακι αν το έχει πάρει το αυτί σου), μου είπε να το σκεφτώ αν θέλει να το κάνουμε προς τις τελευταίες 2 βδομάδες, 39η-40η σκέφτομαι εγώ. Θα ήθελα πολύ να μας γράψεις εδώ μετά την εμπειρία σου γιατί δεν ξέρω καμία άλλη να το έκανε. Πώς ήταν αν έπιασε κτλ κτλ. Εσύ έχεις κ τις προϋποθέσεις βέβαια!

@Mpoumpou23 @MariaZiss Καλώς δεχτηκατε τα παιδάκια σας! Να τα χαίρεστε να ναι γερά κ καλούς θηλασμους!  Καλή ανάρρωση και γρήγορα να πάτε σπίτι σας να χαρείτε τα μωράκια σας!

Όλα θα πάνε τέλεια ακόμη και αν χρειαστεί να πάει γ λίγο στην Λάρισα. Μην στεναχωριέσαι, με τον τοκετό είδες όλα πήγαν κατ' ευχήν! 

1 hour ago, GeoA said:

Ρώτησα τη μαία (είναι και συζυγος του γιατρού και το βίωσε στη 2η της εγκυμοσύνη) γιατί και εγώ αυτή την εντύπωση έχω και αρχικά μου είπε προτιμώ να μη σου πω και όταν επέμενα μου είπε ότι δεν είναι θέμα ότι είναι πιο δυνατοί αλλά πιο ρυθμικοί. Δεν πολυκατάλαβα αλλά σίγουρα από το πρώτο σκέλος δεν είναι και το καλύτερο.

Ο γιατρός σου είναι Θεσσαλονίκη μήπως;;;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2023 at 8:50 ΠΜ, Sweetie32 είπε:

Μανουλες Απριλίου καλημέρα!!!Είμαι η πρώτη που γέννησε από την ομάδα μας;Παρασκευή μεσάνυχτα είχα αίμα και Σάββατο πρωί γεννήθηκε ο μπουμπούκος μου,όλα πήγαν πολύ καλά!!Σας εύχομαι τα καλύτερα και σε εσάς και να έχετε μια εύκολη γέννα σαν την δική μου 

Να σου ζήσει ο μικρούλης σου. Γερός και τυχερός να είναι πάντα.Καλή ανάρρωση ευχομαι. 

7 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Κορίτσια μου γέννησα κι εγώ!Όλα καλά με τον μπεμπη μόνο που αναπνέει λίγο πιο γρήγορα κ το βλέπει νεογνολόγος. Θα μείνει στην μονάδα σήμερα κ βλέπουμε.Εμενα μου φέρανε χειρουργο γιατί αιμορραγούσε η μήτρα κ είπε ο γιατρός να μην ξαναμεινω εγκυος γιατί δεν αντέχει η μήτρα μου. Γενικά πονάω πολύ. Με το καλό σε όλες σας!

Να σου ζήσει κορίτσι μου ο μπεμπούκος σου. Γερός πάντα να είναι. Καλή ανάρρωση και όλα να πάνε κατ'ευχήν.Υπομονή και θα τον έχεις κοντά σου σύντομα.

 

Στα δικά μας νέα δυστυχώς δεν είναι και πολύ ευχάριστα.Δύο άτομα είχαμε για βοήθεια και το ένα μας κόλλησε covid. Τα μικρούλια το πέρασαν σχετικά ήπια αλλά όπως και να έχει ειναι πολυ προωρακια οποτε ημαστε που ημαστε φορτωμενοι με εξετασεις ηρθε και εδεσε το γλυκο. Την Πεμπτη ξεκιναμε το follow up ( σειρα υποχρεωτικων εξετασεων για προωρα μωρα) και θα δουμε τι μας αφησε. Ο μικρουλης με τα περισσοτερα κιλα αν και το περασε πιο βαρια προχωραει καλα. Ο αλλος ομως εριξε πολυ τα ml γαλα. Ηταν με αυτον στραβο το κλίμα,ηρθε και αποτελειωσε. Με το ζορι 30 ml και μετα παλευουμε με τις ωρες για λιγο ακομα. Υπνος ουτε για αστειο.Δεν ξερω ποσες μερες εχω να κοιμηθω. Και πολυ γκρινια απο ολες τις πλευρες. Καλυτερα να μην εφερνα κανεναν για βοηθεια ειλικρινα το σκυλομετανιωσα.

  • Λυπημένη/-ος 6

ibK9p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Θα σου κάνει αποκόλληση υμένων με δακτυλική εξέταση. Αυτό θα κάνει στο ιατρείο. Κ αυτό εννοεί φυσικά κ όχι με φάρμακα. Η πρόκληση με όρο έχει φάρμακο συγκεκριμένα ωκυτοκινη. Έχω συζητήσει κ εγώ με τον γιατρό μου για αυτό (λαϊκιστή το λένε ελικόπτερακι αν το έχει πάρει το αυτί σου), μου είπε να το σκεφτώ αν θέλει να το κάνουμε προς τις τελευταίες 2 βδομάδες, 39η-40η σκέφτομαι εγώ. Θα ήθελα πολύ να μας γράψεις εδώ μετά την εμπειρία σου γιατί δεν ξέρω καμία άλλη να το έκανε. Πώς ήταν αν έπιασε κτλ κτλ. Εσύ έχεις κ τις προϋποθέσεις βέβαια!

@Mpoumpou23 @MariaZiss Καλώς δεχτηκατε τα παιδάκια σας! Να τα χαίρεστε να ναι γερά κ καλούς θηλασμους!  Καλή ανάρρωση και γρήγορα να πάτε σπίτι σας να χαρείτε τα μωράκια σας!

Όλα θα πάνε τέλεια ακόμη και αν χρειαστεί να πάει γ λίγο στην Λάρισα. Μην στεναχωριέσαι, με τον τοκετό είδες όλα πήγαν κατ' ευχήν! 

 

Ο γιατρός σου είναι Θεσσαλονίκη μήπως;;;

Όχι Κύπρο είμαι. Απ' ότι κατάλαβα ο λόγος που μου προτείνει την πρόκληση πριν είναι για να μη "ξεφύγει" στα κιλά ο μικρούλης και ταλαιπωρηθώ μετά 

πρίν από 37 λεπτά , ranial83 είπε:

Να σου ζήσει ο μικρούλης σου. Γερός και τυχερός να είναι πάντα.Καλή ανάρρωση ευχομαι. 

Να σου ζήσει κορίτσι μου ο μπεμπούκος σου. Γερός πάντα να είναι. Καλή ανάρρωση και όλα να πάνε κατ'ευχήν.Υπομονή και θα τον έχεις κοντά σου σύντομα.

 

Στα δικά μας νέα δυστυχώς δεν είναι και πολύ ευχάριστα.Δύο άτομα είχαμε για βοήθεια και το ένα μας κόλλησε covid. Τα μικρούλια το πέρασαν σχετικά ήπια αλλά όπως και να έχει ειναι πολυ προωρακια οποτε ημαστε που ημαστε φορτωμενοι με εξετασεις ηρθε και εδεσε το γλυκο. Την Πεμπτη ξεκιναμε το follow up ( σειρα υποχρεωτικων εξετασεων για προωρα μωρα) και θα δουμε τι μας αφησε. Ο μικρουλης με τα περισσοτερα κιλα αν και το περασε πιο βαρια προχωραει καλα. Ο αλλος ομως εριξε πολυ τα ml γαλα. Ηταν με αυτον στραβο το κλίμα,ηρθε και αποτελειωσε. Με το ζορι 30 ml και μετα παλευουμε με τις ωρες για λιγο ακομα. Υπνος ουτε για αστειο.Δεν ξερω ποσες μερες εχω να κοιμηθω. Και πολυ γκρινια απο ολες τις πλευρες. Καλυτερα να μην εφερνα κανεναν για βοηθεια ειλικρινα το σκυλομετανιωσα.

Πω κορίτσι μου! Υπομονή και ο Θεός βοηθός. Πόσες μέρες έχει που έχετε; Έφυγαν τα δύσκολα που είναι ως συνήθως οι πρώτες ημέρες;;; Εντάξει χρειαζόσουν βοήθεια και την έφερες, μη μετανιώνεις τώρα. Μακάρι να γνωρίζαμε νωρίτερα τι μας αναμένει στη γωνία να το αποφεύγαμε. Δε χρειάζεται να γεμίζεις τον εαυτό σου με επιπλέον βάρος. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , GeoA είπε:

Όχι Κύπρο είμαι. Απ' ότι κατάλαβα ο λόγος που μου προτείνει την πρόκληση πριν είναι για να μη "ξεφύγει" στα κιλά ο μικρούλης και ταλαιπωρηθώ μετά 

Πω κορίτσι μου! Υπομονή και ο Θεός βοηθός. Πόσες μέρες έχει που έχετε; Έφυγαν τα δύσκολα που είναι ως συνήθως οι πρώτες ημέρες;;; Εντάξει χρειαζόσουν βοήθεια και την έφερες, μη μετανιώνεις τώρα. Μακάρι να γνωρίζαμε νωρίτερα τι μας αναμένει στη γωνία να το αποφεύγαμε. Δε χρειάζεται να γεμίζεις τον εαυτό σου με επιπλέον βάρος. 

Καλησπέρα σε ολους. @ElenGD Εγώ έκανα πρόκληση. Στα 2 παιδιά μου λόγω υψηλης πίεσης. Τώρα που γέννησα το τρίτο παιδί διαλεξα στις 39+1 να κάνω πάλι πρόκληση. Και στα τρία ποτέ δεν έγινε με δαχτυλικο τρόπο . Πάντα με όρο ωκυτοκινης. Πήγα δηλαδή 7 το πρωί νοσοκομείο έκανα όλη την απαραίτητη προετοιμασία και στις 9 μου έσπασε τα νερά ο γιατρός μου και μου έβαλαν ορο. Αν θες να ρωτήσεις κάτι ευχαρίστως να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Όχι Κύπρο είμαι. Απ' ότι κατάλαβα ο λόγος που μου προτείνει την πρόκληση πριν είναι για να μη "ξεφύγει" στα κιλά ο μικρούλης και ταλαιπωρηθώ μετά 

Πω κορίτσι μου! Υπομονή και ο Θεός βοηθός. Πόσες μέρες έχει που έχετε; Έφυγαν τα δύσκολα που είναι ως συνήθως οι πρώτες ημέρες;;; Εντάξει χρειαζόσουν βοήθεια και την έφερες, μη μετανιώνεις τώρα. Μακάρι να γνωρίζαμε νωρίτερα τι μας αναμένει στη γωνία να το αποφεύγαμε. Δε χρειάζεται να γεμίζεις τον εαυτό σου με επιπλέον βάρος. 

Σε ευχαριστώ πολύ. Μολις χθές το απογευμα μου βγηκαν αρνητικοι. Μην το ζήσει καμμια μητερα αυτο. Εφτασα στο σημειο να παρω το εκαβ για οδηγειες και αν χρειαστει μεταφορα των παιδιων. Ηταν τελειως ληθαργικα το δευτερο βραδυ. Ταιζαμε με δοσομετρητη και μετα συριγγα. Εκαναν 3 μερες να ανοιξουν ξανα τα ματια τους και ειχαμε τρελαθει. Μεσα σε ολα και ενα 2χρονο να βαραει 39 πυρετο αφου το περνουσε 2 φορα. Πλεον αποφασισα καλυτερα να λιωσω απο την ασυτια και την αυπνια παρα να ξαναδω τα μικρα σε αυτη την κατασταση. 

  • Λυπημένη/-ος 4

ibK9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 hours ago, Mpimpikos said:

Καλησπέρα σε ολους. @ElenGD Εγώ έκανα πρόκληση. Στα 2 παιδιά μου λόγω υψηλης πίεσης. Τώρα που γέννησα το τρίτο παιδί διαλεξα στις 39+1 να κάνω πάλι πρόκληση. Και στα τρία ποτέ δεν έγινε με δαχτυλικο τρόπο . Πάντα με όρο ωκυτοκινης. Πήγα δηλαδή 7 το πρωί νοσοκομείο έκανα όλη την απαραίτητη προετοιμασία και στις 9 μου έσπασε τα νερά ο γιατρός μου και μου έβαλαν ορο. Αν θες να ρωτήσεις κάτι ευχαρίστως να βοηθήσω.

Κι εγώ κατάλαβα ότι τα νερά θα μου τα σπάσει αν δεν σπάσουν στο Ιασώ. Μου είπε 7 στο ιατρείο, μετά θα κάνεις μια βόλτα η θα πας σπίτι,θα το δούμε μια θεωρεί μέσα στο βράδυ θα πάμε Ιασώ και Σάββατο πρωί αν όλα πάνε κατευχην θα έχω γεννήσει. Μετά ρώτησα την μαία αν θα πονέσω πολύ χαχαχ και μου λέει όχι βρε.. εδώ θα κάνουμε διέγερση τραχήλου όσο πιο φυσικά γίνεται και μετά Ιασώ.. αν δεν έχουν σπάσει τα νερά θα τα σπάσουμε και τέλος 

55 minutes ago, ranial83 said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Μολις χθές το απογευμα μου βγηκαν αρνητικοι. Μην το ζήσει καμμια μητερα αυτο. Εφτασα στο σημειο να παρω το εκαβ για οδηγειες και αν χρειαστει μεταφορα των παιδιων. Ηταν τελειως ληθαργικα το δευτερο βραδυ. Ταιζαμε με δοσομετρητη και μετα συριγγα. Εκαναν 3 μερες να ανοιξουν ξανα τα ματια τους και ειχαμε τρελαθει. Μεσα σε ολα και ενα 2χρονο να βαραει 39 πυρετο αφου το περνουσε 2 φορα. Πλεον αποφασισα καλυτερα να λιωσω απο την ασυτια και την αυπνια παρα να ξαναδω τα μικρα σε αυτη την κατασταση. 

Περαστικά σας.. πολύ λυπάμαι που το πέρασες αυτό και εσύ και τα μωρά.. όλα να πάνε καλά!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ElenGD είπε:

Κι εγώ κατάλαβα ότι τα νερά θα μου τα σπάσει αν δεν σπάσουν στο Ιασώ. Μου είπε 7 στο ιατρείο, μετά θα κάνεις μια βόλτα η θα πας σπίτι,θα το δούμε μια θεωρεί μέσα στο βράδυ θα πάμε Ιασώ και Σάββατο πρωί αν όλα πάνε κατευχην θα έχω γεννήσει. Μετά ρώτησα την μαία αν θα πονέσω πολύ χαχαχ και μου λέει όχι βρε.. εδώ θα κάνουμε διέγερση τραχήλου όσο πιο φυσικά γίνεται και μετά Ιασώ.. αν δεν έχουν σπάσει τα νερά θα τα σπάσουμε και τέλος 

Περαστικά σας.. πολύ λυπάμαι που το πέρασες αυτό και εσύ και τα μωρά.. όλα να πάνε καλά!

Να σου πω την αλήθεια εγώ τα γέννησα και τα τρία με πρόκληση οπότε δε ξέρω την διαφορά των πόνων αν ήταν φυσιολογικά όλα... Η ωκυτοκινη υποτίθεται ότι συσπαει την μητρα. Στα σεμινάρια έλεγαν ότι η ωκυτοκινη σου δίνει περισσότερο πόνο από όσο αντέχεις... Στο πρώτο παιδί έκανα επισκληριδιο. Στα άλλα 2 όχι και ήμουν κομπλέ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ranial83 είπε:

Να σου ζήσει ο μικρούλης σου. Γερός και τυχερός να είναι πάντα.Καλή ανάρρωση ευχομαι. 

Να σου ζήσει κορίτσι μου ο μπεμπούκος σου. Γερός πάντα να είναι. Καλή ανάρρωση και όλα να πάνε κατ'ευχήν.Υπομονή και θα τον έχεις κοντά σου σύντομα.

 

Στα δικά μας νέα δυστυχώς δεν είναι και πολύ ευχάριστα.Δύο άτομα είχαμε για βοήθεια και το ένα μας κόλλησε covid. Τα μικρούλια το πέρασαν σχετικά ήπια αλλά όπως και να έχει ειναι πολυ προωρακια οποτε ημαστε που ημαστε φορτωμενοι με εξετασεις ηρθε και εδεσε το γλυκο. Την Πεμπτη ξεκιναμε το follow up ( σειρα υποχρεωτικων εξετασεων για προωρα μωρα) και θα δουμε τι μας αφησε. Ο μικρουλης με τα περισσοτερα κιλα αν και το περασε πιο βαρια προχωραει καλα. Ο αλλος ομως εριξε πολυ τα ml γαλα. Ηταν με αυτον στραβο το κλίμα,ηρθε και αποτελειωσε. Με το ζορι 30 ml και μετα παλευουμε με τις ωρες για λιγο ακομα. Υπνος ουτε για αστειο.Δεν ξερω ποσες μερες εχω να κοιμηθω. Και πολυ γκρινια απο ολες τις πλευρες. Καλυτερα να μην εφερνα κανεναν για βοηθεια ειλικρινα το σκυλομετανιωσα.

Πωπω περαστικά! Γρήγορη ανάρρωση στα μωράκια σου.. Εγώ θα βάλω βέτο όποιος συγγενής έρθει τον πρώτο μήνα αυστηρά και μόνο με μάσκα και ας παρεξηγηθουν δε με νοιάζει καθόλου.. Μη ρίχνεις τις ευθύνες πάνω σου πάντως κορίτσι μου, με δίδυμα μωράκια ήταν λογικο να χρειαστείς βοήθεια δε θα γινόταν αλλιώς.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Κορίτσια τελικά γέννησα και εγώ σήμερα είχε ξεκινήσει τοκετος είχε εμπεδωθεί και είχα και διαστολή!! Έκανα ένα μπεμπουλη 3090 ύψος 50 στις 37+5!!!! Πήγαν όλα καλά!!! Απλά παρακολουθούμε την υδρονεφρωση και μπορεί να χρειαστεί αύριο να τον πάνε μονάδα στη Λάρισα για να του κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις υπερήχους και έχω τρελαθεί από το κλάμα.. έπιασε και αμέσως θηλή θηλάζουμε συνέχεια! Εύχομαι να μην χρειαστεί να τον αποχωριστώ 3 μέρες χωρίς να τον βλέπω!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά να σου ζήσει ο μπεμπουλης σου πάντα γερός και τυχερός να είναι!!!! Τελικά γέννησαμε μαζί σήμερα!!!!! Καλή ανάρρωση να έχουμε!!!

Να σου ζήσει!! Καλότυχος και γερός.  Εύχομαι να πάνε καλά όλα με την υδρωνεφρωση! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...