Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια νομιζω σας εχω , 32+4 σημερα και η μπεμπα 2252! Και μολις ειπε ο γιατρος το βαρος εκανε μια γκριματσα, ειχε πολυ πλακα! Αν γεννησουμε στις 40 εβδ μου ειπε θα βγει 3800! Εχει παρει θεση και κατα 99.9% θα παραμεινει ετσι! 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sunshine83 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα! 32+ 5  σήμερα και το μωράκι είναι 2.140 γρ.   Νιώθω ότι μπαίνουμε στην τελική ευθεία. Από αύριο θα αρχίσω να πλένω σιγά σιγά τα βρεφικά.Όσο από κούραση, πλέον κουράζομαι πολύ εύκολα.. 

Τρίτη εγκυμοσύνη για εμένα κ δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου,το βράδυ σηκώνομαι με δύσπνοια,είναι ισχιακό κ πιέζει πολύ το διάφραγμα μου,άσε οι καούρες,σα δράκος καίγομαι,νομίζω ότι θα φτύνω φωτιές.δραμα

πρίν από 47 λεπτά , Jamie είπε:

Εμενα με στελνουν στο μαιευτηριο γιατι ο γιατρος δεν εχει το μηχανημα για σωστη μετρηση οποτε παω στο μητερα για ντομπλερ που συνεργαζεται..ευχομαι να γυρισει γιατι οχι ποτε δεν ξερεις..

Αυχενική,β επιπέδου κ doppler τα κάνω κ γω σε γνωστή γενετιστρια στο κολωνακι,μόνο τώρα στο τρίτο πηγαίνω στο Ρέα κ τα κάνω,στο καθιερωμένο ραντεβού μας βγήκαν αυτές οι μετρήσεις.

πρίν από 8 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Κοριτσια νομιζω σας εχω , 32+4 σημερα και η μπεμπα 2252! Και μολις ειπε ο γιατρος το βαρος εκανε μια γκριματσα, ειχε πολυ πλακα! Αν γεννησουμε στις 40 εβδ μου ειπε θα βγει 3800! Εχει παρει θεση και κατα 99.9% θα παραμεινει ετσι! 

Καλά κ ίδιο όνομα κ ίδια ηλικία κύησης?32+6 εγώ,εντάξει σου ρίχνουμε 2 ημέρες,χαχα 2108 εμεις

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εμένα 31κ4 ήταν η μπέμπα 1900γρ και κάτι... Σήμερα έχω ξανά ραντεβού στον γιατρό μου 33κ3 και περιμένω να δω πόσο θα έφτασε, πάντως τεντώνεται πολύ και το βράδυ δε με αφήνει να κοιμηθώ, άσε που σηκώνομαι ανά 2 ώρες για κατούρημα, νομίζω ακόμα δεν έχει γυρίσει και εμένα, περιμένω να δω.... Με όσες μαμάδες κοριτσιων έχω μιλήσει πάντως μου λένε ότι τελευταίες μέρες γύρισαν... Λέτε να είναι έτσι τσαουσικα τα κορίτσια???

Τελικά παρήγγειλα και εγώ δείγματα για πάνες ακράτειας από την τενα, μου άρεσε η ιδέα χιχι... 

Χτες κορίτσια είχα πολύ πόνο κάτω χαμηλά και σαν πόνους περιόδου, σήμερα ήμουν καλύτερα και είπα να ρίξω ένα καθάρισμα στο σπίτι, μάζεψα και τα χαλιά για να βάζω πιο εύκολα σκούπα, νομίζω πλέον είμαι έτοιμη.... 


 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Μητσάκι91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εμένα 31κ4 ήταν η μπέμπα 1900γρ και κάτι... Σήμερα έχω ξανά ραντεβού στον γιατρό μου 33κ3 και περιμένω να δω πόσο θα έφτασε, πάντως τεντώνεται πολύ και το βράδυ δε με αφήνει να κοιμηθώ, άσε που σηκώνομαι ανά 2 ώρες για κατούρημα, νομίζω ακόμα δεν έχει γυρίσει και εμένα, περιμένω να δω.... Με όσες μαμάδες κοριτσιων έχω μιλήσει πάντως μου λένε ότι τελευταίες μέρες γύρισαν... Λέτε να είναι έτσι τσαουσικα τα κορίτσια???

Τελικά παρήγγειλα και εγώ δείγματα για πάνες ακράτειας από την τενα, μου άρεσε η ιδέα χιχι... 

Χτες κορίτσια είχα πολύ πόνο κάτω χαμηλά και σαν πόνους περιόδου, σήμερα ήμουν καλύτερα και είπα να ρίξω ένα καθάρισμα στο σπίτι, μάζεψα και τα χαλιά για να βάζω πιο εύκολα σκούπα, νομίζω πλέον είμαι έτοιμη.... 

Καλησπέρα! Κι εμένα που είναι με το κεφάλι κάτω τι κατάλαβα? Έτσι κι αλλιώς καισαρική θα κάνω, λόγω προηγούμενης καισαρικής. Η γιατρός δεν θέλει να το ρισκάρει. 

Είχα κι εγώ λίγα πονάκια χθες και άραξα στον καναπέ. Μην κάνεις πολλές δουλειές και γίνει κάτι. Άσε τα πολλά για μετά την 36η εβδομάδα! Εγώ μόνο πλυντήριο και σίδερο βάζω και μαγείρεμα βέβαια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς 34+3, 2.500 ο μπέμπης. 😊

Και το κέφαλι κάτω εδώ και 3 εβδομάδες.

Τα πονάκια είναι νορμαλ αν και εκνευριστικά πολύ. Νιώθεις ότι θα σου έρθει περίοδος. Επίσης συχνοουρία, ειδικά το βράδυ που χαλαρώνεις και αρχίζει το μπεμπέ τους χορούς 😝

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, sunshine83 είπε:

Καλησπέρα! Κι εμένα που είναι με το κεφάλι κάτω τι κατάλαβα? Έτσι κι αλλιώς καισαρική θα κάνω, λόγω προηγούμενης καισαρικής. Η γιατρός δεν θέλει να το ρισκάρει. 

Είχα κι εγώ λίγα πονάκια χθες και άραξα στον καναπέ. Μην κάνεις πολλές δουλειές και γίνει κάτι. Άσε τα πολλά για μετά την 36η εβδομάδα! Εγώ μόνο πλυντήριο και σίδερο βάζω και μαγείρεμα βέβαια.

Η μικρή έφτασε 2200γρ, όλα καλά αλλά επιμένει με το κεφάλι πάνω, για να δούμε... 

Εγώ κάνω από την αρχή κανονικά δουλειές, πάω σούπερ λαϊκή, πάω τα παιδιά δραστηριότητες, όταν πάω στίβο τον μεγάλο μου περπατάω και εγώ καμία ώρα, αν και αυτό το έκοψα λίγο εδώ και 2-3 εβδομάδες και θα ξεκινήσω ξανά στην 36η εβδομάδα... Δεν μπορώ να κάθομαι εκτός και αν δω ότι έχω κουραστεί και έχω κάποια ενόχληση, αλλά με άλλα δύο μικρά αναγκαστικά τρέχω από πίσω τους... Τώρα μπήκαμε στην τελική ευθεία, άλλες 2,5 εβδομάδες για να κλείσω και την 36η και ιδανικά μετά και άλλες 2 να κλείσω την 38η και περιμένουμε.... Κορίτσια άρχισα να ανυπομονώ περισσότερο ίσως είναι και επειδή βάρυνα τελευταία, γενικά όμως θέλω να το ευχαριστηθω γιατί σκέφτομαι ότι ίσως να είναι και η τελευταία φορά που είμαι έγκυος....

  • Μου αρέσει 3

 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποια κοπελα ποια πητ ειναι η πραγματικη η ημερολογιακη η η υπερηχογραφικη;;η μια πρωτη μου ειναι 10 ιουνιου και η 2η 5 ιουνιου οχι οτι εχουν τεραστια διαφορα αλλα μπερδευομαι ετσι με τις εβδομαδες στις οποιες βρισκομαι..

Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2023 at 12:25 ΜΜ, Μητσάκι91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εμένα 31κ4 ήταν η μπέμπα 1900γρ και κάτι... Σήμερα έχω ξανά ραντεβού στον γιατρό μου 33κ3 και περιμένω να δω πόσο θα έφτασε, πάντως τεντώνεται πολύ και το βράδυ δε με αφήνει να κοιμηθώ, άσε που σηκώνομαι ανά 2 ώρες για κατούρημα, νομίζω ακόμα δεν έχει γυρίσει και εμένα, περιμένω να δω.... Με όσες μαμάδες κοριτσιων έχω μιλήσει πάντως μου λένε ότι τελευταίες μέρες γύρισαν... Λέτε να είναι έτσι τσαουσικα τα κορίτσια???

Τελικά παρήγγειλα και εγώ δείγματα για πάνες ακράτειας από την τενα, μου άρεσε η ιδέα χιχι... 

Χτες κορίτσια είχα πολύ πόνο κάτω χαμηλά και σαν πόνους περιόδου, σήμερα ήμουν καλύτερα και είπα να ρίξω ένα καθάρισμα στο σπίτι, μάζεψα και τα χαλιά για να βάζω πιο εύκολα σκούπα, νομίζω πλέον είμαι έτοιμη.... 

Ωχ,μην κουράζεσαι,συσπάσεις είναι οι πόνοι περιόδου,το ξέρω από πρώτο χέρι,κάτσε ξεκουράσου όσο μπορείς,αν στείλεις email κ στην εταιρεία της sudocrem σου στέλνουν κ αυτοί δειγματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Stellaskv είπε:

Ωχ,μην κουράζεσαι,συσπάσεις είναι οι πόνοι περιόδου,το ξέρω από πρώτο χέρι,κάτσε ξεκουράσου όσο μπορείς,αν στείλεις email κ στην εταιρεία της sudocrem σου στέλνουν κ αυτοί δειγματα.

Ναι ναι ξέρω, όταν με πιάνουν πόνοι κάθομαι στα αυγά μου, αλλά γενικά είμαι αρκετά καλά, βασικά ήμουν αρκετά καλά γιατί σήμερα με έχει ρίξει μια ίωση και νιώθω πολύ κομμάτια, ελπίζω να την περάσω ελαφριά, με έχει πιάσει η ισχιαλγία μου και με πονάνε απίστευτα τα πόδια, από τη μέση και κάτω χάλια! Βάζω όλη μέρα θερμοφορα για να ανακουφιστω, οπότε σήμερα την έβγαλα ξάπλα όσο γίνεται με τα μικρά!!!


 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, Jamie said:

Κοριτσια μου ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποια κοπελα ποια πητ ειναι η πραγματικη η ημερολογιακη η η υπερηχογραφικη;;η μια πρωτη μου ειναι 10 ιουνιου και η 2η 5 ιουνιου οχι οτι εχουν τεραστια διαφορα αλλα μπερδευομαι ετσι με τις εβδομαδες στις οποιες βρισκομαι..

Η υπερηχογραφικη. 
Η ημερολογιακή είναι κατ´εκτίμηση με βάση την τελευταία σου περίοδο.

Ενω η πρώτη προκύπτει με βάση τις μετρήσεις του εμβρύου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Η υπερηχογραφικη. 
Η ημερολογιακή είναι κατ´εκτίμηση με βάση την τελευταία σου περίοδο.

Ενω η πρώτη προκύπτει με βάση τις μετρήσεις του εμβρύου.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και εγω αυτη πιστευα αλλα δεν ημουν σιγουρη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Μητσάκι91 είπε:

Ναι ναι ξέρω, όταν με πιάνουν πόνοι κάθομαι στα αυγά μου, αλλά γενικά είμαι αρκετά καλά, βασικά ήμουν αρκετά καλά γιατί σήμερα με έχει ρίξει μια ίωση και νιώθω πολύ κομμάτια, ελπίζω να την περάσω ελαφριά, με έχει πιάσει η ισχιαλγία μου και με πονάνε απίστευτα τα πόδια, από τη μέση και κάτω χάλια! Βάζω όλη μέρα θερμοφορα για να ανακουφιστω, οπότε σήμερα την έβγαλα ξάπλα όσο γίνεται με τα μικρά!!!ωχ δεις κ εσύ 

Ωχ,έχεις κ εσύ τα δικά σου ε?αχ ποτέ περνάει ο καιρός να ελευθερωθουμε?εγώ έχω 2 ένα 7 χρόνο αγοράκι στην πρώτη δημοτικού κ ένα μπέμπη 23 μηνών σωστό γκρεμλιν,απαπα με τρώνε ζωντανή,τώρα περιμένω μπεμπα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Ωχ,έχεις κ εσύ τα δικά σου ε?αχ ποτέ περνάει ο καιρός να ελευθερωθουμε?εγώ έχω 2 ένα 7 χρόνο αγοράκι στην πρώτη δημοτικού κ ένα μπέμπη 23 μηνών σωστό γκρεμλιν,απαπα με τρώνε ζωντανή,τώρα περιμένω μπεμπα

Και εμένα ο μεγάλος μου είναι 6,5 επίσης πρώτη δημοτικού και ο μικρός μου 4! Άντε να δούμε πως θα είμαστε και με την μπέμπα.... Ελπίζω να έρθουν οι ισορροπίες χαχα!!! Οπότε με καταλαβαίνεις σε τη φάση είμαι, ευτυχώς έχουμε ξεμπερδεψει από τα κυνηγητά αλλά τώρα εχουμε τις δραστηριότητες που πρέπει να τρέχω τον καθένα και ενώ μπορώ να πω ότι παίζουν καλά μεταξύ τους, έχουν αρχίσει και τα μαλωματα... 


 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Μητσάκι91 είπε:

Και εμένα ο μεγάλος μου είναι 6,5 επίσης πρώτη δημοτικού και ο μικρός μου 4! Άντε να δούμε πως θα είμαστε και με την μπέμπα.... Ελπίζω να έρθουν οι ισορροπίες χαχα!!! Οπότε με καταλαβαίνεις σε τη φάση είμαι, ευτυχώς έχουμε ξεμπερδεψει από τα κυνηγητά αλλά τώρα εχουμε τις δραστηριότητες που πρέπει να τρέχω τον καθένα και ενώ μπορώ να πω ότι παίζουν καλά μεταξύ τους, έχουν αρχίσει και τα μαλωματα... 

Για να μη νιώθεις άσχημα τα δικά μου έχουν 5 χρόνια διαφορά 7 ο μεγάλος 2 ο μικρός κ σκοτώνονται,μιλάμε φωνάζω κ λέω θα έρθει η πρόνοια να σας πάρει,τραβάω τα μαλλιά μου,ειδικά το μωρό είναι πολύ ζωηρο

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...