Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! έχω ΠΗΤ 3 Ιουλίου αλλά έχω ξαναγράψει εδώ

Νομίζω πως είχα τις πρώτες μου συσπάσεις! Πρώτη φορά μανούλα και πραγματικά δεν ήξερα πως είναι! Είχα δύο σουβλιές πολύ πολύ χαμηλά οι οποιες είχαν χαμηλή διάρκεια. Στην αρχή δηλαδή νόμιζα πως μου έδωσε κεφαλιά ο γιος μου αλλά πέτρωσε η κοιλιά μου. Οι ενοχλήσεις ψιλοσυνεχίζονται αλλά τώρα είμαι ψύχραιμη. Έτσι πονάει η γέννα δηλαδή; Αυτός ο πόνος που ένιωσα, αλλά συνεχόμενα;

Έχω ραντεβού για doppler την Τρίτη, γι' αυτό δεν αγχώνομαι. Τώρα τι να κάνω; Θέλει ακινησία ή να περπατάω; Οι συσπάσεις με έπιασαν ενώ καθόμουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 44 λεπτά , mariaalexiou είπε:

Γεια σας κορίτσια! έχω ΠΗΤ 3 Ιουλίου αλλά έχω ξαναγράψει εδώ

Νομίζω πως είχα τις πρώτες μου συσπάσεις! Πρώτη φορά μανούλα και πραγματικά δεν ήξερα πως είναι! Είχα δύο σουβλιές πολύ πολύ χαμηλά οι οποιες είχαν χαμηλή διάρκεια. Στην αρχή δηλαδή νόμιζα πως μου έδωσε κεφαλιά ο γιος μου αλλά πέτρωσε η κοιλιά μου. Οι ενοχλήσεις ψιλοσυνεχίζονται αλλά τώρα είμαι ψύχραιμη. Έτσι πονάει η γέννα δηλαδή; Αυτός ο πόνος που ένιωσα, αλλά συνεχόμενα;

Έχω ραντεβού για doppler την Τρίτη, γι' αυτό δεν αγχώνομαι. Τώρα τι να κάνω; Θέλει ακινησία ή να περπατάω; Οι συσπάσεις με έπιασαν ενώ καθόμουν

Αχ δεν ξέρω να σου πω ! Και εγώ έχω αυτή την απορία σαν πρωτάρα … πως είναι οι συσπάσεις ; Εγώ νιώθω κάποιες στιγμές για μρικα δευτερόλεπτα η λεπτά κάτι σαν πόνους περιόδου , αλλα αν σηκωθώ κ περπατήσω σταματάνε , μήπως και αυτά το είναι συσπάσεις ; Ας μας πουν οι παλαιότερες που ξέρουν :) και εγώ την άλλη Παρασκευή έχω ντομπλερ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Νοοοοοοο κορίτσια,είμαι κρεβάτι από τον 6ο με συσπάσεις κ κοντό τράχηλο έγκυος στο τρίτο μωράκι μου,για κανένα λόγο δεν περπατάς όταν έχεις συσπάσεις γιατί ξεκινάει τοκετός,ξαπλώνεις κ περιμένεις να περάσει,το πιο πιθανό είναι ο πόνος που νιώθετε να είναι που μεγαλώνουν οι σύνδεσμοι της μήτρας γιατί μεγαλώνει κ το μωράκι σας,ο τοκετός κορίτσια πονάει like hell,στο πρώτο δεν μου έβαλαν κ όλη την επισκληριδιο κ έκλαιγα,στο δεύτερο πόνεσα μεν αλλά με 5 εξωθήσεις βγήκε,λογικά το τρίτο θα το φτύσω,πάντως έχει τύχει καμιά φορά να πάτε τουαλέτα για κακακια κ να νιώσετε οξύ πόνο από κάτω χωρίς λόγο?να θες να φύγεις από τη κομψή στάση που είσαι κ να κυλιστεις στο πάτωμα?????ακριβώς αυτό νιώθεις την ώρα του τοκετού.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει η @Stellaskvισχυει. Ρωτήστε και τον γιατρό όμως. Εγώ νόμιζα ότι πετρωνε η κοιλιά (άρα είχα συσπάσεις) και μου είπε ο γιατρός πως ήταν το μωρό που τεντώνει χέρια, πόδια. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όντως όταν ξάπλωσα (και κοιμήθηκα) ευτυχώς πέρασαν όλα τα πονάκια που είχα

Πόνοι σαν περιόδου έχω σε κάθε αλλαγή εβδομάδας οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να νιώσω στις συσπάσεις. Πέτρωσε η κοιλιά μου σε όλη την επιφάνεια, όχι σε λίγα σημεία, γι' αυτό είμαι σίγουρη πως είχα συσπάσεις. Ξαναείχα πέτρωμα πριν ένα μήνα περίπου, πήγα στο μηχάνημα και δεν ήταν και μου είχαν πει πως είναι η αίσθηση για συσπάσεις. Όπως και νά' χει, θα προσέχω λίγο παραπάνω μέχρι στο doppler

ευχαριστώ!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ κορίτσια ερειπιο νιώθω και γενικά με έχουν πιάσει και αϋπνίες το βράδυ , η κοιλιά το συχνό κατούρημα και η Μπέμπα που το βράδυ ξεσηκώνει με έχουν κόψει τον ύπνο ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια!! Τι κάνετε πωσ πάτε ? Έχω καιρό να γράψω!! Σήμερα πήγα και γω στο γυναικολόγο 32 και 6 έχει γυρίσει ήδη η μπέμπα και πιθανόν να παραμείνει μέχρι το τέλος.. με το που μπήκα στον 8ο έχω πόνους στο ιβικο οστό πιθανότατα ανοίγω αλλά λόγω πρώτης καισαρικής μάλλον και τώρα αν δεν με πιάσουν πόνοι μέχρι 7 Ιουνίου θα μπω πάλι για καισαρική!! Η μπέμπα έχει πάει 2170 νορμάλ για τα κυβικά μου οπωσ είπε και ο γιατρός.. λίγο με αγχωσε που βλέπει λίγο μεγαλύτερα τα νεφρά της λόγω και ιστορικού στην οικογένεια του άντρα μ αλλά προσπαθώ να μην αγχώνομαι !! Έχει τύχει σε καμία?😐

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, sunshine83 είπε:

Καλησπέρα! Εγώ πάλι νιώθω συνέχεια κουρασμένη και ότι η κοιλιά μου έχει φουσκώσει πολύ.

 

1 hour ago, ´Ισιδα είπε:

Και εγώ κορίτσια ερειπιο νιώθω και γενικά με έχουν πιάσει και αϋπνίες το βράδυ , η κοιλιά το συχνό κατούρημα και η Μπέμπα που το βράδυ ξεσηκώνει με έχουν κόψει τον ύπνο ! 

Κουρασμενη και εγω νιωθω και πολυ φουσκωμενη την κοιλια μου! Τις περισσοτερες ωρες της μερας ειμαι ξαπλα! Το βραδυ ξυπναω στανταρ μια φορα για κατουρημα, και τις περισσοτερες φορες ξανακοιμαμαι. Αλλες παλι δεν με ξαναπαιρνει ο υπνος. Ευτυχως δε με εχει πιασει συχνο κατουρημα (ακομα τουλαχιστον)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κούραση κι εγώ πολύ! Πήγαμε εκδρομή Δελφους - Αραχωβα (κάθε χρόνο τέτοια εποχή πάμε), το περίμενα πως και πως και όταν φτάσαμε εκεί ήθελα να γυρίσω σπιτι μου. Με την παραμικρή κίνηση κουράζομαι και επίσης κοιμάμαι συνέχεια.. Δεν το συζητώ για την πίεση στην κύστη.. Ο μικρός πρέπει να έχει κατέβει κι άλλο (αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό να δούμε περισσότερα). 
 

Υπάρχει λόγος που γινόμαστε έτσι χάλια για να πούμε «άντε βγες επιτέλους!» 😝😝

21 hours ago, ´Ισιδα said:

Ενδοεπικοινωνία έχετε αγοράσει ; Και αν ναι , ποιο πήρατε ; 

Θα μου στείλει η αδελφή μου την δικιά της αλλά δεν θυμάμαι μάρκα.. (Μοτορολα πρέπει να είναι)

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια και εγώ κουράζομαι και με πιάνει και μια ταχυπαλμία ώρες ώρες ! 
@Hope86και εγώ φουλ εξαψεισ !με το φανελάκι κοιμάμαι πια γιατί ιδρώνω στον ύπνο μου σίγουρα ! Καλά το άλλο με το κατούρημα μέσα στη νύχτα .. σηκώνομαι από το κρεβάτι με τυφλό σύστημα μέχρι το μπάνιο να μη μου φυγει ο ύπνος γιατί μετά ξαγρυπνάω ! Επίσης η ανάσα μου έχει γίνει πιο βαριά το αισθάνομαι επειδή ξεραίνεται ο λαιμός μου και μου το λέει και ο άντρας μου ότι ακούγομαι που βαριανασαινω (ένα στάδιο πριν το ροχαλητό μου είπε 😅😂) τι να κάνω ; Νιώθω τα καημένα τα πνευμονάκια μου να ασφυκτιούν όλη μέρα ! 
Εγώ κορίτσια μπαίνω στο μήνα μου.. 35+5 σήμερα .. έχω ένα άγχος μαζί με μια προσμονή όμως .. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Α καλά εξάψεις έχω καιρό τώρα. Έφταιξε και το πάπλωμα βέβαια. Το οποίο επιτέλους έβγαλα και ηρέμησα! Αλλά και ροχαλητό πάει σύννεφο (αφού ξυπνάω εγώ από το ροχαλητό μου) και όχι μόνο αυτό! 😝🫣. Γενικά μια φουσκωτή θορυβώδης μπαλα.

Και έχουμε και τον γιατρό που επειδή μπήκαμε στον 9ο ζήτησε να έχουμε επαφές. Και mood 0 ! 

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...