Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Χάνω κάτι? smear test δεν είναι το τέστ ΠΑΠ? Ο ενδοκρινολόγος τι σχέση έχει? :confused::oops:

Ή είναι άλλη άσχετη εξέταση?

se mperdepsa sorry

nai to smear einai to diko mas pap

o endokrinologos einai asxetos alla exthes pou ekana to smear edwsa kai aima gia to thureoeidh opote ta skeftomoun k ta duo. twra molis vgoun ta apotelesmata tou aimatos tha milhsw me th gp gia na dw an mporei na me parapempsei se endokrinologo


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν δεχτεί να σε παραπέμψει, θέλω τα στοιχεία του GP σου!! Είμαι ικανή να μετακομίσω στην περιοχή σας και να γραφτώ στο ιατρείο του :D

Το smear test πώς ήταν; Ήταν το πρώτο σου;

Link to comment
Share on other sites

se mperdepsa sorry

nai to smear einai to diko mas pap

o endokrinologos einai asxetos alla exthes pou ekana to smear edwsa kai aima gia to thureoeidh opote ta skeftomoun k ta duo. twra molis vgoun ta apotelesmata tou aimatos tha milhsw me th gp gia na dw an mporei na me parapempsei se endokrinologo[/QUOTe]

έχεις πρόβλημα με το θυρεοειδή? τι ακριβώς? έχεις κάποιο ιστορικό που το έδειξες στον gp σου? Σε ρωτάω, επειδή κι εγώ έχω θέμα με το θυρεοειδή και έχω σε λίγες μέρες ραντεβού με τον gp.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο εμένα! Σημερα γραφτηκα και γω στον gp και φυσικα τον επρηξα στις ερωτησεις τον ανθρωπο. Για το τεστ ΠΑΠ ειπε ειναι ανα 3 χρονια αλλα φυσικα αν κατι προκυψει νωριτερα(μακρια απο μας) σε εξεταζουν αμεσα. Για τον θυροειδη ειπαν οτι απλες περιπτωσεις υπερ/υποθυροειδη μπορουν και στο health centre να τις αναλαβουν αν ομως ειναι κατι πιο σοβαρο τοτε σε παραπεμπουν στον αναλογο γιατρο απλα μπορει να παρει λιγο καιρο πχ 3 μηνες. Για εγκυμονουσες μου ειπε οτι κανουν ολες τις εξετασεις αιματος για ζαχαρο κτλ, scans και χιλια δυο που δεν ξερω μια που δεν ειμαι εγκυος... Μου ειπε βεβαια οτι οταν σε παραπεμπουν σε αλλον πιο ειδικο γιατρο τοτε μπορει να παρει λιγο καιρο αλλα σιγουρα δε σε αφηνουν να πεθανεις. Για μαστογραφια κτλ μου ειπε οτι ειμαι μικρη ακομα και αυτο ο κανουν πιο μεγαλες οι γυναικες αλλα οτι η κοπελα που θα μου κανει το τεστ μπορει να μου κανει ψηλαφιση αν το ζητησω και να μου δειξει και πως να το κανω μονη μου. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι θεμα ιατρικου κεντρου γι αυτο μιλαω μονο για το δικο μας εδω. Σε αλλα κεντρα μπορει τα πραγματα να ειναι αλλιως. Παντως ειμαι οκ με τις απαντησεις και ηδη μου εκλεισε ραντεβου για παπ τεστ και εξετασεις αιματος. Ολα καλα ως τωρα! :)

Link to comment
Share on other sites

katrin exw upothureoeidismo (mallon hasimoto) kai apla tous eipa oti thelw na mou grapsoun ta farmaka mou alla den xerw an exei aporuthmistei o thureoeidis opote zhthsa thyreoid function test. molis vgoun ta apotelesmata k milhsw me gp tha tous rwthsw an mporoun na me parapempsoun giati sthn ellada h endokrinologos mou eipe na elegxo to thureoeidh me U/S annualy

marija to pap mou fanhke polu kalo kai malista eixa to ligotero aima apo kathe allh fora. htan kalutero pou den eimoun se ekeinh thn avolh karekla tou gunaikologou. h nosokoma hxere kai kolpa gia na ginei oso to dunaton pio anwduna.

to fovero htan pou enw eimoun proetoimasmenh gia kavga htan oloi toso eugenikh pou enoiwsa m@l@k@s!

vasika egine mperdema kai nomiza oti eprepe na paw se ena allo iatreio 15 lepta me ta podia makria. eimoun to teleutaio r/v kai otan eftasa katalava oti den htan ekei. tous thlefwnhsan na me perimenoun alla egw eftasa peripou 10-15 lepta meta kai eimoun etoimh na akousw "sugnwmh kleisame, na psaxnate kalutera, elate allh mera klp" kai eixa etoimes apanthseis kai eimoun apofashsmenh na allaxw k giatro giati de ginete na me talaipwroun etsi kai einai k dikh tous eu8unh giati to mnm pou mou esteilan den htan toso xekatharo klp.

kai paw ekei kai arxizoun ta agglika i am so sorry, so glad you finally make it, you are right, ofcourse we were waiting for you klp.

opote telika emeina polu euxaristhmenh so far


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marija to pap mou fanhke polu kalo kai malista eixa to ligotero aima apo kathe allh fora. htan kalutero pou den eimoun se ekeinh thn avolh karekla tou gunaikologou. h nosokoma hxere kai kolpa gia na ginei oso to dunaton pio anwduna.

Γεια σου Νατάσα! Τί εννοείς οτί δεν ήσουν στην άβολη καρέκλα;; Το κάνουν διαφορετικά εδώ; Αν θέλεις στείλε ένα πμ να μου πεις για να είμαι προετοιμασμένη :) Επίσης σου έκαναν και άλλες εξετάσεις ξέρεις για μολύνσεις κτλ ή μόνο τεστ παπ; Ντρέπομαι πολύ πανάθεμά με... :oops:

Link to comment
Share on other sites

γενικα το "δεσιμο" αποφευγετε χεχε....απλα ξαπλωνεις στο κρεβατι κ ανοιγεις τα ποδια. σε καθοδηγει η νοσοκομα ;)

εγω δεν ειχα ποτε αιμα μετα την εξεταση....

μπορεις να ζητησεις κ swab test αν φοβασαι για καποιες μολυνσεις....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τί εννοείς με το δέσιμο :oops::confused:

Δεν είναι οτι φοβάμαι για κάτι απλά στην Ελλάδα η γυναικολόγος επαιρνε και δειγμα και για γενικότερες εξετάσεις απλά προληπτικά γι αυτό ρωτάω :)

Link to comment
Share on other sites

katrin exw upothureoeidismo (mallon hasimoto) kai apla tous eipa oti thelw na mou grapsoun ta farmaka mou alla den xerw an exei aporuthmistei o thureoeidis opote zhthsa thyreoid function test. molis vgoun ta apotelesmata k milhsw me gp tha tous rwthsw an mporoun na me parapempsoun giati sthn ellada h endokrinologos mou eipe na elegxo to thureoeidh me U/S annualy

...

Σου είπανε μήπως κάθε πόσο κάνουν εξετάσεις αίματος σ'αυτές τις περιπτώσεις? Ή υπέρηχο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τί εννοείς με το δέσιμο :oops::confused:

Δεν είναι οτι φοβάμαι για κάτι απλά στην Ελλάδα η γυναικολόγος επαιρνε και δειγμα και για γενικότερες εξετάσεις απλά προληπτικά γι αυτό ρωτάω :)

Το δέσιμο το είπα μεταφορικά. Αυτό που σου βάζουν τα πόδια πανω δεν υπάρχει εδώ εκτός σε χειρουργεία. Στο τεστ παπ κ ακόμα κ σε Νορμάλ γέννα δεν το χρησιμοποιουν

Τι εξετάσεις έκανες ακριβως στην Ελλάδα; τι δείγμα έπαιρνε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κολπικά υγρά βρε έπαιρνε. Είπα να μην μπω σε τόσες λεπτομέρειες αλλά τί να σε κάνω. Τώρα δεν θυμάμαι πώς λεγόταν αυτά που εξέταζε γαμώτο. Χλαμύδια, γονόρροια και κάτι ακόμα νομίζω. Πάντα αρνητικά έβγαιναν αλλά κάθε φορά μαζί με το Παπ τεστ κάναμε και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Κολπικά υγρά βρε έπαιρνε. Είπα να μην μπω σε τόσες λεπτομέρειες αλλά τί να σε κάνω. Τώρα δεν θυμάμαι πώς λεγόταν αυτά που εξέταζε γαμώτο. Χλαμύδια, γονόρροια και κάτι ακόμα νομίζω. Πάντα αρνητικά έβγαιναν αλλά κάθε φορά μαζί με το Παπ τεστ κάναμε και αυτά.

κι εδω τα κανουν αυτα, οταν πας για τεστ παπ μπορεις να ζητησεις να γινουν συγχρονως και εξετασεις για STDs.

Αυτα που λες φαιρυ που βαζεις τα ποδια επανω (stirrups) τα χρησιμοποουν εδω στα μαιευτηρια οταν πρεπει να βγαλουν το παιδι με βεντουζα ή forceps.

Νατασσα γιαιτ ειχες αιμα μετα την εξεταση; Σου συμβαινει παντα; Ειναι φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

ναι travellingmum το ξερω...ειπα να μην μπω σε λεπτομερειες επειδη ντρεπεται η espirit :D

espirit αυτα τα τεστ ειναι το swab test κ πρεπει να το πεις στη νοσοκομα να στο κανει κ αυτο...δεν αρνουντε ποτε

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε μήπως αν επιτρέπεται/προβλέπεται ή όχι, βάση του αγγλικού νόμου, ένα παιδί που έρχεται στην Αγγλία από άλλη χώρα, να πάει μία τάξη πίσω από αυτή που βάση ηλικίας τοποθετείται στο αγγλικό σχολείο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...