Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πεθερές και όχι μόνο η συνεχεια....


selestina

Recommended Posts

ΟΥΦ τι να πω ρε κοριτσια ολες εχουμε το ιδιο θεμα ειτε εινια κονα ειτε ειναι μακρια ειτε με νει απο πανω ,η πεθερα κυριως και σπανια η μανα τησ νυφης,πιστευω...Μαλλον ξεχνα η γροσουζα η πεθερα πως ηταν νυφη μια φορα,απο ενα βιβλιο που διαβασα για τισ πεθερες και τισ μαμαδες.....Εγω εχω καταληξει μιας και ειμια παθουσα απο πεθερα εδω και 10 χρονια οτι τα ορια τα βαζουν τα παιδια στους γονεις ,στην περιπτωση μας ο αντρας μου στην μανα του ,που δεν τα εχει βαλει.Και φυσικα εγω θα τα εβαζα στους γονεις μου εαν υπηρχε θεμα εστω και εαν μενουν 600χλ μακρια.Εγω πιστευω πως τους καιρους που οοι πεθερες μας ηταν νυφες οι περισσοτερες ειαν θεματα με τισ δικες τους πεθερες και κατα το πλεισοτν μενανε και ολοι μαζι στο ιδιο σπιτι.Τωρα να εινια αποθημενα αυτα που βγαζουν οι δικες μας πεθερες ? ποιος ξερει.αλλα σε καθε περιπτωση το σωστο θα ηταν να μην θελουν τα παιδια τους η οι νυφες τους να περασουν τα ιδια και οχι το αντιθετο.Φανταστειτε τους εαυτους σας, πεθερες.... θα θελατε τα παιδια σας να βρισκοντε σε τετοια θεση??? δεν νομιζω...ΤΙ αλλο να πω ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω για τις πεθερές σας, αλλά η δικιά μου δεν είχε καμία σχέση με την πεθερά της, αφού οι γονείς του πεθερού μου έμειναν στο χωριό τους & το ζευγάρι μετακόμισε στην Αθήνα. Γενικά δεν είχαν πολλές σχέσεις γιατί το χωριό ήταν μακριά, άντε να βλεπόντουσαν κάθε 2-3 χρόνια... αφού υπήρχαν & τα αδέρφια του πεθερού μου που είχαν αναλάβει τους παππούδες. Οπότε από την πεθερά της δεν είχε τίποτα να θυμηθεί.

Τώρα εμείς βλέπουμε τι μας ενοχλεί σε αυτές ώστε να μη γίνουμε ίδιες & κάνουμε αυτά που παθαίνουμε τώρα (ίσως βέβαια κάνουμε άλλα... ) & γενικά πιστεύω ότι εμείς που έχουμε περάσει τόσα από τις πεθερές, θα προσέχουμε περισσότερο την συμπεριφορά μας απέναντι στις νύφες μας, αλλά & απέναντι στα παιδιά μας & στα εγγόνια μας...

Το τελευταίο κουλό που έκανε η δικιά μου: ενώ ήξερε ότι έχω μαγειρέψει μακαρόνια με κιμά, ξύπνησε αξημέρωτα & έφτιαξε & εκείνη παστίτσιο & έφερε στο σπίτι σχεδόν ολόκληρο το ταψί για να φάνε με το μικρό μόλις τον γυρίσει από το σχολείο & να μείνει & για αύριο .... οπότε θα τρώμε μακαρόνια με κιμά & παστίτσιο όλη τη βδομάδα.... Καμία συνεννόηση!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Οι περισσότερες λίγο πολύ έχουμε τα θέματά μας με τις πεθερούλες μας... (Κι αυτές φαντάζομαι τα δικά τους μαζί μας... χι! χι!)

Εμένα για παράδειγμα είναι μια καλή γυναίκα του χωριού που δεν ανακατεύεται & δεν έχει απαιτήσεις... φαινομενικά!

Δεν με νοιάζει όμως γιατί είμαστε μακριά.

Αυτό που μου δίνει στα νεύρα όμως είναι που ποτέ δεν έρχεται να μας δει (ούτε καν όταν της το ζητάμε πχ για τις γιορτές) & ποτέ δεν σκέφτεται να μας στείλει ένα πραγματάκι... Όχι τίποτα σπουδαίο. Έτσι για να μας δείξει το ενδιαφέρον της!

Έχει δυό μέτρα & δυό σταθμά για τα παιδιά της.

Αμελητέο το κακό σε σχέση με όσα διαβάζω εδώ!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, σας διαβάζω καιρό και γράφτηκα για να πω τον καημό μου.

Η πεθερά μου μένει στον πρώτο όροφο κι εμείς στον τρίτο στην πολυκατοικία.

Όταν γέννησα και ενώ είμουν χαλια απο τη καισαρική, δεν ενδιαφέρθηκε καθόλου, μόνο για να βλέπει το μωρό λες κι ήταν αξιοθέατο. Δεν νοιάστηκε που δεν μπορουσα να κάνω δουλειές, που ο άντρας μου δούλευε 15 ώρες τη μέρα και δεν είχα έναν άνθρωπο να με βοηθησει παρα μονο τη μητέρα μου που ειχε ερθει όμως για λίγες μέρες από Κρήτη, που έκανα 1 μηνα να συνελθω απο την καισαρικη. Ήταν χειμώνας και κάποιες μέρες έβρεχε και δεν μπορουσα να βγω με το μωρο να ψωνίσω μες στη βροχή και εμενα νηστική. Και δεν μου χτυπησε την πόρτα να μου δώσει ένα πιάτο φάι. Και ούτε μία ούτε δύο, όταν κατέβαινα να ψωνίσω από τη γωνία την έβλεπα να πίνει καφέ στην καφετέρια με τις φιλενάδες της (γιατί ειναι και νεοτατη, ούτε 60) από την παλιά δουλειά της. Κι εγώ να μην μπορώ να σταθώ όρθια από τον πόνο στην πλάτη από την κούραση. Τώρα που εχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος κρατάει το παιδί για να πηγαίνω στη δουλειά (part-time) αλλα δεν θελω καθολου, γιατί ξέρω τι άνθρωπος είναι και θα μου πει ότι μου κάνει χάρη με την πρώτη ευκαιρία. Και συνέχεια μου λέει να σταματήσω το θηλασμό, ότι το παιδί ειναι πολύ μεγάλο για να θηλάζει. Του ψωνίζει μόνο από το κινέζικο στη γειτονιά. Και φυσικά περιμένει να δώσω στο παιδί το όνομα του άντρα της, ο οποίος έχει κάνει άλλα... μην αρχίσω τώρα και μ' αυτόν. Αφού αμάν λέω να μεγαλώσει το παιδί να το στείλω παιδικο να μην της έχω υποχρέωση της γαϊδάρας. Κι ο άντρας μου; Πιστεύει ότι μας βοηθάει παααααρα πολύ. Άβυσος η ψυχή του ανθρώπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειχα πει δεν ξαναγράφω εδώ μέσα αλλά κάποτε βρήκα τρομερή παρηγοριά και το αντιμετώπιζα με χιούμορ...

έχω σαλτάρει με την πεθερά μου.Απο πριν γεννήσω ακόμα συμπεριφέρεται λες και το παιδί μου είναι δικό της.Μάλιστα έλεγε χαρακτηριστικά οτι "δεν θα είμαι η γιαγιά,εγώ αυτό το παιδί θα το ΓΕΝΝΗΣΩ"...Πολλά τραγελαφικά τα έχω γράψει εδώ μέσα.Μου έκανε πάρα πολλά..Στη βάφτιση του παιδιού μου μου το βούτηξε απο τα χέρια,το παρέδωσε αυτή στον παπά και στηνόταν στους φωτογράφους,στα πρώτα γενέθλια του μωρού μου δεν το πήρα ούτε μια αγκαλιά,το κρατούσε συνέχεια αυτή,έφτιαξε ολόκληρο άλμπουμ με αυτήν και το μωρό (!!) για τα γενέθλιά του κι εγώ ζήτημα αν έβγαλα δυο φωτο.Στο γάμο μου έσκασε μύτη με πανομοιότυπο φόρεμα σε άλλο χρώμα (είχε δει το νυφικό).

Αυτά δεν είναι τίποτα όμως μπροστά σε αυτά που κάνει με το παιδί.Με αντιγράφει σε ό,τι κι αν κάνω,είναι τραγική..Είδε στο σπίτι το ημερολόγιο που έφτιαξα της μικρής με φωτο και σημειώσεις για το τι κάνει και λέει,πήγε έκανε το ίδιο..!! Κρατάω αρχείο με τις ζωγραφιές της πήγε έκανε το ίδιο..Της έφτιαξα παιδικό δωμάτιο σούπερ με παιχνίδια πήγε πήρε ένα σκασμό παιχνίδια κι έκανε παιδικό στο σπίτι της..ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ:η μικρή όταν νυσταζει πίνει μπιμπερό βάζοντας το χέρι της στο στήθος μου (μας έμεινε απο το θηλασμό).μαντέψτε τι έκανε λοιπόν τις προάλλες η κυρία...αυτό ακριβώς!!!Εμετός μου ήρθε!!!Κι αν της μιλήσω μου λέει οτι έχω ανασφάλειες λέει και να το ψάξω!!!!!!Τη βουτάς απο το μαλλί ή όχι???????!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα πει δεν ξαναγράφω εδώ μέσα αλλά κάποτε βρήκα τρομερή παρηγοριά και το αντιμετώπιζα με χιούμορ...

έχω σαλτάρει με την πεθερά μου.Απο πριν γεννήσω ακόμα συμπεριφέρεται λες και το παιδί μου είναι δικό της.Μάλιστα έλεγε χαρακτηριστικά οτι "δεν θα είμαι η γιαγιά,εγώ αυτό το παιδί θα το ΓΕΝΝΗΣΩ"...Πολλά τραγελαφικά τα έχω γράψει εδώ μέσα.Μου έκανε πάρα πολλά..Στη βάφτιση του παιδιού μου μου το βούτηξε απο τα χέρια,το παρέδωσε αυτή στον παπά και στηνόταν στους φωτογράφους,στα πρώτα γενέθλια του μωρού μου δεν το πήρα ούτε μια αγκαλιά,το κρατούσε συνέχεια αυτή,έφτιαξε ολόκληρο άλμπουμ με αυτήν και το μωρό (!!) για τα γενέθλιά του κι εγώ ζήτημα αν έβγαλα δυο φωτο.Στο γάμο μου έσκασε μύτη με πανομοιότυπο φόρεμα σε άλλο χρώμα (είχε δει το νυφικό).

Αυτά δεν είναι τίποτα όμως μπροστά σε αυτά που κάνει με το παιδί.Με αντιγράφει σε ό,τι κι αν κάνω,είναι τραγική..Είδε στο σπίτι το ημερολόγιο που έφτιαξα της μικρής με φωτο και σημειώσεις για το τι κάνει και λέει,πήγε έκανε το ίδιο..!! Κρατάω αρχείο με τις ζωγραφιές της πήγε έκανε το ίδιο..Της έφτιαξα παιδικό δωμάτιο σούπερ με παιχνίδια πήγε πήρε ένα σκασμό παιχνίδια κι έκανε παιδικό στο σπίτι της..ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ:η μικρή όταν νυσταζει πίνει μπιμπερό βάζοντας το χέρι της στο στήθος μου (μας έμεινε απο το θηλασμό).μαντέψτε τι έκανε λοιπόν τις προάλλες η κυρία...αυτό ακριβώς!!!Εμετός μου ήρθε!!!Κι αν της μιλήσω μου λέει οτι έχω ανασφάλειες λέει και να το ψάξω!!!!!!Τη βουτάς απο το μαλλί ή όχι???????!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

:shock: Παναγία μου και Χριστέ καλά συγγνώμη που ρωτάω και με όλο το θάρρος ο σύζυγος σου γιατί δεν της βάζει χέρι ή καλύτερα γιατί δεν της δίνει και καμιά μπουνιά;; Άκου βάζει το παιδί στο στήθος. Πρέπει να έχεις γερά νεύρα μαζί της.


J8ejp3.png

xoM3p3.png

526437xvildghyb3.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου μεγάλωσε με αυτήν την νοοτροπία...βλέπεις οι παππούδες του μένανε απο πάνω και λίγο πολύ η κατάσταση ήταν ίδια και σπίτι τους.Βρίσκει οτι ναι μεν έχω δίκιο αλλά δίνω πολλή σημασία..:cry: Ασε που αν δεν είσαι μάνα γενικά τα βλέπεις αλλιώς τα πράγματα.


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...