Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Μου αρέσει 1
      • Λουλούδια 2

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

ταζούλα το πόσο γέλασα με την περιγραφή!!!!!!

σας ευχαριστώ όλες για τα περαστικά.

κάντυ μου, εγώ τα σιχαίνομαι τα αστυνομικά, με τα αίματα, αλλά κ με γιατρούς κ με ψυχολογικά ανισόρροπους! τόση τρέλα που μας πουλάνε, έχουμε γίνει απαθείς στα όσα μας επιβάλλουν στην πραγαμτικότητα.

ο φέφος παρακολουθεί σουλεϊμάν. μετά τον εζέλ είναι το τμόνο που βλέπει, οπότε κ εγώ για να έχω άποψη κ να βλέπουμε κάτι από κοινού, το παρακολουθώ.

ντίντι μου καλά κάνεις κ σχεδιάζεις τη βάφτιση! με το καλό να γίνουν όλα όπως τα επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα σε όλη την παρέα!!!

Δουλειές με φούντες σήμερις...

Μόνο που έχουμε να κάνουμε εμβόλιο,αρκεί...

Για φαγητό εχει εκλεκτά περισσεύματα.

Χθες σιδέρωσα κάποια λίγα ρουχακια,γιατί λόγω υγρασίας δεν είχαν στεγνώσει όλα,σιδέρωσα και σήμερα το πρωί,όσα στεγνωσαν επιτέλους.Και άπλωσα κι άλλο πλυντήριο.

Μετά το σίδερο το οριτζινάλε χθες βραδυ,ξυπνά ο συζυγατος μετα από δυωρο ύπνο,φρεσκος-φρεσκος, οπότε πήγαμε για ενα ποτάκι:tongue:

Και μετα ξυπνησε και ο γιοκας μας...

Μια ομορφια...

Παλι ξυπνιοι δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Τι κακο κι αυτο...

Και τι πρωτότυπο...

Ο γιος μου δεν με αφηνει να γραψω

Εχει λυσσαξει λεμε

Μα πού βρισκει την ορεξη...

Από τούρκικα δεν εχω δει.Αλλά τον σουλεϊμαν θα θελα να τον δω,μου αρεσε το τρεηλερ

Link to comment
Share on other sites

ταζούλα το πόσο γέλασα με την περιγραφή!!!!!!

σας ευχαριστώ όλες για τα περαστικά.

κάντυ μου, εγώ τα σιχαίνομαι τα αστυνομικά, με τα αίματα, αλλά κ με γιατρούς κ με ψυχολογικά ανισόρροπους! τόση τρέλα που μας πουλάνε, έχουμε γίνει απαθείς στα όσα μας επιβάλλουν στην πραγαμτικότητα.

ο φέφος παρακολουθεί σουλεϊμάν. μετά τον εζέλ είναι το τμόνο που βλέπει, οπότε κ εγώ για να έχω άποψη κ να βλέπουμε κάτι από κοινού, το παρακολουθώ.

ντίντι μου καλά κάνεις κ σχεδιάζεις τη βάφτιση! με το καλό να γίνουν όλα όπως τα επιθυμείς!

ευχαριστω φεφικο!

επισης κι εμενα μονο σιλα βλεπει ο ντεξτερ και γι'αυτο την βλεπω κι αυτη

αν και εβλεπε και το αλλο με το μωρο που της το εκλεψαν στην μανα του αλλα δεν ξερω αν το βλεπει ακομη

γενικα ο ντεξτερ δεν βλεπει τετοια απλα αναγκαστικα με τη μανα του που παει εκει μερικα μεσημερια βλεπει και τετοια. γενικα ολη μερα σουπερσπορ:evil: και history channel βλεπει αλλα καπου καπου εβλεπε και κατι γελοια μεσημεριανα και μου αναβαν τα λαμπακια , δεν τα μπορω καθολου αυτα , να κοροιδευουν τον κοσμο!(πχ το δες τε τους) τα δικα τους μουτρα τα βλεπουν που κοροιδευουν τους αλλους?


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα!!!

Δουλειές με φούντες σήμερις...

Μόνο που έχουμε να κάνουμε εμβόλιο,αρκεί...

Για φαγητό εχει εκλεκτά περισσεύματα.

Χθες σιδέρωσα κάποια λίγα ρουχακια,γιατί λόγω υγρασίας δεν είχαν στεγνώσει όλα,σιδέρωσα και σήμερα το πρωί,όσα στεγνωσαν επιτέλους.Και άπλωσα κι άλλο πλυντήριο.

Μετά το σίδερο το οριτζινάλε χθες βραδυ,ξυπνά ο συζυγατος μετα από δυωρο ύπνο,φρεσκος-φρεσκος, οπότε πήγαμε για ενα ποτάκι:tongue:

Και μετα ξυπνησε και ο γιοκας μας...

Μια ομορφια...

Παλι ξυπνιοι δηλαδη

περιστερακι πηγατε για ποτακι στο σπιτι ή εξω?


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα εσυ πιστευεις ότι πήγαμε για ποτακι;

ποτακι από αυτα που παει και η Καντυ πήγαμε...:tongue:

κατ'οίκον

συγνωμη ρε κοριτσια:oops::oops: το ειχα μαθει "σιδερωμα" αν ελεγες κι εσυ σιδερωμα θα καταλαβαινα!:tongue::tongue::tongue::tongue:


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλλιοπάκι,

Κι εμένα περισσότερο από όλες τις παραλλαγές που έχω δοκιμάσει μου άρεσε μια με γιαούρτι που αν ήθελες έφτιαχνες κάτι σαν λεμονόκρεμα από επάνω ! Μπορείς να περιμένεις μέχρι αύριο να φέρω την συνταγή να κάνω σκονάκι (την έχω σπίτι) ????? :tongue::tongue::tongue:

ναιιαιιιιιαιαιαιαιιιι, φερεεεεεεεεε! Έφτιαξα ήδη εχθές, κι επειδή δεν τη θυμόμουνα σωστά έβαλα τα υλικά στο περίπου, λίγο σφιχτά βγήκαν τα κεκάκια αλλά γευστικά σε γενικές γραμμές. Αναμένω τη δική σου με τη λεμονόκρεμα!

Παιδικό δεν με πήρανε και οι λοιποί ή ζητάνε μαλλιοκέφαλα ή ζητάνε κάτιτις λιγότερο και απο εγκαταστάσεις χάλια.... Τεσπα, θα τα στάξουμε μάλλον (να δω που θα τα βρούμε) και πιστεύω μέσα στην εβδομάδα νά κλείσει το θέμα.

Σήμερα μπριζολίτσες, μαγειρεμένες από μαμά, άντε να δούμε...

Φιλιάαα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι κάνετε;

Εγώ εδώ μια κρυώνω μια ζεσταίνομαι τι καιρός; Μια βγάζει ήλιο, μια βρέχει. Εχει και υγρασία και μου κατσιάζει τα μαλλιά.

σήμερα πήρα μοσχάρι, πως θα το κάνω το σκέφτομαι ακόμα.

φέφη περαστικούλια. Πώς είστε σήμερα;

Φωτεινή και γω 23/2 έχω πολύ κοντά. Με το καλό και στις δυο να φτάσουμε εκεί.

Αροδιτη να σας ζήσει το σκυλάκι.

ελένη ότι και να'ναι ορμονίκό ψυχολογικό να φύγει γρήγορα.

Περιστέρω μπράβο στο παιδάκι σου που τρώει, αντε καλέ πες το σιδέρωμα αποκτάει και χάρη το κανονικό άχαρο σιδέρωμα.

Ταζ λίγο παστίτσιο και σε μένα. Θα κάνω και γω ζήλεψα αλλά βαριέμαι και δεν έχω και κανέναν να μου κάνει.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


είπα να απενοχοποιήσω το σιδέρωμα ρε συ...

:tongue::tongue:

οκ! ποτακι;)

ναιιαιιιιιαιαιαιαιιιι, φερεεεεεεεεε! Έφτιαξα ήδη εχθές, κι επειδή δεν τη θυμόμουνα σωστά έβαλα τα υλικά στο περίπου, λίγο σφιχτά βγήκαν τα κεκάκια αλλά γευστικά σε γενικές γραμμές. Αναμένω τη δική σου με τη λεμονόκρεμα!

ναι ναι θελω!!! τρελενομαι για λεμονοκρεμα!

Καλημέρα, τι κάνετε;

Εγώ εδώ μια κρυώνω μια ζεσταίνομαι τι καιρός; Μια βγάζει ήλιο, μια βρέχει. Εχει και υγρασία και μου κατσιάζει τα μαλλιά.

σήμερα πήρα μοσχάρι, πως θα το κάνω το σκέφτομαι ακόμα.

φέφη περαστικούλια. Πώς είστε σήμερα;

.

κι εδω παρολο που χθες εβρεξε και δροσισε , χθες το βραδυ οταν ξαπλωσα με επιασε μια δυσφορια και εσκαγα! μαλλον της εγκυμοσυνης θα ειναι, διοτι ειμαι πολυ κρυουλιαρα στα φυσιολογικα μου

σημερα κοιταζα τον τσελεμεντε και ηθελα να βρω κατι με μοσχαρι (οχι για σημερα, σημερα εχει μπαμιες το μενου)που να μην ειναι κλασικη συνταγη(κοκκινιστο ή γιουβετσι ) για οταν παω σουπερ μαρκετ να ξερω τι υλικα χρειαζομαι

και βρηκα μια με ζαμπον και τυρι

οποτε το μονο που χρειαζομαι ειναι μοσχαρι, ζαμπον και τυρι, ολα τα υπολοιπα τα εχω

θες να στην γραψω?


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φεφικο!

επισης κι εμενα μονο σιλα βλεπει ο ντεξτερ και γι'αυτο την βλεπω κι αυτη

αν και εβλεπε και το αλλο με το μωρο που της το εκλεψαν στην μανα του αλλα δεν ξερω αν το βλεπει ακομη

μεσημέρι τηλεόραση...τί είπες τώρα! τα μόνα μεσημερια που είμαι σπίτι είναι του ΣΚ κ τότε κοιμάμαι!:tongue:

γενικα ο ντεξτερ δεν βλεπει τετοια απλα αναγκαστικα με τη μανα του που παει εκει μερικα μεσημερια βλεπει και τετοια. γενικα ολη μερα σουπερσπορ:evil: και history channel βλεπει αλλα καπου καπου εβλεπε και κατι γελοια μεσημεριανα και μου αναβαν τα λαμπακια , δεν τα μπορω καθολου αυτα , να κοροιδευουν τον κοσμο!(πχ το δες τε τους) τα δικα τους μουτρα τα βλεπουν που κοροιδευουν τους αλλους?

το δέστε τους μου άρεσε παλιά! το προλάβαινα...όταν είχα μειωμένο μια φορά κ έναν καιρό;;;;;;;;;;;δεν είμαι σίγουρη.

ο φέφος το σιχαινόταν!

η κόρη τρελαινόταν να χορεύει "έλα μανάρι"!!!!!!:rolleyes:

γενικώς όπως κατάλαβες ο σοβαρός κ βαρύς της οικογένειάς μας είναι ο φάδερ μας. εμείς τα θηλυκά, μάνα κ κόρη, είμαστε του πιο ελαφροσουργελικού ρεπερτορίου!:P

Παιδικό δεν με πήρανε και οι λοιποί ή ζητάνε μαλλιοκέφαλα ή ζητάνε κάτιτις λιγότερο και απο εγκαταστάσεις χάλια.... Τεσπα, θα τα στάξουμε μάλλον (να δω που θα τα βρούμε) και πιστεύω μέσα στην εβδομάδα νά κλείσει το θέμα.

Σήμερα μπριζολίτσες, μαγειρεμένες από μαμά, άντε να δούμε...

Φιλιάαα

όλα να πάνε καλά για τον παιδικό.

τις μπριζόλες πώς θα τις κάνει;

περιστέρω μου πες καμιά σούπερ ιδέα για χοιρινές στη γάστρα! μαρινάρισμα κλπ!

κ όποια έχει δοκιμασμένη συνταγή. δεν τρώει μπριζόλες ο φέφος κ θέλω να τον πείσω να τρώει!!!!!!!

Καλημέρα, τι κάνετε;

Εγώ εδώ μια κρυώνω μια ζεσταίνομαι τι καιρός; Μια βγάζει ήλιο, μια βρέχει. Εχει και υγρασία και μου κατσιάζει τα μαλλιά.

άστα! κ τα δικά μου μαλλιά είναι σαν να μου τα έξυσε η κομμώτρια για να τα κρεπάρει κ με άφησε με το μαλλί στην πρίζα κ έφυγε!!!!εμ λεπτή τρίχα, εμ 5 τρίχες όλες κ όλες, εμ κατσαρές στο φυσικό τους!;)

σήμερα πήρα μοσχάρι, πως θα το κάνω το σκέφτομαι ακόμα.

σουπίτσα να ζεσταθεί ο μέσας σου;

φέφη περαστικούλια. Πώς είστε σήμερα;

ερείπιο! το φεφόπαιδο με ελάχιστες μυξούλες!

Φωτεινή και γω 23/2 έχω πολύ κοντά. Με το καλό και στις δυο να φτάσουμε εκεί.

με το καλό να γίνετε καρπουζάκια!

Ταζ λίγο παστίτσιο και σε μένα. Θα κάνω και γω ζήλεψα αλλά βαριέμαι και δεν έχω και κανέναν να μου κάνει.

δεν μπορώ να πάρω ανάσα. θα με σπρευίσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου.

Έφτιαξα φακές για σήμερα.

Να σας πω ένα μικρό σκηνικό που έγινε το μεσημέρι. Βρισκόμασταν στον κεντρικό σταθμό τραμ-τρένων της πόλης (κάτι σαν την Ομόνοια τη δική μας). Υπήρχαν 4 ταμεία ανοιχτά με τις αντίστοιχες ουρές στο καθένα. Ο κόσμος πολύς, η ώρα αναμονής ατελείωτη και πίσω μου μία γιαγιά Γερμανίδα (μας μίλησε και καταλάβαμε ότι δεν ήταν αλλοδαπή) κοιτούσε πώς να μας "φάει" τη σειρά. Εν τέλει, φεύγει από τη δική μας ουρά, τρούπωσε (που έλεγε κι ο Βουτσάς) σε άλλη ουρά και πήγε δεύτερη ενώ πίσω της περίμεναν 20 άτομα (τόσα ήταν σε κάθε ουρά). Της έκαναν παρατήρηση αυτοί που ήταν πίσω της, αλλά αυτή απτόητη τέλειωσε τη δουλειά της.

Έτσι, πίσω από μας πλέον ήταν μία κοπέλα που την είχα δει πολύ ώρα ότι ήταν εκεί. Όμως μετά από λίγη ώρα έρχεται ένας παππούς να της πάρει τη σειρά, με τη δικιολογία ότι υπήρχαν δύο ουρές, επειδή είδε εμένα να στέκομαι δίπλα-δίπλα με την κόρη μου και θεώρησε ότι είναι δύο άτομα στην ίδια ουρά, άρα δύο ουρές. Άλλ' αντ' άλλων. Του κάνει παρατήρηση η κοπέλα, αλλά ταυτόχρονα ήρθε και κάποιος υπεύθυνος του σταθμού που δίνει πληροφορίες στον κόσμο που χρειάζεται να ρωτήσει κάτι. Με έβαλαν μάρτυρα να ξεδιαλύνω τη διαφωνία. Εγώ φυσικά, είπα ότι η κοπέλα ήταν από την αρχή εκεί. Το αποτέλεσμα ήταν να του πει ο υπάλληλος να πάει πίσω στην ουρά και ο γέρος να απαντήσει φακ γιου και να φύγει. Το είπε στα αγγλικά ίσως για να μην ακουστεί στον πολύ τον κόσμο στα γερμανικά ως βαριά βρισιά, ή επειδή εγώ δεν μπορώ να μιλήσω στα γερμανικά κι αναγκαστικά τα εξηγήσα όλα μπροστά του στα αγγλικά. Όλα αυτά σας τα λέω για να καταλάβετε ότι δεν είμαστε μόνο εμείς οι Έλληνες πονηροί να παίρνουμε τη σειρά του μπροστινού μας.:wink::wink:

Το βράδυ είχα ραντεβού να δω έναν μουσικό για να κάνει η κόρη μου μαθήματα πιάνου και με έφαγαν οι δρόμοι. Βρε κορίτσια, ξεκίνησα από το σπίτι μου στις 19.30 έχοντας ραντεβού σε άλλη συνοικία στις 20.30 και μέχρι να φτάσω, εκτός του ότι είχε νυχτώσει καλά, οι δρόμοι ήταν τόσο έρημοι που αγριεύτηκα λίγο. Στο γυρισμό, πήγε 21.30 η ώρα, η στάση του λεωφορείου έρημη, να περνάνε τα αυτοκίνητα, ένα εδώ κι ένα εκεί, κάποιοι κάτοικοι έβγαζαν το σκύλο τους βόλτα και σταματούσαν για την ανάγκη του, εγώ να σκέφτομαι τι γίνεται τώρα αν περάσει κανένας ανώμαλος ή μεθυσμένος; Το λεωφορείο να αργεί αντί για 20.43 ήρθε 20.55, εμείς να κρυώνουμε, να μιλάμε και να γελάμε με την κόρη μου και να αντηχεί γύρω λες και ήταν 03.00 τα χαράματα. Τελικά, πήγε 22.40 να επιστρέψω στο σπίτι μου.

Η κόρη μου ήταν ένα πτώμα από την κούραση. Περισσότερο κουράστηκε και πονούσαν τα πόδια της επειδή, το πρωί και όλη μέρα στο σχολείο τους έβαλαν να περπατήσουν 9χλμ με δύο διαλείμματα μόνο. Τους πήγαν σε ένα πάρκο που είχε μόνο δέντρα και χλόη και δεν έκαναν τίποτα απλά περπατούσαν. Κάποια στιγμή, η κόρη μου λέει στη δασκάλα: -"κυρία κουράστηκα, να σταματήσουμε για 1'-2';" κι εκείνη της απάντησε: -"εμείς δεν κουραζόμαστε εδώ".:shock::shock:

εβιρι μ αρεσουν πολυ αυτες οι βολτες. οσο για τον πυργο που εγραψες, μου θυμησε τον πυργο που εχουμε εδω σαλονικα, μεσα στην εκθεση

Θα ήθελα να δω από κοντά τον πύργο της Θεσσαλονίκης.

Λοιπόν νομίζω ότι κάτι πετυχαίνω αυτές τις μέρες αναφορικά με την διατροφή του γιόκα μου...

Αχ μωρέ, τελικά το παιδί ήθελε κίνητρο για να φάει. Λοιπόν, από σήμερα φόρα του ποδιά να μαγειρεύει για να τρώει με χαρά το μεσημέρι.

Φυσικά ο μικρός τα εκανε ...ψωμί,όπως θα ελεγε και ο γιόκας της Αγγελικής,αλλά χαλάλι του!!!

χαχαχαχαχαχαχα

την αρπαξα και εγω. χθες βραδυ με πονουσε και η κοιλια.η χιονατη μου ειναι με μπουκωμενη μυτη και ελαφρυ βηχα.

Περαστικά και στις δυο σας.

γενικα οταν ειναι αδιαθετα τα δινετε αυγο??

Όταν έχουν πυρετό δε δίνω αυγό, ψάρι, σοκολάτα και παράγωγα κακάο. Αν δεν έχει πυρετό δε νομίζω να πειράζει.

α δεν σας ειπα, πηρε ο αντρας μου σκυλι, κουταβι ντοπερμαν και η κορη μου δεν ασχολειται με τιποτε αλλο.

Πολύ καλά κάνατε με το σκυλάκι, να το μάθετε με κάποιο τρόπο να είναι καλός φύλακας στο σπίτι, εκτός από συντροφιά στο παιδί. Σήμερα είναι απαραίτητο.

σημερα εχω σιδερωμα(και μην πειτε κουβεντα, σας εφαγα!!!) 3 πλυντηρια...

χαχαχαχαχα

Εβιρι μου η προσαρμογη τους θα ειναι πιο ομαλη με τις εκδρομουλες λες;

Μάλλον γι' αυτό το λόγο το κάνουν. Θα δείξει αργότερα από το τι θα ζητήσουν οι δάσκαλοι (σε εργασίες για το σπίτι).

μέχρι να γυρίσω πιάστηκε ο σβέρκος!!!!!!!!!!!!!!!!σήμερα δεν μπορώ να γυρίσω το κεφάλι μου!!!!μια ομορφιά!

Ωχ δεν έφταναν τα υπόλοιπα συμπτώματα;

ήθελα καιρό ν ασχολιάσω για το σήριαλ σουλεϊμάν ο μεγαλοπρεπής.

πώς φαίνεται ότι δεν αντέχουν το ότι η δυναστεία των μεγαλοπρεπών έχει ελληνικό αίμα!!!!!!!.................................................

Κι εγώ έχω διαβάσει στο ίντερνετ ότι οι Τούρκοι έχουν παραποιήσει πολλά πράγματα από την πραγματική ιστορία, όπως επίσης, ότι αυτοί που έφεραν τη σειρά στην τηλεόραση έκοψαν σκηνές, όπως αυτή που ο Σουλεϊμάν βάζει το χάρτη κάτω και με το σπαθί του δείχνει στους γύρω του πώς θα τεμαχίσει την Ελλάδα.

το μαδονούνι!!!!

χαχαχαχαχα

ολη μερα ακουγα χαρουν ασι σιλα μποραν και δεν συμμαζευεται.

Προσωπικά, έχω διαπιστώσει ότι το έργο "Σιλά" βγήκε ως κραυγή διαμαρτυρίας ενάντια στα ίδια τα σωθικά της Τουρκίας από τους ίδιους τους Τούρκους, προκειμένου να αλλάξουν και να αποτινάξουν από πάνω τους τα αιματηρά έθιμά τους, για να ζήσουν σε μια πιο πολιτισμένη κοινωνία. Επίσης, είναι πασιφανής οι διαφορές που δείχνει σχεδόν σε κάθε επεισόδιο, στον τρόπο διαβίωσης της δυτικής-δυτικοποιημένης Τουρκίας από την βαθιά ανατολική που είναι ακόμη δεμένη με τα θρησκευτικά ήθη κι έθιμα καθώς και με τις έντονες προκαταλήψεις.

Άσε που έχω μάθει πράγματα για τον τρόπο σκέψης τους και αντίδρασής τους, καθώς και στη μεγάλη αντίφαση τους.

Link to comment
Share on other sites

ο βράδυ είχα ραντεβού να δω έναν μουσικό για να κάνει η κόρη μου μαθήματα πιάνου και με έφαγαν οι δρόμοι. Βρε κορίτσια, ξεκίνησα από το σπίτι μου στις 19.30 έχοντας ραντεβού σε άλλη συνοικία στις 20.30 και μέχρι να φτάσω, εκτός του ότι είχε νυχτώσει καλά, οι δρόμοι ήταν τόσο έρημοι που αγριεύτηκα λίγο. Στο γυρισμό, πήγε 21.30 η ώρα, η στάση του λεωφορείου έρημη, να περνάνε τα αυτοκίνητα, ένα εδώ κι ένα εκεί, κάποιοι κάτοικοι έβγαζαν το σκύλο τους βόλτα και σταματούσαν για την ανάγκη του, εγώ να σκέφτομαι τι γίνεται τώρα αν περάσει κανένας ανώμαλος ή μεθυσμένος; Το λεωφορείο να αργεί αντί για 20.43 ήρθε 20.55, εμείς να κρυώνουμε, να μιλάμε και να γελάμε με την κόρη μου και να αντηχεί γύρω λες και ήταν 03.00 τα χαράματα. Τελικά, πήγε 22.40 να επιστρέψω στο σπίτι μου.

Η κόρη μου ήταν ένα πτώμα από την κούραση. Περισσότερο κουράστηκε και πονούσαν τα πόδια της επειδή, το πρωί και όλη μέρα στο σχολείο τους έβαλαν να περπατήσουν 9χλμ με δύο διαλείμματα μόνο. Τους πήγαν σε ένα πάρκο που είχε μόνο δέντρα και χλόη και δεν έκαναν τίποτα απλά περπατούσαν. Κάποια στιγμή, η κόρη μου λέει στη δασκάλα: -"κυρία κουράστηκα, να σταματήσουμε για 1'-2';" κι εκείνη της απάντησε: -"εμείς δεν κουραζόμαστε εδώ".:shock::shock:

Ρε Εβιρι καρμπον να ναι αυτος ο λαος με τους Αγγλους??

Ετσι και Αγγλια απο τις 7 το απογευμα και μετα μιλαμε λες και πεφτει στρατιωτικος νομος. Αντε να ειναι κανενας με το σκυλο βολτα στους δρομους..ολοι οι υπολοιποι στο σπιτι κλειδαμπαρωμενοι!! Νιωθεις τρομερη ανασφαλεια να κυκλοφορεις...και φυσικα ειναι και πολυ επικυνδινο, ενω αν ηταν ανοιχτα πχ τα εμπορικα θα ειχε φωτα, κινηση, ανθρωπους...

Και αυτο με το περπατημα φυσικα, που τα πανε σε παρκα και γυριζουν γυρω γυρω σα του παπα το σκυλο..ετσι και Αγγλια κανεις χιλιομετρα με τα ποδια μη σε πουνε και τεμπελα. Και οι αποστασεις ειναι τετοιες φυσικα που δεν υπαρχει το "εδω διπλα".


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

ενα γρηγορο γεια κι απο μας

ακυρο το παστιτσιο τελικα. περασε η ωρα στην παιδικη χαρα και δεν προλαβαινω. δεν πειραζει χαλαλι του μικρου. ευχαριστηθηκε.

παω να τελειωσω οτι εμεινε μανι μανι και να τον ξαπλωσω να κοιμηθει


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...