Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Αρνικολ μπατζινα ειναι η σπανακοπιτα χωρις φυλλο? ετσι την ελεγε η γιαγια μου παλια που μας εκανε εβαζε αντι για φυλλο χυλο απο καλαμποκαλευρο κ ηταν πολυ νοστιμη.

Αυτήν την πίτα η πεθερά μου στα Γιάννενα την λένε μπατσαριά.

Καλημέρα!!!

Λίγες άφησα, πολλές βρήκα! τι καλά!!!

Καλώς το Καλλιοπάκι!

Σας πεθύμησα πολύ! Ελπίζω να είστε όοολες καλά. Θα τα λέμε πιο συχνά πλέον!

Ωραία θα είναι!

Φιλάκια και καλό φθινόπωρο να έχουμε :)

Επίσης!

Καλησπερα!

Αγγελικη τι κανει η Μεταξια; Επαγγελματικα βρηκε τιποτα;

Καλά είναι! Επαγγελματικά είναι στο ψάξιμο ακόμη!

Χθες ασχοληθηκα λιγο με τα μικρα μου, τα πηγα παιδικη χαρα, κοιμηθηκα και μια ωριτσα το μεσημερι κι ετσι τα κεφια εφτιαξαν. Χρειαζοταν τελικα κατι τετοιο.

Πάντα είναι ευπρόσδεκτη η ξεκούραση και η χαλάρωση Φωτεινούλα!

Φιλακια σε όλες

Ακόμα δεν έχουμε προσαρμοστεί στον παιδικό και βλέπω να αργούμε,αλλά δεν αγχώνομαι...

Ολα καλά θα πάνε στο τελος.Ελπίζω τουλάχιστον

θα τους βρει κι αυτός τους ρυθμούς του σιγά σιγά!

Το θετικό είναι ότι έστω αυτες τις 2-3 ώρες που θα λείψει ο μικρός,θα κάνω κάποια πράγματα σε ήρεμο κλίμα.

Ακόμα δεν έχω καταφερει να κάνω μια καλή γενική καθαριότητα στο σπίτι,είναι λίγος ο χρόνος που έχω στη διάθεσή μου...Αλλά οι δουλειες δεν τελειώνουν και ποτέ.

Έχεις απόλυτο δίκιο! Κι εγώ όταν έχω άδεια και είμαι μόνη στο σπίτι πρωινά κάνω πολλά πράγματα που δεν μπορώ να κάνω με την παρουσία του μικρού!

Σήμερα για πρωτη φορά μετα από κάτι αιώνες,βγήκα ραντεβού με τον άντρα μου:tongue:.Κάτσαμε μια ολοκληρη ώρα σε καρεκλα αραχτοί και κάπως μας φάνηκε:D

Α! Τι καλά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γειά σας κοριτσοπαρέα!

χαχαχαχα! Εντελώς γυναικονίτης όμως!!!!

Δύσκολη εποχή... αρχίζουν ιώσεις, τα μικρά πρώτη φορά σε παιδικό, και πάει λέγοντας... ψυχραιμία και υπομονή μαμάδες! κάθε αρχή και δύσκολη;)

Ακριβώς!

Εγώ κάνω συμμαζέματα στο εξωτερικό χώρο του σπιτιού, ενόψει χειμώνα και έχει αρκετή κούραση...

Ωχ ναι! Εσείς ειδικά που έχετε κήπο έχετε κάμποσα μαζέματα αυτήν την περίοδο!

σήμερα θα κάνω κοτόπουλο μαριναρισμένο στο γιαούρτι, που έκανε χτες στο "γεύσεις στη φύση"... μου φάνηκε ενδιαφέρον... θα σας πω αύριο πώς έγινε...

Στο γιαούρτι ε? Για πες εντυπώσεις...

ΑΝΝΑ4 και εγώ την έχω πατήσει έτσι και να χάσω μήνυμα...οπότε εάν είναι να γράψω πολλά, τα γράφω στο word και τα μεταφέρω μετά.

Αυτό κάνω κι εγώ συνήθως αλλά κάποιες φορές ξεχνιέμαι και την πατάω!

Γεια και από μένα!

Σήμερα το φαγητό μας είναι ένας συνδυασμός των φαγητών όλων σας...

Εψησα στο φούρνο κοτόπουλο και μπιφτεκάκια με πατάτες.Εφτιαξα κιμά κοκκινιστό και χυλοπίτες για το περιστερόπουλο.Με βλέπω να ξαναμαγειρεύω το Σάββατο και εάν...

Ωραία καθάρισες λοιπόν για δύο μερούλες!

Πρόλαβα και καθάρισα το μισό σπίτι,το αλλο μισό το είχα κάνει την Κυριακή κι είναι σχετικα καθαρό.

Όποτε οδεύεις για ένα Σαββατοκύριακο αφιερωμένο στους άντρες σου!

Οι συνταγες της Εβίρι είναι εγγύηση...Ξεχνάω εγω την αχαμνόπιτα;Τρεις φορες την εχω φτιάξει...

Οπότε κατοχυρώνεται και το σταφιδόψωμο!

Συμφωνώ και επαυξάνω!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια.

Ακομα να φτιαχτει το λαπτοπ.....:rolleyes:

το καλό πράγμα αργεί να γίνει Δωράκι!!!

Σημερα θα βγουμε τα 3μας για να δουμε τι παιζει στην αγορα απο χειμερινα ρουχα για το παιδι.(Φορμες-πουλοβερακια-παλτουδακια..)

Φιλια!

Καλά ψώνια λοιπόν!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Λοιπόν σήμερα τα φτερά έχουν την τιμητική τους, εννοώ ότι οι περισσότερες φτιάξαμε κοτόπουλο. Εγώ συγκεκριμένα, ξεπάγωσα ένα στήθος γαλοπούλας με το οποίο έφτιαξα δύο φαγητά. Η Εβιρίνα μου ζήτησε χτες σούπα βελουτέ, όμως επειδή το κομμάτι του κρέατος ήταν μεγάλο, σκέφτηκα να το χωρίσω σε δύο τμήματα και το δεύτερο να το βάλω στο φούρνο με πατάτες. Έτσι έφτιαξα γαλοπούλα σούπα βελουτέ και γαλοπούλα στο φούρνο με πατάτες.

Πριν από λίγο έκανα ένα κορμό μωσαϊκό που το προορίζω για τα παιδιά της τάξης. Θέλει η Εβιρίνα να τους κεράσει, επειδή φεύγει κι αλλάζει σχολείο. Τώρα δε θα με καταλάβετε, γιατί πρέπει να σας πω το σύστημα των σχολείων εδώ. Θα σας πω μόνο ότι αναβαθμίζεται η κόρη μου. Η Φωτεινή όμως θα καταλάβει. Φωτεινή, η Εβιρίνα πάει από τη Δευτέρα στο gymnasium. Μίλησα με τη διευθύντρια του καινούργιου σχολείου, τη δέχτηκε και μένει μόνο να της πάω κάποια χαρτιά που ζήτησε και τη Δευτέρα το πρωί θα είναι στο καινούργιο σχολείο.

Είμαι αρκετά χαρούμενη, αλλά και φοβισμένη ταυτόχρονα.

Εβιρί λαχταριστό φαίνεται το σταφιδόψωμο! Θα το φτιάξω μετά τη βάπτιση όμως, είναι στα υπ'όψιν, ίσως και στη νηστεία ( τη νηστίσιμη εκδοχή εννοείται).

Θα είναι πολύ ωραία ιδέα για κολατσιό των παιδιών (αλλά και για τους μεγάλους).

Για σήμερα θα φάω πάλι μπατζίνα, δε με χαλάει καθόλου και σκέφτομαι το βράδυ να φτιάξω φακόρυζο πρώτη φορά. Το έχει φάει καμία;

Όχι, αλλά θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω κι όλο το ξεχνάω ότι υπάρχει σαν συνταγή.

Καλημέρα!

Γεια σου κορίτσι μας.

Καλημερούδια!

Και καλησπερούδια.

Ειναι πως τα εγραψε η Εβιρι η διαδικασια κ τωρα που το βλεπω ειναι κ μαλλον ιδια η συνταγη! Ειδες ουτε συνενοημενες να ημασταν!

Καλέ έπιασα το σήμα σου με τις κεραίες μου, τι νομίζεις.

Γειά σας μαγειροκόριτσα!

Γεια σου Αγγελική.

Εγώ κάνω συμμαζέματα στο εξωτερικό χώρο του σπιτιού, ενόψει χειμώνα και έχει αρκετή κούραση...

Χρειάζονται και οι εξωτερικοί χώροι το δικό τους μάζεμα, καλά κάνεις, αλλά πρόσεχε τη μέση σου να μην την επιδεινώσεις. Θυμάμαι ότι πρόσφατα πονούσες.

Οι συνταγες της Εβίρι είναι εγγύηση...Ξεχνάω εγω την αχαμνόπιτα;Τρεις φορες την εχω φτιάξει...

Οπότε κατοχυρώνεται και το σταφιδόψωμο!

:D:D:D:D:D

Γεια σας κοριτσακια.

Γεια σου Δωράκι.

χαχαχαχα! Εντελώς γυναικονίτης όμως!!!!

χαχαχαχα καλό.

Συμφωνώ και επαυξάνω!

:oops::oops::oops::D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μια και περιμένω να τελειώσει το πλυντήριο είπα να μπω να πω και μία καλησπέρα!

Μόλις τελείωσα και με το φαγητό που φτιάχνω για αύριο. Χταποδάκι με σαλτσούλα κόκκινη κρασάτη. Αύριο η πεθερά μου θα τηγανίσει στα παιδιά πατατούλες για συνοδευτικό.

Εβιράκι συγχαρητήρια για την κορούλα σου! Κατάλαβα κι εγώ τι εννοείς με την αναβάθμιση της κορούλας σου μια και στην συνάντησή μας, μας εξήγησες κάποια πράγματα για το εκπαιδευτικό σύστημα της γερμανίας.

Κορίτσια δεν ξέρω πως θα είναι τα πράγματα αύριο στην δουλειά, αλλά ελπίζω να βρω λίγο χρόνο να τα πούμε.

Σας καληνυχτίζω όλες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Μου φαίνεται ότι θα αποχωρήσω από την παρέα... αφού δε μαγειρεύω. Θυμάστε ένα φακόρυζο που σχεδίαζα να κάνω; Ε λοιπόν αναβλήθηκε για Σάββατο, αφού μου έστειλε η πεθερά μου φαγητό και άρα έχω να φάω για σήμερα. Το βράδυ θα πάνε στο χωριό τα μεγάλα με τον άντρα μου πάλι, κάτι θα φάνε εκεί, οπότε ποιος ο λόγος να μαγειρέψω; Εκτός αν θέλετε να σας λέω τι μαγειρεύει η πεθερά μου...χαχαχα...

Εβιρούλα μου, συγχαρητήρια για τη μικρή! Λογικό είναι να αγχώνεσαι, νέο περιβάλλον, μεγαλύτερες δυσκολίες, αλλά τα παιδιά προσαρμόζονται εύκολα, δεν τα ψάχνουν όπως εμεις, απλώς τα ζούν.

Γενικά θα έλεγες ότι τα Ελληνόπουλα είναι πιο μπροστά σε γνώσεις απ'ότι τα Γερμανάκια; Γιατί στην Αγγλία έιχα κάνει κι ένα χρόνο κολέγιο και κάναμε και μαθηματικά δημοτικού!!! Είχαμε σοκαριστεί από την ευκολία, εννοείται ότι ήμασταν πρώτοι, αλλά οι Άγγλοι κατέβαλλαν προσπάθεια.:o

Αγγελική έχει πέσει δουλειά ε; δε σε παρεξηγούμε, όποτε μπορείς μπαίνεις!

Αααα... τι εστί αχαμνόπιτα;;;:?

Τα άλλα κορίτσια καλά;

Και για σήμερα η πεθερά μου μαγείρεψε κοτόπουλο κοκκινιστό με μακαρόνια.:rolleyes:


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου! Σημερα Παρασκευη , η καλυτερη μερα!

Εβιρακι μου συγχαρητηρια για την μικρη Εβιρνα κ εις ανωτερα! Ειναι αστερι! Μην αγχωνεσαι κοριτσακι μια χαρα θα τα παει, δεν μασαει αυτη! Πολυ ωραι ακ τα φαγακια σου!

Αγγελικη τι καλα που τρωνε τα παιδακια σου χταποδακι! Εμενα με τιποτα....

Αρνικολ κ το φαγητο της πεθερας σου φαγητο δεν ειναι? Τι σημασια εχει?

Εγω σημερα εφτιαξα αρακα λαδερο με πατατουλες κ καροτακια που νοστιμος.Ειναι απο τον κηπο του μπαμπα . Εφτιαξα κ χτες το βραδυ αλμυρα μαφινακια γιατι ειχα κατι ζαμπνοτυρακια που θα χαλαγανε μιας κ θα φυγουμε σημερα για χωριο.Εκανα τα μισα με γκουντα-ζαμπον-γαλοπουλακ τα υπολοιπα με φετα ντοματα ελιες κ πιπερια.Γναν παρα πολυ ωραια αλλα ειχαμε τεχνικο προβλημα.Δεν ξεκολαγαν απο τα χαρτακια με τιποτα !! Τα εβαλα στο ταψι για τα μαφινις με τις 12 θηκες κ σε καθε θηκη εχωσα κ απο μια χαρτινη θηκουλκα.Μηπως θελαν τα χαρτακια βουτυρωμα πρωτα? Υποτιθεται οτι ειναι αντικολλητικα ετσι δεν ειναι? αλλα τα ειχα παρει απο τζαμπο....

Αγγελικη κ εμεις εχουμε πολυυυυ δουλεια κ ειμαι σε φαση αναμονης για πολλα ... σε λιγες μερες με βλεπω να τρεχω ακομα περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κατάφερα και μπήκα και τώρα μιάς και η δουλειά είναι λιγότερη σήμερα! Φτου φτου μην το ματιάσω!!!

Καλημέρα κορίτσια!

Καλημερα Αρετούλα!

Μου φαίνεται ότι θα αποχωρήσω από την παρέα... αφού δε μαγειρεύω. Θυμάστε ένα φακόρυζο που σχεδίαζα να κάνω; Ε λοιπόν αναβλήθηκε για Σάββατο, αφού μου έστειλε η πεθερά μου φαγητό και άρα έχω να φάω για σήμερα. Το βράδυ θα πάνε στο χωριό τα μεγάλα με τον άντρα μου πάλι, κάτι θα φάνε εκεί, οπότε ποιος ο λόγος να μαγειρέψω; Εκτός αν θέλετε να σας λέω τι μαγειρεύει η πεθερά μου...χαχαχα...

Γιατί όχι? Μία φορά θα μας μιλάς για μαγειρική ακόμη κι αν δεν την έχεις κάνει εσύ!

Γενικά θα έλεγες ότι τα Ελληνόπουλα είναι πιο μπροστά σε γνώσεις απ'ότι τα Γερμανάκια; Γιατί στην Αγγλία έιχα κάνει κι ένα χρόνο κολέγιο και κάναμε και μαθηματικά δημοτικού!!! Είχαμε σοκαριστεί από την ευκολία, εννοείται ότι ήμασταν πρώτοι, αλλά οι Άγγλοι κατέβαλλαν προσπάθεια.:o

Και δυστηχώς αντί να το εκμεταλλευόμαστε αυτό κοιτάμε πως να διώξουμε τους καλύτερους επιστήμονες στο εξωτερικό! :confused:

Αγγελική έχει πέσει δουλειά ε; δε σε παρεξηγούμε, όποτε μπορείς μπαίνεις!

Το ξέρω κοριτσάκια μου γι΄αυτό μου κακοφαίνεται όταν αργώ να μπω!

Αααα... τι εστί αχαμνόπιτα;;;:?

Τα άλλα κορίτσια καλά;

Και για σήμερα η πεθερά μου μαγείρεψε κοτόπουλο κοκκινιστό με μακαρόνια.:rolleyes:

μιαμ μιαμ νόστιμο φαγάκι!

καλημερα κοριτσακια μου! Σημερα Παρασκευη , η καλυτερη μερα!

Από τις 2 το μεσημέρι ειδικά και μετά γίνεται η καλυτερότερη!!!

Αγγελικη τι καλα που τρωνε τα παιδακια σου χταποδακι! Εμενα με τιποτα....

Η μεγάλη το τρώει μιά χαρά, ο μικρός είναι με τα φεγγάρια του!

Αρνικολ κ το φαγητο της πεθερας σου φαγητο δεν ειναι? Τι σημασια εχει?

Συμφωνώ!

Εγω σημερα εφτιαξα αρακα λαδερο με πατατουλες κ καροτακια που νοστιμος.Ειναι απο τον κηπο του μπαμπα .

Ανεκτίμητη αξία ο δικός σας κήπος! Ξέρεις τι τρως βρε παιδί μου!

Εφτιαξα κ χτες το βραδυ αλμυρα μαφινακια γιατι ειχα κατι ζαμπνοτυρακια που θα χαλαγανε μιας κ θα φυγουμε σημερα για χωριο.Εκανα τα μισα με γκουντα-ζαμπον-γαλοπουλακ τα υπολοιπα με φετα ντοματα ελιες κ πιπερια.Γναν παρα πολυ ωραια αλλα ειχαμε τεχνικο προβλημα.Δεν ξεκολαγαν απο τα χαρτακια με τιποτα !! Τα εβαλα στο ταψι για τα μαφινις με τις 12 θηκες κ σε καθε θηκη εχωσα κ απο μια χαρτινη θηκουλκα.Μηπως θελαν τα χαρτακια βουτυρωμα πρωτα? Υποτιθεται οτι ειναι αντικολλητικα ετσι δεν ειναι? αλλα τα ειχα παρει απο τζαμπο....

Δεν έχω φτιάξει ποτέ σε χαρτάκια οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω. Εβιριιιιιιι, τα φώτα σου!

Αγγελικη κ εμεις εχουμε πολυυυυ δουλεια κ ειμαι σε φαση αναμονης για πολλα ... σε λιγες μερες με βλεπω να τρεχω ακομα περισσοτερο

έχουμε φτάσει στο σημείο να κάνουμε τον σταυρό μας που έχουμε δουλειά κι ας ζοριζόμαστε!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Εβιρακι συγχαρητηρια για τη μικρη Εβιρινα! Θα κουραστει αλλά μπραβο της και παλι που εχει κανει τετοια προοδο σε τοσο μικρο διαστημα! Να την χαιρεστε και να την καμαρωνετε παντα!

Τζενακι και Αγγελικη (και φυσικα και οι αλλες εργαζομενες) κουραγιο με τη δουλεια. Ευτυχως ειναι Παρασκευη σημερα. Τζενακι καλά να περασετε στο χωριο!

Δωρακι ακομα το λαπτοπ; Εχει κατι σοβαρο; Καλά ψωνια! Και γω πρεπει να κατεβασω να δω τι εχω για τα παιδια για να οργανωσω τις αγορες μου με προγραμμα.

Νινα ειναι και οι κηποι ωραιοι αλλά μπελαλιδικοι!

Ηλιαχτιδα, Καλλιοπακι τι ωραια που σας ξαναδιαβασαμε!

Αρνικολ φυσικα θα συνεχισεις να γραφεις. Κι εγω οταν ξεκινησα να γραφω εδω δεν πολυμαγειρευα αφου ηταν η μαμά μου μαζι στο νησι. Αλλά επαιρνα ιδεες και σιγα σιγα τις εφαρμοζω...

Χτες εφτιαξα το κατσικακι με φασολακια. Το κακο ηταν οτι φοβηθηκα και αφησα το κατσικακι να βρασει λιγο παραπανω κι ελιωσε στο τελος αλλά δνε πειραζει. Πρωτη φορα εκανα κατι τετοιο- οι δικοι μου τα λαδερα τα ετρωγαν παντα σκετα αλλά ο αντρας μου εχει αλλα γουστα και ψαχνομαι. Σημερα εφτιαξα ψαρακι παγκασιους με κουνουπιδι. Ειχα παει παιδιατρο τα παιδια για εμβολιο κι ηθελα κατι γρηγορο. Όλα καλά. Ο μικρος πηρε σε 1 μηνα 850 γραμμαρια! Τι βαρος θα φτασει Θεε μου; Η μικρη αντιθετα σε διαστημα 6 μηνων δεν πηρε ουτε γραμμαριο. Γελαγε ο γιατρος οτι σε λιγο ο μιρκος θα τη φτασει σε ολες τις διαστασεις. Ευτυχως που τον βαφτιζουμε τωρα γιατι σε λιγο θα χρειαζοταν για νονος ο Σουγκλακος - μονο αυτος θα μπορουσε να τον σηκωσει...

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Δε μαγείρεψα σήμερα μιας και είχαμε κάποιες εξωτερικές δουλειές, αργήσαμε να τελειώσουμε κι έτσι φάγαμε έξω σε πολυκατάστημα.

Χταποδάκι με σαλτσούλα κόκκινη κρασάτη. Αύριο η πεθερά μου θα τηγανίσει στα παιδιά πατατούλες για συνοδευτικό.

Ωραιότατο φαγητό.

Εβιράκι συγχαρητήρια για την κορούλα σου! Κατάλαβα κι εγώ τι εννοείς με την αναβάθμιση της κορούλας σου μια και στην συνάντησή μας, μας εξήγησες κάποια πράγματα για το εκπαιδευτικό σύστημα της γερμανίας.

Σ' ευχαριστώ πολύ Αγγελική μου.

Καλημέρα κορίτσια! Μου φαίνεται ότι θα αποχωρήσω από την παρέα... αφού δε μαγειρεύω.

Αχ όχι, μη μας το κάνεις αυτό τώρα που σε ξαναβρήκαμε. Γιατί να φύγεις, αφού περνάμε ωραία εδώ. Τι σημασία έχει αν βάζεις κάθε μέρα κατσαρόλα ή πιο αραιά; Και της πεθεράς σου το φαγητό ιδέες μας δίνει. Εσύ να μην αναφέρεις ποιος το μαγειρεύει, αλλά ποιος το τρώει. Και φυσικά θα συνεχίσεις να γράφεις μηνύματα, να μας λες και τα κατορθώματα των παιδιών.:D:D

Εβιρούλα μου, συγχαρητήρια για τη μικρή! Λογικό είναι να αγχώνεσαι, νέο περιβάλλον, μεγαλύτερες δυσκολίες, αλλά τα παιδιά προσαρμόζονται εύκολα, δεν τα ψάχνουν όπως εμεις, απλώς τα ζούν.

Σ' ευχαριστώ πολύ Αρετή μου.

Γενικά θα έλεγες ότι τα Ελληνόπουλα είναι πιο μπροστά σε γνώσεις απ'ότι τα Γερμανάκια;

Ναι τα δικά μας παιδιά στην αντίστοιχη τάξη είναι σίγουρα πιο προχωρημένα. Ακόμη και στα Αγγλικά εδώ στη Γερμανία, αργούν να μπουν σε βαθιά νοήματα, ενώ η Εβιρίνα όταν ήταν στην Γ' Δημοτικού στην Ελλάδα, έκανε πιο δύσκολα πράγματα απ' αυτά που έκανε στην Ε' Δημοτικού στη Γερμανία. Στα μαθηματικά τα γερμανόπουλα μπαίνουν στην ΣΤ' Δημοτικού στα κλάσματα, ενώ τα δικά μας παιδιά στην Γ' Δημοτικού.

Όσο για τη διδασκαλία της γλώσσας, χωρίς να είμαι μέσα στην αίθουσα να βλέπω πώς γίνεται, μου φαίνεται πολύ περίεργο να γράφουν τα παιδιά μόνο 1 φορά το χρόνο ορθογραφία. Όπως επίσης, οι εκθέσεις που γράφουν με τη μορφή διαγωνίσματος είναι μόνο 4 ετησίως. Βέβαια, γράφουν μέσα στη χρονιά κάποιες ακόμη μικρότερες (με θέματα π.χ. πού πήγα το καλοκαίρι, πώς πέρασα τα χριστούγεννα κλπ).

Δεν ξέρω αν μαθαίνουν πραγματικά τη δύσκολη γλώσσα τους έτσι. Να πω κάτι ακόμη, ότι στα δύο χρόνια που η Εβιρίνα βρίσκεται εδώ στην Δ' και Ε' Δημοτικού, ουδέποτε η δασκάλα των γερμανικών δεν τους έβαλε να κλίνουν ένα ρήμα, να κλίνουν ένα επίθετο, να πουν ποιο γένος και αριθμό έχει η τάδε λέξη. Δηλαδή, από γραμματική δεν κάνουν τίποτα.

Όταν τη ρώτησα, τι διδάσκονται στη γλώσσα μου απάντησε, ότι διαβάζουν κάποια κείμενα και μετά χωρίζουν συλλαβές στις λέξεις και αναλύουν την ορθογραφία τους ως προς τις καταλήξεις. Αυτό είναι όλο. Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

Προσωπικά πιστεύω, ότι το ελληνικό σχολείο και εκπαίδευση είναι η καλύτερη απ' όλες. Απλά εμείς οι Έλληνες δε διαβάζουμε πολύ για να μορφωθούμε.

Αααα... τι εστί αχαμνόπιτα;;;:?

Είναι γαλατόπιτα που τη λένε έτσι σε κάποιο μέρος της Ελλάδας (αλλά δε θυμάμαι πού) επειδή δεν έχει φύλλο. Βάζω ξανά τη συνταγή εδώ να δεις πόσο απλή είναι και κυρίως πόσο νόστιμη βγαίνει. Η συμβουλή μου είναι (προς όλα τα κορίτσια) να χρησιμοποιήσετε τελικά, μαργαρίνη που περιέχει κατά το ήμισυ και βούτυρο γάλακτος μέσα του.

ΑΧΑΜΝΟΠΙΤΑ

Υλικά: 1λ γάλα, 2φλ ζάχαρη, 5 αυγά, 125γρ αλεύρι χωριάτικο (εγώ έβαλα για όλες τις χρήσεις), 125γρ βούτυρο, 1 βανίλια.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Σε μπολ βάζουμε όλα τα υλικά μαζί και τα ζεσταίνουμε λίγο στην κατσαρόλα να ομογενοποιηθούν. (Εγώ τα έβαλα στην κατσαρόλα μέχρι να πήξουν και να βγουν κρέμα κανονική) Βουτυρώνουμε αλουμινένιο ταψί και ρίχνουμε το μίγμα. Ανακατεύουμε στο ταψί το μίγμα 2-3 φορές κατά τη διάρκεια ψησίματος. (Εγώ όση ώρα ψηνόταν ξέχασα ότι υπήρχε, ούτε το ανακάτεψα ούτε τίποτα)

Εβιρακι μου συγχαρητηρια για την μικρη Εβιρνα κ εις ανωτερα! Ειναι αστερι! Μην αγχωνεσαι κοριτσακι μια χαρα θα τα παει, δεν μασαει αυτη! Πολυ ωραι ακ τα φαγακια σου!

Τζένη μου σ' ευχαριστώ για όλα.

Εφτιαξα κ χτες το βραδυ αλμυρα μαφινακια γιατι ειχα κατι ζαμπνοτυρακια που θα χαλαγανε μιας κ θα φυγουμε σημερα για χωριο.

Πώς μ' αρέσουν τέτοιες λιχουδιές. Καλή διαδρομή να έχετε.

Μηπως θελαν τα χαρτακια βουτυρωμα πρωτα? Υποτιθεται οτι ειναι αντικολλητικα ετσι δεν ειναι? αλλα τα ειχα παρει απο τζαμπο....

Δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν έχω ψήσει ποτέ σε τέτοια χαρτάκια, μόνο για ζελεδάκια τα έχω χρησιμοποιήσει.

Και δυστηχώς αντί να το εκμεταλλευόμαστε αυτό κοιτάμε πως να διώξουμε τους καλύτερους επιστήμονες στο εξωτερικό! :confused:

Πόσο δίκιο έχεις!!!!!!!!!! Κάποτε έφευγε αμόρφωτος εργατόκοσμος, τώρα φεύγουν τα ισχυρά μυαλά. Δηλαδή, βάζουμε τα δαχτυλάκια μας βαθιά στα μάτια μας μέσα.

Εβιρακι συγχαρητηρια για τη μικρη Εβιρινα! Θα κουραστει αλλά μπραβο της και παλι που εχει κανει τετοια προοδο σε τοσο μικρο διαστημα! Να την χαιρεστε και να την καμαρωνετε παντα!

Σ' ευχαριστώ πολύ Φωτεινή μου.

Ο μικρος πηρε σε 1 μηνα 850 γραμμαρια! Τι βαρος θα φτασει Θεε μου;

Παίδαρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια.

Διάβασα όλα τα προηγούμενα και να δω τώρα τι θα πρωτοθυμηθώ;).. μάλλον πρέπει να το κάνω και εγώ όπως η eviri, να απαντώ ξεχωριστά... προς το παρόν θα εξασκήσω την μνήμη μου:P

Eviri συγχαρητήρια για την κορούλα! πάντα τέτοια! κάτι θυμάμαι και εγώ από την συνάντηση μας, που μας έλεγες και κατάλαβα. η πίτα που λες την είχε κάνει κάποια στιγμή η μαμά μου και μου την είπε πατσαβουρόπιτα, αλλά την έβαλε κατεθείαν στο φούρνο... (νομίζω). καλά, πού θυμήθηκες για την μέση μου?:eek: μπράβο μνήμη! ευχαριστώ! θα προσέχω!

ΦΩΤΕΙΝΗ763 πότε είναι τα βαπτίσια? προλαβαίνει ο μικρός να πάρει κανένα κιλό ακόμα? χα χα χα:tongue: θα πάρει μπόι, μην ανησυχείτε! Ο κήπος θέλει όντως πολύ φροντίδα, αλλά αποφάσισα η προκομένη, τώρα που τελείωσε το καλοκαίρι, να βάψω και τις καρέκλες του κήπου... που σημαίνει πέρασμα 2-3 χέρια, καθώς είπα να τους αλλάξω και χρώμα... οπότε ήταν η βδομάδα του βαψίματος, συν τις άλλοις!

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω....

Η συνταγή η χθεσινή με το κοτόπουλο στο γιαούρτι, δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα... οπότε δεν σας την προτείνω.;) Σήμερα έκανα μακαρόνια με κυμά και έψησα μελιτζάνες και κολοκύθια, για να κάνω αύριο μουσακά... αρέσει πολύ στον σύζυξ αλλά και στους δικούς μου, καθώς θα τους πάω να φάνε την Κυριακή, που έρχονται από ταξίδι.

ARNIKOL πού θα βρείς καλύτερα από δω? θα μας λες πώς είναι τα φαγητά της πεθεράς, μην ανησυχείς! όλα δεκτά!:P

ggeny σε ζηλεύω! αρακά από τον κήπο! τί ωραία! εγώ δεν έχω μπει σε αυτή την διαδικασία να βάζω λαχανικά... μόνο αρωματικά έχω... θέλουν πολύ δουλειά και κόπο... αλλά αξίζει... μπράβο στον μπαμπά σου!

Συγνώμη εάν ξέχασα κάποια, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα άλλο...και πάλι καλά να λέτε!

Καλό Σαββατοκύριακο!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Είδα φως και μπήκα κι απόψε!

Είχα κατέβει στο κέντρο του Πειραιά για να ψωνίσω κάτι δώρα για κάποιες υποχρεώσεις που έχουμε μεσα στο Σαββατοκύριακο. Τα παιδια κοιμήθηκαν πριν από λίγο και είπα να χαλαρώσω ιντερνετικά!!!!

Φωτεινούλα μια χαρά είναι ο μικρούλης σου! Πες του νονού να φάει καλά το πρωί της βάφτισης για να έχει δυνάμεις! :tongue:

Εβιράκι είναι ωραία να τρως μιά φορά στο τόσο και κανένα ετοιματζίδικο φαγητό! Εμένα μου αρέσει η φάση ψώνια και μετά λίγη ξεκούραση σε κάποιο φαστφουντ ή σουβλατζίδικο αλλά από τότε που κάναμε τα παιδιά το αποφεύγουμε γιατί δεν του πολυαρέσει του άντρα μου.

Νίνα τι χρώμα έβαψες τις καρεκλες? Τι καλά που πιάνουν τα χέρια σου! Εγώ δεν το έχω καθόλου με τα βαψίματα σε αντίθεση με τον άντρα μου ο οποίος βάφει τα πάντα μόνος του!

Αυτά κορίτσια! Σας καληνυχτίζω κι αν δεν τα ξαναπούμε σας εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Σήμερα φάγαμε ό,τι είχε μείνει στο ψυγείο από τις προηγούμενες και μετά πήγαμε βολτούλα με την οικογένεια φίλων μας στο Marbach. Βρίσκεται περίπου 20'-25' έξω από τη Στουτγκάρδη προς τα πάνω. Είναι ένα μικρό χωριό που έχει χτιστεί μέσα από ένα παλιό κάστρο.

Εκεί σώζεται το σπίτι του Σίλερ που είναι θεατρικός συγγραφέας, ποιητής και ιστορικός. Είναι αυτός που έχει γράψει το "Γουλιέλμο Τέλλο" και τη "Μαρία Στιούαρτ".

Συμπαθητικό χωριουδάκι ήταν, με πολύ όμορφα σπίτια γεμάτα από λουλούδια και πρασινάδες. Ήπιαμε καφεδάκι σε μια καφετέρια μετά από το περπάτημα στα σοκάκια κι επιστροφή το απογευματάκι στο σπίτι.

Eviri συγχαρητήρια για την κορούλα! πάντα τέτοια! κάτι θυμάμαι και εγώ από την συνάντηση μας, που μας έλεγες και κατάλαβα.

Σ' ευχαριστώ πολύ Νίνα μου.

η πίτα που λες την είχε κάνει κάποια στιγμή η μαμά μου και μου την είπε πατσαβουρόπιτα, αλλά την έβαλε κατεθείαν στο φούρνο... (νομίζω).

Πιθανόν να έχει πολλές ονομασίες σε διαφορετικά μέρη της Ελλάδας.

καλά, πού θυμήθηκες για την μέση μου?:eek: μπράβο μνήμη! ευχαριστώ! θα προσέχω!

Μπα δεν είναι πάντα διαυγής (η μνήμη), είναι σαν της γριάς που παθαίνει διαλείψεις.

Ο κήπος θέλει όντως πολύ φροντίδα, αλλά αποφάσισα η προκομένη, τώρα που τελείωσε το καλοκαίρι, να βάψω και τις καρέκλες του κήπου... που σημαίνει πέρασμα 2-3 χέρια, καθώς είπα να τους αλλάξω και χρώμα... οπότε ήταν η βδομάδα του βαψίματος, συν τις άλλοις!

Αφού κάνεις και τέτοιες δουλειές είσαι ασυναγώνιστη. Μπράβο και πάλι μπράβο.

Εβιράκι είναι ωραία να τρως μιά φορά στο τόσο και κανένα ετοιματζίδικο φαγητό!

Ναι δίνει τη λύση όταν πρόκειται να γυρίσει κανείς αργά στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εβιρούλα μου σε ζηλεύωωωω! Βλέπεις και κάτι διαφορετικό βρε παιδί μου!

Έχω άρρωστο το Δημήτρη μου με πυρετό από Παρασκευή και είμαι λίγο αποσυντονισμένη. Αύριο μάλλον θα πάρω άδεια για να τον πάω στο γιατρό. άλλωστε δε γίνεται να πάει σχολείο. ίδωμεν...

Χθες το έφτιαξα το φακόρυζο και μας άρεσε πολύ! Για σήμερα τρώμε στο χωριόό,τι καλό έχει η πεθερά.

Κορίτσια τώρα θα σας διαβάσω, φιλάκια σε όλες!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...