Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερα σε ολες!

Σημερα ειμαστε πολυ καλυτερα. Επιασαν οι ευχες σας, κοριτσια, σας ευχαριστω ολες!

Νινα, συγγνωμη, μαλλον καποια αλλη θα την εκανε.Νομιζω ομως οτι ηταν μια κοπελα, που συμμετεχει και στο γκρουπ "στην κουζινα ολοταχως". Μην το αφησεις το αυτι παντως, δεν υποφερεται...σε καταλαβαινω για το γιατρο...

Εβιρι μου, πραγματι σαν κρεπες φαινονται! Ευκολες; Για δωσε συνταγη! Το κεικ στολεν το εμαθες; Πες καμια γερμανικη συνταγη (της προκοπης), αφου ξερεις τι φαγανουλα ειμαι....

Τζενη, αφου δεν εξελιχθηκε χειροτερα, δοξα τω Θεω να λεμε! Φαντασου να αρχισουν να γκομενιζουν τα αγορια μας, θα πηγαινει το ζελε και το αρωμα συννεφο...χαχαχαχα

Παραμυθενια, ωραιο φαγητο εφτιαξες! Κι εγω αυτο σκοπευω να φτιαξω για Πεμπτη αλλα μαλλον με πατατες στο φουρνο. Δε νομιζω οτι θα κραταγε ο πουρες απο την προηγουμενη μερα.λεω, δεν ξερω...

Επι τη ευκαιρια, ξετρελαθηκα τοσο με το φακορυζο που εφτιαξα μια γαβαθα χθες για να φαμε σημερα. Καποια στιγμη, θα φτιαξω και φασουλορυζο, διαβασα οτι ειναι παρα πολυ θρεπτικα και τα δυο.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα σε όλες!

Χαιρομαι που τα παιδακια πανε καλύτερα!

Νινα περστικα σου! Το αυτι ειναι βασανο οταν ποναει. Αν δεις οτι δεν περναει πηγαινε στο γιατρο καλη μου.

Κι εγω την Αγγελικη δεν την εκανα πανω απο 35. Αγγελικουλα δε σου φαινεται καθολου η ηλικια σου. Φτου σου!

Παραμυθενια κι εγω θελω πουρε αλλά δεν τον τρωει ο αντρας μου και μου λειπει...

Εβιρακι οι αντιδρασεις των Γερμανων στις εκλογες δε θυμιζουν καθολου Ελλαδα. Ωραιες οι τηγανιτες σου.

Λοιπον χθες καταφερα και πηγα για ψωνια για τα παιδια. Πηρα φορμουλες στη μικρη και στον μικρο φορμακια και τα ρουχα που θα φοραει στην εκκλησια πριν τη βαφτιση. Ξεμπερδευω σιγα σιγα. Τα επλυνα και να δω τωρα ποτε θα τα σιδερωσω. Στη μικρη δεν εχω δωσει ακομα περιθωρια να εχει αποψη για το ντυσιμο της. Αργοτερα δε θα το γλιτωσω αλλά ενταξει τι να κάνουμε. Κοκετικα αγορια εχετε παντως - μπραβο. Αγγελικη υπομονη με την εφηβη κορη. Ε ρε τι εχουμε να τραβηξουμε στο μελλον - κι εμενα δεν μου αρεσει να πηγαινω και για ψωνια...

Και για να ειμαι στο θεμα σημερα φτιαχνω ρεβυθια.

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια!!

Με γεια τα καινουρια ρυχαλακια Φωτεινη μου!! Καλοφορετα να ειναι ! Ε αστο μωρε το σιδερο εκει να περιμενει !! Ωραια κ τα ρεβυθακια σας ομως!

Αρνικολ μου ασε, με τα βιας τον κραταω να μην βαζει αρωμα το πρωι κ ζελε, ειδα κ επαθα να το κοψει .. τωρα μονο κανα ΣΚ σε καμια βολτα ....

Ποια συνταγη εκανες για το φακορυζο? ετσι οπως το περιγραφεις ακουγεται δελεαστικο!!

Εμεις στον τοπο καταγωγης μου κανουμε οπως εχω ξαναγραψει κ τα ρεβυθια με κριθαρακι αλλα κ πολλες φορες βαζουμε κ στην φασολαδα ρυζι.

Εβιρακι γιαμι γιαμι οι τηγανιτες σου!

Νινα ειναι πολυ ωραια η σαλτσα με τις μελιτζανες!! μπραβο μαγειρισουλα!

Εμεις σημερα τρωμε γιουβαρλακια !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια σας!

Σήμερα το μενού έχει σπανακόρυζο.

Πήγαμε χθες με την κόρη μου για φόρεμα κι ευτυχώς βρήκαμε εύκολα! Με λυπήθηκε ο Θεός προφανώς!!!!!!

Ξεκίνησε και ο μικρούλης μου χτες στον σταθμό προσπάθεια να κόψουμε την πάνα. Είχε ένα ... ατυχηματάκι εκεί αλλά πήγε καλά όλη την υπόλοιπη μέρα! Όταν όμως γυρίσαμε σπίτι αρνιόταν πεισματικά να πάει στην τουαλέτα με αποτελέσμα κάποια στιγμή να κατουρηθεί πάνω του οπότε και του φόρεσα ξανά πάνα. Για να δούμε πως θα πάει σήμερα στον σταθμό...

Κοριτσάκια μου καλα στείλτε μου τις διευθύνσεις σας να σας στείλω λουλούδια που μου κόβεται 6 χρόνια από την ηλικία μου τουλάχιστον!

Φωτεινούλα με γειά τα ρουχαλάκια των παιδιών!

Εβιράκι οι τηγανίτες σου δείχνουν λαχταριστές!

Νίνα υποχώρησε το αυτί?

Αρετούλα κρατησα κι εγώ την συνταγή για το φακόρυζο. Θα την φτιάξω λίαν συντόμως και θα σου πω εντυπώσεις της οικογένειας!

Τζενάκι ωραίο φαγάκι έχετε!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγά μην τη γλιτώσεις με λουλούδια! Φαϊ θέλουμε, δε συμμετέχουμε τυχαία σε αυτή την παρέα...

Με γεια τα ρουχαλάκια!

Υπομονή με την πάνα, τα έχεις ξαναπεράσει, καλά κάνεις και την κόβεις πριν στρώσεις.

όσο για το φακόρυζο, σε σας πιστεύω θα αρέσει, αλλά στα παιδιά δεν ξέρω κατά πόσο θα αρέσουν τα καραμελωμένα κρεμμύδια - πράσα.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Αρετούλα όταν βρεθείς προς τα εδώ ευχαρίστως να σου κάνω και το τραπέζι!!!!!

Ελπίζω να την κόψει σύντομα την πάνα και να μην παιδευτούμε όλοι μας! Αλλά και που τα έχω ξαναπεράσει νομίζεις θυμάμαι? Πραγματικά δεν έχω καθόλου μνήμες από την αντίστοιχη περιόδο της κόρης μου! Προφανώς την έκοψε πολύ εύκολα αφού δεν μου έχει μείνει κανένα περιστατικό! Ρώτησα και τον άντρα μου και ούτε κι ευτός θυμάται κάτι ιδιαίτερο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 έτσι είναι αυτά... όταν περνάνε εύκολα, δεν τα θυμάσαι μετά! με γεια το φορεματάκι σας!

ΦΩΤΕΙΝΗ με γειά και τα δικά σας ρουχαλάκια... καλοφόρετα!

Eviri πώς τα πάει η μικρή με το σχολείο? όλα εντάξει στην νέα τάξη?

Ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά σας... έπιασαν τόπο! σήμερα είμαι περδίκι... το πέρασα χωρίς φάρμακα και χωρίς γιατρό... να είναι καλά η θαυματουργή θερμοφόρα:P

Σήμερα έκανα τη σάλτσα με ωραίες ντομάτες που πήρα χτες...ελπίζω να μας βγάλει αρκετό καιρό... περιμένω να κρυώσει να τη βάλω ψυγείο... για φαί λέω να κάνω κεφτεδάκια με πατάτες στο φούρνο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα.

Σήμερα έφτιαξα δύο φαγητά, ένα καμμένο κι ένα καλό. Έβαλα πατάτες στο φούρνο κι ενώ αυτές κόντευαν να γίνουν αντί να τις σβήσω, ξεχάστηκα κι έπιασα το σιδέρωμα και το καθάρισμα του μπάνιου. Το αποτέλεσμα ήταν να τις κάψω κάπως. Έτσι λοιπόν, έβαλα μακαρόνια στο φούρνο, αφού ήταν ζεστός.

Καλημερα σε ολες!

Σημερα ειμαστε πολυ καλυτερα. Επιασαν οι ευχες σας, κοριτσια, σας ευχαριστω ολες!

Μπράβο σε όλα τα παιδάκια, μικρά μεγάλα.

Εβιρι μου, πραγματι σαν κρεπες φαινονται! Ευκολες; Για δωσε συνταγη! Το κεικ στολεν το εμαθες; Πες καμια γερμανικη συνταγη (της προκοπης), αφου ξερεις τι φαγανουλα ειμαι....

Είναι πολύ εύκολες.

Δεν έχω ζητήσει καμμία γερμανική συνταγή μέχρι τώρα, ούτε το στόλεν. Μια φορά μόνο είχα φτιάξει πατάτες ψητές με τη φλούδα τους στο φούρνο που από πάνω είχα βάλει γιαούρτι και τηγανισμένο μπέικον, κρεμμύδια κλπ. Αυτό το είχαμε δοκιμάσει σε ένα πολύ ωραίο γερμανικό εστιατόριο.

Σου δίνω τη συνταγή για τις τηγανίτες.

ΓΛΥΚΕΣ ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΚΑΙ ΣΤΑΦΙΔΕΣ

Υλικά:

200γρ αλεύρι, 2κ.σ. ζάχαρη, 200γρ γιαούρτι, 2 αυγά, 1 πρέζα αλάτι, 1/2κ.γ. σόδα, 30γρ καρύδια, σταφίδες, κανέλα, μέλι ή μαρμελάδα, 1φλ νερό, ηλιέλαιο ή βούτυρο.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Το αλεύρι, τη ζάχαρη, τη σόδα και το αλάτι τα βάζουμε σε μπολ. Ανακατεύουμε. Μετά χτυπάμε λίγο τα αυγά και τα προσθέτουμε ανακατεύοντας, προσθέτουμε το γιαούρτι και λίγο λίγο το νερό ώστε να πετύχουμε πηχτό χυλό. (εμένα μου πήρε περίπου μισό φλιτζάνι, ίσως και λιγότερο). Στο τέλος βάζουμε στο χυλό τις σταφίδες και την κανέλα. Βάζουμε στο τηγάνι ελάχιστο ηλιέλαιο (όπως στις κρέπες) και κουταλιά κουταλιά φτιάχνουμε τηγανίτες. Στο πιάτο τις σερβίρουμε με μέλι και καρύδια.

Καλή επιτυχία.

Δε νομιζω οτι θα κραταγε ο πουρες απο την προηγουμενη μερα.λεω, δεν ξερω...

Εντάξει, φαίνεται ότι είναι της προηγούμενης μέρας στη γεύση, αλλά τρώγεται.

Εβιρακι οι αντιδρασεις των Γερμανων στις εκλογες δε θυμιζουν καθολου Ελλαδα. Ωραιες οι τηγανιτες σου.

Εδώ εκτός από τις ταμπέλες με τα πρόσωπα των υποψηφίων στις κολώνες, και πουθενά αλλού, άντε και καμμιά προεκλογική συγκέντρωση στο κέντρο της πόλης, δεν καταλάβαινε κάποιος ότι θα γίνουν εκλογές.

Ούτε feuille vollante, ούτε ντουντούκες, ούτε φασαρίες, ούτε τσακωμοί.

Πηρα φορμουλες στη μικρη και στον μικρο φορμακια και τα ρουχα που θα φοραει στην εκκλησια πριν τη βαφτιση.

Τι ωραία που τέλειωσε κι αυτή η δουλειά. Με 'γεια τα ρουχαλάκια.

Εβιρακι γιαμι γιαμι οι τηγανιτες σου!

:D:D

Τζενάκι ιδού:

http://tantekiki.blogspot.gr/2013/04/blog-post_19.html

Τόση ώρα προσπαθώ με το κουτάλι να πάρω λίγο, αλλά κάτι μ' εμποδίζει.

Πήγαμε χθες με την κόρη μου για φόρεμα κι ευτυχώς βρήκαμε εύκολα!

χαχαχαχα. Με 'γεια σας.

Εβιράκι οι τηγανίτες σου δείχνουν λαχταριστές!

:D:D

Σιγά μην τη γλιτώσεις με λουλούδια! Φαϊ θέλουμε, δε συμμετέχουμε τυχαία σε αυτή την παρέα...

χαχαχαχαχα

Eviri πώς τα πάει η μικρή με το σχολείο? όλα εντάξει στην νέα τάξη?

Αν και είναι αρχή ακόμη, τα πράγματα δείχνουν καλά. Ελπίζω να τη δεχτούν σιγά-σιγά και ως φίλη οι συμμαθήτριες και συμμαθητές. Εδώ έχουν ένα σύστημα, που κατά τη γνώμη μου είναι βλακώδες. Όταν το παιδί αρρωσταίνει ή για κάποιο λόγο χάνει το μάθημα, τότε δεν μπορεί να πάρει οποιοδήποτε παιδί τηλέφωνο, αλλά μόνο τα συγκεκριμένα που θα υποδείξει η δασκάλα ή που θα ζητήσουν τα ίδια τα παιδιά. Πέρσι όμως, στο προηγούμενο σχολείο δεν το είχαν αυτό το σύστημα. Κάθε σχολείο έχει τη δική του πολιτική στη Γερμανία.

Για να γίνω σαφέστερη, η δασκάλα φτιάχνει σε μια φωτοτυπία μια λίστα με τα ονόματα, τις διευθύνσεις και τα τηλέφωνα των παιδιών, τα οποία όμως θα σχηματίζουν είτε δυάδες, είτε τριάδες μεταξύ τους και τη δίνει στους μαθητές. Έτσι, όταν ένα παιδί αρρωσταίνει, θα μπορεί να τηλεφωνεί μόνο σε κάποιο από τη δική του δυάδα/τριάδα κι όχι σε οποιοδήποτε άλλο παιδί.

Σήμερα λοιπόν, έγιναν οι τριάδες και οι δυάδες και τα περισσότερα παιδιά διάλεξαν τη δική τους παρέα, ενώ η μικρή Εβιρίνα έμεινε απ' έξω. Η δασκάλα την έβαλε σε μία τριάδα με δύο άλλα αγόρια τα οποία ακόμη ούτε τα ξέρει στο όνομα. Ελπίζω μέρα με τη μέρα να αποκτήσει φιλίες εκεί μέσα.

Ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά σας... έπιασαν τόπο! σήμερα είμαι περδίκι... το πέρασα χωρίς φάρμακα και χωρίς γιατρό... να είναι καλά η θαυματουργή θερμοφόρα:P

Πολύ ευχάριστο αυτό.

Σήμερα έκανα τη σάλτσα με ωραίες ντομάτες που πήρα χτες...ελπίζω να μας βγάλει αρκετό καιρό... περιμένω να κρυώσει να τη βάλω ψυγείο...

Αααα τι ωραία. Μπράβο Νίνα για τα ωραία που φτιάχνεις.

[/quote

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου καλησπέρα.

Σήμερα έφτιαξα δύο φαγητά, ένα καμμένο κι ένα καλό. Έβαλα πατάτες στο φούρνο κι ενώ αυτές κόντευαν να γίνουν αντί να τις σβήσω, ξεχάστηκα κι έπιασα το σιδέρωμα και το καθάρισμα του μπάνιου. Το αποτέλεσμα ήταν να τις κάψω κάπως. Έτσι λοιπόν, έβαλα μακαρόνια στο φούρνο, αφού ήταν ζεστός.

Μ'αρεσει που δεν πτοεισαι! Εγω θα ειχα απογοητευτει και ακομα θα 'κλαιγα τις πατατες...:rolleyes:

Για να γίνω σαφέστερη, η δασκάλα φτιάχνει σε μια φωτοτυπία μια λίστα με τα ονόματα, τις διευθύνσεις και τα τηλέφωνα των παιδιών, τα οποία όμως θα σχηματίζουν είτε δυάδες, είτε τριάδες μεταξύ τους και τη δίνει στους μαθητές. Έτσι, όταν ένα παιδί αρρωσταίνει, θα μπορεί να τηλεφωνεί μόνο σε κάποιο από τη δική του δυάδα/τριάδα κι όχι σε οποιοδήποτε άλλο παιδί.

Τι συστημα ειναι αυτο:confused::eek:

Για τις εκλογες εχεις δικιο, ουτε στην Αγγλια καταλαβαινες οτι γινονταν...

Λοιπον, επι του θεματος: Για σημερα εφτιαξα 2 ταψια μπιφτεκια με πατατες σαν τηγανητες με παπρικα και τσακισαμε χθες το ενα ταψι.Ουτε ο συζυγος που νηστευε δεν κρατηθηκε:lol:

Α εφτιαξα και κιμα με πληγουρακι για την μπεμπα.

Καλημερα σε ολες!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια μαγειροκόριτσα!

Σήμερα θα φάμε κοκκινιστό μοσχαράκι με πουρέ.

Εβιράκι αυτό το σύστημα είναι τελείως κουλό! Ρε παιδί μου πόσο δύσκολα κάνουν τα πράγματα αυτοί οι άνθρωποι? Άλλος ένας λόγος που δεν τους χωνεύω!

Αρετούλα τον κόλασες τον αντρούλη σου με τα μπιφτεκάκια! :tongue:

Παραμυθένια καλή επιτύχια με το φαγάκι σου!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εβιρακι τι περιεργο συστημα ειναι αυτο; Κουφο εντελως. Ελεγχουν ακομα και ποιος θα σου δωσει τα μαθηματα οταν λειπεις; Έλεος!!! Καλή πορσαρμογη στη μικρη Εβιρινα για μια ακομη φορα. Ελπιζω να πανε ολα καλά. Όσο για τις καμενες πατατες στειλτες εδω. Μου αρεσουν οι καμενες πατατες φουρνου (δεν παω καλά το ξερω)

Παραμυθενια καλή επιτυχια στο φαγητακι σου!

Αρνικολ πως κανεις τις πατατες σαν τηγανητες στο φουρνο; (Αληθεια η νηστεια δεν τελειωσε του Σταυρου; )

Νινα ολο σαλτσες φτιαχνεις αλλά εισαι αδυνατη βρε παιδι μου! Ευγε! Σε ζηλευω (με την καλή εννοια).

Σημερα θα παιξει φαγητο καταψυξης μπας και σιδερωσω τιποτα παλι γιατι δεν με παιρνει. Μονο τη σουπιτσα του μικρου θα φτιαξω.

Φιλακια σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα... Ναι Αγγελικούλα τον κόλασα!

Φωτεινή, να σου πω: Βάζω λαδόκολλα και κόβω τις πατάτες λίγο πιο χοντρές από τις τηγανητές, λίγο. Τις αλατοπιπερώνω, βάζω λεμόνι, ριγανη και πάπρικα και τέλος τις περιχύνω με λίγο λαδάκι. Τόσο απλά. Χθες τις έβαλα μαζί με τα μπιφτέκια.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...