Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.

ΦΩΤΕΙΝΗ συμφωνώ με την Αγγελική όσο αφορά τον παιδικό... σίγουρα θα της κάνει καλό... το έχω δει σε όλα τα παιδιά... μακάρι βέβαια να μπορούσες να το βάλεις στο δημόσιο, αλλά αφού δεν έκατσε, αξίζει τον κόπο.

Κορίτσια ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για τις καρέκλες... δεν είναι όμως και τίποτα σπουδαίο... απλά θέλει χρόνο και υπομονή... και έχω αρκετό και από τα δύο:P

Για να έρθουμε στο θέμα μας, χτες έκανα σολομό στο τηγάνι, όπως το είχε κάνει ο Jamie Oliver, δηλ. ψήσιμο από όλες τις πλευρές, αφού το αλατοπιπέρωσα και έβαλα και πράσινο τσάι... το συνόδεψα με ρύζι και τις ξεροψημένες φλούδες του σολομού. Σήμερα έχει περισσέψει λίγο και κάνω και μπριάμ μαζί. Αύριο έχουμε μπάρμπεκιου... θα έρθουν οι γονείς μου να φάμε... έχω κάνει ήδη τζατζίκι και τυροκαυτερή και το μεσημέρι θα γεμίσω πιπεριές και μανιτάρια με τυρί, για να τα ψήσω αύριο το πρωί. Ο καλός μου θα αναλάβει να ψήσει τα παιδάκια.

Καλό Σαββατοκύριακο να έχετε!:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερα κοριτσια! Αυτο το ΣΚ δημιουργησα, δεν μπορω να πω... Παρασκευη απογευμα εφτιαξα ενα μιλφειγ που με το ζορι κρατιομουνα να μη φτιαξω, κανα-δυο κομματια θα 'χουν μεινει. Χθες μεσημερι ψαροσουπα αλλα επειδη ηταν λιγη, το βραδυ εφτιαξα κοτοπουλο με χυλοπιτες στο φουρνο. Σημερα θα φαμε στην πεθερα μοσχαρακι κοκκινιστο με πατατουλες φουρνου και θα μας δωσει και για αυριο. Αυταααα.

Νινα μην υποτιμας τις ικανοτητες σου, ειδικα αν συγκριθεις μαζι μου που δεν πιανει καθολου το χερι μου, δεν το'χω βρε παιδι μου...Μπραβο σου, αξια!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Πως τα περασατε το ΣΚ; Εγω χαλαρα. Δεν μαγειρεψα καθολου. Το Σαββατο φαγαμε περισσευματα απο Παρασκευη και σημερα πηραμε απ'εξω (τι κλεφτες θα γινουν οι ανθρωποι; ). Με πονουσε πολυ το αυτι μου και ειχα και πολυ πονοκεφαλο και πονο στο κορμι σαν να εχω πυρετο ενω δεν ειχα. Γενικα ημουν πολυ ζαβλακωμενη. Εβαλα κατι σταγονες κι εχει αρχισει καπως να καλυτερευει. Έτσι δεν εκανα πολλα. Πηγα κι εκλεισα ομως τις μπομπονιερες για τη βαφτιση και πηρα και παπουτσια για το μικρο.

Ξεχασα να σας πω εντυπωσεις για το γαυρο. Για πρωτη προσπαθεια καλος ηταν. Απλά ειχα χρησιμοποιησει ξυδι που ειχε φτιαξει γνωστος μου απο κρασι δικο του και ηταν πολυ εντονο στη γευση τελικα. Την επομενη φορα θα το προσεξω.

Αρετουλα εγω εφτιαξα μιλφειγ και οτι κερασα εκεινη την ημερα. Το υπολοιπο το εδωσα στον αδελφο μου που ειναι πολυ γλυκατζης για να μην παει χαμενο. Ο αντρας μου δεν τρωει καθολου γλυκα κι εγω τα αποφευγω γιατι σε λιγο δεν θα χωραω πουθενα.

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Α Φωτεινη μου, μπορει να το εφτιαξα και να το αποτελειωσα (ω ναι) αλλα ειπα στον εαυτο μου: απο αυριο διαιτα,τερμα οι βλακειες μεχρι τη βαπτιση. μετα βλεπουμε....


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Σήμερα έφτιαξα λεμονάτο μοσχαράκι με πιλάφι και έψησα στο φούρνο λίγα μανιτάρια με ελάχιστο λάδι.

Χτες πήγαμε εκδρομή στο Baden-Baden. Ωραίο ήταν, συνδύαζε τη φυσική με την τεχνιτή ομορφιά, τα σπίτια με την όμορφη αρχιτεκτονική τους, τις τεράστιες βίλλες και τις ατραξιόν που τραβούσαν τους τουρίστες (τραινάκια σαν αυτό της Ερμού που κάνει το γύρω της κέντρου της πόλης, άμαξες που σε κάνουν βόλτα κλπ). Είχε και λίγα αρχαία. Συγκεκριμένα είδαμε τα ερείπια των Ρωμαϊκών Λουτρών και το Trinkhalle που είναι πιο πρόσφατο του 1839, μέσα στο οποίο μπορούσε κανείς να πιει νερό το οποίο φημίζεται για τις θεραπευτικές ιδιότητές του.

Κατά τα άλλα, δεν μπορώ να πω ότι η πόλη ανταποκρίνεται στη φήμη της. Νόμιζα ότι θα δω κάτι εξαιρετικό και αξεπέραστο, αλλά δεν θα το έλεγα αυτό. Είναι μία πόλη μέσα στο κρατίδιο της Βάδης-Βυρτεμβέργης της Γερμανίας που μοιάζει αρκετά με άλλες πόλεις εδώ τριγύρω. Ίσως το καζίνο που υπάρχει στην περιοχή την έχει κάνει να συζητιέται πολύ.

Για να έρθουμε στο θέμα μας, χτες έκανα σολομό στο τηγάνι, όπως το είχε κάνει ο Jamie Oliver, δηλ. ψήσιμο από όλες τις πλευρές, αφού το αλατοπιπέρωσα και έβαλα και πράσινο τσάι... το συνόδεψα με ρύζι και τις ξεροψημένες φλούδες του σολομού.

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται. Το πράσινο τσάι φαινόταν στη γεύση; Το έκανε καλύτερο ή ουδέτερο;

Σήμερα έχει περισσέψει λίγο και κάνω και μπριάμ μαζί. Αύριο έχουμε μπάρμπεκιου... θα έρθουν οι γονείς μου να φάμε... έχω κάνει ήδη τζατζίκι και τυροκαυτερή και το μεσημέρι θα γεμίσω πιπεριές και μανιτάρια με τυρί, για να τα ψήσω αύριο το πρωί. Ο καλός μου θα αναλάβει να ψήσει τα παιδάκια.

Ωραία ορεκτικά έφτιαξες.

Καλημερα κοριτσια! Αυτο το ΣΚ δημιουργησα, δεν μπορω να πω... Παρασκευη απογευμα εφτιαξα ενα μιλφειγ που με το ζορι κρατιομουνα να μη φτιαξω, κανα-δυο κομματια θα 'χουν μεινει. Χθες μεσημερι ψαροσουπα αλλα επειδη ηταν λιγη, το βραδυ εφτιαξα κοτοπουλο με χυλοπιτες στο φουρνο. Σημερα θα φαμε στην πεθερα μοσχαρακι κοκκινιστο με πατατουλες φουρνου και θα μας δωσει και για αυριο

Γεια στα χέρια σου που έφτιαξες τόσα ωραία πράγματα και με τόσα μικρά παιδιά τριγύρω.

Με πονουσε πολυ το αυτι μου και ειχα και πολυ πονοκεφαλο και πονο στο κορμι σαν να εχω πυρετο ενω δεν ειχα. Γενικα ημουν πολυ ζαβλακωμενη.

Γιατί όμως, όλα αυτά τα συμπτώματα;

Πηγα κι εκλεισα ομως τις μπομπονιερες για τη βαφτιση και πηρα και παπουτσια για το μικρο.

Πάρα πολύ ωραία, να άλλες δύο δουλειές της βάφτισης που έγιναν.

Ξεχασα να σας πω εντυπωσεις για το γαυρο. Για πρωτη προσπαθεια καλος ηταν. Απλά ειχα χρησιμοποιησει ξυδι που ειχε φτιαξει γνωστος μου απο κρασι δικο του και ηταν πολυ εντονο στη γευση τελικα. Την επομενη φορα θα το προσεξω.

Σημασία έχει ότι σε γενικές γραμμές βγήκε πολύ καλός. Μπράβο Φωτεινή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Για σήμερα θα φάω κοτόπουλο με χυλοπίτες που έχω από το Σάββατο το βράδυ, μην πάει χαμένο... Πήρα και φιλέτα πέρκας για να κάνω διαιτούλα...Εννοείται ότι όλα τα συνοδεύω με σαλατούλα.

Εβιρί μου, καλά κάνετε και πηγαίνετε εκδρομούλες, πώς αλλιώς να περάσει ευχάριστα το ΣΚ; Πολύ μου αρέσουν τα σκηνικά που περιγράφεις.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσακια τι κανετε?Καλη βδομαδα να εχουμε!

Αρνικολ μου γεια στα χερια σου!! μπραβο πολυ ωραια ολα οσα εφτιαξες!! Κ εγω εκλεισα αισιως μια εβδομαδα διαιτας κ ειμαι πολυ χαπρυμενη γι αυτο.Ελπιζω να συνεχισω ετσι! Χτες λιγο ζοριστικα σε μια βαφτιση που πηγαμε που δεν εφαγα τιποτα απο τα ορεκτικα γιατι ηταν ολα παχυντικα , τηγανιτα κ γλυκο αλλα το ξεπερασα παιζοντας με τα παιδια μεχρι να ερθει η μπριζολα !

Φωτεινη μου ελπιζω σημερα να εισαι καλυτερα ε? Δεν πειραζει που κ που χριεαζομαστε κ ενα διαλειμμα απο την κουζινα ετσι δεν ειναι? Κ τα περισευματα γιατι να πανε χαμενα κριμα ειναι. Μπραβο για την μικρη γι ατον παιδικο, ειμαι σιγουρη πως θα τα παει περιφημα.

Νινα οπως παντα μου τρεχουν τα σαλια μονο που διαβαζω οσα φτιαχνεις! τυροκαυτερη κ πιπεριες μμμμμμ .Οχι οτι τα αλλα πανε πισω .... ατιμη διαιτα.....

Εβιρακι μου ειναι τοσο τελειες οι φωτο σου που θελω να μπω στην οθονη! Ωραια το λεμονατο!! κ η εκδρομη ομως δεν πηγε πισω.Μπραβο που το ευχαριστηθηκατε!

Το Σαββατο εγω εφτιαξα μακαρονια με κοκκινη σαλτσα με πιπεριες κ γαλοπουλα στο φουρνο με τυρια γιατι γυρισαμε αργα απο ποδοσφαιρο κ δεν προλαβαινα να κανω κατι αλλο κ για μενα εψησα σολωμο στο γκριλ με λεμονι κ μουσταρδα κ εφαγα μαζι με σαλατουλα.

Εφτιαξα κ μοσχαρ σουπα με λαχανικα για τον μικρο για χτες στην βαφτιση.

Χτες το μεσημερι φαγαμε στην βαφτιση κ εφτιαξα για σηεμρα φασολακια λαδερα με πατατες κ κολοξυθακια κ γι αμενα λιγο κοτοπουλο με πατατες φουρνου.Τα φασολακια εγω θα τα φαω την Τεταρτη ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια:P

Καλή βδομάδα!

Σήμερα δεν μαγειρεύω... έχω λίγα από χτες και γεμιστά που θα φέρει η πεθερά μου και είμαστε κομπλέ... ίσως κάνω μία κολοκυθόπιτα με ζυμαράκι που μου έχει περισσέψει.

Το Σαββατοκύριακο ήταν πολύ γεμάτο... ήθελα πολύ να πάω για μπάνιο, αλλά δεν μπόρεσα... ελπίζω το ερχόμενο να τα καταφέρω:tongue: κατά τα άλλα το Σάββατο πήγαμε για ουζάκια παραλία... την Κυριακή είχαμε μπάρμπεκιου και γέμισε όμορφα το 2ήμερο:tongue:

Φωτεινή πάρε κανένα ντεπόν... ίσως σε βοηθήσει... είναι βέβαια και πολύ η υγρασία σήμερα... εδώ στα βόρεια της Αθήνας, το πρωί ήταν όλα μούσκεμα... τα πόδια μου πονάνε απίστευτα! περαστικά!

Eviri τί όμορφα που περάσατε! είναι πολύ μακρυά από εκεί που μένεις?

ggeny ζηλεύω τα μακαρόνια σου! έχω καιρό να τα κάνω στο φούρνο!

Καλή συνέχεια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα κορίτσια!

Ελπίζω να είστε όλες καλά, δεν έχω προλάβει να διαβάσει τα νέα σας ακόμη! Ευελπιστώ να το κάνω μόλις κλείσω το μήνυμά μου!

Περάσαμε ένα ενδιαφέρον Σαββατοκύριακο μιάς και το Σάββατο το απόγευμα πήγαμε στον γάμο ένος ανηψιού του άντρα μου. Ήταν νωρίς στις 6 το απόγευμα οπότε και η μέρα πέρασε στο τρέξιμο να πάω για μαλλί, να ψήσω ψαράκια να φάμε νωρίς για να κοιμηθεί ο μικρός και να ξυπνήσει μέχρι τις 4. Πήγα και πήρα και μία μπλούζα τελευταία στιγμή για να την φορέσω με μία παντελόνα που ήθελα...

Περάσαμε ωραία και στο κέντρο που πήγαμε μετά ήταν πάρα πολύ καλά! Καλό φαγητό, όμορφος χώρος και αρκετή άπλα για να παίξουν τα παιδιά! Μαζευτήκαμε στις 2 τα ξημερώματα!

Για σήμερα έχω φτιάξει μελιτζάνες στον φούρνο με κόκκινη σαλτσούλα και φέτα.

Αυτά για την ώρα, πάω να διαβάσω τα νέα σας...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Γειά σου Νίνα!

Κορίτσια ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για τις καρέκλες... δεν είναι όμως και τίποτα σπουδαίο... απλά θέλει χρόνο και υπομονή... και έχω αρκετό και από τα δύο:P

Εγώ πάλι δεν έχω τίποτα από τα δύο!!!!

Για να έρθουμε στο θέμα μας, χτες έκανα σολομό στο τηγάνι, όπως το είχε κάνει ο Jamie Oliver, δηλ. ψήσιμο από όλες τις πλευρές, αφού το αλατοπιπέρωσα και έβαλα και πράσινο τσάι... το συνόδεψα με ρύζι και τις ξεροψημένες φλούδες του σολομού. Σήμερα έχει περισσέψει λίγο και κάνω και μπριάμ μαζί. Αύριο έχουμε μπάρμπεκιου... θα έρθουν οι γονείς μου να φάμε... έχω κάνει ήδη τζατζίκι και τυροκαυτερή και το μεσημέρι θα γεμίσω πιπεριές και μανιτάρια με τυρί, για να τα ψήσω αύριο το πρωί. Ο καλός μου θα αναλάβει να ψήσει τα παιδάκια.

Χμ! Χρυσοχέρα και εσύ λοιπον!

Καλό Σαββατοκύριακο να έχετε!:tongue:

Νινα μην υποτιμας τις ικανοτητες σου, ειδικα αν συγκριθεις μαζι μου που δεν πιανει καθολου το χερι μου, δεν το'χω βρε παιδι μου...Μπραβο σου, αξια!

Συμφώνω απόλυτα!

Καλησπερα!

Πως τα περασατε το ΣΚ; Εγω χαλαρα. Δεν μαγειρεψα καθολου. Το Σαββατο φαγαμε περισσευματα απο Παρασκευη και σημερα πηραμε απ'εξω (τι κλεφτες θα γινουν οι ανθρωποι; ).

χαχαχαχα! Αυτήν την ατάκα την λέω κι εγώ ουκ ολίγες φορές!

Με πονουσε πολυ το αυτι μου και ειχα και πολυ πονοκεφαλο και πονο στο κορμι σαν να εχω πυρετο ενω δεν ειχα. Γενικα ημουν πολυ ζαβλακωμενη. Εβαλα κατι σταγονες κι εχει αρχισει καπως να καλυτερευει. Έτσι δεν εκανα πολλα. Πηγα κι εκλεισα ομως τις μπομπονιερες για τη βαφτιση και πηρα και παπουτσια για το μικρο.

Είσαι καλύτερα σήμερα? Με γειά τα παπουτσάκια!

Ξεχασα να σας πω εντυπωσεις για το γαυρο. Για πρωτη προσπαθεια καλος ηταν. Απλά ειχα χρησιμοποιησει ξυδι που ειχε φτιαξει γνωστος μου απο κρασι δικο του και ηταν πολυ εντονο στη γευση τελικα. Την επομενη φορα θα το προσεξω.

Για πρώτη φορά όμως μια χαρά τα κατάφερες!

Αρετουλα εγω εφτιαξα μιλφειγ και οτι κερασα εκεινη την ημερα. Το υπολοιπο το εδωσα στον αδελφο μου που ειναι πολυ γλυκατζης για να μην παει χαμενο. Ο αντρας μου δεν τρωει καθολου γλυκα κι εγω τα αποφευγω γιατι σε λιγο δεν θα χωραω πουθενα.

Μία ήττα έφαγα το Σαββατο που πήγα να φορέσω το φόρεμα που είχα βάλει στην βάφτιση του γιού μου και μου ήταν τσίτα :rolleyes:

Γι΄αυτό έτρεχα τελευταία στιγμή να αγοράσω μπλούζα! Αλλά για την ώρα δεν είμαι σε mood δίαιτας.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χτες πήγαμε εκδρομή στο Baden-Baden. Ωραίο ήταν, συνδύαζε τη φυσική με την τεχνιτή ομορφιά, τα σπίτια με την όμορφη αρχιτεκτονική τους, τις τεράστιες βίλλες και τις ατραξιόν που τραβούσαν τους τουρίστες (τραινάκια σαν αυτό της Ερμού που κάνει το γύρω της κέντρου της πόλης, άμαξες που σε κάνουν βόλτα κλπ). Είχε και λίγα αρχαία. Συγκεκριμένα είδαμε τα ερείπια των Ρωμαϊκών Λουτρών και το Trinkhalle που είναι πιο πρόσφατο του 1839, μέσα στο οποίο μπορούσε κανείς να πιει νερό το οποίο φημίζεται για τις θεραπευτικές ιδιότητές του.

Κατά τα άλλα, δεν μπορώ να πω ότι η πόλη ανταποκρίνεται στη φήμη της. Νόμιζα ότι θα δω κάτι εξαιρετικό και αξεπέραστο, αλλά δεν θα το έλεγα αυτό. Είναι μία πόλη μέσα στο κρατίδιο της Βάδης-Βυρτεμβέργης της Γερμανίας που μοιάζει αρκετά με άλλες πόλεις εδώ τριγύρω. Ίσως το καζίνο που υπάρχει στην περιοχή την έχει κάνει να συζητιέται πολύ.

Όμορφη η περιγραφή! Τελικά παντού υπάρχουν μέρη τα οποία είναι υπερεκτιμημένα! Για τουριστικούς λόγους προφανως...

Εβιρί μου, καλά κάνετε και πηγαίνετε εκδρομούλες, πώς αλλιώς να περάσει ευχάριστα το ΣΚ; Πολύ μου αρέσουν τα σκηνικά που περιγράφεις.

Θα συμφωνήσω!

καλημέρα κοριτσακια τι κανετε?Καλη βδομαδα να εχουμε!

Επίσης!

Αρνικολ μου γεια στα χερια σου!! μπραβο πολυ ωραια ολα οσα εφτιαξες!! Κ εγω εκλεισα αισιως μια εβδομαδα διαιτας κ ειμαι πολυ χαπρυμενη γι αυτο.Ελπιζω να συνεχισω ετσι! Χτες λιγο ζοριστικα σε μια βαφτιση που πηγαμε που δεν εφαγα τιποτα απο τα ορεκτικα γιατι ηταν ολα παχυντικα , τηγανιτα κ γλυκο αλλα το ξεπερασα παιζοντας με τα παιδια μεχρι να ερθει η μπριζολα !

Εύγε για την εγκράτεια!

...

Καλημέρα κορίτσια:P

Καλή βδομάδα!

Σήμερα δεν μαγειρεύω... έχω λίγα από χτες και γεμιστά που θα φέρει η πεθερά μου και είμαστε κομπλέ... ίσως κάνω μία κολοκυθόπιτα με ζυμαράκι που μου έχει περισσέψει.

Μία μέρα χωρίς μαγείρεμα, τι καλά!

Το Σαββατοκύριακο ήταν πολύ γεμάτο... ήθελα πολύ να πάω για μπάνιο, αλλά δεν μπόρεσα... ελπίζω το ερχόμενο να τα καταφέρω:tongue: κατά τα άλλα το Σάββατο πήγαμε για ουζάκια παραλία... την Κυριακή είχαμε μπάρμπεκιου και γέμισε όμορφα το 2ήμερο:tongue:

μακάρι να κρατήσει ο καλός καιρός και το άλλο Σαββατοκύριακο για να πας για μπανάκι!

Φωτεινή πάρε κανένα ντεπόν... ίσως σε βοηθήσει... είναι βέβαια και πολύ η υγρασία σήμερα... εδώ στα βόρεια της Αθήνας, το πρωί ήταν όλα μούσκεμα... τα πόδια μου πονάνε απίστευτα! περαστικά!

Όντως έχει απίστευτη υγρασία! Άπλωσα χτες το βράδυ κάτι ρούχα που έπλυνα και το πρωί ήταν λες και τα είχα απλώσει εκείνη την ώρα!

Καλή συνέχεια σε όλες!

Φιλάκια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Καλή εβδομαδα σε όλες!

Εβιρακι τι ωραια που τα περιγραφεις! Και τι ωραια που πηγαινεις εκδρομούλες! Υπερεκτιμημενο τελικα το Baden Baden ε; Τι να πει κανεις...

Τζενακι μπραβο αυτοσυγκρατηση! Ευγε κοριτσι μου! Εγω δεν ξερω αν θα αντεχα. Ωραια και η μακαροναδα στο φουρνο. Εγω δεν τη φτιαχνω βεβαια.

Αγγελικουλα απο εσενα εκλεψα την ατακα! Ουτε κι εγω ειμαι σε mood διαιτας αλλά τουλαχιστον ψιλοαποφευγω τα γλυκα.

Νινα τι ωραια καλουδια εφτιαξες κι εσυ. Ευγε σου!

Κοριτσια ευχαριστω για τις ευχες σας. Απο χθες το απογευμα παει λιγο καλυτερα. Τουλαχιστον σταματησε ο πονοκεφαλος. Σημερα το απογευμα πηγα με την μικρη στον παιδικο για να γνωριστει με τις δασκαλες και απο αυριο θα ξεκινησουμε την προσαρμογη. Για να δουμε τι θα δουμε.

Σημερα εφτιαξα μακαρονια τριβελια ή βιδες με σουτζουκακια που ειχα. Εφτιαξα και τη σουπιτσα του μικρου. Επίσης εφτιαξα και μηλοπιτακια με αυτη τη συνταγη http://www.sintagespareas.gr/sintages/sfoliatakia-me-mila.html

Εγω δεν εβαλα λιγοτερη ζαχαρη απο αυτη που αναγραφει η συνταγη και δεν τα καταφερα να εχουν πολύ καλή εμφανιση ολα. Παντως ο αντρας μου που δεν τρωει γλυκα εφαγε δυο κομματια και μου ειπε οτι ηταν πολυ ωραια. Άρα καταχωρηθηκε καθως ειναι και ευκολη. Το εψαξα για κατι τετοιο γιατι η μικρη ζητα συνεχεια κρουασανακια και τετοιου τυπου σνακ οπότε δοκιμασα κατι τετοιο.

Φιλακια και καληνυχτα!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα σε ολη την παρεα!

Αγγελικουλα εχεις δικιο. Το παν ειναι η ψυχολογια για να ξεκινησεις μια διαιτα. Αλλωστε κι εγω κανω διαιτα για συγκεκριμενο λογο, τη βαφτιση. Οταν περασει θα αρχισω να φτιαχνω τα κουλουρακια μου, τα κεκακια μου, τουρτες μια και ξεκινανε οι γιορτες μας κλπ. Πως αλλιως θα καταλαβω χειμωνα....το καλοκαιρι δε με κραταγε καθολου η κουζινα.

Φωτεινη καλη αρχη και ομαλη προσαρμογη ευχομαι. Οσο για τα γλυκα, το ιδιο και ο αντρας μου, ολοκληρο μιλφειγ εφτιαξα, ενα κομματι μονο εφαγε. Δεν το ζηταει το γλυκο. Αληθεια, βρηκες τι θα φορεσεις στη βαφτιση; Απ'οτι φαινεται θα κανει κρυο...τουλαχιστον ας μη βρεχει...

Για σημερα μολις εψησα περκα, την οποια θα συνοδεψω με σαλατουλα και μια φετα ψωμι ολικης. Για την μπεμπα, μοσχαρακι με αρακα, φασολακια, πατατες, καροτα, κρεμμυδι. Αποψε θα κατσω να φτιαξω κουλουρακια πασχαλινα βανιλιας, για να δωσω στη γιαγια της νονας της μπεμπας, μια παρα πολυ καλη κυρια που μου εχει στειλει ενα καρο πραγματα (γιαουρτι, τυρι - δικα τους- τουρσι) και ντρεπομαι, εγω δεν εχω τι να της δωσω. Ξερω ομως οτι το πρωι με τον καφε της τρωει αυγοκουλουρα. Ε και σκεφτηκα να της φτιαξω. Καλη ιδεα λετε; σκεφτηκα και μια σοκολατοπιτα αλλα ειναι 86 χρ., μην την ξεκανω...


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια μαγειροκόριτσα!

Για σήμερα έχω φτιάξει γεμιστά τα οποία μάλλον θα μείνουν και για αύριο.

Καλησπερα κι απο μενα!

Γειά σου Φωτεινούλα!

Καλή εβδομαδα σε όλες!

Και καλό μήνα!

Αγγελικουλα απο εσενα εκλεψα την ατακα! Ουτε κι εγω ειμαι σε mood διαιτας αλλά τουλαχιστον ψιλοαποφευγω τα γλυκα.

Τώρα που αρχίζει και δροσίζει εγώ δεν μπορώ να αντισταθώ στα γλυκά!!!!

Κοριτσια ευχαριστω για τις ευχες σας. Απο χθες το απογευμα παει λιγο καλυτερα. Τουλαχιστον σταματησε ο πονοκεφαλος.

Σήμερα το πρωί που σηκώθηκε ο κόρη μου την πονούσε ο λαιμός της και μου φάνηκε λίγο ζεστή. Ήπιε ένα ντεπόν αναβράζον και ελπίζω να μείνει εκεί.

Σημερα το απογευμα πηγα με την μικρη στον παιδικο για να γνωριστει με τις δασκαλες και απο αυριο θα ξεκινησουμε την προσαρμογη. Για να δουμε τι θα δουμε.

Καλή αρχή! Μιά χαρά θα τα πάει!

Σημερα εφτιαξα μακαρονια τριβελια ή βιδες με σουτζουκακια που ειχα. Εφτιαξα και τη σουπιτσα του μικρου. Επίσης εφτιαξα και μηλοπιτακια με αυτη τη συνταγη http://www.sintagespareas.gr/sintages/sfoliatakia-me-mila.html

μμμμμ! Καλή φαίνεται, θα την δοκιμάσω κι εγω!

Εγω δεν εβαλα λιγοτερη ζαχαρη απο αυτη που αναγραφει η συνταγη και δεν τα καταφερα να εχουν πολύ καλή εμφανιση ολα. Παντως ο αντρας μου που δεν τρωει γλυκα εφαγε δυο κομματια και μου ειπε οτι ηταν πολυ ωραια. Άρα καταχωρηθηκε καθως ειναι και ευκολη. Το εψαξα για κατι τετοιο γιατι η μικρη ζητα συνεχεια κρουασανακια και τετοιου τυπου σνακ οπότε δοκιμασα κατι τετοιο.

Αφού είναι νόστιμα να μην σε πειράζει η εμφάνιση. Το στομάχι δεν κοιτάει τέτοια!

Φιλακια και καληνυχτα!

Καλημερα και καλο μηνα σε ολη την παρεα!

Καλό μήνα και σε σένα Αρετούλα!

Αγγελικουλα εχεις δικιο. Το παν ειναι η ψυχολογια για να ξεκινησεις μια διαιτα. Αλλωστε κι εγω κανω διαιτα για συγκεκριμενο λογο, τη βαφτιση. Οταν περασει θα αρχισω να φτιαχνω τα κουλουρακια μου, τα κεκακια μου, τουρτες μια και ξεκινανε οι γιορτες μας κλπ. Πως αλλιως θα καταλαβω χειμωνα....το καλοκαιρι δε με κραταγε καθολου η κουζινα.

Κι εγώ το καλοκαίρι δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με την κουζίνα! Μένουμε και οι δυό μας με τον άντρα μου όλο το καλοκαίρι οπότε δεν πολυμαγειρεύω!

Για σημερα μολις εψησα περκα, την οποια θα συνοδεψω με σαλατουλα και μια φετα ψωμι ολικης. Για την μπεμπα, μοσχαρακι με αρακα, φασολακια, πατατες, καροτα, κρεμμυδι. Αποψε θα κατσω να φτιαξω κουλουρακια πασχαλινα βανιλιας, για να δωσω στη γιαγια της νονας της μπεμπας, μια παρα πολυ καλη κυρια που μου εχει στειλει ενα καρο πραγματα (γιαουρτι, τυρι - δικα τους- τουρσι) και ντρεπομαι, εγω δεν εχω τι να της δωσω. Ξερω ομως οτι το πρωι με τον καφε της τρωει αυγοκουλουρα. Ε και σκεφτηκα να της φτιαξω. Καλη ιδεα λετε; σκεφτηκα και μια σοκολατοπιτα αλλα ειναι 86 χρ., μην την ξεκανω...

Μιά χαρά το σκέφτηκες Αρετούλα! Οι γιαγιάδες αρέσκονται σε απλές συνταγές και παραδοσιάκες! Τώρα αν θες να φτιάξεις σοκολατόπιτα κάνε την και θα σου δώσω την διεύθυνση μου να την στείλεις σε μένα!!!!:tongue:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!!

Καλό μήνα και καλό φθινόπωρο!! μας ήρθε με μπόλικη βροχούλα!!

Αγγελική μου άρεσε πολύ το σχόλιο για την σοκολατόπιτα... όταν σου την στείλει, πες να έρθω να σε βοηθήσω!!:P

Φωτεινή ο γαύρος, κατά τα άλλα, έγινε καλός ε? μπορείς να βάζεις και λεμόνι, όπως σου είχα πει, αντί ξύδι. ότι σου πάει καλύτερα στη γεύση.

Τελικά το μαγείρεμα δεν το γλύτωσα χτες... αλλά ήθελα και το ΄κανα... έκανα μία τάρτα κολοκυθιού με ζυμάρι πίτσας που είχε περισσέψει... έγινε πολύ νόστιμη... θα πάρει μαζί του και ο σύζυξ στην δουλειά... και έκανα με λίγη επίσης ζύμη, μικρά μεζεδάκια τυριού με σουσάμι.

Σήμερα κάνω μακαρονάδα με σάλτσα μανιταριών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...