Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά μου.

Σήμερα έφτιαξα με το ίδιο ψάρι πανγκάσιους δύο διαφορετικά ταψιά. Το ένα το έφτιαξα κοκκινιστό με πατάτες για μας και το άλλο λεμονάτο με πατάτες για την Εβιρίνα, επειδή λέει δεν της αρέσει το κοκκινιστό.

Απλά ξέρετε όταν κάποιος περνά περίοδο άγχους είτε το αντιμετωπίζει με το να μην κατεβάζει μπουκιά...ή με ακριβώς τον αντίθετο τρόπο. Εγώ ανήκω στην 2η κατηγορία :-(

Σε καταλαβαίνω Νίκο. Το ζήτημα δίαιτα περνάει πρώτα και μόνο από το μυαλό. Εκείνο είναι που θα κινήσει τα νήματα για να πάρει την απόφαση και το στομάχι να συνεργαστεί. Μόνο όταν το μυαλό επιβάλλεται στο σώμα υπάρχουν αποτελέσματα. Αυτό σημαίνει ότι όταν αποφασίσεις να κάνεις πραγματική δίαιτα θα πρέπει η σκέψη σου να μην παρεκλίνει ούτε στιγμή από το στόχο σου. Μετά θα σε υπακούσει και το στομάχι και θα κάνει αυτό που θα του λες.

Βρηκα αλλο λογω ν αγχωθω. Εχω απο σημερα καθυστερηση και δεν λεει να πεσει η θερμοκρασια μου. Το θεμα ειναι οτι εχω περασει 2 εγκυμοσυνες(η μια αποτυχημενη) και στις δυο πηγαινα κι εκανα τεστ την πρωτη μερα καθυστερησης επειδη δεν επεφτε η θερμοκρασια μου. Μακαρι να ερθει γιατι η αγωνια μου χτυπαει κοκκινο

Κάτσε λίγο να περάσουν μερικές μέρες.

Παντως γενικα ειναι ακριβο νησι και δεν εχω καταλαβει γιατι και δεν ειναι μονο θεμα μεγαλων σουπερ μαρκετ γιατι υπαρχουν κι εφω καταστηματα γνωστων αλυσιδων.

Φωτεινή μου είναι παρατηρημένο αυτό στην επαρχία. Στην Κρήτη που κάποτε έκανα διακοπές (λόγω της καταγωγής μου) όλα ήταν πολύ ακριβά από τα ντόπια προϊόντα μαναβικής μέχρι και τα εισιτήρια του λεωφορείου.

Τουλάχιστον τα κηπευτικά δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί ήταν πιο ακριβά όταν ακριβώς τα ίδια προϊόντα πωλούνταν στην Αθήνα (π.χ. ντομάτες Κρήτης ή καρπούζια) αρκετά πιο φθηνά ενώ υπήρχαν τα έξοδα μεταφοράς.

αντε μπραβο, ετσι να μαζευομαστε. Την κυριακη εχει γεννεθλια ο αντρας μου και μπαινει στα 30,

Να τα εκατοστήσει και να έχει πάντα υγεία. Έτσι μου κακοφαινόταν κι εμένα από τα 29.

μ εχε φαει 2 μηνες οτι μεγαλωνει και του κακοφαινονται τα -αντα. Ετσι, σκεφτηκα να του κανω πλακα με την τουρτα και να γραφει πανω Χαρουμενα Γηρατεια. Θα γελασω παρα πολυ. Ευτυχως ειμαστε πλακατζηδες και ξερω οτι δεν θα το παρει στραβα!

Θα περιμένω να μας πεις αν τελικά το έγραψες και πώς του φάνηκε.

Νικο να σου ερθουν ολα οπως τα θες!!!!!Και εμενα μου λειπει η Εβιρι..και το μπλογκ εχει καιρο να ενημερωσει!!!

Παιδιά σας ευχαριστώ, τελικά στο μπλογκ δεν μπορούσα να γράψω αφενός λόγω περιορισμένου χρόνου κι αφετέρου γιατί στο χωριό δε φωτογράφισα τίποτα απ' αυτά που φτιάξαμε και δεν είχα τι να βάλω. Ακόμα και τα κουλούρια-τσουρέκια που τα έφτιαξα στην Αθήνα τα έβαλα αρκετά αργότερα.

Αν είναι άνθρωπος με χιούμορ τότε σίγουρα θα γελάσει με την τούρτα! Τα 30 ε? Ήμουν εκεί πριν 11 χρόνια!

Κι εγώ Αγγελική μου ήμουν εκεί πριν από 15. Άσε γιατί μελαγχολώ όταν αρχίζω να μετράω πόσα χρόνια πριν τέλειωσα το σχολείο.

Μεγαλύτερη απογοήτευση έρχεται όταν συναντάω κανένα παιδί από την τάξη μου και βλέπω έναν σχεδόν μεσόκοπο. Μου έρχεται να κλάψω.

εγω χαθηκα αυτες τις μερες λογω της γεννας! Ολα καλα πηγαν , μια χαρα η μπουμπουκα μας , η μαμα κλασικα στον κοσμο της! ξαπλες κ αγιος ο Θεος.Σημερα βγηκαν, να δω σπιτι τι θα κανουν αποψε.

Ευχάριστα τα νέα της νύφης σου και του μωρού.

Ολες τις μερες ετρεχα στο μαιευτηριο, μετα σπιτι ,μαγειρεμα,βολα με τα παιδια κ το βραδυ αργα μαζευα το σπιτι κ οτι μπορουσα απο δουλειες.

Νατος πάλι ο Βέγγος. Λάστιχο τεντωμένο έγινες.

Παρεακι ειμαι λιγακι νταουν!!!

Ο μικρος μαλλον εχει ευαισθησια-αλλεργια σε κατι που τρωω.....το απγευμα θα μιλησω παλι με τον γιατρο και μαλλον θα ξεκονησουμε με τα γαλακτοκομικα!!!

Πφφφφφ.......

Ελπίζω να βρεθεί γρήγορα η τροφή που την προκαλεί για να μην ταλαιπωρηθεί πολύ καιρό.

Προχτές έκανα γεμιστά αυγά, που σας παραθέτω παρακάτω...

th_new001_zpsdf380991.jpg

Άχου τι όμορφη πιατέλα, Νίνα μου ό,τι πιάνεις με τα χέρια σου το μεταμορφώνεις σε όμορφο και το ζωντανεύεις.

Βλεπω η μεγαλη Εβιρινα δινει ρεστα καθε φορα. Και του χρονου να ειστε καλα΄να ξαναγιορτασετε ολοι μαζι. Καλά για τον καιρο όλοι τα ιδια περασαμε.

Έβγαλα φωτογραφία ένα νηστίσιμο κορμό-μωσαϊκό που μας έφτιαξε την πρώτη μέρα.

Ο μικρούλης μου χτες είχαν πάει σε ανθοκομική έκθεση και αγόρασε κι έφερε στο σπίτι ένα γλαστράκι με λουλούδια. Σήμερα θα τα φυτέψουμε σε μεγαλύτερη γλάστρα παρεούλα.

Είμαι σίγουρη ότι θα του αρέσει να τα φροντίζει.

καλημερα κοριτσια, τι μου κανετε? εγω ειμαι στη δουλεια και μαλλον σημερα ειναι μερα απολυσεων οποτε περιμενουμε!

Ωχ, μη μου λες τέτοια!!!!!!!!! Ελπίζω να τη γλιτώσεις.

Μ εχουν προβληματισει λοιπον γιατι σιγουρα αυτες ξερουν καλυτερα και βλεπουν πολλα. εγω θελω να τον παω για να μην κουραζω τους γονεις μου, βεβαια εκεινοι δεν θελουν με τιποτα να τον παμε. Δεν ξερω τι να κανω. Με αυτη την κυρια που μιλαγα εχθες και ειδε και το παιδι θεωρει οτι εχει γινει πολυ σωστη δουλεια στο παιδι, ειναι μπροστα στο λογο, στη συμπεριφορα, στις γνωσεις. Οι δικοι μου ασχολουνται παρα πολυ μαζι του. Εσεις τι θα κανατε?

Προσωπικά θεωρώ ότι το οικογενειακό περιβάλλον είναι καλύτερο στις μικρές ηλικίες από το σταθμό. Τα μικρά παιδάκια έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από το χάδι την αγκαλιά και την τρυφερότητα της μαμάς, κάτι που δεν μπορούν να βρουν στους σταθμούς όσο καλές και να είναι οι δασκάλες.

Εξάλλου, μια ζωή κάπου θα πηγαίνουν το πρωί. Στην αρχή σχολείο, μετά πανεπιστήμιο, μετά στη δουλειά....ίσως θα έπρεπε να ευχαριστηθούν λίγο περισσότερο τον πρωινό τους ύπνο και το σπίτι και τη μαμά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα σε όλους.

Για σήμερα έφτιαξα μακαρόνια με κιμά. Κάποια στιγμή μέσα στη μέρα ίσως φτιάξω φράουλες σιρόπι-γλυκό, ανάλογα τα κέφια.

Σας βάζω φωτογραφίες από τον Μάη και μία από τον κήπο, να μπούμε λίγο στο κλίμα.

th_MAY005_zps2cbc2c84.jpg

th_MAY011_zps71294a7f.jpg

Νίνα μου τα συγχαρητήριά μου και για τις δύο όμορφες εικόνες που μοιράστηκες μαζί μας. Το στεφανάκι σου μ' αρέσει για τα χρώματά του και την επιτυχία που έχει στον κύκλο. Ο κήπος σου αξίζει όπως μας είχες πει να κάθεται κανείς και να ξεκουράζεται το μάτι του οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!!!

Χθες πήγαμε στο γιατρό και η μικρή είναι +-2700γρ. Απ'ό,τι μας είπε ο γιατρός την περιμένουμε γύρω στου Αγ. Κωνσταντίνου γιατί ακόμη είναι νωρίς.

Όλα καλά Στρουμφίτα μου και ο καιρός πλησίασε τόσο πολύ. Θα γεννήσεις και σε πολύ ωραία εποχή ανοιξιάτικη. Όλα τα δέντρα θα είναι πράσινα και τα λουλούδια ανθισμένα να προϋπαντήσουν το μωράκι. Με το καλό σου εύχομαι.

Εβιρακι προσαρμοζεσαι ξανα στα βορεια; Πως ειναι ο καιρος εκει;

Από την ημέρα που ήρθαμε έχει συνέχεια συννεφιά και βροχή. Μόνο σήμερα είναι ηλιόλουστος ο καιρός. Από θερμοκρασίες παίζαμε ανάμεσα στους 15-18. Χτες είχε περισσότερο κρύο στους 11. Αλλά τις επόμενες δείχνει στο ίντερνετ ότι θα φτιάξει.

Για να γιορτασουμε την Πρωτομαγια πηγαμε σε ενα κοντινο μερος οπου εκανε εκδηλωσεις ο τοπικος συλλογος και περασαμε πολυ ωραια. Η μικρη "χορεψε" και τον πρωτο της μπαλο!

Χαίρομαι που περάσατε ωραία. Αφού έδειξε ότι της άρεσε ευκαιρία είναι να τη γράψεις στο σύλλογο να μάθει χορό. Αν είναι η μικρότερη μέσα στα άλλα παιδιά θα την έχουν σα μασκώτ.

εξελιξεις δυστυχως δεν ειχαμε. Καλυτερα να γινει κατι ειτε κακο ειτε καλο αλλα να υπαρξει εξελιξη. Νιωθω οτι καποιοι συναδελφοι ξερουν και ολο υπονοουμενα ειναι.

Να βάλει ο Θεός το χέρι Του.

Το απογευμα ξεκινησα να βαζω πλυντηρια και να κανουμε δουλειες στον κηπο και πηγα να παρω ενα παγωτο κι επεσα πανω σ εναν παλιο καλο μου συναδελφο που εχει ανοιξει δικο του συνεργειο στις μαρκες που δουλευω κι εγω και ειπαμε να παω καμμια μερα να μιλησουμε. Απλα ενιωσα καπως καλυτερα γιατι εχω μια πορτα να χτυπησω, ειναι και κοντα στο σπιτι μου!

Πολύ αισιόδοξο αυτό, ο Θεός δε θα σ' αφήσει έτσι. Κάνε του μια προσευχή και θα σ' ακούσει.

Το κακο ειναι πως ειναι σε γηροκομειο και δεν της εχουμε παει να δει τον μικρο....Τι λετε να της τον παμε??....ειναι σε δωματιο με μια αλλη γιαγια!Θα θελαμε να τον δει...θα νιωθω πολυ ασχημα αν φυγει και δεν τον εχει δει...Στο κατω κατω παππουδια και γιαγιουλες εχει...να εχει πολλα μικροβια???αχ δεν ξερω...

Θα χαρεί πολύ να τον δει και το δικαιούται κιόλας, αλλά ίσως αν βρίσκατε ένα τρόπο να είναι κάπως έξω από το δωμάτιο σε κάποιο εξωτερικό χώρο του γηροκομείου (κήπο, αυλή) θα ήταν ακόμα καλύτερα για όλους.

Σήμερα Παρασκευή και έχουμε φασολάδα με ελίτσες....

Γεια σου Μπάρμπι καλώς ήρθες στο μαγειροκαφέ. Ελληνικότατο και νοστιμότατο το μενού σου.

Παρασκευή σήμερα και μου θυμίζει λίγο Δευτέρα... ίσως λόγω της χθεσινής αργίας

Κι εγώ την ίδια αίσθηση είχα.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για τον κήπο... δεν είναι τίποτα σπουδαίο, ειδικά για κάποιον που είχε μόνο γλαστρούλες μέχρι πρότινος, αλλά στην πορεία μαθαίνω... και αφού υπάρχει ο χώρος, γιατί όχι?

Τον έχεις φτιάξει πολύ ωραίο.

Εβιρι έχεις να διαβάσεις πολλάαααααααα ακόμα!!!! Θα περιμένουμε νέα σου!!!!

Να που έφτασα στο σήμερα. Είχα αρκετά να διαβάσω αν και περίμενα πολύ περισσότερα.

ΑΑΑΑΑΧΑ συμφωνώ να τι ξέρω εγώ που πήγα και γέμισα την κατάψυξη!

Και πάρα πολύ καλά έκανες για να υπάρχει απόθεμα στο σπίτι ανά πάσα ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα μαγειροπαρέα!

Επιτέλους βλέπουμε άνοιξη, αν και κάτι άκουσα για βροχές! Ελπίζω να πέσουν έξω!

Στα μαγειρικά μας τώρα...

Το Σάββατο φάγαμε μακαρόνια με κέτσαπ, μιάς και είχαμε πάει σε μία βάπτιση το πρωί και δεν είχα χρόνο να μαγειρέψω κάτι άλλο.

Την Κυριακή έφτιαξα μπριζολίτσες χοιρινές στον φούρνο με λεμονάκι - μουστάρδα και τις συνοδέψαμε με ρυζάκι.

Σήμερα το μενού έχει φασολάκια.

Αυτά για την ώρα! Πάω να δουλέψω και τα ξαναλέμε σε λιγάκι...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα να εχουμε!!

Δεν μπηκα καθολου το σ/κ γιατι πραγματικα δεν εκατσα ουτε ενα λεπτο, κουραστηκα πολυ.

Το Σαββατο ειχα το πρωι να παω σε μια εκθεση με καλλυντικα οποτε στις 9 ειχαμε φυγει με το μικρο, τον κρατησε ο μπαμπας μου και πηγα με τη μαμα και την αδερφη μου. Γυρισαμε κατα τις 1, πηγα χασαπη, πηρα το παιδι και πηγαμε σπιτι. ΚΟιμηθηκε κι εβαλα να σιδερωσω 4 πλυντηρια και μολις τελειωσα πηγα σουπερ. Εν το μεταξυ οι αντρες ειχαν παει σ ενα φιλικο ζευγαρι να παιξουν τα παιδια και πηγα και τους βρηκα, οποτε γυρισαμε το βραδυ να τακτοποιησω ρουχα και ψωνια και καταφερα να κατσω στις 10.30 απο τις 7.30 που ειχα σηκωθει. Ευτυχως ειχα μαγειρεψει απο την Παρασκευη κοκκινιστο με ρυζι.

Την Κυριακη εκανα κοτοπουλο ρολο για εχτες και γιγαντες για σημερα. Εκανα σκουπισμα σφουγγαρισμα ξεσκονισμα καθαρισα και την αυλη και το απογευμα ειχαμε κοσμο. Τελικα ηταν πολυ Light αυτο που εγραψα στην τουρτα "Να ζησεις Ηλια καλα γηρατεια" αλλα του εκανα πλακα ολη μερα σε οτι κι αν ελεγε, τον ειχα τρελανει. Περασαμε καλα γενικα.

Τωρα ειμαι δουλεια και βαριεμαιαιαιαι!!!!!!! Λεω να φτιαξω κι ενα κεικ το απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!!!!!!!

Βλέπω ότι έχει ήλιο και μου έχει φτιάξει τη διάθεση!!!!

Ούτε εγώ μπήκα καθόλου το ΣΚ. Το Σάββατο πήγαμε στο ΚΕΠ για κάτι χαρτιά που χρειαζόμασταν, στο σούπερ μάρκετ, στον κρεοπώλη και αφού τελειώσαμε είπαμε να κάτσουμε για ένα γρήγορο καφέ. Ααααα, πήγαμε και κομμωτήριο μετά από κι εγώ δεν ξέρω πόσο καιρό! Επέμενε ο άντρας μου γιατί λέει μετά που θα γεννήσεις που θα βρεις χρόνο, θα είναι και καλοκαίρι οπότε... Ωραία ήταν όμως, ανανεώθηκα!

Το απόγευμα-βράδυ ήρθε ο κουμπάρος μας για καφέ κι έκατσε και για φαγητό. Φτιάξαμε πίτσα με δικό μου ζυμαράκι (το οποίο όμως ζύμωσε ο καλός μου για να μη ζοριστώ) και βγήκε πάρα πολύ αφράτη, έκανα κι ένα σπετσοφάι καθώς είχα πολλά λουκάνικα στην κατάψυξη και πολλές πιπεριές στο ψυγείο. Έφαγαν οι άντρες μέχρι σκασμού, ήπιαν και τα κρασάκια τους μετά όμως το καλό μου το παιδί έκανε το σουβλάκι στον ύπνο του, γύρω-γύρω συνέχεια....απαπαπαπα και να λέει "δεν το ξανακάνω, δεν το ξανακάνω".

Την Κυριακή εκμεταλλευτήκαμε ότι ήταν ανοιχτά κάποια μαγαζιά και κάναμε μια μικρή βόλτα για να χαζέψουμε. Τελικά πήρα κι ένα καινούριο ρουχαλάκι έτσι για το καλό για την έξοδο από το μαιευτήριο, αλλά δεν μπορούσα να περπατήσω πολύ πολύ οπότε γυρίσαμε πίσω. Για μεσημέρι φάγαμε σουτζουκάκια με πατάτες τηγανιτές και το βράδυ είχε γιαουρτάκι.

Για σήμερα δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα φτιάξω.

Πάω να κάνω 1-2 δουλείτσες που έχω και τα λέμε!!!!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κ καλη βδομαδα παιδια να εχουμε!!

Κ εγω δεν καταφερα να μπω καθολου το ΣΚ οπως καθε ΣΚ γιατι τι αλλο ετρεχα σαν το βεγγο... Το Σαββατο ολη μερα δουλειες κ χτες ολη μερα , βολτες!!

Εβιρακι μου ποσο πολυ μου ειχες λειψει!!! Τι να τα κανουμε τα βλασταρια μας οτι θελουν μας κανουν τελικα.Κ δυο κ τρια ταψια θα βαζουμε σε λιγο ετσι οπως παμε.Μεταξυ μας τωρα κ εγω λεμονατο με πατατες το προτιμω το ψαρακι χαχαχα !!

Τι ωραια εικονα με τις δυο κορουλες αγκαλια!!!! ανεκτιμητες στιγμες!

Αγγελικη μου βαφτιση Σαββατο πρωι ε? πωω σου χαλαει ολη την Σαββατιατικη σειρα! Ωραιο το χτεσινο φαγακι σου ομως!!

Ιωαννακι να τον χαιρεσαι τον συζυγο!! Ενταξει ειναι ε? δεν πιστευω να τα εχει βαψει μαυρα? πτωμα πρεπει να ησουν το Σαββατο ε? τουλαχιστον περασες καλα στην εκθεση?

Σμουρφιτακι πολυ καλος ειναι ο αντρουλης σου!! μπραβο του!!! του βγηκε ξινο ομως το φαγοποτι ε? εμ αν συνηθισεις το βραδυ να τρως γιαουρτακια κ σαλατες κ μετα πας σε πιτσες κ σπετζοφαι καπως σου ερχεται αλλα χρειαζονται ομως κ αυτα που κ που!

Εχουμε κανενα νεο απο την μπουμπου? πονακια κλπ?

Νικο κ οι αποτυχιες στο προγραμμα δεν ειναι? σιγα μην σκασουμε για ενα σουφλε!! οχι βεβαια!!

Για το εκμεκ

κοψε το τσουρεκι σε φετες κ στρωστες σε ενα πυρεξ.Εδω θα προτινα να το ψησεις κανα 10-15 λπετο στο φουρνο να γινει πιο τραγανο.εγω δεν το εκανα αλλα το ηθελε.

Εντομεταξυ ετοιμαζεις ενα απλο σιροπακι.Μια κουπα νερο 3/4 ζαχαρη, λιγη κανελα κ αν θες φλουδα πορτοκαλι.λιγο βρασιμο θελει 4-5 λεπτα.

οταν βγαλεις το τσουρεκι απο το φουρνο το σιροπιαζεις κ πασπαλιζεις με λιγη κανελα.

Μετα απο πανω βαζεις ειτε κρεμα ζαχαροπλαστικης ειτε 2 φακελακια ανθος αραβοσιτου βανιλια κ μετα σαντιγυ κ αμυγδαλακι η οτι αλλο θες.

για την κρεμα ζαχαροπλαστικης εγω βαζω

1 λιτρο γαλα

6 κουταλιες σουπας κορν φλαουρ( μισο κουτακι ειναι)

1 μικρη κουπιτσα ζαχαρη

2 βανιλιες

1 μεγαλη κουταλια σουπας βουτυρο η βιταμ

βαζουμε το γαλα να βρασει μαζι με την ζαχαρη κ τις βανιλιες.Εχουεμ κρατησει λιγο γαλατακι κ εκει διαλυουμε το κορν φλαουρ.οταν βρασει το γαλα ριχνουμε κ το κορν φλαουρ κ ανακατευουμε μεχρι να γινει κρεμα( θα πεταει φουσκαλες).αποσυρουμε κ ριχνουμε το βουτυρο κ ανακατευουμε ακομα λιγο.

Φωτεινη μου τι κανεις?

Νινακι καλημερα !!!

Στα μαγειρικα μαου τωρα,

Το Σαββατο το μεσημερι εφτιαξα μπακαλιαρακια τηγανιτα με βραστα λαχανικα ( πατατες-κολοκυθακια-καροτα) κ το βραδυ εβρασα μακαρονια με κοκκινη σαλτσα κ εφτιαξα κ ενα ευκολο γλυκο με μπισκοτα ψυγειου.Μπισκοτα σε κομματια ανακατεμενα με σοκολατενια κρεμα ζαχαροπλαστικης κ απο πανω σαντιγυ-φραουλες κ τριμμενη σοκολατα.Πολυ ωραιο γινεται.

Την Κυριακη το μεσημερι φαγαμε μοσχαρι στην γαστρα ψητο με μπυρα μαζι με πατατες τηγανιτες κ σαλατα κ στον μικρο του εκανα κιμα που ειχα ετοιμο στην καταψυξη με λαχανικα.Το απογευμα εφτιαξα κ ενα κεικ με ξυσμα λεμονι κ γιαουρτι , πολυ αφρατο!

Σημερα θα μαγειρεψει η μαμα μου, ηρθε χτες βραδυ για 1-2 μερες.Θα κανει σνιτσελ κοτοπουλο με πατατουλες κ μας εφερε κ τυροπιτουλα απο τα χερακια της.Εγω θα φαω λιγο κρεας που εμεινε απο χτες με σαλατα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα μαγειροπαρέα!

Καλημέρα και σε εσένα!!!! Καλή εβδομάδα και καλή δουλειά!!!

Επιτέλους βλέπουμε άνοιξη, αν και κάτι άκουσα για βροχές! Ελπίζω να πέσουν έξω!

Μακάρι να πέσουν έξω! ΔΕΝ θέλω να χαλάσει ο καιρός και ΔΕΝ θέλω βροχές.....

Στα μαγειρικά μας τώρα...

Το Σάββατο φάγαμε μακαρόνια με κέτσαπ, μιάς και είχαμε πάει σε μία βάπτιση το πρωί και δεν είχα χρόνο να μαγειρέψω κάτι άλλο. Πολύ ωραίες οι πρωινές βαπτίσεις, αλλά χάνεις μετά τη μέρα σου.

Την Κυριακή έφτιαξα μπριζολίτσες χοιρινές στον φούρνο με λεμονάκι - μουστάρδα και τις συνοδέψαμε με ρυζάκι. Νόστιμο φαγάκι....γιαμι γιαμι....

Σήμερα το μενού έχει φασολάκια.

Αυτά για την ώρα! Πάω να δουλέψω και τα ξαναλέμε σε λιγάκι... Καλη συνέχεια!

Καλημερα και καλη βδομαδα να εχουμε!!Καλημέρα σου και καλή εβδομάδα!!!

Δεν μπηκα καθολου το σ/κ γιατι πραγματικα δεν εκατσα ουτε ενα λεπτο, κουραστηκα πολυ.

Το Σαββατο ειχα το πρωι να παω σε μια εκθεση με καλλυντικα οποτε στις 9 ειχαμε φυγει με το μικρο, τον κρατησε ο μπαμπας μου και πηγα με τη μαμα και την αδερφη μου. Γυρισαμε κατα τις 1, πηγα χασαπη, πηρα το παιδι και πηγαμε σπιτι. ΚΟιμηθηκε κι εβαλα να σιδερωσω 4 πλυντηρια και μολις τελειωσα πηγα σουπερ. Εν το μεταξυ οι αντρες ειχαν παει σ ενα φιλικο ζευγαρι να παιξουν τα παιδια και πηγα και τους βρηκα, οποτε γυρισαμε το βραδυ να τακτοποιησω ρουχα και ψωνια και καταφερα να κατσω στις 10.30 απο τις 7.30 που ειχα σηκωθει. Φουλ πρόγραμμα!!! Χαρά στο κουράγιο σου!Ευτυχως ειχα μαγειρεψει απο την Παρασκευη κοκκινιστο με ρυζι. Πάλι καλά που είχες προνοήσει!

Την Κυριακη εκανα κοτοπουλο ρολο για εχτες και γιγαντες για σημερα. Τώρα συνειδητοποίησα πόσο καιρό έχω να φάω ρολό κοτόπουλο... πολύ ωραίο φαγητό!Εκανα σκουπισμα σφουγγαρισμα ξεσκονισμα καθαρισα και την αυλη και το απογευμα ειχαμε κοσμο. Τελικα ηταν πολυ Light αυτο που εγραψα στην τουρτα "Να ζησεις Ηλια καλα γηρατεια" αλλα του εκανα πλακα ολη μερα σε οτι κι αν ελεγε, τον ειχα τρελανει. Περασαμε καλα γενικα. Μπράβο κοπέλα μου! Να τον χαίρεσαι και πάλι, να είστε πάντα καλά και με πολύ χιούμορ!!!!

Τωρα ειμαι δουλεια και βαριεμαιαιαιαι!!!!!!! Λεω να φτιαξω κι ενα κεικ το απογευμα Είναι αρχή της ενδομάδας γι'αυτό μάλλον. Καλά δεν σου φτάνει ότι έκανες μέσα σε 2 μέρες; θα φτιάξεις και κέικ; Απαπαπα....

καλημερα κ καλη βδομαδα παιδια να εχουμε!!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα και σε εσένα!!!!

Κ εγω δεν καταφερα να μπω καθολου το ΣΚ οπως καθε ΣΚ γιατι τι αλλο ετρεχα σαν το βεγγο... Το Σαββατο ολη μερα δουλειες κ χτες ολη μερα , βολτες!!

Το κορίτσι λάστιχο έχεις γίνει βρε Τζένη! Οι βόλτες πάντως είναι ευχάριστες!

Εβιρακι μου ποσο πολυ μου ειχες λειψει!!! Τι να τα κανουμε τα βλασταρια μας οτι θελουν μας κανουν τελικα.Κ δυο κ τρια ταψια θα βαζουμε σε λιγο ετσι οπως παμε.Μεταξυ μας τωρα κ εγω λεμονατο με πατατες το προτιμω το ψαρακι χαχαχα !!

Τι ωραια εικονα με τις δυο κορουλες αγκαλια!!!! ανεκτιμητες στιγμες!

Αγγελικη μου βαφτιση Σαββατο πρωι ε? πωω σου χαλαει ολη την Σαββατιατικη σειρα! Ωραιο το χτεσινο φαγακι σου ομως!!

Ιωαννακι να τον χαιρεσαι τον συζυγο!! Ενταξει ειναι ε? δεν πιστευω να τα εχει βαψει μαυρα? πτωμα πρεπει να ησουν το Σαββατο ε? τουλαχιστον περασες καλα στην εκθεση?

Σμουρφιτακι πολυ καλος ειναι ο αντρουλης σου!! μπραβο του!!! του βγηκε ξινο ομως το φαγοποτι ε? εμ αν συνηθισεις το βραδυ να τρως γιαουρτακια κ σαλατες κ μετα πας σε πιτσες κ σπετζοφαι καπως σου ερχεται αλλα χρειαζονται ομως κ αυτα που κ που! Εεεε τόσα χρόνια τα έφτιαχνα όλα μόνη μου, τώρα όμως που χρειάζομαι πραγματικά βοήθεια ευτυχώς τα καταφέρνει μια χαρά! Ελπίζω αυτό το θαύμα να κρατήσει και μετά! Βρε και βαρύ και ξινό του έπεσε, αλλά μια στο τόσο χαλάλι του!

Εχουμε κανενα νεο απο την μπουμπου? πονακια κλπ? Η μπουμπού μας έχει τρελάνει στις κλωτσιές, τις μπουνιές και τα κουνήματα! Σεισμός κανονικός! Πονάκια έχω, αλλά μάλλον από τη μικρή που δεν σταματάει να κουνιέται!

Νικο κ οι αποτυχιες στο προγραμμα δεν ειναι? σιγα μην σκασουμε για ενα σουφλε!! οχι βεβαια!!

Για το εκμεκ Αχ...μπράβο και την ήθελα κι εγώ τη συνταγή! Μου έχουν μείνει κι εμένα αρκετά τσουρέκια, οπότε κάτι πρέπει να τα κάνω!

κοψε το τσουρεκι σε φετες κ στρωστες σε ενα πυρεξ.Εδω θα προτινα να το ψησεις κανα 10-15 λπετο στο φουρνο να γινει πιο τραγανο.εγω δεν το εκανα αλλα το ηθελε.

Εντομεταξυ ετοιμαζεις ενα απλο σιροπακι.Μια κουπα νερο 3/4 ζαχαρη, λιγη κανελα κ αν θες φλουδα πορτοκαλι.λιγο βρασιμο θελει 4-5 λεπτα.

οταν βγαλεις το τσουρεκι απο το φουρνο το σιροπιαζεις κ πασπαλιζεις με λιγη κανελα.

Μετα απο πανω βαζεις ειτε κρεμα ζαχαροπλαστικης ειτε 2 φακελακια ανθος αραβοσιτου βανιλια κ μετα σαντιγυ κ αμυγδαλακι η οτι αλλο θες.

για την κρεμα ζαχαροπλαστικης εγω βαζω

1 λιτρο γαλα

6 κουταλιες σουπας κορν φλαουρ( μισο κουτακι ειναι)

1 μικρη κουπιτσα ζαχαρη

2 βανιλιες

1 μεγαλη κουταλια σουπας βουτυρο η βιταμ

βαζουμε το γαλα να βρασει μαζι με την ζαχαρη κ τις βανιλιες.Εχουεμ κρατησει λιγο γαλατακι κ εκει διαλυουμε το κορν φλαουρ.οταν βρασει το γαλα ριχνουμε κ το κορν φλαουρ κ ανακατευουμε μεχρι να γινει κρεμα( θα πεταει φουσκαλες).αποσυρουμε κ ριχνουμε το βουτυρο κ ανακατευουμε ακομα λιγο.

Φωτεινη μου τι κανεις?

Νινακι καλημερα !!!

Στα μαγειρικα μαου τωρα,

Το Σαββατο το μεσημερι εφτιαξα μπακαλιαρακια τηγανιτα με βραστα λαχανικα ( πατατες-κολοκυθακια-καροτα) κ το βραδυ εβρασα μακαρονια με κοκκινη σαλτσα κ εφτιαξα κ ενα ευκολο γλυκο με μπισκοτα ψυγειου.Μπισκοτα σε κομματια ανακατεμενα με σοκολατενια κρεμα ζαχαροπλαστικης κ απο πανω σαντιγυ-φραουλες κ τριμμενη σοκολατα.Πολυ ωραιο γινεται. Κόλαση.....!!!! Και το φαγητό και το γλυκό!!!!

Την Κυριακη το μεσημερι φαγαμε μοσχαρι στην γαστρα ψητο με μπυρα μαζι με πατατες τηγανιτες κ σαλατα κ στον μικρο του εκανα κιμα που ειχα ετοιμο στην καταψυξη με λαχανικα.Το απογευμα εφτιαξα κ ενα κεικ με ξυσμα λεμονι κ γιαουρτι , πολυ αφρατο! Τι ωραία!!!!

Σημερα θα μαγειρεψει η μαμα μου, ηρθε χτες βραδυ για 1-2 μερες.Θα κανει σνιτσελ κοτοπουλο με πατατουλες κ μας εφερε κ τυροπιτουλα απο τα χερακια της.Εγω θα φαω λιγο κρεας που εμεινε απο χτες με σαλατα.

Ευκαιρία να ξεκουραστείς κι εσύ λιγάκι τουλάχιστον να μην σκέφτεσαι και το φαγητό!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααααααααα!!!!!!!

ΠΠΠΠφφφφφ παλι δεν μου ερχονταν ενημερωσεις!!!!ΓΓΓΓκκκκρρρρρ!!!!!

Για σημερα γιουβετσακι!!!

Παω να σας διαβασω λοιπον και αν και οταν θελει ο μικρος μου σας απαντω!!χεχεχε!!!

Πολλα πολλα φιλιααααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομαδα!

Λιακαδες ακουω ε; Εδω χτες εβρεχε το πρωι όπως και σημερα το πρωι. Τωρα εχει σταματησει κι εχει ηλιο αλλα δεν τολμουμε να ελπισουμε... Δεν θελω αλλες βροχες εδω κι ενα μηνα εχουμε μουλιασει.

Εβιρακι τι ωραια εικονα περιεγραψες με τις κορουλες σου!!! Παντα τετοια να ζουμε ολες και ολοι! Παντως πραγματικα μας ελειψες αλλα φυσικα σε καταλαβαινουμε που απολαυσες τις οικογενειακες στιγμές.

Ιωαννα να χαιρεσαι τον αντρουλη σου και παντα τετοιο χιουμορ να διαθετετε. Ωραιο κι αυτο που συνεβη και με τον πρωην συναδελφο. Η ελπιδα ειναι πολυ σημαντικη στη ζωη κι ειναι ωραιο να υπαρχει ενα φως στην ακρη του τουνελ. Καλά το Σαββατο κουραστηκε εγω που τα διαβασα φανταζομαι εσυ που ησουν ολη τη μερα στο πόδι πως θα ησουν. Περασες καλά τουλάχιστον;

Αγγελικη ωραιο το χτεσινο σου φαγητακι. Σαββατο πρωι βαφτιση; Χαλάει ολο το προγραμμα του ΣΚ κατα τη γνωμη μου.

Νικο στους εκδοτικους οικους οι προθεσμίες ειναι συνηθως πιεστικες αλλα δεν πειραζει δουλεια να υπαρχει (και να πληρωνεται φυσικα). Οσο για το σουφλε δεν απετυχε απλά αποφασισε να σε βοηθησει στη διαιτα.

Τζενακι για πες και σε μενα που βρισκεις τοση ενεργεια και κανεις τοσα πραγματα καθε μερα. Ωραια ιδεα για το εκμεκ απο τα τσουρεκια. Σε εμας δεν περισσεψαν γιατι δεν ειχα φτιαξει πολλα, δωσαμε και καποια οποτε ενταξει μας ηρθαν.

Βαrbie καλως ορισες. Ωραιο φαγητακι ειχες.

Νινα μου τι νεα; Πως τα περασατε; Να σου πω την αληθεια το εγραψα αυτο για τα αυγα και μετα απο ωρες σκεφτηκα πως μπορει ο κοσμος να μη θυμαται αυτη τη διαφημιση.

Στρουμφιτα κι εσυ πολλα εκανες το ΣΚ. Του επεσε λιγο βαρυ του συζυγου ε; Δεν πειραζει ομως μια στο τοσο καλό εινια να ξεδινουμε.

Το Σαββατο ειχα δουλιτσες σε αλλη πολη οπότε το μεσημερι φαγαμε ομελετα με διαφορα μεσα (γιατι μονο ετσι τρωω τα αυγα κι ειχα κατι μηνες να φαω). Το βραδυ εφτιαξα πιτσα. Χτες το μεσημερι ειχαμε ψαρια με χορτα. Για σημερα εφτιαξε η μαμα μου απο χτες λαχανοντολμαδες. Εμμεσως μου ειπε οτι δεν πολυαρεσουν τα φαγητα μου αλλα εκεινη τη βολευει πολυ που μαγειρευω εγω οπότε δεν πειραζει θα τα τρωνε. Οπότε ολα ΟΚ. (Στρουμφιτα μην αγχωθεις και σου ανεβει η πιεση εγω μαγειρευω πολυ πιο ελαφρια απο τη μαμα μου οπότε ειναι λογικο να μην τους αρεσουν και να τους φαινονται λιγο νοσοκομειακα να το πω, άνοστα να το πω).

Φιλακια σε όλη την παρεουλα


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα μαγειροπαρέα!

Επιτέλους βλέπουμε άνοιξη, αν και κάτι άκουσα για βροχές! Ελπίζω να πέσουν έξω!

Στα μαγειρικά μας τώρα...

Το Σάββατο φάγαμε μακαρόνια με κέτσαπ, μιάς και είχαμε πάει σε μία βάπτιση το πρωί και δεν είχα χρόνο να μαγειρέψω κάτι άλλο.

Την Κυριακή έφτιαξα μπριζολίτσες χοιρινές στον φούρνο με λεμονάκι - μουστάρδα και τις συνοδέψαμε με ρυζάκι.

Σήμερα το μενού έχει φασολάκια.

Αυτά για την ώρα! Πάω να δουλέψω και τα ξαναλέμε σε λιγάκι...

Εμενα μ ενοχλει Σαββατο και τετοιου ειδους υποχρεωση με παει πολυ πισω.

Ζηλεψα τις μπριζολιτσες σου. Καλη συνεχεια!

Καλημέρα!!!!!!!!!!

Βλέπω ότι έχει ήλιο και μου έχει φτιάξει τη διάθεση!!!!

Ούτε εγώ μπήκα καθόλου το ΣΚ. Το Σάββατο πήγαμε στο ΚΕΠ για κάτι χαρτιά που χρειαζόμασταν, στο σούπερ μάρκετ, στον κρεοπώλη και αφού τελειώσαμε είπαμε να κάτσουμε για ένα γρήγορο καφέ. Ααααα, πήγαμε και κομμωτήριο μετά από κι εγώ δεν ξέρω πόσο καιρό! Επέμενε ο άντρας μου γιατί λέει μετά που θα γεννήσεις που θα βρεις χρόνο, θα είναι και καλοκαίρι οπότε... Ωραία ήταν όμως, ανανεώθηκα!

Την Κυριακή εκμεταλλευτήκαμε ότι ήταν ανοιχτά κάποια μαγαζιά και κάναμε μια μικρή βόλτα για να χαζέψουμε. Τελικά πήρα κι ένα καινούριο ρουχαλάκι έτσι για το καλό για την έξοδο από το μαιευτήριο, αλλά δεν μπορούσα να περπατήσω πολύ πολύ οπότε γυρίσαμε πίσω. Για μεσημέρι φάγαμε σουτζουκάκια με πατάτες τηγανιτές και το βράδυ είχε γιαουρτάκι.

Για σήμερα δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα φτιάξω.

Πάω να κάνω 1-2 δουλείτσες που έχω και τα λέμε!!!!

Ηλιο λες ηλιο δεν βλεπω, παλι συννεφιασε:(

Καλα εκανες και πηγες κομμωτηριο, ειναι καλη μια ανανεωση.

Την Κυριακη δεν πηγαινω για ψωνια, ειμαι απο αυτες που δεν συμφωνουν με το μετρο αυτο και οι εργαζομενοι πρεπει να ξεκουραστουν, οποτε τα μαγαζια εμενα δεν με βλεπουν την Κυριακη

καλημερα κ καλη βδομαδα παιδια να εχουμε!!

Κ εγω δεν καταφερα να μπω καθολου το ΣΚ οπως καθε ΣΚ γιατι τι αλλο ετρεχα σαν το βεγγο... Το Σαββατο ολη μερα δουλειες κ χτες ολη μερα , βολτες!!

Ιωαννακι να τον χαιρεσαι τον συζυγο!! Ενταξει ειναι ε? δεν πιστευω να τα εχει βαψει μαυρα? πτωμα πρεπει να ησουν το Σαββατο ε? τουλαχιστον περασες καλα στην εκθεση?

Για το εκμεκ

κοψε το τσουρεκι σε φετες κ στρωστες σε ενα πυρεξ.Εδω θα προτινα να το ψησεις κανα 10-15 λπετο στο φουρνο να γινει πιο τραγανο.εγω δεν το εκανα αλλα το ηθελε.

Εντομεταξυ ετοιμαζεις ενα απλο σιροπακι.Μια κουπα νερο 3/4 ζαχαρη, λιγη κανελα κ αν θες φλουδα πορτοκαλι.λιγο βρασιμο θελει 4-5 λεπτα.

οταν βγαλεις το τσουρεκι απο το φουρνο το σιροπιαζεις κ πασπαλιζεις με λιγη κανελα.

Μετα απο πανω βαζεις ειτε κρεμα ζαχαροπλαστικης ειτε 2 φακελακια ανθος αραβοσιτου βανιλια κ μετα σαντιγυ κ αμυγδαλακι η οτι αλλο θες.

εσυ και τρεχεις? περιεργο μου φαινεται!!:) πατα λιγο φρενο

Αυτο με το τσουρεκι μαλλον θα το κανω γιατι μου εχει μεινει ενα, φαγαμε πολλα τωρα τελευταια.

Ευχαριστω για τις ευχες, η αληθεια ειναι πως του κακοφανηκε λιγακι.

Στην εκθεση δεν περναω ποτε καλα γιατι εχει απιστευτο κοσμο και κουραζομαι πολυ και με πιανει νευρικοτητα αλλα τι να κανουμε που αγοραζω επαγγελματικα καλλυντικα σε απιστευτες τιμες, κανω υπομονη!

Το Σαββατο πραγματικα ημουν χαλια. Αδιαθετησα και μετα απο 5 μερες καθυστερηση, αφου ημουν ετοιμη να παω για τεστ γιατι δεν το συνηθιζω να αργει, ειχα και νευρα και ποναγα αλλα οκ εμεις οι γυναικες αυτα τα προσπερναμε

Καλημεραααααααααα!!!!!!!

ΠΠΠΠφφφφφ παλι δεν μου ερχονταν ενημερωσεις!!!!ΓΓΓΓκκκκρρρρρ!!!!!

Για σημερα γιουβετσακι!!!

Παω να σας διαβασω λοιπον και αν και οταν θελει ο μικρος μου σας απαντω!!χεχεχε!!!

Πολλα πολλα φιλιααααα!!!

Θα σε περιμενουμε!!!!

Καλημέρα και καλή εβδομαδα!

Λιακαδες ακουω ε; Εδω χτες εβρεχε το πρωι όπως και σημερα το πρωι. Τωρα εχει σταματησει κι εχει ηλιο αλλα δεν τολμουμε να ελπισουμε... Δεν θελω αλλες βροχες εδω κι ενα μηνα εχουμε μουλιασει.

Ιωαννα να χαιρεσαι τον αντρουλη σου και παντα τετοιο χιουμορ να διαθετετε. Ωραιο κι αυτο που συνεβη και με τον πρωην συναδελφο. Η ελπιδα ειναι πολυ σημαντικη στη ζωη κι ειναι ωραιο να υπαρχει ενα φως στην ακρη του τουνελ. Καλά το Σαββατο κουραστηκε εγω που τα διαβασα φανταζομαι εσυ που ησουν ολη τη μερα στο πόδι πως θα ησουν. Περασες καλά τουλάχιστον;

Το Σαββατο ειχα δουλιτσες σε αλλη πολη οπότε το μεσημερι φαγαμε ομελετα με διαφορα μεσα (γιατι μονο ετσι τρωω τα αυγα κι ειχα κατι μηνες να φαω). Το βραδυ εφτιαξα πιτσα. Χτες το μεσημερι ειχαμε ψαρια με χορτα. Για σημερα εφτιαξε η μαμα μου απο χτες λαχανοντολμαδες. Εμμεσως μου ειπε οτι δεν πολυαρεσουν τα φαγητα μου αλλα εκεινη τη βολευει πολυ που μαγειρευω εγω οπότε δεν πειραζει θα τα τρωνε. Οπότε ολα ΟΚ. (Στρουμφιτα μην αγχωθεις και σου ανεβει η πιεση εγω μαγειρευω πολυ πιο ελαφρια απο τη μαμα μου οπότε ειναι λογικο να μην τους αρεσουν και να τους φαινονται λιγο νοσοκομειακα να το πω, άνοστα να το πω).

Φιλακια σε όλη την παρεουλα

Εδω μονο λιακαδα δεν εχει αμαν πια.

Να σαι καλα για τις ευχες, Εχτες καλα περασαμε για το Σαββατο δεν μπορω να πω το ιδιο!

Απλα συμβιβαζεται η μαμα σου? ΤΥι να πω τουλαχιστον βρηκατε μεση λυση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τώρα που είπες και για τις δύο, να σου πω ότι στο χωριό ένα βραδάκι αργά βλέπαμε ταινία εγώ μαζί με τις Εβιρίνες. Με είχαν στη μέση στον καναπέ και είχαν γείρει η μία αριστερά και η άλλη δεξιά στους ώμους μου τα κεφάλια τους κι εγώ ήμουν ακίνητη σχεδόν χωρίς αναπνοή για να μη φύγουν. Αυτό ήταν όντως απόλαυση.

Δεν υπάρχει ομορφότερη εικόνα από μία μαμά που έχει στην αγκαλιά της και τα δύο παιδιά της!

SMURFITAAAAAAAA αντεεεεεεεε ανυπομονώ για την στιγμή που θα μας στείλεις το πρώτο μήνυμα με την μπουμπού στην αγκαλειά! Μην αγχώνεσαι για την γέννα...αν και είναι δύσκολο το ξέρω. Θα είναι δύσκολο αλλά το αποτέλεσμα αξίζει...όταν το διάβασα σκεφτόμουν την Χριστίνα που έλεγε "ε δεν είναι τίποτα...σιγά...και οι άλλες υπερβάλουν...εγώ θέλω να το βιώσω χώρις επισκληρίδιο...σιγά" και μετά από μία ώρα στο κρεβάτι ακούς "ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΔΔΔΔΔΔΔΔΙΙΙΙΙΙΙΟΟΟΟΟ ΓΡΗΓΟΟΟΟΟΟΡΑΑΑΑ" χιχι :mrgreen:

Εγώ πάντως πήγα από την αρχή αποφασισμένη να κάνω επισκληρίδιο ακριβώς για να μην μου κακοφανεί καμία στιγμή του τοκετού, και δεν το μετάνιωσα! Αντίθετα το απόλαυσα από την αρχή μέχρι το τέλος!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ μου υπομονή για το πήξιμο...κεφάλια μέσα που λέμε τέρμα το διάλειμμα :tongue: Πως είσαι τώρα με τις αλλεργίες;

Τώρα είμαι καλά! Ένα ψιλοβηχαλάκι μου έμεινε αλλά δεν με ενοχλεί!

κορίτσια θα διαβάσω και άλλα και θα επιστρέψω γιατί μένω πίσω και προσπαθώ να μη αφήσω κάτι. Σήμερα φεύγουν οι δικοί μου και εγώ τώρα θα φάω πρωινό και μετά δουλειά...πω πω κορίτσια οι προθεσμίες με αχγώχνουν τόσο πολύ...και τα χρονοδιαγράμματα των βιβλίων τόσο στενά!!! Για σήμερα δεν ξέρω τι θα φάμε γιατί μαγειρεύει η μαμά :mrgreen:

Πολύτιμη η βοήθεια της μανούλας, ειδικά όταν σε κυνηγάει η δουλειά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα να εχουμε!!

Δεν μπηκα καθολου το σ/κ γιατι πραγματικα δεν εκατσα ουτε ενα λεπτο, κουραστηκα πολυ.

Μου αρέσει που όλοι περιμένουμε το Σαββατοκύριακο για να ξεκουραστούμε και στο τέλος καταλήγουμε να κουραζόμαστε περισσότερο από ότι αν δουλεύαμε!!!!

Το Σαββατο ειχα το πρωι να παω σε μια εκθεση με καλλυντικα οποτε στις 9 ειχαμε φυγει με το μικρο, τον κρατησε ο μπαμπας μου και πηγα με τη μαμα και την αδερφη μου. Γυρισαμε κατα τις 1, πηγα χασαπη, πηρα το παιδι και πηγαμε σπιτι. ΚΟιμηθηκε κι εβαλα να σιδερωσω 4 πλυντηρια και μολις τελειωσα πηγα σουπερ. Εν το μεταξυ οι αντρες ειχαν παει σ ενα φιλικο ζευγαρι να παιξουν τα παιδια και πηγα και τους βρηκα, οποτε γυρισαμε το βραδυ να τακτοποιησω ρουχα και ψωνια και καταφερα να κατσω στις 10.30 απο τις 7.30 που ειχα σηκωθει. Ευτυχως ειχα μαγειρεψει απο την Παρασκευη κοκκινιστο με ρυζι.

Πολύ κοαυστική ημέρα! Ευτυχώς που ασχολήθηκε με τον μικρό ο άντρας σου!

Την Κυριακη εκανα κοτοπουλο ρολο για εχτες και γιγαντες για σημερα. Εκανα σκουπισμα σφουγγαρισμα ξεσκονισμα καθαρισα και την αυλη και το απογευμα ειχαμε κοσμο. Τελικα ηταν πολυ Light αυτο που εγραψα στην τουρτα "Να ζησεις Ηλια καλα γηρατεια" αλλα του εκανα πλακα ολη μερα σε οτι κι αν ελεγε, τον ειχα τρελανει. Περασαμε καλα γενικα.

και του χρόνου!

Τωρα ειμαι δουλεια και βαριεμαιαιαιαι!!!!!!! Λεω να φτιαξω κι ενα κεικ το απογευμα

Εργάζεσαι στον χώρο των καλλυντικών, αν κατάλαβα καλά?

Καλημέρα!!!!!!!!!!

Καλημέρα κορίτσι!

Βλέπω ότι έχει ήλιο και μου έχει φτιάξει τη διάθεση!!!!

Σε νοιώθω!!!!

Ούτε εγώ μπήκα καθόλου το ΣΚ. Το Σάββατο πήγαμε στο ΚΕΠ για κάτι χαρτιά που χρειαζόμασταν, στο σούπερ μάρκετ, στον κρεοπώλη και αφού τελειώσαμε είπαμε να κάτσουμε για ένα γρήγορο καφέ. Ααααα, πήγαμε και κομμωτήριο μετά από κι εγώ δεν ξέρω πόσο καιρό! Επέμενε ο άντρας μου γιατί λέει μετά που θα γεννήσεις που θα βρεις χρόνο, θα είναι και καλοκαίρι οπότε... Ωραία ήταν όμως, ανανεώθηκα!

Με γειά!!!! καλά έκανε και επέμενε ο αντρούλης σου!

Το απόγευμα-βράδυ ήρθε ο κουμπάρος μας για καφέ κι έκατσε και για φαγητό. Φτιάξαμε πίτσα με δικό μου ζυμαράκι (το οποίο όμως ζύμωσε ο καλός μου για να μη ζοριστώ) και βγήκε πάρα πολύ αφράτη, έκανα κι ένα σπετσοφάι καθώς είχα πολλά λουκάνικα στην κατάψυξη και πολλές πιπεριές στο ψυγείο. Έφαγαν οι άντρες μέχρι σκασμού, ήπιαν και τα κρασάκια τους μετά όμως το καλό μου το παιδί έκανε το σουβλάκι στον ύπνο του, γύρω-γύρω συνέχεια....απαπαπαπα και να λέει "δεν το ξανακάνω, δεν το ξανακάνω".

Η αλήθεια είναι ότι το σπετσοφάι είναι βαρύ για βράδυ! Κι αφού έφαγε και ποσότητα....

Την Κυριακή εκμεταλλευτήκαμε ότι ήταν ανοιχτά κάποια μαγαζιά και κάναμε μια μικρή βόλτα για να χαζέψουμε. Τελικά πήρα κι ένα καινούριο ρουχαλάκι έτσι για το καλό για την έξοδο από το μαιευτήριο, αλλά δεν μπορούσα να περπατήσω πολύ πολύ οπότε γυρίσαμε πίσω.

Με γειά και το φορεματάκι!

Για μεσημέρι φάγαμε σουτζουκάκια με πατάτες τηγανιτές και το βράδυ είχε γιαουρτάκι.

Για σήμερα δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα φτιάξω.

Πάω να κάνω 1-2 δουλείτσες που έχω και τα λέμε!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη βδομαδα παιδια να εχουμε!!

Καλή εβδομάδα και σε σένα Τζενάκι!

Αγγελικη μου βαφτιση Σαββατο πρωι ε? πωω σου χαλαει ολη την Σαββατιατικη σειρα! Ωραιο το χτεσινο φαγακι σου ομως!!

Όντως πήγε χαμένο το πρωινό αλλά έκανα τις δουλειές μου την Κυριακή το πρωί.

Μπισκοτα σε κομματια ανακατεμενα με σοκολατενια κρεμα ζαχαροπλαστικης κ απο πανω σαντιγυ-φραουλες κ τριμμενη σοκολατα.Πολυ ωραιο γινεται.

Μμμμμ! Ενδιαφέρον!

Σημερα θα μαγειρεψει η μαμα μου, ηρθε χτες βραδυ για 1-2 μερες.Θα κανει σνιτσελ κοτοπουλο με πατατουλες κ μας εφερε κ τυροπιτουλα απο τα χερακια της.Εγω θα φαω λιγο κρεας που εμεινε απο χτες με σαλατα.

Μπράβο στην μανούλα που θα ξεκουράσει λιγάκι την κορούλα της!

Καλημέρα και καλή εβδομαδα!

Καλή εβδομάδα Φωτεινούλα!

Λιακαδες ακουω ε; Εδω χτες εβρεχε το πρωι όπως και σημερα το πρωι. Τωρα εχει σταματησει κι εχει ηλιο αλλα δεν τολμουμε να ελπισουμε... Δεν θελω αλλες βροχες εδω κι ενα μηνα εχουμε μουλιασει.

Μάλλον έρχονται κατά εδώ οι βροχούλες από ότι ακούω...

Αγγελικη ωραιο το χτεσινο σου φαγητακι. Σαββατο πρωι βαφτιση; Χαλάει ολο το προγραμμα του ΣΚ κατα τη γνωμη μου.

Δεν με ενόχλησε για να είμαι ειλικρινής! Είχα και την Κυριακή άλλωστε...

Φιλακια σε όλη την παρεουλα


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μ ενοχλει Σαββατο και τετοιου ειδους υποχρεωση με παει πολυ πισω.

Μπα δεν με χάλασε!

Ζηλεψα τις μπριζολιτσες σου. Καλη συνεχεια!

Ευχαριστώ!

Την Κυριακη δεν πηγαινω για ψωνια, ειμαι απο αυτες που δεν συμφωνουν με το μετρο αυτο και οι εργαζομενοι πρεπει να ξεκουραστουν, οποτε τα μαγαζια εμενα δεν με βλεπουν την Κυριακη

Έχω ακριβώς την ίδια άποψη! ;)

Στην εκθεση δεν περναω ποτε καλα γιατι εχει απιστευτο κοσμο και κουραζομαι πολυ και με πιανει νευρικοτητα αλλα τι να κανουμε που

αγοραζω επαγγελματικα καλλυντικα σε απιστευτες τιμες, κανω υπομονη!

Αφού είναι καλύτερα στην έκθεση τότε χαλάλι η ταλαιπωρία!

Το Σαββατο πραγματικα ημουν χαλια. Αδιαθετησα και μετα απο 5 μερες καθυστερηση, αφου ημουν ετοιμη να παω για τεστ γιατι δεν το συνηθιζω να αργει, ειχα και νευρα και ποναγα αλλα οκ εμεις οι γυναικες αυτα τα προσπερναμε

Πάντα αναρωτιέμαι τι θα έκαναν οι άντρες αν περνούσαν ανάλογη διαδικασία!!! Θα κρεβατώνονταν 5 μέρες τον μήνα!!!!!!

Εδω μονο λιακαδα δεν εχει αμαν πια.

Βλέπω κάτι σύννεφα στο βάθος που δεν μου αρέσουν καθόλου :confused::rolleyes:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη εχω σπουδασει κομμωτικη και ειχα παει και σε σχολη για μανικιουρ-πετικιουρ-ονυχοπλαστικη αλλα τα εκανα ως 2η δουλεια, τωρα εχω χρονια ν ασχοληθω αλλα λογω πτυχιου μπαινω σ επαγγελματικες εκθεσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...