Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Ναι σε ένα είναι μέχρι να μεγαλώσει ο μικρός.

Αργότερα, μόλις ο μικρός ξεκινήσει δημοτικό, θα παραχωρήσουμε το δωματιό μας σε ένα παό τα δύο παιδιά κι εμείς θα αποσυρθούμε σε μία γκαρσινιέρα που έχουμε πάνω από το σπίτι μας.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ένα είναι μέχρι να μεγαλώσει ο μικρός.

Αργότερα, μόλις ο μικρός ξεκινήσει δημοτικό, θα παραχωρήσουμε το δωματιό μας σε ένα παό τα δύο παιδιά κι εμείς θα αποσυρθούμε σε μία γκαρσινιέρα που έχουμε πάνω από το σπίτι μας.

ωραιο ακουγεται!! προφανως εσεις για υπνο θα πηγαινετε επανω και ολη τη μερα θα ειστε κατω ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!!!

Τώρα βρήκα λίγο χρόνο και μπήκα.

Μαγειρικά σήμερα έχω σολωμό με πατάτες στο φούρνο που αρέσει στον άντρα μου (εγώ έχω αλλεργία στο σολωμό, αλλά ας του κάνω το χατίρι μιας και θα λείψει 1-2 μέρες) και για εμένα φασολάκια με ντομάτα.

Εβιρι ωραίες οι φακές, αλλά και τα μακαρόνια!!!

Ρικολα καλά έκανες κι έκατσες να χαλαρώσεις το βράδυ. Όσο για το σίδερο, δεν πειράζει, άλλη φορά! Πολύ ευχάριστο ότι η γιαγιά είναι καλύτερα και καλά κάνατε και της πήγατε τον μικρό, θα πρέπει να αναζωογονήθηκε!!!

Αγγελική κι εγώ ελπίζω να παραμείνει έτσι η ημέρα. Όχι τίποτε άλλο, αλλά έχω βάλει 2 πλυντήρια και θα πρέπει να στεγνώσουν. Πολύ καλό ότι το σχολείο του μικρού έχει παιδοψυχολόγο. Θα πρέπει να είναι πολύ βοηθητικό! Πολύ ωραία τα γιουβαρλάκια!!!

νοννα καλώς ήρθες! πολύ ωραίο τα φαγάκι σας!!!

Φωτεινή κουράστηκε η μικρή από το παιχνίδι;;;; Πολύ ωραία και τα δύο φαγητά! Για το τυρί δεν το συζητώ! Δύσκολη η μικρή στο φαγητό ε; Ελπίζω να το φάει πάντως το φαγάκι της σήμερα! Μπορεί να της άνοιξε την όρεξη το χθεσινό παιχνίδι!

Ιωάννα αερόθερμο;;; Σήμερα το πρωί πάντως άκουσα ότι έτσι θα πάει μέχρι τα μέσα του μήνα. Αφού έχει εμφανιστεί υγρασία στο δωμάτιό σας καλά θα κάνετε όπως είπες να περιμένετε να στεγνώσει και μετά να κάνετε ότι πρέπει. Εκτός από το εσωτερικό βάψιμο, κάντε κι εξωτερικά μια έστω υποτυπώδη μόνωση με ειδική βαφή. Θα δείτε μεγάλη διαφορά. Όσο για το δωμάτιο του μικρού μπορείτε να κάνετε μια ωραία σύνθεση με καδράκια είτε με φωτογραφίες είτε με τους αγαπημένους του παιδικούς ήρωες, να βάλετε έναν μαυροπίνακα (αυτοκόλλητο ή κρεμαστό) ώστε να εκφράζεται και να ζωγραφίζει ή να κρεμάσατε μαλακούς κύβους/μπάλες παιχνιδιού ή άλλα πάνινα παιχνίδια. Αν αποφασίσετε να βάλετε καδράκια μπορείτε να περάσετε από πίσω και μια ταινί με led ώστε να φωτίζει το βράδυ και να δημιουργεί μια όμορφη ατμόσφαιρα για τον μικρό.

Άσχετο αλλά τα αυτοκόλλητα γιατί σας άφησαν κόλλες πάνω στους τοίχους;

Καλή συνέχεια!!!! :lol::lol::lol::lol:


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ωραιο ακουγεται!! προφανως εσεις για υπνο θα πηγαινετε επανω και ολη τη μερα θα ειστε κατω ε?

Έτσι ακριβώς!

Καλημέρα παρεούλα!!!

Τώρα βρήκα λίγο χρόνο και μπήκα.

Καλώς το!

Αγγελική κι εγώ ελπίζω να παραμείνει έτσι η ημέρα. Όχι τίποτε άλλο, αλλά έχω βάλει 2 πλυντήρια και θα πρέπει να στεγνώσουν.

Αυτό που το πας! Η κόρη μου αύριο πάνε στον Κάλαμο ημερήσια εκδρομή, σε μία κατασκήνωση με αθλητικές εγκαταστάσεις και χθες το βράδυ θυμήθηκε να μου ζητήσει μία συγκεκριμένη φόρμα η οποία ήταν άπλυτη!!!:rolleyes: Έβαλα λοιπόν χτες βράδυ πλυντήριο και την άπλωσα το πρωί πριν φύγω για την δουλειά. Είναι τυχερή πάντως γιατί έχει ήλιο και φυσάει οπότε θα προλάβει να στεγνώσει!

Πολύ καλό ότι το σχολείο του μικρού έχει παιδοψυχολόγο. Θα πρέπει να είναι πολύ βοηθητικό!

Ναι, πολύ!

Όσο για το δωμάτιο του μικρού μπορείτε να κάνετε μια ωραία σύνθεση με καδράκια είτε με φωτογραφίες είτε με τους αγαπημένους του παιδικούς ήρωες, να βάλετε έναν μαυροπίνακα (αυτοκόλλητο ή κρεμαστό) ώστε να εκφράζεται και να ζωγραφίζει ή να κρεμάσατε μαλακούς κύβους/μπάλες παιχνιδιού ή άλλα πάνινα παιχνίδια. Αν αποφασίσετε να βάλετε καδράκια μπορείτε να περάσετε από πίσω και μια ταινί με led ώστε να φωτίζει το βράδυ και να δημιουργεί μια όμορφη ατμόσφαιρα για τον μικρό.

Πολύ ωραίες ιδέες της δίνεις!!! Θα τις έχω κι εγώ στο νου μου όταν μπει το κάθε παιδί στο δωμάτιό του!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιωάννα αερόθερμο;;; Σήμερα το πρωί πάντως άκουσα ότι έτσι θα πάει μέχρι τα μέσα του μήνα. Αφού έχει εμφανιστεί υγρασία στο δωμάτιό σας καλά θα κάνετε όπως είπες να περιμένετε να στεγνώσει και μετά να κάνετε ότι πρέπει. Εκτός από το εσωτερικό βάψιμο, κάντε κι εξωτερικά μια έστω υποτυπώδη μόνωση με ειδική βαφή. Θα δείτε μεγάλη διαφορά. Όσο για το δωμάτιο του μικρού μπορείτε να κάνετε μια ωραία σύνθεση με καδράκια είτε με φωτογραφίες είτε με τους αγαπημένους του παιδικούς ήρωες, να βάλετε έναν μαυροπίνακα (αυτοκόλλητο ή κρεμαστό) ώστε να εκφράζεται και να ζωγραφίζει ή να κρεμάσατε μαλακούς κύβους/μπάλες παιχνιδιού ή άλλα πάνινα παιχνίδια. Αν αποφασίσετε να βάλετε καδράκια μπορείτε να περάσετε από πίσω και μια ταινί με led ώστε να φωτίζει το βράδυ και να δημιουργεί μια όμορφη ατμόσφαιρα για τον μικρό.

Άσχετο αλλά τα αυτοκόλλητα γιατί σας άφησαν κόλλες πάνω στους τοίχους;

Καλή συνέχεια!!!! :lol::lol::lol::lol:

ακουγεται περιεργο το αεροθερμο αλλα το γραφειο μου ειναι ενα τμημα μιας αποθηκης και δεν εχει παραθυρο οποτε εχει παντα ψοφοκρυο το χειμωνα και δροσια το καλοκαιρι αλλα και πολυ υγρασια, δεν το βλεπει το φως του ηλιου οποτε το πρωι κρυωνα.

Το σωστο ειναι για να εχουν αποτελεσμα τα υλικα μονωσης ειναι να περαστουν οταν ο τοιχος ειναι στο σοβα, πανω απο αλλη μπογια δεν εχει ιδιαιτερο αποτελεσμα και ιδιως οταν δεν ειναι μονωμενοι.

Μου αρεσε πολυ η ιδεα με το φωτισμο στα καδρακια. Αυτα πο ειχαμε βαλει για να κολλησουν θελανε κολλα διπλης οψεως, δεν ηταν ακριβως αυτοκολλητα και σε καποια σημεια ειχε μεινει κολλα, εβγαινε δυσκολα και ψιλιχαλαγε και ο τοιχος, ηταν και 2 1/2 χρονια κολλημενα οποτε δεν θελω να μπλεξω παλι με κολλες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες!

Εγώ τρέχω με την δουλειά οπότε χάνομαι κατά διαστήματα. Χτες φάγαμε μπριζόλες με πατάτες και σήμερα θα φάμε κάτι πρόχειρο γιατί δεν προλαβαίνω με τίποτα! Μάλλον καμιά πατατούλα τηγανιτή και λίγο χοιρινό που έχω στο σπίτι. Μπήκα να διαβάσω τα νέα σας και μετά σουπερ να πάρω μελιτζάνες για να κάνω μια συνταγή απο το Εβιρομπλόγκ που είδα σήμερα και μου άρεσε πολύ. Τώρα προσπαθώ να κάνω το εκμέκ της τζένης αλλά η Χριστίνα κλωτσάει γιατί με έχει βάλει σε πρόγραμμα όχι γλυκών αλλά ΔΕΝ ΑΝΤΕΕΕΧΧΧΧΩΩΩΩΩ :( Μου λείπουν τα γλυκάαα. Πάντως έχω χάσει ένα κιλό με τούτα και με κείνα.

ΑΓΓΕΛΙΚΗ

Αργότερα, μόλις ο μικρός ξεκινήσει δημοτικό, θα παραχωρήσουμε το δωματιό μας σε ένα παό τα δύο παιδιά κι εμείς θα αποσυρθούμε σε μία γκαρσινιέρα που έχουμε πάνω από το σπίτι μας.

Μια χαρά και τα παιδιά θα χαρούν που θα χουν τα δωμάτια τους και ένας πιο "ιδιωτικός χώρος" για τον μπαμπα και την μαμα ;) χιχι.

ΤΖΕΝΗ

Νικο, τρεχεις να προλαβεις προθεσμιες?

Τρέχω Τζένη μου τρέχω και δεν φτάνω!!! Το ένα βιβλίο πρωχοράει κάπως! Είμαι στην μέση περίπου.

ΙΩΑΝΝΑ

Ίσως κάποια αφίσα ή κάποιο καδράκι;όχι αυτοκόλλητα εμείς βάζαμε όταν ήμασταν μικρά στα επίπλα και τα καταστρέφαμε :o

ΝΙΝΑΚΙ μου χρόνια πολλά! Ούτε εγώ ήξερα το όνομα νομίζα ότι σε λένε...νινα χιχι :oops:

SMURFITA Μου ήρθαν και κάτι ασφυκτικές προθεσμίες από το Πανεπιστήμιο για το Μεταπτυχιακό και δεν βλέπω να τις προλαβαίνω τώρα, αλλά δεν πειράζει θα τα καταφέρω εν καιρώ!

Πίστεψε με σε καταλαβαίνω. Σιγά σιγά δεν πειράζει. Έτσι το πάει και η Χριστίνα τώρα.

ΦΩΤΕΙΝΗ Για σημερα εφτιαξα αρακα κοκκινιστο με καροτακια και πατατουλες για να μπορεσω να δωσω και στον πιτσιρικο. Χτες ο μικρος εφαγε 4-5 ντολμαδακια κι η μαμα μου δεν ηταν πολυ ευχαριστημενη καθως οι ντολμαδες ηταν μικροι- το παιδι δεν εφαγε πολύ!!!!! Έλεος!!! Όταν μου το ειπε κοντεψα να πνιγω απο τα γέλια.

Χαχα συμβαίνει αυτό! Σαν την Χριστίνα που κυνηγάει τα παιδιά όλη μέρα με ένα κουτάλι

ΡΙΚΟΛΑ ο πρίγκηπας ξενυχτάει; χαχα είναι η ηλικία τώρα.

Κορίτσια αυτά διάβασα αυτά σχολιάζω θα διαβάσω και τα υπόλοιπα και θα επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Νικο καλα κανει η Χριστινα και δεν σου επιτρεπει να τρως γλυκα, ειδες παει το ενα κιλακι χαθηκε. Αυτο το φαγητο με τις μελιτζανες κι εγω το λιγουρευτηκα και με ψωμακι να βουτας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!!!

Τώρα βρήκα λίγο χρόνο και μπήκα.

Καλώς το!

Αγγελική κι εγώ ελπίζω να παραμείνει έτσι η ημέρα. Όχι τίποτε άλλο, αλλά έχω βάλει 2 πλυντήρια και θα πρέπει να στεγνώσουν.

Αυτό που το πας! Η κόρη μου αύριο πάνε στον Κάλαμο ημερήσια εκδρομή, σε μία κατασκήνωση με αθλητικές εγκαταστάσεις και χθες το βράδυ θυμήθηκε να μου ζητήσει μία συγκεκριμένη φόρμα η οποία ήταν άπλυτη!!!:rolleyes: Έβαλα λοιπόν χτες βράδυ πλυντήριο και την άπλωσα το πρωί πριν φύγω για την δουλειά. Είναι τυχερή πάντως γιατί έχει ήλιο και φυσάει οπότε θα προλάβει να στεγνώσει!

Πολύ καλό ότι το σχολείο του μικρού έχει παιδοψυχολόγο. Θα πρέπει να είναι πολύ βοηθητικό!

Ναι, πολύ!

Όσο για το δωμάτιο του μικρού μπορείτε να κάνετε μια ωραία σύνθεση με καδράκια είτε με φωτογραφίες είτε με τους αγαπημένους του παιδικούς ήρωες, να βάλετε έναν μαυροπίνακα (αυτοκόλλητο ή κρεμαστό) ώστε να εκφράζεται και να ζωγραφίζει ή να κρεμάσατε μαλακούς κύβους/μπάλες παιχνιδιού ή άλλα πάνινα παιχνίδια. Αν αποφασίσετε να βάλετε καδράκια μπορείτε να περάσετε από πίσω και μια ταινί με led ώστε να φωτίζει το βράδυ και να δημιουργεί μια όμορφη ατμόσφαιρα για τον μικρό.

Πολύ ωραίες ιδέες της δίνεις!!! Θα τις έχω κι εγώ στο νου μου όταν μπει το κάθε παιδί στο δωμάτιό του!

Τυχερή η μικρή! Ωραία εκδρομούλα!!!

Αγγελική μου όταν αλλάξεις δωμάτιο στα παιδιά θα σου πω κι άλλες ιδέες! Όλα αυτά εξαρτώνται και από την ηλικία του κάθε παιδιού!

ακουγεται περιεργο το αεροθερμο αλλα το γραφειο μου ειναι ενα τμημα μιας αποθηκης και δεν εχει παραθυρο οποτε εχει παντα ψοφοκρυο το χειμωνα και δροσια το καλοκαιρι αλλα και πολυ υγρασια, δεν το βλεπει το φως του ηλιου οποτε το πρωι κρυωνα.

Το σωστο ειναι για να εχουν αποτελεσμα τα υλικα μονωσης ειναι να περαστουν οταν ο τοιχος ειναι στο σοβα, πανω απο αλλη μπογια δεν εχει ιδιαιτερο αποτελεσμα και ιδιως οταν δεν ειναι μονωμενοι.

Μου αρεσε πολυ η ιδεα με το φωτισμο στα καδρακια. Αυτα πο ειχαμε βαλει για να κολλησουν θελανε κολλα διπλης οψεως, δεν ηταν ακριβως αυτοκολλητα και σε καποια σημεια ειχε μεινει κολλα, εβγαινε δυσκολα και ψιλιχαλαγε και ο τοιχος, ηταν και 2 1/2 χρονια κολλημενα οποτε δεν θελω να μπλεξω παλι με κολλες

Η μόνωση έτσι πρέπει να μπαίνει, τουλάχιστον η εξωτερική, αλλά όταν δεν γίνεται εξ αρχής σωστή δουλειά τότε υπάρχουν οι ημι-μόνιμες λύσεις που φυσικά έχουν ένα "α" ετήσιο κόστος και πρέπει να ανανεώνονται.

Αχ, αυτά τα αυτοκόλλητα με τις ταινίες διπλής όψεως πονεμένη ιστορία! Το ίδιο τράβηξε ο μπαμπάς μου όταν έπρεπε να τα ξεκολλήσει, αλλά εμείς τα είχαμε στο ταβάνι και κόντεψε ο άνθρωπος να πάθει αυχενικό!

Καλημέρα κοριτσάρες!

Εγώ τρέχω με την δουλειά οπότε χάνομαι κατά διαστήματα. Χτες φάγαμε μπριζόλες με πατάτες και σήμερα θα φάμε κάτι πρόχειρο γιατί δεν προλαβαίνω με τίποτα! Μάλλον καμιά πατατούλα τηγανιτή και λίγο χοιρινό που έχω στο σπίτι. Μπήκα να διαβάσω τα νέα σας και μετά σουπερ να πάρω μελιτζάνες για να κάνω μια συνταγή απο το Εβιρομπλόγκ που είδα σήμερα και μου άρεσε πολύ. Τώρα προσπαθώ να κάνω το εκμέκ της τζένης αλλά η Χριστίνα κλωτσάει γιατί με έχει βάλει σε πρόγραμμα όχι γλυκών αλλά ΔΕΝ ΑΝΤΕΕΕΧΧΧΧΩΩΩΩΩ :( Μου λείπουν τα γλυκάαα. Πάντως έχω χάσει ένα κιλό με τούτα και με κείνα.

ΑΓΓΕΛΙΚΗ

Αργότερα, μόλις ο μικρός ξεκινήσει δημοτικό, θα παραχωρήσουμε το δωματιό μας σε ένα παό τα δύο παιδιά κι εμείς θα αποσυρθούμε σε μία γκαρσινιέρα που έχουμε πάνω από το σπίτι μας.

Μια χαρά και τα παιδιά θα χαρούν που θα χουν τα δωμάτια τους και ένας πιο "ιδιωτικός χώρος" για τον μπαμπα και την μαμα ;) χιχι.

ΤΖΕΝΗ

Νικο, τρεχεις να προλαβεις προθεσμιες?

Τρέχω Τζένη μου τρέχω και δεν φτάνω!!! Το ένα βιβλίο πρωχοράει κάπως! Είμαι στην μέση περίπου.

ΙΩΑΝΝΑ

Ίσως κάποια αφίσα ή κάποιο καδράκι;όχι αυτοκόλλητα εμείς βάζαμε όταν ήμασταν μικρά στα επίπλα και τα καταστρέφαμε :o

ΝΙΝΑΚΙ μου χρόνια πολλά! Ούτε εγώ ήξερα το όνομα νομίζα ότι σε λένε...νινα χιχι :oops:

SMURFITA Μου ήρθαν και κάτι ασφυκτικές προθεσμίες από το Πανεπιστήμιο για το Μεταπτυχιακό και δεν βλέπω να τις προλαβαίνω τώρα, αλλά δεν πειράζει θα τα καταφέρω εν καιρώ!

Πίστεψε με σε καταλαβαίνω. Σιγά σιγά δεν πειράζει. Έτσι το πάει και η Χριστίνα τώρα.

ΦΩΤΕΙΝΗ Για σημερα εφτιαξα αρακα κοκκινιστο με καροτακια και πατατουλες για να μπορεσω να δωσω και στον πιτσιρικο. Χτες ο μικρος εφαγε 4-5 ντολμαδακια κι η μαμα μου δεν ηταν πολυ ευχαριστημενη καθως οι ντολμαδες ηταν μικροι- το παιδι δεν εφαγε πολύ!!!!! Έλεος!!! Όταν μου το ειπε κοντεψα να πνιγω απο τα γέλια.

Χαχα συμβαίνει αυτό! Σαν την Χριστίνα που κυνηγάει τα παιδιά όλη μέρα με ένα κουτάλι

ΡΙΚΟΛΑ ο πρίγκηπας ξενυχτάει; χαχα είναι η ηλικία τώρα.

Κορίτσια αυτά διάβασα αυτά σχολιάζω θα διαβάσω και τα υπόλοιπα και θα επιστρέψω.

Νίκο σε έβαλε η Χριστίνα σε πρόγραμμα; Μην παραπονιέσαι βρε, για καλό είναι! Προχωράει απ'ότι διάβασα το ένα βιβλίο, άντε με το καλό και το δεύτερο τώρα!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

Σήμερα έφτιαξα γεμιστά με ντομάτες και πιπεριές.

Ααααα ξεχασα...η γιαγια λοιπον ειναι καπως καλυτερα!!!Την Κυριακη της πηγαμε τελικα τον μικρο να το δει...ειχε πολυ καλη διαθεση μετα και μιλουσε συνεχεια για εκεινον!!!

Μπράβο Ρίκολα έκανες πολύ καλά που της τον πήγες.

Χθες το απόγευμα είχαμε την τελευταία συνάντηση της χρονιάς με την παιδοψυχολόγο του σχολείου του μικρού μου.

Συγχαρητήρια στο σχολείο που έχει παιδοψυχολόγο. Δε φανταζόμουν ότι μπορεί να χρησιμοποιούν τέτοιες ειδικότητες.

Αυτά τα χαλιά θα ήθελα να υπήρχε ένας μαγικός τρόπος να πλένονται μόνα τους!!!!

Αφού δεν έχουν φιλότιμο!!!!

Χτες το μπρίαμ ήταν απολαυστικό... έβαλα και λίγα κουκιά φρέσκα που μου έδωσε η πεθερά μου...

Σίγουρα έγινε πολύ νόστιμο.

Σου έχω πει νομίζω πως ότι έχει κρέμα γάλακτος μου αρέσει!!!

Ναι, ναι το ξέρω. Είσαι της νοστιμιάς.

σημερα το μενου εχει κεμπαπ απο κιμα αρνισιο+χοιρινο+μοσχαρισιο σε ιση ποσοτητα και πατατοσαλατα με φρεσκο κρεμμυδακι και αγγουρακια τουρσι και πιτουλες χοιροποιητες στο γκριλ με παπρικα...

Γεια σου νοννα καλωσήρθες στο μαγειροκαφέ. Μήπως σου έμεινει καθόλου κεμπάπ από το μεσημέρι; Πολύ θα ήθελα να είχα ένα πιάτο.

Τζενακι κι εγω υπερ της βολτας ειμαι! Παντως για να τα προλαβαινεις όλα και να εχεις και τετοια διαθεση πρεπει να εισαι πολυ γρηγορα και δυναμικη!

Κι εγώ την ίδια γνώμη έχω. Θυμάσαι την άλλη φορά πόσες δουλειές είχε προλάβει μέσα σε 30'; Άσε που κάνει συχνότατα δύο φαγητά και γλυκά την ίδια μέρα και δουλεύει κιόλας.

Εβιρι 17 ευρω το κιλο; Έλεος!!

Ναι, ναι τελικά ήταν τα κεράσια με 17 ευρώ το κιλό. Σήμερα που πέρασα εγώ απ' αυτό το μαγαζί τα είχε 12 ευρώ. Και ξέρεις τι μαγκιά κάνουν για να μη φαίνεται υπέρογκη η τιμή; Βάζουν στο ταμπελάκι την τιμή των 100γρ. και βλέπεις τα κεράσια να έχουν 1, 70 πας γεμίζεις τη σακούλα κι αν έχεις βάλει 1 κιλό την έβαψες.

Έτσι την πατούσα εγώ την πρώτη χρονιά μέχρι που έμαθα να προσέχω καλύτερα αν η τιμή αφορά τα 100γρ. ή το κομμάτι. Δεν ξέρω αν ήσουν στο μαγειροκαφέ όταν έλεγα ότι τότε που δεν ήξερα τι θα πει η λέξη stück πήρα 1 κιλό ακτινίδια και πλήρωσα κάπου 5-6 ευρώ κι αναρωτιώμουν γιατί. Είχαν 0,50 το ένα ακτινίδιο.

Άλλη μια φορά είχε στη βιτρίνα του χασάπικου το σούπερ μάρκετ ένα λαχταριστό κομμάτι μοσχαρίσιο 2.50 ευρώ τα 100γρ. Της λέω βάλε μου 1κιλό και της φάνηκε παράξενο. Μόλις είδα ότι πάνω έγραφε 25 ευρώ της είπα να βάλει άλλο κομμάτι. Έτσι έμαθα να παρατηρώ ότι 2.50 ευρώ είχαν τα 100γρ. που ήταν γραμμένα με πολύ ψιλούς αριθμούς.

Θα ενοιωθα οτι τρωω 50λεπτα σε καθε κερασι.

Και θα λυπόσουν να πετάξεις τα κουκούτσια και τα κοτσάνια.

Ωραια ιδεα αυτο που εκανες με τα μακαρονια. Κι εμενα μου αρεσουν οταν εχουν κρεμα γαλακτος.

Κι εμένα είναι από τα αγαπημένα μου φαγητά.

Εβιρακι μου να σε ρωτησω, τα ρολακια μελιτζανας αν καταλαβα καλα τα τηγανιζεις πρωτα κ μετα τα γεμιζεις με το τυρι κ το σαλαμι ε? κ μετα τα ψηνεις στο φουρνο για να λειωσει το τυρι? μαλλον θα εχω τραπεζι το Σαββατο κ ειναι ωραια ιδεα για ορεκτικο.

Είναι πολύ ωραία ιδέα για τραπέζι. Λοιπόν εγώ τα κάνω με τον απλό και πιο γρήγορο τρόπο. Τηγανίζω τις μελιτζάνες χωρίς να τις αλατίσω καθόλου, τις βάζω για λίγη ώρα σε χαρτί κουζίνας να στραγγίσουν τα πολλά λάδια, κόβω τα τυριά και τα αλλαντικά σε ραβδάκια κι αρχίζω αν τις τυλίγω. Τις σερβίρω έτσι.

Ο άλλος τρόπος είναι μετά το τηγάνισμα και το γέμισμα να τις βάλεις όπως είναι ρολάκια στο ταψί και να τις περιχύσεις με λίγη σάλτσα λίγο λάδι κι αν θες και τυρί που λιώνει από πάνω ή σκέτη σάλτσα και να τις ψήσεις για λίγα λεπτά στο φούρνο να λιώσει το τυρί ή να πάρουν λίγο χρώμα με τη σάλτσα.

Στο γέμισμά τους μπορείς να βάλεις ό,τι έχει το σπίτι (φέτα, ανθότυρο, μοτσαρέλα, κασέρι, γκούντα, τυροκαυτερή, πάριζα, ζαμπόν, γαλοπούλα, κοκκινιστό κρέας, κιμά κι ό,τι άλλο σκεφτείς).

Για πειτε καμμια ιδεα, τι να βαλω στον τοιχο εκτος απο αυτοκολλητα που του βγηκε η ψυχη του πατερα μου να βγαζει κολλες?

Μεγάλες αφίσες, τρισδιάστατες εικόνες που είναι από κάτι σαν πλαστικό. Επίσης, εμένα μου αρέσει πολύ όταν ο τοίχος έχει ένα ζωγραφισμένο θέμα π.χ. ένα δέντρο και λουλούδια ή τους ήρωες κάποιου παραμυθιού. Αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να σου κάνουν κάτι τέτοιο και πόσο στοιχίζει.

Εγώ τους τοίχους του παιδικού τους έχω βάψει με χρώματα, πορτοκάλι και λαχανί για την ακρίβεια, και δεν έχω βάλει αυτοκόλλητα παρά μόνο κάτι καδρακια.

Αυτά ακριβώς τα χρώματα ήθελα να κάνουμε κι εμείς στο παιδικό δωμάτιο, αλλά η μεγάλη μου Εβιρίνα είχε άλλη γνώμη όταν ήρθε η ώρα να επιλέξει. Είναι από τους ωραιότερους συνδυασμούς.

Καλημέρα κοριτσάρες!

Εγώ τρέχω με την δουλειά οπότε χάνομαι κατά διαστήματα.

Πού είσαι βρε Νίκο εξαφανίστηκες!!

χάσει ένα κιλό με τούτα και με κείνα.

Άντε καλή αρχή και καλή συνέχεια.

Τρέχω Τζένη μου τρέχω και δεν φτάνω!!! Το ένα βιβλίο πρωχοράει κάπως! Είμαι στην μέση περίπου.

Μπράβο σου αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Εύχομαι να σου τύχουν τόσα βιβλία που να μην τα προλαβαίνεις και να πάρεις και βοηθό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα παρεουλα!! τι κανετε?

Eviri ωραιες και οι δικες σου ιδεες, σ ευχαριστω! Τωρα μενειε να παμε για το κρεβατι, να δουμε αν θα μεινει κανα ευρω για να δω τι θα κανω και με τον αδειο τοιχο.

Αχ εχτες πηγα να κανω ενα σφραγισμα, τι το ηθελα μια χαρα ημουν πριν και τωρα χαλια. Πρωτη φορα εκανα σφραγισμα με ενεση και μετα δεν ενιωθα το αυτι μου, την αριστερη πλευρα του στοματος, τη μιση γλωσσα και τα χειλια αφου επινα καφε με μια φιλη μου και τη ρωταγα αν τρεχει απ εξω ο καφες ουτε για αλογο δεν ηταν ολη αυτη η δοση και τωρα δεν ανοιγει το στομα μου ποναω σαν να μου εχουν χτυπησει το κοκαλο. Ναρκωση για δοντι εχω κανει μονο για φρονιμητες και τοτε ηταν λογικο να μην ανοιγει το στομα μου αλλα μ ενα σφραγισματακι?

Σημερα θα φαμε μπιφτεκια στη μαμα μου! Αυτη τη βδομαδα δεν εχω προλαβει να μαγειρεψω καθολου οχι οτι μου λειπει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !!!!

βρε Ιωαννακι τι ηταν αυτο που επαθες με το σφραγισμα?εγω μια εξαγωγη ειχα κανει κ μου εκαναν ναρκωση αλλα μεσα σε μιαση ωρα μια ειχε φυγει , οχι να κρατησει κ την επομενη μερα! Περαστικα σου βρε κοριτσι !!!

Εβιρακι μου χιλια ευχαριστω για την συνταγη!!!! Ιδιο φαγητο φαγαμε χτες!!

Αγγελικη τελεια ιδεα με την γκαρσονιερα!!! πολυ τυχεροι ειστε!!Τι εγινε με την φορμα προλαβε να στεγνωσει τελικα?

Νικο τωρα σου λειπουν τα γλυκα αλλα οτα θα χασεις τα κιλα που θες θα το ευγνωμονεις το Χριστινακι που δεν σε αφηνε να τρως!! Μια συνηθεια ειναι ολα , αρκει να κρατηθεις λιγες μερες μετα το ξεπερνας! ενταξει δεν ειπαμε να τα κοψεις μαχαιρι να μην ξαναφας ποτε, ενα δυο κομματια την εβδομαδα ειναι οκ αλλα οχι κ καθε μερα ποσοτητα! Μπραβο για το βιβλιο που προχωρας!! Αντε ποιος σε πιανει!!

Σμουρφιτακι πολυ ωραιες ιδεες εχει για την διακοσμηση του παιδικου δωματιου!! ευγε!!! Θα σε ενοχλησω μαλλον το καλοκαιρι που θα αλλαξουμε το δωματιο στα παιδια!

Κ εμενα μου αρεσει ο σολωμος !! του αντρα μου παλι καθολου!

Φωτεινη μου ξετρελαθηκε η μικρη με την βολτα ε? μπραβο σας!! αρκετα κλειστηκαν μεσα το χειμωνα τα καημενα,τωρα ομως του δινουν κ καταλαβαινει! ουτε εγω τα κυνηγαω τα μικρα να φανε δεν το μπορω με τιποτα!

Εμεις οπως εγραψα χτες φαγαμε γεμιστα κ για σημερα το μενου εχει μπιφτεκακια με πατατες στο φουρνο.Εβαλα λιγα παραπανω γατι εχουν μεινει κ γεμιστα απο χτες κ μαζι με τα μπιφτεκια να φτασουν για να μην μαγειρεψω παλι για αυριο.Για τον μικρο εφτιαξα γιουβαρλακια που τρελαινεται να μεινουν κ για αυριο

Νινακι που εισαι οεο?

Link to comment
Share on other sites

Βρε Τζενακι τα ιδια φαγητα κανουμε? Κι εμεις μπιφτεκια θα φαμε σημερα κι εχτες ειχαμε γεμιστα. Η αληθεια ειναι πως οι τελευταιοι μηνες δεν με πολυπανε αλλα αντιστεκομαι δεν θα τα βαψω μαυρα για τις αναποδιες χιχιχι. Μαλλον ο ηλιος μου φτιαχνει τη διαθεση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ιωαννα μου τι επαθες καλέ με το σφραγισμα; Μαλλον εκανε την ενεση πολυ κοντα στο νευρο κι εχεις ολες αυτες τις συνεπειες. Περαστικά σου! Απ'ότι διαβασα ο εργασιακος σου χωρος ειναι καταπληκτικος ε; Μου θυμιζει το γραφειο μου σε μια εταιρια που δουλευα εσωτερικο σε εναν ημιοροφο δεν εβλεπα καθολου ηλιο κι οταν εβγαινα εξω την ανοιξη κυριως περπατουσα συνεχεια για να φωτοσυνθεσω λιγακι. Τα κοριτσια σου εδωσαν ωραιες ιδεες (το δικο μου γουστο ειναι χαλια οποτε δεν μιλω). Απλα αυτο που θελω να σου υπενθυμισω ζωντας σε περιβαλλον που κουναει ειναι ο,τι κρεμασεις να το κρεμασεις γερα και οσο γινεται σταθερα ωστε να μη χτυπησει το παιδι ποτέ.

Νικο μπραβο για το κιλακι που εχασες (εγω δεν βλεπω να χανω ρε γμτ)! Ειδες τι καλά που κανει η Χριστίνα; Για τη δουλεια keep going γερα και δυνατα!

Τζενακι αρνουμαι να κυνηγησω τη μικρη να φαει - το απεχθανομαι! Όμως εδω στο νησι αρνειται πλεον να ανοιξει το στομα της. Βαζει τη γιαγια και της φτιαχνει διαφορα και μετα δεν τα τρωει (αυτο με εκνευριζει περισσοτερο γιατι η γιαγια κουραζεται ηδη πολύ και δεν χρειαζονται κι οι ιδιοτροπίες της μικρης να επιβαρυνουν την κατασταση). Μεσα στο μηνα ειναι να κανω εμβολιο στον μικρο και σκεφτομαι να το συζητησω και με την παιδιατρο εδω που η μικρη της εχει ιδιαιτερη αδυναμια μπας και την πεισει να δοκιμασει τιποτα. Το μονο που με "ανησυχεί" ειναι οτι εχουν αυξηθει και τα νευρα της και πιστευω οτι ευθυνεται σε καποιο βαθμο το γεγονος οτι πειναει.

Αγγελική εχετε ετοιμασει και πριβε κατασταση ε; Ευγε! Τυχερη εισαι! Ενταξει με τη φορμα της κόρης;

Εβιρακι ωραια τα ρολακια μελιτζανας οντως! Και ωραια ιδεα για μεζεδακι. Θυμαμαι αυτα που εγραφες τοτε με τα τεμαχια και τα 100γρ. Γενικα η νοοτροπία τους διαφερει απο τη δικη μας ακομα και στη μαγειρικη. Παντως περυσι ηταν η πρωτη φορα που ειδα και στην Αθηνα (γιατι σε τουριστικες περιοχες το ειχα ξαναδει) να πουλανε σε λαϊκη καρπουζι τεμαχισμενο (μισο, 1/4 καρπουζιου) ή και πεπόνι κλπ. Για αλλους λογους βεβαια.

Στρουμφιτα κι εμενα μου αρεσει ο σολωμος. Κυριως καπνιστος βεβαια (ξερω εχω ακριβα γουστα)! Ενταξει κι εσυ με τα πλυντηρια;

Για σημερα εφτιαξα γεμιστα ντοματες, πιπεριες και κολοκυθακια. Απλά και ταπεινα που λεω κι εγω.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσιαααα καλημέρααα!!!

Δεν σας διάβασα ακόμα γιατί μόλις μπήκα....παιδιά δεν αντεεεέχχωωω! Νομίζω ότι πραγματικά είμαι εθισμένος στην ζάχαρη...δεν την παλεύω χωρίς γλυκά!! Έχω φάει φρίκη μεγάλη. Και από την μια ΠΡΕΠΕΙ να σταματήσω αλλά παιδιά γίνεται το εξής. Πχ χτες το βράδυ έκανα...μια...ζαβολιά και όταν την έπεσαν τα μωρά και η Χριστίνα έφαγα γλυκό...ναι το ξέρω είμαι τέρας..:-( μετά όταν ξάπλωσα παιδιά πόναγε το πόδι μου όλη την νύχτα...και σκέφτηκα "όχι κομμένα τα βλαμμένα τα γλυκά" και έρχεται το πρωί και το μόνο που σκέφτομαι είναι να χα τώρα μια σοκολάτα μμμμμμμμμμμ. Παιδιά πρέπει να βρω υποκατάστατο ή κάτι για να μην ξανακυλήσω....πάχυνα πολύ. Πφ, πίκρα. Μάλλον δημητριακά με γάλα και αποξηραμένα φρούτα. Μου αρέσουν πολύ και μου κόβουν λίγο την φόρα για γλυκό. Για αρχή αυτό. ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕΣ ΔΙΑΙΤΕΣ τρελαίνετε τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...