Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 31 minutes ago, Blue Velvet said:

      Ευτυχώς τις ακύρωσα τις ινοφερτ, ούτως ή άλλως δεν είναι για την δική μου περίπτωση,δεν έχω πολυκυστικες.Θα συνεχίσω τα μολερς,το φιλισιν και θα ξεκινήσω το q10,πιστεύω είμαι καλυμμένη 

      Τον πήρα τηλ και μου είπε πως 30mg ημερησίως είναι μια χαρά.Γενικα πάντα ρωτάω,αλλά αυτή τη φορά έκανα βλακεία και αγόρασα βιταμίνες που δεν είναι κατάλληλες για μένα.Ευτυχως πήρα τη φαρμακοποιό μου και τις ακύρωσα,οπότε δεν θα παρω καθόλου ινοφερτ 

      Πήρα τηλ τη φαρμακοποιό μου και ευτυχώς μπορέσει και ακύρωσε την παραγγελία.Μονο το q10 και τις wellman θα αγοράσουμε 🙂Πάλι καλά,τζάμπα λεφτά θα έδινα και δεν μου περισσεύουν κιολας

      Καλα έκανες και τις ακύρωσες και πρόλαβες εγκαίρως ! Δεν φταις από το άγχος σου προσπαθείς το καλύτερο!

      1 hour ago, η ζωή είναι όμορφη said:

      @Eflenew καλησπέρααααααα κορίτσια ακούσαμε κανονικά το μωράκι μασ 127 παλμούς 6 εβδομάδων και 1 ημέρας σασ ψέμα κάθομαι και το ακούω από εκείνη την ώρα στο κινητό. Το κακό είναι ότι έχει μικρή αποκόλληση γι'αυτό και είχε καφέ εχτές σήμερα βέβαια δεν έχει. Η γυναίκα μου θέλει να πάει για δουλειά γιατί δεν μπορεί να πάρει άδεια (δασκάλα) και έχω τρελαθεί δεν θέλω να πάει κάτι άσχημα.

      Πολύ ευχάριστα νέα !!! Μακάρι να καταφέρει να πάρει μεγαλύτερη άδεια η έστω αυτές Τίς μέρες που θα καθίσει να ξεκουραστεί ! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα σε όλους.

Χρόνια πολλά στις Ειρήνες και στους Ειρηναίους.

Σήμερα έφτιαξα μελιτζάνες σε δύο εκδοχές. Η μία ήταν κοκκινιστές με φέτα στην κατσαρόλα και η άλλη τηγανητές τυλιχτές με ποικιλία παριζάκι, μοτσαρέλα και με κίτρινο τυρί. Τελικά χτες έφτιαξα και τις φράουλες με σιρόπι που έλεγα.

Το Σάββατο φάγαμε μακαρόνια με κέτσαπ, μιάς και είχαμε πάει σε μία βάπτιση το πρωί και δεν είχα χρόνο να μαγειρέψω κάτι άλλο.

Αχ πολύ ωραία Αγγελική, έχω επιθυμήσει πολύ να πήγαινα κι εγώ σε βάφτιση ή γάμο. Ειδικά σε αυτά που ακολουθούν γλέντια.

Την Κυριακή έφτιαξα μπριζολίτσες χοιρινές στον φούρνο με λεμονάκι - μουστάρδα και τις συνοδέψαμε με ρυζάκι.

Πεντανόστιμο φαγητό.

Τελικα ηταν πολυ Light αυτο που εγραψα στην τουρτα "Να ζησεις Ηλια καλα γηρατεια" αλλα του εκανα πλακα ολη μερα σε οτι κι αν ελεγε, τον ειχα τρελανει. Περασαμε καλα γενικα.

Αρκεί που είχατε πλάκα.

Ααααα, πήγαμε και κομμωτήριο μετά από κι εγώ δεν ξέρω πόσο καιρό! Επέμενε ο άντρας μου γιατί λέει μετά που θα γεννήσεις που θα βρεις χρόνο, θα είναι και καλοκαίρι οπότε... Ωραία ήταν όμως, ανανεώθηκα!

Με 'γεια σου. Είχε απόλυτο δίκιο ο άντρας σου γιατί είναι και οι 40 μέρες, θα είσαι και όλη μέρα με το μωρό, καλύτερα τώρα.

Φτιάξαμε πίτσα με δικό μου ζυμαράκι (το οποίο όμως ζύμωσε ο καλός μου για να μη ζοριστώ) και βγήκε πάρα πολύ αφράτη, έκανα κι ένα σπετσοφάι καθώς είχα πολλά λουκάνικα στην κατάψυξη και πολλές πιπεριές στο ψυγείο.

Μπράβο σου Στρουμφίτα για τις λιχουδιές που ετοίμασες.

Το Σαββατο το μεσημερι εφτιαξα μπακαλιαρακια τηγανιτα με βραστα λαχανικα ( πατατες-κολοκυθακια-καροτα)

Αχ βρε Τζένη μου άνοιξες την όρεξη. Μπακαλιαράκια έχω να φάω πάρα πολύ καιρό.

κ το βραδυ εβρασα μακαρονια με κοκκινη σαλτσα κ εφτιαξα κ ενα ευκολο γλυκο με μπισκοτα ψυγειου.Μπισκοτα σε κομματια ανακατεμενα με σοκολατενια κρεμα ζαχαροπλαστικης κ απο πανω σαντιγυ-φραουλες κ τριμμενη σοκολατα.Πολυ ωραιο γινεται.

Με τέτοια υλικά σίγουρα έγινε πολύ ωραίο.

Την Κυριακη το μεσημερι φαγαμε μοσχαρι στην γαστρα ψητο με μπυρα μαζι με πατατες τηγανιτες κ σαλατα κ στον μικρο του εκανα κιμα που ειχα ετοιμο στην καταψυξη με λαχανικα.Το απογευμα εφτιαξα κ ενα κεικ με ξυσμα λεμονι κ γιαουρτι , πολυ αφρατο!

Πωωωωωωωωωωωωωω

Πολύ ωραίες οι πρωινές βαπτίσεις, αλλά χάνεις μετά τη μέρα σου.

Σ' αυτό συμφωνώ κι εγώ. Άσε που σου ανοίγει η όρεξη για βόλτα και γυρνάς στο σπίτι κι αισθάνεσαι ότι θες δε βγήκες πουθενά.

Εβιρακι τι ωραια εικονα περιεγραψες με τις κορουλες σου!!! Παντα τετοια να ζουμε ολες και ολοι!

Σας το εύχομαι σε όλες και όλους.

Οσο για το σουφλε δεν απετυχε απλά αποφασισε να σε βοηθησει στη διαιτα.

χαχαχαχα καλό.

Νινα μου τι νεα; Πως τα περασατε; Να σου πω την αληθεια το εγραψα αυτο για τα αυγα και μετα απο ωρες σκεφτηκα πως μπορει ο κοσμος να μη θυμαται αυτη τη διαφημιση.

Εγώ πάντως που είμαι πιο μεγάλη τη θυμάμαι.

Την Κυριακη δεν πηγαινω για ψωνια, ειμαι απο αυτες που δεν συμφωνουν με το μετρο αυτο και οι εργαζομενοι πρεπει να ξεκουραστουν, οποτε τα μαγαζια εμενα δεν με βλεπουν την Κυριακη

Μ' αρέσεις, κι εγώ την ίδια άποψη έχω.

Δεν υπάρχει ομορφότερη εικόνα από μία μαμά που έχει στην αγκαλιά της και τα δύο παιδιά της!

Ευχαριστώ Αγγελική μου.

Τώρα είμαι καλά! Ένα ψιλοβηχαλάκι μου έμεινε αλλά δεν με ενοχλεί!

Άντε να φύγει κι αυτό να γίνεις εντελώς καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλημέρα!!

Σήμερα ξύπνησα με υπέροχη διάθεση, παρόλο που κουτουλάω ακόμα... Περάσαμε πολύ όμορφα το Σαββατ/κο και γεμίσανε οι μπαταρίες για τα καλά:tongue:... για αυτό χάθηκα και εγώ:)... από μαγειρικά το Σάββατο έφτιαξα σουβλάκια με κοτόπουλο και τα συνηθισμένα συνοδευτικά, το βράδυ φάγαμε σε φίλους, την Κυριακή πήγαμε για καφέ στην παραλία, χόρτασα ήλιο και θάλασσα (εννοείται από έξω ακόμα!) και μετά συναντηθήκαμε με τους κουμπάρους μας και ένα ζευγάρι ακόμα για θαλασσινά... ήταν σούπερ! χτες έφτιαξα κοκκινιστό χοιρινό με κους κους.... για σήμερα λέω να κάνω μπριάμ.

Εβίρι ευχαριστώ για τις ευχές και από δω!:tongue: μου έμεινε από τα λεγόμενα σου η σκηνή με τις κόρες σου να γέρνουν στους ώμους σου και χαμογελάω! τι όμορφη εικόνα! να τις χαίρεσαι!!

Ιωάννα να χαίρεσαι και πάλι τον σύζυγο! να περνάτε έτσι όμορφα τα... γηρατειά σας! χα χα χα. τι νόμιζες? μόνο εσύ θα πειράζεις τον άνθρωπο?:tongue: όσο για την έκθεση: και εγώ πήγαινα κάποτε, αλλά λόγω του κόσμου, είναι πραγματικά πολύ κουραστικό! σίγουρα αξίζει, αλλά τόση ορθοστασία για να ψωνίσεις, δεν έχω συναντήσει πουθενά!

Νίκο θέλω τα πνευματικά δικαιώματα από τη φωτογραφία μου! μη ξεχαστείς!

Τζένη πάλι δεν ξεκουράστηκες καθόλου? πώς κουρδίζεσαι? ή λειτουργείς με ρεύμα?:tongue:

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε καλαμαράκια κοκκινιστά με πατατούλες τηγανιτές.

Αυτές τις μέρες πλένω και σιδερώνω συνεχώς! Έχω βγάλει τα πιό χοντρά ρούχα και τα ετοιμάζω για αποθήκευση.

Πάω να διαβάσω τα νέα σας...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, τι μου κανετε?

Νινα πολυ ομορφο σ/κ ειχατε, μπραβο!

Σημερα ξυπνησα απο ενα παρα παρα πολυ ασχημο ονειρο που ειδα και δυστυχως ειναι η δευτερη φορα που το βλεπω και ανησυχω πολυ. Σηκωθηκα, αναψα φωτα, ανοιξα παραθυρα και παρολα αυτα ειχα μουδιασει απο το φοβο μου, περιμενα πως και πως να ερθουν οι γονεις μου, κοντεψε να με πιασει τρελα απο το φοβο. Τωρα ειμαι στη δουλεια! Σημερα θα φαμε γαυρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα όλη μέρα!

Σημερα δεν βρεχει!!!! Τι ωραια!! Την εχει την ψυχρα του αλλα δεν πειραζει.

Ιωαννα μου ελπιζω να εχεις συνελθει τωρα απο το ονειρο και να μη σε επηρεασει αλλο. Μπορει να εκφραζει τιποτα που σκεφτεσαι υποσυνειδητα. Εγω αυτο παθαινω όποτε περναω κατι δυσκολο βλεπω απο μικρη το ιδιο ονειρο. Ωραιος ο γαυρος. Κι εγω μποϋκοταρω από αποψη το ανοιγμα των μαγαζιων την Κυριακή για τους λογους που αναφερεις κι εσυ..

Αγγελικουλα ξεκινησες αυτες τις δουλειες ε; Εγω οχι ακομη αφου εδω δεν ξερω πως να ντυθουμε. Μας εχει τρελανει ο καιρος. Κι εσυ ωραιο φαγητακι πρεπει κι εγω να το βαλω στο προγραμμα.

Νινα μου ωραιο το ΣΚ σου. Και οι νοστιμιες σου επισης. Μπραβο και για την καλή σου διαθεση - πολυ σημαντικο κατα τη γνωμη μου.

Εβιρακι κι εγω ηθελα να παρω φραουλες αλλα εδω η τιμη ειναι πολυ τσουχτερη κι ετσι το αφησα.

Για σημερα εφτιαξα αρακα κοκκινιστο με καροτακια και πατατουλες για να μπορεσω να δωσω και στον πιτσιρικο. Χτες ο μικρος εφαγε 4-5 ντολμαδακια κι η μαμα μου δεν ηταν πολυ ευχαριστημενη καθως οι ντολμαδες ηταν μικροι- το παιδι δεν εφαγε πολύ!!!!! Έλεος!!! Όταν μου το ειπε κοντεψα να πνιγω απο τα γελια.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όλη μέρα!

Σημερα δεν βρεχει!!!! Τι ωραια!! Την εχει την ψυχρα του αλλα δεν πειραζει.

εγω σημερα κρυωνω μπορω να πω, εχει για την ωρα ηλιο αλλα το μεσημερι ακουσα οτι θα βρεχει

Ιωαννα μου ελπιζω να εχεις συνελθει τωρα απο το ονειρο και να μη σε επηρεασει αλλο. Μπορει να εκφραζει τιποτα που σκεφτεσαι υποσυνειδητα. Εγω αυτο παθαινω όποτε περναω κατι δυσκολο βλεπω απο μικρη το ιδιο ονειρο. Ωραιος ο γαυρος. Κι εγω μποϋκοταρω από αποψη το ανοιγμα των μαγαζιων την Κυριακή για τους λογους που αναφερεις κι εσυ..

μπορει να ειναι κι ετσι. Δεν θα χαλασω τη μερα μου, δεν θα του κανω τη χαρη. Οσο για τα μαγαζια δυστυχως θα γινει συστημα αυτο και δεν το καταλαβαινει ο κοσμος. Σε ολη μας τη ζωη Κυριακη δεν ψωνιζαμε, παθαμε κατι? μειναμε νηστικοι ή χωρις ρουχα?

Εβιρακι κι εγω ηθελα να παρω φραουλες αλλα εδω η τιμη ειναι πολυ τσουχτερη κι ετσι το αφησα.

Μου ειπαν (δεν ξερω αν ισχυει) οτι φετος δεν πρεπει να φαμε φραουλες γιατι κατι λιπασματα που πηραμε απο την Γερμανια ειναι καρκινογονα και μαλιστα οι Γερμανοι το ξερουν και δεν αγοραζουν απο εδω φραουλες. Τωρα αληθεια ή ψεματα εγω μαλλον δεν θα φαω φραουλες

Για σημερα εφτιαξα αρακα κοκκινιστο με καροτακια και πατατουλες για να μπορεσω να δωσω και στον πιτσιρικο. Χτες ο μικρος εφαγε 4-5 ντολμαδακια κι η μαμα μου δεν ηταν πολυ ευχαριστημενη καθως οι ντολμαδες ηταν μικροι- το παιδι δεν εφαγε πολύ!!!!! Έλεος!!! Όταν μου το ειπε κοντεψα να πνιγω απο τα γελια.

Ετσι και η μαμα μου, δεν εφαγε 7-8 κεφτεδες το παιδι, δεν εφαγε καλα. Εγω τρωω 4 και φουσκωνω, ελεος

Φιλια

Σημερα ξεκινησαμε να βαφουμε το δωματιο του παιδιου. Εχτες το ξεστρωσα, κατεβασα κουρτινες, κατεβασα ολα τα καλοκαιρινα κι εφτιαξα ντουλαπες, εκανα κι ενα κεικ και εβαλα και ξυσμα λεμονιου απο τη λεμονια μας και μυριζει τελεια!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτιαξα μελιτζάνες σε δύο εκδοχές. Η μία ήταν κοκκινιστές με φέτα στην κατσαρόλα και η άλλη τηγανητές τυλιχτές με ποικιλία παριζάκι, μοτσαρέλα και με κίτρινο τυρί.

Και οι δύο οι εκδοχές είναι νοστιμότατες!!!!! Μιάμ!!!!!!

Καλημέρα καλημέρα!!

Καλημέρα Νινάκι! Πολύχρονη για χθες! Το ξέχασα η γαιδάρα!

Σήμερα ξύπνησα με υπέροχη διάθεση, παρόλο που κουτουλάω ακόμα...

Ένα καφεδάκι θα το διορθώσει αυτό!

Περάσαμε πολύ όμορφα το Σαββατ/κο και γεμίσανε οι μπαταρίες για τα καλά:tongue:... για αυτό χάθηκα και εγώ:)...

Αφού πέρασες καλά σε συγχωρούμε που χάθηκες! :tongue:

Φιλιά σε όλους!

Καλημερα σας, τι μου κανετε?

Καλώς την Ιωάννα!

Σημερα ξυπνησα απο ενα παρα παρα πολυ ασχημο ονειρο που ειδα και δυστυχως ειναι η δευτερη φορα που το βλεπω και ανησυχω πολυ. Σηκωθηκα, αναψα φωτα, ανοιξα παραθυρα και παρολα αυτα ειχα μουδιασει απο το φοβο μου, περιμενα πως και πως να ερθουν οι γονεις μου, κοντεψε να με πιασει τρελα απο το φοβο.

Μην του δίνεις σημασία! Το άγχος παιζει διάφορα παιχνίδια με το μυαλό...

Τωρα ειμαι στη δουλεια! Σημερα θα φαμε γαυρο

Καλημέρα όλη μέρα!

Καλημέρα Φωτεινούλα!

Αγγελικουλα ξεκινησες αυτες τις δουλειες ε; Εγω οχι ακομη αφου εδω δεν ξερω πως να ντυθουμε. Μας εχει τρελανει ο καιρος. Κι εσυ ωραιο φαγητακι πρεπει κι εγω να το βαλω στο προγραμμα.

Δεν έχω βγάλει ακόμη καλοκαιρινά. Απλά πλένω τα μάλλινα και τα χοντρά πουλόβερ που πιά δεν θα φορεθούν όσο δροσιά κι έχει!

Χτες ο μικρος εφαγε 4-5 ντολμαδακια κι η μαμα μου δεν ηταν πολυ ευχαριστημενη καθως οι ντολμαδες ηταν μικροι- το παιδι δεν εφαγε πολύ!!!!! Έλεος!!! Όταν μου το ειπε κοντεψα να πνιγω απο τα γελια.

Αυτό΄το σύνδρομο το έχουν πολλές γιαγιάδες! Και η πεθερά μου έχει εμμονή με το πόσο τρώνε τα παιδιά. Όταν πήγαμε την προηγούμενη εβδομάδα στον παιδίατρο για τον μικρό και της είπαμε ότι σε διάστημα 2 μηνών ήταν σταθερός στο βάρος του αλλά είχε πάρει έναν πόντο έφριξε!!!! Μα να μην πάρει βάρος το παιδί!!!!! :confused::confused::confused::confused:

Φιλια


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Νινα μου τωρα ειδα το μηνυμα της Αγγελικής και συνειδητοποιησα οτι κι εγω η γαιδουρα το ξεχασα! Χρονια σου Πολλά και καλά! Να εισαι παντα ευτυχισμένη και τυχερη!

(Δεν ξερω γιατι αλλα μου εχει κολλησει οτι σε λενε Κωνσταντινα-ασχετο)


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ιωαννα ωραιες οι αλλαγες στα δωματια. Να ειναι καλά ο μικρος να το χαρει!

Μπραβο και για το κεικ.

μακαρι να του αρεσει. Λεμε σημερα να παμε και για κρεβατι, εκει θα του φανει η αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια τι κανετε?

Αχχ θα μας τρελανει ο παλιοκαιρος!!!

Νινακι μου χρονια πολλα πολυχρονη κ ευτυχισμενη να εισαι !! Οτι καλυτερο σου ευχομαι !!

Που λες με φραπε η εσπρεσο φορτιζομαι !!! ειμαι οικονομικη !!! χαχαχα

γελασα με την προσεγγκιση της μαμα της Φωτεινης περι μαγειρικης.δεν μας αρεσει αλλα το τρωμε ... ολες οι μεγαλυτερες ετσι ειναι Φωτεινη μου μην σκας, θεωρουν πως αν το φαγητο δεν κολυμοαει στο λαδι κ αν δεν μουδιαζει η γλωσσα σου απο το πολυ αλατι η αν δεν πετας σπιθες απο το πιπερι ε τοτε το φαγητο ειναι ανοστο η νοσοκομειακο. Πολυ απλα αγνοουμε τα οποιαδηποτε σχολια κ αφου τρωνε κ τα μικρα μια χαρα !!!

Ιωαννα μου πως εισαι?συνηλθες απο το ονειρο? πωωω κ εμενα μερικες φορες με επιρεαζουν πολυ .... Πως πανε οι ετοιμασιες στο δωματιο?

Αγγλικη πηρε το πλυντηριο φωτια ε? ωχ δυστυχως εχουν πεσει ενα σωρο δουλειες μαζεμενες ..τωρα ειναι χειροτερα απο το φθινοπωρο γιατι πρεπει να πλυνεις τα παντα ενω το φθινωπορο στρωνεις/βαζεις τα καθαρα !!! Ωραια κ τα καλαμαρακια!

Εβιρακι μου παλι δυο φαγητα εκανες ε? ωραια κ τα δυο !!! λατρεμενο φαγακι οι μελιτζανες!!

Σμουρφιτακι κανα νεο ?

Νικο που χαθηκες?

στα μαγειρικα μου τωρα απλες κ ταπεινες φακες ....

στο γραφειο εχει πεσει πολυ δουλεια, στο σπιτι τα ιδια, τα παιδια θελουν καθε μερα βολτα για πανω απο 3 ωρες κ καταληγω απο την ωρα που παω σπιτι να καθομαι καλες 12 που παω για υπνο ... αλλα δεν με χαλαει μιας κ ειμαστε καθε μερα εξω κ συνανταω φιλες κ τα λεμε !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρεούλα!!!

Τι μουντός καιρός και ο σημερινός....απαπαπα....

Διαβάζω για αλλαγές χειμωνιάτικα-καλοκαιρινά κλπ. Όταν φυλάμε τα καλοκαιρινά μου φαίνεται πιο εύκολη η διαδικασία. Τώρα με τα χειμωνιάτικα....:-( :-( :-( Το καλό είναι ότι στην τελευταία αλλαγή ήμουν πιο οργανωμένη με θήκες, να χωρίσω τα δικά μου από του άντρα μου, τις πυτζαμες κλπ κλπ οπότε θεωρητικά δεν θα παιδευτώ τόσο πολύ. Για τα χαλιά λίγο ανησυχώ, αλλά θα τα κατεφέρουμε. Αφού δεν τα κάναμε μέχρι τώρα, θα περιμένουμε να γεννήσω και μετά θα τα φτιάξουμε.

Νίνα κι εγώ είχα την εντύπωση ότι το όνομά σου ήταν από το Κωνσταντίνα, ίσως επειδή έτσι έλεγαν μια συμφοιτήτριά μου και μου είχε κολλήσει. Χρόνια πολλά με υγεία!!!

Εβιρι τέλεια και τα 2 φαγάκια σου. Ειδικά το δεύτερο το κάνω πολύ συχνά το καλοκαίρι και είναι τέλειο ειδικά σαν μεζές με ένα ουζάκι ή κρασάκι.

Ιωάννα πολύ ωραία η διαδικασία της ανακαίνισης και σίγουρα ο μικρός θα ξετρελαθεί! Όσο για τα όνειρα καταλαβαίνω πόσο μπορεί να σε επηρεάσουν και είναι πολύ ψυχοβγαλτικό. Καλή ξεκούραση μετά από τόσες δουλειές!

Αγγελική τέλειο το φαγητό σας! Καλή συνέχεια με την τακτοποίηση!

Φωτεινή αφού δεν βρέχει, πάλι καλά! Αχ αυτό το σύνδρομο της Ελληνίδας μάνας να το πω γιαγιάς να το πω;;;; :roll: Καλά αυτό με τα φαγητά είναι ανεκδιήγητο! Νομίζω ότι "συμβιβάζονται" εκ πεποιθήσεως! χαχαχαχα!!!!! Δεν πειράζει, αφού τρώνε τα παιδάκια σου, όλα καλά! Το πολύ πολύ να κάνουν λίγη δίαιτα χωρίς πολλά λάδια και αλάτια!

Τζένη μου οι βόλτες με τα μικρά είναι όλα τα λεφτά!!! Βέβαια δεν προλαβαίνεις να ξεκουραστείς μετά τη δουλειά αλλά τουλάχιστον παίρνεις τον αέρα σου! Επίσης ακόμη δεν έχουμε κανένα νέο. Περιμένουμε τη Δευτέρα που θα ξαναπάμε στο γιατρό και να πω την αλήθεια καλύτερα να μη γίνει τίποτα αυτές τις ημέρες καθώς θα λείπει ο άντρας μου και καταλαβαίνεις....

Μαγειρικά, χθες είχα κάνει μια απλή και ταπεινή σουπίτσα με πολλά λαχανικά και κριθαράκι. Σήμερα έφτιαξα κοτόπουλο κοκκινιστό με χυλοπίτες. Ήθελα να κάνω κι ένα κέικ, αλλά δεν το έκανα. Ίσως το φτιάξω αργότερα ή αύριο, ανάλογα με τη διάθεσή μου. Μου ήρθαν και κάτι ασφυκτικές προθεσμίες από το Πανεπιστήμιο για το Μεταπτυχιακό και δεν βλέπω να τις προλαβαίνω τώρα, αλλά δεν πειράζει θα τα καταφέρω εν καιρώ!

Καλό απόγευμα!!!!!!!!!!!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Σήμερα έφτιαξα φακές για την Εβιρίνα και τον Έβιρο, αλλά έμειναν να φάμε και κάποια άλλη μέρα και για μένα επειδή περίσσεψαν μακαρόνια από χτες τα έβαλα στο φούρνο να γίνουν σουφλέ με κρέμα γάλακτος, μανιτάρια, τυρί και λεπτές φέτες σαλάμι.

Περάσαμε πολύ όμορφα το Σαββατ/κο και γεμίσανε οι μπαταρίες για τα καλά:tongue:... για αυτό χάθηκα και εγώ:)...

Νίνα μου χρόνια σου πολλά κι ευτυχισμένα.

από μαγειρικά το Σάββατο έφτιαξα σουβλάκια με κοτόπουλο και τα συνηθισμένα συνοδευτικά,

Τέλειααααααααα!!!!!!!!!!!!!

το βράδυ φάγαμε σε φίλους, την Κυριακή πήγαμε για καφέ στην παραλία, χόρτασα ήλιο και θάλασσα (εννοείται από έξω ακόμα!) και μετά συναντηθήκαμε με τους κουμπάρους μας και ένα ζευγάρι ακόμα για θαλασσινά... ήταν σούπερ!

Μπράβο Νίνα, νομίζω πέρασες καλά και για μας που δεν πήγαμε πουθενά.

Εβίρι ευχαριστώ για τις ευχές και από δω!:tongue: μου έμεινε από τα λεγόμενα σου η σκηνή με τις κόρες σου να γέρνουν στους ώμους -+σου και χαμογελάω! τι όμορφη εικόνα! να τις χαίρεσαι!!

:D:D:D:D

Σήμερα τρώμε καλαμαράκια κοκκινιστά με πατατούλες τηγανιτές.

Πολύ ωραίο φαγητό.

Αυτές τις μέρες πλένω και σιδερώνω συνεχώς! Έχω βγάλει τα πιό χοντρά ρούχα και τα ετοιμάζω για αποθήκευση.

Κι εγώ μία από τα ίδια.

Εβιρακι κι εγω ηθελα να παρω φραουλες αλλα εδω η τιμη ειναι πολυ τσουχτερη κι ετσι το αφησα.

Εδώ τις βρήκε φθηνές ο Έβιρος κάπου λίγο πιο κάτω από 1 ευρώ το κεσεδάκι τα 500 γρ. Προχτές κάποιο φρούτο του ζήτησα να φέρει και μου είπε ότι είχε 17 ευρώ το κιλό, νομίζω ότι ήταν τα κεράσια, αν κάνω λάθος θα τον ξαναρωτήσω όταν έρθει. Πού να τα ακουμπήσουμε!!!!!!!

Χτες ο μικρος εφαγε 4-5 ντολμαδακια κι η μαμα μου δεν ηταν πολυ ευχαριστημενη καθως οι ντολμαδες ηταν μικροι- το παιδι δεν εφαγε πολύ!!!!! Έλεος!!! Όταν μου το ειπε κοντεψα να πνιγω απο τα γελια.

Κι εγώ το ίδιο στη θέση σου.

Μου ειπαν (δεν ξερω αν ισχυει) οτι φετος δεν πρεπει να φαμε φραουλες γιατι κατι λιπασματα που πηραμε απο την Γερμανια ειναι καρκινογονα και μαλιστα οι Γερμανοι το ξερουν και δεν αγοραζουν απο εδω φραουλες. Τωρα αληθεια ή ψεματα εγω μαλλον δεν θα φαω φραουλες

Αααα τσι κερατάδες!!!! Εγώ δε γνωρίζω κάτι. Άραγε αυτά που τρώμε εμείς εδώ τι να είναι;

Σημερα ξεκινησαμε να βαφουμε το δωματιο του παιδιου.

Ααααα έχετε δουλειές με φούντες. Άντε καλά τελειώματα.

Εχτες το ξεστρωσα, κατεβασα κουρτινες, κατεβασα ολα τα καλοκαιρινα κι εφτιαξα ντουλαπες, εκανα κι ενα κεικ και εβαλα και ξυσμα λεμονιου απο τη λεμονια μας και μυριζει τελεια!

Σνιφ, σνιφ ναι πολύ ωραία μυρίζει.

Αυτό΄το σύνδρομο το έχουν πολλές γιαγιάδες! Και η πεθερά μου έχει εμμονή με το πόσο τρώνε τα παιδιά. Όταν πήγαμε την προηγούμενη εβδομάδα στον παιδίατρο για τον μικρό και της είπαμε ότι σε διάστημα 2 μηνών ήταν σταθερός στο βάρος του αλλά είχε πάρει έναν πόντο έφριξε!!!! Μα να μην πάρει βάρος το παιδί!!!!!

Την επόμενη φορά να της κάνεις ένα διάγραμμα με το υποθετικό βάρος που θα έπρεπε κατά τη γνώμη της να παίρνει το παιδί κάθε μήνα. Μόλις φτάσετε σε μια τάδε ηλικία δείξτης πόσα κιλά θα έχει φτάσει σύμφωνα με αυτό που πιστεύει.

γελασα με την προσεγγκιση της μαμα της Φωτεινης περι μαγειρικης.δεν μας αρεσει αλλα το τρωμε ... ολες οι μεγαλυτερες ετσι ειναι Φωτεινη μου μην σκας, θεωρουν πως αν το φαγητο δεν κολυμοαει στο λαδι κ αν δεν μουδιαζει η γλωσσα σου απο το πολυ αλατι η αν δεν πετας σπιθες απο το πιπερι ε τοτε το φαγητο ειναι ανοστο η νοσοκομειακο.

Εγώ όταν τρώω φαγητά με πολύ αλάτι νιώθω τα μάτια μου να γυρίζουν γύρω γύρω.:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Εβιρακι μου παλι δυο φαγητα εκανες ε?

Μου τυχαίνει αρκετά συχνά επειδή κυρίως είναι μίζερη η Εβιρίνα η μικρή. Ενώ η μεγάλη έτρωγε τα πάντα. Σήμερα έφτιαξα τις φακές γιατί δεν ήθελα να ξαναφάει μακαρόνια, αλλά να πάρει το σίδηρο από τα όσπρια.

Εβιρι τέλεια και τα 2 φαγάκια σου. Ειδικά το δεύτερο το κάνω πολύ συχνά το καλοκαίρι και είναι τέλειο ειδικά σαν μεζές με ένα ουζάκι ή κρασάκι.

Πραγματικά είναι ωραίο για ουζάκι και βεράντα ή αυλή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...