Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα!

Εγραψα ενα μηνυμα αλλα σβηστηκε γκρρ.

Γιωτα μπηκατε στο νεο μαγαζι ή ταλαιπωρειστε ακομα; Χρειαζονται μωρε κι οι αγκαλίτσες οταν βγαζουν δοντακια τι να κανουμε!

Αγγελικη ωραιο το σπανακορυζο. Θελω να το βαλω κι εγω στο προγραμμα αν βρω καλό σπανακι. Οσον αφορα τους γονεις δεν τσακωνομαι αλλα οταν ακουω να ασχολουνται με τοσο ανουσια πραγματα με ξεπερναει. Ενω θα μπορουσαμε να ασχοληθουμε ωστε να αναπτυξουμε δραστηριοτητες για τα παιδια μας πχ τωρα το χειμωνα που ολο βρεχει.

Ιωαννα εμπλεξες κακομοιρα μου! Πως ειναι ο μικρος;

Βατομουρακι 3 εβδομαδες εμειναν; Αντε τον εφαγες τον γάιδαρο. Με το καλό

Για σημερα μαλλον φακες που θα βγαλουμε απο την καταψυξη. Χτες το βραδυ φτιαξαμε λουκάνικα με πατατες τηγανητες.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε διάφορα που υπάρχουν στο ψυγείο από το Σάββατο. Και μάλλον αυτό θα γίνει και αύριο. Θα δείξει...

Χτες πήρα και εξετάσεις αίματος και ούρων που είχε κάνει ο μικρός μου. Όλα μία χαρά, λίγο χαμηλός ο αιματοκρίτης του είναι αλλά αυτό οφείλεται στο ότι δεν τρώει κόκκινο κρέας το καμάρι μου. Ο παιδίατρος όμως δεν ανησυχεί και είπαμε ότι θα κάνουμε επαναληπτικές σε κάνενα χρόνο. Και εγώ θα αρχίσω το ψηστήρι να φάει και λίγο μοσχαράκι και συκωτάκι το μικρούλι μου.

Γιώτα δεν υπήρχε άλλο τμήμα νηπιαγωγείου εκεί που είμασταν και δεν είχα αντιληφθεί το μέγεθος της " Ζημιάς ¨ που του κάνανε, αφού ο μικρός δεν μας έλεγε τίποτα. Το κατάλαβα όταν ξεκινήσαμε τον Σεπτέμβρη και είδα αυτήν την ριζική αλλαγή στο παιδί. Πάντως και εγώ και ο άντρας μου όπου σταθούμε και όπου βρεθούμε αποτρέπουμε γονείς να πάνε τα παιδιά τους στο συγκεκριμένο σχολείο.

Ιωάννα να μιλήσεις με τον παιδίατρο. Δεν είναι λογικό να αρρωστήσει το παιδί ξανά μόλις που συνήλθε. Περαστικά του!

Φωτεινή αν οι γονείς είναι γκάου(!) τότε καλύτερα να απασχολείς τα παιδάκια σου εσύ. Αν είναι να χαλιέσαι... Δεν υπάρχουν 1-2 μαμάδες που να είναι πιο νορμάλ και να κάνετε παρέα?

Φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ειχαμε μια πολυ δυσκολη νύχτα με την μικρή.... Σερνομαι!

Καλημερα κοριτσια!

Γιωτα ποναει οταν βγαζει δοντια ε? της δινεις κανα ντεπον? Με την επιθεωρηση δεν βγαζουμε ακρη, αν κανεις μια φορα καταγγελια δεν μπορεις να ξανακανεις πας δικαστικα και η εταιρια αρνειται να ερθει σε συμβιβασμο, δεν θελει να δωσει λεφτα. Στο νηπιο μαθαινουν να γραφουν ονομα?? Εμας γιατι το μαθαινει στο προνηπιο? Ξερει να γραφει το ονομα του και τα ονοματα των φιλων του

Αγγελικη ευτυχως που ολα ελειξαν καλα αφου εχετε τωρα καλη δασκαλα αλλα τελικα καποιος πρεπει να μιλησει γι αυτη την ηλιθια γιατι θα ταλαιπωρηθουν κι αλλα παιδια

Σημερα εχουμε μπιφτεκια και φασολακια κι εκει που ειχε συνελθει το παιδι τον εριξε παλι. Να περασει λιγο η ωρα και να παρω την παιδιατρο

Βγαζει τραπεζιτη η μικρη, ντεπον της εδωσα το βραδυ αλλα κ παλι ηταν ανησυχη κ εκλαιγε, τι να πω.

Νηπιο κ προνηπιο ειναι μαζι, εμεις πέρυσι δεν πηγαμε λογω της μικρης. Δεν ειπα για καταγγελια, ειπα να ενημερωθεις για το τι δικαιουσε κ να ξερεις αν σε συμφερει να ερθεις σε συμβιβασμό.

Καλημέρα!

Εγραψα ενα μηνυμα αλλα σβηστηκε γκρρ.

Γιωτα μπηκατε στο νεο μαγαζι ή ταλαιπωρειστε ακομα; Χρειαζονται μωρε κι οι αγκαλίτσες οταν βγαζουν δοντακια τι να κανουμε!

Αγγελικη ωραιο το σπανακορυζο. Θελω να το βαλω κι εγω στο προγραμμα αν βρω καλό σπανακι. Οσον αφορα τους γονεις δεν τσακωνομαι αλλα οταν ακουω να ασχολουνται με τοσο ανουσια πραγματα με ξεπερναει. Ενω θα μπορουσαμε να ασχοληθουμε ωστε να αναπτυξουμε δραστηριοτητες για τα παιδια μας πχ τωρα το χειμωνα που ολο βρεχει.

Ιωαννα εμπλεξες κακομοιρα μου! Πως ειναι ο μικρος;

Βατομουρακι 3 εβδομαδες εμειναν; Αντε τον εφαγες τον γάιδαρο. Με το καλό

Για σημερα μαλλον φακες που θα βγαλουμε απο την καταψυξη. Χτες το βραδυ φτιαξαμε λουκάνικα με πατατες τηγανητες.

Φιλια

Οχι ακομα δεν μπηκαμε, μας καθυστερουν τα ρολλα κ ακομα ταλαιπωρουμαι......

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε διάφορα που υπάρχουν στο ψυγείο από το Σάββατο. Και μάλλον αυτό θα γίνει και αύριο. Θα δείξει...

Χτες πήρα και εξετάσεις αίματος και ούρων που είχε κάνει ο μικρός μου. Όλα μία χαρά, λίγο χαμηλός ο αιματοκρίτης του είναι αλλά αυτό οφείλεται στο ότι δεν τρώει κόκκινο κρέας το καμάρι μου. Ο παιδίατρος όμως δεν ανησυχεί και είπαμε ότι θα κάνουμε επαναληπτικές σε κάνενα χρόνο. Και εγώ θα αρχίσω το ψηστήρι να φάει και λίγο μοσχαράκι και συκωτάκι το μικρούλι μου.

Γιώτα δεν υπήρχε άλλο τμήμα νηπιαγωγείου εκεί που είμασταν και δεν είχα αντιληφθεί το μέγεθος της " Ζημιάς ¨ που του κάνανε, αφού ο μικρός δεν μας έλεγε τίποτα. Το κατάλαβα όταν ξεκινήσαμε τον Σεπτέμβρη και είδα αυτήν την ριζική αλλαγή στο παιδί. Πάντως και εγώ και ο άντρας μου όπου σταθούμε και όπου βρεθούμε αποτρέπουμε γονείς να πάνε τα παιδιά τους στο συγκεκριμένο σχολείο.

Ιωάννα να μιλήσεις με τον παιδίατρο. Δεν είναι λογικό να αρρωστήσει το παιδί ξανά μόλις που συνήλθε. Περαστικά του!

Φωτεινή αν οι γονείς είναι γκάου(!) τότε καλύτερα να απασχολείς τα παιδάκια σου εσύ. Αν είναι να χαλιέσαι... Δεν υπάρχουν 1-2 μαμάδες που να είναι πιο νορμάλ και να κάνετε παρέα?

Φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!

Καλα κανεις κ το λες! Ειδες ρε γμτ οσο κ αν τα συζηταμε κ τα εχουμε απο κοντα παντα κατι μας ξεφευγει....

Φιλακια στις υπόλοιπες

Link to comment
Share on other sites

Γιώτα δοκίμασες να δώσεις αλγκοφρεν? Είναι πιό αποτελεσματικό με τον πόνο από το ντεπόν. Τον δικό μ ου δεν τον πιάνει καθόλου το ντεπόν οπότε το έχω καταργήσει.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Πολύ κρύο και σήμερα... οι καμινάδες έχουν ανάψει ήδη εδώ και μυρίζει ο τόπος...άντε να απλώσεις ρούχα έτσι!:mad: (ο καθένας με τον πόνο του...)

Χτες έκανα μπρόκολο με τηγανιτά μπαρμπούνια και σήμερα φακές.

Καλησπέρα κι από μένα.

Το φαγητό που έφτιαξα σήμερα ήταν κοτόπουλο με κομμάτια πορτοκαλιού και μακαρόνια μέσα.

Πώς σας φάνηκε το φεγγάρι, το είδατε;

Εγώ το είδα στην ανατολή του που ήταν κατακόκκινο και καθώς ανέβαινε έγινε πορτοκαλί, μετά κίτρινο και αργότερα άσπρο ώσπου κρύφτηκε πίσω από τα σύννεφα.

Σας δείχνω κάποιες φωτογραφίες. Δυστυχώς η φωτογραφική μου δεν τις έβγαλε τόσο καλά γιατί εδώ και κάποιο διάστημα έχει χαλάσει λίγο.

IMG_4429.JPG

IMG_4432.JPG

Υπέροχες φωτογραφίες Εβίρι μου... "κόκκινο το φεγγαράκι"... που λέει και το τραγούδι!:tongue: Με τα κρεμμυδάκια, συμβουλεύτηκα τη μαμά τελικά και μου είπε το εξής κολπάκι: τα βάζεις σε βραστό νερό για λίγα δευτερόλεπτα και μετά τα κόβεις από τη μία μεριά, τα ζουμπάς από την άλλη και τσουπ.. βγαίνουν! Χωρίς κλάμα, χωρίς κόπο. Αχ η μανούλα με τις συμβουλές της!:D

Καλημέρα παρεάκι!

Ιωαννα μου περαστικά στο παλικαρακι σου! Αχ με αυτο το πλυσιμο των χεριων εχει μαλλιασει κι η δικη μου η γλώσσα. Λες και θα χασουν 3 δευτερολεπτα απο το παιχνιδι τους έλεος. Καλά για τη δουλεια σου δεν το συζητω. Κι εμεις εδω δεν εχουμε καθαριστρια αλλά τον χωρο μας προσπαθουμε να τον φροντισουμε και να τον διατηρησουμε καθαρο και αξιοπρεπη. Και μιλα σε εμας για να ξεσπας.

Αστερακι οι φιλοι θα περασουν παντου καλά. Με το καλό το παρτυ σας!

Νινα τι ηταν αυτο που επαθες! Καλά εκανες και κρατησες απόσταση. Καλά πολλοι απο αυτους που φορτωνουν τα φορτηγα ειναι απαραδεκτα αμελεις (για να μην χρησιμοποιησω αλλη λεξη). Καλά εχω ακουσει πολλες τετοιες δικαιολογιες. Πολλοι ανθρωποι (εργοδοτες και εργαζομενοι) λόγω κρισης εχουν δειξει τα χειροτερα ενστικτα τους.

Νικο ειμαστε ιδιαιτερα υπερηφανες που εχουμε ενα τετοιο ταλαντουχο μελος στην παρεουλα μας! Με το καλό να τα χιλιασεις τα βιβλια!

Βρε Αγγελικη παλι χαλια περασατε! Θελω να ερθω ενα Σαββατοβραδο σπιτι σου... Οσον αφορα το σχολειο εισαι τυχερη που ξερεις τους δασκαλους και ξερεις τι σε περιμενει. Σε εμας η πλειοψηφια ειναι αναπληρωτες και δεν ξερουμε τιποτα. ΤΟυλάχιστον ο φετεινος ειναι πού καλός. Να σε ρωτησω ομως μια που εισαι χρονια στο κουρμπετι: πως αντεχεις με ολα τα κουφα που ακους απο τους γονεις; (που κατα της γνωμη μου ειναι και αναξια σημασιας αλλά εδω τα αναγαγουν σε κορυφαια θεματα). Εγω αρχιζω να πιστευω οτι οι ανθρωποι δεν παμε καλά.

Εβιρι οντως το φεγγαρι ηταν πολύ εντυπωσιακο! Ειδα στο μπλογκ τις μπουκιες γαλοπουλας. Ψηνομαι να τις φτιαξω μπας και φαει το ζιζανιο μου. Αν δεν έχεις γαλοπούλα, κάντο με κοτόπουλο... είναι εξίσου φανταστικό!

Παιδια ευχαριστω για τις ευχες για την κορη μου. Ειναι καλά τωρα θα τη στειλω και σχολειο σημερα. Χτες περισσευματα και σημερα μακαρονια με κιμα.

Φιλια

Καλημερα κοριτσια!

Για σημερα εχουμε μπριζολες με ρυζι αναμεικτο!

Φωτεινη παλι καλα που η μικρη εγινε γρηγορα καλα, οσο για την καθαριοτητα στο γραφειο ειναι μονο αντρες οποτε καταλαβαινεις!

Νινα μπορω να πω πως ησουν πολυ τυχερη και προνοητικη. Ποσο ευκολα μπορουν να γινουν τα ατυχηματα απο την ανευθυνοτητα των ανθρωπων

Εβιρι τι ρομαντικες φωτο ειναι αυτες!!! Εγω εριξα μια ματια απο το παραθυρο αλλα δεν συγκινηθηκα ιδιαιτερα, αυτα πρεπει να τα μοιραζεσαι αλλιως δεν εχουν νοημα Έχεις δίκιο! Αν και εγώ, αυτή τη φορά, ίσα που βγήκα στο μπαλκόνι, το είδα, σχολίασα ότι δεν είναι και τόσο μεγάλο όσο το περίμενα και τέλος...δηλαδή αν δεν είσαι με την κατάλληλη διάθεση, δεν μετράει καμία παρουσία ή απουσία...;)

Αστερακι τι λες να φτιαξεις για το παρτυ?

Βατομουρακι ολα καλα?

Τζενακι που εισαι?

Αγγελικη πηζεις ε?

Πωπω σημερα χαμος θα γινεται εξω με τον Ομπαμα

Λυπάμαι όσους δουλεύουν-μένουν στην Αθήνα αυτές τις μέρες! 600 αυτοκίνητα άκουσα ότι μάζεψαν χτες οι γερανοί της τροχαίας! Φαντάζεσαι τι έγινε!:mad:

Καλημέρα στις μαγείρισσες τις παρεας!

Καλα ειμαι Ιωαννα μου εδω στην αναμονη! Αχ...

Σημερα εχουμε σολωμο στο φουρνο με πατατες βραστές και σαλατα λάχανο καροτο.( ξεκινησα διατροφη) εχθες ο γιατρος με ξαναμαλώσει εφτασα τα +18 κιλα και το μωρο για 35 εβδ. Που ειμαι ειναι πολυ μεγαλο κατι λεει που δεν γο θελουμε για αναπνευστική δυσχέρεια κλπ οταν γεννηθει. Το μωρακι μου ειναι 2900 γραμμάρια. Υπολογίζει να γεννησουμε στις 38+ με καισαρικη.

Οποτε φερμουάρ.

Κοντεύεις! Και οι μετρήσεις των γιατρών πέφτουν καμία φορά έξω... αλλά βέβαια καλύτερα να προσέχεις.:)

κοριτσια καλησπερα!

σαββατο αυγα με πατατες κ λουκανικα κ το βραδυ πιτσα

κυριακη κρεας κοκκινιστο με πατατες τηγανιτες

δευτερα κολοκυθοκεφτεδες με πατατες τηγανιτες κ χορτα

σημερα φακες και αυριο μακαρονια με κοκκινιστο που εχει μεινει. Είναι η μέρα της φακής σήμερα... και εγώ ίδια έμπνευση!:)

πεμπτη μαλλον περισσευματα απο μακαρονια κ φακες (θα δειξει αν φτανουν) αλλιως κοτοπουλο η κεφτεδακια με πατατες κ τα υπολοιπα χορτα που εχουν μεινει και παρασκευη φασολακια λαδερα.

τι να πρωτοσχολιασω βρε κοριτσια, εισαστε κ πολλες και ακομα δεν θυμαμαι τι λεει ποια!

λοιπον να πω για το θεμα του σχολειο κ της δασκαλας...... (ποια το εγραφε???) μια απορια εχω, για να γινει καποια νηπιαγωγος θεωρητικα λατρευει τα παιδια, τι στο καλο δεν μπορει να ασχοληθει λιγακι με καποια παιδακια που ισως θελουν παραπανω δουλιτσα? η δουλεια της δεν ειναι? δεν μπορει να ασχολειται μονο με τα παιδακια που ειναι καπως μπροστα. αν τα βαζουν στην ακρη το μονο που προσφεροουν ειναι να τα κανουν ακομα πιο αρνητικα και ατιθασα. εμεις ευτυχως εχουμε πολυ καλη δασκαλα, παρολο που δεν σου γεμιζει το ματι με την πρωτη εντυπωση.

να πω στην νινα οτι ειχε αγιο......θελει πολυ προσοχη!

και στην ιωαννα, καλα κανεις που κρατας ουδετερη σταση, εχω την εντυπωση οτι εξωδικαστικα πανε να τα κουκουλωσουν τα πραγματα. το καλυτερο ειναι να πας στην επιθεωριση εργασιας να δεις τι δικαιουσαι σε τετοια περιπτωση (αν αυτα που δικαιουσαι ειναι κοντα με αυτα που προσφερουν, τα παιρνεις γιατι ειναι πιο αμεσα, αν απεχουν πολυ δεν συμβιβαζεσαι). ξερω για επισχεση εργασιας οτι παιρνεις κατι απο τον οαεδ, τυπου 500 ευρω για κανα εξαμηνο? αλλα κ παλι δεν ειμαι σιγουρη. οπως και να εχει καλο κουραγιο!

εβιρι παντα ωραιες φωτος βαζεις!

να σας πω οτι εχτες παρολο που ηταν δευτερα κ δεν ειχα μαγαζι δεν εκανα τιποτα...... ειχα την μικρη αγκαλια απο τις 3 εως τις 7....βγαζουμε τραπεζιτη....

φιλακια σε ολες!

Αναρωτιόμουν και εγώ τι έγινε με το μαγαζί, αλλά είδα επόμενη ανάρτηση σου... κοντεύετε όμως, ε;

Πάντως όσο αφορά τους δασκάλους, πάντα θυμάμαι να υπάρχει κάποιος κάφρος, ακόμα και στην εποχή μας. Θυμάμαι έναν ιστορικό, που μας έλεγε ότι θα αφήσουμε τα κόκαλα μας στο σχολείο και πήγαν οι γονείς μας, διαμαρτυρήθηκαν και το 'κοψε. Τώρα τον βλέπω στον δρόμο και μου γυρίζουν τα άντερα!:mad: Φυσικά δεν του μιλάω!

Γιώτα στο θέμα του σχολείου εγώ είμαι η .... καμένη! Αλλά κι εγώ την ίδια απορία έχω. Σπουδάζουν και ψυχολογία παιδιών επίσης και υποτίθεται

ξέρουν να κουμαντάρουν τα παιδιά. Τέλος πάντων, κάνω τον σταυρό μου που ήταν μόνο μία χρονιά και φέτος το παιδάκι μου έχει ηρεμήσει και αγαπήσει το σχολείο!

Απλά υποτίθεται! Αλλά ας τους αξιολογούσαν κάθε χρόνο, να δεις πώς θα άλλαζαν τα πράγματα...και να περνάγανε και από ψυχολόγο επίσης. Αλλά ζούμε στην Ελλάδα βλέπεις και αυτά είναι ψιλά γράμματα...

Καλημέρα!

Εγραψα ενα μηνυμα αλλα σβηστηκε γκρρ.

Γιωτα μπηκατε στο νεο μαγαζι ή ταλαιπωρειστε ακομα; Χρειαζονται μωρε κι οι αγκαλίτσες οταν βγαζουν δοντακια τι να κανουμε!

Αγγελικη ωραιο το σπανακορυζο. Θελω να το βαλω κι εγω στο προγραμμα αν βρω καλό σπανακι. Οσον αφορα τους γονεις δεν τσακωνομαι αλλα οταν ακουω να ασχολουνται με τοσο ανουσια πραγματα με ξεπερναει. Ενω θα μπορουσαμε να ασχοληθουμε ωστε να αναπτυξουμε δραστηριοτητες για τα παιδια μας πχ τωρα το χειμωνα που ολο βρεχει.

Ιωαννα εμπλεξες κακομοιρα μου! Πως ειναι ο μικρος;

Βατομουρακι 3 εβδομαδες εμειναν; Αντε τον εφαγες τον γάιδαρο. Με το καλό

Για σημερα μαλλον φακες που θα βγαλουμε απο την καταψυξη. Χτες το βραδυ φτιαξαμε λουκάνικα με πατατες τηγανητες.

Φιλια

Και εγώ φακές Φωτεινή! Πώς πάτε από κρύο εκεί στο νησί;

Φιλιά στο υπόλοιπο παρεάκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσόπουλα τι κανετε?

Ναι Nina Tom και εδω εχει κρυο ξεκιναει χειμώνας να μας βαλει στο κλιμα των χριστουγεννων σιγα σιγα.

Αχ κοριτσια κοντεύω ανυπομονω.χυες επιτελους παρέλαβα μετα απο ενα μηνα την προικα του μωρου σεντονια παντα καλαθάκι καλλυντικων κλπ... Να στολιστεί το δωματιο επιτελους.

Σημερα εχουμε παστιτσιο της μαμας μου θα παμε απο κει να φαμε μιας και ο συζυγος δεν δουλευει σημερα.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!

Νινα εχει βαλει κι εδω κρυο και φυσικά εχει και υγρασια. Αναβω το καλοριφερ το βραδακι για 1,5 ωρα περιπου γιατι δεν ειναι και το σπιτι ολο στρωμενο. Ξεκαθαρισα στη μαμα μου οτι θα στρωσουμε αυτο το ΣΚ γιατι δεν παει αλλο. Δεν πολυηθελε αλλα υποχωρησε.

Αγγελικη χαιρομαι για τις εξετασεις του μικρου σου. Δεν τρωει κοκκινο κρεας ε; Κανει οτι μπορεις κι εσυ. Θελω κι εγω να τους κανω ενα τσεκ απ και λογαριαζα να το έκανα οταν ερχομουν Αθηνα για Χριστουγεννα αλλά δεν νομιζω να παρω αρκετες μερες αδεια οπότε μαλλον δεν θα προλάβω. Θα δω μηπως το οργανωσω εδω.

Βατομουρακι ολα καλά λοιπον ε;

Γιωτα υπομονη με τα δοντακια. Τα ρολλά θα καθυστερησουν πολύ;

Τι κάνει το υπολοιπο παρεακι;

Όντως χτες ηταν η μέρα της φακης. Για σημερα γλώσσες.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια!!!! Κρυο εχει αρκετο, το βραδυ εβαλα αφυγραντηρα και εφτασε μεχρι τις 6, γεμισε αλλα ευτυχως κρατησε φυσιολογικα επιπεδα υγρασιας.

Σημερα τρωμε μακαροναδα μαζι με κατι μπιφτεκακια που ειχαν μεινει.

Φωτεινη κανε εκει το τσεκ απ ωστε οταν ερθεις εδω να μην τρεχεις στους γιατρους αλλα σε βολτες.

Βατομουρακι τι καλα!!!! Κατσσε και τελειωσε το δωματιο. Αχ τι ωραιες στιγμες!!! Και βεβαια η καλυτερη και μοναδικη στιγμη ειναι η γεννα!

Νινα αστα με την καπνα, εχτες ειχα ανοιχτο το παραθυρο του μπανιου και καποια στιγμη μου μυριζε καμενο και εψαχνα να βρω στο σπιτι τι βρωμαει και τελικα ηταν απ εξω. Παει η μπουγαδα μου

Τι κανουν οι υπολοιπες?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου τι κανετε;

Κανε πολυ κρυο κοριτσακια ,πουντιασαμε ! Εγω δεν εχω στρωσει ακομα κ κατω ειναι παγωμενα.Το Σαβαβτο οπωσδηποτε! Πηγαμε την Τριτη κ πηραμε χαλι για το παιδικο κ το στρωσαμε κατευθειαν.Δεν μπορουσαν να περιμενουν τα παιδια, ειχα καθαρισει πολυ καλα κ το δωματιο τους το Σαββατο οποτε το βαλαμε.Ολη την ωρα κυλιουνται κατω γιατι ειναι μαλακο κ τους αρεσει, εχει πλακα γιατι ο μεγαλος μας βαζει κ βγαζουμε ακομα κ τις παντοφλες για να μπουμε στο δωματιο , μην τυχων κ του το λερωσουμε!

Εγω κοριτσια εχω πηξει παρα πολυ στην δουλεια,εχουμε μεινει ελαχιστοι κ η δουλεια δεν βγαινει,εχουν πεσει πααρ πολλα πανω μου γιατι τραβαω κ καταλαβαινετε.. Μου πανε κ ολα αναποδα κ καθε μερα εχω τρεξιματα με το αυτοκινητο κλπ κ ειμαι πολυ πεσμενη.Ειναι κ η μαμα μου αρρωστη πφφφ....

Μαγειρικα δεν θυμαμαι απο που εχω σταματησει... ασ γραψω απο την Δευτερα που φαγαμε μπριαμ με λουκανικα μεσα να ξεγελασω τον συζυγο που δεν τον χορταινει λεει,την Τριτη μπουτακια κοτοπουλο με πατατες,χτες μοσχαρι που εμεινε απο την Κυριακη με ρυζι με λαχανικα κ σημερα εχει παρει ο συζυγος αδεια να κρατησει το παιδι κ θα κανει αυτος σνιτσελ με πατατες.Για αυριο θα κανε τελικα τις χαντρες που τις λεω εδω κ δυο βδομαδες.Πολυ κρεας επεσε αυτη την βδομαδα.

Θυμαστε που σας ελεγα πως δεν τρωει ο μεγαλος μου κεικ ( για το μικρο δεν το συζηταω καν ....) ,ειχα κανει την Κυριακη ενα απλο κεικ με ξυσμα λεμονι στην μεγαλη φορμα κ επειδη τρωει μονο ο συζυγος εδωσα σε μια φιλη το μισο. Πως το επαθε κ δοκιμασε μαζι με γαλα κ περιττο να σας πω οτι το εφαγε ολο σχεδον μονος του μεχρι χτες κ χτες το βραδυ εφτιαξα κ αλλο !!! Καλα μου ελεγε μια φιλη μου οτι θα μεγαλωσει κ δεν θα μου φτανει το κεικ κ της ελεγα αποκλειεται !!

Ιωαννα εχεις δικιο για τα ρουχα,εγω βγηκα χτες να απλωσω το χαλακι του μπανιου κ μυριζε πλαστικο καμμενο.. Αρχισαν τωρα κ αναβουν τα τζακια κ καινε οτι βρουνε!

Πως ειναι το παιδι;

Φωτεινη αν γραψεις τις εξετασεις εχεις ενα μην απεριθωριο να τις κανεις, δεν εχει στο νησι καποιο μικροβιολογικο αξιοπιστο να τις κανετε ενα Σαββατο πρωι; εμεις συνηθως ετσι κανουμε. Μην ερθεις εδω κ τρεχεις με τετοια !!

Βατομουρακι περασε ο καιρος, τι ωραιαο συναισθημα ειναι να ετοιμαζεις το δωματιο ! Με το καλο να ερθει κ το μωρακι να τα χαρει ολα !!!

Νινακι τι ηταν αυτο ρε συ με το κοντεινερ ! Αγιο ειχες κυριολεκτικα !!!

Αγγελικη μου καλημερα !!!

Νικο μου ειμαστε πολυ περιφανες που σε εχουμε φιλο μας !!!

Εβιρακι πως πανε εκει τα κρυα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια στην μαγειροπαρέα!

Για σήμερα θα φτιάξει η πεθερά μου γιουβαρλάκια για να φάει λίγο μοσχάρι ο μικρός. Για αύριο βλέπουμε....

Νινάκι εγώ το κρεμμύδι το βάζω στο μούλτι τις περισσότερες φορές κι έτσι δεν έχω ούτε κλάμματα ούτε συγκινήσεις!

Βατομουράκι τι καλά που ήρθαν τα πραγματάκια του μωρού! Ολοκληρώνεις το δωματιάκι του!

Φωτεινή κι εγώ θα σου πω να τις κάνεις στο νησί τις εξετάσεις. Για να μην τρέχεις εδώ.

Ιωάννα σε μας ακόμη δεν έχουν ανάψει τζάκια ή όσοι έχουν ανάψει, καίνε κανονικά ξύλα και δεν μυρίζει άσχημα η ατμόσφαιρα. Είμαστε και πιο νότια εμείς οπότε δεν αισθανόμαστε τόσο έντονα το κρύο.

Τζενάκι δυστυχώς αν δουν ότι ένα άτομο "τραβάει" το φορτώνουν όσο δεν παίρνει! Υπομονή να πω? Κάποιες φορές ίσως δεν θα έπρεπε να τα υπομένουμε όλα στωικά... Με υγεία το καινούριο χαλί!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας παιδιά.

Σήμερα είχαμε σαλάτα μαρούλι με σολομό και για συνοδεία παντζάρια.

Σημερα εχουμε μπιφτεκια και φασολακια κι εκει που ειχε συνελθει το παιδι τον εριξε παλι. Να περασει λιγο η ωρα και να παρω την παιδιατρο

Αχ γιατί έτσι μωρέ!!!!!!!!

Χτες πήρα και εξετάσεις αίματος και ούρων που είχε κάνει ο μικρός μου. Όλα μία χαρά, λίγο χαμηλός ο αιματοκρίτης του είναι αλλά αυτό οφείλεται στο ότι δεν τρώει κόκκινο κρέας το καμάρι μου. Ο παιδίατρος όμως δεν ανησυχεί και είπαμε ότι θα κάνουμε επαναληπτικές σε κάνενα χρόνο. Και εγώ θα αρχίσω το ψηστήρι να φάει και λίγο μοσχαράκι και συκωτάκι το μικρούλι μου.

Από τα κρεατικά πολύ σίδηρο έχει η στρουθοκάμηλος, περισσότερο από το μοσχαρίσιο κρέας. Αν θες δοκίμασέ τη. Έχω φτιάξει στην Ελλάδα αρκετές φορές γιατί η μεγάλη μου Εβιρίνα έχει έλλειψη σιδήρου. Η γεύση της μοιάζει τόσο πολύ με του μοσχαριού που δεν την ξεχωρίζεις. Όταν έφτιαξα για πρώτη φορά δεν είπα τίποτα και η κόρη μου νόμιζε ότι έτρωγε μοσχαράκι.

Καλημερα, ειχαμε μια πολυ δυσκολη νύχτα με την μικρή.... Σερνομαι!

Αχ σε καταλαβαίνω. Ελπίζω να της περάσει συντομα.

Υπέροχες φωτογραφίες Εβίρι μου... "κόκκινο το φεγγαράκι"... που λέει και το τραγούδι!:tongue: Με τα κρεμμυδάκια, συμβουλεύτηκα τη μαμά τελικά και μου είπε το εξής κολπάκι: τα βάζεις σε βραστό νερό για λίγα δευτερόλεπτα και μετά τα κόβεις από τη μία μεριά, τα ζουμπάς από την άλλη και τσουπ.. βγαίνουν! Χωρίς κλάμα, χωρίς κόπο. Αχ η μανούλα με τις συμβουλές της!:-D

Ααααα τι ωραίο κόλπο!!!!!!!!!!!! Μπράβο στη μανούλα.:-D

Εγω κοριτσια εχω πηξει παρα πολυ στην δουλεια,εχουμε μεινει ελαχιστοι κ η δουλεια δεν βγαινει,εχουν πεσει πααρ πολλα πανω μου γιατι τραβαω κ καταλαβαινετε.. Μου πανε κ ολα αναποδα κ καθε μερα εχω τρεξιματα με το αυτοκινητο κλπ κ ειμαι πολυ πεσμενη.Ειναι κ η μαμα μου αρρωστη πφφφ....

Λίγη παραπάνω υπομονή χρειάζεται Τζένη μου και να σκέφτεσαι ότι πάντα υπάρχουν χειρότερα προβλήματα ζωής και θανάτου στους ανθρώπους για να βλέπεις τα δικά σου ως τα πιο μικρά.

Θυμαστε που σας ελεγα πως δεν τρωει ο μεγαλος μου κεικ ( για το μικρο δεν το συζηταω καν ....) ,ειχα κανει την Κυριακη ενα απλο κεικ με ξυσμα λεμονι στην μεγαλη φορμα κ επειδη τρωει μονο ο συζυγος εδωσα σε μια φιλη το μισο. Πως το επαθε κ δοκιμασε μαζι με γαλα κ περιττο να σας πω οτι το εφαγε ολο σχεδον μονος του μεχρι χτες κ χτες το βραδυ εφτιαξα κ αλλο !!! Καλα μου ελεγε μια φιλη μου οτι θα μεγαλωσει κ δεν θα μου φτανει το κεικ κ της ελεγα αποκλειεται !!

Μα αφού τα φτιάχνεις τέλεια πώς να μη το φάει όλο.!!!!!!!!!

Εβιρακι πως πανε εκει τα κρυα;

Έσπασε το κρύο από τις 15 του μηνός το βραδάκι επειδή ξεκίνησε να βρέχει για 2 μέρες. Σήμερα δε βρέχει κι έχει πολύ γλυκό καιρό έξω. Νομίζω έχουμε γύρω στους 12 βαθμούς, μια χαρά είναι.

Γεια σας....να ερθω κ εγω στην παρεα σας;Μιας κ μου αρεσει το φαγητο κ η μαγειρικη :-)

Γεια σου Λιάνα και βέβαια να έρθεις, καλωσόρισες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Λιανα καλως όρισες στην παρεα μας! Φυσικά και να ερθεις. Ωραιος ο μουσακάς!

Ιωαννα πως ειναι ο μικρος; Κριμα που ξανακυλισε. Κι εδω εχουν αναψει ξυλοσομπες και τζακια αλλα πρώτον καινε ξυλα, δευτερον ειναι λίγα τα σπιτια, τριτον ειναι διαφορετική η ατμόσφαιρα και δεν μυριζει ακομα τουλάχιστον.

Τζενη δυστυχως οταν καποιος τραβαει και δεν μιλάει γινεται θυμα και τον φορτωνουν. Και προσπαθουν να βγαλουν κι απο τη μυγα ξυγκι και δεν παιρνουν κι εναν αλλο υπαλληλο που θα αυξησει την εργασια τους μακροπροθεσμα. Παντου τα ιδια ρε παιδια. Ξεφτιλα. Κανε υπομονη κοριτσι μου και προσεξε την υγεια σου.

Αγγελικη κι εγω στο μουλτι βαζω το κρεμμυδι. Ως γνωστον δεν ειμαι για πολλα πολλα. Τις εξετασεις ηθελα να τις κανω Αθηνα γιατι το μικροβιολογικο ειναι κοντα στο σπιτι μου. Αν δεν τα καταφερω θα τις κανω εδω δεν θα σκασω. Απλά εδω πρεπει να ερθω στην πρωτευουσα του νησιου.

Νινα εγω δεν ξερω τετοια κολπα. Ειμαι της τεχνολογιας (βλ. μουλτι) αν και ξερω οτι με το στιφαδο δεν συναδει.

Εβιρι δεν το ηξερα αυτο για τη στρουθοκάμηλο. Ωραιος ο σολωμος.

Για σημερα σουπα με τραγιο κρεας. Μπας και φαει η μικρη καμια κουταλια. Χτες μετα απο τηλεφωνηματα, κλαμματα και φασαρια εφαγε πεντε μπουκιες ψαρι. Τουλάχιστον εκανε βουτες ψωμιου στο λαδι απο τα χορτα. Αντιθετα στον μικρο το βραδυ του ειπα να σταματησει να τρωει γιατι φοβηθηκα οτι θα τον πειραζε. Ειχε φαει ενα κρουασαν, ψαρι με χορτα, ντοματοσαλατα και μου ζητησε τοστ το οποιο δεν του εφτιαξα. Όλα αυτά σε διαστημα λιγοτερο της μιας ωρας. Ε του ειπα να χωνεψει πρωτα και μου απανταει "μα εχει χωρο η κοιλιτσα μου".

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεακι:P

Liana 1984 καλωσορισες στο παρεακι μας ωραίο το φαγακι σου !

Εβιρακι χιονακι δεν έχετε ακόμα ε;;Σολομό μιαμμιαμ θα μπει στο πρόγραμμα έχω χρόνια να φαω.

Για σήμερα γιουβαρλακια χθες κολοκυθοσουπα.

Yotou σχεδόν κάθε βράδυ ξυπνάει κ θελει το κρεβάτι τς μαμας χωρίς τον μπαμπα βέβαια :lol:από καλό ύπνο έχω να κάνω απ την εγκυμοσύνη!!!

Αγγελική θα τα ξέρεις σίγουρα κ συ πρέπει να αποφύγετε κ τους συνδιασμούς που δεσμεύουν τον σιδηρο όπως τα γαλακτοκομικά επίσης βοηθάνε ο χυμός λεμονιού ξύδιου πιπεριά κόκκινη.

Ιωάννα πως είναι ο μικρός συνήλθε;;

Φωτεινή δεν έχεις παράπονο έχει βελτιωθεί στο φαγητό η μικρή σου απλά που κ που σου θυμίζει τον παλιό εαυτό τς χαχαχα

Ggeny υπομονή έφτασε το Σαββατοκύριακο ώρα για ξεκούραση (που λέει ο λόγος ) τουλάχιστον ψυχολογικά.Εμεις έχουμε στρώσει χάλια 2 βδομάδες ή μικρή δεν θέλει καθόλου παντόφλες οπότε δεν είχα επιλογή:rolleyes:

Έχουμε φτάσει στα Δύο κ καταλαβαίνετε τι γίνετε δεν θέλω αυτό δεν μ αρεσει το φαγητό σήμερα ξύπνησε με κλάμα θέλω μεγάλο τσουρέκια :confused::confused:μόλις το έφερε ο άντρας μου ηρεμησαμε εβλεπε όνειρο μάλλον.Αποψη για το τι θα φορεσουμε τι θα φάει δεκατιανο ....

Sweetberry28 με το καλό με το καλό τι ωραία ζηλευω λίγο θέλω κ γω μωρακι αλλά δεν έχω κουράγιο ακόμα.:D

Νικό καλές δουλειές με το νέο σου βιβλιο τα καλύτερα εύχομαι.

Νινακι ωραία κ τα εξοχικά στα νησια στα βουνά κλπ αλλά όταν είναι κοντά είναι το καλύτερο ανα πασα στιγμή πας κ ανεξοδα σχεδόν.

Λοιπόν το πάρτυ θα γίνει αρχές Δεκεμβριου απόγευμα Το θέμα μας mini mouse.

Φαγητό τώρα πίτσα με σχήμα mini δλδ μία κανονική πιτσα απλά θα έχει στρογγυλή ντομάτα κ αυτακια δύο φέτες ελιά σε κάθε κομμάτι ελεγα για γκιουλμπασι μακαρονοσαλατα σπετσοφαι μέσα σε ψωμάκι στρογγυλό που θα έχω βγάλει την ψύχα τυρόπιτα hot dog κρεπες περιμένω βέβαια κ τς ιδέες σας .Έχω αγοράσει στα πιάτα κ ποτηράκια διάφορα διακοσμητικά, πολλά θα τα κάνω κ μόνη μου (ελπίζω να προλαβω) γι αυτο τα αγορασα από τώρα σιγά σιγά να ξεκινησω.Τ α παιδιά θα είναι ηλικίας 2 παιδακια 17 μηνών 2 4ετων 3 7 ετών πως θα τα απασχολησω;;;έχω πάρει πλαστελινες με διάφορα αξεσουάρ μπλοκ ζωγραφικής σκέφτομαι να κάνω με χαρτόνι ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο ή ένα κεφάλι μίνι με τρύπες σε διάφορα σημεία κ να βάζουν μπαλες μέσα.Η τούρτα θα έχει την παρέα τς μίνι στο λούνα παρκ.

Αυτά τα νέα λίγα ε χαχαχαχαχα

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Ο μικρος εχτες ηταν καλα αν εξαιρεσουμε εναν αποτομο εντονο πονο στο αυτι που φοβηθηκα μη τυχον εχει καμμια ωτιτιδα. Του εδωσα ντεπον και δεν ξαναπαραπονεθηκε. Σημερα κανονικα σχολειο κι εχτες πηγε. Εν το μεταξυ δεν ειναι οτι αυτες τις μερες ειναι χαλια η δεν τρωει τη Δευτερα τον εριξε για 4 ωρες και την Τεταρτη για 1 ωρα, ολο τον αλλο καιρο εδειχνε καλα απλα τον κρατησα απο το σχολειο και προσεχω και τη διατροφη του.

Λιανα καλως ηρθες! Φυσικα και σε θελουμε στην παρεα μας. Τελειος ο μουσακας!

Εβιρι σολομο πηρα να κανω κι εγω σημερα η αυριο. Δεν εχετε πολυ κρυο, εμεις πουντιασαμε λιγο αυτες τις μερες. Οταν τρωει φαγητο με σιδηρο να τρωει και πορτοκαλι μετα, βοηθαει στην απορροφηση

Αστερακι ετοιμαζεις πολυ ωραια πραγματα. Οσο για την απασχοληση αν εχεις λιγα παιχνιδια τα παιδια θα βρουν απο μονα τους τροπο να τα αξιοποιησουν, εχουν φαντασια

Τζενη χαλαρα οσο μπορεις για να μην παθει η υγεια σου! Δεν θα πεθανεις για τον καθε ηλιθιο

Φωτεινη ο μικρος δεν παιζεται στο φαι ε? Αχ να ηταν ετσι και ο δικος μου που φρουτο, λαχανικο και λαδερο δεν ξερει τι σημαινει. Υπαρχει τροπος μεσω διαιτολογου η και καποιου ενισχυτικου να ετρωγε?

Προεκυψε δουλεια τα λεμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...