Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσουδια!!!!

Γιωτα χαρηκα πολυ για τα νεα, καπου το ειχε παρει το ματι μου οτι ειχε γεννηθει προωρο και οτι ολα ειχαν παει καλα. Μη φοβασαι τιποτα πια, ετσι καλα θα πηγαινει παντα!!

ναι ιωαννα μου κ εγω ετσι βλεπω. βεβαια θα μας βλεπει νευρολογος κ οφθαλμιατρος στο ιασω μια φορα τον χρονο μεχρι τα 6, αλλα θεωρω οτι ολα ειναι καλα.

κοριτσακια μου τι κανετε;

Γιωτακι μια χαρα το προγραμμα φαγητου κ πολυ ευχαριστα τα νεα της μικρουλας σου !! κ Εγω προωρα γεννηθηκα 930 γρμ κ μια χαρα πηγαν ολα μην ανησυχεις!

ελα ρε θηριο!!! μπραβο σου κ πριν τοσα χρονια!!!! κ ο μπαμπας μου ειναι προωρος δεν θυμαμαι κιλα, δεν εδιναν ελπιδες για να ζησει κ τον αεροβαπτισαν τοτε πριν 69 χρονια.

Καλημερα κοριτσια!

Γιωτα σε ζηλευω που τα παιδια σου τρωνε τα παντα, εμενα ειναι λιγο δυσκολος

Οι υπολοιπες που εισαστε?

η μεγαλη δεν τρωει κολοκυθια, πατατες σε καμια μορφη παρα μονο τηγανιτες, δεν εφαγε χοιρινο με σελινο που εφτιαξα την κυριακη κ δεν της εχω δωσει μπαμιες γιατι παρολο που τρελαινεται ο μπαμπας μας εχω τις σιχαινομαι κ δεν μπορω να το υποστηριξω το φαγητο για να την πεισω να το φαει. κ εμενα ηταν πολυ δυσκολη, ετρωγε πολυ συγκεκριμενα φαγητα. μην απογοητευεσαι σιγα σιγα θα αλλαξει.απο περισυ ξεκινησα που ηταν 4 κ τωρα τρωμε σχεδον τα παντα.

Ιωάννα μπορεί και να υπάρχει φουρνάκι αλλά για να ζεσταθούν όλα τα φαγητά χρειάζεται κάποια ώρα στην δασκάλα η οποία δεν μπορεί να έχει και το νου της στα παιδιά παράλληλα. Είναι καθαρά θέμα ατόμων τα οποία δεν επαρκούν. Όταν πήγαινε η κόρη μου στο δημοτικό οι δασκάλες του ολοήμερου ήταν 2 και η 1 ζέσταινε ενώ η άλλη βοηθούσε τα παιδιά να ετοιμάσουν τα τραπεζάκια. Τώρα αυτό δεν είναι εφικτό.

για ελλειψη προσωπικου την πληρωνουν τα παιδακια....

Λεω αυτα που ειναι σαν θερμος. Υπαρχουν ταπερ ισοθερμικα και τσαντες. Δεν ξερω για ποση ωρα τα διατηρει αλλα πιστευω κανα 5ωρο μπορει ν αντεχει, δεν θα ειναι ζεστο αλλα δεν θα παγωνει κιολας

ωραια ιδεα!

Και μενα ευτυχως τρωει απ ολα κανονικα απο τα δικα μας οχι αλεσμενα.. πινει 2 φορες γαλα αναμεσα ολο μαμ κ μενα τρωει φρουτα ψωμι μπισκοτα κεικ μπανανοτηγανητα γιατι αλλιως δεν το τρωει το αυγο..κρεμες δεν τρωει τις βαρεθηκε

μπραβο σας! πως την κανεις την μπανανοτηγανητα????

Γεια σας κορίτσια:D

Δεν ήξερα για την μικρή σου... πω πω φαντάζομαι πόσο δύσκολο θα ήταν τόσες μέρες στην θερμοκοιτίδα:(... αλλά όμως το κοριτσάκι σου είναι δυνατό και να που αναπτύσσεται μία χαρά:D Να είναι πάντα δυνατή στη ζωή της, σου εύχομαι! Ήταν και η μέρα προωρότητας τις προάλλες.

απιστευτα δυσκολο κ το πριν κ το μετα. μπηκα 2 φορες στο νοσοκομειο μια για περιδεση τραχηλου κ εκατσα 8 μερες, κ μετα απο 2 εβδ σπασαν τα νερα κ νοσηλευτηκα ξαπλα ακουνητη με τα ποδια ανασηκωμενα για 20 μερες για να παρει εβδομαδες κ βαρος το μωρο. ηταν πολυ δυσκολο κ για την μεγαλη μου κορη που ειμαστε αυτοκολλητες. μετα ειχα παρα πολυ αγωνια κ φοβο για το μικρο κ επρεπε στο σπιτι να κανω τον καραγκιοζη για την μεγαλη. εκανα αντλησεις καθε τρεις ωρες για να πηγαινω γαλα κ γενικα ηταν μια περιοδος που δεν θελω να θυμαμαι..... αλλα ναι το κοριτσι μου ειναι δυνατο και χαρουμενο! οποτε χαλαλι ολη η αγωνια, κ δεν λεω ταλαιπωρια γιατι η μικρη ηταν αυτη που ταλαιπωρουταν...εμεις μονο αγωνιουσαμε. παρολα αυτα γεννησα κ την μικρη φυσιολογικα. ο γιατρος μου Θεος!!!! (με επιασε λογοδιαροια και σταματαω εδω!!!!:mrgreen: αλλα ειναι ενα θεμα που ακομα δεν το εχω ξεπερασει....)

σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια! κ εσυ οτι επιθυμεις!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

YOTOU την μπανανοτηγανητα την κανω με δυο τροπους...1)χτυπαω το αυγο βαζω κομματια μπανανα κ λιγη κανελα κ στο τηγανακι σαν ομελετα κ στο τελος ριχνω μελι και2) χτυπαω αυγο αλεθω βρωμη με μπανανα κ το υπολοιπο το ιδιο...μονο ετσι το τρωει το αυγο ενω ως 1 χρονων το ετρωγε κανονικα...

Κ εμενα οι μπαμιες δεν μ αρεσουν κ δεν φτιαχνω...προσπαθω να τη μαθω να τρωει απ ολα εστω κ λιγο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και αγόρια

Σήμερα έφτιαξα ψάρι στο φούρνο με μουστάρδα και μέλι.

Κοριτσια με εχει πιασει αγχος για την γεννα απο την μια θελω να συναντήσω την λατρεία μου το μωρακι και απο την αλλη φοβαμαι οταν ερθει η στιγμη κανω καμια φορα και χαζές σκέψεις τα λεω δτον αντρα μου και μου λεει ειναι φυσικο.αντε την τριτη θα ξερω ποτε μπαινω για καισαρικη σιγουρα με ραντεβου.

Αυτό έτσι συμβαίνει πάντα Βατομουράκι. Απλά εσύ θα φροντίσεις κάθε φορά που σε πιάνει το άγχος να μην το αφήνεις να υπερισχύει, αλλά αμέσως να κάνεις αυτές τις ωραίες σκέψεις για το προσωπάκι του μωρού, για το χρώμα των ματιών του, για τις βόλτες με το καρότσι κλπ.

Πριν δύο μέρες επέστρεψα σπίτι μετά από σειρές απανωτών συναντήσεων και ταξιδιών επαγγελματικών. Και εκεί που επιτέλους λέω "θα κοιμηθώ 8 ώρες" μαθαίνουμε οτι η γιαγιά της γυναίκας μου πέθανε.

Νίκο μου συλλυπητήρια κι από μένα για την πεθερά σου.

Οι μαμαδες θα είναι δύο μόνο είναι πολύτεκνης βλέπεις οπότε καταλαβαίνετε ότι θέλουν να χαλαρώσουν λίγο αλλά έχω μεγάλη βαπτιστηρα που θα χάρη πολύ με την αποστολή διάβασμα παραμυθιού:wink:

Πες της όσο μπορεί να κάνει έντονες εκφράσεις με το πρόσωπο, τη φωνή και τα χέρια τηςη για να κρατήσει το ενδιαφέρον των παιδιών.

Επίσης είμαι με 39 πυρετό σουπερ:evil:

Περαστικά σου Αστεράκι, ελπίζω σήμερα να είσαι καλύτερα.

Εβιρακι μου ολα καλα?

Όλα καλά Ιωάννα μου, πηγαίνω κάποια βράδια και στην Εκκλησία για την περίοδο του σαρανταλείτουργου που έχει τώρα και μέχρι να γυρίσω πάει 21:00 το βράδυ, στην Ελλάδα είναι 22:00. Μετά στο ίντερνετ δεν τα προλαβαίνω όλα και αργώ κάποιες μέρες να μπω.

Εγω τρεχω κ δεν φτανω κ οχι για καλο.Θυμαστε που σας ελεγα οτι ηταν αρρωστη η μαμα μου που την ποναγε το εντερο, ε λιγο κοντεψε να την χασουμε, απο λαθος ενεση γιατρου , στην κυριολεξια εμεινε αλλα ευτυχως την προλαβαμε.Για αλλο πηγαμε κ αλλο θα μας εβρισκε.Μετα απο αυτο το σοκ κοιταξανε κ το θεμα για το οποιο πηγε που ηταν το εντερο κ μεσα σε λιγες ωρες καναμε χειρουργειο,γιατι το εντερο της ειχε τρυπησε απο πετρα κ ειχε παθει κ ειλεο.Ολα καλα τωρα κ περιμενουμε να αναρρωσει.Θα σας πω καποια στιγμη λεπτομερειες.

Τι λες βρε παιδί μου, τι είναι αυτό το πράγμα!!!!!!!!!!!!!!! Περαστικά της της γυναίκας κι εύχομαι καλή ανάρρωση.

Εβιράκι ωραίες ιδέες για παιχνίδια προτείνεις στο αστεράκι μας!

Χαίρομαι που άρεσαν και σε σένα και στην Αστεράκι.

Σκέφτομαι μήπως βαλω και κανενα χωριατικο λουκανικο μέσα για να αλλάξει η γευση μια και δεν ειμαστε πολύ φαν του συγκεκριμένου οσπρίου. Πως σας φαινεται; Ταιριαζει λέτε;

Εγώ δεν έχω ξαναβάλει αλλά πιστεύω ότι θα ταιριάζει όπως και στα φασόλια

Εβίρι δεν το ήξερες το κέντρο Νιάρχου; Πώς σου ξέφυγε, αφού είναι προς τα μέρη σου;

Μήπως επειδή λείπω αρκετά χρόνια στο σύνολο και δεν προφταίνω να ανακαλύψω τί γίνεται γύρω μου; Εκτός αν υπήρχε πριν φύγω έξω, αλλά δεν είχα πάρει χαμπάρι.

Να κάνω μία ερώτηση, μήπως ξέρετε: μου έδωσε η μαμά, ριχτάρια της γιαγιάς, φτιαγμένα στον αργαλειό, που είναι πολύ όμορφα και θέλω να τα βάλω στον καναπέ, αλλά μυρίζουν ναφθαλίνη. Ξέρετε κανένα τρόπο να ξεμυρίσουν, εκτός από το να μένουν έξω στον αέρα και επίσης με ποιο τρόπο μπορώ να τα πλύνω; Φοβάμαι το πλυντήριο, μήπως και τα χαλάσω! Για δώστε τα φώτα σας!:-D

Και η δική μου μητέρα όταν ήμουν αρκετά μικρή έβαζε ναφθαλίνη στα ρούχα και τα αέριζε για 1 - 2 μέρες έξω, αλλά η μυρωδιά έμενε για μέρες ακόμη. Δυστυχώς δεν ξέρω άλλο τρόπο.

εχτες ειχα παιδιατρο για την μικρη και ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι (δεν ξερω αν το ξερετε η αν το θυμαστε, η μικρη μου γεννηθηκε 28 εβδ 980γρ και μειναμε 92 μερες στην θερμοκοιτιδα) η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι τοσο καλη η αναπτηξη της, σαν να μην ηταν ποτε προωρη! κ χαρηκα παρα πολυ!

Μπράβο στο μωράκι!!!!!!!!!!!!!!

Μακαρόνια καρμπονάρα τρώμε σήμερα. Βρε κορίτσια για πέιτε μου φαγάκια που να τρώγονται και σε θερμοκρασία δωματίου. Ο μικρός μένει ολοήμερο αλλά δεν τους ζεσταίνουν τα φαγητά οπότε πρέπει να του στέλνω τροφές που τρώγονται κι έτσι.

Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ ποια να φτιάξεις αλλά ποια να αποφύγεις. Κατά κύριο λόγο το ψάρι τρώγεται δυσκολότερα όταν δεν είναι της στιγμής και ζεστό.

Θα έλεγα ότι όλα τα φαγητά κατσαρόλας τρώγονται πολύ ευχάριστα σε θερμοκρασία δωματίου. Τα φαγητά φούρνου, όταν μιλάμε για ψητά κρέατα τρώγονται δυσκολότερα γιατί στεγνώνουν και σκληραίνουν, ενώ, ας πούμε το παστίτσιο και ο μουσακάς τρώγονται πολύ ευχάριστα.

Μωρέ εγώ θα προτείνω μια ιδέα όσο ανέφικτη κι αν είναι, .....ποτέ δεν ξέρει κανείς. Αν υπάρχει κάποια μαμά εθελόντρια που να μην εργάζεται και να μπορεί να πάει την ώρα του φαγητού να ζεστάνει το φαγητό στα παιδιά και να βοηθήσει τη δασκάλα και να ξαναφεύγει. Αρκεί να υπάρχει φούρνο μικροκυμάτων ή να αγοράσετε έναν με συμμετοχή όλοι οι γονείς.

Σημερα τρωμε χαντρες με λουκανικο που γινανε τελικα λουκουμι, μακαρι να το φαει το παιδι.

Α, τι ωραία, μπράβο Ιωάννα που τις έφτιαξες έτσι.

και επίσης έκανα μία δόση μελομακάρονα αλά Νίνα:-P... δηλαδή τη βασική συνταγή μελομακάρονου, όμως με σοκολάτα και σταφίδες μέσα και χωρίς να τα μελώσω... είχα έμπνευση σήμερα!:-D

Άλα της τσαχπινιά!!!!!!!!!!!!!!

΄Ξέχασα να πω στην Εβίρι ότι έκανα τη φασολάδα με την πατάτα μέσα από το μπλογκ της και ήταν πολύ ελαφριά, έπηξε ωραία και νόστιμη! Ωραία ιδέα!:tongue:

Πολύ χαίρομαι, πολύ χαίρομαι.

ναι ιωαννα μου κ εγω ετσι βλεπω. βεβαια θα μας βλεπει νευρολογος κ οφθαλμιατρος στο ιασω μια φορα τον χρονο μεχρι τα 6, αλλα θεωρω οτι ολα ειναι καλα.

Από τη στιγμή που είναι ζωντανό το παιδί τα υπόλοιπα είναι μικροπράγματα.

απιστευτα δυσκολο κ το πριν κ το μετα. μπηκα 2 φορες στο νοσοκομειο μια για περιδεση τραχηλου κ εκατσα 8 μερες, κ μετα απο 2 εβδ σπασαν τα νερα κ νοσηλευτηκα ξαπλα ακουνητη με τα ποδια ανασηκωμενα για 20 μερες για να παρει εβδομαδες κ βαρος το μωρο. ηταν πολυ δυσκολο κ για την μεγαλη μου κορη που ειμαστε αυτοκολλητες. μετα ειχα παρα πολυ αγωνια κ φοβο για το μικρο κ επρεπε στο σπιτι να κανω τον καραγκιοζη για την μεγαλη. εκανα αντλησεις καθε τρεις ωρες για να πηγαινω γαλα κ γενικα ηταν μια περιοδος που δεν θελω να θυμαμαι..... αλλα ναι το κοριτσι μου ειναι δυνατο και χαρουμενο!

Τράβηξες κι εσύ πολλά, όμως επειδή το αποτέλεσμα σε δικαίωσε χαλάλι όλες οι δυσκολίες. Υπάρχουν πολλές γυναίκες που θα ήθελαν να βρίσκονται στη θέση σου και να τραβάνε διάφορα προκειμένου να είναι γεμάτη η αγκαλιά τους.

Όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο.

YOTOU την μπανανοτηγανητα την κανω με δυο τροπους...1)χτυπαω το αυγο βαζω κομματια μπανανα κ λιγη κανελα κ στο τηγανακι σαν ομελετα κ στο τελος ριχνω μελι και2) χτυπαω αυγο αλεθω βρωμη με μπανανα κ το υπολοιπο το ιδιο...μονο ετσι το τρωει το αυγο ενω ως 1 χρονων το ετρωγε κανονικα...

Πολύ ενδιαφέρον και πρωτότυπο δεν το έχω ξανακούσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεάκι!

Πως ειστε;

Αχ βρε Γιωτα τραβηξες πολλά. Το αποτέλεσμα μετράει. Ολα πηγαν καλά και θα πηγαινουν καλά. Τι κάνατε με το μαγαζι; Ηρεμήσατε;

Λιανα μπραβο που δεν στερηθηκες. Ωραια ιδεα η μπανανοτηγανιτα γιατι δεν την ηξερα.

Αγγελικη η ιδεα με το ταπερ ειναι πολύ καλή. Κατα τα αλλα κι εγω θα σου ελεγα για γεμιστα, διαφορες πιτες, μπιφτεκια. Εμενα δεν μου αρεσουν και τα κρυα φαγητα κι ετσι δεν ειμαι και καλός κριτης.

Εβιρι βοηθεια σας!

Νινα ωραια ιδεα τα "πειραγμενα" μελομακαρονα.

Ιωαννα εγω δεν φτιαχνω χαντρες αλλά μου εδωσες ιδεα. Δηλαδη τις εκανες στο φουρνο;

Τι κανουν οι υπόλοιποι;

Χτες ειχα άδεια καθως πηγα στην παιδιατρο να συζητησω για την μικρη καθως κατι δεν μου αρεσε. Γραψαμε εξετασεις που ετσι κι αλλιως ηθελα να της κανω, της μιλησε και για το φαγητο, θα ξαναπαρει εκεινες τις βιταμινες που της ειχε δωσει το καλοκαιρι και αναλύσαμε λίγο τη ζωη μας για να δουμε και το ψυχολογικό υποβαθρο που μπορει να την οδηγει στο να μην τρωει ωστε να δει τι θα της πει μετα. Τελος παντων βλέποντας και κάνοντας. Χτες ειχαμε μακαρονια βιδες. Τα ρεβυθια με τα λουκάνικα εγιναν πολύ ωραια και τα καθιερωνω. Και να φανταστειτε οτι τα ρεβυθια που ειχα παρει δεν ηταν και πολύ βραστερα μας ταλαιπωρησαν. Φυσικά τα παιδια ουτε καν δοκίμασαν.

Φιλια και καλο ΣΚ αν δεν ξαναμπω.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροπαρεα!!!

Χρόνια πολλά στς Κατερινουλες εάν έχετε.

Επιτέλους είμαι καλύτερα μόνο ο βηχας έχει μείνει αλλά που κ που ευτυχώς.

Όλα θα πάνε καλά Φωτεινή είμαι σίγουρη ειδικά όταν έχεις καταλάβει "το πρόβλημα "κ ζητάς βοήθεια.:tongue:

Κ μεις είχαμε παιδιατρο πρώτη φορά δεν ήθελε να μπει κλάμα απ την αρχή στο τέλος ηρέμησε ευτυχώς δεν είχαμε μετρήσεις κ κάναμε μόνο εμβόλιο βέβαια στο τέλος φίλησε την παιδιατρο πάλι καλα:D

Γιώτα μαχητρια ή κόρη σου Μπραβο τς .

Τζένη πως είναι ή μαμά ;;;

Ευχαριστώ Εβιρακι ωραίο το ψαράκι.

Αγγελική εγω ξέρω απ την κουμπάρα μου ότι είχαν μαζέψει χρήματα αγορασαν φούρνο μικροκυμάτων κ εναλλάξ όσες δεν δούλευαν πήγαιναν κ τα ετοίμαζαν.

Ωραία ή ιδέα τς Ιωάννα μας

Νινα πως πάει ο συζυγουλης με την διατροφή συνεχίζει;;

Τελικά το πάρτυ μας θα γίνει Δεύτερα για πολλούς κ διάφορους λόγους οπότε το μενου μας θα είναι σουφλε ζυμαρικών ταρτα τυριών σπετσοφαι ,πίτσες κ μπιφτέκια ή κεφτεδακια θα δω :D

Φιλάκια καλό Σαββατοκύριακο με υγεια πάνω απ ολα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα! Τι ωραια που ειχατε γραψει τοσα πολλα!!!

Αγγελικη η ιδεα για εθελοντισμο ειναι πολυ καλη και δυσκολη βεβαια. Ριχτω σαν ιδεα, δεν εχεις να χασεις κατι!

Εβιρι χαιρομαι που ειστε καλα! Υπαρχει καμμια περιπτωση να ερθετε για γιορτες Ελλαδα?

Αστερακι ευτυχως συνηλθες γιατι εχεις και ετοιμασιες. Ωραια αυτα που θα ετοιμασεις γιαμ γιαμ!!!!

Φωτεινη καλα εκανες και μιλησες με το γιατρο, ας δειτε την ψυχολογικη της κατασταση. Ολα καλα θα πανε, εισαι μια μαμα που στεκεσαι στα παιδια σου και οτι ειναι θα το αντιμετωπισετε. Πραγματικα οταν το διαβασα ειναι σαν να ενιωσα κι εγω ενα βαρος με ολα αυτα που περνας. Θετικη σκεψη και ολα θα φτιαξουν

Νινα ωραια ιδεα τα μελομακαρονα ετσι οπως τα εκανες, χρυσοχερα μου εσυ!

Λιανα κι εγω κανω τηγανιτες με μπανανα αλλα βαζω και λιγο αλευρι, ειναι πολυ νοστιμες

Γιωτα μου πραγματικα περασες δυσκολα και η αφωνια σε αυτες τις περιπτωσεις χτυπαει κοκκινο και σε τρελενει. Δεν ξερω καν αν καποιες καταστασεις ξεπερνιουνται τελειως. Το παιδι εχει σημασια που ειναι καλα κι ας πηγαινετε μια φορα το χρονο στο γιατρο, εξαλλου μια χαρα παει μην ανησυχεις. Εμενα φαντασου τα αλεσμενα μετα τα 2 τα κοψαμε

Τζενη τι κανετε? Βγηκε η μητερα σου απο το νοσοκομειο?

Σημερα τρωμε τα φασολια που εμειναν και το βραδυ καμμια πιτσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε μπουκίτσες χοιρινές λεμονάτες με πουρέ.

Θα μπω κι αργότερα να σας γράψω τα νέα μας αλλά και να σχολιάσω καθώς έχω κάμποση δουλίτσα!

Φιλιά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και αγόρια

Σήμερα έφτιαξα ψάρι στο φούρνο με μουστάρδα και μέλι.

Ναι εβιρι μου αυτο ειναι το μονο που μετραει!

Τι ψάρι εκανες?

Καλημέρα παρεάκι!

Πως ειστε;

Αχ βρε Γιωτα τραβηξες πολλά. Το αποτέλεσμα μετράει. Ολα πηγαν καλά και θα πηγαινουν καλά.

Χτες ειχα άδεια καθως πηγα στην παιδιατρο να συζητησω για την μικρη καθως κατι δεν μου αρεσε. Γραψαμε εξετασεις που ετσι κι αλλιως ηθελα να της κανω, της μιλησε και για το φαγητο, θα ξαναπαρει εκεινες τις βιταμινες που της ειχε δωσει το καλοκαιρι και αναλύσαμε λίγο τη ζωη μας για να δουμε και το ψυχολογικό υποβαθρο που μπορει να την οδηγει στο να μην τρωει ωστε να δει τι θα της πει μετα.

Πολυ καλα το χειριζεσαι το θεμα. Ελπιζω γρηγορα να φτασετε στο επιθυμειτο αποτελέσμα.

Ναι Φωτεινή μου το αποτελεσμα!

Σημερα μπαινουν τα ρολλα. Προς το τελος του μηνα το βλεπω

Καλημέρα μαγειροπαρεα!!!

Χρόνια πολλά στς Κατερινουλες εάν έχετε.

Επιτέλους είμαι καλύτερα μόνο ο βηχας έχει μείνει αλλά που κ που ευτυχώς.

Όλα θα πάνε καλά Φωτεινή είμαι σίγουρη ειδικά όταν έχεις καταλάβει "το πρόβλημα "κ ζητάς βοήθεια.:tongue:

Κ μεις είχαμε παιδιατρο πρώτη φορά δεν ήθελε να μπει κλάμα απ την αρχή στο τέλος ηρέμησε ευτυχώς δεν είχαμε μετρήσεις κ κάναμε μόνο εμβόλιο βέβαια στο τέλος φίλησε την παιδιατρο πάλι καλα:D

Γιώτα μαχητρια ή κόρη σου Μπραβο τς .

Ναι εκτος απο μαχητρια εχει εξεληχθει κ σε ταλιμπανακι:lol: αλλα πολύ το χαίρομαι!

Μπραβο στο κοριτσι σου!

Καλημερα! Τι ωραια που ειχατε γραψει τοσα πολλα!!!

Γιωτα μου πραγματικα περασες δυσκολα και η αφωνια σε αυτες τις περιπτωσεις χτυπαει κοκκινο και σε τρελενει. Δεν ξερω καν αν καποιες καταστασεις ξεπερνιουνται τελειως. Το παιδι εχει σημασια που ειναι καλα κι ας πηγαινετε μια φορα το χρονο στο γιατρο, εξαλλου μια χαρα παει μην ανησυχεις.

Ναι μην το συζητάς!

Καλημερούδια στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε μπουκίτσες χοιρινές λεμονάτες με πουρέ.

Θα μπω κι αργότερα να σας γράψω τα νέα μας αλλά και να σχολιάσω καθώς έχω κάμποση δουλίτσα!

Φιλιά!

Καλημερα Αγγελική μου, καλη δουλιτσα

Λιανα ευχαριστω θα το δοκιμασω!

Εμεις σημερα μακαρόνια με κοτόπουλο κοκκινιστό

Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι πάλι...

Χτες πήραμε στον μικρό μας γραφείο γιανα διαβάζει τα μαθήματά του στο δωμάτιό του πιά και πολύ το χάρηκε! Μέχρι τώρα διάβαζε στο σαλόνι αλλά δεν ήταν και πολύ λειτουργικό. Μέσα στην εβδομάδα θα του πάρουμε και λάμπα γαι το γραφείο του καθώς και διάφορα αξεσουάρ τύπου μολυβοθήκες κλπ.

Σχετικά με το φαγητό... Ο κανονισμός του σχολείου απαγορεύει την είσοδο εξωσχολικών εν ώρα λειτουργίας, ακόμη κι αν αυτοί είναι γονείς. Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις επιτρέπεται. Οπότε είναι αδύνατο σε μία μαμά να μπει στο σχολείο για να ζεστάνει φαγητά. Εκτός κι αν γίνει παράτυπα, αλλά αυτό δεν το δέχεται ο διευθυντής του σχολείου ο οποίος είναι πολύ τυπικός. Τώρα σύλλογος γονέων για την ώρα δεν υπάρχει καθώς η θητεία του προηγούμενου έληξε τον Ιούνιο κι ετοιμάζονται για εκλογές τον Δεκέμβρη. Οπότε ούτε κάποιο από τα μέλη του συλλόγου θα μπορούσε να βοηθήσει, αν ήθελε. Κοινώς τηρώ στάση αναμονής, να βγει σύλλογος και να τεθεί το θέμα εκ νέου. Αυτά...

Νινάκι το πλυντήριο το σκέφτηκα αλλά επειδή είναι υφαντά δεν το πρότεινα. Αλλά αφόυ η μαμά της Τζένης πλένει στο πληντύριο τα δικά της τότε κάντο κι εσύ. Είναι σίγουρα πιο εύκολο!

Γιώτα τραβήξατε κι εσέις και το παιδί πολύ μεγάλο λούκι! Ευτυχώς τα αφήσατε όλα πίσω σας πιά!

Λιάνα ενδιαφέρουσα η μπανανοτηγανίτα! Θα δοκιμαστεί...

Εβιράκι μου το πάρκο δεν υπήρχε όταν έφυγες από την Ελλάδα οπότε σωστά και δεν γνώριζες την ύπαρξή του. Την επόμενη φορά που θα έρθετε αν βρεις χρόνο να το επισκεφτείς, αξίζει!

Φωτεινή καλά κάνεις και το ψάχνεις με την μικρή. Πιστεύω ότι προσεγγίζεις το θέμα σας πολύ σωστά και σταδιακά θα δεις αποτελέσματα.

Καλό Σαββατοκύριακο και σε σας αστεράκι μου!

Ιωάννα μιά χαρά είναι η πίτσα για το βράδυ! Σε βάζει σε mood Σαββατοκύριακου!

Τζενάκι τι κάνει η μαμά σου?

Φιλάκια σε όλο το υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια τι κάνετε;

Σας ευχαριστω πολυ ολες για το ενδιαφερον που δειχνετε γι ατην μαμα μου. Η μαμα ειναι καλα κ τωρα παει σπιτι της!! Ελπιζω να ειναι ολα καλα απο εδω κ στο εξης!

Εμας στο σχολειο 3 χρονια που παει ο γιος μου ,καθε χρονο πριν αρχισει το ολοημερο εχουμε το ιδιο θεμα ποιος να ζεστανει παρολο που υπαρχουν 3 φουρνακια.Συνηθως βοηθαει η μια δασκαλα κ καποια μαμα απο τον συλλογο γονεων εθελοντικα.Αλλα απο οτι ξερω σε πολλα σχολεια δεν επιτρεπεται να μπαινει μεσα κανενας κ για κανενα λογο.

Φωτεινη , εγω το αγχος με το ρεβυθια το ελυσα με την σοδα.Επειδη ειναι λιγο τζοκερ κ χρονος δεν υπαρχει βαζω στο μουλιασμα ενα κγ σοδα κ μετα πριν τα βαλω να παρουν βραση τα ξεπλενω καλα καλα με νερο κ γινονται λουκουμι !

Αγγελικη ειναι πολυ καλη η ιδεα με το ταπερ θερμος, αν μπορεσεις να το βρεις τουλαχιστον να το τρωει σε θερμοκρασια ανεκτη ! Εστρωσες τελικα; εγω λεω αυριο Θεου θελοντως !

Νινακι πολυ μου αρεσαν τα πειραγμενα μελομακαρονα !!

Ιωαννακι εμενα να δεις ο μικρος τι ιδιοτροπος που ειναι στο φαγητο !! ελπιζω μεγαλωνοντας να στρωσουν λιγο τα καμαρια μας ! Χτες ετρωγα σαλατα κ εφυγε απο διπλα μου γιατι του μυριζε το μαρουλι !!!! ελεος δηλαδη που το μαρουι δεν εχει ουτε γευση ουτε οσμη !!!

Εβιρακι πολυ ωραια ακουγεται η συνταγη σου ψαρακι με το ψαρακι !!

Γιωτακι ναι ολα καλα κ πριν 37 χρονια που η τεχνολογια ηταν πολυ πισω σε σχεση με τωρα. Η μαμα μου με γεννησε στο αυτοκινητο καθοδων πηγαιναν στο νοσοκομειο αφου της εσπασας τα νερα ενω 6,5 μηνες απο την ωρα δηλαδη που εμεινε εγκυος ηταν σε ακινησια. Ετυχε κ γεννηθηκα εξω απο μοναστηρι κ απεναντι εμενε μια μαια , η οποια ειχε πει στον μπαμπα μου σας θαυμα θα ειναι να ζησει κ οσοι ηταν εκει τουε λεγανε να με πεταξουν στο δασος !!!

Λιανα πωε ιεναι τωρα στην συντηρηση; τρως μεγαλυτερη ποσοτητα κ διαφορετικα φαγητα;

Βατομουρακι που εισαι δωσε το παρον !!

Αστερακι πολλες μερες εχουμε να τα πουμε,πως παει το τρεξιμο;η μικρη σου τι κανει;

Εμεις σημερα φακες απο χτες !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τζενάκι μου τελικά σε φύλαξε ο Θεός όταν γεννήθηκες! Δεν ήταν τυχαίο που γεννήθηκες έξω από μοναστήρι! Φαντάζομαι το επισκέπτεσαι το μοναστήρι ε?

Ευλογημένο μωρό!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια εμεις σημερα φαγαμε ο τι εμεινε κ για την μικρη μου εφτιαξα τραχανα....χτες εκανα κ ενα κεικ σοκολατας....

ioanna81 δεν εχω φτιαξει μπανανοτηγανιτες με αλευρι ωραια ιδεα θα τις δοκιμασω

ggeny την συντηρηση μου την εδωσε τον Σεμπτεμβρη τωρα δεν την ακολουθω πιστα αλλα προσπαθω να μην τρωω ψωμι κ λιγοτερες ποσοτητες...μπορει να φαω κ κατι γλυκο μεσα στην μερα εστω λιγο...δεν μπορωωωωω

Την Κυριακη θα εχω κοσμο πειτε καμια ιδεα για φαγητο...θα φτιαξω σιγουρα παστιτσιο κ κοτοπουλο αλα κρεμ...αλλο;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι πάλι...

Χτες πήραμε στον μικρό μας γραφείο γιανα διαβάζει τα μαθήματά του στο δωμάτιό του πιά και πολύ το χάρηκε! Μέχρι τώρα διάβαζε στο σαλόνι αλλά δεν ήταν και πολύ λειτουργικό. Μέσα στην εβδομάδα θα του πάρουμε και λάμπα γαι το γραφείο του καθώς και διάφορα αξεσουάρ τύπου μολυβοθήκες κλπ.

Σχετικά με το φαγητό... Ο κανονισμός του σχολείου απαγορεύει την είσοδο εξωσχολικών εν ώρα λειτουργίας, ακόμη κι αν αυτοί είναι γονείς. Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις επιτρέπεται. Οπότε είναι αδύνατο σε μία μαμά να μπει στο σχολείο για να ζεστάνει φαγητά. Εκτός κι αν γίνει παράτυπα, αλλά αυτό δεν το δέχεται ο διευθυντής του σχολείου ο οποίος είναι πολύ τυπικός. Τώρα σύλλογος γονέων για την ώρα δεν υπάρχει καθώς η θητεία του προηγούμενου έληξε τον Ιούνιο κι ετοιμάζονται για εκλογές τον Δεκέμβρη. Οπότε ούτε κάποιο από τα μέλη του συλλόγου θα μπορούσε να βοηθήσει, αν ήθελε. Κοινώς τηρώ στάση αναμονής, να βγει σύλλογος και να τεθεί το θέμα εκ νέου. Αυτά...

Νινάκι το πλυντήριο το σκέφτηκα αλλά επειδή είναι υφαντά δεν το πρότεινα. Αλλά αφόυ η μαμά της Τζένης πλένει στο πληντύριο τα δικά της τότε κάντο κι εσύ. Είναι σίγουρα πιο εύκολο!

Γιώτα τραβήξατε κι εσέις και το παιδί πολύ μεγάλο λούκι! Ευτυχώς τα αφήσατε όλα πίσω σας πιά!

Λιάνα ενδιαφέρουσα η μπανανοτηγανίτα! Θα δοκιμαστεί...

Εβιράκι μου το πάρκο δεν υπήρχε όταν έφυγες από την Ελλάδα οπότε σωστά και δεν γνώριζες την ύπαρξή του. Την επόμενη φορά που θα έρθετε αν βρεις χρόνο να το επισκεφτείς, αξίζει!

Φωτεινή καλά κάνεις και το ψάχνεις με την μικρή. Πιστεύω ότι προσεγγίζεις το θέμα σας πολύ σωστά και σταδιακά θα δεις αποτελέσματα.

Καλό Σαββατοκύριακο και σε σας αστεράκι μου!

Ιωάννα μιά χαρά είναι η πίτσα για το βράδυ! Σε βάζει σε mood Σαββατοκύριακου!

Τζενάκι τι κάνει η μαμά σου?

Φιλάκια σε όλο το υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι μας!

με γεια σας! καλα διαβασματα και καλη προοδο!

αφου υπαρχει τετοιο θεμα τοτε ξεκινα με το ταπερ θερμο κ βλεπεις στην πορεια. τελικα στο σχολειο της ανηψιας μου βοηθαγε η κυρια του κυλικιου εθελοντικα.

την μικρη την εχω ταξει στην Αγια Ειρηνη την Χρυσοβαλαντου απο πριν γεννηθει, οταν σπασαν τα νερα. το δευτερο της ονομα ειναι Ειρηνη. Μεγαλη η χαρη Της....

καλησπερα κοριτσακια τι κάνετε;

Σας ευχαριστω πολυ ολες για το ενδιαφερον που δειχνετε γι ατην μαμα μου. Η μαμα ειναι καλα κ τωρα παει σπιτι της!! Ελπιζω να ειναι ολα καλα απο εδω κ στο εξης!

Εμας στο σχολειο 3 χρονια που παει ο γιος μου ,καθε χρονο πριν αρχισει το ολοημερο εχουμε το ιδιο θεμα ποιος να ζεστανει παρολο που υπαρχουν 3 φουρνακια.Συνηθως βοηθαει η μια δασκαλα κ καποια μαμα απο τον συλλογο γονεων εθελοντικα.Αλλα απο οτι ξερω σε πολλα σχολεια δεν επιτρεπεται να μπαινει μεσα κανενας κ για κανενα λογο.

Φωτεινη , εγω το αγχος με το ρεβυθια το ελυσα με την σοδα.Επειδη ειναι λιγο τζοκερ κ χρονος δεν υπαρχει βαζω στο μουλιασμα ενα κγ σοδα κ μετα πριν τα βαλω να παρουν βραση τα ξεπλενω καλα καλα με νερο κ γινονται λουκουμι !

Αγγελικη ειναι πολυ καλη η ιδεα με το ταπερ θερμος, αν μπορεσεις να το βρεις τουλαχιστον να το τρωει σε θερμοκρασια ανεκτη ! Εστρωσες τελικα; εγω λεω αυριο Θεου θελοντως !

Νινακι πολυ μου αρεσαν τα πειραγμενα μελομακαρονα !!

Ιωαννακι εμενα να δεις ο μικρος τι ιδιοτροπος που ειναι στο φαγητο !! ελπιζω μεγαλωνοντας να στρωσουν λιγο τα καμαρια μας ! Χτες ετρωγα σαλατα κ εφυγε απο διπλα μου γιατι του μυριζε το μαρουλι !!!! ελεος δηλαδη που το μαρουι δεν εχει ουτε γευση ουτε οσμη !!!

Εβιρακι πολυ ωραια ακουγεται η συνταγη σου ψαρακι με το ψαρακι !!

Γιωτακι ναι ολα καλα κ πριν 37 χρονια που η τεχνολογια ηταν πολυ πισω σε σχεση με τωρα. Η μαμα μου με γεννησε στο αυτοκινητο καθοδων πηγαιναν στο νοσοκομειο αφου της εσπασας τα νερα ενω 6,5 μηνες απο την ωρα δηλαδη που εμεινε εγκυος ηταν σε ακινησια. Ετυχε κ γεννηθηκα εξω απο μοναστηρι κ απεναντι εμενε μια μαια , η οποια ειχε πει στον μπαμπα μου σας θαυμα θα ειναι να ζησει κ οσοι ηταν εκει τουε λεγανε να με πεταξουν στο δασος !!!

Λιανα πωε ιεναι τωρα στην συντηρηση; τρως μεγαλυτερη ποσοτητα κ διαφορετικα φαγητα;

Βατομουρακι που εισαι δωσε το παρον !!

Αστερακι πολλες μερες εχουμε να τα πουμε,πως παει το τρεξιμο;η μικρη σου τι κανει;

Εμεις σημερα φακες απο χτες !

μπραβο στην μανουλα σου! περαστηκα κ αγυριστα!

πλακα κανεις!!!!! να σε πεταξουν???? μα τι ανθρωποι!!!!! σε ποιο μοναστηρι? (ανατριχιασα..........!!!!!)

Γεια σας κοριτσια εμεις σημερα φαγαμε ο τι εμεινε κ για την μικρη μου εφτιαξα τραχανα....χτες εκανα κ ενα κεικ σοκολατας....

ioanna81 δεν εχω φτιαξει μπανανοτηγανιτες με αλευρι ωραια ιδεα θα τις δοκιμασω

ggeny την συντηρηση μου την εδωσε τον Σεμπτεμβρη τωρα δεν την ακολουθω πιστα αλλα προσπαθω να μην τρωω ψωμι κ λιγοτερες ποσοτητες...μπορει να φαω κ κατι γλυκο μεσα στην μερα εστω λιγο...δεν μπορωωωωω

Την Κυριακη θα εχω κοσμο πειτε καμια ιδεα για φαγητο...θα φτιαξω σιγουρα παστιτσιο κ κοτοπουλο αλα κρεμ...αλλο;;;;;;

ρολο κοτοπουλο (ειναι ευκολο, γινεται απο την προηγουμενη για να κοπει ωραια), σουφλε, κεφτεδακια, πανσετες στον φουρνο,τηγανια χοιρινου και συνοδευτικα ρυζι μπασματι η ρυζι με λαχανικα αναμικτο, πατατες φουρνου τυροπιτακια, λουκανικοπιτακια και 2 ειδη σαλατας. κ φυσικα κανα γλυκο (αλλα αν εχω τραπεζι αγοραζω δεν φτιαχνω)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!

Σήμερα είχαμε χειμωνιάτικο τουρλού, με πατάτα, σελινόριζα, καρότο και σουτζούκι. Για αύριο φρόντισε η πεθερούλα, οπότε θα φάμε σούπα:o

Τζένη τι ιστορία ήταν αυτή κορίτσι μου;! Είναι όντως θαύμα που τα κατάφερες... αλλά και οι δικοί σου τι σοκ έζησαν! Αυτό με το μαρούλι του μικρού είχε γέλιο... θα μου πεις, άμα το ζούσες, θα σου έλεγα τι γέλιο έχει... αλλά πάλι βρε παιδιά, πόσα πράγματα δεν τρώγαμε μικροί και μετά αλλάξαμε εντελώς;! Πάντα αυτό δεν γίνεται;

Γιώτα και εγώ είμαι ταμένη στην Χρυσοβαλάντου... όποτε μπορώ, περνάω από το μοναστήρι.

Λιάνα σε κάλυψε η Γιώτα με τις προτάσεις της ή θες και κάτι άλλο; μπες και στο μπλογκ της Εβίρι, που έχει πολλές προτάσεις, αν θες. Όσο για το κέικ σοκολάτας, ζηλεύω πολύ!

Καλό Σαββατοκύριακοοοο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ομορφα τι κανετε?

Σας διαβαζω αλλα δεν εχω γραψει ειμαι λιγο αγχωμενη εκανα καρδιοτοκογραφημα την τριτη το πρωτο ηταν χαλια και με εβαλε ο γιατρος να φαω μια σοκολατα και εναν χυμο και να επαναλάβω στο δευτερο ηταν ολα μια χαρα αλλα εμενα φυσικα με κυρίευσε το αγχος τελος παντων μην σας κουραζω με αυτα την τριτη θα ξαναδω τον γιατρο αντε να κλείσουμε και ημερομηνια να ξελαφρωσω.

Σημερα ειχαμε καρμπονάρα και αυριο θα κΝω λαβράκια στο φουρνο με σαλατα βραστα κουνούπιδια μπροκολο και πατατες.

Ετοίμασα το δωματιο της μπεμπουλας και γενικα ειμαστε πανέτοιμοι να την υποδεχτούμε δεν το πιστευω οτι φτάσαμε τοσο κοντα η ουρα εμεινε νιωθω ηδη πανευτυχής μεσα στο αγχος μου δεν εχω νιώσει ποτε πιο ευτυχισμενη φανταζομαι οταν θα την παρω αγκαλιτσα θα ειναι μαγική στιγμη.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...