Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Πως ειστε γιατι ακουσα για πλημμυρες;

Βατομουρακι μου μην αγχωνεσαι τοσο πολύ! Μπορει να κοιμοταν η μπεμπουλα κι επρεπε να την ξυπνησετε με σοκολατιτσα. Ολα καλά θα πανε! Με το καλό να την υποδεχτειτε και να χαρει το δωματιάκι της.

Λιανα τελικά τι έφτιαξες;

Νινα εσυ τι εκανες με το βαρος σου; Σταθεροποιήθηκε;

Αγγελική οντως προς το παρον δεν μπορεις να κανεις κατι. Μετα τις εκλογες του Συλλογου Γονέων και Κηδεμόνων. Με γεια το γραφειάκι του μικρου σου! Καλά διαβασματα και καλή προοδο σε αυτό!

Τζενη να σε πεταξουν; Τα παλια χρονια οι άνθρωποι ηταν πιο σκληροι. Εμεις τι θα καναμε τωρα ε; Τελος παντων χαιρομαι που εσυ εισαι καλά αλλά και που η μαμα σου ειναι καλά και πηγε σπιτι της. Τωρα υποθετω πρεπει να προσεχει για ενα διαστημα τη διατροφή της; Κι εγω βαζω σοδα στα ρεβυθια αλλά προχτες τα εβαλε η μαμα μου στο νερο και δεν εβαλε γιατι νομιζε οτι θα βαλω εγω κι εγω νομιζα οτι θα έβαζε εκεινη οπότε καταλαβαίνεις...

Ιωαννα με συγκινησες με αυτά που έγραψες. Κυρίως εσύ που πραγματικά παλευεις με αντιξοοτητες.

Αστερακι σήμερα είναι το παρτυ; Το μενου σου ειναι μια χαρα!

Γιωτα μου μια χαρα θα είναι η μικρή και όλα αυτά που περασατε θα τα αφήσετε πισω σας!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Στην εποχή που ζουμε ειναι ευνοητο κατα τη γνώμη μου οτι θα ψαχνουμε κατι που μας ανησυχει. Αφου λοιπον ειδα καποια αλλαγη το θεωρησα λογικό να το ψαξω. Η γιατρος εμενα μου ειπε καποια πραγματα που με εχουν ταρακουνησει αλλά δεν θέλω να τα γραψω σε δημόσιο φόρουμ όσο κι αν θα ηθελα τη γνώμη σας. Θελω να τα συζητησω και με τον αντρα μου απο κοντα γιατι απο το τηλέφωνο δεν γινεται.

Μαγειρικά το Σαββατο το μεσημέρι σουπιτσα και το βραδυ τυροπιτακια και λουκανικοπιτακια. Την Κυριακή το μεσημέρι ήμαστε σε παρτυ οποτε τσιμπησαμε εκει και το βραδυ οτι ειχε απομεινει απο το Σαββατοβραδο. Μαγειρεψα και κιμά και χοιρινό λεμονάτο για μεσοβδόμαδα γιατι αλλιως δεν βολεύομαι.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα και καλή εβδομάδα!

Πως πέρασε το Σαββατοκύριακό σας? Εμείς στολίσαμε το δεντράκι μας το Σάββατο και χτες το μπαλκόνι. Σήμερα το απόγευμα που θα γυρίσω απο την δουλειά θα ανεβάσω και τις κούτες στο πατάρι και θα είμαι οκ! Ήταν αν το κάνω χτες αλλά με έπιασε η αλλεργία μου με αυτές τις εναλλάγες του καιρού και δεν είχα το κουράγιο.

Στα μαγειρικά μας τώρα....

Το Σάββατο το μεσημέρι είχαμε χόρτα με πατάτες τηγανιτές. Το βράδυ φάγαμε τοστάκια μια και ήταν να παραγγείλουμε σουβλάκια αλλά επειδή έβρεχε είπαμε να μην τρέχουμε τον ντελιβερά. Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε στην μαμά μου κοτόπουλο με κριθαράκι στο φούρνο. Είχε φτιάξει και κλέφτικο και μανιταρόπιτα που αρέσει στον άντρα μου. Πήρα και τα σχετικά ταπεράκια. Για σήμερα έχουμε κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες.

Λιάνα πως πηγε το τραπέζι? Τι έφτιαξες τελικά?

Γιώτα κι εγώ όταν έχω κόσμο αγοράζω γλυκά από το ζαχαροπλαστείο.

Νίνα τι σουπίτσα σας ετοίμασε η πεθερούλα?

Βατομουράκι να μην αγχώνεσαι κοριτσάκι! Όπως σου είπε και η Φωτεινή είναι πολύ πιθανό η μπεμπούλα να κοιμόταν και γι΄αυτό δεν την έπιανε καλά το μηχάνημα. ΜΟυ είχε τύχει κι εμένα.

Φωτεινή στα δυτικά προάστια είχαν κυρίως προβλήματα με τις βροχές αλλά όχι κάτι πολύ σοβαρό, απο ότι ξέρω τουλάχιστον!

Σας αφήνω για την ώρα θα τα ξαναπούμε αργότερα...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Τι βροχή ήταν αυτή;! Τώρα μόλις αραίωσαν τα σύννεφα επιτέλους, μετά από ολονύχτιο βρέξιμο!

Το Σ/Κ είχε από όλα... και λίγο στολισμό στο σπίτι (το δέντρο το αφήσαμε για το επόμενο Σ/Κ) και βόλτα στη θάλασσα χτες το πρωί, με έναν υπέροχο ήλιο, που εξελίχτηκε μετά σε βροχή και χουχούλιασμα στη φωτιά μπροστά. Από φαγητό το Σάββατο το βράδυ έκανα πίτσα με την κλασσική πίτα για σουβλάκι και την Κυριακή φάγαμε έξω δίπλα στη θάλασσα, φυσικά θαλασσινά... το βράδυ λίγο χαμομήλι, γιατί μας έπεσαν λίγο βαριά τελικά τα μεσημεριανά;) Σήμερα αρακά με ρύζι.

Γεια σας κορίτσια ομορφα τι κανετε?

Σας διαβαζω αλλα δεν εχω γραψει ειμαι λιγο αγχωμενη εκανα καρδιοτοκογραφημα την τριτη το πρωτο ηταν χαλια και με εβαλε ο γιατρος να φαω μια σοκολατα και εναν χυμο και να επαναλάβω στο δευτερο ηταν ολα μια χαρα αλλα εμενα φυσικα με κυρίευσε το αγχος τελος παντων μην σας κουραζω με αυτα την τριτη θα ξαναδω τον γιατρο αντε να κλείσουμε και ημερομηνια να ξελαφρωσω. Αχ μωρέ, το μικρούλι σου κοιμότανε και δεν ήθελε ενοχλήσεις... αλλά μία σοκολατίτσα πάντα βοηθάει σε αυτή την περίπτωση!:P

Σημερα ειχαμε καρμπονάρα και αυριο θα κΝω λαβράκια στο φουρνο με σαλατα βραστα κουνούπιδια μπροκολο και πατατες. Μμμμμ όλα υπέροχα!

Ετοίμασα το δωματιο της μπεμπουλας και γενικα ειμαστε πανέτοιμοι να την υποδεχτούμε δεν το πιστευω οτι φτάσαμε τοσο κοντα η ουρα εμεινε νιωθω ηδη πανευτυχής μεσα στο αγχος μου δεν εχω νιώσει ποτε πιο ευτυχισμενη φανταζομαι οταν θα την παρω αγκαλιτσα θα ειναι μαγική στιγμη.

Κοντά είσαστε και αυτά τα Χριστούγεννα, θα γεμίσετε παιδικά μουρμουρητά! Τέλεια! Με το καλό!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Πως ειστε γιατι ακουσα για πλημμυρες; Εγώ δεν έχω ιδέα τι έγινε... σε μας έβρεχε συνέχεια, αλλά δεν είχαμε κανένα θέμα. Στο νησί, τι έκανε;

Βατομουρακι μου μην αγχωνεσαι τοσο πολύ! Μπορει να κοιμοταν η μπεμπουλα κι επρεπε να την ξυπνησετε με σοκολατιτσα. Ολα καλά θα πανε! Με το καλό να την υποδεχτειτε και να χαρει το δωματιάκι της.

Λιανα τελικά τι έφτιαξες;

Νινα εσυ τι εκανες με το βαρος σου; Σταθεροποιήθηκε; Ναι σταθεροποιήθηκε... λίγο χαμηλά, αλλά τουλάχιστον σταθερό... έκανα και εξέταση θυροειδή, αλλά δεν έδειξε τίποτα... ο σύζυγος, που με είχες ρωτήσει, συνεχίζει τη διατροφή και πάει πολύ καλά... αργά, αλλά σταθερά χάνει τα κιλά που θέλει.

Αγγελική οντως προς το παρον δεν μπορεις να κανεις κατι. Μετα τις εκλογες του Συλλογου Γονέων και Κηδεμόνων. Με γεια το γραφειάκι του μικρου σου! Καλά διαβασματα και καλή προοδο σε αυτό!

Τζενη να σε πεταξουν; Τα παλια χρονια οι άνθρωποι ηταν πιο σκληροι. Εμεις τι θα καναμε τωρα ε; Τελος παντων χαιρομαι που εσυ εισαι καλά αλλά και που η μαμα σου ειναι καλά και πηγε σπιτι της. Τωρα υποθετω πρεπει να προσεχει για ενα διαστημα τη διατροφή της; Κι εγω βαζω σοδα στα ρεβυθια αλλά προχτες τα εβαλε η μαμα μου στο νερο και δεν εβαλε γιατι νομιζε οτι θα βαλω εγω κι εγω νομιζα οτι θα έβαζε εκεινη οπότε καταλαβαίνεις...

Ιωαννα με συγκινησες με αυτά που έγραψες. Κυρίως εσύ που πραγματικά παλευεις με αντιξοοτητες.

Αστερακι σήμερα είναι το παρτυ; Το μενου σου ειναι μια χαρα!

Γιωτα μου μια χαρα θα είναι η μικρή και όλα αυτά που περασατε θα τα αφήσετε πισω σας!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Στην εποχή που ζουμε ειναι ευνοητο κατα τη γνώμη μου οτι θα ψαχνουμε κατι που μας ανησυχει. Αφου λοιπον ειδα καποια αλλαγη το θεωρησα λογικό να το ψαξω. Η γιατρος εμενα μου ειπε καποια πραγματα που με εχουν ταρακουνησει αλλά δεν θέλω να τα γραψω σε δημόσιο φόρουμ όσο κι αν θα ηθελα τη γνώμη σας. Θελω να τα συζητησω και με τον αντρα μου απο κοντα γιατι απο το τηλέφωνο δεν γινεται.

Μαγειρικά το Σαββατο το μεσημέρι σουπιτσα και το βραδυ τυροπιτακια και λουκανικοπιτακια. Την Κυριακή το μεσημέρι ήμαστε σε παρτυ οποτε τσιμπησαμε εκει και το βραδυ οτι ειχε απομεινει απο το Σαββατοβραδο. Μαγειρεψα και κιμά και χοιρινό λεμονάτο για μεσοβδόμαδα γιατι αλλιως δεν βολεύομαι.

Φιλια

Αγγελική και του χρόνου! Να είσαστε καλά! Η πεθερά έφτιαξε ψαρόσουπα.

Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και καλη βδομαδα! Εχω τρεξιμο απο το πρωι με τους τρελους που εμπλεξα!!!

Σαββατο φαγαμε το μεσημερι σουβλακια γιατι στολιζαμε και γινοταν χαμος και το βραδυ αυγα με λουκανικα γιατι παλι ετρεχα καθως φτιαχνω για το παιδι ενα χριστουγεννιατικο δεντρο αντιστροφο ημερολογιο και επηξα στη χειροτεχνεια, ελπιζω να το τελειωσω σημερα.

Εχτες φαγαμε μπριζολα το μεσημερι και φακες το βραδυ τις οποιες θα φαμε και σημερα! Εκανα και κατι ευκολα σοκολατενια μπισκοτα.

1,5 φλυτζανι αλευρι

4 κ.σ κακαο

2/3 φλυτζ ζαχαρη αχνη

1 φλυτζανι λιωμενο βουτυρο

Ζυμωνεις ολα τα υλικα μαζι, στεκεται το μειγμα για λιγο στο ψυγειο, κανεις σχεδιακια και ψηνεις

Χαιρομαι που ειστε καλα, βιαζομαι ομως θα μιλησουμε αργοτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια μου καλησπερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε !!!

Βατομουρακι μην σε πιανει πανικος, ηθελε να γλυκαθει η μικρουλα σου! Αφου μετα την σοκολατα ηταν ολα καλα ετυχε μαλλον κ κοιμοταν.Αν ηταν κατι αλλο θα σου ελεγε κ ο γιατρος !

Ιωαννακι πολυ ωραια θα ειναι η κατασκευη σου !! εγω καθε χρονο τους βαζω διαφορα σε ενα ετοιμο που εχω αντιστροφης μετρησης αλλα περσυ πηγαν κ τα βγαλανε ολα την ιδια μερα κ μετα δεν ειχε ενδιαφερον ! Ελεγα να εκανα φετος ενα που ειχα δει με μεταλικα κουβαδακια αλλα που χρονις με ολα οσα εγιναν !!

Φωτεινη μου καλα κανεις κ το ψαχνεις, το ενστικτο της μανουλας εχει τον πρωτο λογο !!!

Αγγελικη κ του χρονου να ειστε καλα να ξαναστολισετε !! Σας περιποιηθηκε η μανουλα μπραβο της !

Νινακι μου κ του χρονο !!! πολυ ωραια κ η βολτιτσα σας μπραβο !!! Να προσεχεις κ να μην κουραζεσαι πολυ ! Αν εχεις ζυγαρια σπιτι να παρακολουθεις το βαρος σου μια φορα την βδομαδα τουλαχιστον ! Μηπως με την διατροφη του συζυγου τρως κ εσυ πιο διαιτητικα κ χανεις;

Εβιρακι ; που εισαι καλε;

Εγω κοριτσια το Σαββατο επιτελους εστρωσα !!! Ζεστανε το σπιτι μας ! Τωρα τα παιδια θελουν να στολισουμε το δεντρο.Θα δω μηπς προλαβουμε αυριο που θα εχω αδεια λογω συνελευσης δασκαλων αλλιως το Σαββατοκυριακο !

Το Σαββατο το μεσημερι φαγαμε ομελετα με πατατες κ λουκανικα κ το βραδυ μας ειχαν τραπεζι σε γιορτη.Χτες φαγαμε σουτζουκακια με τηγανιτες πατατες κ σαλατα λαχανο καροτο.Το βραδυ εκανα ζαμπονοτυροπιτα με σφολιατα κ πηραν κ μαζι σημερα για κολατσιο.Σημερα τρωμε σπανακορυζο μιας κ τα σουτζουκακια τα αφησα για μεσοβδομαδα να τα βρω πιο ευκολα.

Γραφουμε κ διαγωνισματα αυτη την περιοδο κ γινεται χαμος .

Πειτε καμια ιδεα για γλυκο να κερασει ο μικρουλης μου την αλλη βδομαδα στο νηπιαγωγειο !! Κατι οικονομικο γιατι αυτη την εποχη εχουμε βγει οφ !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πως ειστε; Ετοιμαζεστε για το κρυο που ερχεται; Αρχιζει παντως και πεφτει η θερμοκρασία. Αυριο λενε και για χιονια για να δουμε. Εδω παντως βρεχει απο την Παρασκευη το βραδυ. Ειχε να βρεξει μια εβδομαδα και μας ειχε κακοφανει.

Τζενη οντως αλλαζει η αισθηση του σπιτιου μολις στρωθει. Με το καλό να στολίσετε το δεντρακι σας. Για το νηπιαγωγειο εγω θα σου προτεινα ή κεικ ποπς ή τα κλασσικά και πολυαγαπημένα των παιδιών τρουφακια. Ανωδυνα και βολικά γλυκακια γιαυτην την ηλικία πιστευω.

Αγγελική και του χρονου με υγεια! Σε ξαναεπιασε η αλλεργια ε; Τωρα που θα αλλάξει ο καιρος πιστευω θα ηρεμησεις λίγο.

Ιωαννα πολύ ευκολη συνταγη. Θα τη βαλω κι αυτην στα υποψιν! Μπραβο που κανεις κατασκευες με το παιδι. Εγω τους ειχα φτιαξει μια φορα αλλα το κατεστρεψαν.

Nινα μπραβο στον συζυγο που τα καταφερνει. Ωραια η βολτουλα στη θαλασσα, κυριως οταν συνοδευεται με ταβερνουλα με θαλασσινα! Εδω βρεχει αλλα δεν εχουμε σοβαρα θεματα. Η Ζακυνθος ειχε μεγαλα προβλήματα αυτη τη φορα.

Εγω κοριτσια δεν εχω στολίσει ακομα. Εχω ενα πολύ μικρο δεντρακι και κατι φωτακια και φετος πηρα κατι αυτοκολλητα να τα βαλω στα τζαμια των μπαλκονοπορτων για να χαρουν τα παιδια.

Χτες ειχαμε λαχανοντολμαδες. Για σημερα γιουβετσι. Το ειχα ετοιμο στην καταψυξη μονο το κριθαρακι θα βαλει η γιαγια.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεακι κρύο σήμερα.

Γίναμε δυο χθες ήταν όλα υπέροχα όπως είπαν εγίναν πολύ γρήγορα όλα οπότε δεν έμεινε χρόνος στα μεγαλύτερα να γκρεμίσουν το σπίτι μαζεύτηκαν γύρω στς7 οκτώ παρά φαγαμε οκτώ κ μιση σβησαμε την τούρτα μας εννέα παρά σπασανε την πινιατα δεκα είχαν φύγει όλοι μαζεψαμε κ το σπίτι κ όλα καλα το αστερακι μου ήταν τρεις ευτυχισμένη.

Χαίρομαι που είστε όλες καλά φιλία πολλα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μαγειροπαρεα!!!!

Αστερακι και του χρονου να ειναι καλα το παιδακι σου! Ειδες που ολα πηγαν καλα και οι καλεσμενοι δεν ενδιαφερονται για το που θα πανε?

Τζενη η πιο ευκολη λυση και οικονομικη ειναι τρουφακια βαλε και πολυχρωμη τρουφα και εισαι οκ

Αγγελικη εχεις συνελθει καθολου?

Βατομουρακι οχι αγχος, το παιδι κοιμοταν και ολα καλα θα πανε, λιγες μερες εμειναν για την πιο γλυκια αγκαλια!!

Φωτεινη οτι εχεις απο χριστουγεννιατικο βαλτο, φτιαχνει η διαθεση! Η μικρη σου τι κανει?

Νινα σε θελουμε γερη, να τρως καλα και ασε τον αντρα σου να κανει διαιτα!

Γιωτα, Εβιρι, Λιανα τι κανετε?

Εχτες τελειωσα την κατασκευη, για οσες ειμαστε στο facebook μπορειτε να το δειτε. Παιδευτηκα αλλα ειχε αποτελεσμα και ειμαι πολυ περηφανη. Απο Πεμπτη ξεκιναμε το ανοιγμα!

Σημερα τρωμε μπριζολες κρασατες με συνοδεια οτι προκυψει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε σπανακόρυζο. Για αύριο μάλλον δεν θα μαγειρέψω καθώς έχει στο ψυγείο φαγάκια από προηγούμενες μέρες. Ελπίζω να προλάβω να σιδερώσω λιγάκι...

Νινάκι ωραία είναι να κάνεις βολτούλες όταν μπορείς! Αλλάζει η διάθεσή σου!

Ιωάννα την είδα την κατασκευή σου και μου άρεσε πολύ! Αρκεί να κρατηθεί ο μικρός και να μην τα ανοίξει όλα με την μία!

Τζενάκι έχουμε μαγειρική ταύτιση σήμερα! ¨Οσο για τα γλυκάκια τα τρουφάκια μου φαίνονται πολύ καλή επιλογή.

Φωτεινή ακόμη και λίγα στολιδάκια να βάλεις στο σπίτι αλλάζει λιγάκι η διάθεση βρε παιδί μου! Σχετικά με την αλλεργία έχει τόσες πολλές εναλλαγές ο καιρός φέτος που δεν προλαβαίνω να συνέλθω λίγο και στο καπάκι ξανασυναχώνομαι! Ακόμη και αυτήν την φορά ο καιρός θα κρυώσει για 3 μέρες και μετά θα ξαναζεστάνει είπαν. Αυτό για μένα άστα να πάνε!

Αστεράκι χαίρομαι που περάσατε όλοι πολύ όμορφα στα γενέθλια της κορούλας σου! Και του χρόνου!

Πολλά φιλάκια και στην υπόλοιπη μαγειροπαρέα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια...YOTOU σ ευχαριστω για τα φαγητα εφτιαξα τελικα παστιτσιο λουκανικα πατατες σαλατες κοτοπουλο με μουσταρδα κρεμα γαλακτος(αυτο το εφτιαξε ο αντρας μου ειναι η σπεσιαλιτε του χαχα)

Νina-Tom την επομενη φορα θα σου στειλω κεικ σοκολατας :-)

ioanna81 τα μπισκοτα φαινονται σουπερ θα τα δοκιμασω..

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 τι ωραια στολισατε;εμεις οχι ακομα

asteraki2014 να το χαιρεσαι το παιδακι σου.2 χρονων ειναι;κοντα ειναι τα παιδακια μας

Τωρα μαγειρικα:το σαββατο μακαροναδα με σαλτσα,την κυριακη φαγαμε στην πεθερα κοκκινιστο χοιρινο με πατατες τηγανιτες το βραδυ ειχαμε σπιτι κοσμο,την δευτερα ο τι εμεινε κ σημερα κοτοπουλο λεμονατο με ρυζακι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Σήμερα έβαλα μπούτι γαλοπούλας στο φούρνο με πατάτες.

Πολύ κρύο σήμερα... το χιόνι μου φαίνεται δεν θα αργήσει:D

Καλημερα κοριτσια και καλη βδομαδα! Εχω τρεξιμο απο το πρωι με τους τρελους που εμπλεξα!!!

Σαββατο φαγαμε το μεσημερι σουβλακια γιατι στολιζαμε και γινοταν χαμος και το βραδυ αυγα με λουκανικα γιατι παλι ετρεχα καθως φτιαχνω για το παιδι ενα χριστουγεννιατικο δεντρο αντιστροφο ημερολογιο και επηξα στη χειροτεχνεια, ελπιζω να το τελειωσω σημερα.

Εχτες φαγαμε μπριζολα το μεσημερι και φακες το βραδυ τις οποιες θα φαμε και σημερα! Εκανα και κατι ευκολα σοκολατενια μπισκοτα.

1,5 φλυτζανι αλευρι

4 κ.σ κακαο

2/3 φλυτζ ζαχαρη αχνη

1 φλυτζανι λιωμενο βουτυρο

Ζυμωνεις ολα τα υλικα μαζι, στεκεται το μειγμα για λιγο στο ψυγειο, κανεις σχεδιακια και ψηνεις

Πήρα χριστουγεννιάτικα σχέδια για να την κάνω:D σκέφτομαι να κάνω και κάποιες παραλλαγές...ευχαριστούμε!

Χαιρομαι που ειστε καλα, βιαζομαι ομως θα μιλησουμε αργοτερα

κοριτσακια μου καλησπερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε !!!

Βατομουρακι μην σε πιανει πανικος, ηθελε να γλυκαθει η μικρουλα σου! Αφου μετα την σοκολατα ηταν ολα καλα ετυχε μαλλον κ κοιμοταν.Αν ηταν κατι αλλο θα σου ελεγε κ ο γιατρος !

Ιωαννακι πολυ ωραια θα ειναι η κατασκευη σου !! εγω καθε χρονο τους βαζω διαφορα σε ενα ετοιμο που εχω αντιστροφης μετρησης αλλα περσυ πηγαν κ τα βγαλανε ολα την ιδια μερα κ μετα δεν ειχε ενδιαφερον ! Ελεγα να εκανα φετος ενα που ειχα δει με μεταλικα κουβαδακια αλλα που χρονις με ολα οσα εγιναν !! Δεν πειράζει Τζένη... να είσαστε καλά, να κάνετε μπόλικα του χρόνου.

Φωτεινη μου καλα κανεις κ το ψαχνεις, το ενστικτο της μανουλας εχει τον πρωτο λογο !!!

Αγγελικη κ του χρονου να ειστε καλα να ξαναστολισετε !! Σας περιποιηθηκε η μανουλα μπραβο της !

Νινακι μου κ του χρονο !!! πολυ ωραια κ η βολτιτσα σας μπραβο !!! Να προσεχεις κ να μην κουραζεσαι πολυ ! Αν εχεις ζυγαρια σπιτι να παρακολουθεις το βαρος σου μια φορα την βδομαδα τουλαχιστον ! Μηπως με την διατροφη του συζυγου τρως κ εσυ πιο διαιτητικα κ χανεις; Δεν κάνω διαφορετικά φαγητά για μένα, απλά εγώ εμπλουτίζω το πιάτο μου... σίγουρα θα έχει παίξει ρόλο η όλη αλλαγή, αλλά τα κιλά τα έχασα απότομα, γιατί πέρασα ένα ζόρι μεγάλο...

Εβιρακι ; που εισαι καλε;

Εγω κοριτσια το Σαββατο επιτελους εστρωσα !!! Ζεστανε το σπιτι μας ! Τωρα τα παιδια θελουν να στολισουμε το δεντρο.Θα δω μηπς προλαβουμε αυριο που θα εχω αδεια λογω συνελευσης δασκαλων αλλιως το Σαββατοκυριακο !

Το Σαββατο το μεσημερι φαγαμε ομελετα με πατατες κ λουκανικα κ το βραδυ μας ειχαν τραπεζι σε γιορτη.Χτες φαγαμε σουτζουκακια με τηγανιτες πατατες κ σαλατα λαχανο καροτο.Το βραδυ εκανα ζαμπονοτυροπιτα με σφολιατα κ πηραν κ μαζι σημερα για κολατσιο.Σημερα τρωμε σπανακορυζο μιας κ τα σουτζουκακια τα αφησα για μεσοβδομαδα να τα βρω πιο ευκολα.

Γραφουμε κ διαγωνισματα αυτη την περιοδο κ γινεται χαμος .

Πειτε καμια ιδεα για γλυκο να κερασει ο μικρουλης μου την αλλη βδομαδα στο νηπιαγωγειο !! Κατι οικονομικο γιατι αυτη την εποχη εχουμε βγει οφ !

Εχω δει κάτι ωραία κεκάκια, με φράουλες επάνω, σαν σκουφάκια Αι Βασίλη στο ίντερνετ...θες να στη στείλω να την δεις;

Καλημέρα!

Πως ειστε; Ετοιμαζεστε για το κρυο που ερχεται; Αρχιζει παντως και πεφτει η θερμοκρασία. Αυριο λενε και για χιονια για να δουμε. Εδω παντως βρεχει απο την Παρασκευη το βραδυ. Ειχε να βρεξει μια εβδομαδα και μας ειχε κακοφανει.

Τζενη οντως αλλαζει η αισθηση του σπιτιου μολις στρωθει. Με το καλό να στολίσετε το δεντρακι σας. Για το νηπιαγωγειο εγω θα σου προτεινα ή κεικ ποπς ή τα κλασσικά και πολυαγαπημένα των παιδιών τρουφακια. Ανωδυνα και βολικά γλυκακια γιαυτην την ηλικία πιστευω.

Αγγελική και του χρονου με υγεια! Σε ξαναεπιασε η αλλεργια ε; Τωρα που θα αλλάξει ο καιρος πιστευω θα ηρεμησεις λίγο.

Ιωαννα πολύ ευκολη συνταγη. Θα τη βαλω κι αυτην στα υποψιν! Μπραβο που κανεις κατασκευες με το παιδι. Εγω τους ειχα φτιαξει μια φορα αλλα το κατεστρεψαν.

Nινα μπραβο στον συζυγο που τα καταφερνει. Ωραια η βολτουλα στη θαλασσα, κυριως οταν συνοδευεται με ταβερνουλα με θαλασσινα! Εδω βρεχει αλλα δεν εχουμε σοβαρα θεματα. Η Ζακυνθος ειχε μεγαλα προβλήματα αυτη τη φορα.

Εγω κοριτσια δεν εχω στολίσει ακομα. Εχω ενα πολύ μικρο δεντρακι και κατι φωτακια και φετος πηρα κατι αυτοκολλητα να τα βαλω στα τζαμια των μπαλκονοπορτων για να χαρουν τα παιδια. Συμφωνώ με την Αγγελική, ότι θα σου αλλάξει η διάθεση έστω και με λίγα στολίδια... ακόμα και αν δεν έχεις καθόλου όρεξη, κάντο!

Χτες ειχαμε λαχανοντολμαδες. Για σημερα γιουβετσι. Το ειχα ετοιμο στην καταψυξη μονο το κριθαρακι θα βαλει η γιαγια.

Φιλια

Καλημέρα παρεακι κρύο σήμερα.

Γίναμε δυο χθες ήταν όλα υπέροχα όπως είπαν εγίναν πολύ γρήγορα όλα οπότε δεν έμεινε χρόνος στα μεγαλύτερα να γκρεμίσουν το σπίτι μαζεύτηκαν γύρω στς7 οκτώ παρά φαγαμε οκτώ κ μιση σβησαμε την τούρτα μας εννέα παρά σπασανε την πινιατα δεκα είχαν φύγει όλοι μαζεψαμε κ το σπίτι κ όλα καλα το αστερακι μου ήταν τρεις ευτυχισμένη.

Χαίρομαι που είστε όλες καλά φιλία πολλα

Πολύχρονο το κοριτσάκι σου, να είναι πάντα ευτυχισμένο! Όλα καλά πήγαν τελικά:D

Καλημερα μαγειροπαρεα!!!!

Αστερακι και του χρονου να ειναι καλα το παιδακι σου! Ειδες που ολα πηγαν καλα και οι καλεσμενοι δεν ενδιαφερονται για το που θα πανε?

Τζενη η πιο ευκολη λυση και οικονομικη ειναι τρουφακια βαλε και πολυχρωμη τρουφα και εισαι οκ

Αγγελικη εχεις συνελθει καθολου?

Βατομουρακι οχι αγχος, το παιδι κοιμοταν και ολα καλα θα πανε, λιγες μερες εμειναν για την πιο γλυκια αγκαλια!!

Φωτεινη οτι εχεις απο χριστουγεννιατικο βαλτο, φτιαχνει η διαθεση! Η μικρη σου τι κανει?

Νινα σε θελουμε γερη, να τρως καλα και ασε τον αντρα σου να κανει διαιτα! χα χα :tongue:

Γιωτα, Εβιρι, Λιανα τι κανετε?

Εχτες τελειωσα την κατασκευη, για οσες ειμαστε στο facebook μπορειτε να το δειτε. Παιδευτηκα αλλα ειχε αποτελεσμα και ειμαι πολυ περηφανη. Απο Πεμπτη ξεκιναμε το ανοιγμα! Την είδαμε, την είδαμε!:D Πολύ καλή ιδέα! Χρυσοχέρα λέμε!:tongue:

Σημερα τρωμε μπριζολες κρασατες με συνοδεια οτι προκυψει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!

Γιώτα και εγώ είμαι ταμένη στην Χρυσοβαλάντου... όποτε μπορώ, περνάω από το μοναστήρι.

Καλό Σαββατοκύριακοοοο!

βρε νινα, τωρα θυμηθηκα που ειπες κ οτι κ εσυ εισαι ταμενη, μου ειχες γραψει στο θεμα που ειχα ανοιξει για την μικρη μου κ μαλιστα με ειχες προσκαλεσει να γραψω στα μαγειρεματα! σας διαβαζα οταν εκανα αντλησεις!

εχει περασει 1,5 χρονος...που μυαλο αλσχαημερ εχω παθει!!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ρε κοριτσια, τι κανετε? πολυ κρυο.

εμεις σαββατο φαγαμε κοτοπουλο με πατατες στον φουρνο, κυριακη τσιπουρες με πατατες τηγανιτες κ χορτα, δευτερα φασολακια με μοσχαρι κ σημερα φακες.

αυριο??????? αντε παλι στερεψα απο ιδεες.

παω να σχολιασω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Τι βροχή ήταν αυτή;! Τώρα μόλις αραίωσαν τα σύννεφα επιτέλους, μετά από ολονύχτιο βρέξιμο!

Το Σ/Κ είχε από όλα... και λίγο στολισμό στο σπίτι (το δέντρο το αφήσαμε για το επόμενο Σ/Κ) και βόλτα στη θάλασσα χτες το πρωί, με έναν υπέροχο ήλιο, που εξελίχτηκε μετά σε βροχή και χουχούλιασμα στη φωτιά μπροστά. Από φαγητό το Σάββατο το βράδυ έκανα πίτσα με την κλασσική πίτα για σουβλάκι και την Κυριακή φάγαμε έξω δίπλα στη θάλασσα, φυσικά θαλασσινά... το βράδυ λίγο χαμομήλι, γιατί μας έπεσαν λίγο βαριά τελικά τα μεσημεριανά;) Σήμερα αρακά με ρύζι.

πωπω τι ωραια!!!! και του χρονου να εισαστε καλα!

κοριτσακια μου καλησπερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε !!!

Πειτε καμια ιδεα για γλυκο να κερασει ο μικρουλης μου την αλλη βδομαδα στο νηπιαγωγειο !! Κατι οικονομικο γιατι αυτη την εποχη εχουμε βγει οφ !

ποσα παιδακια ειναι? εμας συνηθως φερνουν σοκοφρετακια η σοκολατιτσες μικρες, αλλα δεν ξερω κοστος.

Καλημέρα!

Πως ειστε; Ετοιμαζεστε για το κρυο που ερχεται; Αρχιζει παντως και πεφτει η θερμοκρασία. Αυριο λενε και για χιονια για να δουμε. Εδω παντως βρεχει απο την Παρασκευη το βραδυ. Ειχε να βρεξει μια εβδομαδα και μας ειχε κακοφανει.

Εγω κοριτσια δεν εχω στολίσει ακομα. Εχω ενα πολύ μικρο δεντρακι και κατι φωτακια και φετος πηρα κατι αυτοκολλητα να τα βαλω στα τζαμια των μπαλκονοπορτων για να χαρουν τα παιδια.

Χτες ειχαμε λαχανοντολμαδες. Για σημερα γιουβετσι. Το ειχα ετοιμο στην καταψυξη μονο το κριθαρακι θα βαλει η γιαγια.

Φιλια

ουτε εμεις εχουμε στολισει, δεν μπρορω να εχω ενα μηνα χρυσοσκονες μες το σπιτι κ να μην μπορω να καθαρισω..

Καλημέρα παρεακι κρύο σήμερα.

Γίναμε δυο χθες ήταν όλα υπέροχα όπως είπαν εγίναν πολύ γρήγορα όλα οπότε δεν έμεινε χρόνος στα μεγαλύτερα να γκρεμίσουν το σπίτι μαζεύτηκαν γύρω στς7 οκτώ παρά φαγαμε οκτώ κ μιση σβησαμε την τούρτα μας εννέα παρά σπασανε την πινιατα δεκα είχαν φύγει όλοι μαζεψαμε κ το σπίτι κ όλα καλα το αστερακι μου ήταν τρεις ευτυχισμένη.

Χαίρομαι που είστε όλες καλά φιλία πολλα

να τον χαιρεστε!!!! κ να τον καμαρωνετε!

Καλημερα μαγειροπαρεα!!!!

Αστερακι και του χρονου να ειναι καλα το παιδακι σου! Ειδες που ολα πηγαν καλα και οι καλεσμενοι δεν ενδιαφερονται για το που θα πανε?

Τζενη η πιο ευκολη λυση και οικονομικη ειναι τρουφακια βαλε και πολυχρωμη τρουφα και εισαι οκ

Αγγελικη εχεις συνελθει καθολου?

Βατομουρακι οχι αγχος, το παιδι κοιμοταν και ολα καλα θα πανε, λιγες μερες εμειναν για την πιο γλυκια αγκαλια!!

Φωτεινη οτι εχεις απο χριστουγεννιατικο βαλτο, φτιαχνει η διαθεση! Η μικρη σου τι κανει?

Νινα σε θελουμε γερη, να τρως καλα και ασε τον αντρα σου να κανει διαιτα!

Γιωτα, Εβιρι, Λιανα τι κανετε?

Εχτες τελειωσα την κατασκευη, για οσες ειμαστε στο facebook μπορειτε να το δειτε. Παιδευτηκα αλλα ειχε αποτελεσμα και ειμαι πολυ περηφανη. Απο Πεμπτη ξεκιναμε το ανοιγμα!

Σημερα τρωμε μπριζολες κρασατες με συνοδεια οτι προκυψει!

καλα ειμαστε! βεβαια με την αλλαγη του καιρου με ξαναεπιασε ο πονος στις αρθρωσεις κ το πρωι υποφερω, κατα τα αλλα καλα, στο τρεξιμο!

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Φωτεινή ακόμη και λίγα στολιδάκια να βάλεις στο σπίτι αλλάζει λιγάκι η διάθεση βρε παιδί μου! Σχετικά με την αλλεργία έχει τόσες πολλές εναλλαγές ο καιρός φέτος που δεν προλαβαίνω να συνέλθω λίγο και στο καπάκι ξανασυναχώνομαι! Ακόμη και αυτήν την φορά ο καιρός θα κρυώσει για 3 μέρες και μετά θα ξαναζεστάνει είπαν. Αυτό για μένα άστα να πάνε!

Αστεράκι χαίρομαι που περάσατε όλοι πολύ όμορφα στα γενέθλια της κορούλας σου! Και του χρόνου!

Πολλά φιλάκια και στην υπόλοιπη μαγειροπαρέα!

τι αλλεργια εχεις?

Γεια σας κοριτσια...YOTOU σ ευχαριστω για τα φαγητα εφτιαξα τελικα παστιτσιο λουκανικα πατατες σαλατες κοτοπουλο με μουσταρδα κρεμα γαλακτος(αυτο το εφτιαξε ο αντρας μου ειναι η σπεσιαλιτε του χαχα)

Τωρα μαγειρικα:το σαββατο μακαροναδα με σαλτσα,την κυριακη φαγαμε στην πεθερα κοκκινιστο χοιρινο με πατατες τηγανιτες το βραδυ ειχαμε σπιτι κοσμο,την δευτερα ο τι εμεινε κ σημερα κοτοπουλο λεμονατο με ρυζακι

ωραιο μενου εκανες! μπραβο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...