Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Ότι λέει ο υπέρηχος...και γω σύμφωνα με το ίντερνετ είμαι σήμερα 6 εβδομάδων και 3 ημερών αλλά είμαι σίγουρη ότι ο υπέρηχος θα μας πει κάτι άλλο. Εσείς επειδή ξεκινήσατε με χαμηλή χοριακη αυτό σημαίνει ότι η εμφυτευση έγινε πιο μετά (η χοριακη ξεκινάει και ανεβαίνει μετά την εμφυτευση) άρα σίγουρα θα είστε τέλος 5ης εβδομαδας. Αυτές οι 4 μέρες διαφορα δεν είναι κάτι κακό...ίσα ίσα είναι πιο λογικό και συμβατό με τη χοριακη που ξεκινήσατε. Άρα μη σας προβληματίζει καθόλου. 

      Σε νιώθουμε όλες σε όλα αυτά που λες!!! Πότε έχεις χοριακη? Όλα θα πάνε τέλεια! 🙏Σου εύχομαι μια 3ψηφια χοριακη αν και οι 2ψηφιες χοριακες μια χαρά μωράκια έχουν δώσει!!!! 

      Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Μακάρι πραγματικά 🙏... Σαν ψέμα θα μου φανεί...

      Χοριακή μου είπαν σε 9 μέρες, άρα την άλλη Πέμπτη.. να δω πως θα περάσουν!!

      Επίσης αν γνωρίζει κάποια από εσάς να μου πει σχετικά με το επίδομα που σου δινει ο εοππυ μετά τη διαδικασία, εχω πάρει τη βεβαίωση απο το κεντρο .. την καταθετω στον εοππυ εδω κλεινοντας  ραντεβου; Υπαρχει χρονικό περιθώριο;

      Επισης μου δηλωσαν την αδεια για τη δουλειά.. πρεπει να το καταθεσω και στον λογιστή του εργοδότη ή φαίνεται αυτοματα στο συστημα;;

       

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

κοριτσακια μου τι κανετε;

σας ευχαριστω πολυ για τα περαστικα σας! Σας διαβασα στα γρηγορα αλλα δεν θυμαμαι κ πολλα.

Νινακι για τα ριχταρια που ελεγες ,στο πλυντηριο στα ευαισθητα μια χαρα θα ειναι ! Η μαμα μου στρωνει υφαντα κ στο πλυντηριο τα πλενει ολα.

Ιωαννα, φτιαξε τις χαντρες στην κατσαρολα κ κανα μισαωρο πριν γινουν βαλε το λουκανικο σε κομματια.Αλλη επιλογη να το κανεις σαν τους γιγαντες,οταν μισογινουν τα φασολια μεταφερε τα σε ταψι βαλε κ το λουκανικο κ ψηστα.

Λιανα μπραβο βρε θηριο !!! καλη συντηρηση τωρα !!!

Γιωτακι μια χαρα το προγραμμα φαγητου κ πολυ ευχαριστα τα νεα της μικρουλας σου !! κ Εγω προωρα γεννηθηκα 930 γρμ κ μια χαρα πηγαν ολα μην ανησυχεις!

Αγγελικη μου ενας λογος που παμε σε ιδιωτικο το μικρο ,ειναι που στο νηπιο δεν εχουν δυνατοτητα για ζεσταμα αλλα κ κατι να κοιμηθουν.Ποσο σαντουιτς να φαει το παιδι καθε μερα. Καλα για τα αλλα παιδια λεω , το δικο μου με τιποτα δεν τρωει σαντουιτς.Τα ζυμαρικα τρωγονται σχετικα καλα,οσπρια,λαδερα ,κεφτεδακια/σουτζουκακια με σαλτσα,πιτες, γενικα της κατσαρολας νομιζω τρωγονται πιο ευκολα του φουρνου θελουν ζεσταμα.

θελω να σχολιασω πολλα αλλα δεν θυμαμαι τιποτα .

Φωτεινη μου κ εγω τα τρωω τα ρεβυθια κ ο αντρας μου αλλα τα παιδια ουτε να τα μυρισουν.Σιγουρα θα ταιριαζει το λουκανικο σε ολα τα οσπρια εχω δει κ το βαζουν.

Εμεις απο φαγητα αρακα την Δευτερα,χτες γαλοπουλα με κριθαρακι,σημερα κοτομπουκιες με ρυζι.Για αυριο φακες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου υπέροχα, καλημέρα!

Τρέχω σαν τρελός με την δουλειά και δεν είναι μόνο αυτό.

Τα διαδικαστικά μετά την κηδεία είναι τόσα πολλά...που τρέχουμε και δεν φτάνουμε και με αυτό.

Μόλις μπήκα και διάβασα ότι πρόλαβα στα πεταχτά γιατι σε μια ώρα από τώρα ταξιδεύω πάλι!

Σας ευχαριστώ όλες για τα συλλυπητήρια! Τα μετέφερα όλα στην Χριστίνα μου!

Νίνα μου ναι, έμενε κοντά σου. Όταν βρω χρόνο θα σου πω που ακριβώς για να καταλάβεις που είμαστε ώστε να μπορέσουμε να πιούμε καφεδάκι. Δεν ξέρω μήπως πέτυχες και τα χαρτιά που είχαν κολλήσει για την κηδεία! Ειχαν κολλήσει σε μερικά σημεία αλλά δεν ξέρω πόσο μακριά από το σπίτι.

Τζένη μου μόλις διάβασα για την μαμά σου! Περαστικά!!! Γρήγορη ανάρρωση εύχομαι! Όλες μου τις ευχές μέσα απ την καρδιά μου!

Κορίτσια πάω να ετοιμαστώ ώρα για ταξίδι πάλι.

Θα ξαναμπώ το βράδυ γιατί θέλω να μάθω τα νέα σας, να διαβάσω πιο προσεκτικά!

Φιλια πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα δεν ξέρω αν υπάρχει φούρνος αλλά και να υπάρχει δεν υπάρχει άνθρωπος να τα ζεστάνει. Μόνη της η δασκάλα δεν μπορεί να το κάνει καθώς θα πρέπει να έχει και το νου της στα παιδιά. Και από ότι ξέρω είναι μία δασκάλα στην βάρδια του ολοήμερου.

Τζενάκι πέρισυ στο νηπιαγωγείο, παρόλο που ήταν δημόσιο, είχαν ηλεκτρική κουζίνα και ζέσταιναν εκεί τα φαγητά. Φέτος στο δημοτικό, για την ώρα τουλάχιστον, δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Νίκο υπομονή με τα διαδικαστικά .... δυστυχώς είναι μέσα στο πρόγραμμα κι αυτά. Ελπίζω να ξεμπερδέψετε πολύ σύντομα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα τι κάνετε;

YOTOU να σου ζησουν κοντα ειναι τα μικρα μας...η μικρη σου τρωει φαγητα ειναι ευκολη;

ΦΩΤΕΙΝΗ763 δεν στερηθηκα τα ειχα ολα τα φαγητα σε μικροτερη μεριδα κ καθε βδομάδα που ζυγιζομουν ειχα κ γλυκο

Χτες εφτιαξα αρακα με πατατουλες κ σημερα λεω να φτιαξω χοιρινο τηγανια μουσταρδα με ρυζι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημεραααα τι κάνετε;

YOTOU να σου ζησουν κοντα ειναι τα μικρα μας...η μικρη σου τρωει φαγητα ειναι ευκολη;

ΦΩΤΕΙΝΗ763 δεν στερηθηκα τα ειχα ολα τα φαγητα σε μικροτερη μεριδα κ καθε βδομάδα που ζυγιζομουν ειχα κ γλυκο

Χτες εφτιαξα αρακα με πατατουλες κ σημερα λεω να φτιαξω χοιρινο τηγανια μουσταρδα με ρυζι

Καλημέρα λιανα! Ναι ειναι πολύ φαγανη, κανουμε 6 γευματα, τα 3 γαλα κ τα υπολοιπα φρουτοκρεμα φαγητο(απο το δικο μας χωρις να αλεθω εδω κ 6μηνες) κ μπισκοτοκρεμα. Ενδιαμεσα λεει ολο μαμ κ τρωει ψωμι μπισκότα κ φρουτα. Οτι κ να της δώσεις στο μεσημεριανο λεει μαμ κ το τρωει. Κ η μεγαλη μου που ηταν πιο δυσκολη εδω κ κανα χρονο τα τρωμε σχεδον ολα.

Εσεις?

Σημερα εχουμε μπριαμ. Καλημερα σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα δεν ξέρω αν υπάρχει φούρνος αλλά και να υπάρχει δεν υπάρχει άνθρωπος να τα ζεστάνει. Μόνη της η δασκάλα δεν μπορεί να το κάνει καθώς θα πρέπει να έχει και το νου της στα παιδιά. Και από ότι ξέρω είναι μία δασκάλα στην βάρδια του ολοήμερου.

Τζενάκι πέρισυ στο νηπιαγωγείο, παρόλο που ήταν δημόσιο, είχαν ηλεκτρική κουζίνα και ζέσταιναν εκεί τα φαγητά. Φέτος στο δημοτικό, για την ώρα τουλάχιστον, δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Νίκο υπομονή με τα διαδικαστικά .... δυστυχώς είναι μέσα στο πρόγραμμα κι αυτά. Ελπίζω να ξεμπερδέψετε πολύ σύντομα!

Αγγελική έχω ακούσει οτι υπαρχει βοηθητικο προσωπικό για το ζεσταμα του φαγητου στο δημοτικο. Εσεις γιατι δεν εχετε? Συγκεκριμενα τα ζεστεναν σε μικροκυμάτων. Μηπως να το δει το θεμα ο σύλλογος?

Νικο συλληπτήρια, να ζησετε να την θυμόσαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Ζυμαρικά καρμπονάρα και σήμερα καθώς χθες δεν φαγώθηκαν τελικά. Προτιμήθηκαν τα φασολάκια που προυπήρχαν.

Λιάνα με αυτόν τον τρόπο έχασε και η μαμά μου κάποια κιλά που ήθελε και το σημαντικότερο είναι ότι έτσι κατάφερε να μην τα ξαναπάρει αν κάποια φορά ξεφύγει. Άσε που έμαθε στις μικρές ποσότητες και δεν μπορεί να φάει πολύ. Οπότε και να θέλει να ξεφύγει δεν γίνεται ;)

Γιώτα στα σχολεία δεν προβλέπεται βοηθητικό προσωπικό για τα φαγητά. Αυτό πρέπει να γίνεται απο τις εκπαιδευτικούς σε συνεργασία με τα παιδιά και έχει καθαρά εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Βοηθά τα παιδιά να μαθαίνουν την ομαδική δουλειά και συνεργασία, τύπου στρώνω τραπεζομάντηλα στα θρανία, βοηθάω στο σερβίρισμα και στο τέλος μαζεύω. Αλλά επειδή δεν υπάρχουν αρκετές δασκάλες για να μένουν 2 στο ολοήμερο, μία δασκάλα δεν μπορεί να ανταπεξέλθει.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Σημερα τρωμε χαντρες με λουκανικο που γινανε τελικα λουκουμι, μακαρι να το φαει το παιδι.

Τι κριμα βρε Αγγελικη να πρεπει να τρωνε κρυο φαγητο τα παιδια. Μεσω συλλογου δεν γινεται να παρετε ενα φουρνακι, να το εχουν εκει κοντα να βαζουν για λιγο το φαγητο? Στεναχωριεμαι με τετοια πραγματα

Γιωτα σε ζηλευω που τα παιδια σου τρωνε τα παντα, εμενα ειναι λιγο δυσκολος

Λιανα εκανες την πιο σωστη διαιτα μου φαινεται

Οι υπολοιπες που εισαστε?

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα μπορεί και να υπάρχει φουρνάκι αλλά για να ζεσταθούν όλα τα φαγητά χρειάζεται κάποια ώρα στην δασκάλα η οποία δεν μπορεί να έχει και το νου της στα παιδιά παράλληλα. Είναι καθαρά θέμα ατόμων τα οποία δεν επαρκούν. Όταν πήγαινε η κόρη μου στο δημοτικό οι δασκάλες του ολοήμερου ήταν 2 και η 1 ζέσταινε ενώ η άλλη βοηθούσε τα παιδιά να ετοιμάσουν τα τραπεζάκια. Τώρα αυτό δεν είναι εφικτό.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι καταλαβα οτι δεν υπαρχει ατομο απλα ελεγα, που δεν ξερω αν ειναι εφικτο, να το ειχαν στην ταξη κι εκει που καθονται ολα παρεα να εριχναν και κανα φαγητο για λιγα δευτερολεπτα μεσα. Αν παρεις καποιο ταπερ το οποιο να τα κραταει ζεστα? να το ζεσταινεις πολυ το πρωι και να ειναι χλιαρο μεχρι το μεσημερι

Link to comment
Share on other sites

Λεω αυτα που ειναι σαν θερμος. Υπαρχουν ταπερ ισοθερμικα και τσαντες. Δεν ξερω για ποση ωρα τα διατηρει αλλα πιστευω κανα 5ωρο μπορει ν αντεχει, δεν θα ειναι ζεστο αλλα δεν θα παγωνει κιολας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα λιανα! Ναι ειναι πολύ φαγανη, κανουμε 6 γευματα, τα 3 γαλα κ τα υπολοιπα φρουτοκρεμα φαγητο(απο το δικο μας χωρις να αλεθω εδω κ 6μηνες) κ μπισκοτοκρεμα. Ενδιαμεσα λεει ολο μαμ κ τρωει ψωμι μπισκότα κ φρουτα. Οτι κ να της δώσεις στο μεσημεριανο λεει μαμ κ το τρωει. Κ η μεγαλη μου που ηταν πιο δυσκολη εδω κ κανα χρονο τα τρωμε σχεδον ολα.

Εσεις?

Σημερα εχουμε μπριαμ. Καλημερα σε ολες!

Και μενα ευτυχως τρωει απ ολα κανονικα απο τα δικα μας οχι αλεσμενα.. πινει 2 φορες γαλα αναμεσα ολο μαμ κ μενα τρωει φρουτα ψωμι μπισκοτα κεικ μπανανοτηγανητα γιατι αλλιως δεν το τρωει το αυγο..κρεμες δεν τρωει τις βαρεθηκε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια:D

Ωραίος ήλιος σήμερα, ε;:D

Σήμερα έκανα μακαρονάδα με σάλτσα με χωριάτικο λουκάνικο μέσα, χτες κριθαρότο με λάχανο (δηλαδή λαχανόρυζο, αλλά έβαλα κριθαράκι, αντί ρύζι) και επίσης έκανα μία δόση μελομακάρονα αλά Νίνα:P... δηλαδή τη βασική συνταγή μελομακάρονου, όμως με σοκολάτα και σταφίδες μέσα και χωρίς να τα μελώσω... είχα έμπνευση σήμερα!:D ΄Ξέχασα να πω στην Εβίρι ότι έκανα τη φασολάδα με την πατάτα μέσα από το μπλογκ της και ήταν πολύ ελαφριά, έπηξε ωραία και νόστιμη! Ωραία ιδέα!:tongue:

Νινάκι ίσως θα ήταν καλύτερα να τα στείλεις καθαριστήριο. Αλλιώς βάλτα στην μπανιέρα σε κρύο νερό με λίγο απορρυπαντικό για τα μάλλινα και άστα 2-3 ωρίτσες. Και μετά άστα να στραγγίξουν όσο γίνεται μέσα στην μπανιέρα πριν τα βγάλεις να τα απλώσεις.

Θα μου φύγει η μέση με αυτό... θα πρέπει να το κάνω όταν θα είναι εδώ ο σύζυγος, για να βοηθήσει. Ευχαριστώ πάντως!

καλησπερα κοριτσια, τι κανετε?

το μενου μας ειχε ως εξης:

παρασκευη φασολακια, σαββατο παστιτσιο, κυριακη χοιρινο με σελινο, εχτες περισευματα,σημερα γιγαντες,αυριο κεφτεδακια κολοκυθοκεφτες με πατατες και χορτα, πεμπτη μπριαμ. μεχρι εκει εχω σκεφτει.

εχτες ειχα παιδιατρο για την μικρη και ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι (δεν ξερω αν το ξερετε η αν το θυμαστε, η μικρη μου γεννηθηκε 28 εβδ 980γρ και μειναμε 92 μερες στην θερμοκοιτιδα) η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι τοσο καλη η αναπτηξη της, σαν να μην ηταν ποτε προωρη! κ χαρηκα παρα πολυ!

τζενη περαστηκα στην μαμα σου, τι ταλαιπωρια..... γιατροι σου λενε μετα....

νινα δεν εχω ιδεα.

φωτεινη μου δεν εχω μαγειρεψει ποτε ρεβυθια, δεν ξερω να σου πω. αλλα στους γιγαντες βαζω μερικες φορες.

λιαννα καλως ορισες!

νικο συλληπητηρια, να ζησετε να την θυμοσαστε.

δεν θυμαμαι αλλα κοριτσια να σχολιασω. φιλακια πολλα

Δεν ήξερα για την μικρή σου... πω πω φαντάζομαι πόσο δύσκολο θα ήταν τόσες μέρες στην θερμοκοιτίδα:(... αλλά όμως το κοριτσάκι σου είναι δυνατό και να που αναπτύσσεται μία χαρά:D Να είναι πάντα δυνατή στη ζωή της, σου εύχομαι! Ήταν και η μέρα προωρότητας τις προάλλες.

κοριτσακια μου τι κανετε;

σας ευχαριστω πολυ για τα περαστικα σας! Σας διαβασα στα γρηγορα αλλα δεν θυμαμαι κ πολλα.

Νινακι για τα ριχταρια που ελεγες ,στο πλυντηριο στα ευαισθητα μια χαρα θα ειναι ! Η μαμα μου στρωνει υφαντα κ στο πλυντηριο τα πλενει ολα. Μου φαίνεται πιο εύκολη ιδέα και αφού το κάνει η μαμά σου, μάλλον θα κάνω και εγώ. Ευχαριστώ!:D

Ιωαννα, φτιαξε τις χαντρες στην κατσαρολα κ κανα μισαωρο πριν γινουν βαλε το λουκανικο σε κομματια.Αλλη επιλογη να το κανεις σαν τους γιγαντες,οταν μισογινουν τα φασολια μεταφερε τα σε ταψι βαλε κ το λουκανικο κ ψηστα.

Λιανα μπραβο βρε θηριο !!! καλη συντηρηση τωρα !!!

Γιωτακι μια χαρα το προγραμμα φαγητου κ πολυ ευχαριστα τα νεα της μικρουλας σου !! κ Εγω προωρα γεννηθηκα 930 γρμ κ μια χαρα πηγαν ολα μην ανησυχεις!

Αγγελικη μου ενας λογος που παμε σε ιδιωτικο το μικρο ,ειναι που στο νηπιο δεν εχουν δυνατοτητα για ζεσταμα αλλα κ κατι να κοιμηθουν.Ποσο σαντουιτς να φαει το παιδι καθε μερα. Καλα για τα αλλα παιδια λεω , το δικο μου με τιποτα δεν τρωει σαντουιτς.Τα ζυμαρικα τρωγονται σχετικα καλα,οσπρια,λαδερα ,κεφτεδακια/σουτζουκακια με σαλτσα,πιτες, γενικα της κατσαρολας νομιζω τρωγονται πιο ευκολα του φουρνου θελουν ζεσταμα.

θελω να σχολιασω πολλα αλλα δεν θυμαμαι τιποτα .

Φωτεινη μου κ εγω τα τρωω τα ρεβυθια κ ο αντρας μου αλλα τα παιδια ουτε να τα μυρισουν.Σιγουρα θα ταιριαζει το λουκανικο σε ολα τα οσπρια εχω δει κ το βαζουν.

Εμεις απο φαγητα αρακα την Δευτερα,χτες γαλοπουλα με κριθαρακι,σημερα κοτομπουκιες με ρυζι.Για αυριο φακες.

Κορίτσια μου υπέροχα, καλημέρα!

Τρέχω σαν τρελός με την δουλειά και δεν είναι μόνο αυτό.

Τα διαδικαστικά μετά την κηδεία είναι τόσα πολλά...που τρέχουμε και δεν φτάνουμε και με αυτό.

Μόλις μπήκα και διάβασα ότι πρόλαβα στα πεταχτά γιατι σε μια ώρα από τώρα ταξιδεύω πάλι!

Σας ευχαριστώ όλες για τα συλλυπητήρια! Τα μετέφερα όλα στην Χριστίνα μου!

Νίνα μου ναι, έμενε κοντά σου. Όταν βρω χρόνο θα σου πω που ακριβώς για να καταλάβεις που είμαστε ώστε να μπορέσουμε να πιούμε καφεδάκι. Δεν ξέρω μήπως πέτυχες και τα χαρτιά που είχαν κολλήσει για την κηδεία! Ειχαν κολλήσει σε μερικά σημεία αλλά δεν ξέρω πόσο μακριά από το σπίτι. Είδα από παλιό μήνυμα ότι είμασταν κοντά με τη γιαγιά... αλλά χαρτιά δεν είδα... άμα δεν κυκλοφορήσεις με τα πόδια, είναι δύσκολο να τα δεις. Θα σου στείλω το τηλέφωνο μου, αν ξανάρθετε, μήπως βρεθούμε.

Τζένη μου μόλις διάβασα για την μαμά σου! Περαστικά!!! Γρήγορη ανάρρωση εύχομαι! Όλες μου τις ευχές μέσα απ την καρδιά μου!

Κορίτσια πάω να ετοιμαστώ ώρα για ταξίδι πάλι.

Θα ξαναμπώ το βράδυ γιατί θέλω να μάθω τα νέα σας, να διαβάσω πιο προσεκτικά!

Φιλια πολλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...