Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Βρε Τζενάκι μου τι λαχτάρα ήταν αυτή που πέρασες? Τελικά αυτά τα λάθη γιατρών μπορεί να αποβούν μοιραία σε κάποιες περιπτώσεις! Ευτυχώς που προλάβατε και τώρα η μανούλα σου αναρρώνει. Περαστικά της κι εσύ καλή δύναμη με τις υποχρεώσεις που έχεις. Άλλη στιγμή θα σας πω για την περίπτωση του αδερφού του κουμπάρου μου που από λάθος εκτίμηση του γιατρού πέθανε ο άνθρωπος....

Εβιράκι ωραίες ιδέες για παιχνίδια προτείνεις στο αστεράκι μας!

Λιάνα και εγώ δεν μπορώ να αντισταθώ στα γλυκά όπως η Φωτεινή! Και δεν μπορώ και τα ημίμετρα τύπου γλυκά με στέβια. Ή τρως ή δεν τρως γλυκά!

Βατομουράκι μου το άγχος σου είναι απολύτως φυσιολογικό! Κι εγώ όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου είχα πάει μέχρι και σε παιδίατρο για να πάρω συμβουλές για το τι να κάνω με το νεογέννητο. Ο άνθρωπος τότε μου είχε πει πως δεν πρέπει να αγχώνομαι και πως το ένστικτο της μανούλας δεν μας επιτρέπει να κάνουμε κάποιο σοβαρό λάθος με το μωρό. Με είχε καθησυχάσει πολύ θυμάμαι....

Νίκο μου λυπάμαι για την γιαγιά της γυναίκας σου! Η απουσία είναι ιδιαίτερα αισθητή τον πρώτο καιρό όταν πρόκειται για αγαπημένο πρόσωπο. Όσο για τις ανεπιθύμητες συναντήσεις ... στάσου στο πλάι της γυναίκας σου και μην δίνεις σημασία στα υπόλοιπα.

Αστεράκι και του χρόνου να είστε καλά να ξαναστολίσετε! Εμείς, πρώτα ο Θεός, το Σαββατοκύριακο που έρχεται θα κατεβάσουμε Χριστουγεννιάτικα.

Ιωαννάκι όχι δεν ψήσαμε σουβλάκια καθώς είχα του κόσμου τις δουλειές και το τελευταίο που ήθελα ήταν να τηγανίζω πατάτες το Σάββατο το βράδυ. Παραγγείλαμε πίτσες και βολευτήκαμε.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα!

Βρε Τζενη μου τι ήταν αυτο που παθατε; Περαστικά στη μανουλα σου! Μα καλά από λάθος να κοντέψετε να τη χασετε; Παλι καλά που βρεθηκε το άλλο πρόβλημα και δεν ειχατε κι αλλα θεματα. Καλό κουραγιο με το τρεξιμο που εχεις

Αγγελική και οι πιτσες μια χαρα ειναι.

Λιανα αντεξες 6 μήνες διατροφη; Μπράβο σου!

Το υπολοιπο παρεακι τι κάνει;

Εμεις για σημερα κουνουπιδι με ψαρια και μπιφτεκια, ό, τι θελει ο καθενας. Για αυριο εβαλα ρεβυθια να μουσκεψουν για να τα φτιαξω το βραδυ στο φουρνο. Σκέφτομαι μήπως βαλω και κανενα χωριατικο λουκανικο μέσα για να αλλάξει η γευση μια και δεν ειμαστε πολύ φαν του συγκεκριμένου οσπρίου. Πως σας φαινεται; Ταιριαζει λέτε;

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια στην μαγειροπαρέα!

Φασολάκια έχει το μενού μας για σήμερα.

Έρώτηση: Επειδή βγήκαν μπόλικα τα φασολάκια μπαίνουν μαγειρεμένα στην κατάψυξη για να φάμε κι άλλη μέρα?

Φωτεινή τα λουκάνικα νομίζω πάνε μία χαρά με τα ρεβύθια. Αλλά ας σου πουν και τα υπόλοιπα κορίτσια αν ξέρουν.

Φιλάκια σε όλο το μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική τα φασολάκια μπαινουν άνετα στην καταψυξη. Εχω στειλει πολλές φορές στους εργενηδές μου. Αν έχεις βαλει μέσα και λιγες πατατουλες αυτές δεν θα ειναι γευστικά καλές οταν αποψυχθουν.

Ευχαριστω και για την απαντησή σου. Θα βαλω κι ο Θεος βοηθός. Που ξέρεις μπορει να γινει το θαυμα και να δοκιμάσει κι η κορη με αυτον τον τροπο.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Τι κάνετε;

Από φαγητά είχαμε αυτές τις μέρες: ψάρια ψητά με συνοδεία σταμναγκάθι (βραστό και ωμό) και μπρόκολο, κοτόπουλο ψητό με πατάτες... σήμερα φασολάδα!

Καλή σας εσπέρα.

Έφτιαξα γίγαντες στο στον κατσαρολόφουρνο.

Εβίρι δεν το ήξερες το κέντρο Νιάρχου; Πώς σου ξέφυγε, αφού είναι προς τα μέρη σου;

Κορίτσια μου όμορφα καλησπέρα!

Πριν δύο μέρες επέστρεψα σπίτι μετά από σειρές απανωτών συναντήσεων και ταξιδιών επαγγελματικών. Και εκεί που επιτέλους λέω "θα κοιμηθώ 8 ώρες" μαθαίνουμε οτι η γιαγιά της γυναίκας μου πέθανε.

Οπότε, με το σπίτι σε ένα κακό κλίμα γενικότερα, ετοιμαζόμαστε να κατεβούμε Αθήνα για την κηδεία.

Η γιαγιά έφυγε ήρεμα σε προχωρημένη ηλικία. Όπως το ήθελε όποτε, πάνω κάτω, όλοι ήσαν προετοιμασμένοι.

Τώρα όπως καταλαβαίνετε πρέπει να περάσουμε την κλασσική διαδικασία (αυτά που περνάς σε τέτοιες περιπτώσεις. Στενοχώρια και θλίψη για τον άνθρωπο που χάνεται, παρέα με...δυστυχείς...παγωμένες συναντήσεις που πικραίνουν την μέρα σου περισσότερο).

Ελπίζω από Τρίτη να μπορέσω να κοιμηθώ λίγο. Αυτό το "8 ώρες συνεχόμενα" μου έχει λείψει τόσο πολύ...

Ελπίζω να είστε όλες καλά!

Συλληπητήρια Νίκο για την γιαγιά... το καλό είναι ότι έφυγε ήρεμη... είναι η γιαγιά που μου έχεις πει ότι μένει κοντά μου; Όσο για τις συναντήσεις, όπως είπε η Αγγελική, οπλίσου με υπομονή και προσπάθησε να στηρίξεις τη γυναίκα σου και άσε τους "άλλους" να λαλάνε...

Καλημέρα καλή εβδομάδα!!!

Νικό συλλυπητήρια να είστε καλά να την θυμάστε.

Σάββατο στολισαμε το δέντρο μας κ το σπιτάκι μας όλο το δέντρο το στόλισε το αστερακι μου εγώ απλά την σήκωμα στα ψηλά δεν ξέρω πως βάζεις φωτό να σας δειξω. Και του χρόνου... και του χρόνου!:D

Φαγαμε γιουβαρλακια από Παρασκευή κ μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα την Κυριακή για σήμερα κ αύριο φακές.

Το μενου άλλαξε λίγο θα έχουμε σουφλε μακαρόνια!

Το καρβελακι με το σπετσοφαι το έχω ξανά κάνει παλιά κ είχε επιτυχία δυστυχώς μερική καλεσμένοι δεν τρώνε τιποτα σχεδόν οπότε εκεί υπολόγιζω.

Το παιχνίδι σου μου αρέσει πολύ!ή κ θα το ενταξω:tongue:

Οι μαμαδες θα είναι δύο μόνο είναι πολύτεκνης βλέπεις οπότε καταλαβαίνετε ότι θέλουν να χαλαρώσουν λίγο αλλά έχω μεγάλη βαπτιστηρα που θα χάρη πολύ με την αποστολή διάβασμα παραμυθιού;)

Ο συζυγουλης εδώ και πολύ καιρό θέλει να πάει Νιαρχου εγω είμαι αρνητική δεν έχω ακούσει τα καλύτερα βέβαια ήταν πολύ αρχή δεν άφηναν το καρότσι με το μωρό οι κούνιες δεν είχαν άδεια κ ήταν ελάχιστες ή καφετέρια δεν λειτουργούσε όλες τς ώρες αυτά θυμάμαι Έχει αλλάξει τώρα... άνετα μπαίνεις με το καρότσι, οι κούνιες μου φάνηκαν εντάξει, αλλά όσο αφορά τις καφετέριες, είναι λίγες, με αποτέλεσμα αν θες ένα καφέ, πρέπει να έχεις πολλή υπομονή!

Επίσης είμαι με 39 πυρετό σουπερ:evil:Ωωω ψήνεσαι! Περαστικά σου!

Περιμένω να διαβάσω τα νέα σας φικακιαααα

Καλημερα κοριτσια και αγορι καλη βδομαδα!

Νικο ζωη σε σας, να ζησετε να τη θυμοσαστε! Ελπιζω να καταφερεις να ξεκουραστεις οπως θες!

Βατομουρακι να μη φοβασαι καθολου, ολα θα πανε καλα και θα δεις οτι θα ειναι η καλυτερη μερα της ζωης σου

Αστερακι και του χρονου να ειστε καλα! Περαστικα σου, ελπιζω να το ξεπερασεις γρηγορα!!

Φωτεινη καλα εκανες κι εστρωσες, χρειαζεται!

Εβιρακι μου ολα καλα? Αγγελικη φαγατε τα καθιερωμενα Σαβββατιατικα σουβλακια? Τζενη χαλαρωσες καθολου?

Την καλημερα μου σε ολες

Σαββατο φαγαμε κοκκινιστο μοσχαρι με πατατες και εχτες σολωμο με πατατες παλι, σημερα εχουμε φακες!

Ο μικρός είναι καλύτερα; συνήλθε;

καλησπερα κοριτσακια μου τι κανετε;

Εγω τρεχω κ δεν φτανω κ οχι για καλο.Θυμαστε που σας ελεγα οτι ηταν αρρωστη η μαμα μου που την ποναγε το εντερο, ε λιγο κοντεψε να την χασουμε, απο λαθος ενεση γιατρου , στην κυριολεξια εμεινε αλλα ευτυχως την προλαβαμε.Για αλλο πηγαμε κ αλλο θα μας εβρισκε.Μετα απο αυτο το σοκ κοιταξανε κ το θεμα για το οποιο πηγε που ηταν το εντερο κ μεσα σε λιγες ωρες καναμε χειρουργειο,γιατι το εντερο της ειχε τρυπησε απο πετρα κ ειχε παθει κ ειλεο.Ολα καλα τωρα κ περιμενουμε να αναρρωσει.Θα σας πω καποια στιγμη λεπτομερειες.Απο την Παρασκευη το πρωι ημου στο νοσοκομειο κ γυρισα χτες βραδυ να μαγειρεψω στα παιδια,να σιδερωσω κλπ.

Δεν εχω προλαβει να διαβασω τπτ ελπιζω να ειστε ολες καλα.

Τωρα ειμαι ενα πτωμα,εχω απειρη δουλεια κ ενα παιδικο παρτυ το απογευμα που δεν μπορω να το αποφυγω.

Πω πω τι σας έτυχε;! Περαστικά στην γυναίκα και τι να πω για τον γιατρό;! Αναρωτιέμαι αν ήταν η μητέρα του, έτσι θα έκανε; Τεσπά, ευτυχώς που την προλάβατε! Πολλά μαζεμένα σας έπεσαν, βρε παιδί μου!;)

Καλημέρα!

Βρε Τζενη μου τι ήταν αυτο που παθατε; Περαστικά στη μανουλα σου! Μα καλά από λάθος να κοντέψετε να τη χασετε; Παλι καλά που βρεθηκε το άλλο πρόβλημα και δεν ειχατε κι αλλα θεματα. Καλό κουραγιο με το τρεξιμο που εχεις

Αγγελική και οι πιτσες μια χαρα ειναι.

Λιανα αντεξες 6 μήνες διατροφη; Μπράβο σου!

Το υπολοιπο παρεακι τι κάνει;

Εμεις για σημερα κουνουπιδι με ψαρια και μπιφτεκια, ό, τι θελει ο καθενας. Για αυριο εβαλα ρεβυθια να μουσκεψουν για να τα φτιαξω το βραδυ στο φουρνο. Σκέφτομαι μήπως βαλω και κανενα χωριατικο λουκανικο μέσα για να αλλάξει η γευση μια και δεν ειμαστε πολύ φαν του συγκεκριμένου οσπρίου. Πως σας φαινεται; Ταιριαζει λέτε; Ψάχνοντας στο μπλογκ της Εβίρι, για τη φασολάδα, βρήκα μία που έβαζε λουκάνικο μέσα... οπότε γιατί να μην μπαίνει και στα ρεβύθια; Τι λέει η Εβίρι μας;:P

Φιλια

Να κάνω μία ερώτηση, μήπως ξέρετε: μου έδωσε η μαμά, ριχτάρια της γιαγιάς, φτιαγμένα στον αργαλειό, που είναι πολύ όμορφα και θέλω να τα βάλω στον καναπέ, αλλά μυρίζουν ναφθαλίνη. Ξέρετε κανένα τρόπο να ξεμυρίσουν, εκτός από το να μένουν έξω στον αέρα και επίσης με ποιο τρόπο μπορώ να τα πλύνω; Φοβάμαι το πλυντήριο, μήπως και τα χαλάσω! Για δώστε τα φώτα σας!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νινάκι ίσως θα ήταν καλύτερα να τα στείλεις καθαριστήριο. Αλλιώς βάλτα στην μπανιέρα σε κρύο νερό με λίγο απορρυπαντικό για τα μάλλινα και άστα 2-3 ωρίτσες. Και μετά άστα να στραγγίξουν όσο γίνεται μέσα στην μπανιέρα πριν τα βγάλεις να τα απλώσεις.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια, τι κανετε?

το μενου μας ειχε ως εξης:

παρασκευη φασολακια, σαββατο παστιτσιο, κυριακη χοιρινο με σελινο, εχτες περισευματα,σημερα γιγαντες,αυριο κεφτεδακια κολοκυθοκεφτες με πατατες και χορτα, πεμπτη μπριαμ. μεχρι εκει εχω σκεφτει.

εχτες ειχα παιδιατρο για την μικρη και ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι (δεν ξερω αν το ξερετε η αν το θυμαστε, η μικρη μου γεννηθηκε 28 εβδ 980γρ και μειναμε 92 μερες στην θερμοκοιτιδα) η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι τοσο καλη η αναπτηξη της, σαν να μην ηταν ποτε προωρη! κ χαρηκα παρα πολυ!

τζενη περαστηκα στην μαμα σου, τι ταλαιπωρια..... γιατροι σου λενε μετα....

νινα δεν εχω ιδεα.

φωτεινη μου δεν εχω μαγειρεψει ποτε ρεβυθια, δεν ξερω να σου πω. αλλα στους γιγαντες βαζω μερικες φορες.

λιαννα καλως ορισες!

νικο συλληπητηρια, να ζησετε να την θυμοσαστε.

δεν θυμαμαι αλλα κοριτσια να σχολιασω. φιλακια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααααα....σημερα το μενου ειχε κεφτεδακια με πατατουλες τηγανιτες

ΦΩΤΕΙΝΗ763 ναι αντεξα την διατροφη ηταν καλη δεν στερηθηκα τιποτα και - 25 κιλα

Τα ρεβυθια μ αρεσουν δυστυχως δεν αρεσουν στο συζυγο...νομιζω θα παει το λουκανικο

YOTOU σ ευχαριστω για το καλωσορισμα ποσο ειναι το παιδακι σου;εγω εχω ενα κοριτσακι 21 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Γιώτα χαίρομαι για την ανάπτυξη της κόρης σου! Κάτι είχε πάρει το μάτι μου σχετικά με την γέννησή της αλλά προφανώς όλα πηγαίνουν πολύ καλά!

Ναι Αγγελική μου δοξα το Θεό ολα καλα! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερααααα....σημερα το μενου ειχε κεφτεδακια με πατατουλες τηγανιτες

ΦΩΤΕΙΝΗ763 ναι αντεξα την διατροφη ηταν καλη δεν στερηθηκα τιποτα και - 25 κιλα

Τα ρεβυθια μ αρεσουν δυστυχως δεν αρεσουν στο συζυγο...νομιζω θα παει το λουκανικο

YOTOU σ ευχαριστω για το καλωσορισμα ποσο ειναι το παιδακι σου;εγω εχω ενα κοριτσακι 21 μηνων

Πωπ αγαπημενο φαγητο, αυτο θα φτιαξω τωρα μαζι με χορτα κ κολοκυθοκεφτέδες. Εχω 2 κορες η μια 5χρ κ η αλλη 19 μηνων. Να σου ζησει το κοριτσι σου. Κοντα ειναι τα μικρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πως τα περνατε;

Γιωτα μια χαρα τα φαγητα σου. Μπραβο για τη μικρουλα σου! Ειναι μεγαλη ανακουφιση για σενα να ακους τετοια λόγια απο την παιδίατρο.

Λιανα 25 κιλά; Αθλος. Εγω θελω να χασω 10 αλλά ουτε για 1 δεν εχω κουραγιο. Πως γινεται και δεν στερηθηκες κατι; Λατρεμενα τα κεφτεδακια.

Νινα για το πλυντηριο δεν ξερω αν θα βολευε το προγραμμα για τα μαλλινα αλλα κι εγω θα το φοβομουν. Κι εγω τη λύση της Αγγελικης σκεφτηκα δηλ. μπανιερα με νερο και απορρυπαντικο ή και μαλακτικο για να φυγει και πιο γρηγορα η μυρωδια. Αχ αυτα τα υφαντα ειναι πολύ ωραια.

Τελικά χτες τα έφτιαξα τα ρεβυθια όπως λέγαμε. Θα σας ενημερωσω αυριο για το αποτελεσμα.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσουδια!!!!

Γιωτα χαρηκα πολυ για τα νεα, καπου το ειχε παρει το ματι μου οτι ειχε γεννηθει προωρο και οτι ολα ειχαν παει καλα. Μη φοβασαι τιποτα πια, ετσι καλα θα πηγαινει παντα!!

Νινα κι εγω της αποψης περι μπανιερας ειμαι, βεβαια θα σου φυγει λιγο η μεση αλλιως καθαριστηριο

Φωτεινη ελπιζω να τα φανε, πιστευω οτι παει το λουκανικο

Εμεις εχτες ειχαμε κοτοπουλο αλλα επειδη ηταν πολυ καναμε το μισο στο φουρνο με πατατες και το αλλο μισο κοκκινιστο με μακαρονια. Του φουρνου το φαγαμε εχτες και σημερα θα φαμε το αλλο.

Θελω να κανω χαντρες αλλα να βαλω και λουκανικο μηπως το φαει ο πασας μου, πως να το μαγειρεψω?

Φιλια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Μακαρόνια καρμπονάρα τρώμε σήμερα. Βρε κορίτσια για πέιτε μου φαγάκια που να τρώγονται και σε θερμοκρασία δωματίου. Ο μικρός μένει ολοήμερο αλλά δεν τους ζεσταίνουν τα φαγητά οπότε πρέπει να του στέλνω τροφές που τρώγονται κι έτσι.

Φωτεινή περιμένουμε να μας πεις για τα ρεβύθια.

Ιωάννα δεν ξέρω να σου πω για τις χάντρες. ΔΕν είμαι και φαν....

Πολλά φιλάκια σε όλο το μαγειροπαρεάκι μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...