Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

Μου έλεγαν οτι δε θα μπορώ να πιω τη γλυκόζη.οτι ειναι χάλια και προκαλεί αναγουλα!εγω μια χαρά την ήπια!

α ναι.......σοβαρά? εγώ κόντεψα να βγάλω τα σωθικά μου......παραείναι γλυκο!


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κοριτσάκια μου! πως είστε? τι κάνουν οι κοιλίτσες??

κοριτσια καλημέρα,

εχω ερώτηση.

αποφάσισα να αρχίσω να τρωω ψάρια.

ξερετε αν κάνει να φάμε σαρδέλες απο κονσέρβα χωρις να μαγειρευτουν?

παρακαλώ τα φώτα σας.

επίσης ποια ψαρια κάνει να τρώμε?

εχω μπερδευτει με την αναζήτηση που εκανα στο ιντερνετ.

πυτζαμούλα αφού αποφάσισες να φας ψαράκι θα σου έλεγα καλύτερα να φας φρέσκο ψάρι (τσιπούρα,πέστροφα,λαβράκι,μπακαλιάρο κλπ) παρά κονσέρβα...οι κονσέρβες δεν είναι ό,τι καλύτερο στην εγκυμοσύνη...σαρδέλες ναι αλλά όχι κονσέρβα....εμένα τα μόνα ψάρια που μου είπε ν'αποφύγω είναι ο ξιφίας..ακόμη κ σολωμό που άλλοι απαγορεύουν μου είπε ότι μπορώ να τρώω μια στο τόσο!!

εμένα βρε κορίτσια δεν μου είπε κάτι για καμπύλη ακόμη....να χαρώ ή ν'ανησυχήσω?? 19/3 έχουμε ραντεβού!!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου! πως είστε? τι κάνουν οι κοιλίτσες??

πυτζαμούλα αφού αποφάσισες να φας ψαράκι θα σου έλεγα καλύτερα να φας φρέσκο ψάρι (τσιπούρα,πέστροφα,λαβράκι,μπακαλιάρο κλπ) παρά κονσέρβα...οι κονσέρβες δεν είναι ό,τι καλύτερο στην εγκυμοσύνη...σαρδέλες ναι αλλά όχι κονσέρβα....εμένα τα μόνα ψάρια που μου είπε ν'αποφύγω είναι ο ξιφίας..ακόμη κ σολωμό που άλλοι απαγορεύουν μου είπε ότι μπορώ να τρώω μια στο τόσο!!

εμένα βρε κορίτσια δεν μου είπε κάτι για καμπύλη ακόμη....να χαρώ ή ν'ανησυχήσω?? 19/3 έχουμε ραντεβού!!

καρδουλα σε ευχαριστώ, απλα ειναι δύσκολο να βρω φρεσκο ψαρι εδω, εχει ψαραδικο αλλα εχουν τα μεγάλα ψαρια που απαγορευονται στην εγκυμοσυνη και ειναι ολα απο βόρεια θάλασσα. θα ψαξω για πιο μικρα ψαρια αλλά πρεπει να χαλασω μια περιουσια αν θελω να τρωω 2 φορες την εβδομαδα. ξερεις ομως αν κανει να φαω τις σαρδελες ετσι απο την κονσερβα ή πρεπει να τις μαγειρεψω πρωτα? γιατι για τον καπνιστο σολωμο πχ λενε να μαγειρευτει πρωτα.

για την καμπυλη ξερω οτι γίνεται μεταξυ 24ης και 28ης εβδομαδας. εγω την εκανα στην 25η αλλα με αλλη διαδικασια απο αυτη που κανουν στην ελλαδα. παρε ενα τηλ να ρωτησεις αν πρεπει να την κανεις.


KJO7p2.png
Link to comment
Share on other sites

καρδουλα σε ευχαριστώ, απλα ειναι δύσκολο να βρω φρεσκο ψαρι εδω, εχει ψαραδικο αλλα εχουν τα μεγάλα ψαρια που απαγορευονται στην εγκυμοσυνη και ειναι ολα απο βόρεια θάλασσα. θα ψαξω για πιο μικρα ψαρια αλλά πρεπει να χαλασω μια περιουσια αν θελω να τρωω 2 φορες την εβδομαδα. ξερεις ομως αν κανει να φαω τις σαρδελες ετσι απο την κονσερβα ή πρεπει να τις μαγειρεψω πρωτα? γιατι για τον καπνιστο σολωμο πχ λενε να μαγειρευτει πρωτα.

για την καμπυλη ξερω οτι γίνεται μεταξυ 24ης και 28ης εβδομαδας. εγω την εκανα στην 25η αλλα με αλλη διαδικασια απο αυτη που κανουν στην ελλαδα. παρε ενα τηλ να ρωτησεις αν πρεπει να την κανεις.

μάλιστα...δες αν μπορείς να βρείς έστω φρεσκοκατεψυγμένο...τώρα για τις κονσέρβες δεν ξέρω...φαντάζομαι κι εγώ πως πρέπει να μαγειρευτεί...γιατί το καπνιστό δεν μαγειρεύεται ουσιαστικά...

για την καμπύλη δεν σκανιάζω να σου πω...ο ντοκ μου είναι ψείρας με τις εξετάσεις οπότε πιστεύω θα μου το ζητούσε αν ήθελε να την κάνω! τώρα αν μου το ζητήσει την άλλη εβδομάδα που έχουμε ραντεβού κ θα είμαι βέβαια 28+6 τι να πω!!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Alovesaki πώς είσαι? Σηκώθηκες πια φαντάζομαι έ???

τκίνδυνος!

!!!

Σηκωθηκα κοριτσακι, θελοντας κ μη... επρεπε να παραδωδω εργασια γαι μεταπτυχιακο κ μ.εφαγε η καρεκλα....τις πρωτες 2 μερες πονουσε η κοιλια μου πολυ απο το ζορι κ τρομομρατηθηκα ελαφρως...λιγες ωρες διαβασμα, λιγη ωρα ξαπλα στον καναπε για ξεκουραση κ αντε παλι... την εστειλα ξημερωματα κ ησυχασα αλλα τωρα ειμαι ρακος...

Ασχετο: επειδη πολλες απο δω κανουμε αντι-πιστευω... να ενημερωσω οτι ανακαλυψα οως σε μεγαλο ιδιωτικο μαιευτηριο κοστιζει μεχρι και....10,50!!!!!!!!

Κι εξω εχω βρει απο 30-50? (30.πληρωνα ως τωρα!!!).

Τελικα οπου σε πιασουν... κ δεν ειναι κ αμελητεο εξοδο, δεδομενου οτι μπορει να χρειαστει και καθε βδομαδα... :/


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι τραγικό σου είπαν βρε κοριτσάκι? 3 τσιμπιματάκια είναι..... απλά πρέπει να ναι λίγο προσεκτικοί για την περίπτωση υπογλυκαιμίας...Εγώ πχ έκανα και ζαλίστηκα.... Η βαρεμάρα όντως είναι θέμα!

Περα απο την υπογλυκαιμια δε σ αφηνουν να φυγεις και για να αποφευχθει η κινηση που βοηθαει στο μεταβολισμο κ θα βγουν παρακατω- αρα οχι αντιπροσωπευτικες- οι τιμες..εμενα ετσι μου το ειχαν αιτιολογησει.


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημέρα,

εχω ερώτηση.

αποφάσισα να αρχίσω να τρωω ψάρια.

ξερετε αν κάνει να φάμε σαρδέλες απο κονσέρβα χωρις να μαγειρευτουν?

παρακαλώ τα φώτα σας.

επίσης ποια ψαρια κάνει να τρώμε?

εχω μπερδευτει με την αναζήτηση που εκανα στο ιντερνετ.

Χμ... προβλημα....βρηκες χωρα να ρωτησεις....

Η σαρδελα ειναι απο τα καλυτερα γιατι εχει ω3 λιπαρα κ ειναι κ φτηνη. Για κονσερβα δεν ξερω....αν κατι με προβληματιζε θα ηταν ηβκονσερβα κ οχι το μαγειρεμα..υποτιθεται οτι ειναι ...να το πω παστεριωμενα; δεν ξερω πως να το πω αλλα οτι δεν εχουν μικροβια, μικροοργανωνισμους κτλ... αρα γιατι να μαγειρευτουν; (λεω εγω τωρα).

Για το καπνιστο δεν ξερω πως συντηρειται αλλα εχω διαβασει οτι γενικα απαγορευονται τα καπνιστα στην εγκυμοσυνη. Ακκμη κ η καπνιστη γαλοπουλα... μηπως επειδη ειναι καπως αλμυρα;

Ξερω οτι απαγορευονται μεγαλα ψαρια-ξιφιας,τονος,αμομηνκ παγκασιους οχι μου ειπε, ειναι μεγαλο. Αυτα συγκεντρωνουν μεγαλες ποσοτητες υδραργυρου. Σολωμο μου ειπε ναι μονονεφοσον ξερω οτι ειναινποταμισιος- κατινπου φυσικα δεν μπορω να το ξερω...

Αλλα αναρωτιεμαι...ολα αυτα οκ εδω στην ελλαδα... στις βορειες χωρες δε μπορει να ζητουν ντελιβερι σαρδελα κ γαυρο....εκει λογικα δε θα τργνε ο,τι εχουν;;


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ξερετε αν κάνει να φάμε σαρδέλες απο κονσέρβα χωρις να μαγειρευτουν?

Κονσέρβες δεν κάνει να τρώμε οτιδήποτε λόγω υψηλής περιεκτικότητας νατρίου (αλάτι).

Δοκίμασε κατεψυγμένο μπακαλιάρο ή κοκκινόψαρο.

Ενδεχομένως το ψαράδικο που λες να μπορεί να σου φέρει μικρά κατόπιν παραγγελίας. Κάνε μια ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι απαγορευονται μεγαλα ψαρια-ξιφιας,τονος,αμομηνκ παγκασιους οχι μου ειπε, ειναι μεγαλο. Αυτα συγκεντρωνουν μεγαλες ποσοτητες υδραργυρου. Σολωμο μου ειπε ναι μονονεφοσον ξερω οτι ειναινποταμισιος- κατινπου φυσικα δεν μπορω να το ξερω...

Πλάκα κάνεις! :roll: Από τότε που έμαθα για την εγκυμοσύνη έχω φάει μόνο σολωμό και παγκάσιους... Εντάξει η αλήθεια είναι οτι δεν έχω φάει και πολλές φορές, 1 φορά φιλέτο σολωμό και 3 φορές παγκάσιους... Αλλά στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα ρωτήσει τον γιατρό για καπνιστό σολωμό και προσούτο και μου είπε χαρακτηριστικά "γιατί στις Βόρειες Χώρες δεν τρώνε σολωμό οι έγκυες; Στην Ιταλία κόβουν το προσούτο;" απλά φαντάζομαι οτι θα εννοούσε να μην το παρακάνεις κιόλας... Αλλά γενικά αποφεύγω έως έχω κόψει τα καπνιστά και κονσέρβες...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα τι κανετε? κοριτσακια μου εχω να σας κανω μια ερωτηση που συνεχως την ξεχναω..εχω παρατηρησει εδω και αρκετο καιρο απο την ημερα που εμεινα εγκυος οτι τα ποδια μου στα ακρα κατω απο της πατουσες ειναι κρυα.το εχετε και εσεις η μονο εγω?


3Xump2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα τι κανετε? κοριτσακια μου εχω να σας κανω μια ερωτηση που συνεχως την ξεχναω..εχω παρατηρησει εδω και αρκετο καιρο απο την ημερα που εμεινα εγκυος οτι τα ποδια μου στα ακρα κατω απο της πατουσες ειναι κρυα.το εχετε και εσεις η μονο εγω?

Εμενα παντα ηταν κρυα τα ποδια μου οποτε δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα. Γεγονος παντως ειναι οτι υποφερω. Ενω φοραω καλτσες, οταν πεφτω για υπνο κ τις βγαζω απελευθερωνω το τερας... ποδια παγος!!! Ολο προσκολιεμαι στο ταιρι να τα ζεστανω αλλα τον λυπαμαι κι αυτον, που ξαπλωνει πιο νωρις κ ειναινζεστουλης οταν πεφτω εγω.... αντε να ζεστανει ο καιρος...

Παντως απ οσο εχω διαβασει φταει η κακη κυκλοφορια για τα κρυς ακρα... κ νομιζω στην εγκυμοσυνη επιβαρυνεται η κυκλοφορια... οποτε θα χεινσχεση λογικα..


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις! :roll: Από τότε που έμαθα για την εγκυμοσύνη έχω φάει μόνο σολωμό και παγκάσιους... Εντάξει η αλήθεια είναι οτι δεν έχω φάει και πολλές φορές, 1 φορά φιλέτο σολωμό και 3 φορές παγκάσιους... Αλλά στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα ρωτήσει τον γιατρό για καπνιστό σολωμό και προσούτο και μου είπε χαρακτηριστικά "γιατί στις Βόρειες Χώρες δεν τρώνε σολωμό οι έγκυες; Στην Ιταλία κόβουν το προσούτο;" απλά φαντάζομαι οτι θα εννοούσε να μην το παρακάνεις κιόλας... Αλλά γενικά αποφεύγω έως έχω κόψει τα καπνιστά και κονσέρβες...

Εμ...εδω εχουμε την πολυτελεια κ εχουμε φρεσκο ψαρι...αλλου τι κανουν; δεν τρωνε ψαρι;

Νομιζω η διατροφολογος μου τα χε πει- μπερδευομαι πια με το επιτελειο ιατρων....δεν ειναι ενας, δεν ειναι δυο..

Για τα παγκασιους τη ρωτησα εγω, γιατι με βολευει πολυ, γινεταινπολυ ευκολα κ γρηγορα. Μου ειπε οτι κιναυτο κατατασσεται στα μεγαλα ψαρια.


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...