Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Kοριτσια 40 ++ που προσπαθουν;


Recommended Posts

16 ώρες πρίν, Luckystars είπε:

Καλησπερα, φκ γινονται με δυο τρόπους ή με τελειως φυσικο τροπο ή συνδυαστικα με πρωτοκολλο λιγων φαρμακων-τροποποιημενος φκ. Και στις δυο περιπτώσεις παρακολουθωντας υπερηχογραφικα και με ορμονικες εξετάσεις την ωορρηξια του μηνα,απλα στο τελειως φυσικο τροπο θελει πιο στενη παρακολουθηση και εμπειρο γιατρο να μην "χαθει" το ωαριο. 

Εννοουσα πως αν δεν εχεις ξεκινησει καποιο συνδυαστικο πρωτοκολλο με φάρμακα, λογω της δεδομενης κατάστασης, μπορεις να περιμένεις να κοπασει αυτο που βιωνουμε και να συνεχίσεις μετα τις προσπάθειές σου.

Η ΑΜΗ ειναι ενας δεικτης, που συνεκτιμαται με άλλες ορμονικες εξετάσεις. Συζητησε το με τον γιατρο σου. Εγω πχ έμεινα εγκυος σε μεγαλύτερη απο την δικη σου ηλικια και πολυ χαμηλη ΑΜΗ. 

Καλη επιτυχια εύχομαι! 

Ευχαριστώ  πολύ , τελικά σε φυσικούς κύκλους επιτρέπεται η διαδικασία  τώρα με τον υιό ? Γνωρίζουμε ?

6 ώρες πρίν, Sandykou είπε:

Καλη επιτυχια! Ποσο καιρο κανει ο φυσικος μεχρι την ετ; εγω συνεχιζω να παιρνω τις βιταμινες, dhea κτλ που μου ειχε πει ο γιατρος να παρω για 45 μερες, μεχρι μεσα απριλιου δηλαδη. Δεν του εχω μιλησει ακομα να δω τι γινεται εδω με τον κορονα κσι σν προχωρανε. Το αποφευγω να τον ρωτησω οσο μπορω για νσ μην απογοητευτω. Θα περιμενω μεχρι αρχες απριλιου... λες κσι θα εχει αλλαξει κατι...

Καλημερα! Να ρωτησω γιατι επελεξες φυσικους κυκλους? Δεν ξερω καθολου απο φυσικο κυκλο γι'αυτο ρωταω!

Εμενα μια γαιδουρα κυστη που ειχα εκσνε 3.5 μηνες να φυγει. Οσο για το amh και εμενα εινσι παρα πολυ χαμηλο και πηρα  dhea πριν την πρωτη ivf και συξηθηκε κσι ειχα και αποτελεσμσ  (εγκυμοσυνη που δυστυχως παλλινδρομησε) και ξσναπαιρνω τωρα γισ τη δευτερη ivf.

Μηπως παιρνεις καποια χαπια η βιταμινες που μπορει να επηρεαζουν τον κυκλο; και σιγουρα δεν εχειε καποια κυστη η πολλιποδα ε? 

Αν μπορείς να μας πεις τι dhea πηρες ?  εμένα  μου ειπαν οτι οτι και να πάρω είναι  περιττό , δεν αλλάζει τίποτα ουτε η ποιότητα ουτε η ποσότητας ωαρίων ... Δεν παίρνω τιποτα

16 ώρες πρίν, Luckystars είπε:

Καλησπερα, φκ γινονται με δυο τρόπους ή με τελειως φυσικο τροπο ή συνδυαστικα με πρωτοκολλο λιγων φαρμακων-τροποποιημενος φκ. Και στις δυο περιπτώσεις παρακολουθωντας υπερηχογραφικα και με ορμονικες εξετάσεις την ωορρηξια του μηνα,απλα στο τελειως φυσικο τροπο θελει πιο στενη παρακολουθηση και εμπειρο γιατρο να μην "χαθει" το ωαριο. 

Εννοουσα πως αν δεν εχεις ξεκινησει καποιο συνδυαστικο πρωτοκολλο με φάρμακα, λογω της δεδομενης κατάστασης, μπορεις να περιμένεις να κοπασει αυτο που βιωνουμε και να συνεχίσεις μετα τις προσπάθειές σου.

Η ΑΜΗ ειναι ενας δεικτης, που συνεκτιμαται με άλλες ορμονικες εξετάσεις. Συζητησε το με τον γιατρο σου. Εγω πχ έμεινα εγκυος σε μεγαλύτερη απο την δικη σου ηλικια και πολυ χαμηλη ΑΜΗ. 

Καλη επιτυχια εύχομαι! 

 Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, CATHRINE said:

Ευχαριστώ  πολύ , τελικά σε φυσικούς κύκλους επιτρέπεται η διαδικασία  τώρα με τον υιό ? Γνωρίζουμε ?

Αν μπορείς να μας πεις τι dhea πηρες ?  εμένα  μου ειπαν οτι οτι και να πάρω είναι  περιττό , δεν αλλάζει τίποτα ουτε η ποιότητα ουτε η ποσότητας ωαρίων ... Δεν παίρνω τιποτα

 Ευχαριστώ πολύ 

Παιρνω το dhea 50 mg Puritan's pride   και επισης παιρνω q10 και pregnacare plus. Αυτα πηρα και την πρωτη φορα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, CATHRINE είπε:

Ευχαριστώ  πολύ , τελικά σε φυσικούς κύκλους επιτρέπεται η διαδικασία  τώρα με τον υιό ? Γνωρίζουμε ?

Αν μπορείς να μας πεις τι dhea πηρες ?  εμένα  μου ειπαν οτι οτι και να πάρω είναι  περιττό , δεν αλλάζει τίποτα ουτε η ποιότητα ουτε η ποσότητας ωαρίων ... Δεν παίρνω τιποτα

 Ευχαριστώ πολύ 

@CATHRINE

Καλησπέρα κορίτσι μου, παρακαλω, να εισαι καλά! Οτι αλλο θελεις και γνωριζω μην διστάσεις. 

Δεν γνωριζω καθολου αν καποιος γιατρός - κέντρο διενεργει υπο της παρουσες συνθηκες ωοληψιες. Η διαδικασια βέβαια γίνεται και χωρις μεθη αλλα - αν ζητηθει-και με παρουσια αναισθησιολογου. Ειναι αυτο που σου προείπα, αν δεν εχει βρεθει κάποια κοπελα εν μεσω πρωτοκολλου που εχουν δοθει φαρμακα-με τον τρόπο αυτο στρατολογουνται επιπλεον ωοθηλακια στα οποια επιβάλλεται να γίνει ωοληψια αλλιως μπορει να εξελιχθούν σε κυστες-δεν ξερω σε τι "προτεραιότητα" εχουν εκτιμησει τους τελείως φκ ως διαδικασία οι γιατροι.Αν δεν γινονται ωοληψιες θα πας καποιους μηνες πιο πισω, οταν ηρεμησει η τωρινη κατάσταση. Με τον γιατρό σου εχεις μιλήσει; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sandykou είπε:

Παιρνω το dhea 50 mg Puritan's pride   και επισης παιρνω q10 και pregnacare plus. Αυτα πηρα και την πρωτη φορα.

Την δοσολογια 50mg puritan's στην καθορισε ο γιατρος..q10 ποια? Ολα αυτα σου τα ειχε συστησει ο γιατρος ?

Just now, Luckystars είπε:

@CATHRINE

Καλησπέρα κορίτσι μου, παρακαλω, να εισαι καλά! Οτι αλλο θελεις και γνωριζω μην διστάσεις. 

Δεν γνωριζω καθολου αν καποιος γιατρός - κέντρο διενεργει υπο της παρουσες συνθηκες ωοληψιες. Η διαδικασια βέβαια γίνεται και χωρις μεθη αλλα - αν ζητηθει-και με παρουσια αναισθησιολογου. Ειναι αυτο που σου προείπα, αν δεν εχει βρεθει κάποια κοπελα εν μεσω πρωτοκολλου που εχουν δοθει φαρμακα-με τον τρόπο αυτο στρατολογουνται επιπλεον ωοθηλακια στα οποια επιβάλλεται να γίνει ωοληψια αλλιως μπορει να εξελιχθούν σε κυστες-δεν ξερω σε τι "προτεραιότητα" εχουν εκτιμησει τους τελείως φκ ως διαδικασία οι γιατροι.Αν δεν γινονται ωοληψιες θα πας καποιους μηνες πιο πισω, οταν ηρεμησει η τωρινη κατάσταση. Με τον γιατρό σου εχεις μιλήσει ; 

Μου εχουν πει απο το κέντρο οτι σταματησαν ολες οι νεες προσπάθειες αυτο μονο

Link to comment
Share on other sites

Just now, CATHRINE said:

Την δοσολογια 50mg puritan's στην καθορισε ο γιατρος..q10 ποια? Ολα αυτα σου τα ειχε συστησει ο γιατρος ?

Μου εχουν πει απο το κέντρο οτι σταματησαν ολες οι νεες προσπάθειες αυτο μονο

Ναι εννοειται ο γιατρος ολα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sandykou είπε:

Ναι εννοειται ο γιατρος ολα!

Ευχαριστώ.  Εμενα οταν ρωτησα να παρω τιποτα μου ειπαν τιποτα δεν βοηθαει .. τωρα η ποιοτητα ωαριων δεν αλλαζει. Ισως λογω της ηλικιας. Δεν μου συνεστησαν τιποτα δηλαδη. Με απογοητευσαν..  Ας μου ελεγαν παρε αυτο εστω και για ψυχολογικους λογους απλες βιταμινες..  Με εκαναν κουρελι

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CATHRINE said:

Ευχαριστώ.  Εμενα οταν ρωτησα να παρω τιποτα μου ειπαν τιποτα δεν βοηθαει .. τωρα η ποιοτητα ωαριων δεν αλλαζει. Ισως λογω της ηλικιας. Δεν μου συνεστησαν τιποτα δηλαδη. Με απογοητευσαν..  Ας μου ελεγαν παρε αυτο εστω και για ψυχολογικους λογους απλες βιταμινες..  Με εκαναν κουρελι

Σε καταλαβαινω απολυτα. Ο πρωτος γιατρος που πηγα με εξετασε την 7η ημερα, ειδε ενα οχι μεγαλο ωοθηλακιο και μου ειπε αστο καλυτερα. Ετσι απλα. Κουρελι. Τυχαια βρηκα το δευτερο γιατρο και εκανα το ivf. Ειναι βεβαια αναλογως, αλλοι σου λενε να πας κατευθειαν σε δανεικα γιατι οντως η ποιοτητα οσο μεγαλωνουμε πεφτει. Κ εγω εχω απογοητευτει να σου πω, φοβαμαι οτι τελικα δεν ειναι γραφτο μου να κανω παιδι.. αλλα κανω οτι μπορω. Αλλη μια προσπαθεια θα την κανω.ο γιατρος μου πιστευει οτι μπορει να γινει.

Βρες ενα γιατρο που να σου κλικαρει και ακολουθησε οτι σου πει κατα γραμμα! Ευχομαι σε λιγο καιρο να πανηγηριζουμε μαζι!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Sandykou είπε:

Καλη επιτυχια! Ποσο καιρο κανει ο φυσικος μεχρι την ετ; εγω συνεχιζω να παιρνω τις βιταμινες, dhea κτλ που μου ειχε πει ο γιατρος να παρω για 45 μερες, μεχρι μεσα απριλιου δηλαδη. Δεν του εχω μιλησει ακομα να δω τι γινεται εδω με τον κορονα κσι σν προχωρανε. Το αποφευγω να τον ρωτησω οσο μπορω για νσ μην απογοητευτω. Θα περιμενω μεχρι αρχες απριλιου... λες κσι θα εχει αλλαξει κατι...

Καλημερα! Να ρωτησω γιατι επελεξες φυσικους κυκλους? Δεν ξερω καθολου απο φυσικο κυκλο γι'αυτο ρωταω!

Εμενα μια γαιδουρα κυστη που ειχα εκσνε 3.5 μηνες να φυγει. Οσο για το amh και εμενα εινσι παρα πολυ χαμηλο και πηρα  dhea πριν την πρωτη ivf και συξηθηκε κσι ειχα και αποτελεσμσ  (εγκυμοσυνη που δυστυχως παλλινδρομησε) και ξσναπαιρνω τωρα γισ τη δευτερη ivf.

Μηπως παιρνεις καποια χαπια η βιταμινες που μπορει να επηρεαζουν τον κυκλο; και σιγουρα δεν εχειε καποια κυστη η πολλιποδα ε? 

Τα ινοφερτ πλας επαιρνα κ μου μικρυναν τον κυκλο, αλλα τα πηρα για ενα μηνα περιπου. Βεβαια αυγουστο σεπτεμβρη οκτωβρη, ειχα ξεκινησει κ επαιρνα ινοφερτ φακελακια το πρωι κ ινοφερτ πλας το βραδυ κ με το που συμπληρωσα το τριμηνο αυτο, τσουπ, περιοδος σε 18 μερες.. τα σταματησα απο μονη μου κ επανηλθε ο κυκλος μου στα φυσιολογικα του. Φεβρουαριο τα ξαναξεκινησα κ το ξαναεπαθα

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, CATHRINE είπε:

Την δοσολογια 50mg puritan's στην καθορισε ο γιατρος..q10 ποια? Ολα αυτα σου τα ειχε συστησει ο γιατρος ?

Μου εχουν πει απο το κέντρο οτι σταματησαν ολες οι νεες προσπάθειες αυτο μονο

Καλημερα! 

Μπορεις να καλεσεις για μια διευκρινιστικη ερωτηση αν αυτο αφορα και τους φκ. Αν και για να εχουν ως πολιτικη το παγωμα ολων των προσπαθειων λογικα αφορα και τους φκ. Δεν ξερω, καλυτερα μιλησε κατευθείαν με τον γιατρο σου να σου δωσει και ενα feedback τι πλανα υπαρχουν, αν υπαρχουν υπο τις δεδομενες συνθηκες, για το αν και ποτε θα επανελθουν σε φυσιολογικη ροη πραγματων. Καταλαβες, να κανετε μια συζητηση να ξερεις και εσυ τα δικα σου πλανα για το μελλον. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars είπε:

Καλημερα! 

Μπορεις να καλεσεις για μια διευκρινιστικη ερωτηση αν αυτο αφορα και τους φκ. Αν και για να εχουν ως πολιτικη το παγωμα ολων των προσπαθειων λογικα αφορα και τους φκ. Δεν ξερω, καλυτερα μιλησε κατευθείαν με τον γιατρο σου να σου δωσει και ενα feedback τι πλανα υπαρχουν, αν υπαρχουν υπο τις δεδομενες συνθηκες, για το αν και ποτε θα επανελθουν σε φυσιολογικη ροη πραγματων. Καταλαβες, να κανετε μια συζητηση να ξερεις και εσυ τα δικα σου πλανα για το μελλον. 

Καλημέρα ,, σίγουρα θα μιλήσω μαζί τους  , να είμαστε όλοι καλά μόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, CATHRINE είπε:

Καλημέρα ,, σίγουρα θα μιλήσω μαζί τους  , να είμαστε όλοι καλά μόνο.

Το κυριότερο ολων, υγεια πανω απο ολα και θα ερθει και το επιθυμητό! 

Τι εχετε συζητησει με το γιατρο σου για ετ με φρέσκα εμβρυα ή συλλογη εμβρυων  για βλαστοκυστες; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Luckystars είπε:

Το κυριότερο ολων, υγεια πανω απο ολα και θα ερθει και το επιθυμητό! 

Τι εχετε συζητησει με το γιατρο σου για ετ με φρέσκα εμβρυα ή συλλογη εμβρυων  για βλαστοκυστες; 

AX κάτσε πρώτα να δούμε τι θα πάρουμε εφόσον μου φύγει μια κύστη, εφόσον αρθούν οι απαγορεύσεις λόγω κορωνοιού και εφόσον πετύχει η πρώτη διέγερση που θα κάνω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , CATHRINE είπε:

AX κάτσε πρώτα να δούμε τι θα πάρουμε εφόσον μου φύγει μια κύστη, εφόσον αρθούν οι απαγορεύσεις λόγω κορωνοιού και εφόσον πετύχει η πρώτη διέγερση που θα κάνω..

Ρωταω τι εχεις συζητησει ως πλανο,γιατι αν εχετε μιλησει για βλαστοκυστες χρειαζεσαι αρκετα εμβρυα ενω αν μεταφέρεις εμβρυα 3ης ημερας μπορείς και με λιγοτερα. Σαφως και προεχουν αλλα στην παρουσα φαση. Να βγουμε πρωτα ο Θεός απο την πρωτογνωρη αυτη κατάσταση, υγεια και ολα θα γινουν! Καλη επιτυχια και παλι εύχομαι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars είπε:

Ρωταω τι εχεις συζητησει ως πλανο,γιατι αν εχετε μιλησει για βλαστοκυστες χρειαζεσαι αρκετα εμβρυα ενω αν μεταφέρεις εμβρυα 3ης ημερας μπορείς και με λιγοτερα. Σαφως και προεχουν αλλα στην παρουσα φαση. Να βγουμε πρωτα ο Θεός απο την πρωτογνωρη αυτη κατάσταση, υγεια και ολα θα γινουν! Καλη επιτυχια και παλι εύχομαι! 

Ευχαριστώ για τις πληροφοριες οχι δεν εχουμε πλανο.. θα δουμε πως θα προχωρησουμε οταν τελειωσει η καραντινα.  Υγεια σε ολους κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...