Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Kοριτσια 40 ++ που προσπαθουν;


Recommended Posts

Just now, CATHRINE είπε:

Μολις τα ειδα στο google αλλα τοσο ακριβα? 155€ ?

Δυστυχώς με τις βιταμίνες οτι πληρώνεις παιρνεις. Οσο πιο ακριβές τοσο περισσότερα ωφέλιμα συστατικά έχουν μεσα. Τις συγκεκριμένες δεν τις ξερω αλλα επειδη το ειχα ψάξει πολυ παλιότερα κοιτάς τα συστατικά και τις συγκεντρώσεις πίσω απο την συσκευασία και καταλαβαίνεις αμέσως την διαφορα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nephelie είπε:

Πωωωω, Μα τι κυστη ειναι αυτη ; απο ποτε την εχεις; Και ενα μηνα αντισυλληπτικα κ δε φευγει ε; Σε ποιο κεντρο εισαι; 

Ναι και εδωσε κ στον αντρα μου του αντρα μου πιο φθηνα 80€ Τα παιρνω τωρα και βλεπουμε κατι θα κανουν δε μπορει..

Γεια σου κοριτσι αναμενεις για μεταφορα ή απο την αρχη διεγερση; 

4ος μηνας θα παρω τωρα ..Την εχω καιρο ναι αλλα οπωςς εχω ξανααναφερθει δεν μου ειχα πει οτι ειναι απαγορευτικο για εξωσωμ. Στο Ια....ο ειμαι αλλαμολις ανοιξουν θα παω αλλου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!

από βιταμίνες περνώ D, σελήνιο, Ω3 με DHA & Q10, σίδηρο και terra inositol!

Το μόνο που πρόσθεσα τώρα σε σχέση με την προηγούμενη φορά είναι η ινοσιτολη μου την έδωσε ο Παντός κι αν και δεν θα συνεχίσω μαζί, του το παίρνω ...

Από τα υπόλοιπα το την D και τον σίδηρο που τα έδωσε ο γιατρός, τα υπόλοιπα από μόνη μου!

οταν ρώτησα όμως αν κάνω καλά μου είπαν όλοι ότι κάνω καλά και να συνεχίσω...

τα είχα σταματήσει μετά την προηγούμενη προσπάθεια τώρα τα έχω αρχίσει πάλι...

θα δείξει...

  • Μου αρέσει 1

LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Δυστυχώς με τις βιταμίνες οτι πληρώνεις παιρνεις. Οσο πιο ακριβές τοσο περισσότερα ωφέλιμα συστατικά έχουν μεσα. Τις συγκεκριμένες δεν τις ξερω αλλα επειδη το ειχα ψάξει πολυ παλιότερα κοιτάς τα συστατικά και τις συγκεντρώσεις πίσω απο την συσκευασία και καταλαβαίνεις αμέσως την διαφορα.

Σωστο κι αυτο. Κι εγω οτι αγοραζω συγκρινω τα συστατικα. 

Just now, AndMosch είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα!

από βιταμίνες περνώ D, σελήνιο, Ω3 με DHA & Q10, σίδηρο και terra inositol!

Το μόνο που πρόσθεσα τώρα σε σχέση με την προηγούμενη φορά είναι η ινοσιτολη μου την έδωσε ο Παντός κι αν και δεν θα συνεχίσω μαζί, του το παίρνω ...

Από τα υπόλοιπα το την D και τον σίδηρο που τα έδωσε ο γιατρός, τα υπόλοιπα από μόνη μου!

οταν ρώτησα όμως αν κάνω καλά μου είπαν όλοι ότι κάνω καλά και να συνεχίσω...

τα είχα σταματήσει μετά την προηγούμενη προσπάθεια τώρα τα έχω αρχίσει πάλι...

θα δείξει...

Κοριτσια θελω κι εγω να παρω q10 αλλα δεν ξερω ποια mg και τι δοσολογια πρεπει.? Ειδα κυκλοφορουν πολλα Φοβαμαι ετσι χωρις συμβουλη γιατρου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CATHRINE είπε:

4ος μηνας θα παρω τωρα ..Την εχω καιρο ναι αλλα οπωςς εχω ξανααναφερθει δεν μου ειχα πει οτι ειναι απαγορευτικο για εξωσωμ. Στο Ια....ο ειμαι αλλαμολις ανοιξουν θα παω αλλου. 

Ωω καταλαβα,,και εγώ ειχα αλλα μου ειπε οπωσδηποτε υστεροσκοπηση βιοψια κ μετα εξωσω..δεν ξερω αν ειναι το ιδιο πραγμα βεβαια δεν εχω ασχοληθει κ πολυ μου το εβγαλε μου δωσε και ενα cd ολα καλα μου ειπε οποτε δε το εψαξα καθολου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, CATHRINE said:

Σωστο κι αυτο. Κι εγω οτι αγοραζω συγκρινω τα συστατικα. 

Κοριτσια θελω κι εγω να παρω q10 αλλα δεν ξερω ποια mg και τι δοσολογια πρεπει.? Ειδα κυκλοφορουν πολλα Φοβαμαι ετσι χωρις συμβουλη γιατρου 

Να ρωτησεις γιατρο καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CATHRINE said:

Σωστο κι αυτο. Κι εγω οτι αγοραζω συγκρινω τα συστατικα. 

Κοριτσια θελω κι εγω να παρω q10 αλλα δεν ξερω ποια mg και τι δοσολογια πρεπει.? Ειδα κυκλοφορουν πολλα Φοβαμαι ετσι χωρις συμβουλη γιατρου 

Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου!

εγω περνώ (από μόνη μου και με συμβουλή της φαρμακοποιού μου) μια βιταμίνη που συνδιάζει ω3, DHA και q10, αλλά να μη κανείς τις ταρζανιές τις δικές μου!!

(μόνο αυτές πήρα από μόνη μου, τα υπόλοιπα είναι συμβουλή Γιατρου μετά από σχετικές εξετάσεις)

να σημειώσω ότι έπαιρνα και πριν σύμπλεγμα βιταμινών B και φιλικό οξύ που μου είχε δώσει η Λευκού τα οποία τώρα εμπεριέχονται στο terra inositol.

κανονικά αυτά πρέπει να τα δίνουν οι γιατροί και εξατομικευμένα για τις ανάγκες του κάθε οργανισμού, γιατί άλλος γιατρός μου έχει πει ότι τα αντιοξειδωτικά έχει αποδειχτεί ότι φέρνουν αντίθετο αποτέλεσμα κάποιες φορές, όποτε καλύτερα να τα δίνει ο γιατρός...

 


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2020 at 1:39 ΠΜ, tina79 είπε:

Τα ινοφερτ πλας επαιρνα κ μου μικρυναν τον κυκλο, αλλα τα πηρα για ενα μηνα περιπου. Βεβαια αυγουστο σεπτεμβρη οκτωβρη, ειχα ξεκινησει κ επαιρνα ινοφερτ φακελακια το πρωι κ ινοφερτ πλας το βραδυ κ με το που συμπληρωσα το τριμηνο αυτο, τσουπ, περιοδος σε 18 μερες.. τα σταματησα απο μονη μου κ επανηλθε ο κυκλος μου στα φυσιολογικα του. Φεβρουαριο τα ξαναξεκινησα κ το ξαναεπαθα

Καλησπέρα ! Είμαι καινούρια στο φορουμ ήθελα να σε ρωτήσω για τα ινοφερτ και τα ινοφερτ plus. Εγώ είμαι 31 χρονών με Αμη 1,6  ετ δεν έχω κάνει ακόμη γιατί απλά με την τρέχουσα κασταση δεν πρόλαβα ούτε ραντεβού στον ΕΟΠΥΥ να κλείσω. Παίρνω εδώ και 6 μήνες ινοφερτ το πρωί και ινοφερτ plus το βράδυ. Παρατήρησα ότι από 28 μέρες ο κύκλος μου έγινε 27 μέρες και η ροή του αίματος μειώθηκε. Αγχώθηκα γιατί θεώρησα ότι φταίει η ψυχολογία μου που χάλασε ο κυκλος.Φταίνε τα συγκεκριμένα χάπια ; 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, annamariag77 said:

Κοριτσια ειμαι και εγω μαζι σας στην αναμονη  καλη δυναμη σε ολεα πιστη ελπιδα 

Καλωσορισες! Καλη δυναμη και γερα νευρα σε ολες μας! Πρωτη φορα θα κανεις εξοσω;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CATHRINE said:

To pregnacare max ειναι 2χαπια +1 ωμεγα3 . Απ οσα εχω διαβασει στα συστατικα τους ειναιπολυ καλα εν συγκρισει με αλλα.Απο μονη μου τα παιρνω επειδη διαβαζα εδω οτι πολλες κοπελες κατι παίρνουν.   Τους ξαναρωτησα χθες μηπως κατι να παρω και μου ειπαν οχι δε χρειάζεται γιατι δεν αλλαζει ο αριθμοςκαι η ποιοτητα  των ωαριων ειναι οτι λεει η ami.  Εγω παντως τα παιρνω εχουν οτι χρειάζεται ο οργανισμός. 

Περνω το pregnacare max τα εχον ολα μεσα. Αλλα Το felicine ειναι σαν folidex? Γιατι το ενα ειναι 5mg kai to αλλo 400mg

Δεν ειναι συγκρίσιμα τα μεγέθη, μη μπερδεύεσαι, το filicine ειναι 5mg ενώ το folidex 400 mcg... δε ξέρω τι διαφορά, ψαξτο στο ίντερνετ... τα παίρνω χρονια τα filicine λόγω στίγματος 

βρηκα κατι απο το ίντερνετ, δες το κ εσυ αν θες 

Σε σχέση με άλλες μονάδες μέτρησης, mcg είναι ίση με. 001 mg. Αυτό σημαίνει ότι το μικρόγραμμα είναι μικρότερο σε σύγκριση με ένα χιλιοστόγραμμο. Ένα μικρογραμμάριο είναι ένα εκατομμύριο γραμμάριο και είναι μία από τις μικρότερες μονάδες μέτρησης που χρησιμοποιείται συχνά σε μικροβιολογικές δοκιμές, ειδικά σε μετρήσεις για αντιβιοτικά όπως πενικιλίνη, οξακιλλίνη και άλλα.

1 hour ago, CATHRINE said:

4ος μηνας θα παρω τωρα ..Την εχω καιρο ναι αλλα οπωςς εχω ξανααναφερθει δεν μου ειχα πει οτι ειναι απαγορευτικο για εξωσωμ. Στο Ια....ο ειμαι αλλαμολις ανοιξουν θα παω αλλου. 

Παρε κ δεύτερη γνώμη, κ ρωτά τι είδους κυστη ειναι, αν ηταν κυστικο ωοθηλακιο δε θα έπρεπε να εχει φύγει; οιστραδιολη εχεις κανει την 2η μερα της περιόδου τοσο καιρο που την εχεις να δεις πως πας; δυστυχώς πρέπει να ψάχνεσαι πολυ μονη σου οσο εισαι σε αυτη τη διαδικασία γιατί αν αφεθείς στους γιατρούς ειναι ρίσκο, πρέπει να εχεις γιατρό αστέρι! Μακάρι να τα ήξερα κ εγω αυτα όταν ξεκινούσα που πήγαινα σα το πρόβατο. Ειναι λογικο όμως. στην αρχή εινσι ολα καινουρια  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες..μονη μου τα μαθαίνω τωρα που τα ψαχνω..ε2 δεν ξαναεκανα ζητησα μονη μου να κανω την Δευτερα θα παω.   Ξερετε ισχυει απο 3 εως 6η μερα γίνονται τα fsh, li kai e2?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, CATHRINE said:

Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες..μονη μου τα μαθαίνω τωρα που τα ψαχνω..ε2 δεν ξαναεκανα ζητησα μονη μου να κανω την Δευτερα θα παω.   Ξερετε ισχυει απο 3 εως 6η μερα γίνονται τα fsh, li kai e2?

Βρήκα αυτό:

«Ο βασικός ορμονικός έλεγχος γίνεται στην αρχή του κύκλου 2η -6η ημέρα κύκλου και κατά προτίμηση 3η ημέρα κύκλου. Περιλαμβάνει συνήθως μετρήσεις των ορμονών FSH, LH, οιστραδιόλη (E2), προλακτίνη (PRL), TSH, προγεστερόνη (PRG). Η προγεστερόνη (PRG) που εκκρίνεται μετά την ωοθυλακιορρηξία μετράται κατά κανόνα στο μέσο της ωχρινικής φάσης που αντιστοιχεί στην 21η ημέρα κύκλου (επί κύκλου 28 ημερών).

Ο συνδυασμός των επιπέδων της FSH και της Ε2 στην αρχή του κύκλου επιτρέπει να προσδιορίσουμε κατά προσέγγιση και τη λεγόμενη «βιολογική ηλικία» της ωοθήκης, δηλαδή την ικανότητά της να αναπτύξει ωοθυλάκια. Είναι ευνόητο ότι η βιολογική ηλικία της ωοθήκης δεν έχει απαραίτητα άμεση σχέση με την ημερολογιακή ηλικία της γυναίκας, δηλαδή μπορεί να διαφέρει και πολύ μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις.

Υψηλά επίπεδα FSH παρατηρούνται σε νεαρές γυναίκες με πρώιμη ωοθηκική ανεπάρκεια, ενώ συνήθως διαπιστώνεται φυσιολογική, ή ελαφρώς αυξημένη FSH και σε γυναίκες άνω των 40 ετών. Ο γενικός κανόνας είναι ότι εάν το επίπεδο FSH της 3ης ημέρας του κύκλου είναι πάνω από 12-15 IU/ml, τα αποθέματα της ωοθήκης σε ωοθυλάκια-ωάρια είναι μειωμένα, οπότε και η γονιμότητα μειώνεται αισθητά. Η αναμενόμενη μέση τιμή FSH τη δεύτερη ή τρίτη ημέρα της περιόδου σε γυναίκες με φυσιολογική γονιμότητα είναι περίπου 2-8 IU/ml.

Χαμηλά επίπεδα FSH συνδέονται με υπογοναδοτροπικό υπογοναδισμό. Τα επίπεδα της LH και των ανδρογόνων είναι συνήθως αυξημένα στο σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών ενώ ο λόγος FSH/LH διαμορφώνεται σε μικρότερα επίπεδα από το κλάσμα 1 προς 2.»

 

  • Μου αρέσει 1

LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, AndMosch είπε:

Βρήκα αυτό:

«Ο βασικός ορμονικός έλεγχος γίνεται στην αρχή του κύκλου 2η -6η ημέρα κύκλου και κατά προτίμηση 3η ημέρα κύκλου. Περιλαμβάνει συνήθως μετρήσεις των ορμονών FSH, LH, οιστραδιόλη (E2), προλακτίνη (PRL), TSH, προγεστερόνη (PRG). Η προγεστερόνη (PRG) που εκκρίνεται μετά την ωοθυλακιορρηξία μετράται κατά κανόνα στο μέσο της ωχρινικής φάσης που αντιστοιχεί στην 21η ημέρα κύκλου (επί κύκλου 28 ημερών).

Ο συνδυασμός των επιπέδων της FSH και της Ε2 στην αρχή του κύκλου επιτρέπει να προσδιορίσουμε κατά προσέγγιση και τη λεγόμενη «βιολογική ηλικία» της ωοθήκης, δηλαδή την ικανότητά της να αναπτύξει ωοθυλάκια. Είναι ευνόητο ότι η βιολογική ηλικία της ωοθήκης δεν έχει απαραίτητα άμεση σχέση με την ημερολογιακή ηλικία της γυναίκας, δηλαδή μπορεί να διαφέρει και πολύ μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις.

Υψηλά επίπεδα FSH παρατηρούνται σε νεαρές γυναίκες με πρώιμη ωοθηκική ανεπάρκεια, ενώ συνήθως διαπιστώνεται φυσιολογική, ή ελαφρώς αυξημένη FSH και σε γυναίκες άνω των 40 ετών. Ο γενικός κανόνας είναι ότι εάν το επίπεδο FSH της 3ης ημέρας του κύκλου είναι πάνω από 12-15 IU/ml, τα αποθέματα της ωοθήκης σε ωοθυλάκια-ωάρια είναι μειωμένα, οπότε και η γονιμότητα μειώνεται αισθητά. Η αναμενόμενη μέση τιμή FSH τη δεύτερη ή τρίτη ημέρα της περιόδου σε γυναίκες με φυσιολογική γονιμότητα είναι περίπου 2-8 IU/ml.

Χαμηλά επίπεδα FSH συνδέονται με υπογοναδοτροπικό υπογοναδισμό. Τα επίπεδα της LH και των ανδρογόνων είναι συνήθως αυξημένα στο σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών ενώ ο λόγος FSH/LH διαμορφώνεται σε μικρότερα επίπεδα από το κλάσμα 1 προς 2.»

 

Ευχαριστω .. θα παω την Δευτερα αναγκαστικα  για ami fsh li e2. Θα ειναι 5 η ημερα του κυκλου μου..  καλα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, CATHRINE said:

Ευχαριστω .. θα παω την Δευτερα αναγκαστικα  για ami fsh li e2. Θα ειναι 5 η ημερα του κυκλου μου..  καλα δεν ειναι?

Εμενα η Ενδοκρινολογος μου δεν μου επισήμανε ημέρα του κύκλου και τις έκανα τυχαία την 9η ημέρα 

τωρα θα ρωτήσω τον γιατρό οοοοταν πάω αν είναι οκ ή πρέπει να ξανακάνω...

να σημειώσω ότι μόνη μου ζήτησα να δω τι γίνεται μετά περίπου από 1 χρόνο από την αποβολή.

Νομίζω 5η θα είναι καλά...


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sandykou είπε:

Καλωσορισες! Καλη δυναμη και γερα νευρα σε ολες μας! Πρωτη φορα θα κανεις εξοσω;

Ευχαριστω ειμαι παλια καραβανα χαχαχαχ κανω φυσικους τωρα πια

5 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

Πωωωω, Μα τι κυστη ειναι αυτη ; απο ποτε την εχεις; Και ενα μηνα αντισυλληπτικα κ δε φευγει ε; Σε ποιο κεντρο εισαι; 

Ναι και εδωσε κ στον αντρα μου του αντρα μου πιο φθηνα 80€ Τα παιρνω τωρα και βλεπουμε κατι θα κανουν δε μπορει..

Γεια σου κοριτσι αναμενεις για μεταφορα ή απο την αρχη διεγερση; 

Φυσικους μονο εχω κανειπολλες ivf

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...