Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Kοριτσια 40 ++ που προσπαθουν;


Recommended Posts

Just now, CATHRINE said:

Καλα μην τρελαινεσε ολα ρυθμιζονται με ενδοκρινολογο.... για να ξεαγχωθουμε λιγο γιατι κι εμενα ολα εμμονη μου εγιναν. 

Αυτό είναι αλήθεια!

Just now, Nephelie said:

Με εκανες και γελασα ... πλακα πλακα τα εχουμε μαθει ολα χαχαχ θα παω  για σπουδες καλυτερα ποτε δεν ειναι αργα χαχα να βοηθαω πραγματικα τις κοπελες και οχι να τις ξεπεταω...

Ξέρεις τι λεφτά θα βγάλεις??

τυφλα να έχει το τζόκερ!! Χαχαχα!!

  • Χαχα 1

LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, AndMosch είπε:

Αυτό είναι αλήθεια!

Ξέρεις τι λεφτά θα βγάλεις??

τυφλα να έχει το τζόκερ!! Χαχαχα!!

Εγω εδω μεσα αρχικα μπηκα για να ρωτησω για μια θεραπεια ωοθηκων που με ενδιαφερει λογω ηλικιας  και πλακα πλακα διαβασα πολλα και μετα εψαχνα και μονη μου.  Εμαθα αρκετα που δεν ειχα ιδεα και σας ευχαριστω ολες γι αυτα.  Και δεν το βαζουμε κατω.. οσο η γυναίκα εχει περιοδο μπορουν να γινουν πολλα..  ( Ααααα και η Μενεγακη στα 45 εκανε το τελευταιο της ετσι???)...Καλη Μ.Εβδομαδα 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι said:

Με γενετιστή που εχω μιλήσει άσχετο με τα κέντρα εξωσωματικής μου ειπε οτι στην ηλικία μου 38 τότε, να περιμενω στατιστικά οτι ενα στα τρία έμβρυα θα ειναι χρωμοσωμικα φυσιολογικό.  Έμεναν παντως με προβλημάτισε παρά πολυ! Εξού και ο Προεμφυτευτικος μονόδρομος για μενα. Τουλαχιστον να ξερω τι έμβρυα βάζω και αν τελικα ειναι θεμα μήτρα ή/ και εμβρύων.

Κ εμενα ο γιατρός μου πε οτι στα 42 που βρίσκομαι 1 στα 10 ειναι φυσιολογικό, κ θα μου πεις που πας ρε καραμήτρο με τέτοια νούμερα,  αλλα τόσες μένουν ακομη  κ μόνες τους σ αυτη την ηλικια, μπορει κ να το πετύχω! θα το εχω προσπαθήσει τουλάχιστον 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, AndMosch είπε:

Μου είπε ότι οπροεμφυτευτικος επειδή είναι δουλειά του προεμφυτευτικου (εμβρυολογου δεν ξέρω πως λέγεται!) δεν συμπεριλαμβάνεται στην αμοιβή -όπως κι εσυ- λες του εξωσωματικού και επειδή αυξάνει τις πιθανότητες να επιτύχει η εξωσωματικη και δεν μπαίνεις στην διαδικασία επανάληψης, χάνουν χρήματα όποτε την συμβουλεύουν μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει ειδικό θέμα... τι να πω... έτσι μου είπε...

Οτι δηλαδη ο εξωσωματικος θελει να μην πετύχει με την πρώτη φορα για να προσπαθήσει και δεύτερη και τριτη φορα για να ξαναπληρωθεί;

 Και πως ξέρει ο γιατρος οτι εσυ δεν θα του ρίξεις άκυρο και δεν θα πας σε αλλον; Επισης ετσι δημιουργούνται και οι κακές φήμες. Τουλαχιστον στους γιατρους που εχω πάει έχουν τέτοιες ουρές που ειμαι σιγουρη οτι τους συμφέρει καλυτερα να έχουν με την πρώτη επιτυχία παρά να κάθονται μεχρι τις 12 το βράδυ στα ιατρεία τους και να σπάνε τα κεφάλια τους.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι said:

Οτι δηλαδη ο εξωσωματικος θελει να μην πετύχει με την πρώτη φορα για να προσπαθήσει και δεύτερη και τριτη φορα για να ξαναπληρωθεί;

 Και πως ξέρει ο γιατρος οτι εσυ δεν θα του ρίξεις άκυρο και δεν θα πας σε αλλον; Επισης ετσι δημιουργούνται και οι κακές φήμες. Τουλαχιστον στους γιατρους που εχω πάει έχουν τέτοιες ουρές που ειμαι σιγουρη οτι τους συμφέρει καλυτερα να έχουν με την πρώτη επιτυχία παρά να κάθονται μεχρι τις 12 το βράδυ στα ιατρεία τους και να σπάνε τα κεφάλια τους.

Χμμμ εδώ θα με βρεις καχύποπτη...

δεν ξέρω αν όλοι με την πρώτη αποτυχία αλλάζουν γιατρό κι αν πράγματι όλοι οι γιατροί σπάνε το κεφάλι τους για την κάθε γυναίκα πως θα πετύχει... η δίκη μου εμπειρία (όχι πολύ μεγάλη η αλήθεια είναι) μου φάνηκε σαν μια καλοστημένη μπιζνα στο βωμό του χρήματος πάνω στην επιθυμία και απόγνωση του κάθε ζευγαριού...

θελω να πιστεύω και να ελπίζω όχι όλοι...

Προσωπική αποκλειστικά γνώμη μου είναι ότι οι κορυφές (Έχω επισκεφτεί 3) εφαρμόζουν 1 από τους 3 τρόπους εξωσωματικής βάση μιας 1ης γρηγορης ανάγνωσης των εξετάσεων και όταν δεν πιάσει με την πρώτη πάνε σε plan b κ.ο.κ

λιγοι είναι αυτοί που πραγματικά θα εξατομικεύσουνε. 

Να σου πω όταν ο άλλος έχει 1000 γυναίκες τη χρόνια δεν μπορώ να φανταστώ πως θα βρει το χρόνο πραγματικά να εξατομικεύσει..

απλα μετά μέτρα η μεγάλη εμπειρία και η τύχη την στιγμή της κρίσιμης στιγμής να παρθεί η σωστή απόφαση, να  μειωθεί ή να εξαλειθφει η περίπτωση ανθρώπινου λάθους και φυσικά τα καλά μηχανήματα...

είναι η γνώμη μου αυτή, γι αυτό και δεν με παραξένεψαν τα λόγια της Λευκού...

Για να αποφύγω τυχόν παρεξήγηση η συμβουλή της Λευκού είναι για εμάς τις πιο μεγάλης ηλικίας που οι πιθανότητες μας είναι μικρές. Στα πιο νεαρά κορίτσια δεν χρειάζεται αφού έχουν πολλές πιθανότητες να έχουν καλής ποιότητας ωάρια. 


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, AndMosch είπε:

Χμμμ εδώ θα με βρεις καχύποπτη...

δεν ξέρω αν όλοι με την πρώτη αποτυχία αλλάζουν γιατρό κι αν πράγματι όλοι οι γιατροί σπάνε το κεφάλι τους για την κάθε γυναίκα πως θα πετύχει... η δίκη μου εμπειρία (όχι πολύ μεγάλη η αλήθεια είναι) μου φάνηκε σαν μια καλοστημένη μπιζνα στο βωμό του χρήματος πάνω στην επιθυμία και απόγνωση του κάθε ζευγαριού...

θελω να πιστεύω και να ελπίζω όχι όλοι...

Προσωπική αποκλειστικά γνώμη μου είναι ότι οι κορυφές (Έχω επισκεφτεί 3) εφαρμόζουν 1 από τους 3 τρόπους εξωσωματικής βάση μιας 1ης γρηγορης ανάγνωσης των εξετάσεων και όταν δεν πιάσει με την πρώτη πάνε σε plan b κ.ο.κ

λιγοι είναι αυτοί που πραγματικά θα εξατομικεύσουνε. 

Να σου πω όταν ο άλλος έχει 1000 γυναίκες τη χρόνια δεν μπορώ να φανταστώ πως θα βρει το χρόνο πραγματικά να εξατομικεύσει..

απλα μετά μέτρα η μεγάλη εμπειρία και η τύχη την στιγμή της κρίσιμης στιγμής να παρθεί η σωστή απόφαση, να  μειωθεί ή να εξαλειθφει η περίπτωση ανθρώπινου λάθους και φυσικά τα καλά μηχανήματα...

είναι η γνώμη μου αυτή, γι αυτό και δεν με παραξένεψαν τα λόγια της Λευκού...

Για να αποφύγω τυχόν παρεξήγηση η συμβουλή της Λευκού είναι για εμάς τις πιο μεγάλης ηλικίας που οι πιθανότητες μας είναι μικρές. Στα πιο νεαρά κορίτσια δεν χρειάζεται αφού έχουν πολλές πιθανότητες να έχουν καλής ποιότητας ωάρια. 

Εχω κανει προσπαθειες σε 4 γιατρους στους δυο δεν έδωσα δεύτερη ευκαιρία γιατι αντιλήφθηκα αυτο που λες καμια εξατομίκευση και κανένα προσωπικό ενδιαφέρον.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

Ψυχοσωματικό ή ορμονικο ειναι τα σπυρακια.Με αντισταμινικα και κρεμες επιβαρυνεται και ο οργανισμος.το εχω παθει με τρομερο αγχος που ειχα εκεινη τη περιοδο φουλ σπυρια..χαλαρωσα δε πηρα τιποτα απολυτως και φυγανε μετα απο καμια βδομαδα..και η αδερφη μου το επαθε παλια  ειχε πολυκιστικες ..

Αα μαλιστα γιατί και εγω απο τη πρωτη εξωσωματικη του ειπα θελω προεμφυτευτικο και μαλιστα απορησε αρκετα και μου ειπε δεν υπαρχει λογος αφου  δεν εχετε στιγμα ή αλλα σοβαρα θεματα...επισης πρεπει να φτασουν σε βλαστοκυστες; Και αν δεν αντεξουν; πω δε βγαζουμε ακρη καμια ,αυτο καταλαβαινω.. :-(

Γίνεται κ σε εμβρια 3 μέρας αλλά προσωπικά θα τα άφηνα όσα φτάσουν βλαστοκυστες έχουν δυναμικη μεγαλύτερη κακά τα ψέματα κι με τον προεμφυτευτικο ξέρεις ότι έβαλες καλά εμβρια

2 ώρες πρίν, CATHRINE είπε:

Κι εμενα αυτο μου ειπανε για τον προεμφυτευτικο οχι για το ποιος θα παρει τα λεφτα. Γιατι λεω σιγα αφου θα δωσουμε τοσα ας δωσουμε λιγα παραπανω τι εγινε .. (περιπου 1800€ για ελεγχο  Εως 3 εμβρυα μου ειπαν) Αλλα βγαζοντας ενα κυτταρο του εμβρυου πρωτον δεν ξερουν αν θα αντεξει και δευτερον επεμβαινουν στη φυση που απο μονη της αποβαλει τα ""ανωμαλα"" . Το κανουν μονο εαν υπαρχουν ασθενείες Κληρονόμικες αποδεδειγμενες στο ζευγαρι.  

Η φύση εμφυτεύει μια χαρά τα χρωμοσωμικα...κι πίστεψε με φτάνοντας στην α επιπέδου πολλές έφτασαν στη διακοπή γιατί η φύση δεν απέβαλε...αυτό δεν ισχύει απόλυτα...κατά τα άλλα όντως συμφωνώ ότι δεν είναι πανάκεια..σε μένα ας πούμε ότι ο Πάγκαλος δεν το πρότεινε

2 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Οτι δηλαδη ο εξωσωματικος θελει να μην πετύχει με την πρώτη φορα για να προσπαθήσει και δεύτερη και τριτη φορα για να ξαναπληρωθεί;

 Και πως ξέρει ο γιατρος οτι εσυ δεν θα του ρίξεις άκυρο και δεν θα πας σε αλλον; Επισης ετσι δημιουργούνται και οι κακές φήμες. Τουλαχιστον στους γιατρους που εχω πάει έχουν τέτοιες ουρές που ειμαι σιγουρη οτι τους συμφέρει καλυτερα να έχουν με την πρώτη επιτυχία παρά να κάθονται μεχρι τις 12 το βράδυ στα ιατρεία τους και να σπάνε τα κεφάλια τους.

Σορυ αλλά εγώ δε συμφωνώ σε αυτό...ειδικά όταν έχεις καταψυξη...

Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Γίνεται κ σε εμβρια 3 μέρας αλλά προσωπικά θα τα άφηνα όσα φτάσουν βλαστοκυστες έχουν δυναμικη μεγαλύτερη κακά τα ψέματα κι με τον προεμφυτευτικο ξέρεις ότι έβαλες καλά εμβρια

Η φύση εμφυτεύει μια χαρά τα χρωμοσωμικα...κι πίστεψε με φτάνοντας στην α επιπέδου πολλές έφτασαν στη διακοπή γιατί η φύση δεν απέβαλε...αυτό δεν ισχύει απόλυτα...κατά τα άλλα όντως συμφωνώ ότι δεν είναι πανάκεια..σε μένα ας πούμε ότι ο Πάγκαλος δεν το πρότεινε

Οποτε συμπερασμα οτι  καλυτερα τα εμβρυα σε φαση βλαστοκυστεων..οπως κ ναχει..διοτι  χρωμοσωμικα ειναι καλα και θα εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να εμφυτευτουν και αν γινει και προεμφυτευτικός ακομα  καλυτεραα..αν ειναι τελειο κ κανεις κ προεμφυτευτικο κ παλι δε σου καθετε κ παρεις αρμητικό τι γινεται μετα; τρελαινεσαι ε; Μετα Θα λεμε φταιει η μητρα μικροβια κ φτου απο την αρχη..αλλα προτρεχω πολυ μαλλον ... ας βρεθει πρωτα το καλό ωαριο να γινει εξαιρετικης ποιοτητας το εμβρυο κ βλεπουμε..πολύ μακρινό μου φαινεται ολο αυτο :-( 

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε κορίτσια σας διαβάζω και σαν να ακούω τον εαυτό μου...

Ξέρω ότι έχω λοίμωξη στο ενδομήτριο, έχω κάνει δυο φορές την εξέταση του Νίκα, έχω κάνει άπειρες ενδομητριες εγχύσεις, έχω πάρει τριπλές αντιβίωσεις πάλι και πάλι...

Η λοίμωξη εκεί, επιμένει... 

Είπαμε να δοκιμάσουμε παρόλα αυτά... καναμε μια εμβρυομεταφορα, αποτύχαμε...

Αν τωρα κάνω προεμφυτευτικο και δεν πετύχει η εμβρυομεταφορα, θα λέω φταίει η λοιμωξη του ενδομητρίου..

Αν κάνω εμβρυομεταφορα χωρίς προεμφυτευτικο και αποτύχω, θα λέω φταίει η ποιότητα των εμβρύων ή μπορεί και το ενδομητριο...

Συμπερασμα: Είναι τόσο πολύ οι παράγοντες που πρέπει ταυτόχρονα να συμπέσουν...

Γι'αυτό έχω πελαγώσει...

Σαν να ψάχνω ψηλούς στα άχυρα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, athinaida είπε:

Αχ, βρε κορίτσια σας διαβάζω και σαν να ακούω τον εαυτό μου...

Ξέρω ότι έχω λοίμωξη στο ενδομήτριο, έχω κάνει δυο φορές την εξέταση του Νίκα, έχω κάνει άπειρες ενδομητριες εγχύσεις, έχω πάρει τριπλές αντιβίωσεις πάλι και πάλι...

Η λοίμωξη εκεί, επιμένει... 

Είπαμε να δοκιμάσουμε παρόλα αυτά... καναμε μια εμβρυομεταφορα, αποτύχαμε...

Αν τωρα κάνω προεμφυτευτικο και δεν πετύχει η εμβρυομεταφορα, θα λέω φταίει η λοιμωξη του ενδομητρίου..

Αν κάνω εμβρυομεταφορα χωρίς προεμφυτευτικο και αποτύχω, θα λέω φταίει η ποιότητα των εμβρύων ή μπορεί και το ενδομητριο...

Συμπερασμα: Είναι τόσο πολύ οι παράγοντες που πρέπει ταυτόχρονα να συμπέσουν...

Γι'αυτό έχω πελαγώσει...

Σαν να ψάχνω ψηλούς στα άχυρα...

Αν δεν βρεθεί κανένα υγιες έμβρυο στον προεμφυτευτικο, εχεις το περιθώριο των δανεικών. Ξερω κοριτσια που ενώ είχαν φλεγμονή προχώρησαν με δανεικά και πέτυχαν.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

Οποτε συμπερασμα οτι  καλυτερα τα εμβρυα σε φαση βλαστοκυστεων..οπως κ ναχει..διοτι  χρωμοσωμικα ειναι καλα και θα εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να εμφυτευτουν και αν γινει και προεμφυτευτικός ακομα  καλυτεραα..αν ειναι τελειο κ κανεις κ προεμφυτευτικο κ παλι δε σου καθετε κ παρεις αρμητικό τι γινεται μετα; τρελαινεσαι ε; Μετα Θα λεμε φταιει η μητρα μικροβια κ φτου απο την αρχη..αλλα προτρεχω πολυ μαλλον ... ας βρεθει πρωτα το καλό ωαριο να γινει εξαιρετικης ποιοτητας το εμβρυο κ βλεπουμε..πολύ μακρινό μου φαινεται ολο αυτο :-( 

Το ότι θα φτάσουν βλαστοκυστες δε σημαίνει ότι χρωμισωμια θα είναι οκ.επισης ούτε ο προεμφυτευτικος καλά καλά στο εξασφαλίζει αυτό 100% ...Προσωπικά δε σκεφτόμουν έτσι τότε που έκανα προσπάθειες.Ρβλεπα το επόμενο βήμα μόνο..έκανα ωοληψια; Κοιτούσα τη γονιμοποίηση..μετά την τρίτη μέρα μετά την Πέμπτη μετά τη χοριακη κτλ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Το ότι θα φτάσουν βλαστοκυστες δε σημαίνει ότι χρωμισωμια θα είναι οκ.επισης ούτε ο προεμφυτευτικος καλά καλά στο εξασφαλίζει αυτό 100% ...Προσωπικά δε σκεφτόμουν έτσι τότε που έκανα προσπάθειες.Ρβλεπα το επόμενο βήμα μόνο..έκανα ωοληψια; Κοιτούσα τη γονιμοποίηση..μετά την τρίτη μέρα μετά την Πέμπτη μετά τη χοριακη κτλ..

Σε ευχαριστώ @island1 ναι αυτα διαβαζα στο ιντερνετ δε παιζει ρολο τελικα ...ολα ρευστα ειναι και τυχερα..!κοιτα και εγώ τωρα τα γραφω γενικως και οτι κατσει.καποια στιγμη θα κατσει..οπως στη φυσικη συλληψη..να σε ρωτησω κατι αλλο ; Παω με φυσικους να μεταφερω ενα εμβρυο που θα βγει του μηνα (αν ειναι Αα) ή δεν εχει νοημα..καλυτερα να μαζευω και να βαζω 2 ή 3 ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Σε ευχαριστώ @island1 ναι αυτα διαβαζα στο ιντερνετ δε παιζει ρολο τελικα ...ολα ρευστα ειναι και τυχερα..!κοιτα και εγώ τωρα τα γραφω γενικως και οτι κατσει.καποια στιγμη θα κατσει..οπως στη φυσικη συλληψη..να σε ρωτησω κατι αλλο ; Παω με φυσικους να μεταφερω ενα εμβρυο που θα βγει του μηνα (αν ειναι Αα) ή δεν εχει νοημα..καλυτερα να μαζευω και να βαζω 2 ή 3 ; 

Δεν έχω ιδέα από φυσικούς ας μας πει η @Καντι ή οποα ξέρει.Θα σου πω μόνο ότι όταν βρέθηκα με ένα εμβριο για εμβριομεταφορα στην κατάψυξη είπα να κάνω φυσικό τροποιημενο να βάλω δύο για να αυξήσω τις πιθανότητες κ για ναην πάρω έξτρα φάρμακα εμβριομεταφορα ς..Αλλά αυτή ήταν η δική μου σκέψη.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Δεν έχω ιδέα από φυσικούς ας μας πει η @Καντι ή οποα ξέρει.Θα σου πω μόνο ότι όταν βρέθηκα με ένα εμβριο για εμβριομεταφορα στην κατάψυξη είπα να κάνω φυσικό τροποιημενο να βάλω δύο για να αυξήσω τις πιθανότητες κ για ναην πάρω έξτρα φάρμακα εμβριομεταφορα ς..Αλλά αυτή ήταν η δική μου σκέψη.

Συμφωνώ 100%.

Στο κέντρο που ειμαι, η τακτική είναι να μαζεύεις και να τα βάζεις ολα μαζί για να αυξήσεις τις πιθανότητες. Πάνω από τα 42, όπως σε εμένα, επιτρέπεται να μεταφέρεις εως και 4 εμβρυα την φορά.

Δεν συμφέρει να κάνεις εμβρυομεταφορα ένα ένα κάθε μήνα, είναι μεγάλο το κόστος και ποοοολλα τα φάρμακα που θα πάρεις... Κι αυτό για κάποια σειρά μηνών... Μέχρι να σου κάτσει....

Βέβαια έχω ακούσει ότι σε κάποια κέντρα το έχουν σαν τακτική σε φυσικούς να προχωρούμε με το ένα φρέσκο έμβρυο μόνο και να μην βάζουν κατάψυξη. Πιθανόν να δίνουν μικρότερες δόσεις οιστραδιόλης, σε αυτή την περίπτωση, πιο ελαφρύ σχήμα... Και πιθανόν να κοστίζει λιγότερο... Δεν το γνωρίζω... 

Εγώ πάντως ζοριστηλα πολύ με τα φάρμακα της εμβρυομεταφορας, κορίτσια... έπαιρνα πάρα πολλη οιστραδιόλη,(3*3 την ημέρα από το στομα+ 2*3 κολπικά...), ένιωθα σαν παραωριμασμένο καρπούζι...

Αφού το σκέφτομαι με τρόμο, για την επόμενη.... 

Να το κάνω κάθε μήνα, θα ήταν εφιάλτης ... Άσε που είμαι και φοβιτσιαρα, τα οιστρογόνα δεν είναι αθώα, μην το ξεχνάμε, είμαστε και σε περίεργη ηλικία...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...