Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Kοριτσια 40 ++ που προσπαθουν;


Recommended Posts

Just now, athinaida είπε:

Συμφωνώ 100%.

Στο κέντρο που ειμαι, η τακτική είναι να μαζεύεις και να τα βάζεις ολα μαζί για να αυξήσεις τις πιθανότητες. Πάνω από τα 42, όπως σε εμένα, επιτρέπεται να μεταφέρεις εως και 4 εμβρυα την φορά.

Δεν συμφέρει να κάνεις εμβρυομεταφορα ένα ένα κάθε μήνα, είναι μεγάλο το κόστος και ποοοολλα τα φάρμακα που θα πάρεις... Κι αυτό για κάποια σειρά μηνών... Μέχρι να σου κάτσει....

Βέβαια έχω ακούσει ότι σε κάποια κέντρα το έχουν σαν τακτική σε φυσικούς να προχωρούμε με το ένα φρέσκο έμβρυο μόνο και να μην βάζουν κατάψυξη. Πιθανόν να δίνουν μικρότερες δόσεις οιστραδιόλης, σε αυτή την περίπτωση, πιο ελαφρύ σχήμα... Και πιθανόν να κοστίζει λιγότερο... Δεν το γνωρίζω... 

Εγώ πάντως ζοριστηλα πολύ με τα φάρμακα της εμβρυομεταφορας, κορίτσια... έπαιρνα πάρα πολλη οιστραδιόλη,(3*3 την ημέρα από το στομα+ 2*3 κολπικά...), ένιωθα σαν παραωριμασμένο καρπούζι...

Αφού το σκέφτομαι με τρόμο, για την επόμενη.... 

Να το κάνω κάθε μήνα, θα ήταν εφιάλτης ... Άσε που είμαι και φοβιτσιαρα, τα οιστρογόνα δεν είναι αθώα, μην το ξεχνάμε, είμαστε και σε περίεργη ηλικία...

 

Αν αιματολογικά ανεβαίνουν καλα η ε2 και prg ισως θα μπορούσες να το συζητήσεις να μην πάρεις cyclacur. Αν και για να ειμαι ειληκρινης δεν ειμαι τοςο σίγουρα γιατι ντε και καλα πρεπει να τις παίρνουμε αυτές τις ορμόνες. Δεν υπάρχουν έγκυες που δεν τις πήραν και πηγαν καλα; Εχω μια φιλη που δεν ήξερε οτι κανω εξωςωματικες κλπ και οταν ηταν εγκυος της ειπε ο γιατρος της να βάζει ενα utrogestan κολπικά καθε βράδυ πριν κοιμηθεί και μου έλεγε , καλα δεν το κανω αυτο με τιποτα, αηδία. Φαντάσου κι εμεις το τι εχουμε βάλει και κανει δεν λέγεται...

2 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

Σε ευχαριστώ @island1 ναι αυτα διαβαζα στο ιντερνετ δε παιζει ρολο τελικα ...ολα ρευστα ειναι και τυχερα..!κοιτα και εγώ τωρα τα γραφω γενικως και οτι κατσει.καποια στιγμη θα κατσει..οπως στη φυσικη συλληψη..να σε ρωτησω κατι αλλο ; Παω με φυσικους να μεταφερω ενα εμβρυο που θα βγει του μηνα (αν ειναι Αα) ή δεν εχει νοημα..καλυτερα να μαζευω και να βαζω 2 ή 3 ; 

Εννοειται οτι δεν σε συμφέρει οικονομικά. Στο κέντρο που ειμαστε, αυτο που συμφέρει ειναι να εχεις μαζέψει έξι - οκτώ έμβρυα που να έχουν ήδη αναπτυχθεί σε τρίτης μέρας ή και βλαστοκυστες και μετα να κανεις μονο εμβρυομεταφορες.

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! 

Είπα να μην ξαναμπώ στο φόρουμ αλλά μιας και δεν μπορώ να μιλήσω σε κανέναν, κάπου πρέπει κι εγώ να λέω τον πόνο μου. Η ομάδα εδώ είναι 40+, ελπίζω να μην έχετε πρόβλημα που είμαι 40-.

Εχω ένα παιδάκι με φυσιολογική σύλληψη, είναι ήδη 8 χρόνων στα 9. Όταν γεννήθηκε δεν ήθελα στο καπάκι άλλο παιδί. Δύο χρόνια θήλασε και μετά ένα θέμα οικογενειακό και ένα θέμα υγείας, πάγωσαν το πλάνο του δεύτερου παιδιού συνολικά για μια τριετία. Κάπου εκεί κι ενώ ο μικρός είχε φτάσει 5 και, ξαναρχισαμε τις ελεύθερες επαφές αλλά πολύ χαλαρά και χωρίς να μετράμε μέρες, θερμοκρασίες κτλ. Στο τόσο χαλαρό λοιπόν, ένα χρόνο μετά μένω έγκυος. 10η εβδομάδα μου το πήραν με πρόκληση γιατί είχε παλινδρομησει στην 8η. Κάπου εκεί και παλεύοντας να ξεπεράσω αυτό που μου συνέβη, συνειδητοποιώ πόσο πολύ θέλω ακόμα ένα παιδί. Βέβαια μας πήρε μήνες να ξαναρχίσουμε ελεύθερα. Ο άντρας μου είχε άρνηση, έλεγε πως καλά είμαστε και με ένα παιδί και δεν ήταν καθόλου θετικός. Σε γενικές γραμμές μου έκανε σκωτσεζικα ντουζ, ετυχε στο ενδιάμεσο να αλλάξω και δουλειά κι εκεί ήταν που είπε "τέλος, δεν θα κάνουμε άλλο, πρέπει να εδραιωθείς στη νέα σου θέση". Και ξαφνικά τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν μου λέει πως θέλει πολύ να κάνουμε ακόμα ένα παιδί και να αποκτήσει και το καμάρι μας ένα μικρό αδερφάκι... Και κλάμα η κυρία.. . Γιατί δεν πίστευα πως θα είναι τόσο δύσκολο... Έχουν περάσει όμως ένα σωρό κύκλοι από τότε και εγκυμοσύνη δεν έρχεται. Σε πρόσφατη επίσκεψη μου στο γυναικολόγο τα βρήκε όλα καλά. Επίσης το περασμένο καλοκαίρι είχα κάνει ορμονολογικό έλεγχο και οι εξετάσεις ήταν καλές. Είμαι αισίως στα 38 και δεν ξέρω αν είμαι καλά.

Δυστυχώς δεν μπορώ να πιάσω το θέμα από την αρχή, είναι πάρα πολλές οι σελίδες. Σκέφτηκα όμως πως ταιριαζω πιο καλά σε μια ομάδα που είμαστε όλες κοντά ηλικιακά από το να μιλάω με κοπέλες 10, 15 κι ακόμα περισσότερα χρόνια μικρότερες. 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! 

Είπα να μην ξαναμπώ στο φόρουμ αλλά μιας και δεν μπορώ να μιλήσω σε κανέναν, κάπου πρέπει κι εγώ να λέω τον πόνο μου. Η ομάδα εδώ είναι 40+, ελπίζω να μην έχετε πρόβλημα που είμαι 40-.

Εχω ένα παιδάκι με φυσιολογική σύλληψη, είναι ήδη 8 χρόνων στα 9. Όταν γεννήθηκε δεν ήθελα στο καπάκι άλλο παιδί. Δύο χρόνια θήλασε και μετά ένα θέμα οικογενειακό και ένα θέμα υγείας, πάγωσαν το πλάνο του δεύτερου παιδιού συνολικά για μια τριετία. Κάπου εκεί κι ενώ ο μικρός είχε φτάσει 5 και, ξαναρχισαμε τις ελεύθερες επαφές αλλά πολύ χαλαρά και χωρίς να μετράμε μέρες, θερμοκρασίες κτλ. Στο τόσο χαλαρό λοιπόν, ένα χρόνο μετά μένω έγκυος. 10η εβδομάδα μου το πήραν με πρόκληση γιατί είχε παλινδρομησει στην 8η. Κάπου εκεί και παλεύοντας να ξεπεράσω αυτό που μου συνέβη, συνειδητοποιώ πόσο πολύ θέλω ακόμα ένα παιδί. Βέβαια μας πήρε μήνες να ξαναρχίσουμε ελεύθερα. Ο άντρας μου είχε άρνηση, έλεγε πως καλά είμαστε και με ένα παιδί και δεν ήταν καθόλου θετικός. Σε γενικές γραμμές μου έκανε σκωτσεζικα ντουζ, ετυχε στο ενδιάμεσο να αλλάξω και δουλειά κι εκεί ήταν που είπε "τέλος, δεν θα κάνουμε άλλο, πρέπει να εδραιωθείς στη νέα σου θέση". Και ξαφνικά τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν μου λέει πως θέλει πολύ να κάνουμε ακόμα ένα παιδί και να αποκτήσει και το καμάρι μας ένα μικρό αδερφάκι... Και κλάμα η κυρία.. . Γιατί δεν πίστευα πως θα είναι τόσο δύσκολο... Έχουν περάσει όμως ένα σωρό κύκλοι από τότε και εγκυμοσύνη δεν έρχεται. Σε πρόσφατη επίσκεψη μου στο γυναικολόγο τα βρήκε όλα καλά. Επίσης το περασμένο καλοκαίρι είχα κάνει ορμονολογικό έλεγχο και οι εξετάσεις ήταν καλές. Είμαι αισίως στα 38 και δεν ξέρω αν είμαι καλά.

Δυστυχώς δεν μπορώ να πιάσω το θέμα από την αρχή, είναι πάρα πολλές οι σελίδες. Σκέφτηκα όμως πως ταιριαζω πιο καλά σε μια ομάδα που είμαστε όλες κοντά ηλικιακά από το να μιλάω με κοπέλες 10, 15 κι ακόμα περισσότερα χρόνια μικρότερες. 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας! 

Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη! Εφοσον το θελετε και οι 2 ειναι μια καλή αρχη και αφου ηδη κανατε παιδακι λογικα δε θα εχετε θεμα απλα θεμα Χρονου ειναι ποτε θα γινει..παντως εισαι 38 και ειναι μια χαρα η ηλικια σου κ οι ορμονολογικες σου οποτε μηνναγχωνεσαι καθολου!!!  ολα θα γινουν !! :-) Και στο λεω εγω που ειμαι 42 και εχω αποτυχημενες εξωσω και οχι τοσο καλες ορμονολογικες κ χωρις αλλο παιδακι αλλα δε πτοουμαι και προσπαθω να μην αγχωνομαι οσο και να κανω ψυχοθφορες διαδικασιες να μαζευω ενα ενα τα ωαρια καθε μηνα να πληρωνω να παιρνω χαπια να αναμενω 2 βδομαδες κ να παιρνω αρνητικες χοριακες χωρις  να ξερω τι φταιει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Agatte είπε:

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! 

Είπα να μην ξαναμπώ στο φόρουμ αλλά μιας και δεν μπορώ να μιλήσω σε κανέναν, κάπου πρέπει κι εγώ να λέω τον πόνο μου. Η ομάδα εδώ είναι 40+, ελπίζω να μην έχετε πρόβλημα που είμαι 40-.

Εχω ένα παιδάκι με φυσιολογική σύλληψη, είναι ήδη 8 χρόνων στα 9. Όταν γεννήθηκε δεν ήθελα στο καπάκι άλλο παιδί. Δύο χρόνια θήλασε και μετά ένα θέμα οικογενειακό και ένα θέμα υγείας, πάγωσαν το πλάνο του δεύτερου παιδιού συνολικά για μια τριετία. Κάπου εκεί κι ενώ ο μικρός είχε φτάσει 5 και, ξαναρχισαμε τις ελεύθερες επαφές αλλά πολύ χαλαρά και χωρίς να μετράμε μέρες, θερμοκρασίες κτλ. Στο τόσο χαλαρό λοιπόν, ένα χρόνο μετά μένω έγκυος. 10η εβδομάδα μου το πήραν με πρόκληση γιατί είχε παλινδρομησει στην 8η. Κάπου εκεί και παλεύοντας να ξεπεράσω αυτό που μου συνέβη, συνειδητοποιώ πόσο πολύ θέλω ακόμα ένα παιδί. Βέβαια μας πήρε μήνες να ξαναρχίσουμε ελεύθερα. Ο άντρας μου είχε άρνηση, έλεγε πως καλά είμαστε και με ένα παιδί και δεν ήταν καθόλου θετικός. Σε γενικές γραμμές μου έκανε σκωτσεζικα ντουζ, ετυχε στο ενδιάμεσο να αλλάξω και δουλειά κι εκεί ήταν που είπε "τέλος, δεν θα κάνουμε άλλο, πρέπει να εδραιωθείς στη νέα σου θέση". Και ξαφνικά τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν μου λέει πως θέλει πολύ να κάνουμε ακόμα ένα παιδί και να αποκτήσει και το καμάρι μας ένα μικρό αδερφάκι... Και κλάμα η κυρία.. . Γιατί δεν πίστευα πως θα είναι τόσο δύσκολο... Έχουν περάσει όμως ένα σωρό κύκλοι από τότε και εγκυμοσύνη δεν έρχεται. Σε πρόσφατη επίσκεψη μου στο γυναικολόγο τα βρήκε όλα καλά. Επίσης το περασμένο καλοκαίρι είχα κάνει ορμονολογικό έλεγχο και οι εξετάσεις ήταν καλές. Είμαι αισίως στα 38 και δεν ξέρω αν είμαι καλά.

Δυστυχώς δεν μπορώ να πιάσω το θέμα από την αρχή, είναι πάρα πολλές οι σελίδες. Σκέφτηκα όμως πως ταιριαζω πιο καλά σε μια ομάδα που είμαστε όλες κοντά ηλικιακά από το να μιλάω με κοπέλες 10, 15 κι ακόμα περισσότερα χρόνια μικρότερες. 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας! 

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑ..ΟΛΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!Αγαπητη μου το κεφαλη ψηλα εισαι νεα ακομη ..απλα δεν ετυχε ακομη το δευτερο ..οπως δειχνουν τα πραγματα ειναι θεμα χρονου κ χαλαρωσης..Βεβαια μην αμελης γυναικολογικες εξετασεις πανε κ κανενα ταξιδακι της γονιμες μερες κ ολα θα πανε καλα..Κ να μας παρακολουθεις εδω περνεις δυναμη αν και εγω δεν γραφω συχνα αλλα διαβαζω τα κοριτσια και περνψ δυναμη για αυτο κ της χιλιοευχαριστω να ειναι ολες καλα και συντομα θετικες χοριακες.Κ κοριτσια οποια μαθει ποτε ανοιγουν τα κεντρα εξωσωματικης ας ενημερωση .Εγω ξεκινησα στο παπαγεωργιου διοτι τα οικονομικα χαλια αλλα σκεφτομαι να ζητησω και την γνωμη των αδερφων πραπα στο ιακεντρο  απλα φοβαμε να μην σοκαριστο απο την τιμη...Εχει καμια σας εμπειρια απο τους πραπα??Φιλια σε ολες κ το κεφαλη ψηλα agatte ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, geozak said:

Κορίτσια καλησπέρα...ειμαι 45 ετών κ ήθελα να σας ρωτησω ποσες μοναδες κανετε στη διεγερση;;; διότι εκανα 375 κ ο σημερινός μου ειπε 450...

Καλησπέρα, εγω 42+, εχω ξεκινήσει διεγερσεις απο τα 40 μου, στην τελευταία έκανα 225 κ το περισσότερο που εχω κανει ειναι 300. Γιατί τόσες πολλές δε ρώτησες; για να ανταποκριθείς καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, geozak είπε:

Κορίτσια καλησπέρα...ειμαι 45 ετών κ ήθελα να σας ρωτησω ποσες μοναδες κανετε στη διεγερση;;; διότι εκανα 375 κ ο σημερινός μου ειπε 450...

Εμενα μου ειπε θα ξεκινησω με τα menopour1200 και 450 μοναδες. Πρωτη προσπάθεια και ειμαι 43,5. Σε ποιο κέντρο εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, CATHRINE είπε:

Εμενα μου ειπε θα ξεκινησω με τα menopour1200 και 450 μοναδες. Πρωτη προσπάθεια και ειμαι 43,5. Σε ποιο κέντρο εισαι?

Εννοεις συνολο 1650;;; στο μητερα ....ειχα ξανακανει παλι με 450 στον ιδιο γιατρό κ ειχα 8 ωαρια κ τελικά 7 έμβρυα...εκανα 2 ετ....η δεύτερη ειχα χοριακη 10

Ειχα στα 41 κ μετα 3 παλινδρόμες με φυσικη συλληψη 

Just now, Moana είπε:

Καλησπέρα, εγω 42+, εχω ξεκινήσει διεγερσεις απο τα 40 μου, στην τελευταία έκανα 225 κ το περισσότερο που εχω κανει ειναι 300. Γιατί τόσες πολλές δε ρώτησες; για να ανταποκριθείς καλυτερα;

Κ πόσα έμβρυα ειχες Τελικά 

On 13/4/2020 at 10:47 ΠΜ, Sandykou είπε:

Καλημερα και καλη Μεγαλη Εβδομαδα! Να κανουμε προσευχουλες αυτη υην εβδομαδα κοριτσακια!!

Εγω ειμαι 45 αρα μαλλον η πιο μεγαλη.. να συνεχισεις να προσπαθεις με τα δικα σου αφου εμεινες εγκυος πιστευω. Και εγω εμεινα και αν και πσλλινδρομησε το μικρουλι μου μου ειπαν οτι ηταν εξαιρετικης ποιοτητας. Εγω εχω πει οτι θα κανω αλλες 2 και.μετα θα ανσθεωρησω. Αλλα ο γιατρος μου ειπε να μην παω ακομα στη λυση των δανεικων εκτος αν το αισθανομαι να παω. Αλλα βεβαια τα odds μου ειναι μικρα! 

Εσυ ομως νομιζω ειναι θεμα χρονου!! 

Σε ποιο κέντρο η γιατρό είσαι 

On 13/4/2020 at 2:30 ΜΜ, AndMosch είπε:

Συμφωνώ απόλυτα και γι αυτό πιστεύω ότι είχα την παλινδρομη και γι αυτό εξάλλου μου είπε η Λευκού ΜΟΝΟ με προεμφυτευτικο κι ας λένε οι γιατροί. 

Δηλ θελεις βλαστοκυστες!! Πόσο εφικτό είναι στην ηλικία μας ομως

On 14/4/2020 at 3:52 ΜΜ, Nephelie είπε:

Σε ευχαριστώ @island1 ναι αυτα διαβαζα στο ιντερνετ δε παιζει ρολο τελικα ...ολα ρευστα ειναι και τυχερα..!κοιτα και εγώ τωρα τα γραφω γενικως και οτι κατσει.καποια στιγμη θα κατσει..οπως στη φυσικη συλληψη..να σε ρωτησω κατι αλλο ; Παω με φυσικους να μεταφερω ενα εμβρυο που θα βγει του μηνα (αν ειναι Αα) ή δεν εχει νοημα..καλυτερα να μαζευω και να βαζω 2 ή 3 ; 

Εμενα σε φυσικο μου είπαν τουλάχιστον 2 αν οχι 3.για ετ....εκανα δυο μηνες με άριστα 2 εμβρυα αλλά με την προχειρότητα του κέντρου χοριακη 0

Link to comment
Share on other sites

@geozak εχω κανει πρωτη διεγερση 300 τη μερα τη πρωτη φορα για 8 μερες εβγαλα 5 ωαρια (περυσι φεβρουαριο)δωσανε  2 καλης ποιοτητας εμβρυα και φετος παλι με 300 3 ωαρια αλλα ολα ακαταλληλα. Ειμαι 42.Θα ξαναπαω αυτο το κυκλο να συζητησω για δοσολογια να προσπαθησω αλλη μια φορα..οι ορμονικες σου πως ειναι fsh ,amh.τι ακριβως προχειροτητα υπηρχε στο κεντρο ωστε να παρεις τη αρνητική χοριακη ενω ηταν 2 αριστα ; Τι πιστευεις εφταιξε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...