Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet said:

      Είπε ότι θέλει να αποκλείσει ακόμα και αυτη την μικρη πιθανότητα,γι αυτό και πρέπει να κάνω αύριο πάλι χοριακη.Δεν έκανε διάγνωση.Απλα υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο δυστυχώς..Μακαρι να πάω και να έχει μηδενιστεί,έχω κουραστεί..

      Έλα Παναγία μου … πως τώρα είπε για εξωμητριο δεν το καταλαβαινω χωρίς υπέρηχο … και δεν είναι και κάτι απλο υο εξωμητριο … έχεις αίμα ; Έχεις πόνους ; Γιατί αυτο διαβάζω τώρα για εξωμήτρια κύηση . 

Ειμαι εγκυος η οχι...συλληψη και γονιμες μερες


Recommended Posts

Just now, Ξένη είπε:

Βασιστηκα στο ότι λέει 6 μέρες πριν, λέω θα είναι σίγουρο το αποτέλεσμα.  Τα συμπτώματα όμως που έχω, δεν φύγαμε αν τα είχα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη,  δεν είχα δώσει βάση τότε γιατί δεν πίστευα ότι με μια φορά που κάναμε ελεύθερα ότι θα εμένα και έγκυος. 

Όχι μην βασιζεσαι σε αυτό, αλλά δεν το είπα γι'αυτό ξερω παρά πολλές κοπέλες που ενώ ήταν εγκυμονουσες τα συγκεκριμένα τεστ και με καθυστέρηση έδειχναν αρνητικοτατο κι όταν έκαναν άλλο τους έδειχνε απευθείας θετικό!! Αλλά ΟΧΙ τόσο νωρίς...!! Αν θες κάνε ένα τεστ μια μέρα πριν την αναμενόμενη μέρα περιόδου !! Αλλά καλύτερα να κρατηθείς να το κάνεις με καθυστέρηση!! Στο λέω εγω που πάντα βιάζομαι και τρώω τα μούτρα μου γιατί βλέπω αίμα!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ξένη είπε:

Έχω πάρει άλλο ένα διπλό τεστ, το clear blue, θα περιμένω μέχρι την Πέμπτη και αν δεν έχω αδιαθετησει θα το κάνω,  αν και έχω πόνους λες και θα αδιαθετησω τώρα..

Ααα πολύ ωραια!! Να κάνεις τότε ναι!! Είναι ίδια τα συμπτώματα περίοδου εγκυμοσύνης είναι η αλήθεια!! Μακάρι να εισαι έγκυος!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ....Μακάρι....αν και δε νομιζω, δεν θα το βαλω κατω ομως, θα προσπαθω και ελπιζω να κρατησω ενα μωρο στην αγκαλια μου καποια στιγμη....Και σε σένα ότι καλύτερο εύχομαι!!!


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2019 at 3:43 ΜΜ, eleonor@ είπε:

επειδη τον ιουνιο μου ηρθε στις 35, απο τριτη και μετα μετραω καθυστερηση

ασχημο πραγμα να μην εχεις σταθερο κυκλο! μια βδομαδα επιπλεον αγωνιας!

κοριτσια τελικα αδιαθετησα στις 33 μερες! αρα λογικο! εκανα ωορρηξια νωριτερα απ τγν 21η και αργοτερα απο την 11η!  οποτε παμε παλι απο την αρχη!!!


NJkvp2.png?V4t8cBJq

bcsxp2.png?8xhSC8EH

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, eleonor@ είπε:

κοριτσια τελικα αδιαθετησα στις 33 μερες! αρα λογικο! εκανα ωορρηξια νωριτερα απ τγν 21η και αργοτερα απο την 11η!  οποτε παμε παλι απο την αρχη!!!

Παμε για αυτό το μήνα δυναμικα κορίτσι!!! Δεν θα το βάλουμε κάτω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες, δυνάμει και ενεργεία μαμάδες! Σας διαβάζω καιρό τώρα, από τότε που αρχίσαμε να έχουμε ελεύθερες επαφές με τον σύντροφο μου (3 μήνες) κ να προσπαθούμε για μωράκι κ πραγματικά έχω παρηγορηθει με την σκέψη ότι μοιραζόμαστε παρόμοια άγχη, αγωνίες και ελπίδες. Ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας σε κάτι που με απασχολεί. Είχα πάντοτε σταθερό κύκλο 25-28 ημερών περίπου. Τους δύο τελευταίους μήνες η περίοδος μίκρυνε ξαφνικά και άλλαξε η ποιότητα της (στις 19 ημέρες κ τους δύο μήνες με διάρκεια 3 μέρες περίπου, μόνο καφέ υγρα) και ανησύχησα γιατί είμαι ήδη 36 χρόνων. Μετά από υπέρηχο η γυναικολόγος μου είδε την 4η μέρα ωάριο και υπολόγισε πιθανή ωορρηξια την 9η μέρα του κύκλου (όπου κ είδα ροή με καφε υγρά, οπότε υπέθεσα πως πράγματι έγινε τότε η ωορρηξια). Με έβαλε να κάνω εξέταση προγεστερονης την 9η μέρα και η τιμή ήταν πολύ χαμηλή (0.8). Την 12η μέρα που την επανέλαβα είχε ανέβει στο 4.4 αλλά και πάλι ήταν πολύ χαμηλή, κ δεν σας κρύβω ότι απογοητευθηκα πολυ...Είχα επαφες με τον σύντροφο μου την 6η, 8η κ 10η μέρα του κύκλου από τις γονιμες. Η ερώτηση μου είναι αν αυτό τον μήνα θα πρέπει να υπολογίσω την περίοδο μου (και άρα πιθανή καθυστέρηση) σύμφωνα με τα τελευταία δεδομένα (δηλαδή 19 ημέρες) ή σύμφωνα με τους προηγούμενους κανονικούς κύκλους μου. Με βάση την ωορρηξια μου, σήμερα είναι η 14η ημέρα από τότε και ακόμα δεν έχει έρθει περίοδος αλλά τις τελευταίες μέρες είχα δυσκοιλιοτητα, έντονο πρήξιμο στην κοιλια κ κυριως ζαλάδες κ ναυτίες τις απογευματινες ωρες, που δεν είχα ξανανιώσει πριν την περίοδο. Πόσο πρέπει να περιμένω για να θεωρήσω ότι έχω καθυστέρηση; Σας ευχαριστώ πολύ κ συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kate83 είπε:

Καλημέρα σε όλες, δυνάμει και ενεργεία μαμάδες! Σας διαβάζω καιρό τώρα, από τότε που αρχίσαμε να έχουμε ελεύθερες επαφές με τον σύντροφο μου (3 μήνες) κ να προσπαθούμε για μωράκι κ πραγματικά έχω παρηγορηθει με την σκέψη ότι μοιραζόμαστε παρόμοια άγχη, αγωνίες και ελπίδες. Ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας σε κάτι που με απασχολεί. Είχα πάντοτε σταθερό κύκλο 25-28 ημερών περίπου. Τους δύο τελευταίους μήνες η περίοδος μίκρυνε ξαφνικά και άλλαξε η ποιότητα της (στις 19 ημέρες κ τους δύο μήνες με διάρκεια 3 μέρες περίπου, μόνο καφέ υγρα) και ανησύχησα γιατί είμαι ήδη 36 χρόνων. Μετά από υπέρηχο η γυναικολόγος μου είδε την 4η μέρα ωάριο και υπολόγισε πιθανή ωορρηξια την 9η μέρα του κύκλου (όπου κ είδα ροή με καφε υγρά, οπότε υπέθεσα πως πράγματι έγινε τότε η ωορρηξια). Με έβαλε να κάνω εξέταση προγεστερονης την 9η μέρα και η τιμή ήταν πολύ χαμηλή (0.8). Την 12η μέρα που την επανέλαβα είχε ανέβει στο 4.4 αλλά και πάλι ήταν πολύ χαμηλή, κ δεν σας κρύβω ότι απογοητευθηκα πολυ...Είχα επαφες με τον σύντροφο μου την 6η, 8η κ 10η μέρα του κύκλου από τις γονιμες. Η ερώτηση μου είναι αν αυτό τον μήνα θα πρέπει να υπολογίσω την περίοδο μου (και άρα πιθανή καθυστέρηση) σύμφωνα με τα τελευταία δεδομένα (δηλαδή 19 ημέρες) ή σύμφωνα με τους προηγούμενους κανονικούς κύκλους μου. Με βάση την ωορρηξια μου, σήμερα είναι η 14η ημέρα από τότε και ακόμα δεν έχει έρθει περίοδος αλλά τις τελευταίες μέρες είχα δυσκοιλιοτητα, έντονο πρήξιμο στην κοιλια κ κυριως ζαλάδες κ ναυτίες τις απογευματινες ωρες, που δεν είχα ξανανιώσει πριν την περίοδο. Πόσο πρέπει να περιμένω για να θεωρήσω ότι έχω καθυστέρηση; Σας ευχαριστώ πολύ κ συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. 

Θα προτεινα να υπολογίσεις 14 μερες απο την τελευταια επαφή που θα μπορούσες να μείνεις εγκυος. Αν πχ είχατε επαφές και 28-29 Ιουλίου δώσε ενα περιθώριο.

Εννοω τότε να κανεις ενα τεστ εγκυμοσύνης.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Θα προτεινα να υπολογίσεις 14 μερες απο την τελευταια επαφή που θα μπορούσες να μείνεις εγκυος. Αν πχ είχατε επαφές και 28-29 Ιουλίου δώσε ενα περιθώριο.

Εννοω τότε να κανεις ενα τεστ εγκυμοσύνης.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Είχαμε επαφή και στις 28 (μια μέρα μετά την ωορρηξια), οπότε θα υπολογίσω από τότε 14 ημέρες. Τον προηγούμενο μήνα μπήκα μάταια στη διαδικασία να κάνω πρόωρα τεστ εγκυμοσύνης και δεν θέλω να περάσω ξανά την ίδια απογοήτευση αν δεν έχω βάσιμες ενδείξεις. Ώρες ώρες νιώθω πως από τη λαχτάρα μου να γίνω μαμά δημιουργώ μόνη μου συμπτώματα!! Από την άλλη και αυτή η αγωνία της αναμονής δεν παλεύεται... Και πάλι ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την καντι, απο την πιθανη ωορρηξια που στο περιπου ξερεις με βαση τον υπερηχο θα υπολογισεις μαξ 16μερες

Αν το θεμα παντως ειναι η προγεστερονη ειναι αρκετα ευκολο να λυθει με συμπληρωμα, οπως τα ουτροτζεσταν, το συζητησατε σαν ενδεχομενο με τον γιατρο; 

Θα μπορουσες να δωσεις λιγο χρονο ακομη, κ μετα απο κανενα τριμηνο να κανεις κ εναν ορμονικο ελεγχο

Ευχομαι συντομα να μας πεις ευχαριστα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 48 λεπτά , vikib είπε:

Συμφωνω με την καντι, απο την πιθανη ωορρηξια που στο περιπου ξερεις με βαση τον υπερηχο θα υπολογισεις μαξ 16μερες

Αν το θεμα παντως ειναι η προγεστερονη ειναι αρκετα ευκολο να λυθει με συμπληρωμα, οπως τα ουτροτζεσταν, το συζητησατε σαν ενδεχομενο με τον γιατρο; 

Θα μπορουσες να δωσεις λιγο χρονο ακομη, κ μετα απο κανενα τριμηνο να κανεις κ εναν ορμονικο ελεγχο

Ευχομαι συντομα να μας πεις ευχαριστα! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Σε δύο μέρες κλείνω τις 16 από την ωορρηξια, οπότε θα αρχίσω να μετρώ καθυστερηση. Απλώς δεν ξέρω αν με τέτοιες τιμές προγεστερονης είναι αδύνατη η σύλληψη, οπότε μάταια ελπίζω... Και πάλι ευχαριστώ, είναι σπουδαία βοήθεια η παρουσία σας, πολύ παρηγορητικη! Θα είμαστε σε επαφή!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kate83 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Σε δύο μέρες κλείνω τις 16 από την ωορρηξια, οπότε θα αρχίσω να μετρώ καθυστερηση. Απλώς δεν ξέρω αν με τέτοιες τιμές προγεστερονης είναι αδύνατη η σύλληψη, οπότε μάταια ελπίζω... Και πάλι ευχαριστώ, είναι σπουδαία βοήθεια η παρουσία σας, πολύ παρηγορητικη! Θα είμαστε σε επαφή!! 

 

Την προγεστερόνη την μετρήσεις πόσες μέρες μετά την ωορρηξία; Αν έκανες ωορρηξία την 9η και την μέτρησες την 12η είναι μια χαρά η τιμή της. Έπρεπε να πας με επιβεβαιωμένη ωορρηξία 6 με 7 μέρες μετά για μέτρηση όπου η προγεστερόνη φτάνει στο max της. Εμένα θα με ανησυχούσαν οι δύο κύκλοι 19ημερων (λόγο ηλικίας) και θα έκανα έναν ορμονολογικό έλεγχο δεύτερης μέρας και έναν έλεγχο αποθέματος ωαρίων αν δεν ερχόταν εγκυμοσύνη στους επόμενους 3 4 μήνες! Αν έχεις ήδη φτάσει στην 25η 26η μέρα πάντως μπορείς να κάνεις ένα τεστακι! Καλή επιτυχία! :grin:

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έθεσα και αλλού το ερώτημα αλλά δεν πήρα απάντηση... :razz:

Το στήθος και οι θηλές μεγαλώνουν και όταν περιμένεις περίοδο ή μόνο στην εγκυμοσύνη;;; γιατί εμένα συνήθως μόνο πρήζετε όταν περιμένω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Την προγεστερόνη την μετρήσεις πόσες μέρες μετά την ωορρηξία; Αν έκανες ωορρηξία την 9η και την μέτρησες την 12η είναι μια χαρά η τιμή της. Έπρεπε να πας με επιβεβαιωμένη ωορρηξία 6 με 7 μέρες μετά για μέτρηση όπου η προγεστερόνη φτάνει στο max της. Εμένα θα με ανησυχούσαν οι δύο κύκλοι 19ημερων (λόγο ηλικίας) και θα έκανα έναν ορμονολογικό έλεγχο δεύτερης μέρας και έναν έλεγχο αποθέματος ωαρίων αν δεν ερχόταν εγκυμοσύνη στους επόμενους 3 4 μήνες! Αν έχεις ήδη φτάσει στην 25η 26η μέρα πάντως μπορείς να κάνεις ένα τεστακι! Καλή επιτυχία! :grin:

Έχεις δίκιο, κι εμένα με ανησύχησαν οι μικροί κύκλοι, γι αυτό και πήγα αμέσως κ τους δύο μήνες σε δύο διαφορετικούς γυναικολόγους να μου πουν τη γνώμη τους. Τον Ιανουάριο στον ελεγχο που έκανα μου βρήκαν έναν ενδομητριου πολυποδα κ ένα ινομυωμα κ φοβόμουν πως ευθυνόνταν αυτά, αλλά είναι τόσο μικρά και κανένας από τους δύο δεν σύνεδεσε αυτά τα ευρήματα με τις διαταραχές του κύκλου. Τώρα έχω αρχίσει κ σκέφτομαι μήπως οι κύκλοι αυτοί ήταν ανωορρηκτικοι κι έχω αρχίσει να μπαίνω σε πρόωρη εμμηνόπαυση (τρελές σκέψεις...). Θα δω πως θα πάει αυτός ο κύκλος κ θα το ψάξω περαιτέρω με τις εξετάσεις που μου είπες. Δεν με παίρνει να αφήνω τον χρόνο να περνάει. Όσο για την προγεστερονη το είπα στη γυναικολόγο να επαναλάβω αργότερα την εξέταση αλλά μου είπε ότι θα είχε δείξει ακόμα και δύο μέρες μετά την ωορρηξια. Δεν ήταν ευχαριστημενη με τις τιμές αυτές πάντως... Εύχομαι σύντομα σε όλες να κρατήσουν το παιδάκι που τόσο λαχταρουν στην αγκαλιά τους! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kate83 είπε:

Έχεις δίκιο, κι εμένα με ανησύχησαν οι μικροί κύκλοι, γι αυτό και πήγα αμέσως κ τους δύο μήνες σε δύο διαφορετικούς γυναικολόγους να μου πουν τη γνώμη τους. Τον Ιανουάριο στον ελεγχο που έκανα μου βρήκαν έναν ενδομητριου πολυποδα κ ένα ινομυωμα κ φοβόμουν πως ευθυνόνταν αυτά, αλλά είναι τόσο μικρά και κανένας από τους δύο δεν σύνεδεσε αυτά τα ευρήματα με τις διαταραχές του κύκλου. Τώρα έχω αρχίσει κ σκέφτομαι μήπως οι κύκλοι αυτοί ήταν ανωορρηκτικοι κι έχω αρχίσει να μπαίνω σε πρόωρη εμμηνόπαυση (τρελές σκέψεις...). Θα δω πως θα πάει αυτός ο κύκλος κ θα το ψάξω περαιτέρω με τις εξετάσεις που μου είπες. Δεν με παίρνει να αφήνω τον χρόνο να περνάει. Όσο για την προγεστερονη το είπα στη γυναικολόγο να επαναλάβω αργότερα την εξέταση αλλά μου είπε ότι θα είχε δείξει ακόμα και δύο μέρες μετά την ωορρηξια. Δεν ήταν ευχαριστημενη με τις τιμές αυτές πάντως... Εύχομαι σύντομα σε όλες να κρατήσουν το παιδάκι που τόσο λαχταρουν στην αγκαλιά τους! 

Εφοσον δ ηταν ευχαριστημενη επρεπε να την επαναλαβετε κ να συζητησετε το ενδεχομενο προληπτικης χορηγησης συμπληρωματος προγεστερονης, γνωμη μου χωρις να ειμαι γιατρος φυσικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...