Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 14 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μα δεν είναι αχνή,μια χαρά είναι.Ισως να μην προχώρησαν και τα δύο,αλλά σίγουρα είσαι έγκυος  🥰 

      Εγώ κορίτσι μου τα θεωρώ πολύ αχνά και τα 2 δεδομένου ότι είμαι ήδη 9η ημέρα. Σε ευχαριστώ πάντως! 🥰 . 1,5 μέρα έμεινε!

      • Ευχή 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Αν ο κατακερματισμος είναι υψηλός, πάνω από 40 τοις εκατό δε δίνει Βλαστοκυστες.

Εμένα μόλις κλείσει ο άνδρας μου τρεις μήνες θα κάνουμε πάλι Κατακερματισμο. 

Για εμένα αν πάω με δότρια είναι πολύ σημαντικό να έχω καλές Βλαστοκυστες αλλά και με δότρια να μην πάω εφόσον τώρα προσπαθώ με δικά μου, δεν θέλω να χάνω Ωαρια έτσι. 

Τον Δεκέμβριο είχα καλό ωάριο Κ γονιμοποιησιμο όπως μου πε ο Σφ αλλά δε γονιμοποιηθηκε... Και το σπέρμα ήταν χαμηλό.. Και από ποσότητα και η κινητικότητα. Το προηγούμενο Σάββατο στην Ωοληψια έφταιγε το ωάριο μου, ήταν πολύ ώριμο για γονιμοποίηση όπως μου παν. 

Εμένα παίρνει τις vitabiotics, τις ίδιες παίρνω κι εγώ. 

Εγώ είδα διαφορά στα μαλλιά μου, μακρυναν παρα πολύ και στα νύχια μου. Τέλος Γεννάρη θα κάνω για σιδηρο Κ βιταμίνες, που έχω έλλειψη να δω αν βοηθήθηκα. 

Μετά την Ωοληψια πάντα ρωτώ την εμβρυολογο πως ήταν το σπέρμα. 

Θέλω κάθε φορά να ξέρω τι πήγε στραβά ώστε να το διορθώσω όσο γίνεται και να έχω αποτελέσματα. 

 

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 58 λεπτά , Thia1985 είπε:

Αν ο κατακερματισμος είναι υψηλός, πάνω από 40 τοις εκατό δε δίνει Βλαστοκυστες.

Εμένα μόλις κλείσει ο άνδρας μου τρεις μήνες θα κάνουμε πάλι Κατακερματισμο. 

Για εμένα αν πάω με δότρια είναι πολύ σημαντικό να έχω καλές Βλαστοκυστες αλλά και με δότρια να μην πάω εφόσον τώρα προσπαθώ με δικά μου, δεν θέλω να χάνω Ωαρια έτσι. 

Τον Δεκέμβριο είχα καλό ωάριο Κ γονιμοποιησιμο όπως μου πε ο Σφ αλλά δε γονιμοποιηθηκε... Και το σπέρμα ήταν χαμηλό.. Και από ποσότητα και η κινητικότητα. Το προηγούμενο Σάββατο στην Ωοληψια έφταιγε το ωάριο μου, ήταν πολύ ώριμο για γονιμοποίηση όπως μου παν. 

Εμένα παίρνει τις vitabiotics, τις ίδιες παίρνω κι εγώ. 

Εγώ είδα διαφορά στα μαλλιά μου, μακρυναν παρα πολύ και στα νύχια μου. Τέλος Γεννάρη θα κάνω για σιδηρο Κ βιταμίνες, που έχω έλλειψη να δω αν βοηθήθηκα. 

Μετά την Ωοληψια πάντα ρωτώ την εμβρυολογο πως ήταν το σπέρμα. 

Θέλω κάθε φορά να ξέρω τι πήγε στραβά ώστε να το διορθώσω όσο γίνεται και να έχω αποτελέσματα. 

 

Κορίτσια κατακερματισμό κανατε μόνες σας η το ζήτησε ο εξωσωματικος; Γιατί σε μας δε μας το ζήτησε ο γιατρός αλλά στον αδερφό μου το ζήτησε μάλλον λόγω ηλικίας


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η ξαδέρφη μου που είναι καθηγήτρια γυναικολογίας και ειδικεύεται στην εξωσωματική μου είπε ότι έμβρυα με κατακερματισμένο σπερμα δεν τα θεωρεί καλά ανεξάρτητα αν εγ Άι βλαστοκυστες και τι βαθμολογία έχουν το θεωρεί παρά πολύ σημαντικό και εμένα ο σύζυγος έχει 33% κατακερματισμό. Κανένας άλλος γιατρός δεν μου το έχει πει όλοι λένε Ε δεν πειράζει κτλ. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Mary H ειδικα ο γιατρος μου μου ειπε τσαμπα λεφτα οι εξετασεις, να παρει βιταμινες αν θελει επικουρικα. 

@Anania να σε ρωτησω, αν το σπερμα ειναι κατακερματισμενο δεν σημαινει πως ολα τα σπερματοζωαρια εχουν κατακερματισμο κ κυριως δεν φαινεται οτι το σπερματοζωαριο που γονιμοποιησε το ωαριο εχει κατακερματισμο. Πως λοιπον λενε οι γιατροι οτι η συγκεκριμενη βλαστοκυστη προεκυψε απο κατακερματισμενο ή μη σπερματοζωαριο; Γι αυτο συμφωνω με τον γιατρο μου που τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση (τελικα εχουμε ενα αρκετα καλο σπερμα) προτεινει απ ευθειας την "θεραπεια" χωρις περαιτερω εξετασεις...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια την Πέμπτη είναι να κάνω έμβρυομεταφορα από την Πέμπτη που μας πέρασε κρύωσα εχτές είχα και λίγο πυρετό. Σήμερα είμαι καλητερα ο γιατρός μου είπε να πάρω μόνο panadol depon. Ειπαρχι περίπτωση όλα αυτά να επιτάσσουν την προσπάθεια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mary H είπε:

Κορίτσια κατακερματισμό κανατε μόνες σας η το ζήτησε ο εξωσωματικος; Γιατί σε μας δε μας το ζήτησε ο γιατρός αλλά στον αδερφό μου το ζήτησε μάλλον λόγω ηλικίας

Καλημέρα 

Εμένα το 2017 το έκανε ο τότε γιατρός μου στον οποίο μετά από όσα είδα δεν έχω καμμια εμπιστοσύνη. 

Ο τωρινός μου γιατρός δε μας έχει πει κάτι ούτε ο προηγούμενος. 

  • Ευχαριστώ 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ba_lily είπε:

Κορίτσια την Πέμπτη είναι να κάνω έμβρυομεταφορα από την Πέμπτη που μας πέρασε κρύωσα εχτές είχα και λίγο πυρετό. Σήμερα είμαι καλητερα ο γιατρός μου είπε να πάρω μόνο panadol depon. Ειπαρχι περίπτωση όλα αυτά να επιτάσσουν την προσπάθεια 

καλημερα...καλη σου επιτυχια.οχι μη φοβασαι...δεν επηρεαζουν..!κατεψυγμενα εμβρυακια???

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Anania είπε:

Εμένα πάντως η ξαδέρφη μου που είναι καθηγήτρια γυναικολογίας και ειδικεύεται στην εξωσωματική μου είπε ότι έμβρυα με κατακερματισμένο σπερμα δεν τα θεωρεί καλά ανεξάρτητα αν εγ Άι βλαστοκυστες και τι βαθμολογία έχουν το θεωρεί παρά πολύ σημαντικό και εμένα ο σύζυγος έχει 33% κατακερματισμό. Κανένας άλλος γιατρός δεν μου το έχει πει όλοι λένε Ε δεν πειράζει κτλ. 

Είδες?? 

Δικοί μας άνθρωποι μας λένε την αλήθεια που δεν έχουν συμφέρον... Εγώ πχ που πάω με δικά μου και κυνηγάω το ωάριο με το κυαλι θέλω όταν το έχω να έχω καλό έμβρυο. Γι αυτό κι ο άντρας μου και βιταμίνες παίρνει και γυμνάζεται και όλα. 

Μικρό καλάθι όλες μας. Ναι, η επιστήμη βοηθά, χιλιάδες ζευγάρια που πριν τριάντα χρόνια δε θα Χαν παιδιά έχουν κάνει άλλα εγώ προσωπικά και μιλάω και ψαχνομαι μόνη μου. Χαρακτηριστικά να σας πω ότι στα 32 μου, μεγαλογιατρός, μου είπε ότι απορουσε με την αμη που χα πως είχα περίοδο και μάλιστα πολύ και όχι μόνο είχα αλλά εξακολουθώ να έχω. Και δεν είχα Ωαρια... Από αυτόν λοιπόν εγώ μετά δεν ήθελα Βάσω εξωσωματικο Κ έχασα χρόνο με σπερματεγχυσεις ενώ το πρόβλημα τότε ήταν αλλού και δε μας το λέγαν. Και το πρόβλημα το έμαθα από ενδοκρινολογο δημοσίου που πήγα για να μου ρυθμίσει τις ορμόνες. 

Εγώ τον Κατακερματισμο τον θεωρώ πολύ σημαντικό γιατί αν είναι υψηλός ούτε με δότρια θα έχω αποτέλεσμα. 

7 ώρες πρίν, Tsini είπε:

@Mary H ειδικα ο γιατρος μου μου ειπε τσαμπα λεφτα οι εξετασεις, να παρει βιταμινες αν θελει επικουρικα. 

@Anania να σε ρωτησω, αν το σπερμα ειναι κατακερματισμενο δεν σημαινει πως ολα τα σπερματοζωαρια εχουν κατακερματισμο κ κυριως δεν φαινεται οτι το σπερματοζωαριο που γονιμοποιησε το ωαριο εχει κατακερματισμο. Πως λοιπον λενε οι γιατροι οτι η συγκεκριμενη βλαστοκυστη προεκυψε απο κατακερματισμενο ή μη σπερματοζωαριο; Γι αυτο συμφωνω με τον γιατρο μου που τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση (τελικα εχουμε ενα αρκετα καλο σπερμα) προτεινει απ ευθειας την "θεραπεια" χωρις περαιτερω εξετασεις...

Τσινι στο δικό μας γιατρο έχω εμπιστοσύνη... Εξαρτάται βέβαια και το σπέρμα... Στην επόμενη συνάντηση μαζί του, θα του αναφέρω τον Κατακερματισμο γιατί δε θυμάμαι αν στο πρώτο ραντεβού μαζι του, είχα συμπεριλάβετε το συγκεκριμένο σπερμοδιαγραμμα που το έγραφε ολοκάθαρα. 

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Είδες?? 

Δικοί μας άνθρωποι μας λένε την αλήθεια που δεν έχουν συμφέρον... Εγώ πχ που πάω με δικά μου και κυνηγάω το ωάριο με το κυαλι θέλω όταν το έχω να έχω καλό έμβρυο. Γι αυτό κι ο άντρας μου και βιταμίνες παίρνει και γυμνάζεται και όλα. 

Μικρό καλάθι όλες μας. Ναι, η επιστήμη βοηθά, χιλιάδες ζευγάρια που πριν τριάντα χρόνια δε θα Χαν παιδιά έχουν κάνει άλλα εγώ προσωπικά και μιλάω και ψαχνομαι μόνη μου. Χαρακτηριστικά να σας πω ότι στα 32 μου, μεγαλογιατρός, μου είπε ότι απορουσε με την αμη που χα πως είχα περίοδο και μάλιστα πολύ και όχι μόνο είχα αλλά εξακολουθώ να έχω. Και δεν είχα Ωαρια... Από αυτόν λοιπόν εγώ μετά δεν ήθελα Βάσω εξωσωματικο Κ έχασα χρόνο με σπερματεγχυσεις ενώ το πρόβλημα τότε ήταν αλλού και δε μας το λέγαν. Και το πρόβλημα το έμαθα από ενδοκρινολογο δημοσίου που πήγα για να μου ρυθμίσει τις ορμόνες. 

Εγώ τον Κατακερματισμο τον θεωρώ πολύ σημαντικό γιατί αν είναι υψηλός ούτε με δότρια θα έχω αποτέλεσμα. 

καλημερα...εγω εκανα με δικα μου 2 ετ με πεντε εμβρυα.δεν πετυχαν.ο αντρασ μου εχει πολυ κακο σπερμα αλλα κανεισ ωσ τωρα δεν το εψαξε περαιτερω.και τωρα περιμενω τηλ για τη δοτρια.θεωρεισ λοιπον οτι πρεπει να ψαξουμε το σπερμα??οτι δεν θα εχουμε πιθανοτητεσ με δοτρια??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, ba_lily είπε:

Κορίτσια την Πέμπτη είναι να κάνω έμβρυομεταφορα από την Πέμπτη που μας πέρασε κρύωσα εχτές είχα και λίγο πυρετό. Σήμερα είμαι καλητερα ο γιατρός μου είπε να πάρω μόνο panadol depon. Ειπαρχι περίπτωση όλα αυτά να επιτάσσουν την προσπάθεια 

Όταν είσαι άρρωστη, ο οργανισμός κοιτάζει να το πολεμήσει Οποτε μπορεί να στραφεί πιο έντονα ενάντια στο κτήμα. Εγώ στη θέση σου αν μπορούσα δε θα έκανα εμβρυομεταφορα. Μου το χει πει και φίλη μου που πέτυχε στον Παντο ότι πάντα τη ρωτούσε αν είναι άρρωστη πριν της κάνει οτιδήποτε. 

Μίλα όμως με τον γιατρό σου. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, natassaki2006 είπε:

καλημερα...εγω εκανα με δικα μου 2 ετ με πεντε εμβρυα.δεν πετυχαν.ο αντρασ μου εχει πολυ κακο σπερμα αλλα κανεισ ωσ τωρα δεν το εψαξε περαιτερω.και τωρα περιμενω τηλ για τη δοτρια.θεωρεισ λοιπον οτι πρεπει να ψαξουμε το σπερμα??οτι δεν θα εχουμε πιθανοτητεσ με δοτρια??

Δεν ειμαι γιατρός και δε θέλω να επέμβω στη δουλειά του δικού σου γιατρού όποτε δε μπορώ να σου πω τι θεωρώ. Γιατί δεν ξέρω και τι εννοείς κακό σπέρμα. Και το θέμα πιθανότητα είναι πολύ σχετικό... Σε εμένα πχ είχαν πει ότι ωάριο δεν είχα. Κι όμως βρέθηκε ωάριο και μάλιστα και τις τέσσερις φορές ήταν πολύ καλο. 

Θα σου πω όμως τι θα έκανα εγώ αν ήμουν στη θέση σου. Θα πήγαινα στον Λυμπ που ναι μεν είναι ακριβός αλλά τουλάχιστον σε εμάς είπε την αλήθεια και θα έκανα αναλυτικό σπερμοδιαγραμμα και Κατακερματισμο Και θα τον ρωτούσα. Σε ένα κέντρο άσχετο με αυτό που κάνω ότι κάνω. Αυτό με δίδαξε πολύ καλά ο πρώτος γιατρός. 

Είναι συζητήσιμος ο Λυμπ και πολύ και ότι τουλάχιστον είπε σε εμάς ήταν σωστό. 

Και ο γιατρός που είμαι τώρα, στάθηκε περισσότερο στα δικά του αποτελέσματα παρόλο που ήταν του 2017 παρά στα σχετικά πρόσφατα. 

Αυτό θα έκανα εγώ. Θα έψαχνα τι μπορεί να πήγε στραβά και δεν είχα επιτυχία πριν κανω το οτιδήποτε. 

Αυτός ήταν ο λόγος που έφυγα από τον προηγούμενο γιατρό. Επέμενε για Ωοληψια και εμβρυομεταφορα κάθε μήνα γιατί έτσι θα έμενα. Όμως δεν έμεινα.. 

 

Just now, Thia1985 είπε:

Όταν είσαι άρρωστη, ο οργανισμός κοιτάζει να το πολεμήσει Οποτε μπορεί να στραφεί πιο έντονα ενάντια στο κυημα. Εγώ στη θέση σου αν μπορούσα δε θα έκανα εμβρυομεταφορα. Μου το χει πει και φίλη μου που πέτυχε στον Παντο ότι πάντα τη ρωτούσε αν είναι άρρωστη πριν της κάνει οτιδήποτε. 

Μίλα όμως με τον γιατρό σου. 

 

Just now, natassaki2006 είπε:

καλημερα...εγω εκανα με δικα μου 2 ετ με πεντε εμβρυα.δεν πετυχαν.ο αντρασ μου εχει πολυ κακο σπερμα αλλα κανεισ ωσ τωρα δεν το εψαξε περαιτερω.και τωρα περιμενω τηλ για τη δοτρια.θεωρεισ λοιπον οτι πρεπει να ψαξουμε το σπερμα??οτι δεν θα εχουμε πιθανοτητεσ με δοτρια??

Επίσης τι έμβρυα έβαλες? 

Ενδομητριο έχεις ψάξει?? 

Για φλεγμονες, όχι απλή Υστεροσκοπηση. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ba_lily είπε:

Κορίτσια την Πέμπτη είναι να κάνω έμβρυομεταφορα από την Πέμπτη που μας πέρασε κρύωσα εχτές είχα και λίγο πυρετό. Σήμερα είμαι καλητερα ο γιατρός μου είπε να πάρω μόνο panadol depon. Ειπαρχι περίπτωση όλα αυτά να επιτάσσουν την προσπάθεια 

Οχι, εγω ειχα ιωση οταν την εκανα και μια χαρα πηγε

πρίν από 2 λεπτά , Thia1985 είπε:

Είδες?? 

Δικοί μας άνθρωποι μας λένε την αλήθεια που δεν έχουν συμφέρον... Εγώ πχ που πάω με δικά μου και κυνηγάω το ωάριο με το κυαλι θέλω όταν το έχω να έχω καλό έμβρυο. Γι αυτό κι ο άντρας μου και βιταμίνες παίρνει και γυμνάζεται και όλα. 

Μικρό καλάθι όλες μας. Ναι, η επιστήμη βοηθά, χιλιάδες ζευγάρια που πριν τριάντα χρόνια δε θα Χαν παιδιά έχουν κάνει άλλα εγώ προσωπικά και μιλάω και ψαχνομαι μόνη μου. Χαρακτηριστικά να σας πω ότι στα 32 μου, μεγαλογιατρός, μου είπε ότι απορουσε με την αμη που χα πως είχα περίοδο και μάλιστα πολύ και όχι μόνο είχα αλλά εξακολουθώ να έχω. Και δεν είχα Ωαρια... Από αυτόν λοιπόν εγώ μετά δεν ήθελα Βάσω εξωσωματικο Κ έχασα χρόνο με σπερματεγχυσεις ενώ το πρόβλημα τότε ήταν αλλού και δε μας το λέγαν. Και το πρόβλημα το έμαθα από ενδοκρινολογο δημοσίου που πήγα για να μου ρυθμίσει τις ορμόνες. 

Εγώ τον Κατακερματισμο τον θεωρώ πολύ σημαντικό γιατί αν είναι υψηλός ούτε με δότρια θα έχω αποτέλεσμα. 

Τσινι στο δικό μας γιατρο έχω εμπιστοσύνη... Εξαρτάται βέβαια και το σπέρμα... Στην επόμενη συνάντηση μαζί του, θα του αναφέρω τον Κατακερματισμο γιατί δε θυμάμαι αν στο πρώτο ραντεβού μαζι του, είχα συμπεριλάβετε το συγκεκριμένο σπερμοδιαγραμμα που το έγραφε ολοκάθαρα. 

Κοριτσια ο κατακερματισμος ειναι πολυ σημαντικος οχι τοσο στο να εχετε αρνητικο αποτελεσμα οσο κυριως στο να εχετε θετικο και να δωσει βιοχημικη ,παλινδρομη ή παιδι με χρωμοσωμικες. Αρα ειναι πολυ σημαντικο να το δειτε

Just now, Tsini είπε:

Καλημερα κοριτσια!!

Ποσες απο εσας πηγατε με κατεψυγμενα εμβρυα δοτριας κ πετυχατε;; 

Εγω πετυχα τις δυο απο τις τρεις φορες. τα τελευταια μαλιστα που κυοφορω ειναι παλια , 3 ετων καταψυγμενα

  • Μου αρέσει 4

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Οχι, εγω ειχα ιωση οταν την εκανα και μια χαρα πηγε

Κοριτσια ο κατακερματισμος ειναι πολυ σημαντικος οχι τοσο στο να εχετε αρνητικο αποτελεσμα οσο κυριως στο να εχετε θετικο και να δωσει βιοχημικη ,παλινδρομη ή παιδι με χρωμοσωμικες. Αρα ειναι πολυ σημαντικο να το δειτε

Εγω πετυχα τις δυο απο τις τρεις φορες. τα τελευταια μαλιστα που κυοφορω ειναι παλια , 3 ετων καταψυγμενα

ειδεσ ρε παιδι μου...αν ειναι να κολλησουν τελοσ....!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...