Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, dec-e said:

      Καλησπέρα! Εγώ νιώθω πολύ ευγνώμων που υπάρχει αυτή η μέθοδος κ μετάνιωσα που δεν έκανα νωρίτερα εξωσωματική. Νιώθω ότι ήταν πολύ πιο ψυχοφθόρο που ερχότανε κάθε μήνα η περίοδος κ απογοητευομουν. Βέβαια δεν τα κατάφερα από την 1η φορά με την εξωσωματική, όμως και πάλι είμαι πολύ χαρούμενη που έχω τα παιδάκια μου. Πριν τις εξωσωματικές είχα κάνει κ σπερματέγχυση η οποία δεν πέτυχε, κ δε θεωρώ ότι ήταν λιγότερο ψυχοφθόρα διαδικασία. 

      Όσο κ να σου φαίνεται βουνό, όταν μπεις στο χορό προχωράνε τα πράγματα, κ κάθε βήμα είναι μια νίκη, που οδηγεί στον στόχο! Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις κ να σου έρθουν όλα όσο πιο απλά γίνεται!

      Ne enoite kai egw xerome p ixarxoun enalaxtikes lisis gia tin ipogonimotita .. apla kseris den einai mono i anamoni psixofthora einai kai to oti prp na mpis se diadikasia eksosomatikis afto kai an einai anipofora dld den pisteva pote oti tha xriasto na peraso apo afti tin diadikasia kai niotho kapos.. oles to viosame pistevo .. alla an einai i teleftea epilogi tha to kanoume thelontas kai mi.. euxaristo gia tin apantisi sou ☺️

      2 hours ago, Kathrin17 said:

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

      Ne akrivos se aftin tin fasi vriskome tis arnisis oti oloi mporoun kai emis oxi kai kapos erxete to parapono .. an einai i teleftea epilogi tha to kanoume thelw polli na kano ena moro an me aksiosi o theos vevea .. euxaristo polli gia tis simvouli su ☺️

Αποβολη μετα απο εξωσωματικη κ αλλαγη γιατρου θεσσαλονικη


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια.εκανα την πρωτη μου εξωσωματικη σε γνωστο κεντρο στην θεσσαλονικη με τον γιατρο μου(εξωτερικος γιατρος) πετυχαμε αλλα πριν 12μερες απεβαλα..ειχα πολυ μεγαλη αιμοραγια και οταν τον πηρα τηλ.μου εδωσε μια lentogest, και η αιμοραγια σταματησε,και μου ειπε να μην φοβαμαι δεν ειναι τιποτα και τα λεμε σε 10 μερες,ουτε καν μου ειπε να παω να με δει κ επερνα τζαμπα τα φαρμακα,να πω οτι εχω μονο μια σαλπιγγα την οποια κ καθαρισα πριν 2χρονια.και τωρα ποναω παρα πολυ σε εκεινο το σημειο.και ο πονος ειναι ιδιος οπως ειχα την υδροσαλπιγγα την οποια και αφαιρεσα,τον πηρα σημερα τηλ κ μου λεει πανε κανε χοριακη κ οτι μπορει το εμβρυο να κυλησε στην σαλπιγγα...εννοειται ψαχνω αλλο γιατρο..γνωμες παρακαλω θα τρελαθω

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ελπιδακι είπε:

Γεια σας κοριτσια.εκανα την πρωτη μου εξωσωματικη σε γνωστο κεντρο στην θεσσαλονικη με τον γιατρο μου(εξωτερικος γιατρος) πετυχαμε αλλα πριν 12μερες απεβαλα..ειχα πολυ μεγαλη αιμοραγια και οταν τον πηρα τηλ.μου εδωσε μια lentogest, και η αιμοραγια σταματησε,και μου ειπε να μην φοβαμαι δεν ειναι τιποτα και τα λεμε σε 10 μερες,ουτε καν μου ειπε να παω να με δει κ επερνα τζαμπα τα φαρμακα,να πω οτι εχω μονο μια σαλπιγγα την οποια κ καθαρισα πριν 2χρονια.και τωρα ποναω παρα πολυ σε εκεινο το σημειο.και ο πονος ειναι ιδιος οπως ειχα την υδροσαλπιγγα την οποια και αφαιρεσα,τον πηρα σημερα τηλ κ μου λεει πανε κανε χοριακη κ οτι μπορει το εμβρυο να κυλησε στην σαλπιγγα...εννοειται ψαχνω αλλο γιατρο..γνωμες παρακαλω θα τρελαθω

Μισό λεπτό για να καταλάβω..έκανες εξωσωματική κ πήρες θετικο.Ειδες στον υπέρηχο σάκο εμβριακια κτλ; Σε ποια εβδομάδα απεβαλες; Χωρίς αποξεση; Μόνο από εκείνη την αιμορραγία κ δεν σε είδε ως τώρα κανείς;

Είχα 4 παλλινδρομες από εξωσωματική .Στην πετυχημένη όντως είχα αίμα κ με τη λεντοτζεστ σταμάτησε αλλά μου έκανε κ υπερήχους να δουν αν όλα είναι οκ.Στις 3 παλλινδρομες έκανα αποξεση στη μία όχι.Σε όλες όμως επιβάλεται να κάνεις υπέρηχο να δεις τι γίνεται κ χοριακη ότι μηδενίζει .Δεν το κατάλαβα αυτό το να γλιστρήσει στη σάλπιγγα.Δεν έχει τύχει να το ακούσω .Στην παλλινδρομη όντως πονάς ειδικά εάν είναι κάποιων εβδομάδων.Ωστοσο μήπως να πήγαινες σε ένα δημόσιο να έλεγες το ιστορικό σου κ να σε βαχαν σε υπέρηχο; Έστω κι αν έχεις αίμα;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Μου εκανε την δευτερα υπερηχο κ μου ειπε οτι η μητρα ειναι καθαρη κωοτι δεν χρειαζομαι ουτε χαπια ουτε αποξεση..και τωρα επειδή πονουσα τον πηρα και μου ειπε αυτο το πραγμα...μολις πηρα την χοριακη και επεσε στο 4,16 θα τον παρω τηλ αργοτερα να δουμε τι θα μου πει..ρε κοριτσια στην ουσια με την λεντογκεστ που εκανα σταματησαμε την αιμοραγια κ την διαδικασια της αποβολης χωρίς να ξερουμε οτι επροκειτο για αποβολη..και το σαββατο που μας περασε παλι ειχα αιμα κ εκανα αλλη μια βελονα..δλδ παλι το σταματησαμε..κ την δευτερα που ειχαμε προγραμματισμενο ραντεβου για να ακουσουμε καρδια μου λεει δυστυχως το χασαμε..δεν ξερω κι εγω πως,κρατηθηκα

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια βδομάδα ήσουν; Λογικά αφού δεν είχατε ακούσει καρδιά ήσουν κάτω από 8, σωστά; Η λεντογκεστ ως ενέσιμη προγεστερόνη κόβει το αίμα. Εμένα μου είχαν πει στο νοσοκομείο, εντάξει να τις κάνεις αλλά δεν κάνουν και θαύματα. Δλδ ότι αν είχε ξεκινήσει η διαδικασία αποβολής η λεντογκεστ δεν την αποτρέπει. 

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ele@n είπε:

Σε ποια βδομάδα ήσουν; Λογικά αφού δεν είχατε ακούσει καρδιά ήσουν κάτω από 8, σωστά; Η λεντογκεστ ως ενέσιμη προγεστερόνη κόβει το αίμα. Εμένα μου είχαν πει στο νοσοκομείο, εντάξει να τις κάνεις αλλά δεν κάνουν και θαύματα. Δλδ ότι αν είχε ξεκινήσει η διαδικασία αποβολής η λεντογκεστ δεν την αποτρέπει. 

Στην πεμπτη εβδομαδα ημουν,την προηγουμενη μερα της αιμοραγιας μου εκανε υπερηχο κ ειδαμε σακο

Link to comment
Share on other sites

ελπιδακι μου φαινεται τελειως ακυρο να κυλησε το εμβρυο στην σαλπιγγα, ενω ειχες δει σακο,δηλαδη ειχε εμφυτευτει στην μητρα...πως να πηγε και να εμφυτευτηκε ξανα στην σαλπιγγα?πρωτη φορα το ακουω και μου κανει τρομερη εντυπωση.επισης αφου η χοριακη μηδενισε σχεδον, προφανως και το εμβρυο παλινδρομησε και ο σακος αποβληθηκε με το αιμα ή μικρυνε τοσο πολυ που απορροφηθηκε, γι αυτο και δεν τον ειδε. οσο για τον πονο, στις αποβολες υπαρχει συνηθως εντονος πονος, που οφειλεται στις συσπασεις της μητρας στην προσπαθεια της να καθαρισει το ενδομητριο και να το αποβαλει. κι εγω ενω ειχα παλινδρομισει, οσο επαιρνα φαρμακα δεν ενιωθα τιποτα, αλλα μολις τα διεκοψα πεθανα στον πονο. επαιρνα παυσιπονα και δεν με επιαναν, ειχα σουβλιες και πονο σε ολη την κοιλια και την μεση. γιατι ομως αφου σου μπηκε η ιδεα για την σαλπιγγα δεν πας σε ενα οποιοδηποτε νοσοκομειο δημοσιο ή ιδιωτικο να κανεις εναν υπερηχο?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Artemis20 είπε:

ελπιδακι μου φαινεται τελειως ακυρο να κυλησε το εμβρυο στην σαλπιγγα, ενω ειχες δει σακο,δηλαδη ειχε εμφυτευτει στην μητρα...πως να πηγε και να εμφυτευτηκε ξανα στην σαλπιγγα?πρωτη φορα το ακουω και μου κανει τρομερη εντυπωση.επισης αφου η χοριακη μηδενισε σχεδον, προφανως και το εμβρυο παλινδρομησε και ο σακος αποβληθηκε με το αιμα ή μικρυνε τοσο πολυ που απορροφηθηκε, γι αυτο και δεν τον ειδε. οσο για τον πονο, στις αποβολες υπαρχει συνηθως εντονος πονος, που οφειλεται στις συσπασεις της μητρας στην προσπαθεια της να καθαρισει το ενδομητριο και να το αποβαλει. κι εγω ενω ειχα παλινδρομισει, οσο επαιρνα φαρμακα δεν ενιωθα τιποτα, αλλα μολις τα διεκοψα πεθανα στον πονο. επαιρνα παυσιπονα και δεν με επιαναν, ειχα σουβλιες και πονο σε ολη την κοιλια και την μεση. γιατι ομως αφου σου μπηκε η ιδεα για την σαλπιγγα δεν πας σε ενα οποιοδηποτε νοσοκομειο δημοσιο ή ιδιωτικο να κανεις εναν υπερηχο?

Ετσι οπως αποβαλοταν μηπως πηγε και κολλησε στην σαλπιγγα μου ειπε,γιατι ειχα συμφυσεις στην σαλπιγγα τις οποιες και καθαρισα πριν ενα χρονο,δεν εννοουσε οτι πηγε και εμφυτευτηκε στη σαλπιγγα καλεεε!!μετα την διακοπη των φαρμακων ποτε σου ηρθε περιοδος

2 ώρες πρίν, ελπιδακι είπε:

Γεια σας κοριτσια.εκανα την πρωτη μου εξωσωματικη σε γνωστο κεντρο στην θεσσαλονικη με τον γιατρο μου(εξωτερικος γιατρος) πετυχαμε αλλα πριν 12μερες απεβαλα..ειχα πολυ μεγαλη αιμοραγια και οταν τον πηρα τηλ.μου εδωσε μια lentogest, και η αιμοραγια σταματησε,και μου ειπε να μην φοβαμαι δεν ειναι τιποτα και τα λεμε σε 10 μερες,ουτε καν μου ειπε να παω να με δει κ επερνα τζαμπα τα φαρμακα,να πω οτι εχω μονο μια σαλπιγγα την οποια κ καθαρισα πριν 2χρονια.και τωρα ποναω παρα πολυ σε εκεινο το σημειο.και ο πονος ειναι ιδιος οπως ειχα την υδροσαλπιγγα την οποια και αφαιρεσα,τον πηρα σημερα τηλ κ μου λεει πανε κανε χοριακη κ οτι μπορει το εμβρυο να κυλησε στην σαλπιγγα με την αποβολη...εννοειται ψαχνω αλλο γιατρο..γνωμες παρακαλω θα τρελαθω

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ελπιδακι είπε:

Ετσι οπως αποβαλοταν μηπως πηγε και κολλησε στην σαλπιγγα μου ειπε,γιατι ειχα συμφυσεις στην σαλπιγγα τις οποιες και καθαρισα πριν ενα χρονο,δεν εννοουσε οτι πηγε και εμφυτευτηκε στη σαλπιγγα καλεεε!!μετα την διακοπη των φαρμακων ποτε σου ηρθε περιοδος

 

μετα απο 3 μερες. το εμβρυο ειχε σταματησει 8η βδομ κι εμεις το ειδαμε στον υπερηχο που πηγαμε στην 9η βδομ. ως τοτε λογω των φαρμακων δεν ειχα καταλαβει τιποτα απολυτως. στην περιπτωση μου ομως επειδη δεν καθαριζε η μητρα μονη της, αναγκαστηκαμε και καναμε αποξεση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Artemis20 είπε:

μετα απο 3 μερες. το εμβρυο ειχε σταματησει 8η βδομ κι εμεις το ειδαμε στον υπερηχο που πηγαμε στην 9η βδομ. ως τοτε λογω των φαρμακων δεν ειχα καταλαβει τιποτα απολυτως. στην περιπτωση μου ομως επειδη δεν καθαριζε η μητρα μονη της, αναγκαστηκαμε και καναμε αποξεση.

Πωπω ρε κοριτσι μου κριμα,αχ τι τραβαμε αχ..εγω μετα απο 3-4 μερες απτην αιμοραγια σταματησε να ποναει το στηθος μου και σταματησε κ η συχνοουρια,καταλαβαινα οτι κατι δεν παει καλα...αυτο που με τρελανε ειναι οτι με καθυσηχαζε κ μου ελεγε οτι δεν ειναι τιποτα κ να ειμαι ξαπλα,δεν ειναι αδικο δεκα μερες να μην ξερω τι μου γινεται κ να παιρνω τζαμπα και αδικα τα φαρμακα??βλακεια μου μεγαλη που δεν πηγα απο μονη μου καπου αλλου,ασχετα που ειχε γινει το κακο,εστω να μου λεγανε τελος δεν υπαρχει..αυτο ειναι που με τρελαινει πιο πολυ οτι ημουν στην αγνοια...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ελπιδακι είπε:

Πωπω ρε κοριτσι μου κριμα,αχ τι τραβαμε αχ..εγω μετα απο 3-4 μερες απτην αιμοραγια σταματησε να ποναει το στηθος μου και σταματησε κ η συχνοουρια,καταλαβαινα οτι κατι δεν παει καλα...αυτο που με τρελανε ειναι οτι με καθυσηχαζε κ μου ελεγε οτι δεν ειναι τιποτα κ να ειμαι ξαπλα,δεν ειναι αδικο δεκα μερες να μην ξερω τι μου γινεται κ να παιρνω τζαμπα και αδικα τα φαρμακα??βλακεια μου μεγαλη που δεν πηγα απο μονη μου καπου αλλου,ασχετα που ειχε γινει το κακο,εστω να μου λεγανε τελος δεν υπαρχει..αυτο ειναι που με τρελαινει πιο πολυ οτι ημουν στην αγνοια...

σε καταλαβαινω απολυτα.εμενα με εβλεπε καθε βδομαδα.και παλι ενιωθα τοσο ασχημα οταν ειχε συμβει το κακο ηδη καποιες μερες και δεν το ηξερα και ημουν στο συννεφακι μου. κανουμε και τοσες ενεσεις, παιρνουμε φαρμακα και λες...τζαμπα τα εκανα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ελπιδακι είπε:

βλακεια μου μεγαλη που δεν πηγα απο μονη μου καπου αλλου

Δεν φταις σε τίποτα, το γιατρό σου που εμπιστευόσουν άκουσες, είναι λογικό κ αναμενόμενο. Επίσης, σου έδινε ελπίδες, όλες αυτό θέλουμε. Η ευθύνη που δεν σε φώναξε την ίδια μέρα να σε δει είναι δική του. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, solena73 είπε:

Δεν φταις σε τίποτα, το γιατρό σου που εμπιστευόσουν άκουσες, είναι λογικό κ αναμενόμενο. Επίσης, σου έδινε ελπίδες, όλες αυτό θέλουμε. Η ευθύνη που δεν σε φώναξε την ίδια μέρα να σε δει είναι δική του. 

Δεν το περιμενα καθολου απτον γιατρο μου ολο αυτο,γενικα με βοηθησε παρα πολυ δεν εχω παραπονο..αλλα στην πιο σημαντικη στιγμη με αφησε καπως στην ακρη..τι να πω ισως να ειχε κ αυτος την ελπιδα οτι ισως κατι σωθει,αλλα οπως κ να χει επρεπε να με δει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ελπιδακι είπε:

Ετσι οπως αποβαλοταν μηπως πηγε και κολλησε στην σαλπιγγα μου ειπε,γιατι ειχα συμφυσεις στην σαλπιγγα τις οποιες και καθαρισα πριν ενα χρονο,δεν εννοουσε οτι πηγε και εμφυτευτηκε στη σαλπιγγα καλεεε!!μετα την διακοπη των φαρμακων ποτε σου ηρθε περιοδος

 

Ο,τι βγαίνει λογικά δεν βγαίνει από τον κόλπο; Υπάρχει περίπτωση να ρουφήξουν υλικό οι σάλπιγγες;;;; Δεν το ήξερα...

  • Μπερδεμένη/-ος 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...