Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

Μου είπες ο γιατρός 21 και δεν ήξερα αν είναι καλά γιατί σε μια φίλη μου είπαν 23 αλλά απ'ότι κατάλαβα κρίνει ο γιατρός μάλλον και αποφασίζει..

Με το καλό να γίνει και αυτή η εξέταση κορίτσια!

  • Μου αρέσει 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Μπράβο βρε κορίτσι!! Τελεια νεα!! Καλα να είναι για ολες μας!

Παίρνουν παλι αιμα για εξετάσεις και στην Β επιπεδου?

Οχι,δεν παιρνουν αιμα.Απλα υπερηχος ειναι ,βλεπει οτι η αυχενικη.Δηλ.ολα τα οστα του εμβρυου,τραχηλο,μητριαιες αρτηριες και αιματωση αλλα και ολα τα εσωτερικα οργανα.Δηλ.τα παντα.Σου λενε αν δουν κατι που δεν τους αρεσει και εκεινη την ωρα παιρνεις dvd της εξετασης και χαρτι με ολες τις μετρησεις του μωρου.Κρατησε 40 λεπτα γιατι το κουνουσαμε να γυρισει να δουμε καλα την καρδουλα.Αν εχεις καλη ληψη απο προσωπακι παιρνεις και φωτο

Just now, Vila είπε:

Μου είπες ο γιατρός 21 και δεν ήξερα αν είναι καλά γιατί σε μια φίλη μου είπαν 23 αλλά απ'ότι κατάλαβα κρίνει ο γιατρός μάλλον και αποφασίζει..

Με το καλό να γίνει και αυτή η εξέταση κορίτσια!

Εμενα ο γιατρος μου ειπε να την κανω αυτη τη βδομαδα. 21 δηλ.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Comet said:

Οχι,δεν παιρνουν αιμα.Απλα υπερηχος ειναι ,βλεπει οτι η αυχενικη.Δηλ.ολα τα οστα του εμβρυου,τραχηλο,μητριαιες αρτηριες και αιματωση αλλα και ολα τα εσωτερικα οργανα.Δηλ.τα παντα.Σου λενε αν δουν κατι που δεν τους αρεσει και εκεινη την ωρα παιρνεις dvd της εξετασης και χαρτι με ολες τις μετρησεις του μωρου.Κρατησε 40 λεπτα γιατι το κουνουσαμε να γυρισει να δουμε καλα την καρδουλα.Αν εχεις καλη ληψη απο προσωπακι παιρνεις και φωτο

Εμενα ο γιατρος μου ειπε να την κανω αυτη τη βδομαδα. 21 δηλ.

Δεν εχει καποια συνοδευτικη εξεταση αίματος εννοω, οπως ειχαμε στην αυχενικη το PAPP-A?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Δεν εχει καποια συνοδευτικη εξεταση αίματος εννοω, οπως ειχαμε στην αυχενικη το PAPP-A?

Οχι δεν εχει.Ειναι μονο υπερηχος. Βγηκαν τα πρωτα αποτελεσματα απο την αμνιο και ειναι φυσιολογικα.Τα υπολοιπα σε 2 βδομαδες.

Καλησπερα σε ολες

  • Μου αρέσει 3

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Οχι δεν εχει.Ειναι μονο υπερηχος. Βγηκαν τα πρωτα αποτελεσματα απο την αμνιο και ειναι φυσιολογικα.Τα υπολοιπα σε 2 βδομαδες.

Καλησπερα σε ολες

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου! 

Προληπτικά έκανες αμνιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nina94 είπε:

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου! 

Προληπτικά έκανες αμνιο;

Λογω ηλικιας (εκλεισα τα 38) τα ποσοστα για down πεσανε στο 1 / 350.Ενδειξεις απο τον υπερηχο δεν ειχα


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Λογω ηλικιας (εκλεισα τα 38) τα ποσοστα για down πεσανε στο 1 / 350.Ενδειξεις απο τον υπερηχο δεν ειχα

Καλά έκανες για να μην έχεις άγχος στην υπόλοιπη εγκυμοσύνη σου! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, pakaki said:

κορίτσια πως πατε;; συμπτωματα , ενεργεια; εγω μπενω στον 5ο και οι καουρες και οι εμετοι συνεχιζονται δυναμικα!

Υπνηλια αρκετη ειδικα μετα το μεσημεριανό κι ενω γενικως ειχαν ηρεμησει λιγο οι καουρες μου φαίνεται πως τωρα στον 5ο ξαναγυρισαν.. :-?

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2020 at 6:30 ΜΜ, Nina94 είπε:

Τρίτο αγόρι;;; Να σου ζήσουν όλα ευχομαι! 

Ενημερωσε μας λίγο εμάς τις πρωτάρες... πως είναι να είσαι αγορομανα;; 

Ευχαριστώ κορίτσι κ εσύ ότι επιθυμείς!!!!άσε είμαι και μαζόχα λίγο κατά βάθος πάλι αγόρι ήθελα...τα αγόρια έχουν άλλον τρόπο να καλοπιάσουν τις μαμάδες ειδικά όταν ξεκινάνε τις αγκαλιές τα φιλιά τα  σαγαπώ μανούλα εκεί λιώνεις ποιος ξέρει ίσως για αυτό γινόμαστε και κακές πεθερές εμείς οι αγορομανες γιατί τα αγόρια τα θέλουμε δικά μας..:wink:

 

Τα αγόρια είναι λίγο πιο πρακτικά και στα ρούχα τους και στα θέλω τους και από ότι τουλάχιστον είδα από τις ανιψιές που έχουμε είναι λιγότερο γκρινιάρικα και απαιτητικά αλλά και αυτό είναι σχετικό είναι στο χαρακτήρα του παιδιού..στα κορίτσια αυτό που ζηλεύω εγώ είναι τα φρου-φρου τα βρακάκια με την δαντελιτσες τις κορδέλες τις μεγάλες και τους φιόγκους τους τεράστιους τα φορεματάκια τα τούλινα να κάτι τέτοια.. γιατί εγώ στο σπίτι βλέπω πια μόνο σώβρακα και σκισμένα γόνατα στα παντελόνια!!!:P

 

Ρε κορίτσια άσχετο το συμπλήρωμα σιδήρου πότε το παίρνετε?τα έχω κάνει αχταρμά Με τα συμπληρώματα διατροφής επειδή είναι και αρκετά συνέχεια να μην ξεχάσω να πάρω κάτι και τώρα επειδή έχω άλλα δύο στο σπίτι είναι φύση αδύνατον να τα παίρνω πάντα στην ώρα τους τα συμπληρώματα.ξεχνιεμαι πολύ.τώρα παίρνω φυλλικό οξύ salospir σίδηρο δύο Μαγνησία την ημέρα ο γιατρός ήθελε να μου γράψει και ασβέστιο και του είπα ότι εντάξει τρώω αρκετά γαλακτοκομικά μες στην ημέρα αλλά τελικά το ξανασκεφτομαι μήπως πάρω καλύτερα ασβέστιο γιατί τελευταία δεν μου αρέσει και τόσο το τυρί και το γιαούρτι όποτε πίνω μόνο γάλα πόσο γάλα να πιεις για να πάρεις περίπου 1000 μιλιγκράμ ασβέστιο??? Θα βγει το γάλα από τα αυτιά..

και εκτός αυτού το πρόβλημα είναι ότι το ένα πρέπει να το πάρεις προ φαγητού το άλλο μετά φαγητό το άλλο μαζί με το φαγητό το άλλο δεν ξέρω και εγώ πώς έχω σκάσει με έχουν νευριάσει μιλάμε.:angry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Melody90 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι κ εσύ ότι επιθυμείς!!!!άσε είμαι και μαζόχα λίγο κατά βάθος πάλι αγόρι ήθελα...τα αγόρια έχουν άλλον τρόπο να καλοπιάσουν τις μαμάδες ειδικά όταν ξεκινάνε τις αγκαλιές τα φιλιά τα  σαγαπώ μανούλα εκεί λιώνεις ποιος ξέρει ίσως για αυτό γινόμαστε και κακές πεθερές εμείς οι αγορομανες γιατί τα αγόρια τα θέλουμε δικά μας..:wink:

 

Τα αγόρια είναι λίγο πιο πρακτικά και στα ρούχα τους και στα θέλω τους και από ότι τουλάχιστον είδα από τις ανιψιές που έχουμε είναι λιγότερο γκρινιάρικα και απαιτητικά αλλά και αυτό είναι σχετικό είναι στο χαρακτήρα του παιδιού..στα κορίτσια αυτό που ζηλεύω εγώ είναι τα φρου-φρου τα βρακάκια με την δαντελιτσες τις κορδέλες τις μεγάλες και τους φιόγκους τους τεράστιους τα φορεματάκια τα τούλινα να κάτι τέτοια.. γιατί εγώ στο σπίτι βλέπω πια μόνο σώβρακα και σκισμένα γόνατα στα παντελόνια!!!:P

 

Ρε κορίτσια άσχετο το συμπλήρωμα σιδήρου πότε το παίρνετε?τα έχω κάνει αχταρμά Με τα συμπληρώματα διατροφής επειδή είναι και αρκετά συνέχεια να μην ξεχάσω να πάρω κάτι και τώρα επειδή έχω άλλα δύο στο σπίτι είναι φύση αδύνατον να τα παίρνω πάντα στην ώρα τους τα συμπληρώματα.ξεχνιεμαι πολύ.τώρα παίρνω φυλλικό οξύ salospir σίδηρο δύο Μαγνησία την ημέρα ο γιατρός ήθελε να μου γράψει και ασβέστιο και του είπα ότι εντάξει τρώω αρκετά γαλακτοκομικά μες στην ημέρα αλλά τελικά το ξανασκεφτομαι μήπως πάρω καλύτερα ασβέστιο γιατί τελευταία δεν μου αρέσει και τόσο το τυρί και το γιαούρτι όποτε πίνω μόνο γάλα πόσο γάλα να πιεις για να πάρεις περίπου 1000 μιλιγκράμ ασβέστιο??? Θα βγει το γάλα από τα αυτιά..

και εκτός αυτού το πρόβλημα είναι ότι το ένα πρέπει να το πάρεις προ φαγητού το άλλο μετά φαγητό το άλλο μαζί με το φαγητό το άλλο δεν ξέρω και εγώ πώς έχω σκάσει με έχουν νευριάσει μιλάμε.:angry:

Καλημερα, κι εμενα μου αρεσουν τα αγορακια και χαρηκα που ειναι παλι αγορι.Οσο για κορδελες και φρου φρου δενε νοιαζει καθολου.

Εντωμεταξυ παλι δεν κοιμηθηκα καλι.Εχω 2 μερες τωρα συναχι και πονολαιμο.Οταν δεν ειμαι ξαπλωμενη την παλευω αλλα στον υπνο ζοριζομαι.Σημερα εντωμεταξυ ειναι χαλια και η μαμα μου.Μονο μην κολλησει ο μικρος γιατι ειμαι και 2η μερα απο την αμνιο και δεν μπορω να τον κουβαλαω.Τωρα βρηκαμε να αρρωστησουμε.:-x

Εγω παιρνω t4 ξημερωματα νηστικη.Μετα απο 4 ωρες το σιδηρο(ακομη νηστικη). Μετα μια ωρα τρωω.Το μεσημερι παιρνω filicine και μαγνησιο και το βραδυ αφου ειμαι 2 ωρες νηστικη το σιδηρο.Οσο για ασβεστιο μου εδωσε αλλα δεν το παιρνω γιατι με αναγουλιαζει.

  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Melody90 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι κ εσύ ότι επιθυμείς!!!!άσε είμαι και μαζόχα λίγο κατά βάθος πάλι αγόρι ήθελα...τα αγόρια έχουν άλλον τρόπο να καλοπιάσουν τις μαμάδες ειδικά όταν ξεκινάνε τις αγκαλιές τα φιλιά τα  σαγαπώ μανούλα εκεί λιώνεις ποιος ξέρει ίσως για αυτό γινόμαστε και κακές πεθερές εμείς οι αγορομανες γιατί τα αγόρια τα θέλουμε δικά μας..:wink:

 

Τα αγόρια είναι λίγο πιο πρακτικά και στα ρούχα τους και στα θέλω τους και από ότι τουλάχιστον είδα από τις ανιψιές που έχουμε είναι λιγότερο γκρινιάρικα και απαιτητικά αλλά και αυτό είναι σχετικό είναι στο χαρακτήρα του παιδιού..στα κορίτσια αυτό που ζηλεύω εγώ είναι τα φρου-φρου τα βρακάκια με την δαντελιτσες τις κορδέλες τις μεγάλες και τους φιόγκους τους τεράστιους τα φορεματάκια τα τούλινα να κάτι τέτοια.. γιατί εγώ στο σπίτι βλέπω πια μόνο σώβρακα και σκισμένα γόνατα στα παντελόνια!!!:P

 

Ρε κορίτσια άσχετο το συμπλήρωμα σιδήρου πότε το παίρνετε?τα έχω κάνει αχταρμά Με τα συμπληρώματα διατροφής επειδή είναι και αρκετά συνέχεια να μην ξεχάσω να πάρω κάτι και τώρα επειδή έχω άλλα δύο στο σπίτι είναι φύση αδύνατον να τα παίρνω πάντα στην ώρα τους τα συμπληρώματα.ξεχνιεμαι πολύ.τώρα παίρνω φυλλικό οξύ salospir σίδηρο δύο Μαγνησία την ημέρα ο γιατρός ήθελε να μου γράψει και ασβέστιο και του είπα ότι εντάξει τρώω αρκετά γαλακτοκομικά μες στην ημέρα αλλά τελικά το ξανασκεφτομαι μήπως πάρω καλύτερα ασβέστιο γιατί τελευταία δεν μου αρέσει και τόσο το τυρί και το γιαούρτι όποτε πίνω μόνο γάλα πόσο γάλα να πιεις για να πάρεις περίπου 1000 μιλιγκράμ ασβέστιο??? Θα βγει το γάλα από τα αυτιά..

και εκτός αυτού το πρόβλημα είναι ότι το ένα πρέπει να το πάρεις προ φαγητού το άλλο μετά φαγητό το άλλο μαζί με το φαγητό το άλλο δεν ξέρω και εγώ πώς έχω σκάσει με έχουν νευριάσει μιλάμε.:angry:

Καλημέρα!γράψτα βάλε υπενθυμίσεις..εγω τα εχω όλα γραμμένα σε χαρτί μπροστά μου να μην ξεχνάω τίποτα..κι αυτο το έκανα από την αρχη στο πρωτο τριμηνο που γινόταν χαμος απο φαρμακα ορμονες ενεσεις..τωρα ειναι λιγα αλλα τα έχω μπροστα μου και ετσι δεν ξεχναω τιποτα...εν τω μεταξυ εμένα δεν μου έχουν δώσει ακόμα ξεχωριστα σιδηρο μαγνησιο ασβέστιο μόνο κατι πολυβιταμίνες που τα έχουν όλα μέσα..το σιδηρο πάντως πρέπει να τον παρεις αφου εισαι 2 ωρες τουλαχιτον νηστικη και 4 ωρες μετα απο τ4 αν παιρνεις..

Just now, Comet είπε:

Καλημερα, κι εμενα μου αρεσουν τα αγορακια και χαρηκα που ειναι παλι αγορι.Οσο για κορδελες και φρου φρου δενε νοιαζει καθολου.

Εντωμεταξυ παλι δεν κοιμηθηκα καλι.Εχω 2 μερες τωρα συναχι και πονολαιμο.Οταν δεν ειμαι ξαπλωμενη την παλευω αλλα στον υπνο ζοριζομαι.Σημερα εντωμεταξυ ειναι χαλια και η μαμα μου.Μονο μην κολλησει ο μικρος γιατι ειμαι και 2η μερα απο την αμνιο και δεν μπορω να τον κουβαλαω.Τωρα βρηκαμε να αρρωστησουμε.:-x

Εγω παιρνω t4 ξημερωματα νηστικη.Μετα απο 4 ωρες το σιδηρο(ακομη νηστικη). Μετα μια ωρα τρωω.Το μεσημερι παιρνω filicine και μαγνησιο και το βραδυ αφου ειμαι 2 ωρες νηστικη το σιδηρο.Οσο για ασβεστιο μου εδωσε αλλα δεν το παιρνω γιατι με αναγουλιαζει.

ωχ περαστικα βρε κοριτσι μου..οντως τωρα βρηκε κι αυτο; εσυ να ξεκουραζεσαι οσο γινεται.. βρε comet αν καταλαβα καλα εισαι νηστικη τοσες ωρες μεχρι το σιδηρο;;μα πως γινεται;;;πως αντεχεις; μπορεις να τρως μιση ωρα μετα το τ4...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω το πρωί νηστική σίδηρο και μαγνήσιο ( μου είπε ο γιατρός πως δεν εξουδετερώνει το ένα το άλλο), το μεσημέρι μετά το φαγητό παίρνω ασβέστιο και το βράδυ πάλι νηστική σίδηρο και μαγνήσιο! Μπορείς να φας μισή ώρα μετά τον σίδηρο αρκεί να μην είναι γαλακτοκομικό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2020 at 4:10 ΜΜ, Mary_k είπε:

Ακριβως! Δεν υπαρχει λογος να παρει καποιος 3 σε 1 :)

Το 2 σε 1 ειναι αυτο που εχει το πορτ μπεμπε που ειναι μεχρι 6 μηνων περιπου το μωρο και το κανονικο καθισμα που ειναι απο 6 μεχρι 3 χρονων! Το 3 σε 1 απλα εχει και το καθισματακι αυτοκινητου . Απλα εμεις επιλεξαμε να παρουμε ξεχωριστο καθισματακι που γυρναει 360 μοιρες κ ειναι απο τη γεννηση μεχρι 3-4 χρονων. Ενω αυτα που δινουν μαζι μ το καροτσι συνηθως ειναι για την αρχη μονο που ειναι πολυ μικρο το μωρο. 

Να σας πω τι μας είπε φιλος μας απο το εξωτερικό ο οποίος είναι οδηγός σε formula και από τότε εχουμε καψει τα εγκαφαλικα μας κύτταρα (γιατι και εμεις για 2 σε 1 πηγαιναμε και τελικα απο τοτε δεν εχουμε καταλήξει πουθενα)... "Κάθε πραγμα στον καιρό του: τα καθισματάκια αυγό ειναι από 0-1 το πολύ και μετά αγοράζεις καθισμα από 1- όσο θές. Τα καθισματάκια από 0-4 ή 0-6 είναι καθισματάκια με ένα σκασμό μαξιλάρια που βγάζεις βγάζεις βγαζεις όσο περναει ο καιρός! Που αν έιναι να το κάνετε ετσι γιατι δεν το βαζετε το παιδί στο καθισμα με 6 μπουφάν και όσο μεγαλώνει να του βγάζετε και απο ενα μπουφάν. Θεωρείτε ότι τα 3 σε 1 είναι για να κλέβουν οι εταιρίες και να αναγκάζουν τους γονεις να ξοδευονται αλλα αν ένα κάθισμα - αυγό αποδειχτεί απάτη τοτε η εταιρία θα κλείσει!"

Να σας εξομολογηθώ ότι εγώ ετσι το θεωρουσα..απατη και κλέψιμο μονο και μονο για να παιρνω καθε τρεις και λίγο καθισματάκια..σκεπτόμενη και την μανα μου να λεει "Εμεις παιδί μου τοτε βγηκαμε απο το μαιευτήριο και σε είχα βαλει σε ένα καλάθι στο πίσω καθισμα!" Ευτυχως δηλαδη που δεν με ειχε βάλει η δόλια σε κανενα κουβά στην οροφή του αυτοκινήτου!! Τοτε δεν έιχαν όυτε ήξεραν..

Εάν βγάλουμε ακρη θα σας πω..φιλιά πολλά σε όλες σας!!

  • Μου αρέσει 1

UMMJp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nansy29 είπε:

Καλημέρα!γράψτα βάλε υπενθυμίσεις..εγω τα εχω όλα γραμμένα σε χαρτί μπροστά μου να μην ξεχνάω τίποτα..κι αυτο το έκανα από την αρχη στο πρωτο τριμηνο που γινόταν χαμος απο φαρμακα ορμονες ενεσεις..τωρα ειναι λιγα αλλα τα έχω μπροστα μου και ετσι δεν ξεχναω τιποτα...εν τω μεταξυ εμένα δεν μου έχουν δώσει ακόμα ξεχωριστα σιδηρο μαγνησιο ασβέστιο μόνο κατι πολυβιταμίνες που τα έχουν όλα μέσα..το σιδηρο πάντως πρέπει να τον παρεις αφου εισαι 2 ωρες τουλαχιτον νηστικη και 4 ωρες μετα απο τ4 αν παιρνεις..

ωχ περαστικα βρε κοριτσι μου..οντως τωρα βρηκε κι αυτο; εσυ να ξεκουραζεσαι οσο γινεται.. βρε comet αν καταλαβα καλα εισαι νηστικη τοσες ωρες μεχρι το σιδηρο;;μα πως γινεται;;;πως αντεχεις; μπορεις να τρως μιση ωρα μετα το τ4...

Το παιρνω 4 η 5 το πρωι.Ετσι κι αλλιως ξαναξαπλωνω οποτε οταν σηκωνομαι κανονικα παιρνω το σιδηρο

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...