Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Τζινα38 είπε:

καλησπερα ομορφες τι κανετε??? να ρωτησω τις 2ο-3ο μανουλες ποτε ετοιμασατε βαλιτσα για την κλινικη ή νοσοκομειο??? ειχα μια κουβεντα σημερα με μια φιλη η οποια μου ελεγε τωρα που μπηκα στον 7ο να εχω ετοιμη βαλιτσα και νομιζω οτι ηταν λιγο υπερβολικη..!!

αα και κατι αλλο πιτζαμες ή νυχτικακι??ρομπα μαλλον δεν θα παρω γιατι θα ειναι καλοκαιρι και δεν νομιζω να χρειαστει

στην κορη μ που γεννησα Μάρτιο ειχα παρει νυχτικο θηλασμου(σηκωνεται στο στηθος) κοντομανικο...εκανε παρα πολυ ζεστη...παντελονι εγω που ήμουν με καισαρικη δεν το σκεφτομουν καν...θα σ ελεγα αναλφρα γτ πράγματι θα εχει πολυ ζεστη!

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Τζινα38 είπε:

καλησπερα ομορφες τι κανετε??? να ρωτησω τις 2ο-3ο μανουλες ποτε ετοιμασατε βαλιτσα για την κλινικη ή νοσοκομειο??? ειχα μια κουβεντα σημερα με μια φιλη η οποια μου ελεγε τωρα που μπηκα στον 7ο να εχω ετοιμη βαλιτσα και νομιζω οτι ηταν λιγο υπερβολικη..!!

αα και κατι αλλο πιτζαμες ή νυχτικακι??ρομπα μαλλον δεν θα παρω γιατι θα ειναι καλοκαιρι και δεν νομιζω να χρειαστει

Ε είναι υπερβολή από τώρα η βαλίτσα.  

Εγώ μπαίνοντας 36-37 εβδομάδες θα τη φτιάξω, γενναω σε ιδιωτικό οπότε δε θα χρειαστώ πολλά πράγματα μαζί μου για μένα και το μωρο. Σίγουρα 2 νυχτικα θα τα πάρω (πυτζάμες δε με βολεψαν καθόλου, με τόση ζεστη εκεί μέσα)


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Εγώ κοιμήθηκα στον καναπέ όλη νύχτα με πήρε ο ύπνος κ από τις 7 σήμερα το μάτι γαρίδα! Μέχρι κ δουλειές έκανα σιγά σιγά. Τώρα καφεδάκι στο μπαλκόνι, ακούω τα πουλάκια, ησυχία από παντού.. Πολύ ωραία!! :) λοιπόν έκανα μια σοκολατοπιτα χθες αργα κ ήθελε ψυγείο, δεν προλάβαμε να φαμε. Μόλις ξύπνησα το ψυγείο άνοιξα. Κοντεύω να φάω το μισό πυρέξ κουτάλιτσα κουταλιτσα. Απορώ που βρίσκω την όρεξη πρωί πρωί. Είναι από τα λίγα γλυκά που μου αρέσουν. 

7 ώρες πρίν, Vila είπε:

Γειά σας γλυκούλες! Πως μου είστε? Πάω να διαβάσω τι έχετε γράψει και επανέρχομαι!

Λοιπόν από κοιλιά ξαφνικά μέσα σε 10 μέρες έχει γίνει τούμπανο.. έτσι για να νιώσω πως μπήκα τρίτο τρίμηνο!!!!! Ο ομφαλός μου δεν έχει πεταχτεί όμως έξω!

Για τα κιλακια δεν θέλω καν να το σκέφτομαι.. :oops: είμαι συν 12 ήδη! Άντε να δούμε που θα φτάσουμε! Τελευταία φορά που είχα πάει γιατρό μου είπε οκ καλά είσαι μην στεναχωριέσαι είσαι ψιλή χαχαχαχα! Θα προτιμούσα η αλήθεια είναι να με μαλώσει λίγο αλλά από την άλλη δε θέλω να προσθέσω αυτό το άγχος πάνω μου.. από τη στιγμή που δεν υπάρχει θέμα με ζάχαρο ή πίεση. Πέσαμε και μέσα στον εγκλεισμό βρε κορίτσια.. πολύ καθησιο.. δε βοηθάει ή κατάσταση!

Κοριτσάκι μου μην ανησυχείς μου είχε τύχει κι εμένα κάποιες μέρες συνεχόμενα που ήταν πολύ ήσυχος και το σκεφτόμουν, όντως αν πιεις κάτι παγωμένο ή φας σοκολάτα ή γλυκό και ξαπλώσεις κάτι θα νιώσεις. Πάντως την ώρα που μου κάνει υπέρηχο ο γιατρός συνειδητοποιώ πως το μωράκι πολλές φορές κουνιέται απλά εμείς δε νιώθουμε, δηλαδή το έχω δει στον υπέρηχο να κινείται αλλά να μην το νιώθω εκείνη τη στιγμή! Νιώθουμε τις έντονες κινήσεις και τα στριφογυρίσματα! 

Μπράβο Γιάννα μου το μπεμπακι!! Με το καλό και ο επανέλεγχος! Τι ωραία που το βλέπεις συχνά!! Εγώ περιμένω πως και πως την Πέμπτη να τον δω πάλι!!!

Τζίνα μου η νύφη μου και η κουμπάρα μου που έχουν παιδάκια μου είπαν πως ετοίμασαν βαλίτσα μπαίνοντας στον 8ο. Και όχι να τα κλείσουν στη βαλίτσα κιόλας.. απλά τα είχαν έτοιμα πλυμένα σιδερωμενα σε ένα συρτάρι και προς το τέλος του 8ου τα έβαλαν μέσα στη βαλίτσα. Νομίζω πως είναι πολύ νωρίς από τώρα..

Όσο για την κλινική εγώ πήρα ένα νυχτικό με ρομπακι και μια πιτζάμα και σκέφτομαι μήπως πάρω άλλο ένα νυχτικό μην τυχόν και έχω κάποιο ατύχημα και λερωθω.

@"Gigi" μου ποια χάπια παίρνεις και πιστεύεις πως σου προσκαλούν πρήξιμο? 

Vila μου χάος.. Κ τι δεν παίρνω. 2 σίδηρο, 2μαγνήσιο, 1ασβέστιο, 1φολικο,4ουτροτζεσταν,d3,Β12.2 μέρες δεν πήρα τπτ. Χθες τα ξαναπήρα κανονικά.πιστευω ήταν η ιδέα μου.. Σε 2 μέρες δεν μπορεί να φανεί η διαφορά μάλλον. Κ έτσι κι αλλιώς ποιο να παραλείψω? Δεν γίνεται! 

8 ώρες πρίν, Τζινα38 είπε:

καλησπερα ομορφες τι κανετε??? να ρωτησω τις 2ο-3ο μανουλες ποτε ετοιμασατε βαλιτσα για την κλινικη ή νοσοκομειο??? ειχα μια κουβεντα σημερα με μια φιλη η οποια μου ελεγε τωρα που μπηκα στον 7ο να εχω ετοιμη βαλιτσα και νομιζω οτι ηταν λιγο υπερβολικη..!!

αα και κατι αλλο πιτζαμες ή νυχτικακι??ρομπα μαλλον δεν θα παρω γιατι θα ειναι καλοκαιρι και δεν νομιζω να χρειαστει

Τζίνα μου είναι νωρίς πιστεύω. στον πρώτο την είχα ετοιμάσει 35η εβδομάδα. Την είχα ανοιχτή ακόμα κ έβαζα κ 35+6 με έπιασαν συσπασεις, την τελείωσα κ γέννησα κιόλας το βράδυ. Αλλά έτυχε. Στον 2ο την ετοίμασα πάλι στο τέλος του 8ου αλλά τα είχα πλυμένα σιδερωμένα για παν ενδεχόμενο από πιο πριν. Ετοιμασε ότι έχεις σε ένα συρτάρι αν αγχώνεσαι.εγω είχα πάρει νυχτικακια με τιράντες κ ήμουν τέλεια.βόλεψαν κ με τον θηλασμό κ με την θερμοκρασία. Όντως έχει πολύ ζέστη εκεί μέσα. Στην καφετέρια έβαζα πιτζαμα ή κολάν εγκυμοσυνης γιατί είμαι κ χαζη κ ήθελα να βγαίνω ωραία :D όχι εντάξει .. Απλα αγχωνομουν μήπως λερωθω, μήπως φαίνονται εσώρουχα, σερβιέτες κλπ αλλά γέννησα φυσιολογικά κ δεν δυσκολευομουν. Αν χρειαστεί καισαρική όμως δεν θα βολεύει. 

9 ώρες πρίν, Gianna! είπε:

@_marjio και @FofiK ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πιστεύω ότι ακόμα τότε δεν μου έχουν ξεκινήσει ίσως αργότερα κ πιστεύω να το καταλάβω. :-) :-)

Πολύ ωραία τα νέα σου! Το ίδιο καλά θα είναι κ στην β επιπέδου αλλιώς κάτι θα είχε καταλάβει ο γιατρός σου! Τις συσπασεις θα τις καταλάβεις συμφωνώ κ εγώ. Θα νιώσεις ένα έντονο σφίξιμο σαν να έχει γίνει μια σφιχτή μπάλα η κοιλιά σου κ εκείνη την ώρα θα είναι σκληρή παντού. Σαν πέτρα. 

Barbei μου τι έγινε? Το ένιωσες το ζουζούνι σου? 

  • Μου αρέσει 2

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.!! εγω καισαρικη θα κανω και γι αυτο σκεφτομαι το νυχτικακι..

@_marjio πια η διαφορα με το δημοσιο οσο αφορα το τι πραγματα θα παρεις?? γιατι εγω σε δημοσιο θα γεννησω..!

  • Μου αρέσει 2

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τζινα38 είπε:

καλημερα.!! εγω καισαρικη θα κανω και γι αυτο σκεφτομαι το νυχτικακι..

@_marjio πια η διαφορα με το δημοσιο οσο αφορα το τι πραγματα θα παρεις?? γιατι εγω σε δημοσιο θα γεννησω..!

Καλημέρα τζινα!! Σε ταγκαρω σε μια λίστα που έχω βρει!! Εγώ αυτό που έκανα ήταν να τα προμηθευτώ και να τα βάλω σε ένα συρτάρι όλα μαζί ώστε να είναι πιο εύκολο να τα βάλω στη βαλίτσα ακόμα και αν χρειαστεί νωρίτερα από όσο υπολογίζουμε :) για να μην τα ψάχνω από εδώ και από κει!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Τζινα38 είπε:

καλημερα.!! εγω καισαρικη θα κανω και γι αυτο σκεφτομαι το νυχτικακι..

@_marjio πια η διαφορα με το δημοσιο οσο αφορα το τι πραγματα θα παρεις?? γιατι εγω σε δημοσιο θα γεννησω..!

Στο δημόσιο χρειάζεσαι κ τα πράγματα του μωρου. 

  • Μου αρέσει 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!

Just now, Τζινα38 είπε:

καλημερα.!! εγω καισαρικη θα κανω και γι αυτο σκεφτομαι το νυχτικακι..

@_marjio πια η διαφορα με το δημοσιο οσο αφορα το τι πραγματα θα παρεις?? γιατι εγω σε δημοσιο θα γεννησω..!

Νομίζω χρειάζεσαι αναλώσιμα για εσένα (βρακάκι με δίχτυ, σερβιέτες) πετσέτες, συν τα ρουχακια του μωρου, τα σεντονακια του κλπ καλό θα είναι να έρθεις σε επικοινωνία με το νοσοκομείο που θα γεννήσεις να τα ξέρεις από πριν για να είσαι προετοιμασμένη!! 

@"Gigi" δε το πιστευω, χθες όλο το απόγευμα έψαχνα συνταγη για σοκολατοπιτα, τελικά βαρέθηκα και δεν έκανα, σήμερα όμως δε μου γλυτώνει....θα την κάνω!! 

Μαγειρεύω και φασολάδα, και πόσο μου αρέσει!!! 

  • Μου αρέσει 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! 

Εγώ έχω πάνω από μήνα συσπάσεις και απλά μου αύξησε το μαγνήσιο από 2 σε 3 τη μέρα. Κανονικά είχα ραντεβού στο γιατρό 1 Απριλίου , αλλά το ανέβαλα για 29 Απριλίου λόγω της κατάστασης..

Ακούω που λέτε για τα κιλά σας! Χθές το βράδυ ΖΥΓΙΣΤΗΚΑ και εγώ και το μόνο που με σώζει είναι να γεννηθεί το μωρό 20 κιλά!!!!!! Είμαι 92 κιλά!!!! Ποτέ δεν είχα δει τετοιο αριθμό! Είμαι 1.60 και ξεκίνησα την εγκυμοσύνη, ήδη στα πιο βαριά μου, 80 κιλά!!! Η αλήθεια είναι ότι δεν θα κάτσω να σκάσω!! Θα τα χάσω κααααποια στιγμή! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αυτες τις μέρες σκεφτόμουν τι χρειάζεται να πάρω και γενικά πόσα θα μου κοστίσουν για να ξέρω πόσα θα συγκεντρωθούν συνολικα, καθώς μάλλον θα τα πάρω όλα προς το τέλος (Μάιο - Ιούνιο).. Απλά ήθελα να σας ρωτήσω κάτι άσχετο βρε κορίτσια (που σχετίζεται με το παραπάνω) και αν θέλετε βέβαια απαντάτε, γιατί είναι και κάπως λεπτό το θέμα... απ' ότι έχω καταλάβει οι περισσότερες θα γεννησετε σε ιδιωτική κλινική. Αν κάποια από εσάς γεννήσει σε δημόσιο πόσα λεφτά σας έχουν πει για τη γέννα η' πόσα λέτε εσείς να δώσετε στο τέλος;;; Η' δεν θα δώσετε καθόλου;;; Γιατί όποιον ρωτάω διίστανται οι απόψεις... (Δεν ξέρω αν κάνω καλά που το ρωτάω εδώ! Αν όχι, μην απαντάτε, θα τα καταλάβω!)


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

@V_baby εγώ θα γεννήσω πρώτα ο Θεός σε δημόσιο τέλος Ιουλίου που μου έχουν πει αλλά εγώ δεν είμαι διατεθειμένη να δώσω τπτ. Η γιατρός μου είναι πολύ καλή μου φίλη κ δεν κάνω καν τη κίνηση γιατί ξέρω ότι θα παραξηγηθουμε αλλά κ να μην την είχα δε θα έδινα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να δίνουμε λεφτά? Το ξέρω εμείς τους έχουμε μάθει έτσι αλλά νομίζω στην εποχή που είμαστε δε μας περισσεύουν οπότε καλύτερα να τα δώσουμε για το μωράκι μας παρά για εκείνους! Αυτό πιστεύω εγώ.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Gianna! είπε:

@V_baby εγώ θα γεννήσω πρώτα ο Θεός σε δημόσιο τέλος Ιουλίου που μου έχουν πει αλλά εγώ δεν είμαι διατεθειμένη να δώσω τπτ. Η γιατρός μου είναι πολύ καλή μου φίλη κ δεν κάνω καν τη κίνηση γιατί ξέρω ότι θα παραξηγηθουμε αλλά κ να μην την είχα δε θα έδινα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να δίνουμε λεφτά? Το ξέρω εμείς τους έχουμε μάθει έτσι αλλά νομίζω στην εποχή που είμαστε δε μας περισσεύουν οπότε καλύτερα να τα δώσουμε για το μωράκι μας παρά για εκείνους! Αυτό πιστεύω εγώ.

Έχεις δίκιο γιατί πληρώνονται από το κράτος για τις υπηρεσίες τους και με αυτή τη λογική αν θέλαμε θα πηγαίναμε στην ιδιωτική! Κοιτα, και εγώ έχω καλή σχέση με τον γιατρό μου και έχω το κινητό του και πήγα μέσω κοινών γνωστών (βέβαια δεν έχει τύχει να τον πάρω πολλές φορές τηλ γιατί δεν είχα πολλά προβλήματα ως τώρα), αλλά όσο να'ναι έχω ακούσει (και να σου πω συμφωνώ σε αυτό) ότι αν έχεις κάποιον γιατρό και θέλεις να είναι εκεί στη γέννα, ανεξαρτήτως εφημερίας του, τότε "πρέπει" να τον πληρώσεις γιατί ουσιαστικά τον φέρνεις από το σπίτι (τις διακοπές, το πρόγραμμα του) και αυτές τις ώρες που θα είναι εκεί δεν θα πληρωθεί από κάπου, όπως και να είναι εκεί 24 ώρες το 24ωρο να απαντάει στις ερωτήσεις σου. Αλλιώς μπορείς να γεννήσεις με τον γιατρό της εφημερίας και να τελειώνει το θέμα. Κάπως έτσι ξεκινάει απ'οτι κατάλαβα η λογική αυτή με τα φακελάκια. Εγώ δεν έχω κάνει κουβέντα με τον γιατρό μου ακόμα για αυτό και ούτε σκοπεύω εγώ προσωπικά να τον ρωτήσω. Είμαι της άποψης πως αν πάνε όλα καλά θα του δώσω κάτι από ευχαρίστηση που αφιέρωσε αυτόν τον χρόνο για τη γέννα (κάτι μικρό, όχι τίποτα τρομερό) και για να με προσέξει σε τυχόν δεύτερη εγκυμοσύνη (ξέρω λάθος λογική, αλλά κάπως έτσι λειτουργεί νομίζω το πράγμα). Γνωρίζω από γνωστους πως παίρνει λεφτά εφόσον πάνε όλα καλά αν του τα δώσεις εσύ, χωρίς να στα ζητήσει. Επίσης, ξέρω ότι αν κάνεις καισαρική η' επισκληριδιο "πρέπει" να πληρώσεις και τον αναισθησιολογο, καθώς και αν θες δίνεις κάτι και στις μαιες. Και κάθομαι και σκέφτομαι τι και που να δώσω γιατί η αλήθεια είναι πως είναι στενεμενα τα πράγματα και όπως λες και εσύ καλύτερα να τα διαθέσω στο παιδί. Για αυτό ρώτησα και εσείς τι σκέφτεστε να κάνετε για να ξέρω και εγώ πως να κινηθώ.

-καλα μπράβο μου πάλι έγραψα κατεβατο :rolleyes:


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Just now, V_baby είπε:

Έχεις δίκιο γιατί πληρώνονται από το κράτος για τις υπηρεσίες τους και με αυτή τη λογική αν θέλαμε θα πηγαίναμε στην ιδιωτική! Κοιτα, και εγώ έχω καλή σχέση με τον γιατρό μου και έχω το κινητό του και πήγα μέσω κοινών γνωστών (βέβαια δεν έχει τύχει να τον πάρω πολλές φορές τηλ γιατί δεν είχα πολλά προβλήματα ως τώρα), αλλά όσο να'ναι έχω ακούσει (και να σου πω συμφωνώ σε αυτό) ότι αν έχεις κάποιον γιατρό και θέλεις να είναι εκεί στη γέννα, ανεξαρτήτως εφημερίας του, τότε "πρέπει" να τον πληρώσεις γιατί ουσιαστικά τον φέρνεις από το σπίτι (τις διακοπές, το πρόγραμμα του) και αυτές τις ώρες που θα είναι εκεί δεν θα πληρωθεί από κάπου, όπως και να είναι εκεί 24 ώρες το 24ωρο να απαντάει στις ερωτήσεις σου. Αλλιώς μπορείς να γεννήσεις με τον γιατρό της εφημερίας και να τελειώνει το θέμα. Κάπως έτσι ξεκινάει απ'οτι κατάλαβα η λογική αυτή με τα φακελάκια. Εγώ δεν έχω κάνει κουβέντα με τον γιατρό μου ακόμα για αυτό και ούτε σκοπεύω εγώ προσωπικά να τον ρωτήσω. Είμαι της άποψης πως αν πάνε όλα καλά θα του δώσω κάτι από ευχαρίστηση που αφιέρωσε αυτόν τον χρόνο για τη γέννα (κάτι μικρό, όχι τίποτα τρομερό) και για να με προσέξει σε τυχόν δεύτερη εγκυμοσύνη (ξέρω λάθος λογική, αλλά κάπως έτσι λειτουργεί νομίζω το πράγμα). Γνωρίζω από γνωστους πως παίρνει λεφτά εφόσον πάνε όλα καλά αν του τα δώσεις εσύ, χωρίς να στα ζητήσει. Επίσης, ξέρω ότι αν κάνεις καισαρική η' επισκληριδιο "πρέπει" να πληρώσεις και τον αναισθησιολογο, καθώς και αν θες δίνεις κάτι και στις μαιες. Και κάθομαι και σκέφτομαι τι και που να δώσω γιατί η αλήθεια είναι πως είναι στενεμενα τα πράγματα και όπως λες και εσύ καλύτερα να τα διαθέσω στο παιδί. Για αυτό ρώτησα και εσείς τι σκέφτεστε να κάνετε για να ξέρω και εγώ πως να κινηθώ.

-καλα μπράβο μου πάλι έγραψα κατεβατο :rolleyes:

Είναι μπερδεμένα τα πράγματα για τα φακελάκια αλλά εγώ είμαι κατά αυτής της άποψης αλλά κ γνώμη μου ότι αν δεν ζητήσουν να μην δίνει καμιά μας σε οποιαδήποτε ειδικοτητα. Τώρα για αναισθησιολογο τι να σου πω κ εγώ υπάρχει μια πιθανοτητα να κάνω καισαρική αν κ είναι νωρίς ακόμα δεν έχω σκεφτεί κάτι τέτοιο αν κ δε νομίζω η γιατρός μου να αφήσει να μου ζητήσουν τπτ αν περνάει από το χέρι της.

Εμείς θα πάρουμε ένα καλό δώρο κ λόγω της φιλίας μας.

Είναι όλα μπερδεμένα σε αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, V_baby είπε:

Έχεις δίκιο γιατί πληρώνονται από το κράτος για τις υπηρεσίες τους και με αυτή τη λογική αν θέλαμε θα πηγαίναμε στην ιδιωτική! Κοιτα, και εγώ έχω καλή σχέση με τον γιατρό μου και έχω το κινητό του και πήγα μέσω κοινών γνωστών (βέβαια δεν έχει τύχει να τον πάρω πολλές φορές τηλ γιατί δεν είχα πολλά προβλήματα ως τώρα), αλλά όσο να'ναι έχω ακούσει (και να σου πω συμφωνώ σε αυτό) ότι αν έχεις κάποιον γιατρό και θέλεις να είναι εκεί στη γέννα, ανεξαρτήτως εφημερίας του, τότε "πρέπει" να τον πληρώσεις γιατί ουσιαστικά τον φέρνεις από το σπίτι (τις διακοπές, το πρόγραμμα του) και αυτές τις ώρες που θα είναι εκεί δεν θα πληρωθεί από κάπου, όπως και να είναι εκεί 24 ώρες το 24ωρο να απαντάει στις ερωτήσεις σου. Αλλιώς μπορείς να γεννήσεις με τον γιατρό της εφημερίας και να τελειώνει το θέμα. Κάπως έτσι ξεκινάει απ'οτι κατάλαβα η λογική αυτή με τα φακελάκια. Εγώ δεν έχω κάνει κουβέντα με τον γιατρό μου ακόμα για αυτό και ούτε σκοπεύω εγώ προσωπικά να τον ρωτήσω. Είμαι της άποψης πως αν πάνε όλα καλά θα του δώσω κάτι από ευχαρίστηση που αφιέρωσε αυτόν τον χρόνο για τη γέννα (κάτι μικρό, όχι τίποτα τρομερό) και για να με προσέξει σε τυχόν δεύτερη εγκυμοσύνη (ξέρω λάθος λογική, αλλά κάπως έτσι λειτουργεί νομίζω το πράγμα). Γνωρίζω από γνωστους πως παίρνει λεφτά εφόσον πάνε όλα καλά αν του τα δώσεις εσύ, χωρίς να στα ζητήσει. Επίσης, ξέρω ότι αν κάνεις καισαρική η' επισκληριδιο "πρέπει" να πληρώσεις και τον αναισθησιολογο, καθώς και αν θες δίνεις κάτι και στις μαιες. Και κάθομαι και σκέφτομαι τι και που να δώσω γιατί η αλήθεια είναι πως είναι στενεμενα τα πράγματα και όπως λες και εσύ καλύτερα να τα διαθέσω στο παιδί. Για αυτό ρώτησα και εσείς τι σκέφτεστε να κάνετε για να ξέρω και εγώ πως να κινηθώ.

-καλα μπράβο μου πάλι έγραψα κατεβατο :rolleyes:

Πού θα γεννήσεις; Κι εγώ σε δημόσιο θα γεννήσω (Έλενα). Ειναι ανάλογα το γιατρό πάντως.... Κάποιοι παίρνουν(οι περισσότεροι), κάποιοι όχι. Όσοι παίρνουν συνήθως το αναφέρουν. Παίζει ταρίφα αναλόγως και τη θέση του γιατρού... Οι διευθυντές παίρνουν πιο πολλά. Ρωτα τον να ξέρεις από τώρα.

Just now, Gianna! είπε:

Είναι μπερδεμένα τα πράγματα για τα φακελάκια αλλά εγώ είμαι κατά αυτής της άποψης αλλά κ γνώμη μου ότι αν δεν ζητήσουν να μην δίνει καμιά μας σε οποιαδήποτε ειδικοτητα. Τώρα για αναισθησιολογο τι να σου πω κ εγώ υπάρχει μια πιθανοτητα να κάνω καισαρική αν κ είναι νωρίς ακόμα δεν έχω σκεφτεί κάτι τέτοιο αν κ δε νομίζω η γιατρός μου να αφήσει να μου ζητήσουν τπτ αν περνάει από το χέρι της.

Εμείς θα πάρουμε ένα καλό δώρο κ λόγω της φιλίας μας.

Είναι όλα μπερδεμένα σε αυτό το θέμα

Τυχερουλα! Κι εγώ έχω φίλη γυναικολόγο και μάλιστα πολύ καλη, αλλά δυστυχώς δουλεύει σε νοσοκομείο στην Ελβετία.

  • Μου αρέσει 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, FofiK είπε:

Πού θα γεννήσεις; Κι εγώ σε δημόσιο θα γεννήσω (Έλενα). Ειναι ανάλογα το γιατρό πάντως.... Κάποιοι παίρνουν(οι περισσότεροι), κάποιοι όχι. Όσοι παίρνουν συνήθως το αναφέρουν. Παίζει ταρίφα αναλόγως και τη θέση του γιατρού... Οι διευθυντές παίρνουν πιο πολλά. Ρωτα τον να ξέρεις από τώρα.

Τυχερουλα! Κι εγώ έχω φίλη γυναικολόγο και μάλιστα πολύ καλη, αλλά δυστυχώς δουλεύει σε νοσοκομείο στην Ελβετία.

Νομίζω πιο φτηνά θα σου βγει να πας Ελβετία να γεννήσεις κ να γυρίσεις παρά εδώ :-):-):-)

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

@Gianna! Ναι είναι μπέρδεμα. Πάντως η αλήθεια είναι ότι όλο και μειώνω το ποσό που σκεφτόμουν αρχικά δεδομένου των συνθηκών.

@FofiK επαρχία είμαι. Γιάννενα. Στην Αθήνα έχω ακούσει για πιο μεγάλα ποσά. Εδώ είναι λίγο πιο "βάτα" τα πράγματα. Θα ρωτήσω και τους γνωστούς, απλά οι περισσότεροι έχουν χρονια που γέννησαν και δεν είναι οι ίδιες οι καταστάσεις. Γι' αυτό ρωτάω τι παίζει τώρα, να κάνω ένα γκάλοπ. Δίνεις λίγα και ο,τι γινει; Δίνεις πολλά για να είσαι σιγουρη; Δεν δίνεις καθόλου που είναι και το πιο σωστό;;; Να ξέρω να υπολογίσω μέσες άκρες γιατί άλλος λέει έτσι άλλος αλλιώς και εφόσον γενναμε ίδια εποχή λέω κάτσε να ρωτησω τι παίζει πλεον, γιατί δεν γνωρίζω κάποιον που να γέννησε πρόσφατα.

 


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...