Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Suzukaki είπε:

26 εκλεισα κ εγω για ντοπλερ

Τι ειναι η χολοσταση;δ το εχω ξανακουσει

Είναι μια πάθηση κατά την οποία το συκώτι της εγκύου σταματάει να λειτουργεί σωστα οπότε στις περισσότερες περιπτώσεις κανονίζεται πρόωρη γέννα για την ασφάλεια του μωρού και της μαμάς.

Just now, Fotini82 είπε:

@Marialena123

@Dhmh4
@butterfly1986 Φωτεινούλα μου μηπως τωρα η φαγουρα είναι ψυχολογικό... δεν μπορείς να κανεις κατι γι αυτο; Σαν προληψη εννοώ..διατροφη κλπ

Μπορεί να είναι και ψυχολογικό. Γιατί είχα διαβάσει ότι ξεκινάει 28 βδομάδα και άρχισα να αισθάνομαι φαγούρα εδώ και 2-3 μέρες που μπήκα σε αυτή τη βδομάδα. Τι να πω?μακάρι να είναι ψυχολογικό. Υποτίθεται ότι η υγιεινή διατροφή βοηθάει όχι για να μην εμφανιστεί αλλά για να μην χειροτερέψει η κατάσταση.μπορει να πω στο γιατρό να μου γράψει εξετάσεις για να μου φύγει η ιδέα.

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@Dhmh4                 ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 04/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Marian91              αγοράκι -- ΠΗΤ 08/01 -- Νοσοκομείο Διαβαλκανικό, Θεσσαλονίκη ♡

@Opheliav               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡ 

@Marialena123         αγοράκι -- ΠΗΤ 17/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@myrina                   αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Dhmh4

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Angelvas              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@dpilo   αγοράκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινικη Μητέρα, Αττική ♡

@Bellitsa!                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 26/01 -- Αγγλία ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@Fotini82                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ρέα, Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

@Τουτουνι               ♡ κοριτσάκι   αγοράκι - ΠΗΤ 29/01 -- Κλινική Μητέρα,Αττικη 

@KwnKwn10.   ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 30/01 -- Νοσοκομείο Αγίου Νικολάου Κρήτης ♡

Σύνολο Μανούλες - 17

Σύνολο Αντράκια - 9

Σύνολο Πριγκίπισσες -9

  • Μου αρέσει 3

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@butterfly1986 ναι αυτό γιατί και η κουμπάρα μου ειχε θέμα με τη χολη της, δεν ξέρω ομως τι ακριβώς, παντως εκανε φοβερες κρισεις και τις επετρεπαν μονο λαχανικά τυπου καροτα και αγγουρια να τρωει! Με υπομονη εφτασε 39 βδομάδες οπου της το πήραν με καισαρική υγιέστατο το μωρακι! Εύχομαι όλα καλά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας όμορφες μανούλες,  χάθηκα αλλά διάβασα τα νέα σας! Ευχαριστώ για την οδοντόκρεμα την πήρα κι σαν να ηρέμησα λίγο.

Πηγα στη γιατρό όλα πάνε καλά κι οι συσπάσεις έχουν ηρεμήσει, ο μπέμπης έγινε 2 κιλά! Doppler το ακύρωσα γτ θα γινόταν σε ιατρείο της Θεσσαλονίκης κι λόγω covid φοβάμαι να πάω ρώτησα κι την γιατρό μου κι μου είπε αφού μεγαλώνει καλά δεν χρειάζεται.πολυ άγχος κι για αυτό... 

  • Μου αρέσει 3

u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Bellitsa! είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλημέρα στα μπουμπυκακια σας!

@Marialena123 Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να βοηθήσουν οι ενέσεις! Προσπάθησε να έχεις θετική σκέψη , και όλα θα είναι καλά!!

@Mikri Ollandeza Τι ωραία που σου έκαναν έκπληξη! 

Και εγώ έχω κορίτσια πονάω στην αριστερή πλευρά της πλάτης πολύ συχνά, και απ'ότι μου είπε ο γιατρός είναι από την μετακίνηση των οργάνων και το βάρος ! Και επίσης που και που νιώθω να πονάω στα κόκαλα του πωπού ψηλά, στην ουρίτσα που λέμε και στο κόκκαλο μπροστά εκεί απ' όπου θα γεννησουμε! Έχει κάποια άλλη αντίστοιχους πόνους;

Επειδή από Πέμπτη κλείνουν όλα τα μαγαζιά εδώ (Αγγλία) , χθες πήγα μια βόλτα να δω ρουχαλακια και καρότσια, και στο Marks and Spenser είχε πολύ ποιοτικά ρούχα και καλές τιμές! 

@Bellitsa! και τα primark έχουν τελεια πράγματα εγω έχω πάρει αρκετά!!Επισης από τα tesko,και τα asda..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια γλυκά! 

Εύχομαι όσες αντιμετωπίζετε προβληματάκια και είστε σε μια ανησυχία, άγχος κλπ να πάνε όλα καλά!!! Το πιστεύω βεβαια ότι θα είναι όλα μια χαρά με την πάροδο των ημερών, γιατί είστε σε επαφή με το σώμα σας κ ότι συμβαίνει. Επίσης πολύ σημαντικό που εμπιστεύεστε το γιατρό σας και σας καθοδηγεί όπως πρέπει. 

Πεταλουδίτσα, ψυχολογικό θα είναι! Οταν μας πιάνει εμμονη ιδέα με κάτι, πραγματικά οι λογικοι μηχανισμοί μας υπολειτουργούν . Οπότε ηρέμησε, προσπάθησε λίγο λίγο να το αποβάλλεις και θα περάσει κ η φαγούρα κ Όλα! Κ αν δε βλέπεις να περνάει, θα μιλήσεις με γιατρό να το δείτε περαιτέρω. 

Καλώς ορίζω  ακόμη κ τις νέες αφίξεις στην παρέα μας!!! Με το καλό όλα να πάνε!!

Το πάρτυ έκπληξη ήταν υπέροχο κ όπως το διάβαζα είχα ένα χαμόγελο στα χείλη. Ειναι πολύ όμορφες κινήσεις αυτές!

Τώρα θα αναφερθώ στους πόνους που λέτε...Δεν νιώθω κάτι ιδιαίτερο σε μέση, πλάτη κλπ βέβαια ήδη ήμουν γεματουλα οπότε δεν έχει ανοίξει το σώμα μου και δεν έχω πάρει κ κιλά. Μονο κοιλιά δηλ. Ο ύπνος είναι κάτι που με πειράζει. Πιάνομαι πολύ στους γοφούς έτσι όπως βάζω τα πόδια με μαξιλάρι. Αλλάζω όλη την ώρα στάση κ μέχρι να γυρίσω κ να βόλευτω δεν είναι εύκολο. Ανάσκελα δε μπορώ εδω κ μήνες, πλάι έχω το παραπάνω πρόβλημα....που μετα από ώρα με πιάνει κ η μέση :huh:

Α ξέχασα....Κ γω doppler 26 θα πάω χιχι! Αλλά θα μου το κάνει ο γιατρός μου γιατί είναι ειδικός κ στη εμβρυομητρικη 

 

 

  • Μου αρέσει 5

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

@Bellitsa! και τα primark έχουν τελεια πράγματα εγω έχω πάρει αρκετά!!Επισης από τα tesko,και τα asda..

Αχ από Tesco παραγγελνα κι εγώ στην πρώτη κόρη!! Είχε πολύ οικονομικά ρουχαλάκια!! Μετά άλλαξαν όμως κάτι στις παραγγελίες εξωτερικού  (έβαλαν τελωνείο, ούτε ξέρω τι παίζει) κι έτσι δεν παραγγέλνω πλέον απέξω.. Όσο για τα primark έχω πάει σε αυτο στο Παρίσι (έχω ζήσει Γαλλια καποια χρόνια), ο παράδεισος του καταναλωτή!! Δεν σου φτάνει μια μέρα!! Και οι τιμές πραγματικά πολύ χαμηλές!!!

Just now, Lottaki είπε:

Πεταλουδίτσα, ψυχολογικό θα είναι! Οταν μας πιάνει εμμονη ιδέα με κάτι, πραγματικά οι λογικοι μηχανισμοί μας

Τώρα θα αναφερθώ στους πόνους που λέτε...Δεν νιώθω κάτι ιδιαίτερο σε μέση, πλάτη κλπ βέβαια ήδη ήμουν γεματουλα οπότε δεν έχει ανοίξει το σώμα μου και δεν έχω πάρει κ κιλά. Μονο κοιλιά δηλ.

Εισαι ψυχολόγος ή γενικα στο χώρο της ιατρικής? Τα λες πολυ ωραία για τους μηχανισμούς!!! :-)

Κιλα κι εγώ δοξα τω Θεώ ακόμα δεν έχω πάρει, εκτός από τα χαμένα που έχασα ως τον 5ο μήνα! Ειμαι δλδ 109 ενώ ξεκίνησα 110. Παρόλα αυτά έχω κι εγώ διάφορους πόνους, γιατί αν και τα είχα ήδη αυτα τα κιλά, τώρα είναι εστιασμένα στην κοιλιά, και αυτό μεταβάλλει το κέντρο βάρους (το διάβαζα σε ένα άρθρο) οποτε έτσι δικαιολογούνται οι πόνοι...

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα μετρήσαμε το μωρακι μιας ειναι 31 cm η γιατρός μας είπε ότι είναι ψηλό για την έβδομη που ειμαι .Εκανα καμπύλη ζαχαρου και βγήκε υψηλή μου είπαν.  Το τεστ που εκανα ηταν 1 ωρα . Επειδη οι τιμες δεν βγηκαν καλες μου ριπαν να κανουμε το 3ωρω τεστ. Εσεις ποιο τεστ κάνατε? Το μωρακι σας ποσο ύψος εχει ?

 

  • Μου αρέσει 1

xGjWm4.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Roula2021 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα μετρήσαμε το μωρακι μιας ειναι 31 cm η γιατρός μας είπε ότι είναι ψηλό για την έβδομη που ειμαι .Εκανα καμπύλη ζαχαρου και βγήκε υψηλή μου είπαν.  Το τεστ που εκανα ηταν 1 ωρα . Επειδη οι τιμες δεν βγηκαν καλες μου ριπαν να κανουμε το 3ωρω τεστ. Εσεις ποιο τεστ κάνατε? Το μωρακι σας ποσο ύψος εχει ?

 

Καλημέρα Ρουλα! Εγώ έκανα 2ωρο, 3 αιμοληψίες, μια στην αρχή νηστικη, καπάκι ηπια τη γλυκόζη, και μετά τη γλυκοζη μου πήραν στη μια ώρα και ξανά στις 2 ωρες. 

Όσον αφορά το ύψος, εδώ και αρκετό καιρό εμένα ο γιατρος δεν μετράει ύψος αλλα βάρος, γιατί πλέον δεν είναι τεντωμένο το μωράκι αρα δεν μπορεί να υπολογιστεί μου είπε. Δεν ξέρω και οι αλλες κοπέλες αν έχουν άλλη εμπειρία με τους γιατρούς τους.


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roula2021 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα μετρήσαμε το μωρακι μιας ειναι 31 cm η γιατρός μας είπε ότι είναι ψηλό για την έβδομη που ειμαι .Εκανα καμπύλη ζαχαρου και βγήκε υψηλή μου είπαν.  Το τεστ που εκανα ηταν 1 ωρα . Επειδη οι τιμες δεν βγηκαν καλες μου ριπαν να κανουμε το 3ωρω τεστ. Εσεις ποιο τεστ κάνατε? Το μωρακι σας ποσο ύψος εχει ?

 

Εγώ έκανα το 2ωρο δλδ νηστικη, πίνεις γλυκόζη και σε 1 ώρα σου παίρνουν αίμα και έπειτα σε άλλη 1 ώρα σου ξανά παίρνουν. Μην ανησυχείς ίσως χρειαστεί να προσέξεις διατροφή... Φαντάσου εγώ πήγα σε ενδοκρινολογο στις 11 εβδομάδα επειδή ήταν λίγο αυξημένο το σακχαρο νηστείας και με έβαλε να κάνω τότε καμπύλη και δεν βγήκε καλή.. Και από τότε κάνω διατροφή και προσέχω... 1 φορά την εβδομάδα 1 μπάλα παγωτό και αν... Και άλλα πολλά... Αλλά μόνο με την διατροφή κρατάω χαμηλά τ σακχαρο μου και δεν έχει χειροτέρεψει... Οπότε καλύτερα φτιάξε την διατροφή σου και όλα θα πάνε καλά!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες! Ελπίζω να είστε καλά!

 

Ούτε εμένα πλέον μου μέτρα το ύψος οπωσ είπε και η @myrina, μόνο το βάρος! Κ έχουμε πιάσει το 1,5 κιλό.

Καμπύλη έκανα και εγώ, περίπου 2,5 ώρες ήμουν εκεί Αλλά εμένα μου πήρε 5 φορές αίμα, ανα μισάωρο.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...