Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Φυσικός κύκλος - όταν σκάει το ωοθυλάκιο πρόωρα


Recommended Posts

Γεια σας,

Στον κύκλο αυτό είχα προγραμματίσει να κάνω ωοληψία χωρίς φάρμακα (φυσικός κύκλος), όμως δεν προλάβαμε να την κάνουμε γιατί το ωοθυλάκιο έσκασε πρόωρα. Τη Δευτέρα το απόγευμα είχε δει ένα ωραίο ωάριο, 18-19 εκ όπως μου είπε, τα μεσάνυχτα έκανα την ovitrelle και τη Τετάρτη στις 11 το πρωί με είδε στον υπέρηχο και είχε σκάσει. 

Σας έχει συμβεί ποτέ αυτό? Μου είπε ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο, γιατί είναι η φύση και δεν μπορούμε να τη προβλέψουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Manoulitsa75εχω κανει 3 φυσικους μεχρι στιγμης απο τον μαρτιο και δεν μου εχει τυχει.παντα πηγαινω 8η μερα κυκλου για το πρωτο τσεκαριςμα υπερηχο και εξ.αιματος!το ιδιο βραδυ ή το επομενο μου δινει την οβιτρελ(22:00)οταν το ωαριο ειναι 14-16εκ και ωοληψια 8 πρωι(10η ή 11η) μερα κυκλου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 said:

Γεια σας,

Στον κύκλο αυτό είχα προγραμματίσει να κάνω ωοληψία χωρίς φάρμακα (φυσικός κύκλος), όμως δεν προλάβαμε να την κάνουμε γιατί το ωοθυλάκιο έσκασε πρόωρα. Τη Δευτέρα το απόγευμα είχε δει ένα ωραίο ωάριο, 18-19 εκ όπως μου είπε, τα μεσάνυχτα έκανα την ovitrelle και τη Τετάρτη στις 11 το πρωί με είδε στον υπέρηχο και είχε σκάσει. 

Σας έχει συμβεί ποτέ αυτό? Μου είπε ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο, γιατί είναι η φύση και δεν μπορούμε να τη προβλέψουμε. 

Δεν εχω μεγάλη εμπειρία στους φυσικούς αλλα ειναι το μόνιμο άγχος μου. φυσικά κ ειναι συχνό. Την ημέρα της ovitrelle δεν είχες κανει lh να δεις μηπως ειχε αρχίσει να ανεβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

@Manoulitsa75εχω κανει 3 φυσικους μεχρι στιγμης απο τον μαρτιο και δεν μου εχει τυχει.παντα πηγαινω 8η μερα κυκλου για το πρωτο τσεκαριςμα υπερηχο και εξ.αιματος!το ιδιο βραδυ ή το επομενο μου δινει την οβιτρελ(22:00)οταν το ωαριο ειναι 14-16εκ και ωοληψια 8 πρωι(10η ή 11η) μερα κυκλου

8η μέρα δηλαδή παίρνεις την ovitrelle? Εγώ την πήρα την 14η.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

Γεια σας,

Στον κύκλο αυτό είχα προγραμματίσει να κάνω ωοληψία χωρίς φάρμακα (φυσικός κύκλος), όμως δεν προλάβαμε να την κάνουμε γιατί το ωοθυλάκιο έσκασε πρόωρα. Τη Δευτέρα το απόγευμα είχε δει ένα ωραίο ωάριο, 18-19 εκ όπως μου είπε, τα μεσάνυχτα έκανα την ovitrelle και τη Τετάρτη στις 11 το πρωί με είδε στον υπέρηχο και είχε σκάσει. 

Σας έχει συμβεί ποτέ αυτό? Μου είπε ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο, γιατί είναι η φύση και δεν μπορούμε να τη προβλέψουμε. 

Καλησπέρα,

έχω κάνει 6 φυσικούς κύκλους δεν ετυχε να σκάσει ποτέ αλλα συμβαίνει, το πότε κανεις την Ovitrelle εχει να κανει με τον κυκλο σου ειναι διαφορετικό σε κάθε γυναικα, εγω πχ εχω 26 μερες κυκλο οποτε 8η 9η μερα εκανα την ενεση,

για την αποφυγη να σκάσει μπορεί να σου δωσει ανταγωνιστή

  • Μου αρέσει 1

2rxqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Manoulitsa75 said:

8η μέρα δηλαδή παίρνεις την ovitrelle? Εγώ την πήρα την 14η.

δεν ειναι στάνταρ αυτο καλε... ανάλογα με το πως αναπτύσσεται το ωοθηλακιο στη γυναίκα παει κ τις ορμόνες της.  την επομενη φορα θα ξερεις οτι εσενα στα 19 σπάει κ ζητά να στο πάρουν νωρίτερα, στα 17 πχ να κανεις την οβιτρελ ... εμενα σπάει πιο μεγάλο εχω καταλαβει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

8η μέρα δηλαδή παίρνεις την ovitrelle? Εγώ την πήρα την 14η.

Και γιατί δεν τη πηρες κυριακή πχ;γιατί δεν μπορεσες να κανεις κυριακη τσεκ ισως;; ποτε σου λεει και πας για το πρωτο τσεκ (Υπερηχο κ εξ αιματος) κ σε ποιο κεντρο εισαι; Ποσους φυσικους εχεις κανει;την οβιτρελ τη πηρα 2 φορες 10η και την αλλη φορα 11η (κυριακητου πασχα) διοτι μου ειχε δωσει citrotide το μεγαλο σαββατο ωστε η ωοληψια να γινοταν οχι τη δευτερα του πασχα αλλα τη τριτη

 

 

Just now, Moana είπε:

δεν ειναι στάνταρ αυτο καλε... ανάλογα με το πως αναπτύσσεται το ωοθηλακιο στη γυναίκα παει κ τις ορμόνες της.  την επομενη φορα θα ξερεις οτι εσενα στα 19 σπάει κ ζητά να στο πάρουν νωρίτερα, στα 17 πχ να κανεις την οβιτρελ ... εμενα σπάει πιο μεγάλο εχω καταλαβει 

Ακριβως οπως τα λεει η Μοανα @Manoulitsa75 ενα εχουμε μη το χανουμε και αυτο  θελει στενη παρακολουθηση..& απο πιο νωρις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Moana είπε:

Δεν εχω μεγάλη εμπειρία στους φυσικούς αλλα ειναι το μόνιμο άγχος μου. φυσικά κ ειναι συχνό. Την ημέρα της ovitrelle δεν είχες κανει lh να δεις μηπως ειχε αρχίσει να ανεβαίνει;

Όχι, γενικά ο γιατρός μου δεν ασχολείται με εξετάσεις αίματος.

Just now, Nephelie είπε:

Και γιατί δεν τη πηρες κυριακή πχ;γιατί δεν μπορεσες να κανεις κυριακη τσεκ ισως;; ποτε σου λεει και πας για το πρωτο τσεκ (Υπερηχο κ εξ αιματος) κ σε ποιο κεντρο εισαι; Ποσους φυσικους εχεις κανει;την οβιτρελ τη πηρα 2 φορες 10η και την αλλη φορα 11η (κυριακητου πασχα) διοτι μου ειχε δωσει citrotide το μεγαλο σαββατο ωστε η ωοληψια να γινοταν οχι τη δευτερα του πασχα αλλα τη τριτη

Ακριβως οπως τα λεει η Μοανα @Manoulitsa75 ενα εχουμε μη το χανουμε και αυτο  θελει στενη παρακολουθηση..& απο πιο νωρις 

Ο γιατρός μου συνεργάζεται με το ΡΕΑ και το ΛΗΤΩ. Μπορούσα και την Κυριακή να πάω για έλεγχο, αλλά δε χρειάστηκε, αφού το Σάββατο ήταν 14 εκατοστά. Το πρώτο τσεκ ιν το ζητάει 9η μέρα, αλλά επειδή μένω μακριά το καθυστερώ. Δεν είναι όμως αυτό το πρόβλημα θεωρώ. Ο γιατρός υπολόγιζε να κάνω την ένεση όταν το ωοθηλάκιο ήταν 18-19 εκ. Προφανώς σ' εμένα ή σκάνε νωρίτερα, ή το συγκεκριμένο δεν ήταν πολύ καλό και γι' αυτό έσκασε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

Όχι, γενικά ο γιατρός μου δεν ασχολείται με εξετάσεις αίματος.

Ο γιατρός μου συνεργάζεται με το ΡΕΑ και το ΛΗΤΩ. Μπορούσα και την Κυριακή να πάω για έλεγχο, αλλά δε χρειάστηκε, αφού το Σάββατο ήταν 14 εκατοστά. Το πρώτο τσεκ ιν το ζητάει 9η μέρα, αλλά επειδή μένω μακριά το καθυστερώ. Δεν είναι όμως αυτό το πρόβλημα θεωρώ. Ο γιατρός υπολόγιζε να κάνω την ένεση όταν το ωοθηλάκιο ήταν 18-19 εκ. Προφανώς σ' εμένα ή σκάνε νωρίτερα, ή το συγκεκριμένο δεν ήταν πολύ καλό και γι' αυτό έσκασε.

Μα αφου το σαββατο ηταν 14 θα μπορουσε το σαββατο να γινει η οβιτρελ και να το παιρνατε τη δευτερα..λεω εγώ τωρα ..γιατρος δεν ειμαι ..αλλα η λογικη μου ειναι αυτη.να πηγαινεις πιο νωρις και επισης θεωρω οτι οι εξ αιματος χρειαζονται..δηλαδή εμεις για πλακα τις κανουμε; Δε ξερω τι να πω...λυπαμαι πολυ το αισθανομαι σαν δικο μου βρε παιδί μου ..που καθε μηνα μαζευω και δεν ημαστε για να χανουμε ουτε 1.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Manoulitsa75 είπε:

Γεια σας,

Στον κύκλο αυτό είχα προγραμματίσει να κάνω ωοληψία χωρίς φάρμακα (φυσικός κύκλος), όμως δεν προλάβαμε να την κάνουμε γιατί το ωοθυλάκιο έσκασε πρόωρα. Τη Δευτέρα το απόγευμα είχε δει ένα ωραίο ωάριο, 18-19 εκ όπως μου είπε, τα μεσάνυχτα έκανα την ovitrelle και τη Τετάρτη στις 11 το πρωί με είδε στον υπέρηχο και είχε σκάσει. 

Σας έχει συμβεί ποτέ αυτό? Μου είπε ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο, γιατί είναι η φύση και δεν μπορούμε να τη προβλέψουμε. 

Κορίτσι μη στενοχωριέσαι. Φυσικά και ήταν κρίμα που χάθηκε. Δεν μπορώ να ξέρω αν ήταν λάθος του γιατρού. Εχεις άλλο έμβρυο στην κατάψυξη;

Δεν έχω εμπειρία διότι κάνω τον πρώτο φυσικό κ αύριο έχω ωοληψια. Εκανα οβιτρελ στα 15χιλ χθες βράδυ δηλ. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, έχω ένα στην κατάψυξη και ο γιατρός μου είπε να το βάλω μόνο του και να μην ξανασχοληθώ με φυσικούς δεδομένης και της ηλικίας μου (45). Γιατί είναι ταλαιπωρία με τις αναισθησίες κι επειδή μένω μακριά.

@Nephelie @Moana @Papaki@ @νικηαντωνια81 εσείς με αναισθησία τους κάνετε τους φυσικούς?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 said:

Ναι, έχω ένα στην κατάψυξη και ο γιατρός μου είπε να το βάλω μόνο του και να μην ξανασχοληθώ με φυσικούς δεδομένης και της ηλικίας μου (45). Γιατί είναι ταλαιπωρία με τις αναισθησίες κι επειδή μένω μακριά.

@Nephelie @Moana @Papaki@ @νικηαντωνια81 εσείς με αναισθησία τους κάνετε τους φυσικούς?

εγω χωρίς, δεν ειναι τπτ, πραγματικά, ενα στιγμιαίο τσίμπημα 

 

Just now, Manoulitsa75 said:

Ναι, έχω ένα στην κατάψυξη και ο γιατρός μου είπε να το βάλω μόνο του και να μην ξανασχοληθώ με φυσικούς δεδομένης και της ηλικίας μου (45). Γιατί είναι ταλαιπωρία με τις αναισθησίες κι επειδή μένω μακριά.

@Nephelie @Moana @Papaki@ @νικηαντωνια81 εσείς με αναισθησία τους κάνετε τους φυσικούς?

ρε κοριτσι μου γιατί να μην ασχοληθείς με φυσικούς, δεν καταλαβαίνω! μηπως ο γιατρός σου δε εξειδικεύεται κ δεν εχει υπομονή για φυσικούς; δεν κανουν ολοι οι γιατροί να ξερεις. Κ ποια ειναι η εναλλακτική που σου προτείνει δηλ; κατι δε μου κολλαει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

Ναι, έχω ένα στην κατάψυξη και ο γιατρός μου είπε να το βάλω μόνο του και να μην ξανασχοληθώ με φυσικούς δεδομένης και της ηλικίας μου (45). Γιατί είναι ταλαιπωρία με τις αναισθησίες κι επειδή μένω μακριά.

@Nephelie @Moana @Papaki@ @νικηαντωνια81 εσείς με αναισθησία τους κάνετε τους φυσικούς?

Δε καταλαβαινω γιατί να μεταφερεις το ενα μονο; Εγω ειμαι 42 και δεν με αφηνε ο γιατρος μου να μετεφερω το ενα μονο,άλλα επεμενα πολυ και το εκανα τελικα και ειχα αρνητικο..τωρα θα μεταφερω 3 ή 4.Να ασχοληθεις με φυσικους γιατί η ποιοτητα βγαινει μια χαρα τουλαχιστον σε μενα.Αν βαριεται να βρεις αλλον γιατρο..αντε γιατί τα παιρνω παλι..ποια ταλαιπωρια ποιες αναισθησιες;να μη κανεις μεθη.1 λεπτο υποθεση ειναι και 2 φορες το μηνα αντε 3 το πολυ πας!!την πρωτη 8η μερα και μετα αναλογα τον υπερηχο κ τις εξ αιματος(που δεν σου εκανε)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

Ναι, έχω ένα στην κατάψυξη και ο γιατρός μου είπε να το βάλω μόνο του και να μην ξανασχοληθώ με φυσικούς δεδομένης και της ηλικίας μου (45). Γιατί είναι ταλαιπωρία με τις αναισθησίες κι επειδή μένω μακριά.

@Nephelie @Moana @Papaki@ @νικηαντωνια81 εσείς με αναισθησία τους κάνετε τους φυσικούς?

Όχι χωρις αναισθησία δεν θα καταλάβεις τιποτα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

Ναι, έχω ένα στην κατάψυξη και ο γιατρός μου είπε να το βάλω μόνο του και να μην ξανασχοληθώ με φυσικούς δεδομένης και της ηλικίας μου (45). Γιατί είναι ταλαιπωρία με τις αναισθησίες κι επειδή μένω μακριά.

@Nephelie @Moana @Papaki@ @νικηαντωνια81 εσείς με αναισθησία τους κάνετε τους φυσικούς?

Σμρ εκανα χωρίς αναισθησία πρώτη φορά. Για ένα ωάριο φυσικά. Δεν πόνεσα απλά ήταν ενοχλητική λίγο η διαδικασία. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...