Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

      Από Θεσσαλονίκη δεν έχω να βοηθήσω η αλήθεια είναι.. μόνο να αποφύγετε το μεγαλογιατρό στα Γιάννενα θα πω και το αφήνω εκεί..! 

      Περίμενες και εσύ κατεύθυνση για το σπέρμα από το γυναικολόγο.. για αυτούς όλα διορθώνονται με την εξωσωματική και το πρόβλημα είναι πάντα στα ωάρια της γυναίκας!! 

      Όχι κάνεις λάθος, υπάρχουν πολλών ειδών συμπληρωματα το καθένα για διαφορετικό σκοπό (για αυτό μιλάω για μεμονωμένες και σε συγκεκριμένες ποσότητες), υπάρχουν διαφορετικές βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που βοηθάνε και στην μορφολογία και στην κίνηση και στον αριθμό αλλά η τερατοσπερμια να ξέρεις προκαλείται και από την κιρσοκήλη σε μεγάλο βαθμό οπότε η αφαίρεση της και μόνο θα σας βοηθήσει θεαματικά.. και η μεγαλύτερη επίπτωση της κιρσοκήλης είναι ότι αυξάνει τον κατακερματισμό στο DNA των σπερματοζωαρίων όπου και μπορεί να είναι η αιτία που δεν προχωράνε τα έμβρυα ή και να προκαλούνται αποβολές σε πολύ αρχόμενη κύηση γιατί πολύ απλά είναι κατεστραμμένο το DNA και δεν έχουμε υγιή έμβρυα.. γενικότερα έχω πολύ μεγάλο υλικό για διάβασμα αν ενδιαφέρεσαι για βελτίωση σπέρματος..

      Τα έχω γράψει ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν εδώ στο φόρουμ.. αν κάνεις έναν κόπο με ένα απλό search θα βρεις πολλά να διαβάσεις και να πληροφορηθείς.. θα σου έστελνα με πμ links να διαβάσεις μόνη σου αλλά κάτι έχει αλλάξει στο φόρουμ και χρειάζονται έγκριση αυτά τα μηνύματα τα οποία και αν εγκριθούν για δημοσίευση...! Αλλά αν μου πεις, σου στέλνω ότι έχω..

      Εμείς είχαμε αμφοτερόπλευρη κρυψορχία που χειρουργήθηκε στην ηλικία των 13.. στα 18-19του που πήγε σε ουρολόγο ανακάλυψε την αζωοσπερμια.. ο τότε ουρολόγος του είπε δεν πειράζει όταν θελήσεις να κάνεις παιδί θα κάνεις εξωσωματική..(λες και λύνει όλα τα προβλήματα!) τότε ακόμα αν ο γιατρός είχε ασχοληθεί ίσως να μπορούσαμε σήμερα να κάνουμε παιδί έστω και με βιοψία.. αντίθετα ο άντρας μου εφησυχαστηκε και πόσο μάλλον στην ηλικία αυτή, ασχολήθηκε μετέπειτα με τον αθλητισμό και τα διάφορα "γυμναστηριακα" συμπληρώματα με αποτέλεσμα η κατάσταση του να γίνει μη αναστρέψιμη.. το παλέψαμε 4 χρόνια με φαρμακευτικές θεραπείες ακόμα και με ειδική θεραπεία για την περίπτωση μας που δεν πραγματοποιείται κάν στην Ελλάδα! Ο γιατρός μας (ουρολόγος, να είναι καλά ο άνθρωπος!) μας στήριξε σε όλη την πορεία μήπως και τα καταφέρουμε.. μετά από 15 συνεχούς μήνες θεραπείας με 3 διαφορετικές ενέσεις διέγερσης μέρα παρά μέρα, 23 διαφορετικά χάπια την ημέρα, αλλαγή στο τρόπο ζωής (από κόψιμο τσιγάρου, απώλεια βάρους και πολλά πολλά ακόμα) δεν βρέθηκαν σπερματοζωάρια ούτε με microtese (ειδική χειρουργική με μικροσκόπιο - βιοψία όρχεων).. τουλάχιστον το παλέψαμε και ξέρω ότι κάναμε πραγματικά ότι ήταν δυνατόν για να τα καταφέρουμε.. και το λέω όχι γιατί αφεθηκα στο πρώτο τυχόντα γιατρό.. γιατί έψαξα παααάρα πολύ διάβασα πάρα πολύ πήγαμε σε πολλούς γιατρούς και ο γιατρός που εμπιστευθηκαμε στο τέλος πλέον όχι απλά λάμβανε την άποψη μου υπόψιν του έφτασε να παίρνει τηλέφωνο μπροστά μας συναδέλφους του να συζητάει οτιδήποτε καινούργιο είχα να του προτείνω σε βαθμό μάλιστα να μου προτείνει να τελειώσω μια σχολή παραιατρικων για να με προσλάβει στο team του.. φυσικά πάνε δυο χρόνια τώρα και δεν τα θυμάμαι όλα άσε που δεν με ενδιαφέρει πλέον και προσωπικά να τα θυμηθώ.. όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται ας ψάξει και ας κάτσει να διαβάσει.. απλά όχι στο google!! Μόνο Pubmed & pubmed central όπου είναι δημοσιευμένη η παγκόσμια ιατρική βιβλιογραφία. 

      Ότι άλλο θέλεις, μου λες.. & sorry για το σεντόνι 

      Όχι κοριτσάκι μου μην ανησυχείς, το καφέ είναι παλιό αίμα.. αν κάτι σοβαρό είχε γίνει δεν θα έβλεπες καφέ αλλά κόκκινο.. και γενικότερα όσο δεν βλέπεις βαρύ κόκκινο αίμα σε ποσότητα με πηγματα που να συνοδεύονται και από έντονους πόνους/κράμπες στη μήτρα ή και στην μέση, να μην ανησυχείς! Όλα είναι καλά..! Γενικότερα να στέλνεις πάντα στο γιατρό σου για αυτά για να μην ανησυχείς.. 

      μήπως μπορείς να μου στείλεις μνμ για τον ανδρολόγο; 

Μανούλες Μαΐου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, marpi91 είπε:

Κορίτσια... δυστυχώς για εμένα το ταξίδι προς την μητρότητα είχε ένα πολύ άδοξο τέλος. 

Έγινε η περιδεση, νοσηλευτηκα για 2 ημέρες χωρίς προβλήματα και μόλις επέστρεψα στο σπίτι ήμουν σε ακινησία, ωστόσο 2 ημέρες μετά ξεκίνησαν ωδυνες τοκετου, κανονικές.  Ο γιατρός μου θεώρησε πως έχω κολικο εντέρου, μου είπε να πάρω buscopan και να ξαπλώσω.. το επόμενο πρωί έσπασαν τα νερά.. μεταφέρθηκα στο νοσοκομείο, γέννησα το μωρό μου στις 17 εβδομάδες και από τότε σταμάτησε ο χρόνος.. 

Εύχομαι ολόψυχα σε όλες σας μια τελειομηνη εγκυμοσύνη, απροβληματιστη και να κρατήσετε τα μωράκια σας στην αγκαλιά σας! 

Πφφφφφφ τι ασχημα νεα ρε γμτ....σου εξηγησε τι μπορει να εγινε ενω σ εδεσε τον τραχηλο πως εσπασαν τα νερα;;ισως πρεπει να κανεις καποια θεραπεια.τωρα εισαι σε σοκ πρεπει να ηρεμησεις κ να ξεκουραστεις κυριως ψυχολογικα.θα τα καταφερεις την επομενη φορα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 607
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Eva92 είπε:

Κορίτσι μου λυπάμαι πάρα πολύ !! Στεναχωρηθηκα πολύ !!! Έχω πάθει σοκ !! 

Γιατί έγινε όμως αυτό ? Πως γίνεται ο τράχηλος από 35 χιλιοστά μέσα σε πόσες ημέρες ? Πήγε 10 χιλιοστά ?? Έχω τρομοκρατηθεί μη μου συμβεί κι εμένα !! 

Μου σηκώθηκε η τρίχα με αυτά που έγραψες ! Τι πέρασες κοριτσάκι μου.... 

Να είσαι δυνατή τώρα για εσένα και τον άντρα σου και θα έρθει η στιγμή που θα κρατήσετε αγκαλιά το μωράκι σας... Σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά! 

Δυστυχώς δεν μπορεί να μας πει με σιγουριά, πιθανή φλεγμονή, είπε. Τώρα τι φλεγμονή ήταν αυτή που 4 ημέρες νωρίτερα στην εξέταση μας δεν την είδε, δεν ξέρω.. όπως καταλαβαίνεις θα αλλάξω γιατρό, θεωρώ πως δεν με προστάτεψε εξ αρχής. Είχα αιμορραγια από την 7η εβδομάδα, χαμηλό πλακούντα και με άφηνε να πηγαίνω στη δουλειά κανονικά.  Εύχομαι την επόμενη φορά να τα καταφέρω..

1 hour ago, Suzukaki είπε:

Πφφφφφφ τι ασχημα νεα ρε γμτ....σου εξηγησε τι μπορει να εγινε ενω σ εδεσε τον τραχηλο πως εσπασαν τα νερα;;ισως πρεπει να κανεις καποια θεραπεια.τωρα εισαι σε σοκ πρεπει να ηρεμησεις κ να ξεκουραστεις κυριως ψυχολογικα.θα τα καταφερεις την επομενη φορα.

Έλα ντε.. πιθανή φλεγμονή λέει. Καμία άλλη ένδειξη δεν υπήρχε. Τώρα παιρνω 3πλη αντιβιωση και mitrotan για να επανέλθει η μήτρα. Ο τράχηλος δεν ξέρω αν επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , marpi91 είπε:

Δυστυχώς δεν μπορεί να μας πει με σιγουριά, πιθανή φλεγμονή, είπε. Τώρα τι φλεγμονή ήταν αυτή που 4 ημέρες νωρίτερα στην εξέταση μας δεν την είδε, δεν ξέρω.. όπως καταλαβαίνεις θα αλλάξω γιατρό, θεωρώ πως δεν με προστάτεψε εξ αρχής. Είχα αιμορραγια από την 7η εβδομάδα, χαμηλό πλακούντα και με άφηνε να πηγαίνω στη δουλειά κανονικά.  Εύχομαι την επόμενη φορά να τα καταφέρω..

Έλα ντε.. πιθανή φλεγμονή λέει. Καμία άλλη ένδειξη δεν υπήρχε. Τώρα παιρνω 3πλη αντιβιωση και mitrotan για να επανέλθει η μήτρα. Ο τράχηλος δεν ξέρω αν επανέρχεται.

Δεν μπορούσε να γίνει μια κολπική καλλιέργεια να δείτε αν υπήρχε όντως φλεγμονή και τι φλεγμονή?? 

Τι να πω... Μου φαίνεται πολύ ακραίο !! 

Θυμάμαι που ταλαιπωριοσουν με αιμορραγία και δεν ήξερε καν από πού προέρχεται! 

Στη δουλειά ήσουν ορθια η καθιστή ?? Δηλαδή ήξερε για συνθήκες δουλειάς σου ?? Ο γιατρός πραγματικά μου φαίνεται ότι σε άφησε στη τύχη σου... 

Να τον αλλάξεις κι εγώ αυτό θα έκανα... Δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη έτσι ξαφνικά να γίνει κάτι τέτοιο... 

Το πρόβλημα ήταν που πήγε εξαρχής 10 χιλιοστά ο τράχηλος ήταν πολύ οριακά... 

Το έπαθε εμένα η ξαδέρφη μου πριν λίγο καιρό αλλά της πήγε 1.9 και έκανε περίδεση... Περίμενε δύο μέρες με τη ψυχή στο στόμα αλλά τελικά όλα καλά... 

Θα ξαναπροσπαθήσετε και θα τα καταφέρετε ούτε καν μην το αμφισβητείς... Εστίασε στο να κλείσεις τις πληγές σου όσο γίνεται και θα έρθει το μωρό και θα τα ξεχάσεις όλα.. 

 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , marpi91 είπε:

Δυστυχώς δεν μπορεί να μας πει με σιγουριά, πιθανή φλεγμονή, είπε. Τώρα τι φλεγμονή ήταν αυτή που 4 ημέρες νωρίτερα στην εξέταση μας δεν την είδε, δεν ξέρω.. όπως καταλαβαίνεις θα αλλάξω γιατρό, θεωρώ πως δεν με προστάτεψε εξ αρχής. Είχα αιμορραγια από την 7η εβδομάδα, χαμηλό πλακούντα και με άφηνε να πηγαίνω στη δουλειά κανονικά.  Εύχομαι την επόμενη φορά να τα καταφέρω..

Έλα ντε.. πιθανή φλεγμονή λέει. Καμία άλλη ένδειξη δεν υπήρχε. Τώρα παιρνω 3πλη αντιβιωση και mitrotan για να επανέλθει η μήτρα. Ο τράχηλος δεν ξέρω αν επανέρχεται.

Αυτο θα σ λεγα ο γιατρος θελει αλλαγη στανταρτ πολλα κουλα εγιναν χωρις εξηγηση.εννοειται θα τα καταφερεις απλα να βρειτε τι εφταιξε πρωτα κ μετα να βαλεις μπρος.με το νεο ετος κοριτσι μου θα ερθει το μπεμπε σου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Eva92 είπε:

Δεν μπορούσε να γίνει μια κολπική καλλιέργεια να δείτε αν υπήρχε όντως φλεγμονή και τι φλεγμονή?? 

Τι να πω... Μου φαίνεται πολύ ακραίο !! 

Θυμάμαι που ταλαιπωριοσουν με αιμορραγία και δεν ήξερε καν από πού προέρχεται! 

Στη δουλειά ήσουν ορθια η καθιστή ?? Δηλαδή ήξερε για συνθήκες δουλειάς σου ?? Ο γιατρός πραγματικά μου φαίνεται ότι σε άφησε στη τύχη σου... 

Να τον αλλάξεις κι εγώ αυτό θα έκανα... Δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη έτσι ξαφνικά να γίνει κάτι τέτοιο... 

Το πρόβλημα ήταν που πήγε εξαρχής 10 χιλιοστά ο τράχηλος ήταν πολύ οριακά... 

Το έπαθε εμένα η ξαδέρφη μου πριν λίγο καιρό αλλά της πήγε 1.9 και έκανε περίδεση... Περίμενε δύο μέρες με τη ψυχή στο στόμα αλλά τελικά όλα καλά... 

Θα ξαναπροσπαθήσετε και θα τα καταφέρετε ούτε καν μην το αμφισβητείς... Εστίασε στο να κλείσεις τις πληγές σου όσο γίνεται και θα έρθει το μωρό και θα τα ξεχάσεις όλα.. 

 

 

 

Μια εβδομάδα πριν ξεκινήσουν ολα είχα κάνει κολπική καλλιέργεια και ούρων και ήταν αρνητική. Τίποτα δεν είχα. 

Εγω καθηγήτρια είμαι, ναι, εργάζομαι 10 και 12 ώρες την ημέρα, οδηγώ πολλές ώρες, αλλά είμαι καθιστή, από καρέκλα σε καρέκλα, από το αμάξι μέχρι τα σπίτια που μπαίνω, δεν είμαι όρθια πουθενά. Με άφηνε κανονικότατα να εργάζομαι. Μόνο να μην σουλατσαρω πολύ μου είχε ζητήσει. "Τώρα Χριστούγεννα, μονο μην πας και οργωσεις το mall. Για καφέ και στη δουλειά σου πήγαινε, στην καρέκλα κάτσε και 10 ώρες". Τα λόγια του, αυτούσια. 

Ήξερε πως έχω χαμηλό πλακούντα και σύστησε απλα να μην σηκώνω βάρη, που δεν σηκωνα και να μην έχουμε επαφές, που δεν είχαμε.. 

Το σώμα είχε μπει σε mode τοκετου όταν έφτασα με 10 χιλιοστά τράχηλο, δεν θα γινόταν κάτι αλλά είπα να προσπαθήσω την περιδεση γιατί και 1% πιθανότητα να μου έδινε να σώσω το μωρό μου, πάλι θα το έκανα. 

Είπε στους δικούς μου πως και να κάναμε βιοψία, είχα πάρει τόσο ισχυρά φάρμακα τόσες μέρες που δεν θα είχε αξιόπιστο αποτέλεσμα. Ολα πιθανή φλεγμονή. Στον καθαρισμό που έκανα μετά τον τοκετό τον δυσκόλεψε λέει ο πλακούντας, πιθανή φλεγμονή και αυτό. 

Τίποτα, δεν με προστάτεψε, με άφησε στη μοίρα μου.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@marpi91 ποσο λυπαμαι κοριτσι μου! Οπως και η @Eva92 επαθε σοκ ετσι και εγω.δεν πιστευα στα ματια μου!

Είναι δυνατόν με την αιμορραγία που είχες και χαμηλό πλακούντα να μην σου γράψει άδεια?γιατροί σου λένε μετά...χάθηκε μια ψυχούλα και δεν ξέρει ακριβώς να σου πει από τι...αλλά τι να σου πει τώρα?να πάρει ευθύνη?

Εννοείται να τον αλλάξεις!Δεν μπορώ καν να φανταστώ τι περνάς βρε κορίτσι μου...σου γραφω και τα μάτια μου βουρκωνουν.οτι και να σου πούμε ποια λογια να απαλύνουν τον πόνο σου...

Εμείς θα είμαστε εδώ για σένα.οτι χρειαστείς.


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Μια εβδομάδα πριν ξεκινήσουν ολα είχα κάνει κολπική καλλιέργεια και ούρων και ήταν αρνητική. Τίποτα δεν είχα. 

Εγω καθηγήτρια είμαι, ναι, εργάζομαι 10 και 12 ώρες την ημέρα, οδηγώ πολλές ώρες, αλλά είμαι καθιστή, από καρέκλα σε καρέκλα, από το αμάξι μέχρι τα σπίτια που μπαίνω, δεν είμαι όρθια πουθενά. Με άφηνε κανονικότατα να εργάζομαι. Μόνο να μην σουλατσαρω πολύ μου είχε ζητήσει. "Τώρα Χριστούγεννα, μονο μην πας και οργωσεις το mall. Για καφέ και στη δουλειά σου πήγαινε, στην καρέκλα κάτσε και 10 ώρες". Τα λόγια του, αυτούσια. 

Ήξερε πως έχω χαμηλό πλακούντα και σύστησε απλα να μην σηκώνω βάρη, που δεν σηκωνα και να μην έχουμε επαφές, που δεν είχαμε.. 

Το σώμα είχε μπει σε mode τοκετου όταν έφτασα με 10 χιλιοστά τράχηλο, δεν θα γινόταν κάτι αλλά είπα να προσπαθήσω την περιδεση γιατί και 1% πιθανότητα να μου έδινε να σώσω το μωρό μου, πάλι θα το έκανα. 

Είπε στους δικούς μου πως και να κάναμε βιοψία, είχα πάρει τόσο ισχυρά φάρμακα τόσες μέρες που δεν θα είχε αξιόπιστο αποτέλεσμα. Ολα πιθανή φλεγμονή. Στον καθαρισμό που έκανα μετά τον τοκετό τον δυσκόλεψε λέει ο πλακούντας, πιθανή φλεγμονή και αυτό. 

Τίποτα, δεν με προστάτεψε, με άφησε στη μοίρα μου.

κοριτσι μου καταρχην λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου. ειναι κατι που εχω βιωσει, δις, αλλα να ξερεις οτι θα τη βρεις τη δυναμη, θα ξαναπροσπαθησεις και θα πανε ολα καλα την επομενη φορα. οσο για το θεμα με τον πλακουντα, απλα ηθελα να σου πω να μην το χεις στο μυαλο σου οτι κατι εκανες λαθος επειδη δουλευες. στην τελευταια εγκυμοσυνη μου, στην κορη μου, ειχα πλακουντα επιχειλιο εξαεχης και απο τον 4ο 5ο μηνα εγινε επιπωματικος. οχι απλα χαμηλο. αν διαβασεις τι σημαινει επιπωματικος, θα καταλαβεις τη διαφορα. συν οτι ειχα διαβητη κυησης και αντισταση στις μητριαιεες αρτηριες (κι αλλες επιπλοκες που δεν αναφερω τωρα). δουλευα κανονικα καθημερινα ως τον 8ο που βγηκα σε αδεια τοκετου. δουλεια γραφειου 9-10 ωρες, με 2 ωρες στο αμαξι πηγαινελα. κι ολα πηγανε καλα. εβγαζα κ το σκυλι μου βολτα κ για ψωνια πηγαινα κ γιογκα εγκυμοσυνης εκανα. στα λεω αυτα, θελοντας να καταληξω οτι το να ζεις με νορμαλ ρυθλους, ακομα και σε μια εγκυμοσυνη με καποιες δυσκολιες, δεν ειναι απαγορευτικο ουτε και προκαλει αποβολες. οποτε μην παιδευεις το μυαλο σου με τυψεις οτι κατι εκανες λαθος. αυτο που συνεβη μπορει να ηταν τυχαιο και σιγουρα σας δινει ενα μηνυμα για τον τραχηλο και πιθανη περιδεσηπου θα χρειαστει στην επομενη εγκυμοσυνη. μην κατηγορεις ομως τον εαυτο σου για τιποτα. κατσε ηρεμησε κ βρες τη δυναμη σιγα σιγα να συνεχισεις. τα φιλια μου

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Μια εβδομάδα πριν ξεκινήσουν ολα είχα κάνει κολπική καλλιέργεια και ούρων και ήταν αρνητική. Τίποτα δεν είχα. 

Εγω καθηγήτρια είμαι, ναι, εργάζομαι 10 και 12 ώρες την ημέρα, οδηγώ πολλές ώρες, αλλά είμαι καθιστή, από καρέκλα σε καρέκλα, από το αμάξι μέχρι τα σπίτια που μπαίνω, δεν είμαι όρθια πουθενά. Με άφηνε κανονικότατα να εργάζομαι. Μόνο να μην σουλατσαρω πολύ μου είχε ζητήσει. "Τώρα Χριστούγεννα, μονο μην πας και οργωσεις το mall. Για καφέ και στη δουλειά σου πήγαινε, στην καρέκλα κάτσε και 10 ώρες". Τα λόγια του, αυτούσια. 

Ήξερε πως έχω χαμηλό πλακούντα και σύστησε απλα να μην σηκώνω βάρη, που δεν σηκωνα και να μην έχουμε επαφές, που δεν είχαμε.. 

Το σώμα είχε μπει σε mode τοκετου όταν έφτασα με 10 χιλιοστά τράχηλο, δεν θα γινόταν κάτι αλλά είπα να προσπαθήσω την περιδεση γιατί και 1% πιθανότητα να μου έδινε να σώσω το μωρό μου, πάλι θα το έκανα. 

Είπε στους δικούς μου πως και να κάναμε βιοψία, είχα πάρει τόσο ισχυρά φάρμακα τόσες μέρες που δεν θα είχε αξιόπιστο αποτέλεσμα. Ολα πιθανή φλεγμονή. Στον καθαρισμό που έκανα μετά τον τοκετό τον δυσκόλεψε λέει ο πλακούντας, πιθανή φλεγμονή και αυτό. 

Τίποτα, δεν με προστάτεψε, με άφησε στη μοίρα μου.

Μου φαίνεται δεν ήξερε να αντιμετωπίσει την περίπτωση σου, δεν πρέπει να του ξαναεχει τύχει... Έκανε ότι νόμιζε αφήνοντας σε στη τύχη σου χωρίς να το ψάξει περαιτέρω με καταστροφικά αποτελέσματα... 

Τώρα τα ρίχνει όλα σε μια φλεγμονή... Που δέκα μέρες πριν είχατε κάνει καλλιέργεια και ήταν όλα οκ. Πως πρόλαβε μια φλεγμονή να φέρει τόσο καταστροφικά αποτελέσματα μέσα σε λιγότερο από  10 μέρες ? 

Σε επόμενη εγκυμοσύνη θα κάνετε περίδεση από την αρχή νομίζω έτσι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο... Και θα δεις όλα καλά θα πάνε! 

Έχω τρομοκρατηθεί μη μου συμβεί το ίδιο... Τη Δευτέρα έχω ραντεβού να μου μετρήσει τραχηλο αλλά δεν κρατιέμαι θα το αλλάξω αν έχει για παρασκευή να πάω...  

Έχω καει και εγώ από άχρηστους γιατρούς... Εγώ πήγα να πεθάνω είχα εξωμητριο και αιμορραγία και δεν το είχε πάρει καν χαμπάρι ! Μου έλεγε ότι πρέπει να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο του εξωμητριου να μην κινδυνεύεις εσύ πρώτα. Το απέκλεισε αυτός με έστειλε και σε έναν άλλο γυναικολόγο φίλο του και αυτός το ίδιο είπε και με ξεκίνησε χάπια αποβολής... Αίμα ποτάμι για μια εβδομάδα εγώ φυσιολογικό να μου λέει καθαρίζει η μήτρα... Κάνω χοριακη έχει ανέβει κι άλλο ! Επιτόπου πάω σε άλλο γυναικολόγο ο οποίος κυριολεκτικά μου έσωσε τη ζωή θα μπορούσα να είχα πεθάνει μου είχε πει, ήμουν τυχερή που δεν έσκασε η σάλπιγγα το είδα σε φωτογραφία είχε γίνει σαν μπαλόνι η σάλπιγγα... 

Τέλος πάντων εμείς να είμαστε καλά και θα γίνουν όλα... Ότι θες είμαστε εδώ... 

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Κορίτσια... δυστυχώς για εμένα το ταξίδι προς την μητρότητα είχε ένα πολύ άδοξο τέλος. 

Έγινε η περιδεση, νοσηλευτηκα για 2 ημέρες χωρίς προβλήματα και μόλις επέστρεψα στο σπίτι ήμουν σε ακινησία, ωστόσο 2 ημέρες μετά ξεκίνησαν ωδυνες τοκετου, κανονικές.  Ο γιατρός μου θεώρησε πως έχω κολικο εντέρου, μου είπε να πάρω buscopan και να ξαπλώσω.. το επόμενο πρωί έσπασαν τα νερά.. μεταφέρθηκα στο νοσοκομείο, γέννησα το μωρό μου στις 17 εβδομάδες και από τότε σταμάτησε ο χρόνος.. 

Εύχομαι ολόψυχα σε όλες σας μια τελειομηνη εγκυμοσύνη, απροβληματιστη και να κρατήσετε τα μωράκια σας στην αγκαλιά σας! 

Ειλικρινά λυπάμαι πολύ κορίτσι μου... Πρόσφατα συνέβη το ίδιο σε φίλη... Επίσης στη 17 εβδομάδα...με αιμορραγίες από την αρχή και αυτή... Χωρίς να της πουν συγκεκριμένο λόγο που έγιναν όλα αυτά 

Κι εγώ πιστεύω πως επιβάλλεται να αλλάξεις γιατρό... Αλλά τώρα δεν έχει νόημα να κατηγορείς τον εαυτό σου και να σκέφτεσαι τι έχεις κάνει εσύ λάθος... Δεν είναι κάτι που θα μπορούσες να κάνεις αλλιώς πιστεύω.. ο γιατρός ίσως... εσύ οχι...

Πάρε τον χρόνο σου και φρόντισε τον εαυτό σου για αρχή... όταν συνέλθεις από το πρώτο σοκ θα έχεις πιο καθαρό μυαλό για να ψάξεις τις πιθανές αιτίες και πως συνεχίζεις από εδώ και πέρα...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Eva92 είπε:

Μου φαίνεται δεν ήξερε να αντιμετωπίσει την περίπτωση σου, δεν πρέπει να του ξαναεχει τύχει... Έκανε ότι νόμιζε αφήνοντας σε στη τύχη σου χωρίς να το ψάξει περαιτέρω με καταστροφικά αποτελέσματα... 

Τώρα τα ρίχνει όλα σε μια φλεγμονή... Που δέκα μέρες πριν είχατε κάνει καλλιέργεια και ήταν όλα οκ. Πως πρόλαβε μια φλεγμονή να φέρει τόσο καταστροφικά αποτελέσματα μέσα σε λιγότερο από  10 μέρες ? 

Σε επόμενη εγκυμοσύνη θα κάνετε περίδεση από την αρχή νομίζω έτσι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο... Και θα δεις όλα καλά θα πάνε! 

Έχω τρομοκρατηθεί μη μου συμβεί το ίδιο... Τη Δευτέρα έχω ραντεβού να μου μετρήσει τραχηλο αλλά δεν κρατιέμαι θα το αλλάξω αν έχει για παρασκευή να πάω...  

Έχω καει και εγώ από άχρηστους γιατρούς... Εγώ πήγα να πεθάνω είχα εξωμητριο και αιμορραγία και δεν το είχε πάρει καν χαμπάρι ! Μου έλεγε ότι πρέπει να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο του εξωμητριου να μην κινδυνεύεις εσύ πρώτα. Το απέκλεισε αυτός με έστειλε και σε έναν άλλο γυναικολόγο φίλο του και αυτός το ίδιο είπε και με ξεκίνησε χάπια αποβολής... Αίμα ποτάμι για μια εβδομάδα εγώ φυσιολογικό να μου λέει καθαρίζει η μήτρα... Κάνω χοριακη έχει ανέβει κι άλλο ! Επιτόπου πάω σε άλλο γυναικολόγο ο οποίος κυριολεκτικά μου έσωσε τη ζωή θα μπορούσα να είχα πεθάνει μου είχε πει, ήμουν τυχερή που δεν έσκασε η σάλπιγγα το είδα σε φωτογραφία είχε γίνει σαν μπαλόνι η σάλπιγγα... 

Τέλος πάντων εμείς να είμαστε καλά και θα γίνουν όλα... Ότι θες είμαστε εδώ... 

 

 

Να μην ταραζεσαι καθόλου κοπέλα μου, δεν πρόκειται να σου συμβεί τίποτα. Εμένα φαινόταν από την αρχή ότι κάτι πηγαίνει στραβά και απλώς δεν είναι την κατάλληλη αντιμετώπιση από τον γιατρό μου. Πράγματι, δεν του είχε ξανά τύχει κάτι αντίστοιχο. Αλλά δεν μου λέει κάτι αυτό, ας συμβουλευοταν κάποιον συνάδελφο του. Όλα τέλεια θα σου πάνε, θα δεις! 

Πω τι έχεις περάσει κι εσύ... Είναι τελικά όλοι τους καλοί, χρυσοί, μέχρι αποδείξεως του αντίθετου. Απλά, στην ιατρική, το ανθρώπινο λάθος ισοδυναμεί με απώλεια πολλές φορές. 

1 hour ago, K@trina είπε:

Ειλικρινά λυπάμαι πολύ κορίτσι μου... Πρόσφατα συνέβη το ίδιο σε φίλη... Επίσης στη 17 εβδομάδα...με αιμορραγίες από την αρχή και αυτή... Χωρίς να της πουν συγκεκριμένο λόγο που έγιναν όλα αυτά 

Κι εγώ πιστεύω πως επιβάλλεται να αλλάξεις γιατρό... Αλλά τώρα δεν έχει νόημα να κατηγορείς τον εαυτό σου και να σκέφτεσαι τι έχεις κάνει εσύ λάθος... Δεν είναι κάτι που θα μπορούσες να κάνεις αλλιώς πιστεύω.. ο γιατρός ίσως... εσύ οχι...

Πάρε τον χρόνο σου και φρόντισε τον εαυτό σου για αρχή... όταν συνέλθεις από το πρώτο σοκ θα έχεις πιο καθαρό μυαλό για να ψάξεις τις πιθανές αιτίες και πως συνεχίζεις από εδώ και πέρα...

 

Όχι όχι, δεν κατηγορώ τον εαυτό μου, γιατί πολύ απλά δεν είναι ότι μου είπε να κάτσω κι εγώ έκανα του κεφαλιού μου. Οδηγίες ακολουθούσα..

Μόλις επανέλθω σωματικά και ψυχικά, θα πάμε πάλι από την αρχή, με άλλο γιατρό! Απλά τελικά και ο γιατρός είναι σαν να τραβάς λαχνό! 

4 ώρες πρίν, foroulina είπε:

@marpi91 ποσο λυπαμαι κοριτσι μου! Οπως και η @Eva92 επαθε σοκ ετσι και εγω.δεν πιστευα στα ματια μου!

Είναι δυνατόν με την αιμορραγία που είχες και χαμηλό πλακούντα να μην σου γράψει άδεια?γιατροί σου λένε μετά...χάθηκε μια ψυχούλα και δεν ξέρει ακριβώς να σου πει από τι...αλλά τι να σου πει τώρα?να πάρει ευθύνη?

Εννοείται να τον αλλάξεις!Δεν μπορώ καν να φανταστώ τι περνάς βρε κορίτσι μου...σου γραφω και τα μάτια μου βουρκωνουν.οτι και να σου πούμε ποια λογια να απαλύνουν τον πόνο σου...

Εμείς θα είμαστε εδώ για σένα.οτι χρειαστείς.

Ο χρόνος θα απαλύνει όσα νιώθω τώρα, απλά προς το παρόν το μόνο που σκέφτομαι είναι το τι θα είχε γίνει αν... πήρα δυστυχώς την ελπίδα ότι θα τα καταφέρω με την περιδεση και αυτό είναι που με γονάτισε ψυχικά. 

Θα ήθελα μέσα από την καρδιά μου να σας ευχαριστήσω όλες σας για την στήριξη και που μπαίνετε στη διαδικασία να μου στείλετε κάτι. 

Και να μην ανησυχείτε και ταραζεστε, όλα τέλεια θα σας πάνε! Να το απολαύσετε μέχρι να πάρετε αγκαλιά τα μωράκια σας όλες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 47 λεπτά , marpi91 είπε:

Να μην ταραζεσαι καθόλου κοπέλα μου, δεν πρόκειται να σου συμβεί τίποτα. Εμένα φαινόταν από την αρχή ότι κάτι πηγαίνει στραβά και απλώς δεν είναι την κατάλληλη αντιμετώπιση από τον γιατρό μου. Πράγματι, δεν του είχε ξανά τύχει κάτι αντίστοιχο. Αλλά δεν μου λέει κάτι αυτό, ας συμβουλευοταν κάποιον συνάδελφο του. Όλα τέλεια θα σου πάνε, θα δεις! 

Πω τι έχεις περάσει κι εσύ... Είναι τελικά όλοι τους καλοί, χρυσοί, μέχρι αποδείξεως του αντίθετου. Απλά, στην ιατρική, το ανθρώπινο λάθος ισοδυναμεί με απώλεια πολλές φορές. 

Όχι όχι, δεν κατηγορώ τον εαυτό μου, γιατί πολύ απλά δεν είναι ότι μου είπε να κάτσω κι εγώ έκανα του κεφαλιού μου. Οδηγίες ακολουθούσα..

Μόλις επανέλθω σωματικά και ψυχικά, θα πάμε πάλι από την αρχή, με άλλο γιατρό! Απλά τελικά και ο γιατρός είναι σαν να τραβάς λαχνό! 

Ο χρόνος θα απαλύνει όσα νιώθω τώρα, απλά προς το παρόν το μόνο που σκέφτομαι είναι το τι θα είχε γίνει αν... πήρα δυστυχώς την ελπίδα ότι θα τα καταφέρω με την περιδεση και αυτό είναι που με γονάτισε ψυχικά. 

Θα ήθελα μέσα από την καρδιά μου να σας ευχαριστήσω όλες σας για την στήριξη και που μπαίνετε στη διαδικασία να μου στείλετε κάτι. 

Και να μην ανησυχείτε και ταραζεστε, όλα τέλεια θα σας πάνε! Να το απολαύσετε μέχρι να πάρετε αγκαλιά τα μωράκια σας όλες! 

Πόσο γλυκιά είσαι πάρα τον πόνο σου!

  • Μου αρέσει 2

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, foroulina είπε:

Πόσο γλυκιά είσαι πάρα τον πόνο σου!

Να σαι καλα κοπελα μου.ειναι λογικο να νιωθεις ετσι θελει λιγο χρονο για να επανελθεις.εγω ειχα γιατρο πριν μεινω εγκυος κ πραγματικα ειναι σημαντικο  να ξεκινας με καποιον που εμπιστευεσαι.εγω μαζι του γενναω κ σε χωραφι.το νεο ετος θα σ χαρισει αυτο που τωρα σου στερησε θα το δεις!!!θυμισε μ με εξωσωματικη ειχες μεινει η φυσιολ;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Να σαι καλα κοπελα μου.ειναι λογικο να νιωθεις ετσι θελει λιγο χρονο για να επανελθεις.εγω ειχα γιατρο πριν μεινω εγκυος κ πραγματικα ειναι σημαντικο  να ξεκινας με καποιον που εμπιστευεσαι.εγω μαζι του γενναω κ σε χωραφι.το νεο ετος θα σ χαρισει αυτο που τωρα σου στερησε θα το δεις!!!θυμισε μ με εξωσωματικη ειχες μεινει η φυσιολ;

Κι εγώ από πριν τον είχα.. 5 χρόνια με παρακολουθεί. 

Φυσιολογικά έμεινα, αυτό τουλάχιστον είναι κάτι ενθαρρυντικό. Προσπαθουσαμε μερικούς μήνες αλλά τα καταφέραμε μετά τις διακοπές που χαλαρωσαμε κι εμείς. Τώρα πάλι από την αρχή.. απλά είμαστε μαζί 10 χρόνια και το περιμέναμε με τεράστια χαρά, να γίνουμε κι εμείς οικογένεια. Ας είναι..θα έχουμε κι εμείς την ευκαιρία μας, μόλις αναρρώσω και ξεθωριάσει η μνήμη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marpi91 είπε:

Κι εγώ από πριν τον είχα.. 5 χρόνια με παρακολουθεί. 

Φυσιολογικά έμεινα, αυτό τουλάχιστον είναι κάτι ενθαρρυντικό. Προσπαθουσαμε μερικούς μήνες αλλά τα καταφέραμε μετά τις διακοπές που χαλαρωσαμε κι εμείς. Τώρα πάλι από την αρχή.. απλά είμαστε μαζί 10 χρόνια και το περιμέναμε με τεράστια χαρά, να γίνουμε κι εμείς οικογένεια. Ας είναι..θα έχουμε κι εμείς την ευκαιρία μας, μόλις αναρρώσω και ξεθωριάσει η μνήμη. 

Λένε αν μείνεις έγκυος μια φορά τη δεύτερη έρχεται πιο εύκολα ! Οπότε μπορεί να συμβεί αμέσως ! 

Πριν μείνεις ξανά έγκυος επιβεβαίωσε ότι δεν έχεις κάποιο μικρόβιο εγώ αυτό θα έκανα... Εύχομαι τα καλύτερα κορίτσι μου ! Είσαι γλυκύτατη παρά τον πόνο σου.... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Κι εγώ από πριν τον είχα.. 5 χρόνια με παρακολουθεί. 

Φυσιολογικά έμεινα, αυτό τουλάχιστον είναι κάτι ενθαρρυντικό. Προσπαθουσαμε μερικούς μήνες αλλά τα καταφέραμε μετά τις διακοπές που χαλαρωσαμε κι εμείς. Τώρα πάλι από την αρχή.. απλά είμαστε μαζί 10 χρόνια και το περιμέναμε με τεράστια χαρά, να γίνουμε κι εμείς οικογένεια. Ας είναι..θα έχουμε κι εμείς την ευκαιρία μας, μόλις αναρρώσω και ξεθωριάσει η μνήμη. 

Ωραια πολυ θετικο οτι εμεινες μια φορα  να ξερεις γτ μεσα σ το περιβαλλον ειναι φιλικο να φιλοξενησει ξανα εμβρυο.ολα καλα θα πανε πολυ συντομα!!ξερω τι εννοεις γτ κ εγω με τον αντρα μ πολλα χρονια ειμαστε κ το περιμεναμε πως κ πως κ εμας δ ερχοταν κιολας αλλα θα δεις οτι ολα για καποιο λογο γινονται.μπορει τωρα να μεινεις σε διδυμα κ να σ ερθουν 2 μωρακια στην ζωη σου!καθε εμποδιο για καλο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...