Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Maril123 είπε:

Καλησπέρα εγκυουλες εγώ είμαι καινούργια στην παρέα με πιθανή ημερομηνία τοκετού 21/08. Φοβάμαι αρκετά την γέννα (1ο παιδάκι)... 

Καλώς ήρθες στην παρέα!μη φοβάσαι τίποτα!όλες οι γυναίκες είναι προορισμενες από τη φύση να γεννάνε.Λιγες ώρες ταλαιπωρία είναι αλλά στο τέλος το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει!

Εγώ φοβάμαι τις πρώτες εβδομάδες,την κούραση , τα ξενυχτια και ενδεχομένως τυχόν κολικούς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Vlal είπε:

@nati92 καλά κ εγώ φοβάμαι....αλλά πιο πολύ φοβάμαι τις πρώτες δύο τρεις μέρες στο σπίτι...εγώ ο μπαμπάς κ το μωρό......

Τι ράτσα είναι;;;;;εμένα που έχουμε γερμανικό πηδάει στο πορτμπαγκάζ αρκεί να έρθει μαζί μας 

@Vlal κάθε αρχή και δύσκολη λένε.. θα βρούμε με τον καιρό τα πατήματά μας … εγώ στην αρχή θα ζητήσω τη βοήθεια της μαμάς 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες πρώτες μέρες δεν είναι τόσο δύσκολες, θέλει μόνο γάλα και να είστε έτοιμοι για πολλά... κακάκια! Σχεδόν σε κάθε γεύμα.

Εκεί που θέλει γερά νεύρα είναι αργότερα (μετά το μήνα ήταν σε μας), όπου ξεκινάνε οι κολικοί. Τότε απλά θέλει υπομονή, αγκαλίτσες, χαδάκια και κάποιον να κάνει τις δουλειές του σπιτιού :grin:

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Γεια σας κοριτσια. Εμένα βγήκε η καμπυλη μια χαρά χθες… 88, 131, 91 ήταν οι τιμές σε 0-60-120. Μόνο που ξέχασα ότι μου είχε γράψει ν καλλιέργεια ούρων κ δεν είχα ουροσυλλεκτη… πήγα κ πήρα μετά για να τα πάω σήμερα κ τελικά ούτε σήμερα κατάφερα να τα πάω ενώ τα μάζεψα γύρω στις 6 που ξυπνησα. Με πήρε ο ύπνος μετά κ γύρω στις 10+ Ξυπνησα γτ άκουγα ένα κροτάλισμα… έπαθε ο σκύλος μου κρίση επιληψίας ξαφνικά, δεν έχει τύχει ξανά, κ τρόμαξα παρα πολύ γτ της έφυγα κ ουρα κ κόπρανα την ώρα της κρίσης κ εγώ είχα γονατίσει στο πάτωμα κ την κρατουσα μήπως με νιώσει κοντά της κ την ηρεμήσω… πραγματικά φοβήθηκα παρα πολύ, με έπιασαν τα κλάμματα… λέω θα μου μείνει στα χέρια τώρα.. είναι κ 16χρ… η κρίση δεν κρατησε πολυ 1-2’ αν κ μου φάνηκε αιώνας, αλλά άργησε πολυ να συνέλθει κ να ηρεμήσει απτό λαχάνιασμα κ της πήρε δυο ώρες να σηκωθεί… κ έχει από την ωρα που σηκώθηκε που κόβει βόλτες μέσα στο σπίτι σαν χαμένη λες κ δεν ξέρει που βρίσκεται… πάει κ κολλάει σε σημεία που δεν πήγαινε ποτε… έπεσε πάνω στην μπαλκονόπορτα λες κ δεν ήξερε ότι είναι εκεί, πήγε κ κόλλησε ανάμεσα στη λεκάνη κ τη μπανιέρα κ δεν γύριζε να φύγει, μπήκε κάτω από τις καρέκλες της τραπεζαρίας στη βεράντα κ δεν έβρισκε πως να βγει… έχω στεναχωρηθεί παρα πολυ… κ σε λίγο έχω γ ραντεβού για υπέρηχο κ ανησυχώ τόσο πολυ που θα φύγω κ θα μείνει μόνη της σπίτι…

@Patataki83 Δεν μπορώ να σου εξηγήσω πόσο καταλαβαίνω τι αισθάνθηκες εκείνη την πρώτη στιγμή! Το έζησα πριν 2 χρόνια και ειλικρινά μου έχει μείνει χαραγμένη στη μυαλό η εικόνα. 
Εύχομαι να είναι απλά μια κρίση και να σταματήσει εδώ!! Να της/του δώσεις ένα φιλί από μια άλλη σκυλομάνα. Αν χρειαστεις το οτιδήποτε να ρωτήσεις μου στέλνεις. Δυστυχώς εμείς παιδευτήκαμε αρκετό καιρό και έχουμε γίνει χωρίς να το θέλουμε έξπερτ στις κρίσεις και το όλο κομμάτι της διαχείρισης… Εύχομαι τα καλύτερα!! 

Υγ Από την κρίση δεν θυμάται τίποτε, δεν έχουν συναίσθηση εκείνη την ώρα. Το χάσιμο μετά είναι φυσιολογικό, μην φοβάσαι. Κράτα την στη σκιά και να πίνει πολύ νεράκι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2022 at 5:29 ΜΜ, nati92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!! Συμπάσχω μαζί σου!! Πρώτο παιδάκι κ εγώ με ΠΗΤ 22/8! Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας

Με το καλό κορίτσι μου...χαλάλι και ο πόνος και όλα αρκεί να είναι γερά και δυνατα

18 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα!μη φοβάσαι τίποτα!όλες οι γυναίκες είναι προορισμενες από τη φύση να γεννάνε.Λιγες ώρες ταλαιπωρία είναι αλλά στο τέλος το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει!

Εγώ φοβάμαι τις πρώτες εβδομάδες,την κούραση , τα ξενυχτια και ενδεχομένως τυχόν κολικούς!

Πιστευω μόνο και μόνο από την προσμονή και την αγωνία δεν θα θες να κοιμηθείς.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , Maril123 είπε:

Πιστευω μόνο και μόνο από την προσμονή και την αγωνία δεν θα θες να κοιμηθείς.

Καλά, εξαρτάται... Σε μένα που την πρώτη φορά η αϋπνία και τα ξενύχτια κρατήσανε ένα χρόνο, ήθελα και παρά ήθελα να κοιμηθώ! Αυτή τη φορά, επειδή με ένα μεγαλύτερο παιδί δε θα την παλέψω να βρικολακιάσω ξανά για τόσο πολύ, έχω σκεφτεί να αλλάξω τα εξής:

1) Συμπλήρωμα, συμπλήρωμα, συμπλήρωμα! Ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη το αντιμετώπιζα σαν κακό δαίμονα, τώρα δε θα διστάσω να δώσω αν υποψιάζομαι ότι θα μου εξασφαλίσει έναν πιο ήσυχο ύπνο.

2) Θα κοιμάμαι πραγματικά όταν το μωρό κοιμάται μέσα στη μέρα, ειδικά το πρωί που ο μεγάλος θα λείπει στο σχολείο. Όλοι το συμβουλεύουν αυτό, αλλά μπαίνεις στο τριπακι να κάνεις δουλειές στο σπίτι και δεν το τηρείς. 

3) Θα καθιέρωσω μια μέρα την εβδομάδα που θα σηκώνεται ο μπαμπάς το βράδυ και θα δίνει αντλημένο γάλα και εγώ θα (προσπαθήσω να) κάνω ότι δεν ακούω.

Ο γιος μου ήταν πολύ δύσκολο μωρό (τώρα είναι πολύ εύκολο παιδί), αλλά από όλα αυτά που περάσαμε, τα νυχτερια τα βάζω στο νούμερο ένα... με διαφορά...

4) Σε δύσκολες στιγμές, θα επαναλαμβάνω στον εαυτό μου το μάντρα "Θα περάσει...Θα περάσει..." Την πρώτη φορά στο λένε, αλλά στα μεγάλα ζόρια δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις. Τώρα το έχω δει να συμβαίνει.

  • Μου αρέσει 5
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Melie είπε:

Καλά, εξαρτάται... Σε μένα που την πρώτη φορά η αϋπνία και τα ξενύχτια κρατήσανε ένα χρόνο, ήθελα και παρά ήθελα να κοιμηθώ! Αυτή τη φορά, επειδή με ένα μεγαλύτερο παιδί δε θα την παλέψω να βρικολακιάσω ξανά για τόσο πολύ, έχω σκεφτεί να αλλάξω τα εξής:

1) Συμπλήρωμα, συμπλήρωμα, συμπλήρωμα! Ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη το αντιμετώπιζα σαν κακό δαίμονα, τώρα δε θα διστάσω να δώσω αν υποψιάζομαι ότι θα μου εξασφαλίσει έναν πιο ήσυχο ύπνο.

2) Θα κοιμάμαι πραγματικά όταν το μωρό κοιμάται μέσα στη μέρα, ειδικά το πρωί που ο μεγάλος θα λείπει στο σχολείο. Όλοι το συμβουλεύουν αυτό, αλλά μπαίνεις στο τριπακι να κάνεις δουλειές στο σπίτι και δεν το τηρείς. 

3) Θα καθιέρωσω μια μέρα την εβδομάδα που θα σηκώνεται ο μπαμπάς το βράδυ και θα δίνει αντλημένο γάλα και εγώ θα (προσπαθήσω να) κάνω ότι δεν ακούω.

Ο γιος μου ήταν πολύ δύσκολο μωρό (τώρα είναι πολύ εύκολο παιδί), αλλά από όλα αυτά που περάσαμε, τα νυχτερια τα βάζω στο νούμερο ένα... με διαφορά...

4) Σε δύσκολες στιγμές, θα επαναλαμβάνω στον εαυτό μου το μάντρα "Θα περάσει...Θα περάσει..." Την πρώτη φορά στο λένε, αλλά στα μεγάλα ζόρια δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις. Τώρα το έχω δει να συμβαίνει.

Συμφωνώ απόλυτα με τις συμβουλές σου!Οτιδήποτε θα με βοηθήσει να κοιμηθώ λίγο παραπάνω και να είναι ήρεμο το μωρο θα το εφαρμόσω!Δε θα είμαι τόσο κολλημενη με πράγματα ανουσια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Που χαθήκατε όλες καλέ; ελπίζω απλά να κάνετε διακοπές :x

Εγώ πήγα 4 μέρες στη θάλασσα με φίλες και τώρα πίσω στη ρουτίνα. Από δω και πέρα θα πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα στο γραφείο και θα επικεντρωθώ στο να φτιάξω το σπίτι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Που χαθήκατε όλες καλέ; ελπίζω απλά να κάνετε διακοπές :x

Εγώ πήγα 4 μέρες στη θάλασσα με φίλες και τώρα πίσω στη ρουτίνα. Από δω και πέρα θα πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα στο γραφείο και θα επικεντρωθώ στο να φτιάξω το σπίτι. 

Εγώ σπίτι σπάω...σήμερα ξύπνησα με ένα έντονο πονακι χαμηλά που με αγχώσε αλλά δεν ήταν τπτ μέσα στον ύπνο μου το έκανα μεγάλο!!!γενικά είμαι πολύ αγχωμενη μην γίνει τπτ και γεννήσω νωρίτερα και δεν το καταλάβω !!!!!άκου άγχη αλλά εντάξει....εσείς πώς είστε;;;;:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, εγώ τελείωσα με την δουλειά μου για καλοκαίρι. Είχαμε τη μετακόμιση αυτή τη βδομάδα και ακόμα δεν τελειώσαμε. Έχω βαρύνει και πρηστικαν τα πόδια μου αρκετά. Γενικά κουράζομαι πολύ εύκολα, και επανήλθαν κ τα νεύρα που είχα στο 1ο τρίμηνο. Τι μαγιό αγοράσατε; Τα παλιά μου δεν μου κάνουν ούτε για αστείο κ σκέφτομαι τι να πάρω.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Mermer δυστυχώς δεν έχω ιδέα σχετικά με μαγιο εγκυμοσυνης γιατί φέτος δε σκοπεύω να βουτήξω καθόλου στη θάλασσα! Έχω βαρύνει και εγώ και η κοιλιά μου είναι τεράστια.Ολοι με κάνουν για 9 μηνων έγκυο και δυσκολεύομαι αρκετά!Περιμένω πως και πως τη γεννα να ηρεμήσω....

@Vlal γιατί αγχώνεσαι μήπως γεννήσεις προωρα;Σου έχει πει κάτι ο γιατρος;Χαλάρωσε....Όλα θα γίνουν στην ώρα τους!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Angela123 είπε:

@Mermer δυστυχώς δεν έχω ιδέα σχετικά με μαγιο εγκυμοσυνης γιατί φέτος δε σκοπεύω να βουτήξω καθόλου στη θάλασσα! Έχω βαρύνει και εγώ και η κοιλιά μου είναι τεράστια.Ολοι με κάνουν για 9 μηνων έγκυο και δυσκολεύομαι αρκετά!Περιμένω πως και πως τη γεννα να ηρεμήσω....

@Vlal γιατί αγχώνεσαι μήπως γεννήσεις προωρα;Σου έχει πει κάτι ο γιατρος;Χαλάρωσε....Όλα θα γίνουν στην ώρα τους!

Δεν σου αρέσει η θάλασσα ή λόγω εγκυμοσύνης δεν θέλεις να μπεις; Εγώ το σκέφτομαι ακόμα, θα κουβεντιασω κ με τον γιατρό μου βέβαια από εβδομάδα που έχω ραντεβού. Αλλά όπως και να χει θέλω ένα μαγιό ακόμα και για να αράζω στο καφέ στη παραλια. Η κοιλιά κ εμένα φούσκωσε αρκετά εδώ και 3 εβδομάδες ειδικά, αλλά όλοι μου λένε... Από δω και πέρα θα φουσκώσεις...

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angela123 είπε:

@Mermer δυστυχώς δεν έχω ιδέα σχετικά με μαγιο εγκυμοσυνης γιατί φέτος δε σκοπεύω να βουτήξω καθόλου στη θάλασσα! Έχω βαρύνει και εγώ και η κοιλιά μου είναι τεράστια.Ολοι με κάνουν για 9 μηνων έγκυο και δυσκολεύομαι αρκετά!Περιμένω πως και πως τη γεννα να ηρεμήσω....

@Vlal γιατί αγχώνεσαι μήπως γεννήσεις προωρα;Σου έχει πει κάτι ο γιατρος;Χαλάρωσε....Όλα θα γίνουν στην ώρα τους!

Όχι τπτ δηλαδή και ο τράχηλος μου πολύ καλός και όλα!!!!αλλά δεν ξέρω πολλά γίνονται.....δεν φοβάμαι τόσο μην γεννήσω πρόωρα όσο μην είναι να γεννήσω και δεν πάρω χαμπάρι τίποτα!!!!!μην με ρωτήσεις πως θα γίνει αυτό....δεν έχω ξανά γεννήσει είναι το πρώτο...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mermer είπε:

Δεν σου αρέσει η θάλασσα ή λόγω εγκυμοσύνης δεν θέλεις να μπεις; Εγώ το σκέφτομαι ακόμα, θα κουβεντιασω κ με τον γιατρό μου βέβαια από εβδομάδα που έχω ραντεβού. Αλλά όπως και να χει θέλω ένα μαγιό ακόμα και για να αράζω στο καφέ στη παραλια. Η κοιλιά κ εμένα φούσκωσε αρκετά εδώ και 3 εβδομάδες ειδικά, αλλά όλοι μου λένε... Από δω και πέρα θα φουσκώσεις...

 

Φοβάμαι να μπω αν και στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει το οκ,όμως πάλι δε το τολμησα.Τωρα δεν μπαίνω καν στον κόπο να ρωτήσω γιατί φοβάμαι τυχόν μύκητες/μολύνσεις,το μαγιο θα πρέπει να αλλάζει συχνά και σε πολλές παραλίες δεν μπορείς να πλύθεις εκεί κάτω τοπικά και μετα να φορέσεις άλλο μαγιο η εσώρουχο.Στις περισσότερες παραλιες μπορείς να ξεπλυνεις το σώμα σου αλλά μονο πανω από το μαγιο,οπότε η ευαίσθητη περιοχή μένει έτσι.Επισης σκέφτομαι τι θα γίνει αν παραπατησω σε καμία πέτρα και τις δυσκολίες που θα έχω για να βγω από τη θάλασσα προς τα έξω με τέτοια κοιλιά που έχει μετατόπισει την ισορροπία.Οκ ξέρω ίσως να είμαι υπερβολική και να είναι παράλογες οι ανησυχίες μου αλλά προτιμώ απλά να πίνω το καφεδάκι μου στην παραλία έχοντας ήσυχο το κεφάλι μου πάρα να μου συμβεί κάτι τώρα στα τελευταία.

6 ώρες πρίν, Vlal είπε:

Όχι τπτ δηλαδή και ο τράχηλος μου πολύ καλός και όλα!!!!αλλά δεν ξέρω πολλά γίνονται.....δεν φοβάμαι τόσο μην γεννήσω πρόωρα όσο μην είναι να γεννήσω και δεν πάρω χαμπάρι τίποτα!!!!!μην με ρωτήσεις πως θα γίνει αυτό....δεν έχω ξανά γεννήσει είναι το πρώτο...

@Vlal πίστεψε με θα το πάρεις χαμπάρι για τα καλά ότι γέννας!έχω ακούσει.για περιπτώσεις που γυναίκες δεν είχαν καταλάβει ότι ήταν έγκυες αλλά ποτέ για γυναίκες που δεν κατάλαβαν ότι γεννάνε.Ολοκληρο παιδι θα βγει,πως γίνεται να μην καταλάβεις τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Εγω πήγα σήμερα στην κλινική για επανελεγχο καρδιας λόγω ζαχάρου και ήταν όλα τελεια.Οταν πήγαμε να φύγουμε με είδε ο γιατρός μου και μου είπε έλα μέσα να σε δω κοίταξε τον τραχηλο μου μακρυνε παλι ευτυχως και μετά είδε την κοιλίτσα της μπεμπας που είχε βγει εκτος ορίων και μας είχε ανησυχήσει και μαντέψτε...Μπήκε παλι μέσα στα φυσιολογικά οριααα πήρα τέτοια χαρά, αξίζε η πιο αυστηρή διαιτα που κάνω και εχω χάσει και 1μιση κιλό.Πεταγα από την χαρά μου όποτε συνεχιζουμε ακάθεκτοι.Αυριο γίνομαι 30 εβδομαδων και η μπέμπα έχει φτάσει 1780 γρ.Την μεθεπόμενη εβδομάδα έχω κλείσει doppler.Μπανιο στην θάλασσα και γω δεν το ρισκάρω ιδιαίτερα τώρα που έχουν γεμίσει οι παραλίες με μωβ μεδουσες,ούτε καν!!!Έξω με φορεματάκι στην σκιά και χαλάρωση!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...