Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε εγώ πήγα στον γιατρό είδαμε το μωράκι μας όλα μια χαρά δόξα το θεό δέκα του μηνως θα ξαναπάω θα κάνουμε καλλιέργεια για τον στρεπτόκοκκο και εξετάσεις αίματος...τον ρώτησα επίσης τι πυστευει αν θα πάρω όλο τον μήνα  και μου πως αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε Μ είπε επίσης να περπατάω όσο μπορώ και αντέχω η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι πολύ...τι άλλο α ναι συζητήσαμε ότι αν φτάσω στην Πητ θα πάμε με προκλιση και Μ είπε ναι αλλά θέλει όσο γίνετε να με πιάσουν από μόνοι τους οι πόνοι και όχι με προκλιση και θέλει ρε σεις καριτσια να με αφήσει μέχρι 25 εγώ δεν θέλω με τίποτα να με αφήσει δλδ σχεδόν μέχρι 41 εβδομάδα και θα του το πω σε δέκα μέρες π θα πάω δεν θέλω γτ φοβάμαι μην κάνει κακά μέσα το μωρό και δνε θέλω να πάρει αντιβίωση δλδ καλύτερα να Μ κάνει προκλιση στην Πητ τι θα αλλάξει σε λίγες μέρες θα με πιάσουν οι πόνοι από μόνοι τους τι να πω δε ξέρω παντός δεν θέλω με τίποτα να με αφήσει τόσες μέρες  ......επίσης το άλλο π με έχει μπερδέψει πως γίνετε στο ντομπλερ ο εμβρυολογος  να Μ έχει Πητ 20 οκοτμβριου και ο γυναικολόγος Μ 22 Οκτωβρίου  ...κορίτσια σήμερα εκλησα και τις 37 εβδομάδες μπήκα στην 38 σοκκ πόσο γρήγορα Περασε ο καιρός απίστευτο ....με το καλό να γενηθουνε τα μωράκια μας ❤️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

Κοριτσια καλημέρα

να σας ρωτησω, ειδα τωρα αυτο το ποστ μου.. το ειχα κανει απο κινητο και ειχα βαλει το ανθρωπακι με την καρδουλα και μπηκα τωρα απο τον υπολογιστη και βγαζει ενα σαν θυμωμενο που εχει ανοιχτο στομα.  Δεν καταλαβαινω τι γινεται. Σε σας τι εμφανιζει;;; @eva141722  καρδουλα ήθελα να σου βάλω... να έρθει με το καλο το μωρακι σου την Κυριακη <3

Καλημερα!Εμενα παντως το ανθρωπακι με την καρδουλα μου εμφανιζει κανονικα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν με κρατησαν με κοιταξε και κολπικα αλλα επειδη ο τραχηλος ηταν πισω δεν ηθελε να τον φερει μπροστα για να δει αν εχω διαστολη και μου ειπε αν νιωσεις συνεχομενο πονο ελα αλλιως ραντεβου την αλλη πεμπτη που θα ειμαι 38 και 4

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!
Θελω να ρωτησω λεπτομερειες οσες εχετε κανει καρδιοτοκογραφο.
Τον κανει ο γυναικολογος σας κανονικα,ποσο στοιχισε?Κι επισης επειδη ο λογος που θα γινει ειναι επειδη νομιζω οτι εχω συσπασεις,αν την ωρα που θα γινει δεν εχω τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Equality said:

Γεια σας κοριτσια!
Θελω να ρωτησω λεπτομερειες οσες εχετε κανει καρδιοτοκογραφο.
Τον κανει ο γυναικολογος σας κανονικα,ποσο στοιχισε?Κι επισης επειδη ο λογος που θα γινει ειναι επειδη νομιζω οτι εχω συσπασεις,αν την ωρα που θα γινει δεν εχω τι γινεται?

Εγώ κάνω στο ιατρείο του γιατρού κάθε φορά και όχι δεν με χρεώνει κάτι παραπάνω .Θέλουν να δουν αν κανείς επαναλαμβανόμενες συσπάσεις σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που μπορεί να σημαίνει ότι υπάρχει πιθανότητα πρόωρου τοκετού .Διάσπαρτες συσπάσεις μέσα στην ημέρα είναι φυσιολογικές είναι οι braxton hicks και προετοιμάζουν το σώμα για τον τοκετό .Ένας τρόπος για να καταλάβεις ότι κανείς συσπάσεις πχ για μένα είναι να βάζω το χέρι μου χαμηλά στην κοιλιά και αν είναι σκληρό το τοίχωμα της μηττας κάνω σύσπαση σε συνδυασμό με το ότι νιώθω ένα σφίξιμο στην κοιλιακή χώρα και δυσφορία .Θα δεις ότι όταν δεν κανείς σύσπαση είναι μαλακό το τοίχωμα κάτω χαμηλά στην κοιλιά .Επισης εμένα συσπάσεις μου προκαλούν και οι κινήσεις του μωρού γιατί είναι μεγάλο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!! 
ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΝΑΔΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ (ΔΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΓΡΑΜΜΗ ΤΙΠΟΤΑ)  ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΚΗ.

27/9: 4.582.

ΣΗΜΕΡΑ 29/9: 5.390. 


ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΕ. 
ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΟΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΙΔΕ, ΕΙΔΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΑΚΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ.

ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΗΒ ΑΓΧΩΘΩ, ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΑΠΟΒΟΛΗ Ή ΕΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΚΥΗΣΗ, ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΣΑΚΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΛΑΒΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΑΛΛΟ ΛΙΓΟ. 
 

ΑΠΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΟΝΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΠΕΡΙΟΔΟΥ, ΥΓΡΑ, ΠΟΝΟΥΣ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΘΟΣ ΠΙΟ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΨΡΑΚΙ. 

ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Ή ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ? ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΩ.. 
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Equality είπε:

Γεια σας κοριτσια!
Θελω να ρωτησω λεπτομερειες οσες εχετε κανει καρδιοτοκογραφο.
Τον κανει ο γυναικολογος σας κανονικα,ποσο στοιχισε?Κι επισης επειδη ο λογος που θα γινει ειναι επειδη νομιζω οτι εχω συσπασεις,αν την ωρα που θα γινει δεν εχω τι γινεται?

Εγω κανω στο Ιασω μερες που ειναι εκει και ο γυναικολογος μου για να το παρακολουθει. Δε χρεωνεται σαν εξεταση. Την 1η φορα που εκανα κι ενω ειχα παει επειδη ενιωθα πολλες συσπασεις, στα 20-30 λεπτα που διαρκει, δεν ειχα καμια. Την προηγουμενη εβδομαδα που πηγα παλι ειχα 2. Βασικα, ειναι αυτο που σου ειπε και η @KONNA28, τους ενδιαφερει αν ειναι συντονισμενες οι συσπασεις, οπως επισης και η καρδιακη λειτουργια του μωρου εκεινη την ωρα.

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο .Επειδή με έχει φάει το κρεβάτι και βαριέμαι απίστευτα λέω να φτιάξω νύχια αλλά μετά σκέφτομαι και άμα μπω να γεννήσω και έχω φτιαγμένο νύχι στο χέρι ;Είναι και που δεν ξέρω ποτε θα γεννήσω αύριο μεθαύριο σε μια βδομάδα ; Εσάς σας έχουν πει τίποτα για το ημιμονιμο ; Αν και το θεωρώ υπερβολή να θέλουν άβαφτα νύχια στα χέρια για να κοιτάνε το οξυγόνο το 2022

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KONNA28 είπε:

Εγώ κάνω στο ιατρείο του γιατρού κάθε φορά και όχι δεν με χρεώνει κάτι παραπάνω

Από ποια εβδομάδα ξεκίνησες να κάνεις αυτή την εξέταση? Εγώ είμαι 29η και ο λόγος που πάω είναι ότι εδώ και αρκετό καιρό νιώθω αυτή την αίσθηση. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι συσπάσεις ή το μωρό. Στο γιατρό οταν το είπα μου είπε ότι είναι λόγω της θέσης που έχει πάρει το μωρό. Ομως το νιώθω αρκετές φορές όταν έχω κουραστεί, επίσης κάποιες μέρες νιώθω σαν πονάκια περιόδου και έχω την εντύπωση ότι έχουν αυξηθεί και τα κολπικά υγρά. Ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός αλλά εγώ θέλω να το επιβεβαιώσω γιατί ακόμα είναι πολύ νωρίς για να έχω συσπάσεις.

1 hour ago, KONNA28 είπε:

Ένας τρόπος για να καταλάβεις ότι κανείς συσπάσεις πχ για μένα είναι να βάζω το χέρι μου χαμηλά στην κοιλιά και αν είναι σκληρό το τοίχωμα της μηττας κάνω σύσπαση σε συνδυασμό με το ότι νιώθω ένα σφίξιμο στην κοιλιακή χώρα και δυσφορία

Νιώθω αυτή την αίσθηση σφιξίματος που λες αλλά δεν γίνεται σκληρό το τοίχωμα της μήτρας. Ολες τις φορές είναι σαν δύο βουναλάκια αριστερά κ δεξιά του αφαλού τα οποία κάνουν και αρκετή ώρα να υποχωρήσουν. Και ο γιατρός αυτό μου είπε ότι αν ήταν συσπάσεις θα ήταν σκληρή η κοιλιά ακόμα και κάτω από το στήθος.

πρίν από 31 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Την 1η φορα που εκανα κι ενω ειχα παει επειδη ενιωθα πολλες συσπασεις, στα 20-30 λεπτα που διαρκει, δεν ειχα καμια. Την προηγουμενη εβδομαδα που πηγα παλι ειχα 2.

Οπότε δηλαδή αν την ώρα της εξέτασης δεν έχω καμία σύσπαση να μην ξανασχοληθώ αν κατά τη διάρκεια της μέρας έχω αρκετές φορές αυτή την αίσθηση(που ξαναλέω δεν ξέρω αν είναι σύσπαση ή το μωρό); Δεν θα πρέπει να ξανά επαναληφθεί η εξέταση; Μάλιστα επειδή θα γίνει πρωινή ώρα η εξέταση φοβάμαι μην δεν κινείται και το μωρό γιατί πιο πολύ κινείται τις βραδινές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Equality said:

Από ποια εβδομάδα ξεκίνησες να κάνεις αυτή την εξέταση? Εγώ είμαι 29η και ο λόγος που πάω είναι ότι εδώ και αρκετό καιρό νιώθω αυτή την αίσθηση. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι συσπάσεις ή το μωρό. Στο γιατρό οταν το είπα μου είπε ότι είναι λόγω της θέσης που έχει πάρει το μωρό. Ομως το νιώθω αρκετές φορές όταν έχω κουραστεί, επίσης κάποιες μέρες νιώθω σαν πονάκια περιόδου και έχω την εντύπωση ότι έχουν αυξηθεί και τα κολπικά υγρά. Ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός αλλά εγώ θέλω να το επιβεβαιώσω γιατί ακόμα είναι πολύ νωρίς για να έχω συσπάσεις.

Νιώθω αυτή την αίσθηση σφιξίματος που λες αλλά δεν γίνεται σκληρό το τοίχωμα της μήτρας. Ολες τις φορές είναι σαν δύο βουναλάκια αριστερά κ δεξιά του αφαλού τα οποία κάνουν και αρκετή ώρα να υποχωρήσουν. Και ο γιατρός αυτό μου είπε ότι αν ήταν συσπάσεις θα ήταν σκληρή η κοιλιά ακόμα και κάτω από το στήθος.

Οπότε δηλαδή αν την ώρα της εξέτασης δεν έχω καμία σύσπαση να μην ξανασχοληθώ αν κατά τη διάρκεια της μέρας έχω αρκετές φορές αυτή την αίσθηση(που ξαναλέω δεν ξέρω αν είναι σύσπαση ή το μωρό); Δεν θα πρέπει να ξανά επαναληφθεί η εξέταση; Μάλιστα επειδή θα γίνει πρωινή ώρα η εξέταση φοβάμαι μην δεν κινείται και το μωρό γιατί πιο πολύ κινείται τις βραδινές ώρες.

Έκανα πρώτη φορά στις 29 εβδομάδες nst γιατί νόμιζα ότι έχω συσπάσεις τελικά ήταν το μωρό που κουνιέται αυτά τα δυο βουναλάκια που λες .Όταν κανείς συσπάση γίνεται όλη η κοιλιά πολυ σκληρή .Το μωρό γενικά αλλάζει συνέχεια θέση όποτε θα βλέπεις ένα βουναλάκι από δω ένα από εκεί το οποίο σου προκαλεί δυσφορία .Όταν περπατάς κουράζεσαι και εγώ το ίδιο πάθαινα παθαίνω τότε κατάλαβα τις πρώτες συσπασεις στο περπάτημα αλλά μόλις καθόμουν έφευγαν δεν είναι επικίνδυνες αυτές απλά μην το παρακάνεις ούτε σε δουλειές ούτε στο περπάτημα .Τα πονάκια που λες φυσιολογικά και αυτά μεγαλώνει η μήτρα δηλαδή εγώ από την αρχή είχα τα πονάκια αυτά και τα υγρα αρχίζουν και αυξάνονται .Δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό σ αυτά που λες όλα φυσιολογικά τα βρίσκω .Εμένα ξεκίνησαν να με πιάνουν συσπασεις που τις ξεχώριζα γιατί και εγώ σαν και σένα ήμουν δεν ήξερα  ποτε έχω και ποτε όχι από την 32 με 33 βδομάδα όπου και την 34 ήταν τόσο έντονες που νοσηλεύτηκα .Θα το καταλάβεις όταν σε πιάσουν πραγματικές συσπασεις αυτές οι braxton δηλαδή θα νιώθεις ένα γενικό πέτρωμα και θα παρατηρείς κάθε ποτε σε πιάνει πάντως όσες φορές και να σε πιάσει μέσα στην ημέρα αν δεν είναι συντονισμένο ανα δυο με τρία λεπτά μην φοβάσαι θα το πεις στο γιατρό σου και θα σου πει τι να κανείς .Για το πρωί που θα πας δεν έχει σχέση την καρδιά θα δούνε και αν πιάσει καμία κρυφή σύσπαση το μηχάνημα που εσυ δεν την καταλαβαίνεις .Πάντως για μένα μην ανησυχείς όλα νορμαλ μου φαίνονται αυτά που περιγράφεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , KONNA28 είπε:

Έκανα πρώτη φορά στις 29 εβδομάδες nst γιατί νόμιζα ότι έχω συσπάσεις τελικά ήταν το μωρό που κουνιέται αυτά τα δυο βουναλάκια που λες .Όταν κανείς συσπάση γίνεται όλη η κοιλιά πολυ σκληρή .Το μωρό γενικά αλλάζει συνέχεια θέση όποτε θα βλέπεις ένα βουναλάκι από δω ένα από εκεί το οποίο σου προκαλεί δυσφορία .Όταν περπατάς κουράζεσαι και εγώ το ίδιο πάθαινα παθαίνω τότε κατάλαβα τις πρώτες συσπασεις στο περπάτημα αλλά μόλις καθόμουν έφευγαν δεν είναι επικίνδυνες αυτές απλά μην το παρακάνεις ούτε σε δουλειές ούτε στο περπάτημα .Τα πονάκια που λες φυσιολογικά και αυτά μεγαλώνει η μήτρα δηλαδή εγώ από την αρχή είχα τα πονάκια αυτά και τα υγρα αρχίζουν και αυξάνονται .Δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό σ αυτά που λες όλα φυσιολογικά τα βρίσκω .Εμένα ξεκίνησαν να με πιάνουν συσπασεις που τις ξεχώριζα γιατί και εγώ σαν και σένα ήμουν δεν ήξερα  ποτε έχω και ποτε όχι από την 32 με 33 βδομάδα όπου και την 34 ήταν τόσο έντονες που νοσηλεύτηκα .Θα το καταλάβεις όταν σε πιάσουν πραγματικές συσπασεις αυτές οι braxton δηλαδή θα νιώθεις ένα γενικό πέτρωμα και θα παρατηρείς κάθε ποτε σε πιάνει πάντως όσες φορές και να σε πιάσει μέσα στην ημέρα αν δεν είναι συντονισμένο ανα δυο με τρία λεπτά μην φοβάσαι θα το πεις στο γιατρό σου και θα σου πει τι να κανείς .Για το πρωί που θα πας δεν έχει σχέση την καρδιά θα δούνε και αν πιάσει καμία κρυφή σύσπαση το μηχάνημα που εσυ δεν την καταλαβαίνεις .Πάντως για μένα μην ανησυχείς όλα νορμαλ μου φαίνονται αυτά που περιγράφεις 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ,με καθησύχασες! Η αλήθεια ειναι ότι επειδή είναι η περίοδος που αρχίζω και ψωνίζω πράγματα για το μωρό φοβάμαι αρκετά γιατί κουράζομαι κάποιες μέρες αλλά δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς. Ο γιατρός προληπτικά μου έχει αυξήσει το Μαγνήσιο σε δύο φορές την ημέρα.

Εγώ πάω για να μου επιβεβαιώσουν αν όντως έχω συσπάσεις,δεν θα φανεί δηλαδή στο καρδιοτοκογράφημα αυτό; Την καρδιά κυρίως κοιτάνε;

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Equality said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ,με καθησύχασες! Η αλήθεια ειναι ότι επειδή είναι η περίοδος που αρχίζω και ψωνίζω πράγματα για το μωρό φοβάμαι αρκετά γιατί κουράζομαι κάποιες μέρες αλλά δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς. Ο γιατρός προληπτικά μου έχει αυξήσει το Μαγνήσιο σε δύο φορές την ημέρα.

Εγώ πάω για να μου επιβεβαιώσουν αν όντως έχω συσπάσεις,δεν θα φανεί δηλαδή στο καρδιοτοκογράφημα αυτό; Την καρδιά κυρίως κοιτάνε;

 

Κοιτάνε τους παλμούς του μωρού και αν εκείνη την ώρα κανείς ύποπτες συσπάσεις .Μπορείς να τα κανείς όλα ψώνια βόλτες αλλά να ενυδατώνεσαι αρκετά και να βρίσκεις σημεία να κάθεσαι λίγο πριν συνεχίσεις και όλα θα πάνε καλά θα δεις !!!Επισης να ακούς το σώμα σου και να ξεκουράζεσαι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Equality είπε:

Οπότε δηλαδή αν την ώρα της εξέτασης δεν έχω καμία σύσπαση να μην ξανασχοληθώ αν κατά τη διάρκεια της μέρας έχω αρκετές φορές αυτή την αίσθηση(που ξαναλέω δεν ξέρω αν είναι σύσπαση ή το μωρό); Δεν θα πρέπει να ξανά επαναληφθεί η εξέταση; Μάλιστα επειδή θα γίνει πρωινή ώρα η εξέταση φοβάμαι μην δεν κινείται και το μωρό γιατί πιο πολύ κινείται τις βραδινές ώρες.

Εγω πηγα για το πρωτο nst στην εβδομαδα που εισαι κι εσυ και οπως σου ειπα ουτε ενιωσα συσπαση κατα τη διαρκεια, ουτε το μηχανημα κατεγραψε καμια παροτι γενικα ειχα παρα πολλες μες στην ημερα και κυριως τη νυχτα. Μου αυξησε το μαγνησιο και την προγεστερονη, μου ειπε να μην κουραζομαι και οτι θα ανησυχησουμε αν γινουν συντονισμενες οι συσπασεις. Τοτε δεν ενιωθα πονο, η κοιλια μου ομως γινοταν πετρα και ειχα αυτο το σφιξιμο. Ειμαι σιγουρη οτι ηταν συσπασεις και οχι το μωρο γιατι και τωρα που το εδειξε και ο τοκογραφος, εχω την ιδια αισθηση με τη μονη διαφορα οτι πλεον αισθανομαι και εναν ελαφρυ πονο χαμηλα που φτανει μεχρι πισω σε ολη τη λεκανη. Υπομονη να δεις τι θα δειξει η εξεταση κι απο εκει θα σου πει ο γιατρος σου πως θα κινηθειτε, ισως χρειαστει να το επαναλαβεις, ισως και οχι. Καλο ειναι για να κουνιεται το μικρουλι να εισαι φαγωμενη, αν φας και κατι γλυκο ακομα καλυτερα.

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Εγω πηγα για το πρωτο nst στην εβδομαδα που εισαι κι εσυ και οπως σου ειπα ουτε ενιωσα συσπαση κατα τη διαρκεια, ουτε το μηχανημα κατεγραψε καμια παροτι γενικα ειχα παρα πολλες μες στην ημερα και κυριως τη νυχτα

 Και εγώ κυρίως νύχτα έχω,τα καταλαβαίνω πιο πολύ την ώρα που ξαπλώνω. Εκείνη την ώρα βέβαια νιώθω περισσότερο και το μωρό.

 

πρίν από 13 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Καλο ειναι για να κουνιεται το μικρουλι να εισαι φαγωμενη, αν φας και κατι γλυκο ακομα καλυτερα.

Να φάω καμιά σοκολάτα λες;Πόση ώρα πριν;

πρίν από 43 λεπτά , KONNA28 είπε:

Έκανα πρώτη φορά στις 29 εβδομάδες nst γιατί νόμιζα ότι έχω συσπάσεις τελικά ήταν το μωρό που κουνιέται αυτά τα δυο βουναλάκια που λες

Εμένα μου είχαν πει ότι αν είναι το μωρό θα είναι ή αριστερά ή δεξιά.Δεν μπορεί και στα δύο σημεία ταυτόχρονα. Ενώ εγώ πολλές φορές έχω αυτά τα βουναλάκια ταυτόχρονα και αριστερά και δεξιά από τον αφαλό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MeliaaD είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!! 
ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΝΑΔΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ (ΔΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΓΡΑΜΜΗ ΤΙΠΟΤΑ)  ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΚΗ.

27/9: 4.582.

ΣΗΜΕΡΑ 29/9: 5.390. 


ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΕ. 
ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΟΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΙΔΕ, ΕΙΔΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΑΚΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ.

ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΗΒ ΑΓΧΩΘΩ, ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΑΠΟΒΟΛΗ Ή ΕΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΚΥΗΣΗ, ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΣΑΚΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΛΑΒΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΑΛΛΟ ΛΙΓΟ. 
 

ΑΠΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΟΝΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΠΕΡΙΟΔΟΥ, ΥΓΡΑ, ΠΟΝΟΥΣ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΘΟΣ ΠΙΟ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΨΡΑΚΙ. 

ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Ή ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ? ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΩ.. 
 

Καλησπέρα!!! Εγώ είχα κακή εμπειρία στην αρχή, μιας και η εικόνα (όπως σου είπε κι εσένα) δεν ήταν η αναμενόμενη, ήθελε να δει δηλαδή εμβρυικά στοιχεί ενώ έβλεπε κενό σάκο. Επίσης είχα μεγάλες αιμορραγίες με πήγματα (απο την 4η μέχρι την 10η εβδομάδα) οπότε στην αρχή πίστευε ότι είναι εξωμήτριο με ψευδοσάκο. Η χορειακή μου όμως ανέβαινε πολύ καλά και έτσι.. "καθυστερημένα"  8,5 εβδομάδων είδα σποράκι και άκουσα καρδούλα. σε 3 εβδομάδες γεννάω μια μπεμπούλα.. όλα πήγαν καλά.

Στην αρχή πολλά μπορεί να συμβούν. Έκανε καλά που σου είπε να ηρεμήσεις και να το δείτε από βδομάδα και δεν ήταν με τη μία απόλυτος. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και απλά να αργεί να φανεί όπως στην περίπτωσή μου

2 ώρες πρίν, Equality είπε:

Από ποια εβδομάδα ξεκίνησες να κάνεις αυτή την εξέταση? Εγώ είμαι 29η και ο λόγος που πάω είναι ότι εδώ και αρκετό καιρό νιώθω αυτή την αίσθηση. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι συσπάσεις ή το μωρό. Στο γιατρό οταν το είπα μου είπε ότι είναι λόγω της θέσης που έχει πάρει το μωρό. Ομως το νιώθω αρκετές φορές όταν έχω κουραστεί, επίσης κάποιες μέρες νιώθω σαν πονάκια περιόδου και έχω την εντύπωση ότι έχουν αυξηθεί και τα κολπικά υγρά. Ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός αλλά εγώ θέλω να το επιβεβαιώσω γιατί ακόμα είναι πολύ νωρίς για να έχω συσπάσεις.

Νιώθω αυτή την αίσθηση σφιξίματος που λες αλλά δεν γίνεται σκληρό το τοίχωμα της μήτρας. Ολες τις φορές είναι σαν δύο βουναλάκια αριστερά κ δεξιά του αφαλού τα οποία κάνουν και αρκετή ώρα να υποχωρήσουν. Και ο γιατρός αυτό μου είπε ότι αν ήταν συσπάσεις θα ήταν σκληρή η κοιλιά ακόμα και κάτω από το στήθος.

Οπότε δηλαδή αν την ώρα της εξέτασης δεν έχω καμία σύσπαση να μην ξανασχοληθώ αν κατά τη διάρκεια της μέρας έχω αρκετές φορές αυτή την αίσθηση(που ξαναλέω δεν ξέρω αν είναι σύσπαση ή το μωρό); Δεν θα πρέπει να ξανά επαναληφθεί η εξέταση; Μάλιστα επειδή θα γίνει πρωινή ώρα η εξέταση φοβάμαι μην δεν κινείται και το μωρό γιατί πιο πολύ κινείται τις βραδινές ώρες.

αυτό με το κάτω από το στήθος δεν ισχύει για μένα. οταν θα γεννούσα τον γιο μου (επειδη την ωρα της γεννας καταλάβα ακριβως τις συσπασεις μου) έκανα εντονο βουναλάκι λίγο πάνω και δεξιά του αφαλού. εκεί είναι πιο έντονο σε μένα και φαίνεται, ενώ στην υπόλοιπη κοιλιά έκανε κάτι φοβερό (δε φαινόταν τουλάχιστον), Επίσης νιώθω αυτό το μάγκωμα/το σφίξιμο που θες να πάρεις μερικές ανάσες.. και μετά από μερικά δευτερόλεπτα ηρεμεί το σημείο.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα καταλάβει ότι είναι συσπάσεις, έλεγα ότι είναι το ποδαράκι του.

και τώρα εκεί έκανα πάλι και μου αύξησε το μαγνήσιο

 

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...