Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      @Blue Velvet πως μπορώ να δω φώτο που έχετε ανεβασει? Στο προφίλ...που?

      Αααα την έσβησα,να την ανεβάσω ξανά?

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Εσυ έκανες κανονικό τεστ η αυτό που δείχνει 6 ημέρες πριν ;;;

      Έκανα το clearblue πρώιμης ανίχνευσης,νομιζω είναι αυτό που λες

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Κοριτσια μου, οσες γεννατε με προγραμμαμματισμενη καισαρικη, ποσων εβδομαδων θα ειστε;

Εγω θα ειμαι 38+1

Στον γιο μου σπασανε τα νερα 39+5

Και κου φαινεται νωρις το 38+1. Βεβαια στον γιο μου ολα εδειξαν οτι επρεπε να εχω παει νωριτερα για προκληση ισως...

@vaso_mpempisKalispera koritsi mou...stis 38 evdomades akrivos genisa prin mia evdomada.einai mia xara min agxonesai.ekana kai 2 kortizoni prin.sinithos me programatismeni kaisariki stis 38 evdomades to pernoun.❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Rafailiapan είπε:

Τι σου είπαν οι γιατροί; Μη στενοχωριέσαι, ευτυχώς είναι για λίγο διάστημα,σύντομα θα γεννήσεις και θα τελειώσει και αυτή η περιπέτεια! 

Μάλλον εσύ θα είσαι η πρώτη!!! Με το καλό!!! Κορίτσια μου να σας πω και εγώ τα νέα μου, εγώ πήγα στο γιατρό στις 37+4 και το μωρό ήταν 2,930 μια χαρά μου είπε ο γιατρός αν και μου φάνηκε λίγο μικρούλα, με εξέτασε κολπικά και μου είπε ότι έχει κατέβει το μωρό και έχει ωριμάσει ο τράχηλος και θα ξαναπάω την Πέμπτη που θα είναι 38+3(μπορεί και να σας τα ξαναείπα αυτά δεν θυμάμαι..) γενικά σκεφτόμαστε για πρόκληση τοκετού, μου το έχει προτείνει ο γιατρός πολύ καιρό τώρα στις 39 εβδομάδες,για εμένα αυτό είναι σε μια εβδομάδα ακριβώς,στις 3/10 , θεωρεί την καλύτερη φάση για τοκετό μια εβδομάδα πριν την ΠΗΤ,με την προϋπόθεση ότι έχουμε ώριμο τράχηλο,αλλιώς θα περιμένουμε...οπότε κοντοζυγωνει επικίνδυνα και η δική μου ώρα... χεχεχ έχουμε καμία αλλά μανουλα που έχει γεννήσει με πρόκληση; Αν και άκουσα και αρνητικά για την πρόσκληση,τα σκέφτηκα αρκετα και με αναπαύει έτσι όπως μου τα έχει πει ο γιατρός μου (μπορεί να λέω αλλά μετά τον τοκετό χαχχα δεν ξέρω...τα συμπεράσματα θα σας τα πω αφού γεννήσω)αλλά γενικά δεν χαλάει το να γεννήσω προγραμματισμένα... τέλος πάντων αυτά από εμένα...να σας πω επίσης ότι κάθε μέρα νιώθω και πιο βαριά ως είναι αναμενόμενο και νιώθω και μικρά πονακια σε διάφορα σημεία της λεκάνης,στα κόκκαλα δηλαδή είτε από κάτω είτε στο πλάι..

Σημερα ειχα γιατρους

 Η μπεμπα ακολουθει τα χναρια του γιου μου.. 34+5 σημερα και ηδη ειναι 2.5 κιλα. Και δεν ειχε πεσει εξω στον γιο.. οντως βγηκε μεγαλος.

Η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι οι μετρησεις μου ειναι τελειες. Θα συνεχισω 8 μοναδες ινσουλινη μεχρι να γεννησω λογικα..

πρίν από 11 λεπτά , Simona είπε:

@vaso_mpempisKalispera koritsi mou...stis 38 evdomades akrivos genisa prin mia evdomada.einai mia xara min agxonesai.ekana kai 2 kortizoni prin.sinithos me programatismeni kaisariki stis 38 evdomades to pernoun.❤

Κορτιζονη γιατι εκανες;

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Σημερα ειχα γιατρους

 Η μπεμπα ακολουθει τα χναρια του γιου μου.. 34+5 σημερα και ηδη ειναι 2.5 κιλα. Και δεν ειχε πεσει εξω στον γιο.. οντως βγηκε μεγαλος.

Η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι οι μετρησεις μου ειναι τελειες. Θα συνεχισω 8 μοναδες ινσουλινη μεχρι να γεννησω λογικα..

Κορτιζονη γιατι εκανες;

@vaso_mpempisgia ta pnevmonia tou morou...o giatros mou eipe einai kalo na ginontai prin apo programatismeni kaisariki.alla ksero oti einai kai sto giatro...egw pantos ekana kai ola kala.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ποτε σας ειπε ο γιατρο σας να σταματησετε το μαγνησιο?  Εμενα μου ειπε 37 εβδομαδων.  Το εκοψα χτες που εγινα 37 αλλα φοβαμαι για συσπασεις θελω να γεννησω μετα τις 38 εβδομαδες! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Barbiegatoulis είπε:

Ποτε σας ειπε ο γιατρο σας να σταματησετε το μαγνησιο?  Εμενα μου ειπε 37 εβδομαδων.  Το εκοψα χτες που εγινα 37 αλλα φοβαμαι για συσπασεις θελω να γεννησω μετα τις 38 εβδομαδες! 

Καλημέρα κορίτσια εμένα μ είπε όλα θα τα κόψω όταν κλείσω την 36 την άλλη βδομάδα μετά τις θέλουν πολύ τις συσπάσεις για να μαλακώσει ο τράχηλος κ να εμπεδωθεί το μωρό έτσι είπε!!

 

16 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Σημερα ειχα γιατρους

 Η μπεμπα ακολουθει τα χναρια του γιου μου.. 34+5 σημερα και ηδη ειναι 2.5 κιλα. Και δεν ειχε πεσει εξω στον γιο.. οντως βγηκε μεγαλος.

Η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι οι μετρησεις μου ειναι τελειες. Θα συνεχισω 8 μοναδες ινσουλινη μεχρι να γεννησω λογικα..

Κορτιζονη γιατι εκανες;

Κορίτσι μου με το καλό μια χαρά είναι στις 38 εγώ τον γιο μ 38 κ 2 τον γέννησα φυσιολογικά βέβαια αλλά δεν έχει καμία διαφορά ούτε ενέσεις είχα κάνει ούτε τπτ αλλωστε πρόωρο θεωρείται ένα μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες !!! Όποτε όλα τέλεια με το καλό εύχομαι!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, xrysoulaAA είπε:

Καλημέρα κορίτσια εμένα μ είπε όλα θα τα κόψω όταν κλείσω την 36 την άλλη βδομάδα μετά τις θέλουν πολύ τις συσπάσεις για να μαλακώσει ο τράχηλος κ να εμπεδωθεί το μωρό έτσι είπε!!

 

Κορίτσι μου με το καλό μια χαρά είναι στις 38 εγώ τον γιο μ 38 κ 2 τον γέννησα φυσιολογικά βέβαια αλλά δεν έχει καμία διαφορά ούτε ενέσεις είχα κάνει ούτε τπτ αλλωστε πρόωρο θεωρείται ένα μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες !!! Όποτε όλα τέλεια με το καλό εύχομαι!!!!

Την καλεσα και το συζητησα μαζι της σημερα. Μου ειπε οτι ειναι θετικη στην κορτιζονη μονο καλο κανει για τους πνευμονες δε βλαπτει αλλα θα πρεπει να ρωτησω την ενδοκρινολογο.

Σ ευχαριστω πολυ

Με το καλο το μωρακι σου

20 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

38+2 εκλεισα κι εγω. Τον γιο μου τον ειχα γεννησει 38+4 παλι προγραμματισμενα. Αυτο που μου εχει πει ο γιατρος μου ειναι οτι κανονικα αφηνει να συμπληρωθουν 39 εβδομαδες, απλα λογω της δικης μου περιπτωσης και για να μη χρειαστει εννοειται να παω με ολικη ναρκωση λογω των αντιπηκτικων δε ρισκαρουμε για πιο αργα. Εγω να σου πω την αληθεια μου, απλα παρακαλαω να περασει αυτη η μια εβδομαδα και να φτασουμε στο ραντεβου...εχω τοσες πολλες συσπασεις και νιωθω τετοια πιεση χαμηλα που καθε μερα λεω παει σημερα θα γεννησω...στο γιο μου δεν ειχα τιποτα κι εσπασαν τα νερα λιγο πριν το χειρουργειο, οποτε ολα ειναι σχετικα θα μου πεις...οπως και να 'χει παντως πολυ αγχος κι αυτο!Την Παρασκευη θα παω Ιασω για καρδιοτοκογραφημα και υπερηχο...ελπιζω ο μπεμπης να παραμεινει στη θεση του τουλαχιστον μεχρι τοτε!!

Μαλλον θα κανεις το ποδαρικο για τον μηνα...εκτος απροοπτου βεβαια!! Εγω παω Τριτη 4.

Σου ειπε τπτ για κορτιζονη;

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2022 at 12:46 ΜΜ, Dimitra97 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μ καλά είμαι εσύ τι κάνεις  το μπεμπινι σου πως είναι ??♥️ Εγώ. Αύριο απόγευμα έχω ραντεβού να δούμε την μικρή Μ.. επιτελουςςς πως και πως περίμενα ♥️

 

@Dimitra97Kalispera..Kala eimai kai egw travaei ligo h tomi alla siga siga pernaei.h mpempa mou kala einai megalonei.Den koimamai oli nixta sxedon..ksipnaei sinexia.Ante na doume ti tha sou poun...na mas peis ta nea sou.Ola kala tha pane❤

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Σου ειπε τπτ για κορτιζονη;

Εγω ειχα κανει 2 ενεσεις οταν ημουν 34 εβδομαδων λογω αυξημενων πιθανοτητων προωρου τοκετου. Τωρα δε μου ειπε τιποτα, ουτε και στο γιο μου ειχα ξανακανει πριν γεννησω. Μετα τις 37 εβδομαδες ετσι κι αλλιως δεν εχει προβλημα το μωρο γιατι εχουν αναπτυχθει οι πνευμονες του. Ισως καποιοι γιατροι το προτεινουν με το σκεπτικο που σου ειπε και η δικη σου οτι καλο μπορει να κανουν, κακο οχι...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eva141722 είπε:

Πηγα κι εγω για nst σημερα! Πρωτα ο Θεος αν δεν αλλαξει κατι στο ενδιαμεσο  γιατι εχω πολλες συσπασεις, θα γεννησω την Κυριακη 2/10!Θα ειμαι 38+1!

:x


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω κοριτσια αυριο θα παω για nst και επισκεψη στον γιατρο που θα ειμαι 37 και 4 αλλα νομιζω πως θα με κρατησουν για γεννα γιατι απο χτες νοιωθω συνεχεια συσπασεις που πονανε σαν πονοι περιοδου! Για να δουμε τα αλλα μου παιδια τα γεννησα 38 το ενα 38 και 4 το αλλο με φυσιολογικο τοκετο! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2022 at 1:30 ΜΜ, vaso_mpempis είπε:

Κοριτσια μου, οσες γεννατε με προγραμμαμματισμενη καισαρικη, ποσων εβδομαδων θα ειστε;

Εγω θα ειμαι 38+1

Στον γιο μου σπασανε τα νερα 39+5

Και κου φαινεται νωρις το 38+1. Βεβαια στον γιο μου ολα εδειξαν οτι επρεπε να εχω παει νωριτερα για προκληση ισως...

Έκλεισα εγώ για καισαρική 18/10. Θα είμαι 38+2 βάσει υπερήχου και 38+4 βασει τελευταίας περιόδου. Και εμένα νωρίς μου φαίνεται αλλά το παιδί είναι με ελεύθερα τα πόδια προς τα κάτω. Και μου είπε ότι είναι το ασφαλέστερο. 

On 26/9/2022 at 6:04 ΜΜ, Rafailiapan είπε:

Τι σου είπαν οι γιατροί; Μη στενοχωριέσαι, ευτυχώς είναι για λίγο διάστημα,σύντομα θα γεννήσεις και θα τελειώσει και αυτή η περιπέτεια! 

Μάλλον εσύ θα είσαι η πρώτη!!! Με το καλό!!! Κορίτσια μου να σας πω και εγώ τα νέα μου, εγώ πήγα στο γιατρό στις 37+4 και το μωρό ήταν 2,930 μια χαρά μου είπε ο γιατρός αν και μου φάνηκε λίγο μικρούλα, με εξέτασε κολπικά και μου είπε ότι έχει κατέβει το μωρό και έχει ωριμάσει ο τράχηλος και θα ξαναπάω την Πέμπτη που θα είναι 38+3(μπορεί και να σας τα ξαναείπα αυτά δεν θυμάμαι..) γενικά σκεφτόμαστε για πρόκληση τοκετού, μου το έχει προτείνει ο γιατρός πολύ καιρό τώρα στις 39 εβδομάδες,για εμένα αυτό είναι σε μια εβδομάδα ακριβώς,στις 3/10 , θεωρεί την καλύτερη φάση για τοκετό μια εβδομάδα πριν την ΠΗΤ,με την προϋπόθεση ότι έχουμε ώριμο τράχηλο,αλλιώς θα περιμένουμε...οπότε κοντοζυγωνει επικίνδυνα και η δική μου ώρα... χεχεχ έχουμε καμία αλλά μανουλα που έχει γεννήσει με πρόκληση; Αν και άκουσα και αρνητικά για την πρόσκληση,τα σκέφτηκα αρκετα και με αναπαύει έτσι όπως μου τα έχει πει ο γιατρός μου (μπορεί να λέω αλλά μετά τον τοκετό χαχχα δεν ξέρω...τα συμπεράσματα θα σας τα πω αφού γεννήσω)αλλά γενικά δεν χαλάει το να γεννήσω προγραμματισμένα... τέλος πάντων αυτά από εμένα...να σας πω επίσης ότι κάθε μέρα νιώθω και πιο βαριά ως είναι αναμενόμενο και νιώθω και μικρά πονακια σε διάφορα σημεία της λεκάνης,στα κόκκαλα δηλαδή είτε από κάτω είτε στο πλάι..

Απλώς πολύ μεγάλο ποσοστό πρόκλησης καταλήγει σε καισαρική. Δεν έχω ερευνα να παραθέσω. Αλλά το λένε πολλές γυναίκες. Και γενικά οι πόνοι είναι λίγο αφυσικοι σε σχέση με το να περιμένεις να ξεκινήσει ο φυσικός τοκετός. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, eva141722 είπε:

Πηγα κι εγω για nst σημερα! Πρωτα ο Θεος αν δεν αλλαξει κατι στο ενδιαμεσο  γιατι εχω πολλες συσπασεις, θα γεννησω την Κυριακη 2/10!Θα ειμαι 38+1!

Ααα κ εγώ Σάββατο 1/1. Σε ποιο μαιευτήριο;; μήπως βρεθούμε :-P

Κορίτσια, έχει καμία άλλη από εσας ισχιαλγια;; δλδ πόνο και δυσκολία στο περπάτημα. και πως το αντιμετωπίζετε; γιατί με έχει πιάσει πολύ άσχημα.. Και σκέφτομαι πως θα αντιμετωπίσω και τη τομή και το πόνο στο περπάτημα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Barbiegatoulis είπε:

Εγω κοριτσια αυριο θα παω για nst και επισκεψη στον γιατρο που θα ειμαι 37 και 4 αλλα νομιζω πως θα με κρατησουν για γεννα γιατι απο χτες νοιωθω συνεχεια συσπασεις που πονανε σαν πονοι περιοδου! Για να δουμε τα αλλα μου παιδια τα γεννησα 38 το ενα 38 και 4 το αλλο με φυσιολογικο τοκετο! 

Ευχομαι να πανε ολα καλα αυριο κι αν πας οντως για γεννα, να ερθει με το καλο το μπεμπακι σου! Εγω θα παω την Παρασκευη και εχω κι εγω μια ανησυχια μη τυχον με κρατησει...ευχομαι να φτασω μεχρι την Τριτη που εχουμε προγραμματισει την καισαρικη για να εχω προλαβει να κοψω τις αντιπηκτικες αλλα με τοσες συσπασεις και πονακια οπως περιγραφεις κι εσυ, εχω τις αμφιβολιες μου!Το κακο επισης ειναι οτι την Παρασκευη θα παω μονη μου γιατι ο αντρας μου δεν μπορει να λειψει απο τη δουλεια του...ενας ακομη λογος που ελπιζω να τα καταφερουμε για Τριτη τελικα.

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

:x

Κοριτσια καλημέρα

να σας ρωτησω, ειδα τωρα αυτο το ποστ μου.. το ειχα κανει απο κινητο και ειχα βαλει το ανθρωπακι με την καρδουλα και μπηκα τωρα απο τον υπολογιστη και βγαζει ενα σαν θυμωμενο που εχει ανοιχτο στομα.  Δεν καταλαβαινω τι γινεται. Σε σας τι εμφανιζει;;; @eva141722  καρδουλα ήθελα να σου βάλω... να έρθει με το καλο το μωρακι σου την Κυριακη <3


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...