Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 41 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Παιδιά ΣΟΣ καρυότυπο ζεύγους έτσι και εμείς πολλά ωοθυλάκια μηδέν βλαστοκυστες στο τέλος έκανα αυτή την εξέταση είχα αμοιβαία μετάθεση και τελικά το έχει και ο πατέρας μου σας εύχομαι τα καλύτερα αλλά αν δεν κάνατε καρυότυπο να τον κάνετ χτες 

      Από τις πρώτες εξετάσεις που κάναμε ήταν ο καρυοτοπος! 

      πρίν από 35 λεπτά , Soho24 είπε:

      Μην αποκαρδιώνεσαι! Το ξέρω ότι είναι δύσκολο, προσπάθησε όμως. Εγώ έκανα 3 διεγέρσεις σε ηλικία 42 ετών και καταφέραμε να μαζέψουμε 6 βλαστοκύστες. Μόνο μία επέστρεψε υγιής από τον προεμφυτευτικό, και ήταν από την τελευταία διέγερση. Εσείς μαζέψατε 8 (!) βλαστοκύστες από μία και μόνο ωοληψία! Πολύ εντυπωσιακό νούμερο, αλλά σκέψου ότι ίσως ο συγκεκριμένος κύκλος να μην ήταν τελικά ποιοτικός. Τα νούμερα στην ηλικία μας είναι φυσικά απογοητευτικά, αλλά υπάρχει ελπίδα! Μην τα παρατάς. Κάνε και αυτή την εξέταση που ανέφερες, αλλά μην ξεχνάς ότι οι βλαστοκύστες προήλθαν όλες από έναν και μοναδικό κύκλο διέγερσης. 

      Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη αλλά πραγματικά σήμερα μου κόπηκαν τα φτερά με τα αποτελεσματα.. Όπως κ να έχει σίγουρα δεν εγκαταλείπω τον αγώνα, αλλά δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο τα πράγματα κ στενεύουν τα περιθώρια να πάνε όλα καλά...

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Κορίτσια ξέρω ότι μείναμε λίγες στο γκρουπ αλλά όσες βλέπετε τα μηνύματα, θέλω τα φώτα σας. Χθες βράδυ ο μικρός μας έκανε τα πάνδεινα. Έκλαιγε επί μία ώρα, για την ακρίβεια ουρλιαΖε με τρελό νεύρο, κάποιες στιγμές δεν έπαιρνε ανάσα από το κλάμα. Υποθέτω ότι ήταν υπερδιέγερση. Πραγματικά μου άφησε ψυχολογικά... τρέμει η ψυχή μου για τυχόν επανάληψη. Στο μεταξύ χθες το απόγευμα απουσίαζα και δε ξέρω επ ακριβώς το ποσό κοιμήθηκε. Καμία συμβουλή;

Πρώτα απ' όλα κοιτάζεις αν πεινάει,αν θέλει αλλαγμα,αν τον έχει τσιμπήσει κάτι,αν έχει μπλεχτεί καμιά τρίχα στα δάχτυλακια. (Ξέρω ότι αυτά θα τα είχες ήδη ελέγξει,απλά με ποια σειρά κοιτάζω).Μετά αγκαλίτσα και περπάτημα ,λικνισμα με χαμηλό φωτισμό κ ησυχία. Αλλάζεις στάσεις στο μωρό αν δεν ηρεμεί .  Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον λευκό ήχο. Εγώ κάποιες φορές τον κάνω μπανάκι αν τα βρω σκούρα με όλα . Σε εμένα έτυχε να κλαίει μια βραδιά τόσο που ενώ είχε σταματήσει και κοιμόταν,στα αυτιά μου ακόμα είχα το κλάμα  του.

Στον μεγάλο μου κάναμε κ βολτες με το αμάξι. Κάποιες φορές ότι κ να κάνεις ,απλά δεν σταματάνε. Είναι πολύ δύσκολο δυστυχώς. 

Υπερδιέγερση ή κούραση ήταν μάλλον.

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

22 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Ναι ναι όλα τα ίδια κάνουν! Αυτή τη φορά ήταν το διπλό στον 3ο μήνα και από τον 4ο αρχίζουν τα επαναληπτικά μου είπε! 

Στους 3ο μήνα κάναμε μονό. στον δεύτερο κάναμε διπλό...

@GeoA μήπως περνάει άλμα ανάπτυξης; Εμένα 4η μέρα πού έχει γκρίνια όλη μέρα και δεν έχουμε ζέστη γιατί έχουμε κλιματιστικό! Επίσης έχει μειώσει θηλασμους αλλά δεν γκρινιαζει να φάει.. μήπως επειδή τρώει πιο γρήγορα σε κάθε θηλασμό άρα και περισσότερο κάθε φορά; Τα φώτα σας!

@GeoA μήπως περνάει άλμα ανάπτυξης; Εμένα 4η μέρα πού έχει γκρίνια όλη μέρα και δεν έχουμε ζέστη γιατί έχουμε κλιματιστικό! Επίσης έχει μειώσει θηλασμους αλλά δεν γκρινιαζει να φάει.. μήπως επειδή τρώει πιο γρήγορα σε κάθε θηλασμό άρα και περισσότερο κάθε φορά; Τα φώτα σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Μήπως δεν είχε κοιμηθεί και είχε υπερένταση;; Κι εμένα προχθές είχε πολλή υπερένταση αλλά μπορεί να είναι και από τη ζέστη αυτές τις μέρες! Παρατηρησε τα σημάδια νυστας και βαζε τον εγκαίρως για ύπνο πριν αρχίσει τα κλάματα.. Μπορεί απλά να ήταν και τυχαίο γεγονός, άνθρωποι είναι και τα μωράκια μας και έχουν τις κακές τους κάποιες μέρες! 

Μάλλον είναι από υπερένταση σε συνδυασμό με ζεστή. Τι να πω. Τα ίδια πάνω κάτω και σήμερα. Ευτυχώς σε λιγότερο βαθμό. Εδώ και μισή ώρα τον έχω στο στήθος απλά να πιπιλαει για να κοιμάται. Έκανα όπως φαίνεται το λάθος να καλέσω και κουμπάρους μου απόψε στο σπίτι και εγώ είμαι κλεισμένη στο δωμάτιο. Στο μεταξύ στην απελπισία μου επάνω, το απόγευμα τηλεφώνησα και στον παιδίατρο για να ρωτήσω μήπως και είναι από τα εμβόλια που έκανε. Μου απάντησε αρνητικά και είπε ότι πιθανότατα να είναι από τη ζέστη. Δε ξέρω. Ελπίζω μπόρα να είναι και να περάσει γιατί δε μ αρέσει το πως αισθάνομαι. Λες και είναι το πρώτο μου.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Irini21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Είμαι καινούργια στην παρέα !! 
 
Έχουν μειωθεί σε καμία οι βρεγμένες πάνες ;;; Και ξέρει καμία μήπως έχει να κάνει με τη ζέστη ;; 

Αν θηλάζει ή πίνει φόρμουλα ικανοποιητικά και τον βλέπεις να ιδρώνει,μπορεί να μειώσει τις πάνες. Το διάβασα κ από άλλες μαμάδες,οπότε μάλλον είναι σύνηθες. Απλά να προσέχεις να θηλάζει αρκετά γιατί χρειάζεται υγρά.


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Μήπως δεν είχε κοιμηθεί και είχε υπερένταση;; Κι εμένα προχθές είχε πολλή υπερένταση αλλά μπορεί να είναι και από τη ζέστη αυτές τις μέρες! Παρατηρησε τα σημάδια νυστας και βαζε τον εγκαίρως για ύπνο πριν αρχίσει τα κλάματα.. Μπορεί απλά να ήταν και τυχαίο γεγονός, άνθρωποι είναι και τα μωράκια μας και έχουν τις κακές τους κάποιες μέρες! 

Πιθανότατα να ήταν συνδυασμός υπερέντασης και ζέστης. Σήμερα ξεκίνησε 2 φορές να χάνει και πάλι τον έλεγχο αλλά ευτυχώς δεν ήταν πολύ μεγάλης διάρκειας. Πάντως είμαι σε εγρήγορση και δε μπορω να ησυχάσω.

Στο μεταξύ τηλεφώνησα στον παιδίατρο λέω και εγώ μήπως τον ενόχλησε κάτι. Όπως μου είπε δεν είναι απ εκεί αλλά ίσως από τη ζέστη.

10 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Πρώτα απ' όλα κοιτάζεις αν πεινάει,αν θέλει αλλαγμα,αν τον έχει τσιμπήσει κάτι,αν έχει μπλεχτεί καμιά τρίχα στα δάχτυλακια. (Ξέρω ότι αυτά θα τα είχες ήδη ελέγξει,απλά με ποια σειρά κοιτάζω).Μετά αγκαλίτσα και περπάτημα ,λικνισμα με χαμηλό φωτισμό κ ησυχία. Αλλάζεις στάσεις στο μωρό αν δεν ηρεμεί .  Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον λευκό ήχο. Εγώ κάποιες φορές τον κάνω μπανάκι αν τα βρω σκούρα με όλα . Σε εμένα έτυχε να κλαίει μια βραδιά τόσο που ενώ είχε σταματήσει και κοιμόταν,στα αυτιά μου ακόμα είχα το κλάμα  του.

Στον μεγάλο μου κάναμε κ βολτες με το αμάξι. Κάποιες φορές ότι κ να κάνεις ,απλά δεν σταματάνε. Είναι πολύ δύσκολο δυστυχώς. 

Υπερδιέγερση ή κούραση ήταν μάλλον.

Η αλήθεια μόνο μπανάκι δεν το κάναμε. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι μάλλον από τη ζέστη. Ήταν και σήμερα κάπως ανησυχος αλλά ευτυχώς όχι όπως χθες. 

Και οσο γι αυτό "Σε εμένα έτυχε να κλαίει μια βραδιά τόσο που ενώ είχε σταματήσει και κοιμόταν,στα αυτιά μου ακόμα είχα το κλάμα  του", πόσο σε νιώθω!!!

7 ώρες πρίν, Irini21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Είμαι καινούργια στην παρέα !! 
 
Έχουν μειωθεί σε καμία οι βρεγμένες πάνες ;;; Και ξέρει καμία μήπως έχει να κάνει με τη ζέστη ;; 

Έμεναν μπορώ να πω ότι αυξήθηκαν κιόλας. Εγώ ξέρω μόνο ότι οι βρεγμένες πάνες βοηθάνε να καταλάβεις αν τρώει επαρκώς το μωράκι. Καλύτερα ρώτα τον παιδίατρο σας 

4 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Στους 3ο μήνα κάναμε μονό. στον δεύτερο κάναμε διπλό...

@GeoA μήπως περνάει άλμα ανάπτυξης; Εμένα 4η μέρα πού έχει γκρίνια όλη μέρα και δεν έχουμε ζέστη γιατί έχουμε κλιματιστικό! Επίσης έχει μειώσει θηλασμους αλλά δεν γκρινιαζει να φάει.. μήπως επειδή τρώει πιο γρήγορα σε κάθε θηλασμό άρα και περισσότερο κάθε φορά; Τα φώτα σας!

@GeoA μήπως περνάει άλμα ανάπτυξης; Εμένα 4η μέρα πού έχει γκρίνια όλη μέρα και δεν έχουμε ζέστη γιατί έχουμε κλιματιστικό! Επίσης έχει μειώσει θηλασμους αλλά δεν γκρινιαζει να φάει.. μήπως επειδή τρώει πιο γρήγορα σε κάθε θηλασμό άρα και περισσότερο κάθε φορά; Τα φώτα σας!

Το έψαξα λίγο για αλμα ανάπτυξης αλλά λέει περνάνε τη 12η και μετά τη 15η εβδομάδα. Ο μικρούλης είναι 13 προς 14η άρα μάλλον όχι.

Όσο για τους θηλασμους, μπορεί να τρώει περισσότερο σε κάθε φορά επειδή μεγάλωσε. Αν βρέχει κανονικά τις πάνες μην ανησυχείς 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Μάλλον είναι από υπερένταση σε συνδυασμό με ζεστή. Τι να πω. Τα ίδια πάνω κάτω και σήμερα. Ευτυχώς σε λιγότερο βαθμό. Εδώ και μισή ώρα τον έχω στο στήθος απλά να πιπιλαει για να κοιμάται. Έκανα όπως φαίνεται το λάθος να καλέσω και κουμπάρους μου απόψε στο σπίτι και εγώ είμαι κλεισμένη στο δωμάτιο. Στο μεταξύ στην απελπισία μου επάνω, το απόγευμα τηλεφώνησα και στον παιδίατρο για να ρωτήσω μήπως και είναι από τα εμβόλια που έκανε. Μου απάντησε αρνητικά και είπε ότι πιθανότατα να είναι από τη ζέστη. Δε ξέρω. Ελπίζω μπόρα να είναι και να περάσει γιατί δε μ αρέσει το πως αισθάνομαι. Λες και είναι το πρώτο μου.

Εμάς η παιδίατρος μας είπε ότι τα εμβόλια που κάναμε τώρα αυτή τη φορά (πνευμονιόκοκκο και γαστρεντερίτιδα) φέρνουν υπερδιέγερση πάντως.. Εμείς είχαμε τις προηγούμενες μέρες βέβαια και όχι μετά το εμβόλιο! 

Αχ εν τω μεταξύ σήμερα πήγαμε να δώσουμε πάλι μπουκάλι και ούρλιαζε δε το ήθελε με τίποτα.. Έχει πιει άλλες 2 φορές μέχρι στιγμής σήμερα δεν.. Απογοητεύτηκα εε κορίτσια πώς θα γυρίσω στη δουλειά αν δε πίνει από το μπουκάλι;; 😒

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Εμάς η παιδίατρος μας είπε ότι τα εμβόλια που κάναμε τώρα αυτή τη φορά (πνευμονιόκοκκο και γαστρεντερίτιδα) φέρνουν υπερδιέγερση πάντως.. Εμείς είχαμε τις προηγούμενες μέρες βέβαια και όχι μετά το εμβόλιο! 

Αχ εν τω μεταξύ σήμερα πήγαμε να δώσουμε πάλι μπουκάλι και ούρλιαζε δε το ήθελε με τίποτα.. Έχει πιει άλλες 2 φορές μέχρι στιγμής σήμερα δεν.. Απογοητεύτηκα εε κορίτσια πώς θα γυρίσω στη δουλειά αν δε πίνει από το μπουκάλι;; 😒

 

Αλήθεια;;;; Και εμείς αυτά κάναμε!!! Ίσως είναι κι από αυτό τότε.

Εντάξει λογικό είναι εν μέρει επειδή έχει συνηθίσει με το στήθος και η θηλή είναι διαφορετική. Έχεις ένα μήνα να προσπαθήσεις να το κάνεις καθημερινά έστω ένα γεύμα για να συνηθίσει. Εγώ επειδή τηβ είχα πατήσει με τον πρώτο αυτή τη φορά έδωσα από νωρίς. Αλλά και πάλι τον καταλαβαίνω ότι είναι φορές που συγχέεται ειδικά με την πιπίλα 

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Εμάς η παιδίατρος μας είπε ότι τα εμβόλια που κάναμε τώρα αυτή τη φορά (πνευμονιόκοκκο και γαστρεντερίτιδα) φέρνουν υπερδιέγερση πάντως.. Εμείς είχαμε τις προηγούμενες μέρες βέβαια και όχι μετά το εμβόλιο! 

Αχ εν τω μεταξύ σήμερα πήγαμε να δώσουμε πάλι μπουκάλι και ούρλιαζε δε το ήθελε με τίποτα.. Έχει πιει άλλες 2 φορές μέχρι στιγμής σήμερα δεν.. Απογοητεύτηκα εε κορίτσια πώς θα γυρίσω στη δουλειά αν δε πίνει από το μπουκάλι;; 😒

 

Όταν θα επιστρέψεις δουλειά θα δώσεις και ξένο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Αλήθεια;;;; Και εμείς αυτά κάναμε!!! Ίσως είναι κι από αυτό τότε.

Εντάξει λογικό είναι εν μέρει επειδή έχει συνηθίσει με το στήθος και η θηλή είναι διαφορετική. Έχεις ένα μήνα να προσπαθήσεις να το κάνεις καθημερινά έστω ένα γεύμα για να συνηθίσει. Εγώ επειδή τηβ είχα πατήσει με τον πρώτο αυτή τη φορά έδωσα από νωρίς. Αλλά και πάλι τον καταλαβαίνω ότι είναι φορές που συγχέεται ειδικά με την πιπίλα 

Όταν θα επιστρέψεις δουλειά θα δώσεις και ξένο;

Δεν έχω ιδέα τι θα κάνω.. Βγάζω προς το παρόν σε σακουλάκια στην κατάψυξη και αν δε φτάσουν θα δώσω και ξένο γιατί αν λείπω πχ 6 ώρες θα θέλει 3 γεύματα χωρίς εμένα και δε ξέρω αν θα καταφέρω να βγάλω τόσο πολύ! Θα ήθελα μέχρι να μπουν οι στερεές τροφές να κάνω αποκλειστικο θηλασμό αλλά θα δείξει ίσως φάει και κανένα γεύμα ξένο αν δε γίνεται αλλιώς τι να κάνουμε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Δεν έχω ιδέα τι θα κάνω.. Βγάζω προς το παρόν σε σακουλάκια στην κατάψυξη και αν δε φτάσουν θα δώσω και ξένο γιατί αν λείπω πχ 6 ώρες θα θέλει 3 γεύματα χωρίς εμένα και δε ξέρω αν θα καταφέρω να βγάλω τόσο πολύ! Θα ήθελα μέχρι να μπουν οι στερεές τροφές να κάνω αποκλειστικο θηλασμό αλλά θα δείξει ίσως φάει και κανένα γεύμα ξένο αν δε γίνεται αλλιώς τι να κάνουμε! 

Τα ίδια και εδώ. Έχω φυλάξει από τον καιρό που ήταν νεογέννητο μιας και πάνω 6 μήνες. Στον πρώτο μου κάναμε εισαγωγή στερεών στους 6 μήνες αλλά έχω ακούσει που κάνουν και στους 5

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 22/7/2023 at 12:09 ΠΜ, GeoA είπε:

Πιθανότατα να ήταν συνδυασμός υπερέντασης και ζέστης. Σήμερα ξεκίνησε 2 φορές να χάνει και πάλι τον έλεγχο αλλά ευτυχώς δεν ήταν πολύ μεγάλης διάρκειας. Πάντως είμαι σε εγρήγορση και δε μπορω να ησυχάσω.

Στο μεταξύ τηλεφώνησα στον παιδίατρο λέω και εγώ μήπως τον ενόχλησε κάτι. Όπως μου είπε δεν είναι απ εκεί αλλά ίσως από τη ζέστη.

Η αλήθεια μόνο μπανάκι δεν το κάναμε. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι μάλλον από τη ζέστη. Ήταν και σήμερα κάπως ανησυχος αλλά ευτυχώς όχι όπως χθες. 

Και οσο γι αυτό "Σε εμένα έτυχε να κλαίει μια βραδιά τόσο που ενώ είχε σταματήσει και κοιμόταν,στα αυτιά μου ακόμα είχα το κλάμα  του", πόσο σε νιώθω!!!

Έμεναν μπορώ να πω ότι αυξήθηκαν κιόλας. Εγώ ξέρω μόνο ότι οι βρεγμένες πάνες βοηθάνε να καταλάβεις αν τρώει επαρκώς το μωράκι. Καλύτερα ρώτα τον παιδίατρο σας 

Το έψαξα λίγο για αλμα ανάπτυξης αλλά λέει περνάνε τη 12η και μετά τη 15η εβδομάδα. Ο μικρούλης είναι 13 προς 14η άρα μάλλον όχι.

Όσο για τους θηλασμους, μπορεί να τρώει περισσότερο σε κάθε φορά επειδή μεγάλωσε. Αν βρέχει κανονικά τις πάνες μην ανησυχείς 

Νομίζω δεν είναι απόλυτο πότε περνάνε άλμα ανάπτυξης... Διαφέρει από μωρό σε μωρό.. 

Εμένα πάντως έχει την τελευταία εβδομάδα που βάζει με μανία ότι βρει στο στόμα και γκρινιαζει, ειδικά τα δάχτυλα και τα δαγκώνει και βγάζει πολλά σάλια! Δεν ξέρω αν είναι ένδειξη ότι βγάζει δόντια, αλλά ιδανικά θα ήθελα μετά τους 6 μήνες, γιατί λένε ότι αν βγάλουν πιο νωρίς δεν είναι γερά ούτε και τα από κάτω τα νέα...

On 22/7/2023 at 1:49 ΜΜ, Spring_girl είπε:

Εμάς η παιδίατρος μας είπε ότι τα εμβόλια που κάναμε τώρα αυτή τη φορά (πνευμονιόκοκκο και γαστρεντερίτιδα) φέρνουν υπερδιέγερση πάντως.. Εμείς είχαμε τις προηγούμενες μέρες βέβαια και όχι μετά το εμβόλιο! 

Αχ εν τω μεταξύ σήμερα πήγαμε να δώσουμε πάλι μπουκάλι και ούρλιαζε δε το ήθελε με τίποτα.. Έχει πιει άλλες 2 φορές μέχρι στιγμής σήμερα δεν.. Απογοητεύτηκα εε κορίτσια πώς θα γυρίσω στη δουλειά αν δε πίνει από το μπουκάλι;; 😒

 

Εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο, δεν δικαιούσαι να πάρεις το 9μηνο απο ΟΑΕΔ; Έτσι θα γυρίσεις πιο μετά στη δουλειά! Εγώ θα γυρίσω πίσω αφού κλείσει 1 χρόνο! 

15 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Τα ίδια και εδώ. Έχω φυλάξει από τον καιρό που ήταν νεογέννητο μιας και πάνω 6 μήνες. Στον πρώτο μου κάναμε εισαγωγή στερεών στους 6 μήνες αλλά έχω ακούσει που κάνουν και στους 5

Εφόσον γίνεται αποκλειστικός θηλασμός, καλό είναι να ξεκινήσει αφού κλείσει 6 μήνες... Δεν ξέρω ποια η διαφορά αλλά έτσι συστήνεται. Προφανώς και το γνωρίζεις απλά είπα να το αναφέρω ξανά..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , MariaZiss είπε:

Νομίζω δεν είναι απόλυτο πότε περνάνε άλμα ανάπτυξης... Διαφέρει από μωρό σε μωρό.. 

Εμένα πάντως έχει την τελευταία εβδομάδα που βάζει με μανία ότι βρει στο στόμα και γκρινιαζει, ειδικά τα δάχτυλα και τα δαγκώνει και βγάζει πολλά σάλια! Δεν ξέρω αν είναι ένδειξη ότι βγάζει δόντια, αλλά ιδανικά θα ήθελα μετά τους 6 μήνες, γιατί λένε ότι αν βγάλουν πιο νωρίς δεν είναι γερά ούτε και τα από κάτω τα νέα...

Εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο, δεν δικαιούσαι να πάρεις το 9μηνο απο ΟΑΕΔ; Έτσι θα γυρίσεις πιο μετά στη δουλειά! Εγώ θα γυρίσω πίσω αφού κλείσει 1 χρόνο! 

Εφόσον γίνεται αποκλειστικός θηλασμός, καλό είναι να ξεκινήσει αφού κλείσει 6 μήνες... Δεν ξέρω ποια η διαφορά αλλά έτσι συστήνεται. Προφανώς και το γνωρίζεις απλά είπα να το αναφέρω ξανά..

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας οπότε δε δικαιούμαι τίποτα, πρέπει αναγκαστικά να γυρίσω και δε θέλω καθόλου! Συνεχίζω ακάθεκτη εγώ να βγάζω γάλα κάθε πρωί, με την ελπίδα να τα καταφέρουμε! Αλλιώς θα έρχεται μαζί μου στη δουλειά, μούρλια θα τα περάσουμε 😅

Χθες με είχε πάρει από κάτω η αλήθεια έβαλα τα κλάματα με την πίεση που νιώθω για το μπουκάλι, σήμερα είμαι καλύτερα λέω θα το παλέψουμε και αν δε βγει θα βρεθεί άλλος τρόπος τι να κάνουμε! 

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2023 at 12:45 ΜΜ, GeoA είπε:

Σε χαιρετώ! Να σου ζήσει το παιδάκι σου. Κοίτα εγώ σ αυτόν έβγαλα στις αρχές ότι είχα γάλα και ο μικρός κοιμόταν αρκετά και για να μην πάθω μαστίτιδα, το έβγαλα και στην πορεία του το έδωσα με μπιμπερό. Στον μεγάλο μου η αλήθεια επειδή δεν έβγαζα πολύ (ή έστω έτσι νόμιζα) δεν το πολυπαλεψα και απλά θήλαζα αποκλειστικά. Τώρα που το βλέπω απλά είμαι πιο εύκολο τώρα όταν θέλω να πάω κάπου και ξέρω ότι μπορώ να λείψω άνετα. Και όταν θα επιστρέψω στη δουλειά θα προσπαθήσω να κάνω τράπεζα ώστε όσο γίνεται κι αν γίνεται να μην πάρει ξένο. Εγώ η αλήθεια στο μπουκάλι δίνω μόνο όταν θα λείπω ή όταν έχω βγάλει και είναι κοντά στο να περάσει το τριήμερο και δε θέλω να το φυλαξω κατάψυξη. Τότε μάλιστα αναλαμβάνει το τάισμα ο μπαμπάς. Δε ξέρω αν τρώει πιο γρήγορα, απλά ξέρεις πόσο τρώει.

Τώρα για το ποιο να πάρεις, προσωπικά δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί έχω αυτό της mustella το οποίο είχε η αδερφή μου. Έτσι δεν πολύ ψαχτηκα

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,λίγο πολύ όλες με βοηθάτε σας ευχαριστώ πολύ!!!

On 17/7/2023 at 1:02 ΜΜ, Spring_girl είπε:

Αν δε νιώθεις ότι έχει πολύ γάλα ο μαστός και σε ενοχλεί γνώμη μου είναι μην αντλεις με το θήλαστρο γιατί το γάλα είναι ζήτηση - προσφορά και μετά θα παράγεις ακόμα περισσότερο.. προσωπικά έχω ξεκινήσει να βγάζω με το θήλαστρο τώρα που είναι να επιστρέψω σε 2 μήνες στη δουλειά για να συνηθίσει το μωρό με το μπουκάλι και αν μπορέσω να κάνω κάποια μικρή τράπεζα καλά θα είναι! Δύσκολο όμως! Δε βρίσκω το λόγο εφοσον είσαι σπίτι να δίνεις μπουκάλι με μητρικό, ίσα ίσα που μου φαίνεται διπλός κόπος πόση ώρα να αντλήσεις και άλλη τόση να το ταισεις ενώ με το θηλασμό 2 σε ένα χαχα!

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο, δεν είχα σκοπό να αντλώ για να δώσω εκείνη την ώρα.Σκεφτομουν να δίνει κάποιος άλλος μες τη νύχτα πχ για να μην ξυπνήσω έστω μύτη μια φορά από τις πολλές...Γιατι μου λεει η μανα μ εστω ενα μπιμπερό να βαλω ψυγείο να δωσει αυτη μες τη νυχτα..Αλλά και πάλι το γάλα θα μείνει στο μαστό πολλές ώρες αν κοιμηθω κ δεν ξυπνησω να θηλασω στις 5 με 6 ωρες.Ουτε αυτό βολεύει μάλλον...

On 19/7/2023 at 1:41 ΜΜ, MariaZiss είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Εμείς είμαστε 3,5 μηνών έχουμε κάνει ήδη το δεύτερο εμβόλιο και κοιμόμαστε σερί τα βράδια ή μπορεί να ξυπνήσει μια φορά και μετά καλό πρωί ξανά! Έχουμε βρει ρυθμούς γιατί κοιμάται και ο μεγάλος μου σερί εκτός αν φοβηθει από κάτι αλλά μια στο τόσο... Όλα καλά δηλαδή ευτυχώς! Με την ζέστη δεν πάνε καλά ειδικά την επόμενη είδα κάτι 47-48 θα πεθάνουμε.. ευτυχώς έχουμε κλιματιστικό!

@Maria Ad να σου ζήσει το μωράκι σου! Το θηλαστρο εννοείται δεν βοηθάει στο να κάνεις αίτηση γιατί το γάλα είναι ζήτηση προσφορά δηλαδή όσο θηλάζει το μωρό τόσο γάλα παράγεις! Δεν είναι το ίδιο να θηλάζει το μωρό με το να βγάζεις γάλα με θηλαστρο.  Αλλά σίγουρα βοηθάει όταν θέλεις να βγεις έξω μόνη σου και να δώσει σε μπουκάλι κάποιος άλλος το γάλα! Όσο για τον ύπνο που λες ότι δεν κοιμάται, είναι μικρούλι ακόμη! Και εμένα στις αρχές ξυπνούσε πολύ συχνά και σιγά σιγά κοιμόταν περισσότερο και τώρα 3,5 μηνών κοιμάται σερί. Βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο αλλά είναι στο κάθε παιδί.. ο μεγάλος μου ξυπνούσε πολλές φορές ακόμα και κάθε ώρα μέχρι δύο μήνες πριν κλείσει τα 3 χρόνια δηλαδή δύο μήνες πριν γέννησω! Τώρα κοιμάμαι σερί από το 2020 που γέννησα τον πρώτο! Κουράγιο δεν θα είναι πάντα έτσι και θα μας λείψουν αυτές οι στιγμές!!! 

Όσο για το θηλαστρο εγώ έχω το elegance cangaroo μονής άντλησης! Είναι κατά πολύ καλό είμαι πουλ ευχαριστημένη και το είχα πάρει πριν 3 χρόνια 46€. Τώρα έχει 46€ το ίδιο αλλά διπλής άντλησης από ότι είδα, το έχει σε προσφορα και συμφέρει!

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου..Ο μεγάλος μέχρι τα 3 ???!Ωχ ωχ Παναγία μου!!χαχαχα.Ναι μάλλον θα το έχω για ώρα ανάγκης αν το πάρω έχεις δίκιο κ εσύ κ όλα τα κορίτσια που μού απάντησαν.

Κορίτσια σας ευχαριστώ όσες μου απαντήσατε σε αυτά που ρωτούσα για θηλαστρο κλπ ειστε πολυ βοηθητικες...

Έχω σήμερα άλλη απορία και άγχος...Η μικρη μου από τα ξημερώματα κ όλη μέρα σχεδόν κλαίει κ πιπιλιζει για να φάει ανά 1 μισή ώρα περίπου...και μένει και περισσότερη ώρα στον κάθε μαστό...Τραβιέται μόνη της  όταν τελειώνει πάντα και σήμερα το έκανε αλλά έκλαιγε απότομα ενώ σταματούσε μόνη της κ τραβιοταν...Δεν ήξερα αν ξαφνικά δεν έχω γάλα και δεν χορταίνει....Στη ψευδοθηλη όταν τελειώνει κ τραβιέται έχει γάλα μέσα αλλά και στο στόμα της και ακούω ότι καταπίνει...Αλλά δεν ξέρω πόσο..Γιατί μέσα σε μια μέρα μπορεί να συμβεί αυτό???Κάθεται 40 λεπτά και σχεδόν ώρα συνολικά στο στήθος Και μετά κλαίει στη 1 μισή ώρα πάλι.Εδωσα μπουκάλι με σκονη μετα από λίγο θηλασμό και ήπιε 60 μλ όσο έβαλα δηλαδή..Ειναι 19 ημερών σήμερα. Έκλαιγα δεν ήξερα αν δεν έχω αρκετό γάλα ξαφνικα σε μια μερα κ συμβαίνει αυτό κ κλαίει. 

Έγραψα πολλά συγνώμη αλλά πείτε μου ρε κορίτσια πως μπορούμε να το καταλάβουμε αυτό???Αν έχουμε αρκετό γάλα ή αν όση κάθεται πινει όντως κανονικά το παιδί γάλα???ή αν μας κόβεται? Έχω αγχωθεί κ στεναχωρηθει πολύ...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,λίγο πολύ όλες με βοηθάτε σας ευχαριστώ πολύ!!!

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο, δεν είχα σκοπό να αντλώ για να δώσω εκείνη την ώρα.Σκεφτομουν να δίνει κάποιος άλλος μες τη νύχτα πχ για να μην ξυπνήσω έστω μύτη μια φορά από τις πολλές...Γιατι μου λεει η μανα μ εστω ενα μπιμπερό να βαλω ψυγείο να δωσει αυτη μες τη νυχτα..Αλλά και πάλι το γάλα θα μείνει στο μαστό πολλές ώρες αν κοιμηθω κ δεν ξυπνησω να θηλασω στις 5 με 6 ωρες.Ουτε αυτό βολεύει μάλλον...

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου..Ο μεγάλος μέχρι τα 3 ???!Ωχ ωχ Παναγία μου!!χαχαχα.Ναι μάλλον θα το έχω για ώρα ανάγκης αν το πάρω έχεις δίκιο κ εσύ κ όλα τα κορίτσια που μού απάντησαν.

Κορίτσια σας ευχαριστώ όσες μου απαντήσατε σε αυτά που ρωτούσα για θηλαστρο κλπ ειστε πολυ βοηθητικες...

Έχω σήμερα άλλη απορία και άγχος...Η μικρη μου από τα ξημερώματα κ όλη μέρα σχεδόν κλαίει κ πιπιλιζει για να φάει ανά 1 μισή ώρα περίπου...και μένει και περισσότερη ώρα στον κάθε μαστό...Τραβιέται μόνη της  όταν τελειώνει πάντα και σήμερα το έκανε αλλά έκλαιγε απότομα ενώ σταματούσε μόνη της κ τραβιοταν...Δεν ήξερα αν ξαφνικά δεν έχω γάλα και δεν χορταίνει....Στη ψευδοθηλη όταν τελειώνει κ τραβιέται έχει γάλα μέσα αλλά και στο στόμα της και ακούω ότι καταπίνει...Αλλά δεν ξέρω πόσο..Γιατί μέσα σε μια μέρα μπορεί να συμβεί αυτό???Κάθεται 40 λεπτά και σχεδόν ώρα συνολικά στο στήθος Και μετά κλαίει στη 1 μισή ώρα πάλι.Εδωσα μπουκάλι με σκονη μετα από λίγο θηλασμό και ήπιε 60 μλ όσο έβαλα δηλαδή..Ειναι 19 ημερών σήμερα. Έκλαιγα δεν ήξερα αν δεν έχω αρκετό γάλα ξαφνικα σε μια μερα κ συμβαίνει αυτό κ κλαίει. 

Έγραψα πολλά συγνώμη αλλά πείτε μου ρε κορίτσια πως μπορούμε να το καταλάβουμε αυτό???Αν έχουμε αρκετό γάλα ή αν όση κάθεται πινει όντως κανονικά το παιδί γάλα???ή αν μας κόβεται? Έχω αγχωθεί κ στεναχωρηθει πολύ...

Αν έχεις αρκετό γάλα και χορταινει είναι κάτι που φαίνεται 1. Από τις πάνες που βρέχει και 2. Από το βάρος που παίρνει! Δεν μπορείς να ξέρεις πόσα ml πίνει από το στήθος αλλά αν είναι οκ σ αυτά τα 2 δεν έχει και τόση σημασία. Τώρα αν πεινάει συχνότερα μπορεί να είναι και λόγω ζέστης! Εμένα η μπουμπου θηλαζει μέχρι και 1 ώρα σερί ενώ παλιά θήλαζε κανένα τέταρτο μόνο! Επηρεάζονται και τα μωράκια με αυτό τον καύσωνα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Νομίζω δεν είναι απόλυτο πότε περνάνε άλμα ανάπτυξης... Διαφέρει από μωρό σε μωρό.. 

Εμένα πάντως έχει την τελευταία εβδομάδα που βάζει με μανία ότι βρει στο στόμα και γκρινιαζει, ειδικά τα δάχτυλα και τα δαγκώνει και βγάζει πολλά σάλια! Δεν ξέρω αν είναι ένδειξη ότι βγάζει δόντια, αλλά ιδανικά θα ήθελα μετά τους 6 μήνες, γιατί λένε ότι αν βγάλουν πιο νωρίς δεν είναι γερά ούτε και τα από κάτω τα νέα...

Εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο, δεν δικαιούσαι να πάρεις το 9μηνο απο ΟΑΕΔ; Έτσι θα γυρίσεις πιο μετά στη δουλειά! Εγώ θα γυρίσω πίσω αφού κλείσει 1 χρόνο! 

Εφόσον γίνεται αποκλειστικός θηλασμός, καλό είναι να ξεκινήσει αφού κλείσει 6 μήνες... Δεν ξέρω ποια η διαφορά αλλά έτσι συστήνεται. Προφανώς και το γνωρίζεις απλά είπα να το αναφέρω ξανά..

Ναι πιθανόν να περνάει κάποιο αλμα νωρίτερα. Αυτό με το χέρι γροθιά μανιωδώς στο στόμα το κάνει εδώ και ένα μήνα. Απλά μπορεί να αρχίσει η ενόχληση νωρίς και να βγάλουν πιο μετά.

Στον πρώτο μέχρι και τώρα που πήγα να γεννήσω τον 2ο δούλευα από σπίτι άρα θήλαζα οπότε ήθελε. Τώρα σε αυτόν θα επιστρέψω πίσω γιατί και ψυχολογικά δεν το αντέχω άρα αν μπορεί να κάνουμε ένταξη στερεών νωρίτερα θα είναι ευχής έργο

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...