Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Lydiakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα την άποψη σας για κάτι.

Στον υπέρηχο των 30 εβδομάδων ακριβώς ο μπέμπης ζύγιζε 1780 γραμμάρια και γενικά οι μετρήσεις του έδειξαν ότι αναπτύσσεται πολύ καλά, για την ακρίβεια τον βγάζουν 32 εβδομάδων και 4 ημερών. Ο γιατρός μας είπε όμως οτί έχει μεγάλο κεφάλι και ότι πιθανότατα το πήρε από κάποιο μέλος της οικογένειας. Μου είπε να μην ανησυχώ και πως είναι απολύτως φυσιολογικό, αλλά εγω δεν μπορώ να το βγάλω απ το μυαλό μου. Επίσης να σας πω οτί είναι τόσο σίγουρος οτι η εγκυμοσύνη εξελίσσεται τέλεια που δεν βρίσκει το λόγο να με στείλει για DOPPLER. 

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία?? Πιστεύετε πως πρέπει να το ψάξω και άλλο? Σας ευχαριστώ.

Νομίζω ότι άδικα ανησυχείς ! Έχω ακούσει  πολλές φορές αυτά τα χαρακτηριστικά πχ μεγάλο κεφάλι , κοντά πόδια , μικρή μύτη κλπ κλπ και οι γιατροί οι ίδιοι λένε ότι παίζει σημαντικό ρόλο η κληρονομικότητα , ο κάθε ε άνθρωπος έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά και αυτό μας κάνει μοναδικούς . Εφοσον ο γιατρός σου θεωρεί ότι όλα πάνε καλά μην αγχώνεσαι άδικα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Lydiakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα την άποψη σας για κάτι.

Στον υπέρηχο των 30 εβδομάδων ακριβώς ο μπέμπης ζύγιζε 1780 γραμμάρια και γενικά οι μετρήσεις του έδειξαν ότι αναπτύσσεται πολύ καλά, για την ακρίβεια τον βγάζουν 32 εβδομάδων και 4 ημερών. Ο γιατρός μας είπε όμως οτί έχει μεγάλο κεφάλι και ότι πιθανότατα το πήρε από κάποιο μέλος της οικογένειας. Μου είπε να μην ανησυχώ και πως είναι απολύτως φυσιολογικό, αλλά εγω δεν μπορώ να το βγάλω απ το μυαλό μου. Επίσης να σας πω οτί είναι τόσο σίγουρος οτι η εγκυμοσύνη εξελίσσεται τέλεια που δεν βρίσκει το λόγο να με στείλει για DOPPLER. 

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία?? Πιστεύετε πως πρέπει να το ψάξω και άλλο? Σας ευχαριστώ.

Γεια σου κορίτσι,όχι να μην ανησυχείς καθόλου,θα σου έλεγε να το ψάξεις η θα σου έκαναν κ άλλες εξετάσεις,τα δικά μου είχαν μικρά κεφάλακια κ μεγαλώνοντας στις καμπύλες του παιδιάτρου ήταν στα κατώτατα όριο,μέσα στα φυσιολογικά αλλά στα κατώτατα,ο μπαμπάς τους έχει μικρό κεφάλι σε σχέση με τα αδέρφια του που έχουν πιο μεγάλα,μην ανησυχείς καθολου

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Lydiakiii said:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα την άποψη σας για κάτι.

Στον υπέρηχο των 30 εβδομάδων ακριβώς ο μπέμπης ζύγιζε 1780 γραμμάρια και γενικά οι μετρήσεις του έδειξαν ότι αναπτύσσεται πολύ καλά, για την ακρίβεια τον βγάζουν 32 εβδομάδων και 4 ημερών. Ο γιατρός μας είπε όμως οτί έχει μεγάλο κεφάλι και ότι πιθανότατα το πήρε από κάποιο μέλος της οικογένειας. Μου είπε να μην ανησυχώ και πως είναι απολύτως φυσιολογικό, αλλά εγω δεν μπορώ να το βγάλω απ το μυαλό μου. Επίσης να σας πω οτί είναι τόσο σίγουρος οτι η εγκυμοσύνη εξελίσσεται τέλεια που δεν βρίσκει το λόγο να με στείλει για DOPPLER. 

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία?? Πιστεύετε πως πρέπει να το ψάξω και άλλο? Σας ευχαριστώ.

Αφού σου λέει να μην ανησυχείς να μην ανήσυχεις. Αλλά το Doppler εγώ θα το έκανα. Αλλά δείχνει το Doppler αλλά βλέπεις ο υπέρηχος του κλασικού γυναικολόγου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Arriel_83 είπε:

Αφού σου λέει να μην ανησυχείς να μην ανήσυχεις. Αλλά το Doppler εγώ θα το έκανα. Αλλά δείχνει το Doppler αλλά βλέπεις ο υπέρηχος του κλασικού γυναικολόγου. 

Ναι συμφωνώ ! Ξέχασα να το γράψω , το ντομπλερ το θεωρώ απαραίτητο να γίνει και ας είναι ολα Καλά !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ´Ισιδα είπε:

Ναι συμφωνώ ! Ξέχασα να το γράψω , το ντομπλερ το θεωρώ απαραίτητο να γίνει και ας είναι ολα Καλά !

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια! Θα προσπαθήσω να μείνω ψύχραιμη μέχρι το επόμενο ραντεβού αν και είμαι πολύ κοντά στο να κάνω έναν υπέρηχο σε δύο βδομάδες για να δω την ανάπτυξη τού μπέμπη. Όσο για το ντομπλερ και εγώ θέλω να το κάνω αλλά ο γιατρός δεν μου είπε κάτι. Αχ, τι άγχος ακόμα θα τραβήξουμε μέχρι τη γέννα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Lydiakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα την άποψη σας για κάτι.

Στον υπέρηχο των 30 εβδομάδων ακριβώς ο μπέμπης ζύγιζε 1780 γραμμάρια και γενικά οι μετρήσεις του έδειξαν ότι αναπτύσσεται πολύ καλά, για την ακρίβεια τον βγάζουν 32 εβδομάδων και 4 ημερών. Ο γιατρός μας είπε όμως οτί έχει μεγάλο κεφάλι και ότι πιθανότατα το πήρε από κάποιο μέλος της οικογένειας. Μου είπε να μην ανησυχώ και πως είναι απολύτως φυσιολογικό, αλλά εγω δεν μπορώ να το βγάλω απ το μυαλό μου. Επίσης να σας πω οτί είναι τόσο σίγουρος οτι η εγκυμοσύνη εξελίσσεται τέλεια που δεν βρίσκει το λόγο να με στείλει για DOPPLER. 

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία?? Πιστεύετε πως πρέπει να το ψάξω και άλλο? Σας ευχαριστώ.

Γεια σου κορίτσι,όχι να μην ανησυχείς καθόλου,θα σου έλεγε να το ψάξεις η θα σου έκαναν κ άλλες εξετάσεις,τα δικά μου είχαν μικρά κεφάλακια κ μεγαλώνοντας στις καμπύλες του παιδιάτρου ήταν στα κατώτατα όριο,μέσα στα φυσιολογικά αλλά στα κατώτατα,ο μπαμπάς τους έχει μικρό κεφάλι σε σχέση με τα αδέρφια του που έχουν πιο μεγάλα,μην ανησυχείς καθόλου,το doppler όμως επιβάλλεται να το κάνεις.

 

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο?φτιάχνει καμμία κοπελιά τα νύχια της σε επαγγελματία?τζελ,ακρυλικό κλπ?σας το επιτρέπουν οι γιατροί σας?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stellaskv είπε:

Γεια σου κορίτσι,όχι να μην ανησυχείς καθόλου,θα σου έλεγε να το ψάξεις η θα σου έκαναν κ άλλες εξετάσεις,τα δικά μου είχαν μικρά κεφάλακια κ μεγαλώνοντας στις καμπύλες του παιδιάτρου ήταν στα κατώτατα όριο,μέσα στα φυσιολογικά αλλά στα κατώτατα,ο μπαμπάς τους έχει μικρό κεφάλι σε σχέση με τα αδέρφια του που έχουν πιο μεγάλα,μην ανησυχείς καθόλου,το doppler όμως επιβάλλεται να το κάνεις.

 

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο?φτιάχνει καμμία κοπελιά τα νύχια της σε επαγγελματία?τζελ,ακρυλικό κλπ?σας το επιτρέπουν οι γιατροί σας?

 

Εγώ κάνω ακρυλικό από την αρχή κιόλας .. μου ειχε πει αρκεί να μην έρχεται το υλικό σε επαφή με το δέρμα και να ειμαι σε χώρο να αερίζεται για να μην αναπνέω τις αναθυμιάσεις .. έτσι κι αλλιως πήγαινα με μάσκα και ζητάω να κάθομαι στην άκρη δίπλα στην ανοιχτή πόρτα .. 

τωρα θέλω να τον ρωτησω για τη γεννα αν μπορώ να τα έχω βαμμένα γιατί κάπου διεβααα ότι δεν πρέπει να έχουν χρώμα 😅

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω τζελ εδώ και τέσσερα χρόνια και δε σταμάτησα καθόλου στην εγκυμοσύνη ή μετά (γέννησα τον Αύγουστο). Εννοείται πάντα με μάσκα, την οποία φοράω σε όλους τους κλειστούς χώρους έτσι κι αλλιώς. Στον τοκετό (δημόσιο νοσοκομείο, φυσιολογικός) είχα βαμμένα νύχια πάνω-κάτω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Stellaskv said:

Γεια σου κορίτσι,όχι να μην ανησυχείς καθόλου,θα σου έλεγε να το ψάξεις η θα σου έκαναν κ άλλες εξετάσεις,τα δικά μου είχαν μικρά κεφάλακια κ μεγαλώνοντας στις καμπύλες του παιδιάτρου ήταν στα κατώτατα όριο,μέσα στα φυσιολογικά αλλά στα κατώτατα,ο μπαμπάς τους έχει μικρό κεφάλι σε σχέση με τα αδέρφια του που έχουν πιο μεγάλα,μην ανησυχείς καθόλου,το doppler όμως επιβάλλεται να το κάνεις.

 

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο?φτιάχνει καμμία κοπελιά τα νύχια της σε επαγγελματία?τζελ,ακρυλικό κλπ?σας το επιτρέπουν οι γιατροί σας?

 

Μου το έχει απαγορέψει εξαρχής. Και τώρα στον 8ο μιας που έρχεται Πάσχα σκεφτόμουν να τα φτιάξω αλλά αν γίνει κάτι και πας για γεννά τα θέλουν καθαρά τα νύχια για να κοιτούν τυχόν αποχρωματισμό. Όποτε, μάλλον θα κάνω απλή βαφή..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ο γιατρός σας, σας είπε να κάνετε το εμβόλιο του κοκκύτη? Εμένα μου το έγραψε για να το κάνω μέχρι 36η εβδομάδα προκειμένου το μωρό όταν γεννηθεί να έχει σχετικά αντισώματα, αλλά το σκέφτομαι λίγο γιατί έτσι κι αλλιώς στα νεογέννητα μωρά είναι υποχρεωτικά από  μηνών...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, sunshine83 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ο γιατρός σας, σας είπε να κάνετε το εμβόλιο του κοκκύτη? Εμένα μου το έγραψε για να το κάνω μέχρι 36η εβδομάδα προκειμένου το μωρό όταν γεννηθεί να έχει σχετικά αντισώματα, αλλά το σκέφτομαι λίγο γιατί έτσι κι αλλιώς στα νεογέννητα μωρά είναι υποχρεωτικά από  μηνών...

Καλησπέρα ! Εγώ το έκανα την 32η εβδομάδα ..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Melie είπε:

Εγώ κάνω τζελ εδώ και τέσσερα χρόνια και δε σταμάτησα καθόλου στην εγκυμοσύνη ή μετά (γέννησα τον Αύγουστο). Εννοείται πάντα με μάσκα, την οποία φοράω σε όλους τους κλειστούς χώρους έτσι κι αλλιώς. Στον τοκετό (δημόσιο νοσοκομείο, φυσιολογικός) είχα βαμμένα νύχια πάνω-κάτω.

Σε αγαπώ,να το ξέρεις,πρώτη φορά θα κάνω νύχια,ναιιιιιι το ξέρω,σαν εξωγήινη με κοιτάζουν όταν το λέω αλλά έχω θέμα,ανατριχιαζω μέχρι που βάζω τα κλάματα όταν μου πειράζουν τα νύχια.οποτε πρώτη φορά θα το επιχειρήσω κ ελπίζω να μου επιτραπεί 

8 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Μου το έχει απαγορέψει εξαρχής. Και τώρα στον 8ο μιας που έρχεται Πάσχα σκεφτόμουν να τα φτιάξω αλλά αν γίνει κάτι και πας για γεννά τα θέλουν καθαρά τα νύχια για να κοιτούν τυχόν αποχρωματισμό. Όποτε, μάλλον θα κάνω απλή βαφή..

Ωχ,σε αυστηρό γιατρό έπεσες ε?μωρέ πρώτη φορά θα πάω σε επαγγελματία,τόσα χρόνια μια απλή βαφή έκανα κ γω αλλά αποφάσισα να τα φτιάξω πιο σωστά,ελπίζω να με αφησει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Stellaskv said:

Σε αγαπώ,να το ξέρεις,πρώτη φορά θα κάνω νύχια,ναιιιιιι το ξέρω,σαν εξωγήινη με κοιτάζουν όταν το λέω αλλά έχω θέμα,ανατριχιαζω μέχρι που βάζω τα κλάματα όταν μου πειράζουν τα νύχια.οποτε πρώτη φορά θα το επιχειρήσω κ ελπίζω να μου επιτραπεί 

Ωχ,σε αυστηρό γιατρό έπεσες ε?μωρέ πρώτη φορά θα πάω σε επαγγελματία,τόσα χρόνια μια απλή βαφή έκανα κ γω αλλά αποφάσισα να τα φτιάξω πιο σωστά,ελπίζω να με αφησει

Ναι με αυτά είναι αυστηρός. Βέβαια μου επέτρεψε τώρα βαφή με φυτική βαφή όποτε τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να κάνω ημιμονιμο. Για τζελ ούτε λόγος. Όχι. Είναι και βαβούρα να μπει και να βγει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stellaskv είπε:

Σε αγαπώ,να το ξέρεις,πρώτη φορά θα κάνω νύχια,ναιιιιιι το ξέρω,σαν εξωγήινη με κοιτάζουν όταν το λέω αλλά έχω θέμα,ανατριχιαζω μέχρι που βάζω τα κλάματα όταν μου πειράζουν τα νύχια.οποτε πρώτη φορά θα το επιχειρήσω κ ελπίζω να μου επιτραπεί 

Ωχ,σε αυστηρό γιατρό έπεσες ε?μωρέ πρώτη φορά θα πάω σε επαγγελματία,τόσα χρόνια μια απλή βαφή έκανα κ γω αλλά αποφάσισα να τα φτιάξω πιο σωστά,ελπίζω να με αφησει

Καλά κι εγώ μη νομίζεις, έκανα πρώτη φορά πεντικιούρ στα 30 μου (θεραπευτικό τότε, είχα θέμα με τα μεγάλα δάχτυλα του ποδιού) και γελούσαν στο νυχαδικο, και μανικιούρ πολύ πιο μετά γιατί έτρωγα μανιωδώς τα νύχια μου, εξ ου και το τζελ. 

Αλλά από τότε, όμως, δε χάνω ραντεβού για ραντεβού, ήταν να μη γίνει η αρχή (αλλιώς θα τα φάω πάλι)😝 Αφού έκανα πεντικιούρ μια μέρα πριν γεννήσω με την κοιλιά τούρλα, ευτυχώς δε σπάσαν τα νερά στο μαγαζί, χα χα... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Melie είπε:

Καλά κι εγώ μη νομίζεις, έκανα πρώτη φορά πεντικιούρ στα 30 μου (θεραπευτικό τότε, είχα θέμα με τα μεγάλα δάχτυλα του ποδιού) και γελούσαν στο νυχαδικο, και μανικιούρ πολύ πιο μετά γιατί έτρωγα μανιωδώς τα νύχια μου, εξ ου και το τζελ. 

Αλλά από τότε, όμως, δε χάνω ραντεβού για ραντεβού, ήταν να μη γίνει η αρχή (αλλιώς θα τα φάω πάλι)😝 Αφού έκανα πεντικιούρ μια μέρα πριν γεννήσω με την κοιλιά τούρλα, ευτυχώς δε σπάσαν τα νερά στο μαγαζί, χα χα... 

Χαχαχα δεν υπάρχεις,σε κάνω εικόνα,τελικά δεν μου το επιτρέπει,μυρίζει πολύ κ δεν θέλει.

2 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Ναι με αυτά είναι αυστηρός. Βέβαια μου επέτρεψε τώρα βαφή με φυτική βαφή όποτε τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να κάνω ημιμονιμο. Για τζελ ούτε λόγος. Όχι. Είναι και βαβούρα να μπει και να βγει.

Πήρα ένα μεγαλοπρεπές ο.χ.ι....κλαψ,κλαψ,κλαψ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...