Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

Κορίτσια Χριστός Ανέστη κ χρόνια πολλά,πριν μια εβδομάδα πήγα στη γιατρό μου 30+6 κ ήταν ισχιακό το μωρό,μου είπε, αμάν!μετά από δύο φυσιολογικούς τοκετούς λες να πάμε για καισαρική??οχιιι της λέω δε θέλω,μίλα του μου λέει αφού είμαι σε ξεκούραση στο κρεβάτι κ δεν μπορώ να κάνω πιο πολλά πράγματα,εσείς τι λέτε?θα γυρίσει η τσάμπα ελπίζω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Fraoulitsa1 είπε:

Εμείς φάγαμε νωρίς και ειχα φουσκώσει τόσο που από το απόγευμα και μετά μόνο νερό και κοκακολα έπινα .. σε καταλαβαίνω 😂

εμένα στο ντοπλερ μου έκανε πρόβλεψη βάρους και όχι ημερομηνία τοκετού να σου πω την αλήθεια .. 

Εγω ουτε νερο δε μπορουσα να πιω μετα! 😂

Μπορει να κανω και λαθος,δεν μπορω να θυμηθω αν ειχα δει το ποτε θα γεννησουν. Αλλα βαρος μπορουν να προβλεψουν ε; Κατι ειναι κι αυτο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Κορίτσια Χριστός Ανέστη κ χρόνια πολλά,πριν μια εβδομάδα πήγα στη γιατρό μου 30+6 κ ήταν ισχιακό το μωρό,μου είπε, αμάν!μετά από δύο φυσιολογικούς τοκετούς λες να πάμε για καισαρική??οχιιι της λέω δε θέλω,μίλα του μου λέει αφού είμαι σε ξεκούραση στο κρεβάτι κ δεν μπορώ να κάνω πιο πολλά πράγματα,εσείς τι λέτε?θα γυρίσει η τσάμπα ελπίζω?

Έχω ακούσει πως και μέχρι τελευταία στιγμή μπορούν να γυρίσουν ..αλλά είσαι νωρίς ακόμα μην αγχώνεσαι ! 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Κορίτσια Χριστός Ανέστη κ χρόνια πολλά,πριν μια εβδομάδα πήγα στη γιατρό μου 30+6 κ ήταν ισχιακό το μωρό,μου είπε, αμάν!μετά από δύο φυσιολογικούς τοκετούς λες να πάμε για καισαρική??οχιιι της λέω δε θέλω,μίλα του μου λέει αφού είμαι σε ξεκούραση στο κρεβάτι κ δεν μπορώ να κάνω πιο πολλά πράγματα,εσείς τι λέτε?θα γυρίσει η τσάμπα ελπίζω?

Καλημέρα! Χρόνια πολλά σε όλες!!! Αληθώς Ανέστη!!! 

Και εγώ πήγα στις 31κ4 την μεγάλη Πέμπτη και η μπέμπα για τρίτη φορά ήταν με το κεφάλι πάνω, στο στομάχι μου!!! Και εγώ έχω κάνει δύο φυσιολογικούς τοκετούς και από την αρχή ήταν με το κεφάλι κάτω οπότε τώρα αγχώνομαι! Ο γιατρός μου είπε επειδή είναι τρίτη εγκυμοσύνη η μικρή έχει χώρο να γυρνάει και να μην αγχώνομαι! Μου είπε αν θέλω να τη βοηθήσω να κοιμάμαι από αριστερά που είναι και η πλατουλα της μήπως πιέζεται από εκεί και κάνει τούμπα.... Άντε να δούμε σε δύο εβδομάδες που θα πάω ξανά!!!

  • Μου αρέσει 3

 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Μητσάκι91 είπε:

Καλημέρα! Χρόνια πολλά σε όλες!!! Αληθώς Ανέστη!!! 

Και εγώ πήγα στις 31κ4 την μεγάλη Πέμπτη και η μπέμπα για τρίτη φορά ήταν με το κεφάλι πάνω, στο στομάχι μου!!! Και εγώ έχω κάνει δύο φυσιολογικούς τοκετούς και από την αρχή ήταν με το κεφάλι κάτω οπότε τώρα αγχώνομαι! Ο γιατρός μου είπε επειδή είναι τρίτη εγκυμοσύνη η μικρή έχει χώρο να γυρνάει και να μην αγχώνομαι! Μου είπε αν θέλω να τη βοηθήσω να κοιμάμαι από αριστερά που είναι και η πλατουλα της μήπως πιέζεται από εκεί και κάνει τούμπα.... Άντε να δούμε σε δύο εβδομάδες που θα πάω ξανά!!!

Ωχ εσύ είσαι στην ίδια κατηγορία με εμένα,μπέμπα κ εγώ μετά από δύο αντάρτες,έχω αρχίσει κ εγώ κ αγχώνομαι πολύ.ακου,βρήκα στο youtube ασκήσεις,βάλε κάτω από τη λεκάνη σου 2 μαξιλάρια και άνοιξε λίγο τα πόδια σου,κάτσε έτσι για λίγο κ κάντο αρκετές φορές μέσα στην ημέρα,γυρίζουν λέει έτσι,για να δούμε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Ωχ εσύ είσαι στην ίδια κατηγορία με εμένα,μπέμπα κ εγώ μετά από δύο αντάρτες,έχω αρχίσει κ εγώ κ αγχώνομαι πολύ.ακου,βρήκα στο youtube ασκήσεις,βάλε κάτω από τη λεκάνη σου 2 μαξιλάρια και άνοιξε λίγο τα πόδια σου,κάτσε έτσι για λίγο κ κάντο αρκετές φορές μέσα στην ημέρα,γυρίζουν λέει έτσι,για να δούμε 

Χαχα το ίδιο ακριβώς έκανα και εγώ, μπήκα YouTube και είδα μερικές ασκήσεις, είπα θα ξεκινήσω μπας και γίνει τίποτα!!!


 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μητσάκι91 είπε:

Χαχα το ίδιο ακριβώς έκανα και εγώ, μπήκα YouTube και είδα μερικές ασκήσεις, είπα θα ξεκινήσω μπας και γίνει τίποτα!!!

Για να είμαι ειλικρινής έκανα εχθές αυτό με τα μαξιλάρια κ υπέφερα λίγο,η μπέμπα είναι στο διάφραγμα μου κ με πονάει πολύ μέχρι που δε μπορώ να πάρω ανάσα,αλλά είπα υπομονή θα περάσει,έχω περάσει πολλά τώρα στην τρίτη εγκυμοσύνη υπερεμεση κύησης,κοντό τράχηλο κ ξάπλα,πέτρα στο νεφρό με σοβαρή αιμορραγία στα ούρα κ νοσηλεία στο Ρέα,κ αιμορραγικές αιμορροΐδες,ααασταααα,αυτό είπα είναι το κερασάκι στην τούρτα (η ισχιακη προβολή)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Για να είμαι ειλικρινής έκανα εχθές αυτό με τα μαξιλάρια κ υπέφερα λίγο,η μπέμπα είναι στο διάφραγμα μου κ με πονάει πολύ μέχρι που δε μπορώ να πάρω ανάσα,αλλά είπα υπομονή θα περάσει,έχω περάσει πολλά τώρα στην τρίτη εγκυμοσύνη υπερεμεση κύησης,κοντό τράχηλο κ ξάπλα,πέτρα στο νεφρό με σοβαρή αιμορραγία στα ούρα κ νοσηλεία στο Ρέα,κ αιμορραγικές αιμορροΐδες,ααασταααα,αυτό είπα είναι το κερασάκι στην τούρτα (η ισχιακη προβολή)

Εγώ μπορώ να πω ότι και αυτή η εγκυμοσύνη μια χαρά πήγε, το μόνο διαφορετικό είναι ότι είχα λίγες αναγουλες και έκανα τρεις τέσσερις φορές εμετό ενώ στις άλλες τίποτα τέτοιο, πόνο στο στομάχι που χτυπούσε στην πλάτη και φοβηθηκαμε για πέτρα στην χολή αλλά τελικά ήταν από την παλινδρόμηση επειδή η μπέμπα βολεύτηκε εκεί στο στομάχι και δε λέει να γυρίσει... Γενικά όμως στους άλλους δύο επειδή από την αρχή είχαν πάρει θέση είχα πολλές φορές πόνους από κάτω, ειδικά στον δεύτερο, που τώρα δεν έχω και όλη μέρα είμαι στο πόδι, κάνω γενική, τρέχω με τα μικρά παντού....

  • Μου αρέσει 1

 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Καναμε κι εμεις το ντοπλερ! Ολα καλα! Ειμαστε λιγο μικρα,περιπου 1500 γρ το καθενα,αλλα ειμαστε οκ για διδυμα! Ελπιζουμε στις 36 εβδομαδες να γεννησω (σιγουρα οχι νωριτερα) οποτε κανονικα θα επρεπε να παω στις μανουλες μαΐου,αλλα θα μεινω εδω με εσας και θα γεννησω πρωτη! 😋 Ευχομαι να πανε ολα καλα και με τα δικα σας μωρακια!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Για να είμαι ειλικρινής έκανα εχθές αυτό με τα μαξιλάρια κ υπέφερα λίγο,η μπέμπα είναι στο διάφραγμα μου κ με πονάει πολύ μέχρι που δε μπορώ να πάρω ανάσα,αλλά είπα υπομονή θα περάσει,έχω περάσει πολλά τώρα στην τρίτη εγκυμοσύνη υπερεμεση κύησης,κοντό τράχηλο κ ξάπλα,πέτρα στο νεφρό με σοβαρή αιμορραγία στα ούρα κ νοσηλεία στο Ρέα,κ αιμορραγικές αιμορροΐδες,ααασταααα,αυτό είπα είναι το κερασάκι στην τούρτα (η ισχιακη προβολή)

Εγώ μπορώ να πω ότι και αυτή η εγκυμοσύνη μια χαρά πήγε, το μόνο διαφορετικό είναι ότι είχα λίγες αναγουλες και έκανα τρεις τέσσερις φορές εμετό ενώ στις άλλες τίποτα τέτοιο, πόνο στο στομάχι που χτυπούσε στην πλάτη και φοβηθηκαμε για πέτρα στην χολή αλλά τελικά ήταν από την παλινδρόμηση επειδή η μπέμπα βολεύτηκε εκεί στο στομάχι και δε λέει να γυρίσει... Γενικά όμως στους άλλους δύο επειδή από την αρχή είχαν πάρει θέση είχα πολλές φορές πόνους από κάτω, ειδικά στον δεύτερο, που τώρα δεν έχω και όλη μέρα είμαι στο πόδι, κάνω γενική, τρέχω με τα μικρά παντού.... Πάντως εσύ έχεις περάσει πολλαααα.... Οι άλλες σου εγκυμοσύνες ήταν εύκολες?


 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Hope86 είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Καναμε κι εμεις το ντοπλερ! Ολα καλα! Ειμαστε λιγο μικρα,περιπου 1500 γρ το καθενα,αλλα ειμαστε οκ για διδυμα! Ελπιζουμε στις 36 εβδομαδες να γεννησω (σιγουρα οχι νωριτερα) οποτε κανονικα θα επρεπε να παω στις μανουλες μαΐου,αλλα θα μεινω εδω με εσας και θα γεννησω πρωτη! 😋 Ευχομαι να πανε ολα καλα και με τα δικα σας μωρακια!

Με το καλοοοοο❤️ ποτε θα είσαι 36 εβδομάδων ;
Καλά αν ξεκινήσουμε να γεννάμε εδώ θα αγχωθώ πολύ 🫠😅

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2023 at 8:55 ΜΜ, Stellaskv είπε:

Κορίτσια Χριστός Ανέστη κ χρόνια πολλά,πριν μια εβδομάδα πήγα στη γιατρό μου 30+6 κ ήταν ισχιακό το μωρό,μου είπε, αμάν!μετά από δύο φυσιολογικούς τοκετούς λες να πάμε για καισαρική??οχιιι της λέω δε θέλω,μίλα του μου λέει αφού είμαι σε ξεκούραση στο κρεβάτι κ δεν μπορώ να κάνω πιο πολλά πράγματα,εσείς τι λέτε?θα γυρίσει η τσάμπα ελπίζω?

Είναι μεγάλη η πιθανότητα να μην έχει γυρίσει επειδή είσαι ξάπλα. Δυο εγκυμοσύνες μου έλεγαν ότι εχω εγώ πρόβλημα και δεν γυρνάνε τα παιδιά. Και τα δυο ισχιακά μέχρι την 32η-33η βδομάδα. Τελικά απλά έτσι θέλησαν και τα δυο ή εμένα απλά αργούν να γυρίσουν. Είχα απογοητευτεί τόσο που δεν περίμενα να πάρει κανένα θέση. Κ όταν γύρισαν το κατάλαβα γερά!!

3 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Για να είμαι ειλικρινής έκανα εχθές αυτό με τα μαξιλάρια κ υπέφερα λίγο,η μπέμπα είναι στο διάφραγμα μου κ με πονάει πολύ μέχρι που δε μπορώ να πάρω ανάσα,αλλά είπα υπομονή θα περάσει,έχω περάσει πολλά τώρα στην τρίτη εγκυμοσύνη υπερεμεση κύησης,κοντό τράχηλο κ ξάπλα,πέτρα στο νεφρό με σοβαρή αιμορραγία στα ούρα κ νοσηλεία στο Ρέα,κ αιμορραγικές αιμορροΐδες,ααασταααα,αυτό είπα είναι το κερασάκι στην τούρτα (η ισχιακη προβολή)

Σε νοιωθω γιατί κ εγώ ήμουν σχεδόν κλινήρης για τρεις μήνες λόγω κοντού τραχήλου. Μετά το ντομπλερ που όλα είχαν επανέλθει με την αγωγή και την ξεκούραση, σηκώθηκα και άρχισα να παίζω με τη μικρή μου. Γύρισε το μωρό μέσα σε 2-3 μέρες. Όταν σου δώσει το οκ σήκω δειλά δειλά και θα ‘ισιώσει’ ο χώρος και ο προσανατολισμός. Σε καταλαβαίνω πάντως γιατί αν εξαιρέσεις την νοσηλεία και την πέτρα στο νεφρό, κ εγώ τα εχω πάθει όλα σε αυτή την εγκυμοσύνη..

Μην απογοητεύεσαι! Έχεις καιρό ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Fraoulitsa1 είπε:

Με το καλοοοοο❤️ ποτε θα είσαι 36 εβδομάδων ;
Καλά αν ξεκινήσουμε να γεννάμε εδώ θα αγχωθώ πολύ 🫠😅

15/5 μπαινω στην 36η βδομαδα,μεχρι τις εκλογες θα εχω γεννησει λογικα! 😜

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Είναι μεγάλη η πιθανότητα να μην έχει γυρίσει επειδή είσαι ξάπλα. Δυο εγκυμοσύνες μου έλεγαν ότι εχω εγώ πρόβλημα και δεν γυρνάνε τα παιδιά. Και τα δυο ισχιακά μέχρι την 32η-33η βδομάδα. Τελικά απλά έτσι θέλησαν και τα δυο ή εμένα απλά αργούν να γυρίσουν. Είχα απογοητευτεί τόσο που δεν περίμενα να πάρει κανένα θέση. Κ όταν γύρισαν το κατάλαβα γερά!!

Σε νοιωθω γιατί κ εγώ ήμουν σχεδόν κλινήρης για τρεις μήνες λόγω κοντού τραχήλου. Μετά το ντομπλερ που όλα είχαν επανέλθει με την αγωγή και την ξεκούραση, σηκώθηκα και άρχισα να παίζω με τη μικρή μου. Γύρισε το μωρό μέσα σε 2-3 μέρες. Όταν σου δώσει το οκ σήκω δειλά δειλά και θα ‘ισιώσει’ ο χώρος και ο προσανατολισμός. Σε καταλαβαίνω πάντως γιατί αν εξαιρέσεις την νοσηλεία και την πέτρα στο νεφρό, κ εγώ τα εχω πάθει όλα σε αυτή την εγκυμοσύνη..

Μην απογοητεύεσαι! Έχεις καιρό ακόμα..

Ωχ κοριτσάκι μου τι τραβάμε,για να πω την αλήθεια εδώ κ 3 εβδομάδες ο τράχηλος από 3,1 παχύνε κ πήγε 4, κάτι...η γιατρός είπε ότι συνεχίζουμε την ξεκούραση αλλά εγώ σηκώνομαι ,απλώνω τα ρούχα μου η φτιάχνω ένα φαγητό η κάθομαι όρθια στο σύνολο 3-4 ώρες την ημερα,κάνει καλό να κινούμαι κ στις εσωτερικές αιμορροΐδες που αιμορραγούσαν σαν τρελές (πήγα σε γαστρεντερολογο) κ στην πέτρα στο νεφρό,ακόμα πρησμένο είναι το νεφρό μου κ πίνω άπειρο νερό με το ζόρι,όποτε τουαλέτα πάω κάθε λίγο κ λιγάκι.ελπιζω να γυρίσει γιατί σωματικά δεν αντέχω κ μια καισαρικη τώρα,να φανταστείς με την αιμορραγία σε νεφρό κ πωπουλι ο σίδηρος πήγε 45 η φερριτινη 8 κ ο αιματοκρίτης 31,κ έχω κ στίγμα ,όποτε ούτε αιμοπετάλια έχω πολλά,όλα έκανα βουτια

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Μητσάκι91 είπε:

Εγώ μπορώ να πω ότι και αυτή η εγκυμοσύνη μια χαρά πήγε, το μόνο διαφορετικό είναι ότι είχα λίγες αναγουλες και έκανα τρεις τέσσερις φορές εμετό ενώ στις άλλες τίποτα τέτοιο, πόνο στο στομάχι που χτυπούσε στην πλάτη και φοβηθηκαμε για πέτρα στην χολή αλλά τελικά ήταν από την παλινδρόμηση επειδή η μπέμπα βολεύτηκε εκεί στο στομάχι και δε λέει να γυρίσει... Γενικά όμως στους άλλους δύο επειδή από την αρχή είχαν πάρει θέση είχα πολλές φορές πόνους από κάτω, ειδικά στον δεύτερο, που τώρα δεν έχω και όλη μέρα είμαι στο πόδι, κάνω γενική, τρέχω με τα μικρά παντού.... Πάντως εσύ έχεις περάσει πολλαααα.... Οι άλλες σου εγκυμοσύνες ήταν εύκολες?

Κοίτα,έκανα αντιπηκτικες από την αρχή όποτε συνέχεια έκανα εξετάσεις,στο πρώτο είχα λίγους εμετούς κ μετά όλα μια χαρά αλλά είχα τραγική εμπειρία τοκετού,37+2 είχα διαστολή κ με πρόκληση κ φυσιολογικό τοκετό μετά από 13 ώρες γεννήθηκε ο Παναγιώτης μου στις 37+5,είχε μπλεχτεί το χέρι του κ έβγαινε με τον αγκώνα λυγισμένο,γύρισε κ είχα ράμματα μέχρι την ουρήθρα άστα ,έκλαιγα,είχαν ξεχάσει να μου κάνουν κ τη δόση της επισκληριδιου κ έκλαιγα,στο δεύτερο είχα πάλι λίγους εμετούς στην αρχή μετά έστρωσε το στομάχι μου,37+2 έπεσα όμως στην αυλή μου κ φοβήθηκαν μην τυχόν έχω πάθει αποκόλληση κ με πρόκληση γεννήθηκε την επόμενη ημέρα φτ πάλι,με 6 σπρωξίματα βγήκε,σούπερ τοκετός,τώρα στη μπέμπα έχω διαλυθεί σωματικά κ ψυχολογικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...