Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μπορείς να πάρεις ναι,ντεπον και απλό παναντολ δεν υπάρχει θέμα 

      ο 8ο σ ποτέ ξεκινάει; ναι μιλησα με τη μαια γιατί ήταν λίγο περίεργα τα πονάκια με έπιανε κοιλιά μέση ταυτόχρονα για 20 δευτέρα μπυ περνούσε και μετά από κανα 5 λεπτό με έπιανε πάλι 

Προσπαθεια σύλληψης με φυσιολογικές εξετασεις


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ευχομαι όλες σας να δείτε σύντομα σποράκια στη κοιλιτσα σας.

Ειμαι 25 χρόνων και προσπαθούμε με τον άντρα μου για δεύτερο παιδί εδω και ένα χρόνο. Το πρώτο ήρθε «καταλαθος» όποτε δεν ένιωσα ποτέ το αίσθημα του προσπαθώ για παιδί και μπορώ να πω ότι είναι πολύ ιδιαίτερο συναίσθημα. Λοιπόν άρχισα το προηγούμενο Δεκέμβριο με τεστ ωορρηξίας τα οποία για 2 μήνες συνεχόμενα δε βγαίνανε θετικά,επικοινώνησα με το γυναικολόγο μου κάναμε από την αρχή παρακολούθηση ωορρηξίας και βλέπαμε ότι αναπτύσσονται σωστά. Το μόνο που υπήρχε είναι κυστες στις ωοθηκες αλλά μετά από όρμονολογικο έλεγχο είδαμε ότι δεν έχω το σύνδρομο μόνο της εμφανιση πολυκυστικών ωοθηκών. Πέρασε ένα εξάμηνο έτσι χωρίς κάποια επιτυχία και μας έβαλε σε όλες τις τυπικές εξετασεις ( σαλπιγγογραφια,ορμονικός έλεγχος και για ‘μένα και για τον άντρα μου,σπερματοδιαγραμμα) όλα βγήκανε μια χαρά. Το μόνο που μου ανέφερε  όλο αυτό το διάστημα είναι ότι επειδή έχω οπίσθια κάμψη μήτρας στο σημείο της καισαρικης φαίνεται ότι στη τομή υπάρχει ένα κενό το οποίο ονομάζεται Ισθμοκηλη και υπάρχουν κάποιες έρευνες που υποστηρίζουν πως δημιουργεί υπογονιμότητα και οτι άμα τυχόν επιτευχθεί εγκυμοσύνη αλλά κολλήσει εκεί πάνω το εμβρυο υπάρχουν σοβαρες επιπλοκες. Εγω ψιλοσοκ δεν έχω ξανακούσει τέτοιο πράγμα.Να σημειώσω πως και ο άνθρωπος που μου έκανε σαλπιγγογραφια μου ειπε πως το τοίχωμα της μήτρας είναι φυσιολογικό.  Οι εναλλακτικές που μου έδωσε είναι είτε συνεχίζω και προσπαθώ φυσιολογικά ή κάνω σπερματέγχυση ή να κάνω το χειρουργείο λαπαροσκοπικά για να διορθωθεί αλλά μου είπε πως μπορεί να μη φταίει αυτό 100%. Τέλος πάντων πάω σε αλλη γυναικολόγο γνωστής μου εξειδικευμένη στην υπογονιμότητα. Είδε τις εξετασεις μας όλα φυσιολογικά , με εξετασε και υπερηχογραφικα ειδε και η συγκεκριμένη την εμφάνιση κυστων στις ωοθήκες αλλά δεν έβλεπε αυτό το «κενό» στη μήτρα  που έλεγε ο προηγούμενος γυναικολόγος και μου είπε πως σε όλες τις γυναίκες που έχουν κάνει καισαρική εννοείται πως το τοίχωμα της μήτρας δε θα είναι τελείως ομαλό. Χθες πηγα για παρακολούθηση  κύκλου να δει και η ίδια της πως εξελίσσεται το ωάριο, ήταν όπως έπρεπε να είναι όπως και το ενδομήτριο όποτε μου είπε πως άμα δε μείνω έγκυος αυτό μήνα τον επόμενο θα κάνουμε πρόκληση ωορρηξίας και θα συνεχίσουμε για λίγο έτσι και βλέπουμε μετά πως θα κινηθούμε. Συγνώμη για σεντόνι αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας πως σας ακούγονται όλα αυτά ή αν είχε ποτέ κάποια κάτι παρόμοιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , Katarina271219 είπε:

Καλησπέρα,

Ευχομαι όλες σας να δείτε σύντομα σποράκια στη κοιλιτσα σας.

Ειμαι 25 χρόνων και προσπαθούμε με τον άντρα μου για δεύτερο παιδί εδω και ένα χρόνο. Το πρώτο ήρθε «καταλαθος» όποτε δεν ένιωσα ποτέ το αίσθημα του προσπαθώ για παιδί και μπορώ να πω ότι είναι πολύ ιδιαίτερο συναίσθημα. Λοιπόν άρχισα το προηγούμενο Δεκέμβριο με τεστ ωορρηξίας τα οποία για 2 μήνες συνεχόμενα δε βγαίνανε θετικά,επικοινώνησα με το γυναικολόγο μου κάναμε από την αρχή παρακολούθηση ωορρηξίας και βλέπαμε ότι αναπτύσσονται σωστά. Το μόνο που υπήρχε είναι κυστες στις ωοθηκες αλλά μετά από όρμονολογικο έλεγχο είδαμε ότι δεν έχω το σύνδρομο μόνο της εμφανιση πολυκυστικών ωοθηκών. Πέρασε ένα εξάμηνο έτσι χωρίς κάποια επιτυχία και μας έβαλε σε όλες τις τυπικές εξετασεις ( σαλπιγγογραφια,ορμονικός έλεγχος και για ‘μένα και για τον άντρα μου,σπερματοδιαγραμμα) όλα βγήκανε μια χαρά. Το μόνο που μου ανέφερε  όλο αυτό το διάστημα είναι ότι επειδή έχω οπίσθια κάμψη μήτρας στο σημείο της καισαρικης φαίνεται ότι στη τομή υπάρχει ένα κενό το οποίο ονομάζεται Ισθμοκηλη και υπάρχουν κάποιες έρευνες που υποστηρίζουν πως δημιουργεί υπογονιμότητα και οτι άμα τυχόν επιτευχθεί εγκυμοσύνη αλλά κολλήσει εκεί πάνω το εμβρυο υπάρχουν σοβαρες επιπλοκες. Εγω ψιλοσοκ δεν έχω ξανακούσει τέτοιο πράγμα.Να σημειώσω πως και ο άνθρωπος που μου έκανε σαλπιγγογραφια μου ειπε πως το τοίχωμα της μήτρας είναι φυσιολογικό.  Οι εναλλακτικές που μου έδωσε είναι είτε συνεχίζω και προσπαθώ φυσιολογικά ή κάνω σπερματέγχυση ή να κάνω το χειρουργείο λαπαροσκοπικά για να διορθωθεί αλλά μου είπε πως μπορεί να μη φταίει αυτό 100%. Τέλος πάντων πάω σε αλλη γυναικολόγο γνωστής μου εξειδικευμένη στην υπογονιμότητα. Είδε τις εξετασεις μας όλα φυσιολογικά , με εξετασε και υπερηχογραφικα ειδε και η συγκεκριμένη την εμφάνιση κυστων στις ωοθήκες αλλά δεν έβλεπε αυτό το «κενό» στη μήτρα  που έλεγε ο προηγούμενος γυναικολόγος και μου είπε πως σε όλες τις γυναίκες που έχουν κάνει καισαρική εννοείται πως το τοίχωμα της μήτρας δε θα είναι τελείως ομαλό. Χθες πηγα για παρακολούθηση  κύκλου να δει και η ίδια της πως εξελίσσεται το ωάριο, ήταν όπως έπρεπε να είναι όπως και το ενδομήτριο όποτε μου είπε πως άμα δε μείνω έγκυος αυτό μήνα τον επόμενο θα κάνουμε πρόκληση ωορρηξίας και θα συνεχίσουμε για λίγο έτσι και βλέπουμε μετά πως θα κινηθούμε. Συγνώμη για σεντόνι αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας πως σας ακούγονται όλα αυτά ή αν είχε ποτέ κάποια κάτι παρόμοιο. 

Πρώτα από όλα μην κάνεις χειρουργείο στην μήτρα.  Την μήτρα εκτός από σπάνιες περιπτώσεις δεν την πειράζουμε κ απτην στιγμή που έχεις ένα παιδί μια χαρά λειτουργεί η μήτρα σου. Δεύτερον γιατί τόσο ανχος ? Έχεις ένα παιδάκι κ είσαι υπερβολικά μικρή το παιδι σιγουρα θα ερθει όταν μένεις μια φορα εγκυος σιγουρα θα ξαναμεινεις. Δώσε χρονο κανε διατροφή ήπια γυμναστικη (η έντονη γυμναστικη φέρνει αντίθετα απογεύματα) παρε βιταμινες για γονιμότητα κ ξεκουρασου όσο μπορείς . Είσαι πολύ μικρή κ δεν χρειαζετε ουτε φαρμακα να παρεις ουτε να πιέσεις καταστάσεις έχοντας κιόλας ενα παιδί δείχνει ότι κανενα πρόβλημα δεν υπάρχει. 

πρίν από 4 λεπτά , linaa είπε:

Πρώτα από όλα μην κάνεις χειρουργείο στην μήτρα.  Την μήτρα εκτός από σπάνιες περιπτώσεις δεν την πειράζουμε κ απτην στιγμή που έχεις ένα παιδί μια χαρά λειτουργεί η μήτρα σου. Δεύτερον γιατί τόσο ανχος ? Έχεις ένα παιδάκι κ είσαι υπερβολικά μικρή το παιδι σιγουρα θα ερθει όταν μένεις μια φορα εγκυος σιγουρα θα ξαναμεινεις. Δώσε χρονο κανε διατροφή ήπια γυμναστικη (η έντονη γυμναστικη φέρνει αντίθετα αποτελεσμαατα) παρε βιταμινες για γονιμότητα κ ξεκουρασου όσο μπορείς . Είσαι πολύ μικρή κ δεν χρειαζετε ουτε φαρμακα να παρεις ουτε να πιέσεις καταστάσεις έχοντας κιόλας ενα παιδί δείχνει ότι κανενα πρόβλημα δεν υπάρχει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος γυναικολόγος δηλαδή αυτός που με ξεγέννησε μου είπε πως λόγω του ότι γέννησα με καισαρική και έχω υπέρκαμψη μητρας δημιουργήθηκε αυτή η ισθμοκηλη και γι’αυτο πριν δεν ειχα θέμα στο να πιάσω παιδί και τώρα έχω αλλά είναι ακόμα οι απόψεις των γιατρών 50-50 γι’αυτο το θέμα η αλλη γυναικολόγος που πάω τώρα μου είπε πως δε τίθεται τέτοιο πρόβλημα γι’αυτο έχω μπει σε διάφορες σκέψεις στο τι μπορεί όντως να συμβαίνει. Δε σκέφτηκα ποτέ οτι δε θα καταφέρω καποια στιγμή να μείνω εγκυος απλά προβληματίζεται όταν ακους διαφορετικες αποψεις. Βέβαια ο πρώτος μου έλεγε και κάποια αλλά πράγματα που δε πατούσανε όπως το ότι άμα κολλήσει εκεί πάνω το έμβρυο μπορεί να πάθω ρήξη μήτρας,να γεννηθεί πρόωρα ή να έχω αποβολή όποτε αυτό που σκεφτόμουν είναι οτι αφού είναι τοσο μεγάλοι οι κινδυνοι για ποιο λόγο να μπω σε διαδικασία σπερματεγχυνσης κτλ ενώ  η τελευταία μου είπε πως το να κολλήσει εκεί πάνω ειναι εξαιρετικά σπάνιο, μπορει να συμβεί σε όλες τις γυναίκες απλά αυξάνονται ελάχιστα οι πιθανότητες σε όσες έχουν γεννήσει με καισαρική και άμα  τυχόν συμβεί δε συνεχίζεται καν τέτοια εγκυμοσύνη τη τερματίζουνε λόγω του ότι η γυναίκα μπαίνει σε τεράστιο κίνδυνο. Επίσης ξέχασα πριν να αναφέρω ότι με το προηγούμενο γυναικολόγο είδαμε πως 2 φορές  το ωάριο έσπασε μικρό δηλαδή 16-18χιλ ενώ τους υπόλοιπους ωρίμαζε κανονικά. Τωρα 21η μέρα του κύκλου θα κάνω εξέταση προγεστερονης που με έβαλε η τελευταία γυναικολογος  για να δούμε ότι όντως γίνεται σωστά η ωορρηξία. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...