Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Cafe για μαμάδες Μαίου 2012!!!


ksdesign

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!!!!!!!!!!!!!!!

Όντως χαθήκαμε.............λίγο με τις απόκριες, λίγο με την Κ. Δευτέρα...λίγο ότι αρρωστήσαμε πάλι....άχχχχχχχχχχχχ, αυτοί οι πυρετοί!!!!!!! που χρόνος!!! Σας σκεφτόμουν όμως κάθε μέρα!!!! Λία, άντε με το καλό στο σπίτι σας!!! Γεια σου και σενα Ελένη, ωραίο θέμα ανοίξατε με την Λία....αυτό με τα πεθερικά...δεν ξέρω γιατί αλλά κι εγώ στην ίδια μοίρα με σας....καλοί άνθρωποι...αλλά...!!! Σαν τους γονείς σου δεν είναι...εγώ βέβαια έχω θέμα με αυτό...γιατί δυστηχώς οι δικοί μου δεν ζουν...πέθαναν το 2005 και οι 2, με έξι μήνες διαφορά από καρκίνο...και το κακό είναι ότι δεν ξέρω καθόλου τι θα κάνω μετά που θα γυρίσω στο σπίτι με δύο παιδιά...πολύ δύσκολα...δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι...η πεθερά μου έχει δυσκολίες κίνησης άρα δεν είναι για πολλά πολλά....άντε να μας κάνει κανένα φαί και τέτοια...για να κρατήσει τον μεγάλο αποκλείεται γιατί δεν μπορεί να σηκώνει βάρος....τώρα για τον πεθερό μου καλός είναι, τα βρίσκει πολύ με τον Χρήστο, αλλά πρώτες μέρες από την κλινική, π.χ. να θέλω να θηλάσω το μωρό ....κλπ...δεν νιώθω καθόλου καλά....δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα τους έχω στα ποδια μου....όπως και να το σκεφτώ δύσκολα θα είναι... Στην κλινική αν κρίνω από την άλλη φορά θα έχω την πεθερά μου όλη μέρα...αλλά ουσιαστικά αν είμαι καλά σαν την άλλη φορά δεν θα την χρειαστώ, γιατί η κλινική είναι σούπερ...και στα προσφερει όλα πριν τα σκεφτείς καλά καλά!!!!!!!!!!!!!!!

Ελένη καινούργια, καλώς όρισες στην παρέα μας!!!!!!!!!!! Όντως όπως σου είπαν και τα κορίτσια ξεκίνα, γιατί είναι πολλά τα πραγματα που έχεις να κάνεις και αγοράσεις πολλά!!!!!!!!

...θα ξαναμπώ αργότερα...γιατί ήρθε το θηρίο δίπλα μου και δεν μ'αφήνει...θέλει να ασχολούμαι μαζί του.........

Φιλιά σε όλες!!!!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σας κορίτσια!!!!!!!!!!!!!!!

Όντως χαθήκαμε.............λίγο με τις απόκριες, λίγο με την Κ. Δευτέρα...λίγο ότι αρρωστήσαμε πάλι....άχχχχχχχχχχχχ, αυτοί οι πυρετοί!!!!!!! που χρόνος!!! Σας σκεφτόμουν όμως κάθε μέρα!!!! Λία, άντε με το καλό στο σπίτι σας!!! Γεια σου και σενα Ελένη, ωραίο θέμα ανοίξατε με την Λία....αυτό με τα πεθερικά...δεν ξέρω γιατί αλλά κι εγώ στην ίδια μοίρα με σας....καλοί άνθρωποι...αλλά...!!! Σαν τους γονείς σου δεν είναι...εγώ βέβαια έχω θέμα με αυτό...γιατί δυστηχώς οι δικοί μου δεν ζουν...πέθαναν το 2005 και οι 2, με έξι μήνες διαφορά από καρκίνο...και το κακό είναι ότι δεν ξέρω καθόλου τι θα κάνω μετά που θα γυρίσω στο σπίτι με δύο παιδιά...πολύ δύσκολα...δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι...η πεθερά μου έχει δυσκολίες κίνησης άρα δεν είναι για πολλά πολλά....άντε να μας κάνει κανένα φαί και τέτοια...για να κρατήσει τον μεγάλο αποκλείεται γιατί δεν μπορεί να σηκώνει βάρος....τώρα για τον πεθερό μου καλός είναι, τα βρίσκει πολύ με τον Χρήστο, αλλά πρώτες μέρες από την κλινική, π.χ. να θέλω να θηλάσω το μωρό ....κλπ...δεν νιώθω καθόλου καλά....δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα τους έχω στα ποδια μου....όπως και να το σκεφτώ δύσκολα θα είναι... Στην κλινική αν κρίνω από την άλλη φορά θα έχω την πεθερά μου όλη μέρα...αλλά ουσιαστικά αν είμαι καλά σαν την άλλη φορά δεν θα την χρειαστώ, γιατί η κλινική είναι σούπερ...και στα προσφερει όλα πριν τα σκεφτείς καλά καλά!!!!!!!!!!!!!!!

Ελένη καινούργια, καλώς όρισες στην παρέα μας!!!!!!!!!!! Όντως όπως σου είπαν και τα κορίτσια ξεκίνα, γιατί είναι πολλά τα πραγματα που έχεις να κάνεις και αγοράσεις πολλά!!!!!!!!

...θα ξαναμπώ αργότερα...γιατί ήρθε το θηρίο δίπλα μου και δεν μ'αφήνει...θέλει να ασχολούμαι μαζί του.........

Φιλιά σε όλες!!!!!!!!!!

Αχ, Κατερινακι...πολυ λυπηθηκα για τους γονεις σου, πραγματικα.... Τι σου ειναι η μοιρα βρε παιδι μου! Δυο ανθρωποι που αγαπηθηκαν και εζησαν μαζι, πεθαναν και σχεδον μαζι απο την ιδια ασθενεια...Το σκεφτομαι και ανατριχιαζω.... Εισαι πολυ δυνατη που το περασες ολο αυτο και την παλεψες! Εγω δεν ξερω πώς θα ημουν στη θεση σου... Ισως και σε καμια κλινικη για καταθλιψη... :(:(:(:(:( Να ζησεις, κοριτσι μου, χρονια πολλα και να τους θυμασαι!

Οσο για τα πεθερικα....ειναι οντως λιγο περιεργο και αμαρτια αλλα...πώς να το πω... δεν τους θελω για πανω απο μια επισκεψη! Δεν τους θελω για περισσοτερο απο 3-4 ωρες συνεχομενα! Ειδικα με την πεθερα...δε νιωθω ανετααα!!!! Εννοειται οτι σαν τους γονεις δεν ειναι κι ας αναγκαστηκα να τους φωναζω "μαμα - μπαμπα".....!!! Μπλιαχ!!! Εκεινοι το θελησαν και ειπα να τους το κανω το χατηρι...:mad: Αλλα ενω το λεω σχεδον χρονο δεν μου βγαινει ακομη ευκολα.... Εσεις κοριτσια πώς τους αποκαλειτε;;;; :?:

Κατερινα, εχε την πεθερα σου στην κλινικη και μετα στο σπιτι εσυ και ο αντρουλης σου..και η πεθερα να βοηθαει απο το σπιτι της στελνοντας κανενα φαγητο... Που και που και ο πεθερος να βοηθησει για καμια εξωτερικη δουλεια κλπ. Λεω εγω τωρα μια ιδεα αν και φανταζομαι οτι θα ειναι αρκετα δυσκολο με 2 μικρουλια στο σπιτι..


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

....εγώ πάντως τα πεθερικά μου μαμα και μπαμπά ΔΕΝ τα είπα ΠΟΤΕ!!!!!!!! 1ον γιατί δεν τους ένιωσα ποτέ έτσι, άρα δεν μπορώ να κοροιδεύω τον εαυτό μου...θα έβαζα τα γέλια....και 2ον γιατί με το να έχουν πεθάνει οι δικοί μου το 2005 δεν μπορούσα αμέσως το 2006 που παντρευτήκαμε με τον άντρα μου, ξαφνικά να τους φωνάζω έτσι, θα ένιωθα ότι προσπαθώ να τους αντικαταστήσω....(άνθρωποι αναντικατάστατοι για εμένα...) Μέχρι να γεννήσω τον Χρηστάκο μου, τους έλεγα, "κ. Γιώργο" και "κ. Ευτυχία"....τώρα το έχω κόψει και αυτό...τους λέω παππού και γιαγιά!!!!!!!!!!!!!!!!

Κορίτσια για την λίστα του μαιευτηρίου, το πιο σίγουρο είναι να την ζητήσετε από την γραμματέα - μαία του γιατρού σας....γιατί όπως καποια το ανέφερε, νομίζω η Ελένη, η κάθε κλινική ζητά τα δικά της...η γραμματέας του γιατρού από την συνεργασία με την κάθε κλινική ξέρει να σας πει με σιγουριά...α, επίσης κάποια είπε ότι θέλει να πάρει αφρόλουτρα και σαμπουάν του μωρού....αν τα θέλετε για την κλινική, επειδή κάποιες ζητάνε και τέτοια...μην πάρετε τα ακριβά...frezyderm και τέτοια, γιατί το ποιο πιθανό να μην σας τα ξαναγυρίσουν...πάρτε απλά της johnson, proderm κλπ....τα ακριβά για το σπίτι σας!!!!!!!!!!!! Το ξέρω εκ πείρας...εμένα στην λίστα τότε στον Χρήστο μου ζητούσαν τέτοια... (βέβαια μάλλον ήταν παλιά η λίστα, γιατί δεν μου τα ζήτησαν ποτέ.....η κλινική μου είχε κάνει ριζική ανακαίνιση πριν ένα χρόνο τότε...) Όταν λοιπόν πήγα κι εγώ να τα αγοράσω, κι επειδή γνωρίζω καλά την φαρμακοποιό, της ζήτησα τα καλύτερα για το μωρό μου...και τότε αυτή μου είπε: "μην τα πάρεις αυτά μαζί σου...θα τα αφήσεις σπίτι σου...και στην κλινική τα φτηνά, του σούπερ μάρκετ!!!!!!)

Ελένη τι ακούω? έχετε αρχίσει να μιλάτε και για βάφτιση εσείς? Πολύ προχωρημένους σας βρίσκω!!!!!!!!!! Πότε το σκέφτεσται? Εμείς το Χρήστο τον βαφτίσαμε 22 μηνών, το καλοκαίρι...η αλήθεια είναι ότι λέγαμέ ότι το αργούμε....αλλά δεν γινόταν μέσα στον ίδιο χρόνο, έξοδα μωρού, κλινικής - γέννας, είχαμε αγοράσει καινούργιο οικογενειακό αυτοκίνητο, οπότε ήταν αδύνατο και βάφτιση (που αυτό σε πιο λιανά σήμαινε άλλα 4 - 5 χιλιάρικα )έτσι μας πήγε 22 μηνών ο μικρός...αλλά να σου πω την αλήθεια το ευχαριστηθήκαμε γιατί ο μικρός καταλάβαινε και συμμετείχε στον χορό, και στο φαγητό, έκανε κέφι και με τους καλεσμένους...ήταν υπέροχα!!!!!!!!!! Αφού είπαμε ότι και τον Γιώργο τελικά, όταν έρθει με το καλό...έτσι θα το κάνουμε....να το ευχαριστηθεί και αυτός...βέβαια δεν νομίζω να καταφέρουμε όλα αυτά που κάναμε στον Χρηστάκο, γιατί οι εποχές αλλάξαν ριζικά μέσα σε δύο χρόνια και οι δουλειές έχουν πέσει κατακόρυφα....έτσι όπως μας έκαναν την οικονομία μας!!!!!!!!!!

Λία, τελικά τι καλά πήρατε? μας είπες?

Παιδιά κι εγώ έχω ξεκινήσει την βαλίτσα...άνοιξα προχθές τα κουτιά μετα ρουχαλάκια του Χρήστου...από ζιπουνάκια θα βολευτούμε μια χαρά, όπως επίσης και απο ρουχαλάκια απο Σεπτέμβρη και μετά...αλλά από καλοκαιρινά δεν του έχω τίποτα...γιατι ο Χρήστος γεννήθηκε Οκτώβριο, οπότε τα πρώτα του καλοκαιρινά ρούχα είναι από 10 μηνών και πάνω....άρα τώρα θέλουμε τα άμεσα, στα οποία δεν ξέρω τι να κάνω, γιατί δεν ξέρω και τι δώρα θα μας φέρουν....εν τω μεταξύ μετά που θα γεννηθεί το μωρό δεν θα είναι εύκολο να τρέχω για ρουχαλάκια στα μαγαζιά....σκέφτομαι ανάλογα με το πόσα ρούχα μου χρειαστούν για το καλοκαίρι, να τα βρώ μέσω ίντερνετ.....ψωνίζω και του Χρ. έτσι πολλές φορές....Έχω βρει καλές τιμές στα παιδικά του La redoute, αλλά και στα http://www.mini-raxevsky.com/ (αν θέλω κάτι για πιο καλό) που έχει εκτός από τα κανονικά ρούχα του, έχει και υπέροχες προσφορές....

Εleni@, ξεκίνα....από έπιπλα θα σου έλεγα επειδή έχεις μικρό σπίτι (μία ιδέα είναι αυτό που σου είπε η Λια....παρκοκρέββατο....κλπ) η άλλη ιδέα που θα σου έλεγα εγώ, είναι να πάρεις ένα πολυχρηστικό κρεββατάκι, το οποίο έχει ενσωματωμένη συρταριέρα, η αλλαξιέρα τοποθετείται από πάνω, και όσο μεγαλώνει το παιδί δεν ξέρω πως ακριβώς κάτι βγάζεις νομίζω την συρταριέρα...και μεγαλώνει το κρεββάτι, και γίνεται μονό....(βέβαια νομίζω όχι δίμετρο μονό για να κοιμάται εκεί μέχρι τα 18 και άνω....αλλά μέχρι τα 10 - 12 χρόνια θα πρέπει να χωράει...νομίζω αν δεν κάνω λάθος ότι γίνεται μέχρι 1.60μ. Ψάξτο γιατί είναι μια πολυλειτουργική λύση, μαζεμένη που θα σε βολέψει για πολλά χρόνια....Γενικά να ξέρεις θέλεις, κρεββάτι, συρταριέρα, αλλαξιέρα, ρηλαξάκι, μπανάκι, ενδοεπικοινωνία, αποστειρωτή, μπουκάλια, πιπίλες, θηλές για αντικατάσταση στα μπουκάλια...καρότσι επίσης, βασικό αξεσουάρ...καρεκλάκι για το αυτοκίνητο στο οποίο μπαίνει για κανένα 4τράμηνο, μετά δεν χωράει και θέλεις το επόμενο καρεκλάκι....και μετά από ρουχαλάκια, ζιπουνάκια, πετσετούλες, πάνες αγκαλιάς, πάνες βαμβακερές, σελτεδάκια, σεντονάκια, σαλιάρες, πανάκια μικρά για να του σκουπίζεις τα σαλάκια του ή για να βάζεις στον ώμο σου όταν το σηκώνεις.....τι άλλο....για συμπληρώστε βρε κορίτσια να βοηθήσουμε την καινούργια φιλενάδα μας εδώ....γιατί εγώ τα έχω πάρει πριν 2,5 χρόνια και δεν μου έρχεται κάτι άλλο....προς το παρών!!!!!!!!!!!!!!

Σοφία, συντοπίτισα........που είσαι?

Πολλά φιλιά, και τα λέμε πάλι!!!!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Φτάσαμε επιτέλους στο σπιτάκι μας χθες το βράδυ στη 01:00 και σήμερα σηκώθηκα πρωί πρωί και ξεκίνησα τις δουλειές .... έχω απειρα πράγματα να κάνω ...αλλλά νιώθω μεγάλη χαρά ...είναι μωροδουλειές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κατερίνα μου λυπάμαι πάρα πολύ που έχασες τους γονείς σου...δεν έχω πιό δύσκολο πράγμα από αυτό...και ειλικρινά τρέμω τη στιγμή που μπορεί κάτι να τους συμβεί..πολλές φορές έχω ευχηθεί να φύγω πρώτη για να μη χρειαστεί να αποχαιρετήσω κανέναν δικό μου άνθρωπο...:-(:sad::-(

όσο για τα πεθερικά, Ελένη μου, χαρά στο κουράγιο σου που τους φωνάζεις μαμα και μπαμπά...επειδή ξέρω από βορειοελλαδίτες καταλαβαίνω γιατί υπέκυψες στις πιέσεις:rolleyes::rolleyes::rolleyes: Οι δικοί μου σαν νότιοι είναι αρκετά ψυχροί άνθρωποι οπότε τους μιλάω χαλάρα στον πληθυντικό:!::!::!: είναι και ηλικιωμένοι οπότε το σηκώνουν...αλλά είναι αυτό που λέτε βρε κορίτσια, δεν είναι γονείς μας, δεν θα γίνουν ποτέ, και εγώ το βλέπω ακόμα και τώρα που είμαι έγκυος και είναι και το πρώτο τους εγγόνι, και θα πάρει και το όνομα, τόσες μέρες είμασταν κάτω, πρώτα τα παιδιά τους φρόντιζαν και μετά θα με ρωτούσαν αν θέλω και εγώ κάτι...

και όταν έλεγα στην πεθερά μου ότι θα έρθει η μαμά μου να μείνει μαζί μου μετά που θα γεννήσω, μου έλεγε, σιγά, αφού δεν θα δουλεύεις μια χαρά θα μπορείς και μονη σου να κοιτάζεις το μωρό...τι δηλαδή, γιατί να μην προλαβαίνεις να μαγειρεύεις???εγώ 3 παιδιά έκανα και κάθε μέρα πήγαινα στις ελιές:o:o:o:o:o:-x:-x:-x:-xΑυτές οι ιστορίες του 1800 με κάνουν να θέλω να τσιρίξω!!!!!!!!!!!!

Αχ, Ελενάκι, για όταν γεννήσω και μετά το έχουμε ξεκάθαρο ότι θα έρθει στο νησί μόνο η μαμά μου για κανένα 20ήμερο να με βοηθήσει...ευτυχώς η πεθερά δεν μπαίνει εύκολα σε καράβι:-P:-P:-P

Το θέμα είναι πριν γε΄ννήσω που θα μένω στην κουνιάδα μου(είμαστε πολύ αγαπημένες) αλλά υπάρχει περίπτωση να θέλει να έρθει η πεθερά να είναι μαζί μου:idea::idea::idea:για φαντάσου να περάσω όλο τον ένατο μήνα με την πεθερά στο ίδιο σπίτι???????????????

θα το βγάλω μόνη μου με το ζόρι το παιδί νωρίτερα!!!!!!!!!!!

Καλά θα κάνεις από τώρα να το πεις στην πεθερά σου ότι μετά την γέννα θα ήθελες να μην έχεις κόσμο στο σπίτι, το πολύ πολύ την μαμά σου, γιατί δεν χωράτε και γιατί δεν θα νιώθεις άνετα....

αν ντρέπεσαι να το πεις έτσι, πες της πως θα τηρήσετε το 40 ήμερο και μέχρι να πάρει την ευχούλα δεν θέλεις κανέναν στο σπίτι:wink:;-):wink:

Κατερινάκι ρώτησες για τα πράγματα που ψωνίσαμε...

λοιπόν...τα πήραμε όλα από το Ήρα δηλ. το καρότσι που σας είπα με πορτ μπεμπέ και κάθισμα αυτοκινήτου, πήρα και εξτρά ομπρελίτσα και κουνουπιέρα και στρώμα για το πορτ μπεμπέ αφού εκεί θα κοιμάται το μπεμπούλι στην αρχή:wink: επίσης το στρώμα της κούνιας ειναι λάτεξ με κοκοφοίνικα της κοκοματ, πήραμε μάρσιπο που ήθελε ο άντρας μου όπωσδήποτε (!)πήραμε πάντα με παπλωματάκι κουνουπιέρα και ασορτί σεντονάκια για την κούνια του, πήρα σελτεδάκια για το πορτ μπεμπέ και σελτέδες με λάστιχο για την κούνια, επίσης κατωσέντονα με λάστιχο για την κούνια και σεντονάκια και πάνες για το πορτ μπεμπέ, πετσετούλες για το μπανάκι του, ένα μπουρνουζάκι, μπιμπερό και θηλές, πιπίλες, ένα ημερολόγιο μωρού(αυτό που γράφεις μέσα, πότε γεννήθηκε, πόσα κιλά, πότε γέλασε, πότε μίλησε κτλ κτλ, ΤΕΛΕΙΟ, να πάρετε), πήραμε μπανάκι με βάση, μια αλλαξιέρα αλλά με ράφια όχι με συρτάρια μου φάνηκαν πανάκριβες αυτές με τα συρτάρια...και από τα τζάμπο τα ρουχαλάκια και τα άλλα ψιλολοίδια που σας είχα πει!!!ΑΥΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινακι, στο ποδι ησουν στις 3 τα ξημερωματα που εγραψες; Σε κρατουσε ο Χρηστακης; :lol: Δωσ' του πολλα φιλακια!

Κι εγω βρε κοριτσια δεν μπορουσα να τους πω και τους φωναζα "κ. Κωστα και κ. Ιφιγενεια". Μου φαινοταν οπως ακριβως το ειπες, Κατερινα. Σα να κοροιδευω τον εαυτο μου αν τους πω "μπαμπα-μαμα"... Αλλα σε καποια φαση που ειχαν παει επισκεψη στους γονεις μου (εμεις δεν ειμασταν παροντες, βρισκομασταν Αθηνα οπως τωρα), ο πεθερος μου το πεταξε στους δικους μου οτι "να η Ελενη μας λεει κυριο και κυρια και ειναι απομακρο και εμεις την εχουμε σαν κορη μας" και τετοιες αηδιες... Ο μπαμπας μου ο τυπικος τοσο ηθελε να ακουσει και με πηρε τηλ. και μου ζητησε σιγα σιγα να μπορεσω να τους πω μπαμπα - μαμα!! Το ηξερε οτι μου ηταν δυσκολο, αλλα μου ζητησε να προσπαθησω και ετσι θα νιωθουμε πιο καλα και πιο κοντα! :confused: Ειχα και τη γιαγια μου και ελεγε τα ιδια και με επρηζε και ελεγε "μην κανεις κρυαδες"!!!!!!! και με τσατιζε κι εκεινη! Οποτε τι να κανω..στις 21 Μαιου περσι που ηταν η γιορτη μας και πηρα τον πεθερο τηλ. τον ειπα πρωτη φορα "ΜΠΑΜΠΑ"! Κολλησε λιγο και γελασε, αλλα στην τελικη αυτος το ζητησε... Αρα δε νομιζω να τον χαλασε κιολας. Και φυσικα ειπα μετα και την πεθερα "μαμα'...:mad: Κοντευω να το συνηθισω, αλλα οχι ακομη.... Το λεω και ζοριζομαι...Λιγοτερο απο τις αρχες, αλλα ζοριζομαι! Αντε με τον πεθερο μιλαω μια στο τοσο, αλλα και αυτη η πεθερα σχεδον καθε μερα τηλεφωνο!!!!! :mad:

Το γελιο ειναι οτι αφου εγινε αυτο πιεζα και τον αντρα μου να πει τους δικους μου γονεις "μαμα-μπαμπα" και να μην μπορει με τιποτα!!! χαχαχα "Δεν κολλαει τοσο στον αντρα" ελεγε..... Ναι αλλα εγω σα γονεις τους δικους του κι εκεινος τους δικους μου με το σις και με το σας;;; Δεν λεει!! Τελοσπαντων με τα πολλα καποιες φορες που εχει εμπνευση τους λεει ετσι και αλλες ή αποφευγει να αποκαλεσει ή με κυριε-κυρια! Ολα τα λεει ο γλυκος μου! χαχαχα :-P:-P:-P

Λια μου, τυχερη εισαι που ειναι λιγο ηλικιωμενοι και σηκωνουν τον πληθυντικο και ειναι και πιο ψυχροι σαν νοτιοελλαδητες! Τι καταλαβα κι εγω με τους θερμοαιμους;;; :rolleyes: Οσο για τον ενατο μηνα που θα εισαι στην κουνιαδα σου, θα μεινεις εκει ολο τον ενατο; Απο την αρχη; Ενα μηνα δηλαδη; Ειναι πολλες οι μερες για να εχεις πεθερα μαζι!!! Χριστουλη μου!!! :o

Εγω για να της πω οτι θελω μετα τη γεννα μονο τη μαμα μου περιμενω να με ρωτησει εκεινη και λογικα θα το κανει γιατι κι εκεινη εχει κορη και ξερει οτι πρωτα θα θελω τη μαμα μου και μονο αν δεν μπορει εκεινη λογω δουλειας θα μεινει η πεθερα 1-2 βδομαδες το πολυυ! Ασε που στην Καβαλα εχει υποχρεωσεις η πεθερα γιατι κραταει βδομαδα παρα βδομαδα τον αλλο εγγονο τα πρωινα γιατι η κουνιαδα μου ειναι δασκαλα. Ευτυχως! Αρα το πολυ 2 βδομαδες να μεινει ΑΝ χρειαστει!! Εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε τοτε οσο μπορουμε να γελαμε με τα χαλια μας αν εχουμε πεθερες! χιχιχι

Κατερινα...... 4-5 χιλιαρικα η βαπτιση;;;; Πολλα μου ακουστηκαν; Μηπως τραπεζωνετε μετα πολλα ατομα; Γιατι εμεις δε νομιζω να καλεσουμε στο τραπεζι ολους, αλλα επιλεκτικα καποια ατομα. Παντως λεμε να τη βαφτισουμε μικρουλα, μεσα με τελος Σεπτεμβρη, δηλαδη 4,5 μηνων. Αντε βαρια αρχες Οκτωβρη. Πριν κρυωσει ο καιρος σε καθε περιπτωση. Και αυτο θα γινει ειτσι νωρις γιατι δε θελω μετα ολο το χειμωνα να ειναι αβαφτιστη γιατι Χριστουγεννα και Πασχα θελω να την κοινωνησω. Μεσα στο καταχειμωνο δε θελω για να μην κρυωσει, οποτε Σεπτεμβρη, το πολυ αρχες Οκτωβρη. Ετσι το σκεφτηκα και δε με απασχολει γιατι εχω δει αρκετα μικρα μωρακια να βαφτιζονται και δεν παθανε και τιποτα. Δεν καταλαβαινουν και πολλα και ζοριζονται και λιγοτερο ισως. Εχουμε βρει και νονο, μια χαρα! :lol:Ας φτασουμε εκει και ολα θα γινουν!

Λια, τωρα που το λες, δεν εχω κουνουπιερα και ομπρελα για το καροτσι! Επεται και καλοκαιρι και ειναι απαραιτητα! Θα παω να παρω... Επισης δεν πηρα ημερολογιο μωρου. Θα το παρω και αυτο. Στα τζαμπο θα εχει αραγε; Στο Ηρα θα ειναι ακριβο φανταζομαι... Ποσο το πηρες; Παραδειγμα: Εψαχνα καλαθακι πανινο για τις κρεμουλες του και στο Ηρα, Λητω κλπ κατω απο 30 ευρω δεν ειχε ουτε 1... Στο τζαμπο βρηκα ωραιοτατο ροζ με 6 ευρω... Ελεος! Και ειναι πολυ ωραιο, οχι καμια μπαφα... Ειχε το ιδιο και σε μπλε. Το εξτρα στρωματακι για το πορτ μπεμπε ειναι απαραιτητο;; Η δικια μας δεν θα κοιμαται εκει τα βραδια, εχω λικνο. Για καμια βολτα ή κανενα υπνακο μεσα στη μερα αν την εχω στο σαλονι.

Κατερινα σωστο το σχολιο για τα σαμπουαν. Θα παρω της frezyderm, αλλα θα τα κρατησω σπιτι και θα παρω φτηνο σαμπουαν-αφρολουτρο 2 σε 1 για την κλινικη. Κρεμα για το αλλαγμα ειναι καλυτερη για νεογεννητα η sudocreme ή της frezyderm η αντιστοιχη;

Στην Ελενη@ καλα τα ειπες για τα ψωνια. Το θηλαστρο εχω να προσθεσω αν θελει. Σκεφτομαι επισης να παρω 1 κουτι γαλα σκονη να βρισκεται σπιτι και να μην τρεχουμε κανενα βραδυ αν χρειαστει. Ποιο να παρω ομως;;;;:rolleyes:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!!!!!!

Λία, καλή αρχή στις μωροδουλειές λοιπόν....η αλήθεια είναι ότι είναι όμορφο πράγμα, να τα φτιάχνεις όλα αυτά, και να σκέφτεσαι την καινούργια ψυχούλα που θα έρθει στο σπίτι!!!!!!!!!!!!!!

Έτσι είναι Λία μου, με τα πεθερικά συνήθως....πρώτα τα παιδάκια τους και μετά οι υπόλοιποι....το έζησα κι εγώ αυτό....τώρα ένα μήνα ο μικρός κολλάει διάφορες ιώσεις και όλο και κάτι παθαίνω κι εγώ....καρφί δεν βλέπω να τους καίγεται...και μια μέρα πήγαμε σπίτι τους κι έβηχε ο γιόκας τους, και αν έβλεπες πως έκαναν...θα πάθαινες σοκ....λες και είχε δεν ξέρω κι εγώ τι....!!!! Τέλος πάντων... Τώρα όταν σε αρχίζουν και με τέτοιες ιστορίες του 1800 που λες κι εσύ, μάλλον δεν έχει νόημα κάν, να κάνεις κουβέντα μαζί τους, γιατί δεν καταλαβαίνουν....και μόνο έξω φρενών μπορούν να σε κάνουν...ειδικά τώρα στην φάση της εγκυμοσύνης που είναι και οι ορμόνες μας στα hi τους....δεν θέλουμε και πολύ!!!!!!!!!

Καλό αυτό με την πεθερά και το καράβι!!!!!!!!!!!! χεχεχε!!!!!!!

Τι ωραία ψώνια κάνατε, μπράβο καλορίζικα,και τυχερό να είναι το ζουζουνάκι σας όταν θα έρθει με το καλό.....Αποστειρωτή δεν πήρες? Είναι από τα βασικά... Αχ, και αυτό με το ημερολόγιο, είναι τέλειο...έχω πάρει κι εγώ στον Χρ. και είναι πολύ ωραίο...

Ελένη καλά σου λέει και η Λία, να τους ξεκόψεις από τώρα το μετά την γέννα στο σπίτι σου, ότι θες να νιώθεις άνετα!!!!!!!!!!!!! Και δεν θες πολύ κόσμο.... Κορίτσια εμένα στην κλινική, όταν γέννησα το Χρηστάκο μου, κάποια στιγμή, μου πετάει η πεθερά μου..."Ε, τώρα που θα βγεις με το καλό, θα πάμε σπίτι σας, θα πάρουμε κι ένα ράντσο, να έρθω να μείνω κι εγώ μαζί σας....και μόνο μαγείρεμα να σας κάνω..." Παιδιά κόντεψε να πεταχτώ από το κρεββάτι....αλλά δεν είχα περιθώριο, της το ξέκοψα επι τόπου.........της είπα δεν θα νιώθω άνετα, ότι μπορεί να θέλω να κοιμηθώ ή να θηλάσω....και άλλα τέτοια....ευτυχώς το κατάλαβε και δεν συνέχισε!!!!

Δεν ήμουν στο πόδι μέχρι τις 3 Ελένη μου, απλά κατά τις 12 έγραφα το μυνημα μου, όλο αυτό το κατεβατό...και όταν το έκανα αποστολή μου έγραψε ότι το σύστημα ήταν απασχολημένο...ευτυχώς που το είχα κάνει μια αντιγραφή (copy) οπότε μετά πήγα για ύπνο,αλλά άφησα ανοιχτό τον Η/Υ και κάποια στιγμή που σηκώθηκα να πάω τουαλέτα, ήρθα και το έστειλα....ε, ναι, μην πάει χαμένος τόσος κόπος....τόσα έγραφα!!!

.....αααααα, ομοιοπαθείς βλέπω, με την πεθερά...κι εμένα κάθε μέρα τηλέφωνο, ρε παιδιά. Και όχι μία φορά...Τουλάχιστον μία το πρωι και μια το απόγευμα.......το μόνο καλό είναι ότι επισκέψεις δεν έχουμε....γιατί αυτή μένουν στον 2ο όροφο, χωρίς ασανσέρ, εμείς επίσης μένουμε στον 1ο, οπότε δεν μπορεί να ανεβοκατεβαίνει 3 ορόφους για επίσκεψη...οπότε περιοριζόμαστε στο τηλέφωνο....χεχεχε!!!!!!!!!!!

Όσο με την βάπτιση, για την ακρίβεια μας έπιασε 3000 ακριβώς το τραπέζι, για 120άτομα, βάλε 1000 ευρώ φωτογράφο, κάμεραμαν και Dj, βάλε και το δώρο της νονάς μας άλλα 700ευρώ...=4700Ε!!! Χωρίς το ντύσιμο μας, τουαλέτα + παπούτσια εγώ, κουστούμι ο άντρας μου....άστα...κι ευτυχώς που ήταν και περίοδος εκπτώσεων...το ταλιράκι το περάσαμε για πλάκα!!!!!

Εδώ δεν το κάνουν αυτό με τα άτομα...όσοι είναι στην εκκλησία, είναι και στο κέντρο μετά, γιατί γίνονται παρεξηγήσεις....

Αλλά στον Γιωργάκη τώρα..δεν μας βλέπω για τέτοια παιδιά, με τίποτα... Τότε στο γραφείο, από δουλειά ήμασταν φουλ, είχαμε 10 οικοδομικές άδειες, εκτός τις δικές μου δουλειές...και τώρα έτσι όπως είναι τα πράγματα, δεν υπάρχει τίποτα, ευτυχώς που βγήκαν και τα αυθαίρετα λίγο, και ίσιωσε η κατάσταση......

Παιδιά εγώ την ομπρέλα στο καρότσι, δεν την χρησιμοποίησα καθόλου, γιατί έκανε δουλειά το καπελάκι του καροτσιού....μόνο όγκο μου έπιανε και με εκνεύριζε!!!!!!!!! Ούτε κουνουπιέρα έβαλα στο καρότσι....ούτε καν το είχα σκεφτεί αυτό...τώρα βέβαια επειδή θα ειναι καλοκαιρινά τα μωράκια μας, ειδικά η κουνουπιέρα, σαν να έχετε δίκιο...μπορεί και να χρειαστεί!!!

Παιδιά εγώ το ημερολόγιο, επειδή μου το έκαναν δώρο δύο φορές, οπότε το ένα το γύρισα, ήταν από βιβλιοπωλείο και έκανε γύρω στα 15 - 18 ευρώ....(που να φανταστώ ότι θα ξαναέκανα γιο, για να το κρατούσα!!!!) Το έξτρα στρωματάκι κατά την γνώμη μου, αφού δεν θα την κοιμήζεις την μικρή εκεί, να περνάει όλες τις ώρες της, δεν είναι απαραίτητο... Όσο για τις κρέμες για το πωπουλίνι τους, η sudocream για καθημερινή βάση είναι τέλεια...τώρα άν καμιά φορά σας συγκάψει (ζόρικα) έχω ένα μίγμα από δερματολόγο...τέλειο...είχα τον δικό μου 12 μέρες (το είχε πάθει από αντιβίωσει που είχε πιει, και μια διάρροια που τον είχε κόψει από γαστρεντερίτιδα...) και με το μίγμα από Σάββατο έως Τρίτη πρωί ήταν άλλο πράμα...όταν σας χρειαστεί...πείτε μου....να σας το γράψω!!!!! Γάλα μην πάρεις...γιατί θα σε συμβουλέψουν στην κλινική ποιο να του δώσεις...ή αν δεν το θηλάζεις μόνο, θα του συνεχίσεις αυτό που θα σου πουν από εκεί....εξάλλου αυτά υπάρχουν σε φαρμακεία και σε σούπερ μάρκετ...θα βρεις παντού...εγώ που είχα βγει Σάββατο από την κλινική μου είχαν δώσει από μόνη τους ένα κουτί....που την περάσαμε μέχρι την Δευτέρα, και μετά πήραμε τα δικά μας....Εν τω μεταξύ υπάρχουν τόσα πολλά....υποαλλεργικά, για κολικούς....ένα σωρό...αν δεν γεννηθεί να σου πουν, που να διαλέξεις....!!!!

Φιλιαααααααααααααααά


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.Χαίρομαι πάρα πολύ που υπάρχει ένα τέτοιο είδος επικοινωνίας.

Λοιπόν να σας πω για εμένα, είναι 27 χρονών, μένω στο Πέραμα, είμαι 27 εβδομάδων και είναι αγοράκι!!Τελικά πρέπει να είναι αγορομήνας!!Μέχρι στιγμής η εγκυμοσύνη πηγαίνει μια χαρά, κάνω πιλάτες, έχω κατεβάσει από το ιντερνετ πιλάτες για εγκύους και κάνω στο σπίτι, γιατί είχα βρει γιογκα για εγκύους και μου ζητούσαν 50+30 εγγραφη!!για 1 ώρα την εβδομάδα..Να σας ρωτήσω ρε κορίτσια, πεστε μου μία τιμή για όλα αυτά που χρειάζομαι, πάνω κάτω, να έχουμε μία ιδέα..:):):)


mammy to be soon:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι μπουμπουκεεεες!!! :D:D:D

Πριν κανα δυο ωριτσες γυρισαμε απο τα τζαμπο! Πηρα κατι τελευταια ζιπουνακια και φορμακια, 2 πανες και 1 σελτεδακι ακομη. Πηρα και ενα αφρολουτρο 2 σε 1 υποαλλεργικο της proderm για την κλινικη με 6 ευρω. Και αναρωτιεμαι... Αυτο δεν κανει και για το σπιτι; Να παρω και αλλο πιο ακριβο; Ή οταν τελειωσει αυτο να παρω αλλο; Πολλα λεφτα απο εδω κι απο κει! Να μου το καβατζωσουν στην κλινικη και να το χασω δε νομιζω με το rooming in. Εμεις θα το εχουμε το μωρο, αρα εμεις θα το λουζουμε με τη βοηθεια τους απλα. Και στο κατω κατω αν τυχον το παρουν θα το ζητησω πισω! Ασε που και απο την κλινικη λογικα σου δινουν δειγματα σε καλουτσικο μεγεθος απο σαμπουαν και τετοια,ε; Ετσι εχω ακουσει. Αρα αφου πηρα τωρα αυτο να μη βιαστω να φορτωθω και αλλο με 12 επιπλεον ευρω. Και στη frezyderm που κοιταξα σε ενα φαρμακειο δεν εχει 2 σε 1, αλλα παιρνεις αλλο για κεφαλι και αλλο για σωμα με 12 ευρω εκαστο! Ελεος δηλαδη... Μια χαρα δεν ειναι και η προδερμ; Ειναι και υποαλλεργικο οπως εγραψα και πιο πανω. Και στο mega που εδειχνε τον παιδιατρο το Μαζανη που εκανε μπανιο σε ενα νεογεννητο, το ελουζε με το ιδιο και στο σωμα και στο κεφαλακι. Να μην κανουμε και υπερβολες... Τα λεω για να τα ακουω και εγω η ιδια....:rolleyes: Μια sudocreme θα παρω για το αλλαγμα και τελος. Κατερινακι θα χρειαστω σιγουρα το μειγμα που εχεις για το συγκαμα γιατι ξερω οτι ευκολα συγκαιγονται και δεν τα παιρνεις και χαμπαρι και μετα υποφερουν τα καημενα! Γραψε το απο τωρα να το σημειωσω να το εχω σε ενα χαρτακι το μαγικο φιλτρο!!! Οταν ερθει εκεινη η ωρα θα ειναι αργα γιατι θα τρεχουμε να βρουμε κατι ειδικο....:confused: Λογικα αν δωσω τη συνταγη σε οποιδηποτε φαρμακειο θα μπορουν να μου το φτιαξουν,ε;; Το ελπιζω... Το βαζεις αντι για τη sudocreme την ωρα που το αλλαζεις ή περισσοτερες φορες;

Αχχχ... Ετσι σου ειπε Κατερινιω η πεθερα; "Θα ερθω με ραντζο" ????!!!! Τρομακτικο ακουγεται!!!! Ευτυχως που καταλαβε αυτο που της ειπες και δεν επεμεινε... Η δικια μου γενικα επιμενει αρκετα...Τωρα στο θεμα αυτο ελπιζω να μην το κανει. Το θεμα το δικο μου ειναι οτι η μαμα μου ακομη δουλευει σε ενα γραφειο το οποιο μπορει λογω της καταστασης ανα πασα στιγμη να τη σουταρει, αλλα για την ωρα δουλευει και δεν ξερω αν δουλευει ως τοτε ποσες μερες θα μπορεσει να παρει αδεια για να μεινει σε μενα. Θα ερθει 3-4 μερες πριν μπω κλινικη σιγουρα, θα μεινει και μεχρι να βγω (αλλες 5 μερες).... Ποσες θα μπορεσει;; Συμπερασμα; Σε αυτη την περιπτωση θα μεινει η πεθερα καμια 10αρια μερες το πολυ να βοηθησει λιγο, χωρις τον πεθερο εννοειται! Αρα δεν μπορω να της το ξεκοψω γιατι ισως την χρειαστω τελικα... Τωρα το ενδεχομενο να μην μεινει καμια μαμα και να ειμαστε μονοι με τον ανδρα μου μολις βγουμε απο κλινικη δεν το εχω σκεφτει γιατι φοβαμαι λιγο να πω την αληθεια. Εστω 1 βδομαδα νομιζω θα θελω καποια απο τις 2 μαζι μου. Τι να πω..δεν ξερω!

Α, καλα Κατερινα... Μια περιουσια και για τη βαφτιση... Κι εμεις με τιποτα 120 ατομα για φαγητο. Αν κανουμε τελικα τραπεζι θα ειναι γιατι θα το θελουν οι γονεις, θα εχουμε περιορισμενα ατομα και θα το πληρωσουν εκεινοι... Αλλιως δεν κανουμε καθολου και τελειωσε η υποθεση. Με αυτη την κριση ποιος θα γυρισει να πει σχολια; Και ας πουν στην τελικη...

Απο ρουχα θα βολευτω με καποιο φορεμα οικονομικοτερο απο τουαλετα ακριβη και ο νατρας μου το ιδιο. Παπουτσια επισης. Οσο γινεται νορμαλ τιμη θα ψαξω. Και θα τα παρω τον Αυγουστο με τις εκπτωσεις. Ο φωτογραφος ειναι αναγκαιο κακο, δε νομιζω να βολευτουμε με γνωστο... Dj γιατι πηρατε; Και τελος το δωρο του νονου θα περιοριστει σε 300-400 ευρω! Αλλα τι τελος...Μπουμπουνιερες, γλυκακια, προσκλητηρια...... Απαπα! Αγχωθηκα ηδη! :( Αλλα ας μη μιζεριαζουμε! Θα εχουμε τα γλυκα μωρακια μας και θα ξεχναμε αυτα τα αγχη! Ε, δε θα μας αρρωστησουν κιολας οι αθλιοι! Μεγαλη η χαρη τους! Υγεια να εχουμε.... Αμαν πια!

Σε πρωτη φαση κι εγω ομπρελα δε θα παρω για να δω αν θα χρειαστει. Θα παω να δω για κουνουπιερα. Την κουτα του καροτσιου δεν την εχω ανοιξει αλλα αποκλειεται να εχει μεσα κουνουπιερα,ε; :tongue:

Δικιο εχεις και για το γαλα... Βγαινοντας απο την κλινικη και αφου δουμε αν μας δωσουν καποιο αγοραζουμε τοτε. Απο τωρα οντως, τι να παρω;; Ενα σωρο εχει.....

Κατερινα, ηρωιδα, 2 φορες τη μερα σε παιρνει τηλ η πεθερουλα σου; Ωχ αμαν! Ειναι μαλλον και επειδη εχετε τον μικρο. Και σε εμας οταν με το καλο εχουμε το μωρο ετσι θα κανει στανταρ! Τι κανει το μωρο και τι κανει το μωρο θα ειναι..... Παντως μεχρι στιγμης οταν παιρνει στο σταθερο βαζω τον αντρα μου να το σηκωνει. Οταν με παιρνει στο κινητο, οταν θελω απανταω, οχι παντα για να της δειξω οτι με εμενα τουλαχιστον δε θελω κολλητηλικια και κουβεντες καθε μερα. Η μαμα μου ρε κοριτσια ειναι πιο διακριτικη και τσατιζομαι που η πεθερα "ξεσαλωνει" με τα τηλεφωνα και δε θελω να της δινω και πολυ θαρρος. Θελω γενικα να κραταω τις αποστασεις. Τωρα θα μου πεις το ¨μπαμπα-μαμα" που κολλαει σε αυτο και δικιο θα εχεις! Ηταν μια υποχωρηση γιατι αυτοι το ηθελαν, αλλα δε σημαινει οτι ειμαι και κορη τους! Καλα με την κορη της....μιλαει οοολη μερα στο τηλ! Και ειναι και στην ιδια πολη και βλεπονται σχεδον καθημερινα! Αυτη η κουνιαδα μου...ενα "γκουχ" να κανει ο γιος της (15 μηνων ειναι) παιρνει τη μανα της και το λεει και το σχολιαζουν με τις ωρες....Αχ, τα νευρα μου! Τα ειπα και ξελαφρωσα κοριτσακια μου! Συγγνωμη αν σας επρηξα!!! :rolleyes:

Μου αρεσει ομως ετσι που τα λεμε ολα και ανταλλασουμε αποψεις εστω και διαδικτυακα! :-P

Φιλακια πολλα για τωρα!


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.Χαίρομαι πάρα πολύ που υπάρχει ένα τέτοιο είδος επικοινωνίας.

Λοιπόν να σας πω για εμένα, είναι 27 χρονών, μένω στο Πέραμα, είμαι 27 εβδομάδων και είναι αγοράκι!!Τελικά πρέπει να είναι αγορομήνας!!Μέχρι στιγμής η εγκυμοσύνη πηγαίνει μια χαρά, κάνω πιλάτες, έχω κατεβάσει από το ιντερνετ πιλάτες για εγκύους και κάνω στο σπίτι, γιατί είχα βρει γιογκα για εγκύους και μου ζητούσαν 50+30 εγγραφη!!για 1 ώρα την εβδομάδα..Να σας ρωτήσω ρε κορίτσια, πεστε μου μία τιμή για όλα αυτά που χρειάζομαι, πάνω κάτω, να έχουμε μία ιδέα..:):):)

Καλησπερα, Ελενακι!! Κοντα ειμαστε..Πειραια στην Κοκκινια μενουμε εμεις ορια με Νικαια.

Κι εγω Ελενη ειμαι, 29 χρονων και στην 29η εβδομαδα! Εχω κοριτσακι και θα γεννησω αρχες Μαιου με καισαρικη στο Ρεα, πρωτα ο Θεος. Εσυ που θα γεννησεις;

Κατσε λοιπον, βαλε σε λιστα σε ενα χαρτι οσα σου ειπαν τα κοριτσια για αυτα που θα σου χρειαστουν (ειναι ολα απαραιτητα, δεν εγραψαν παραπανισια) και ξεκινα να αγοραζεις αμεσα απο τα χοντρα. Τα επιπλα δηλαδη. Δες το χωρο σου, φαντασου λιγο που θα βαλεις τι και βουρ στα μαγαζια! Μην ξεχασεις να επισκεφτεις τα τζαμπο πρωτα για τα πιο ψιλοπραγματα οπως ζιπουνακια, φορμακια, πιπιλες, θηλες, μπιμπερο, σεντονακια, πανακια μικρα για τον ωμο σου οταν θα τον κρατας για να ρεφτει, σελτεδακια αδιαβροχα, μπανιερουλα, πετσετες, σαλιαρες, κουβερουλες..... Εχει ποικιλια σε σχεδια και ποιοτητες και πολυ καλες τιμες! Στο λεω γιατι εγω πηρα καποια απο αυτα απο το Λητω και την πατησα γιατι εχει μονο ακριβουτσικα πραγματα... Αρα για τα ψιλα πρωτα ΤΖΑΜΠΟ! Και το βασικο ειναι να πας με λιστα του τυπου: 5 σαλιαρες, 3 πιπιλες, 2 μπουρνουζια, 4 σεντονακια...κλπ..κλπ! Συγκεκριμενα πραγματα δηλαδη, αφου φυσικα τα σκεφτεις πρωτα. Αλλιως θα παρασυρθεις και θα παρεις πολλα και περιττα. Εχει τοσα σχεδια που τα χανεις! :rolleyes:

Τωρα οσον αφορα τo budget χρηματων που θα χρειαστεις....χμμμμ....δυσκολο να υπολογισεις γιατι παιζουν μεγαλο ρολο τα χοντρα οπως το καροτσι (αν παρεις 3 σε 1 θα εχει σιγουρα 400 -600 ευρω), το ειδος κρεβατιου που θα παρεις (αν τελικα ειναι παρκοκρεβατο εχει πολυ οικονομικα συν ενα καλο στρωματακι βεβαια, ενω αν παρεις λικνο ειναι λιγο ακριβοτερο καθως ειναι ξυλινα αυτα. Εγω τετοιο εχω (λικνο) και ειναι καλο γιατι ειναι μικρο-βολικο και εχει ροδακια και το πηγαινοφερνεις ευκολα. Μπαινει και ανετα στο υπνοδωματιο σας, κι εγω εκει θα το εχω αρχικα κανα 5μηνο.) Τωρα που ειπα για το παρκοκρεβατο.. Εγω κοριτσια ακουσα απο μαμαδες οτι δεν ειναι καθολου βολικο ουτε για κρεβατι, ουτε για παρκο για να παιζει... Καλυτερα ειναι εκεινα τα παρκα με το χοντρο διχτυ το αραιο που ειναι μονο για παιχνιδι και για υπνο εχεις κατι αλλο. Εσυ Ελενη μπορεις να παρεις λικνο για τους πρωτους μηνες που θα σε βολεψει σιγουρα. Παρκο για παιχνιδι ετσι κι αλλιως ειναι νωρις ακομη. Μετα το εξαμηνο νομιζω καλυτερα. Αρα για να επανελθω στα χρηματα που θα χρειαστεις για οολα τα βασικα και αρχικα ψωνια θα ελεγα με μεγαλη επιφυλαξη οτι με 1500-2000 εισαι καλυμμενη. Αλλα, εξαρταται αν σου φανηκαν πολλα, απο το καροτσι, το ειδος κρεβατιου και αν θα παρεις συρταριερα. Ελπιζω να μη σε τρομαξα, αλλα βγαινουν ενα σωρο και φευγουν αερας τα λεφτα. (Υπολογισα και τις συσκευες που θα παρεις οπως αποστειρωτης, ισως θηλαστρο κλπ)


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!!!!!

Ελένη το λίκνο είναι πολύ καλό, σταθερό και βολικό...αλλά πρέπει να σκεφτούμε ότι η Ελένη@ μας είπε ότι έχει πολύ μικρό σπίτι, άρα τι θα το κάνει μετά από 3 ή 5 μήνες που ο μπέμπης δεν θα χωράει??? Όσο για το παρκοκρέββατο, το έχω ακούσει κι εγώ αυτό ότι δεν βολεύει...αλλά δεν ξέρω γιατί...ίσως γιατί το μωρό κοιμάται χαμηλά, πρέπει να σκυβεις, ανά πάσα ώρα και στιγμή για να βάζεις - βγάζεις...και για πάρκο συγχρώνος...θα γίνονται τα σεντονάκια χάλια, θα τα ξεστρώνει συνέχεια...αν κρίνω από το Χρήστο τι έκανε άν τον άφηνα στο κρεββατάκι για να παίξει....χαμός....άντε μετά να ξαναστρώνεις, ειδικά το παρκοκρέββατο εκει κάτω!!!!!!!!!!!!Εγώ για πάρκο είχα πάρει το κλασσικό όπως λες με το χοντρό δύχτι γιατί με είχαν συμβουλέψει ότι είναι πιο καλό...από την άποψη ότι όταν αρχίζει να νιώθει τις δυνάμεις και να κάνει προσπάθειες να σηκωθεί, μπορεί και βάζει τα δαχτυλάκια μέσα και πιάνεται, σκαρφαλώνει, κάτι που δεν μπορεί να το κάνει στο άλλο...το άλλο βολεύει μόνο από την άποψη ότι άν κάνετε συχνά ταξίδια όπως ακούω ότι οι γονείς σας μένουν μακρυά, μπορείται να το κουβαλάτε εύκολα για να το κοιμίζεται εκεί...Μια χαρά είναι το αφρόλουτρο παιδιά, και το προδέρμ, και τα Nivea και όλα αυτά που κυκλοφορούν για την βρεφική ηλικία....απλά είναι να μην σου κάτσει το παιδί να κάνει αλεργίες....εμένα ασ πούμε ο μικρός δεν μου έχει βγάλει καμία αλεργία σε τέτοια πράγματα. Της κολλητής μου που είχαμε γεννήσει μαζί έκανε αλεργία σχεδόν στα πάντα...γι αυτό μην φορτωθείται και πολλά γιατί είναι ότι και το παιδί σε οδηγεί στο τι είναι κατάλληλο για εκείνο...Επίσης εγώ δεν κοιτούσα καν για αφρόλουτρο σαμπουάν (2 σε 1) ...βασικά σαμπουάν του έπαιρνα, (γιατί είχαμε κι ένα μαλλί....ε, κάτσε καλά!!!) και μ' αυτό του έκανα και το κορμάκι του...εξάλλου τι νομίζετε, με μια ποσότητα ενός φουντουκιού, το πλένεις ολόκληρο......αααααα, κι ένα κολπάκι...επειδή εγώ από την αρχή δεν είχα βοήθεια έπρεπε να ανακαλύπτω τρόπους για να κάνω την ζωή μου πιο εύκολη....λοιπόν επειδή από το πρώτο κιόλας μπάνιο του το έκανα μόνη μου, δεν μπορούσα να κρατάω το μωρό και ταυτόχρονα να γυρνώ ανάποδα το σαμπουάν για να του βάλω στο κεφαλάκι του...οπότε είχα και το έχω ακόμη δηλαδή γιατί βόλεψε...βάζω το σαμπουάν του σε ένα μπουκάλι με απλικατέρ....οπότε με το ένα μου χέρι το πατάω και τον πλένω....επίσης κάτι άλλο που μου το είπε η συνηφάδα μου και στο τσακ γλίτωσα τον δικό μου....όπως κρατάς το μωρό και το πλένεις στον νιπτήρα, όταν έχεις ανοιχτό το ζεστό νερό (αυτό συμβαίνει συνήθως στις διπλές βρύσες και όχι στις μίξεως - με ένα διακόπτη -) , η βρύση πολλές φορές (δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει, όχι απλά καίει...ζεματίζει!!!) οπότε είναι πολύ εύκολο να σου ακουμπήσει το ποδαράκι του στην βρύση και να λιγοθεί το μωρό από το κάψιμο...το είχε πάθει η συνηφάδα μου στο κοριτσάκι της...κι ευτυχώς να είναι καλά που μου το είχε πει, γιατί και η δική μου βρύση έτσι είναι και έτσι πριν τον ξεκινήσω για μπάνιο την τύλιγα με ένα πανί, για να μην έχουμε πρόβλημα....

Κορίτσια το μαγικό φίλτρο για το σύγκαμα...σημειώστε γιατί εγώ τώρα 2,5 χρόνια έψαχνα κάτι τέτοιο να μην τον βλέπω να υποφέρει...

Συνταγή (όλα είναι μορφή κρέμας και όχι τζελ): 1 epithelial crema, 2 canesten crema, 1 dactodor crema. Όλα αυτά γίνονται ένα μίγμα και κοστίζουν γύρω στα 21 - 22ευρώ...και φυσικά δεν γράφεται....στο ταμείο...γιατί απλά γράφονται οι canesten και η dactodor που κάνουν 4 - 5 ευρώ όλες...και η epithelial που θεωρείται καλλυντική και κάνει περίπου 16 - 17 ευρώ, απλά δεν γράφεται... Επίσης ενημερωτικά σας λέω ότι η dactodor έχει λίγη κορτιζόνη μέσα, γι' αυτό το μίγμα θέλει πάντα ψυγείο....γιατί αλλιώς καταστρέφεται η δύναμη της κορτιζόνης. Βέβαια δεν θα την χρησιμοποιείται για ψύλλου πήδημα...μόνο όταν βλέπεται να ξεκινά πρόβλημα, θα του πλένεται καλά το πωπουλίνι του, (σε κάθε άλλαγμα πάνας) θα το στεγνώνεται επίσης πολύ καλά, και μετά την κρέμα αυτή, μόνη της.

Κορίτσια μην αγχώνεστε, άν όλα μας πάνε καλά και τα μωράκια μας γεννηθούν γερά και δυνατά, μην αγχώνεστε, ειδικά εσείς με ένα μωράκι...δεν είναι τίποτα...αυτά τρώνε, κοιμούνται...και τίποτα άλλο...στην χειρότερη να σας βγει σαν τον δικό μου, που δεν κοιμόταν ποτέ...κοιμόταν μέχρι 3 μηνών, στις 5 το πρωί...μέχρι τις 10, και από εκεί και πέρα κάτι πεταχτά τέταρτα μέχρι τις επόμενες 5 το πρωί...

Όσο για την βάφτιση, στο λογαριασμό καλά λες ξέχασα τις μπομπονιέρες και τα προσκλητήρια, τα οποία μου ήρθαν σε πολύ καλές τιμές....γιατί έκανα το εξης... Το προσκλητήριο μας, για να έχουμε και μια μοναδικότητα...λόγω δουλειά δηλαδή όχι τίποτα άλλο, το σχεδίασα εγω, (εσείς μπορείτε να βρείτε την ιδέα, το κείμενο κλπ...) και το πήγα σε γραφίστα....ο οποίος μου το εκτύπωσε, μου το έκοψε, (δίφυλλο ξεχωριστό κομμένο δηλαδή) με 0,80 λεπτά, της κολλητής μου που έφτιαξα κάτι πιο απλο, επίσης ωραίο αλλά σε ένα φύλλο, μαζί με τον φάκελο της κόστισε 0,60 λεπτά....όταν έξω βρήσκαμε κάτι τιμές από 1,20 - 1,50 τα πιο χάλια....και στην μπομπονιέρα, αγόρασα, μέσω ενός Ιταλικού σάιτ, ασημένια κομμάτια με παιδάκια που καθόντουσαν σε ένα φεγγαράκι, σε τιμές ξεφτίλας...γύρω στο ένα ευρώ το κομμάτι, που εδώ ούτε τα πήλινα δεν είχαν τόσο,όχι τα ασημένια...μετά είχα από τον γάμο μου πάρα πολλά πουγκάκια μουσελίνας, τα είχα φυλάξει, αγόρασα καινούργια κουφέτα, και σμαρτιες κουφετάκια, έβαλα και μία γαλάζια κορδέλα με μία γυάλινη μπλε χάντρα κι έγινε τέλεια...Το ίδιο έκανα και με το ευχολόγιο, το έφτιαξα εγώ στο φωτογραφείο με 30ευρώ, και με φωτογραφία σε κάθε σελίδα σαν λεύκωμα, ένώ αν το ζητήσεις απο τον φωτογράφο ή το ανθοπωλείο, θα σας το χρέωσουν από 70 και πάνω, και φυσικά μόνο με εξώφυλλο και λευκές σελίδες μέσα....

Dj πήραμε, γιατί είχαμε τραπέζι - γλεντί μετά, και θέλαμε χορό....

Αυτά για την ώρα....!!!!!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι κάνετε κορίτσια?Ωραία μέρα σήμερα ε?

Επιτέλους είδαμε και λίγο ήλιο...μουχλιάσαμε πια, άντε να περάσει αυτός ο χειμώνας, ήταν που ήταν στραβό το κλίμα...μήπως και φτιάξει λίγο η διάθεση με την άνοιξη!

εμείς πήγαμε για καφεδάκι και πίτσα, πήραμε τον ήλιο μας και πίσω στο σπίτι!

Σχετικά με το θέμα της Ελένης@ για το κρεβατάκι, η αλήθεια είναι πως ο καθένας έχει και διαφορετική άποψη, γιατί νομίζω είναι θέμα παιδιού, άλλα βολεύονται έτσι, άλλα αλλιώς...πάντως για το λίκνο είναι σιγουρο ότι δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για 4-5 μήνες που χωράει μέσα το μωρό, εκτός και αν σου το χαρίσουν...όσο για το παρκοκρέβατο ξέρω παιδιά που κοιμούνται από την αρχή μέχρι και τεσσάρων χρονών μέσα και άλλα που δεν το έχουν χρησιμοποιήσει καθόλου...τι να πω..μακάρι να ξέραμε απότώρα τα γούστα των δικών μας!!!!!!!!!!

Εμείς τώρα που τα ψωνίσαμε όλα μαζί τα πράγματα ξοδέψαμε περίπου 2.000:rolleyes::rolleyes::rolleyes:!!!!!και να σκεφτείς αυτά χωρίς το κρεβάτι-κούνια, αποστειρωτή και ριλάξ τα οποία μας τα χάρισαν, και επίσης ακόμα δεν έχουμε πάρει ενδοεπικοινωνία. Όλα τα υπόλοιπα τα πήραμε βέβαια, μέχρι και πάμπερς έχουμε πάρει!!!!!!

Κατερινάκι τέλεια η συνταγή για το σύγκαμα!πιστεύω να την δίνουν τα φαρμακεία χωρίς να την έχει γράψει γιατρός ε?

επίσης ήθελα να σε ρωτήσω για το μπανάκι, στην αρχή το πλένεις το παιδί κρατώντας το στο χέρι και κάτω από τη βρύση?????Για πόσο καιρό?

Δηλαδή το μπανάκι του πότε αρχίζουμε να το χρησιμοποιούμε κανονικά?

Επισης το πλένεις κάθε φορά που κάνει κακά του?αν είναι μέσα στη νύχτα και θέλει άλλαγμα πάλι το πλένεις?

Σόρρυ αν σε ζαλίζω, αλλά το έχω μεγάλη απορια αυτό το μπάνιο ρε παιδί μου!!!!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κοριτσακια! :D

Αχ, ναι...σημερα ομορφος καιρος και ζεστανε λιγακι! Εβαλα πληντυριακια και καναμε δουλιτσες το πρωι... Κουραστηκαμε λιγο, αλλα επρεπε να γινουν! Εχω πλυνει ολα τα μωρουδιακα και εχω σιδερωσει κιολας καποια. Απορρυπαντικο εχω παρει το Αρκαδι με το λευκο σαπουνι και το ιδιο του μαλακτικο το Αρκαδι baby. Υποαλλεργικα και αυτα. Δεν ηταν και πολλα παντως. Ζιπουνακια και ειδικα φορμακια δεν πηρα πολλα γιατι εχει παρει και η μαμα μου μερικα, θα τα φερει οταν ερθουν και δε θελω να πηγαινουν τζαμπα αν ειναι μικρα ή πολλα. Βλεποντας και κανοντας αλλωστε. Οταν σαραντησουμε με το καλο θα βγουμε μαζι με τη μικρη βολτουλα και θα ψωνισουμε ο,τι μας χρειαζεται... Ετσι το σκεφτομαι! :rolleyes:

Ευχαριστουμε Κατερινα για το μιγμα συγκαματος! Θα το εχω φυλαχτο! Ηδη το σημειωσα σε ενα χαρτακι και το εβαλα με μαγνητακι στο πληντυριο πιατων να ειναι ετοιμοπολεμο! Εκει εχω βαλει και το τηλ μιας καλης παιδιατρου που θελω να μας αναλαβει και τις οδηγιες φυλαξης μητρικου γαλακτος οπως τα γραφει στο χαρτι του θηλαστρου...

Εκανες πολυ καλα με τα προσκλητηρια και τις μπουμπουνιερες! Εγω ομως με βλεπω να τα παιρνω ολα ετοιμα γιατι βαριεμαι πολυ (δυστυχως) να ασχοληθω και να φτιαξω μια προς μια τις μπουμπουνιερες... Και να σχεδιασω προσκλητηρια χλωμο! Παντως θα ψαξω καλα στο ιντερνετ και θα ρωτησω και σε μαγαζια και θα κλεισω καποια σε καλη οσο γινεται τιμη. Τα πληρωνουμε ολα εμεις ή εχει μεριδιο και ο νονος; Παντως και να εχει μεριδιο λιγο δυσκολο να του πω "δωσε λεφτα για μερικες μπουμπουνιερες"... Ντρεπομαι λιγο. Και στο γαμο δε ζητησαμε απο κουμπαρους να δωσουν γι αυτα λεφτα. Αν και κανονικα εχουν μεριδιο. Ήταν και ο,τι να'ναι γενικα οι κουμπαροι μας στο γαμο...ακομη με τις μπουμπουνιερες να τους μπλεκαμε! Δε βαριεσαι... Ευτυχως δε θα μας βαφτισουν το μωρο αυτοι! Ειπα εγω σε ενα καλο μου φιλο που ηθελε ευτυχως! :rolleyes:

Οσο για το σαμπουαν, συμφωνω οτι ειναι μια χαρα τα προδερμ σε γενικες γραμμες. Τωρα αν παροτι ειναι υποαλλεργικο, το μωρο μας βγαλει αλλεργια και μας πει η γιατρος οτι μπορει να ειναι απο αυτο, θα παρουμε αυτο που θα μας προτεινει. Απλα τα πραγματα... Εμεις εχουμε τη βρυση με το μικτη για το ζεστο - κρυο, αλλα ειναι κοντη και δε βολευει για μπανιο. Εκει απλα θα της πλενω το πωπουδακι κατα το αλλαγμα. Για μπανιο κανονικο θα την κανουμε οπωσδηποτε μαζι με τον αντρα μου στο ντους της μπανιερας. Εκεινος θα την κραταει κι εγω θα την πλενω. Μονη μου ομολογω οτι δεν θα το επιχειρησω! Αληθεια, οπως ρωτησε και η Λια, σε καθε - καθε αλλαγμα πρεπει να πλενεις πωπουδακι;;; Και μεσα στη νυχτα;;

Ακομη, το σφηνακι να το εχω μονιμα στο λικνο και παντα να κοιμαται με αυτο;

Α! Καρεκλακι φαγητου δεν εχουμε παρει ακομη. Εχω βαλει στο ματι ενα υπεροχο φουξ της chicco, αλλα μου φαινεται λιγο νωρις να το παρουμε και αυτο απο τωρα. Ελεγα για τελος καλοκαιριου, αλλωστε απο 5-6 μηνων δεν καθονται εκει; Δε νομιζω νωριτερα,ε;

Νομιζω οτι οσα γραψαμε για την Ελενη@ και τον τυπο κρεβατιου που ισως την βολεψει, ειναι αρκετα. Εκεινη ξερει καλυτερα και μετα απο αυτα που ειπαμε νομιζω μπορει να αποφασισει. Οντως ειναι σχετικο το τι θα βολεψει στο μωρακι της και ταυτοχρονα στο σπιτι της. Ευχομαι η επιλογη που θα κανει να αποδειχτει η καλυτερη!! Ελενακι ειμαστε εδω για ο,τι αλλο χρειαστεις! Μπαινε ομως να μας λες τα νεα σου απο τα ψωνια, τις προετοιμασιες και τον μπεμπακο σου! :lol:

Λιακι, και παμπερς,ε;;; χιχιχι :-P Κι εμεις εχουμε παρει 2 μικρα πακετα. Ενα babylino που μου το ειχαν στειλει δωρο απο την εταιρεια ταχυδρομικως σα δειγμα ας πουμε (ειναι το κανονικο ομως μεγεθος της μικρης συσκευασιας που εχει στο σουπερ μαρκετ) και ενα pambers που ολες οι μανουλες μου εχουν πει οτι ειναι τα καλυτερα. Κατερινα, εσυ συμφωνεις; Θα παρουμε κανενα πακετακι ακομη βεβαια να υπαρχει. Απλα τα παιρνουμε λιγα λιγα γιατι ειναι και ακριβα. Και απ'οτι ειδαμε η μεγαλη συκευασια δεν ειχε διαφορα στην τιμη... Δεν εχει εκπτωση δηλαδη λογω μεγαλης συσκευασιας. Κακως βεβαια...

Χμμμ... Αυτα για τωρα δεν μου ερχεται κατι αλλο... Αν μου ερθει σας το γραφω παραυτα!! Φιλακια! :P:p:p


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας καλές μου φίλες!!!! Τι κάνετε???

Πάνω που θα έγραφα κι εγώ ότι πραγματικά έφτιαξε λιγάκι ο καιρός και παίρνουμε λίγο ήλιο...επιτέλους, άντε πάλι τα ίδια!!!!!!!!! Με τις ώρες του είναι σήμερα!!!

Αχ, Λιάκι σε ζηλεύω, καφεδάκι και πίτσα? από τότε που περπάτησε ο μικρός έχω να το ζήσω αυτό...δεν μας αφήνει να κάτσουμε πουθενά....Είναι και κακόφαγος και δεν τον ξεγελάς με το να του δώσεις εκεί να μασουλάει....κάτι...(Της φίλης μου ο μικρός...4 μήνες μικρότερος, άμα δει φαί στο τραπέζι....τελείωσε!!! εδώ είμαστε σου λέει...δεν ξανασηκώνεται!!!) Εμείς μόνο σε έναν παιδότοπο συγκεκριμένο μπορούμε να πηγαίνουμε και πολύ και αυτό!!!!!!!!!!! Αλλά τώρα που ζεσταίνει ο καιρός, θες έξω ρε παιδί μου....άχχχχ, πόσο θα ήθελα να πιω ένα φραπεδάκι στο λιμάνι μας...

Κορίτσια την συνταγή του συγκάματος, στην φτιάχνουν όλα τα φαρμακεία, δεν έχει κάποιο φάρμακο απαγορευμένο ή επικύνδινο...εμένα μου την έδωσε για την ακρίβεια η κολλητή μου, που της την έδωσε η παιδίατρος...και που ο φαρμακοποιός που πήγα μου είπε ότι έιναι "κλεμμένη" δηλαδή αντεγραμμένη απο έναν συγκεκριμένο εδώ δερματολόγο (πολύ καλό γιατρό). Η συνταγή δεν γράφεται ολόκληρη, γιατί περιλαμβάνει καλλυντική κρέμα, τις οποίες δεν δικαιολογούν τα ταμεία....Από τα 22ευρώ, θα μπορέσεις να γράψεις τα 5 - 6 ευρώ, την dactodor και τις 2 canesten!

Λιάκι, το μωρό, μέχρι να πέσει το οφαλουδάκι του το πλένεις κρατώντας το, στο χέρι γιατί δεν πρέπει να σταματά νερό πάνω στον οφαλό του. (εκεί πρέπει να αποφεύγεις το πλύσιμο, αλλά κι αν πέσει νερό να τρέχει και να φεύγει, για να μην πάρει κανένα μικρόβιο...) Συνήθως αυτό κρατά 1 - 2 εβδομάδες...Μετά το ξαπλώνεις στο μπανάκι, και είναι όλα πιο ευκολα...Για το πλύσιμο που με ρωτάς, για μετά τα κακάκια του, να σου πω την αλήθεια, εγώ τον σκούπιζα με μωρομάντηλα, γιατί ήταν και Οκτώβριος τότε, κι έπρεπε να του βγάζω ένα σωρό ρούχα, ήμουν και μόνη μου, γιατί ο άντρας μου τότε δούλευε πολύ...(τότε βλέπετε, δουλειές - λεφτά υπήρχαν - για να είμαστε και στην επικαιρότητα, μην ξεχνιόμαστε!!!)και φοβόμουν να τον τρέχω κάθε τρεις και λίγο στην βρύση...κάναμε και κακάκια συνέχεια, δόξα το θεό, το εντεράκι μας μια χαρά, καθόλου δυσκοίλιο!!! οπότε ...έπαιρνα μωρομάντηλα μόνο αυτά της πάμπερς στην λευκή συσκευασία, νομίζω ότι είναι τα πιο καλά για μωράκια. Και τον έπλενα με ένα καλό μπάνιο την ημέρα (πριν τον βραδυνό του ύπνο), και άντε να τον έβαζα και άλλη μία φορά στην βρύση....αλλά ήταν καλό το δερματάκι του...και δεν μου έπαθα ποτέ τίποτα...άλλα μωράκια πάλι, κάνουν αλλεργίες, και θέλουν συνέχεια πλύσιμο...στην βρύση! Ααααααα, βέβαια θυμάμαι τώρα, ότι λίγο πριν τον πάω στην αλλαξιέρα, έβρεχα ένα πανάκι με καθαρό νερό, και αφού τον σκούπιζα με τα μωρομάντηλα, μετά του ταμπόναρα λίγο τον πωπώ με το πανάκι με το νεράκι. (Είχα πάρει λευκά πανάκια, για τον πωπώ του, και χρωματιστά για τα σάλια του κλπ.) Παιδιά τα ζιπουνάκια που πήρατε από το τζάμπο τι νούμερο τα πήρατε? Αν πήρατε το 00, να ξέρετε, τα βάζει δεν τα βάζει είναι για πολύ μικρά μωράκια....το 03 είναι το ιδανικό...συγνώμη που άργησα να σας το πω...αλλά τώρα που διάβαζα Ελένη ότι έπλυνες, μου ήρθε στο μυαλό!!!!!!

Ελένη, ως προς την βάφτιση, σ' εμάς στην Κρήτη, τα πληρώνουν όλα οι γονείς...Στην Κρήτη ο νονός δεν έχει μερίδιο στις μπομπονιέρες, και στα προσκλητήρια (ούτε ο κουμπάρος στον γάμο...αντίστοιχα). Στο μόνο που μπορεί να συμβάλλει ο νονός ή ο κουμπάρος (αλλά αυτό είναι κατ' επιλογή του είναι ο στολισμός της εκκλησίας...) τίποτα άλλο.

Το σφηνάκι Ελένη που με ρωτάς, ναι το έχεις μόνιμο μέσα στο χώρο που κοιμάται, και το σφηνώνεις εκεί για να μην σου συρνάει μπρούμυτα ή ανάσκελα...Επίσης καρεκλάκι φαγητού είναι πολύ νωρίς για να το πάρετε... Όπως λες 5 - 6 μηνών τότε δηλαδή που θα μας πει ο παιδίατρος να τα ξεκινήσουμε να τρώνε, άντε και λίγο πριν που τα μαθαίνουμε να κάθονται από σιγά σιγά!!!!

Με τις πάνες, εγώ έχω βρει τα καλύτερα στα πάμπερς και στα Libero τα πιο καλά, απορροφητικά και δεν κάνουν αλλεργίες...και τώρα τελευταία του έχω βάλει και τα babylino, τα οποία καλά μου φάνηκαν...Επίσης η διαφορά που έχουν τα πάμπερς με τα λίμπερο, είναι ότι τα λίμπερο είναι πιο μεγάλα, έχουν πιο άνετη γραμμή...δηλαδή εμένα τώρα ο δικός σε πάμπερ δεν μπαίνει...δεν χωράει...Επίσης να σας πω, πως αγοράζω εγώ πάμπερ...κάθε τρεις και λίγο τα σούπερ μάρκετ κάνουν προσφορές (από 25% έως και 50% κάποιες λίγες φορές), οπότε τις παρακολουθώ και πάω και παίρνω μαζεμένα πακέτα, για να μην τα πληρώνω, το ένα άλλο ενα... Επίσης έχω γραφτεί στα σαιτ των αντίστοιχων εταιρειών, και μέχρι πρότεινος μου έστελναν κουπόνια....τώρα μάλλον τον θεωρούν μεγάλο και μου τα έχουν κόψει...

...αυτά για την ώρα!!!!!!!!!!!!!! Φιλάκια


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!

Κατερινιώ τι θα κάναμε χωρίς εσένα??????????:P:p:p

Μας έχεις λύσει όλες τις απορίες!και έχεις και τον κούκλο σου να σε απασχολεί όλη μέρα!Σούπερ μαμά θα σε φωνάζω από εδώ και πέρα, χαχαχα!!!

Χωρίς πλάκα είναι πολύτιμες οι οδηγίες σου, εγώ τουλάχιστον, είμαι εντελώς άσχετη από μωρά, όλα τα ξαδέρφια είμαστε στην ίδια ηλικία και δεν είχα ποτέ την εμπειρία ενός μωρού στην οικογένεια...και γιαυτό τώρα η ιδέα με ψιλοτρομοκρατεί:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Αχ, ακόμα δεν μας έχουν στείλει τα πραγματάκια μας από το Ηρα και έχω αρχίσει να ανυπομονώ...πιστεύω ότι είναι επαγγελματίες και δε θα μας αργήσουν πολύ...μέχρι 15 Μρτίου τους είπαμε, για να δούμε...όχι τίποτα αλλά δεν εμπιστεύομαι τις μεταφορικές, φοβάμαι μη μου κάνουν ζημιά στα πράγματα ή μου τα φέρουν λειψά...

Εμένα κορίτσια ο μπεμπάκος άρχισε να ελλατώνει τις έντονες κινήσεις και τα απότομα που έκανε και τώρα τον αισθάνομαι πιο απαλά και ήρεμα...αυτό με άγχωσε τις προηγούμενες ημέρες, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι μειώνεται ο χώρος του και είναι και πιθανό να έχει ήδη πάρει θέση οπότε δεν μπορεί να κινείται τόσο άνετα όσο πριν...εσάς τι κάνουν τα μπεμπίνια σας???

Α, και σχετικά με την βάφτιση, βλέπω είσαστε πολύ οργανωμένες..εμείς το μόνο που έχουμε πει είναι ότι θα γίνει στη Μάνη στο πατρικό του άντρα μου(δική του ιδέα)...βέβαια δεν έχουμε συζητήσει καθόλου ποιός θα μας βοηθήσει με την οργάνωση, γιατί εμείς δεν θα μπορούμε να πηγαινοερχόμαστε για να κανονίζουμε, και θα πρέπει να τα αναλάβει όλα κάποιος από τους συγγενεις του άντρα μου...η πεθερά μου αποκλείεται να κάνει το οτιδήποτε..θα ισχυριστεί ημικρανίες, όπως συνήθως:mad::mad::mad:

ο πεθερός μου δεν μπορεί να συννενοηθεί με κανέναν άνθρωπο...:mad::mad::mad:

θα τα αφήσω όλα στον άντρα μου, αφού θέλει να το κάνουμε εκεί ας κόψει το λαιμό του να βρει τον τρόπο, εγώ θα έχω ένα μωρό να φροντίζω..μόνο με το φόρεμά μου θα ασχοληθώ......

ααααααα, επίσης δεν έχουμε και νονο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, φιλεναδίτσες μου καλές!!!! :P

Ξεκινάω να γράφω το κατεβατό!!!! :D

Όντως, Κατερίνα, μας λες πολύτιμες συμβουλές...πάρα πολύ χρήσιμες! Αυτά τα απλά καθημερινά είναι που σε πελαγώνουν αρχικά στη σκέψη, αλλά και έπειτα στην πράξη αν δεν είσαι ενημερωμένη και προετοιμασμένη!!!

Σχετικά με το πλύσιμο κατά το άλλαγμα, συμφωνώ κι εγώ ότι είναι κάπως υπερβολή να γίνεται κάθε φορά. Μία φορά μέσα στη μέρα (είτε με ολόσωμο μπάνιο, είτε χωρίς - έχω ακούσει πώς δεν είναι απαραίτητο να του κάνεις κάθε-κάθε μέρα μπάνιο εκτός αν έχει πολλή ζέστη) πιστεύω είναι αρκετό. Θυμάμαι η νύφη μου έπλενε τη μπέμπα σίγουρα όταν έκανε πολλά κακάκια και γινόταν χάλια ως τη μεσούλα της καθώς τα έκανε και πολύ μαλακά και ήταν συχνό φαινόμενο να πασαλείβεται!! :o Αλλά αυτό είναι περίπτωση ειδική όπως και το άλλο που είπες, να βγάζει αλλεργίες το νινί και να θέλει συχνά πυκνά καθάρισμα επισταμένως! :rolleyes: Έχω πάρει κι εγώ ήδη αυτά τα μωρομάντηλα τα άσπρα της pambers που είναι για νεογέννητα. Μια χαρά καθαρίζουν κι αυτά μέσα στη μέρα.

Πάλι καλά που χρειάζεται μόνο κανα δυο βδομάδες να του κάνουμε μπάνιο στα χέρια... Μέχρι να πέσει ο αφαλούλης δηλαδή...μάλιστα! Εγώ πήρα χρωματιστά πανάκια για τα σαλιά και τις γουλιές γάλα, ενώ για το πωπουδέλι σε περίπτωση πλυσίματος έγω μικρές πετσετούλες, αυτές των χεριών τις πιο μικρές ενός σετ, οι οποίες είναι δικές μας τις είχαμε, αλλά ποτέ δεν τις χρησιμοποιήσαμε γιατί δεν μας βολεύουν τόσο μικρές! Τις έπλυνα κανονικά με τα μωρουδιακά με Αρκάδι και είναι ΟΚ! :rolleyes:

Τα ζιπουνάκια, που ρώτησες για το μέγεθος, αυτά που πήρα από το τζάμπο τα πήρα όλα ή 3 μήνες ή 6 μήνες γιατί αφενός μου είχαν πει οτι είναι για γατιά και όχι για μωρά, αφετέρου γιατι τα είδα επι τόπου και μόνη μου οτι τα 0 μήνες είναι τοσοδούλικα καλε! Απαπα! Μα εδώ καλά καλά και των 3 μηνών μου φαίνονται πολύ μικρά.... Ευτυχώς είναι φθηνά και δεν τα πολυλυπάσαι αν τα φορέσει πολύ λίγο ή καθόλου. Μιλάω για τα εσωρουχάκια - ζιπουνάκια, όχι για τα φορμάκια που είναι και κάπως πιο ακριβά.

Σε εμάς δεν πληρώνουν οι γονείς κατά παράδοση τη βάφτιση. Βέβαια στην πράξη πάντα βοηθάνε και σίγουρα πληρώνουν για όσους καλέσουν στο τραπέζι. Ευτυχώς...χιχιχι Έχουν σκουρύνει πολύ τα οικονομικά όλων! Ο νονός μας θα πληρώσει τα ρουχαλάκια τα καλά της βάφτισης, το σταυρό και τη λαμπάδα από όσο ξέρω. Τα υπόλοιπα εμείς και οι γονείς.

Εσύ, Κατερίνα, σε τι φάση είσαι από προετοιμασίες; Έχεις βέβαια τα περισσότερα ήδη από το Χρηστάκη σου. Έχεις ψωνίσει τίποτα; Πλυντήρια έβαλες; Οι βαλίτσες έτοιμες; Εγώ δε θέλω να βάζω τα πράγματα μέσα στη βαλίτσα από τώρα γιατί τσαλακώνονται και παίρνουν μυρωδιά. Έτσι έχω συγκεντρώσει τα δικά μου σε ένα μεγάλο ράφι μέσα στην ντουλάπα και είναι σχεδόν έτοιμα. Μένει να συμπληρωθούν εντελώς και να μπούνε μέσα τις τελευταίες μέρες. Της μικρής δεν τα έχω ξεχωρίσει ακόμη, έχω πρώτα να τα σιδερώσω όλα και μετά. Έχω αγοράσει όμως βαλιτσούλα, την αέρισα και περιμένει! Άσε που τζάμπα θα πάρω τα περισσότερα γιατί ρουχαλάκια σου παρέχει η κλινική. Μόνο για το εξιτήριο διάβασα ότι πρέπει να έχω μια αλλαξιά. Βέβαια δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για το rooming in που θα κάνω.

Λία μου! :P Σε έπιασε η ανυπομονησία για τα πραγματάκια του μπέμπη,ε;; Λογικό το βρίσκω! Κι εγώ το ίδιο θα έκανα... Μην ανησυχείς όμως, έως τις 15 Μαρτίου που είπατε θα έχουν έρθει. Είναι υπεύθυνο κατάστημα, αποκλείεται να σας δημιουργήσουν πρόβλημα. Τώρα όσον αφορά τους μεταφορείς, ελπίζω να μην κάνουν καμία πατάτα. Ε, λογικά ότι τους δώσει το Ηρα θα σας το φέρουν. Όπως και να'χει θα είσαι εκεί να τα παραλάβεις και δε θα τους αφήσεις να φύγουν αν δε τσεκάρεις οτι είναι όλα κομπλέ. Αν τυχόν λείπει κάτι επικοινωνείς με το Ήρα και θα το κανονίσουν, μην αγχώνεσαι. Αλλά δε θα χρειαστεί, όλα θα γίνουν σωστά! :lol: Άντε, άντε με το καλο να σου'ρθουν και να τα τακτοποιήσεις μικρή μανούλα! :lol::lol::lol: Ενημέρωσέ μας όταν έχεις νέα τους!

Στη Μάνη θα βαφτίσετε,ε; Κομμάτια να γίνει! Είναι αγόρι και θα πάρει το όνομα του πεθερού σου, οπότε ας γίνει εκεί να το χαρεί μαζί με τους συγγενείς του...:rolleyes: Το επόμενο στα μέρη σου! ;) Και όπως είπες έτσι έχεις και το άλλοθι για να μην τρέχεις και αγχωθείς για τις προετοιμασίες. Φυσικά και δεν θα μπορείς να τα κανονίσεις με τηλεπάθεια από τη Σύρο! :tongue: Πες του άντρα σου να βρει την άκρη, καλά τα σκέφτηκες..:rolleyes:

Έτσι κάνει η πεθερούλα σου;;; Προφασίζεται ημικρανίες για να μην την σκοτίζετε και αναλαμβάνει ευθύνες;;; Θα μας τρελάνουν αυτές οι πεθερές! :mad: Υπάρχουν και ωραιότατα παυσίπονα, πες της! Βέβαια κι εκείνη θα σου πει ότι δεν την πιάνουν,ε; Και κάθε πότε πια την πιάνουν; Άσε παιδί μου, δε βρίσκεις άκρη...:mad:

Μείωσε τις κλωτσίσες ο παίδαρος;;;; Άρχισαν να στενεύουν τα περιθώρια! :lol: Είναι αλήθεια ότι σε αυτή τη φάση περίπου είναι που μικραίνει ο χώρος για άπλες και τούμπες... Η δικιά μου, έχει μια μικρή διαφορά κυρίως στα απότομα τα "ντουκ!" που μου έκανε. Κάνει πάλι, αλλά σαφώς λιγότερα. Κοιμάται αρκετά και ησυχάζει και όταν κουνιέται τη νιώθω σαν να τριβεται στα τοιχώματα της μήτρας - κοιλιάς και να γυρνάει πάνω κάτω... Δεν ξέρω τι κάνει, απλά έτσι το αισθάνομαι. Επίσης έχω παρατηρήσει την τελευταία βδομάδα ότι κουνιέται πολύ έντονα η κοιλιά μου και αλλάζει σχήμα ακόμη και μικρή κίνησή της. Αφού να φανταστείς μπορώ κάποιες φορές να την πιάσω! Πιάνω εμφανώς σκληρά σημεία στην κοιλιά που κουνιούνται! Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, σε καμια βδομάδα αν ψιλαφήσεις την κοιλία σου σε μια στιγμή που κουνιέται και τη ζουλήξεις ελαφρώς σε σημεία διάφορα θα το νιώσεις. :lol::lol::lol: Τέλειο είναι! :P Πάντως να ξέρεις πως κι εγώ ακριβώς σαν εσένα έχω συνεχώς το νου μου στο τι κάνει η μικρή! "Είναι καλά;", "Ζει;", "Τρέφεται σωστά;", "Μεγάλωσε όσο πρέπει;" , είναι ερωτήματα που μου' ρχονται συχνά έως πολύ συχνά στο μυαλό! Λίγο να αργήσει κάποιες ώρες να κουνηθεί, τσιτώνομαι εγώ! Την αισθάνομαι, ηρεμώ... Αυτό το πράγμα γίνεται! Πιστεύω φταίνε και οι παλίνδρομες που είχαμε και ανησυχούμε για το αν θα τα καταφέρει μέχρι το τέλος αυτό το μωράκι,ε; Έτσι δε νιώθεις κι εσύ; Σε καταλαβαίνω.... Πίστη και προσευχή! Τίποτα άλλο....

Αυτάαααααα...... Σας αφήνω για τώρα, αλλά εδώ είμαι και μπαινοβγαίνω! Τα ξαναλέμε πολύ σύντομα! ;)


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...